Economische binding niet langer noodzakelijk voor krijgen gemeentegarantie B en w bepleiten afschaffing economische/sociale binding Commissie ziet lichtpuntjes in PZEM-verlichtingsplan LUCHTVERWARMING DEURLOO B.V. Commissie ruimtelijke ordening in Westerschouwen Grond- en pachtzaken Westerschouwen Commissie Burgh- Haamstede bijeen Twee gewonden bij frontale botsing Zierikzeese VVV in vergadering Auto tegen motorfiets ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 december 1988 Nr. 24453 3 ZIERIKZEE - Als het aan het college van b en w van Zierikzee ligt komt er een einde aan de bepaling dat alleen zij die economisch en/of sociaal gebonden zijn aan Schouwen-Duiveland bouwgrond kunnen kopen. Dit punt komt maan dag 12 december aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering in de raad zaal van het stadhuis. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Het college baseert zich bij haar voornemen om de bepalingen voor de aankoop van bouwgrond te ver ruimen op het gegeven dat vrijwel alle andere gemeenten in de regio de voorwaarde van economisch en/of sociaal gebonden zijn niet kennen. Daarbij komt dat in Streekplan Zeeland wordt gepleit voor het tegemoetkomen aan woonvoorkeuren en het verder versterken van regionale centra waartoe ook Zierikzee behoort. Binding De voorwaarde van economi sche en/of sociale binding aan Schouwen-Duiveland is een aan tal jaren geleden ingevoerd op grond van de Derde Nota Ruimte lijke Ordening en de Discussieno ta Bewoningspatroon '76 van de provincie Zeeland. Medio maart '86 heeft de raad de grondverkoop onder bepaalde voorwaarden ge delegeerd aan het college. Eén van die voorwaarden is dat ingeval b en w willen afwijken van de eis van economisch en/of sociaal gebonden zijn, zij hiervoor de commissie ruimtelijke orde ning om advies moeten vragen. Tijdens de algemene beschouwin gen vorig jaar is er vanuit de raad gevraagd om deze voorwaarde te stellen gezien de vaak langdurige leegstand van dure huurwonin gen. Mede op grond van het advies van de commissie ruimtelijke or dening is begin '88 besloten om de voorwaarde van economische en/ of sociale binding niet te hanteren in geval de betrokken woning mi nimaal zes maanden onbewoond staat. Daarnaast moet de verhuur der kunnen aantonen dat hij vol doende initiatieven heeft ont plooid om de woning gedurende die periode verhuurd te krijgen. Toenemend Nu bij het college het afgelopen jaar meer verzoeken zijn inge diend voor de verkoop van bouw grond zonder dat er sprake is van een economische en/of sociale bin ding met Schouwen-Duiveland vinden b en w de tijd rijp om te zien of die beperkende voorwaar de niet beter geschrapt kan wor den. Het college baseert zich hier bij op het Streekplan Zeeland en de andere gemeenten in de regio die deze economische en/of sociale binding niet toepassen. Hierdoor zal ook het delegatiebesluit van maart '86 en de voorwaarden en richtlijnen voor het verstrekken van gemeentegarantie moeten worden bijgesteld. Commissie financiën meent: ZIERIKZEE - Wanneer de bepaling dat iemand die bouwgrond wil kopen economisch dan wel sociaal ge bonden moet zijn komt te vervallen, dan moet deze eis ook niet langer worden gehanteerd bij het al dan niet toekennen van gemeentegarantie. Na enige aarzeling kwam de commissie financiën van de gemeente Zierik zee tot dit besluit. DEN HAAG - Het Haarlems Dag blad wil inzage in het rapport dat de rijksrecherche heeft opgesteld naar aanleiding van de burgemeestersaf faire. De krant gaat bij de Raad van State in beroep tegen de weigering van minister Van Dijk van binnen landse zaken om het rapport open baar te maken. Bij de affaire was de vorige week opgestapte burgemees ter Smallenbroek van Smallinger- land betrokken. BURGH-HAAMSTEDE - In het ge meentehuis te Burgh-Haamstede vergadert dinsdag 13 december de Westerschouwse commissie voor de ruimtelijke ordening. De vergade ring begint om 19.30 uur. Op de agenda staat allereerst een hoorzitting naar aanleiding van be zwaren tegen het ontwerp van de eer ste herziening bestemmingsplan Re- nesse Kom. Ook wordt gesproken over de aanvraag van een vergunning voor de bouw van een fietsenherstel- en verhuurinrichting aan de Hoge- zoom 135 te Renesse, de eventuele aankoop van grond en opstal in de Noordstraat en de voorbereiding van de herziening bestemmingsplan Burgh. Ook nog is er een bespreking van de regeling kamperen in het agrarisch gebied. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes terschouwse commissie grond- en pachtzaken vergadert woensdag 14 december om 19.30 uur in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. De vergadering is zoals vrijwel alle ver gaderingen in Westerschouwen voor een ieder toegankelijk. De commissieleden spreken over de verhuur/verkoop van de woning Burghsering 16 te Burgh, de aankoop van een stuk grond ten behoeve van de ontsluiting plan Dijkweg Seroos- kerke 2, de aankoop van een perceel aan de Noordstraat te Haamstede, het verwerven van gronden aan de Rampweg/Korte Moermondsweg te Renesse en de herziening van staan plaatstarieven consumptietenten voor 1989. BURGH-HAAMSTEDE - De leden van. de Westerschouwse commissie openbare werken komen donderdag 15 december bijeen in het gemeente huis te Burgh-Haamstede. De verga dering begint om 19.30 uur. Op de agenda staan de volgende za ken: verkeerssituatie Zandweg te Haamstede, het aanbrengen van spouwmuurisolatie in het dorpshuis te Serooskerke, het aanbrengen van isolatie op de scholen in Burgh- Haamstede en Renesse, de verkeers situatie in de Noordstraat te Haam stede en de herindeling van het ge bied Westenschouwseweg-Steenweg. Zoals elders staat vermeld be spreekt de raad maandagavond een voorstel om een eind te maken aan de voorwaarde dat men voor het aanko pen van een stuk bouwgrond econo misch en/of sociaal gebonden moet zijn aan de regio. Mocht de raad hier toe besluiten dan heeft dat ook gevol gen voor de gemeentegarantie. Hier voor gold tot nu toe de eis dat de aanvrager van gemeentegarantie in ieder geval een economische binding met Schouwen-Duiveland moest heb ben. Risico's In geval er sprake was van een so ciale binding kon van deze regel wor den afgeweken. Nu die economische en sociale binding ter discussie staat, boog de commissie financiën zich eveneens over de vraag of er dan ook een eind moet komen aan deze econo mische voorwaarde die aan het ver krijgen van gemeentegarantie vast zit. Risico's In eerste instantie aarzelde de com missie uit vrees daardoor de financië le risico's te vergroten. „Gezien de fi nanciële consequenties van het laten vallen van die eis zou ik dit toch wat voorzichtiger willen benaderen door eerst eens te zien wat de ervaringen van de andere gemeenten zijn" ver woordde PvdA-commissielid D. van der Wekken zijn bange vermoedens. Voor mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal, die evenals Van der Wek ken en W. F. Sprengelmeijer (RU) ook wat aarzelend tegenover dit voorstel stond, was het een kwestie van afwe gen: enerzijds ruimere mogelijkhe den om hier bouwgrond te kopen an derzijds mogelijk meer financiële risico's. De minste moeite leek de VVD-er J. J. Geleijnse met dit voor stel te hebben. „Als je vindt dat die voorwaarde van economische en/of sociale binding moet verdwijnen dan is het logisch dat je deze gemeentega rantie meepakt" aldus de liberaal, die daarnaast ook oog had voor mo gelijke extra financiële consequen ties ervan. Procentueel Was er bij de verschillende commis sieleden nog enige aarzeling te be speuren, minder bevreesd voor deze risico's bleek wethouder L. J. van Gastel (financiën) te zijn. Het losla ten van de beperkende voorwaarde van economisch gebonden zijn, waar door meer mensen hier een woning kunnen bouwen betekent zonder hier te werken houdt niet automatisch een procentueel groter risico in. Tfemeer daar de criteria voor het al dan niet verlenen van een gemeentegarantie (inkomen, de kosten van de woning en de annuïteiten) onveranderd van kracht blijven. „Enerzijds willen we als gemeente de verkoop van (bouw)grond stimuleren. Stel je daar geen mogelijkheid voor krijgen van DEN HAAG - Het is apothekers niet toegestaan voorgeschreven hoe veelheden medicijnen eigenmachtig te verkleinen en daarover extra kos ten in rekening te brengen. Als een apotheker het onverantwoord acht grote hoeveelheden per recept af te le veren dient hij zich tot de arts te wen den. HAAMSTEDE - Twee totaal ver nielde auto's en twee mensen met een beenfractuur, dat was de balans na een frontale aanrijding dinsdag bij Haamstede. De aanrijding deed zich om 18.05 voor op de Serooskerkseweg. C. van L. uit Tholen raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt, raakte in een slip en botste vervolgens frontaal op de auto van S. U. uit Burgh-Haamstede. Beide auto's werden totaal vernield en bei de bestuurders werden met beenfrac turen vervoerd naar het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis in Zierikzee. PARIJS - Na vier weken stakingen en twee weken ernstige verstoring van het treinverkeer, ziet het er naar uit dat het conflict in het openbaar vervoer in Parijs en omgeving op zijn einde loopt. Het hoofd van het Parij- se openbaar vervoer (RATP), Michel Rousselot, zei dat het bus- en metro- verkeer langzaam maar zeker weer op gang zal komen. gemeentegarantie tegenover, nu dan loopt het niet", stelde Van Gastel. Ook afdelingschef G. J. Dijkstra van financiën leek niet bang voor de grotere financiële risico's te zijn. Voorwaarde daarvoor is wei dat bij de beoordeling van de aanvraag ook wordt gekeken naar de reiskosten. „Doe je dit niet dan krijg je verhoog de risico's", aldus Dijkstra. Uiteinde lijk stemden de vier commissieleden dan ook in met het laten vervallen van het principe van economisch ge bonden zijn. Begroting „Een voldongen feit". Zo bestem pelde M. A. Bij de Vaate-Rozendaal de begroting van de Beatrixschool voor afgelopen jaar. Gezien de lange periode waarin het bestuur van deze regionale school voor speciaal en voortgezet speciaal onderwijs in on zekerheid verkeerde over de vergoe dingen die op basis van de Londo- normen zouden worden uitgekeerd. Tekort Nu het jaar nagenoeg ten einde is blijkt dat de Beatrixschool een te kort heeft van ruim 37.000 gulden, waarvan ruim twintig mille door de gemeente Zierikzee moet worden op gebracht. Door allerlei maatregelen is dit minder dan aanvankelijk werd verondersteld. Ofschoon geen van de commissieleden er bezwaar tegen maakte om de geraamde gemeentelij ke bijdrage met elf mille te verhogen tot 20.753,-, waren er met name van de zijde van de WD en het CDA nog al wat bezwaren tegen de late indie ning van deze begroting, waardoor het ook voor de gemeente moeilijk wordt om de begroting te volgen. „Liever een niet kloppende begro ting dan achteraf (in december) te worden geconfronteerd met een te- Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - De Zierikzeese VVV houdt dinsdag 13 december haar al gemene ledenvergadering in de bo venzaal van restaurant Mondragon. De vergadering begint om 20.00 uur. Naast de gebruikelijke agendapun ten wordt gesproken over het te voe ren VW-beleid, de oprichting van de Zierikzeese Promotiestichting, de ex ploitatie van de Dikke Tbren en de Stichting Promotie Schouwen-Duive land. Tijdens de vergadering is er te vens een bestuursverkiezing, waarbij voorzitter mr W. H. Klaassen zich niet herkiesbaar stelt. Wel is hij be reid bij een moeilijke opevolging aan te blijven tot de voorjaarsvergade ring. kort. Ik heb daar veel moeite mee, want ook als gemeente moeten we zo exact mogelijk ramen* aldus com missievoorzitter Van Gastel. „Een voldongen zaak (de Beatrixschool valt onder een gemeenschappelijke regeling)", karakteriseerde CDA-ver- tegenwoordigster M. A. bij de Vaate- Rozendaal. Iets dat door haar libera le collega werd betwist. „Als we hier geen nee tegen kunnen zeggen, waar om bespreken we het dan hier in deze commisie?" vroeg de liberaal zich af. Dat er aan die hogere bijdrage voor dit tekort niet te ontkomen valt bleek ook uit de woorden van Dijkstra dat indien de gemeente niet bijspringt de provincie dit in de gemeentebegro ting doet. De enige die de handelwijze van het bestuur van de Beatrixschool als be grijpelijk bestempelde was de soci aaldemocraat Van der Wekken die de ze gehele gang van zaken een voor beeld van een falend onderwijsbeleid noemde, waarbij de gemeenten op draaien voor de kosten. Van der Wek ken had dan ook moeite met de naar zijn zeggen verwijtende tendens bin nen de commissie. ZIERIKZEE - Bij een aanrijding tussen de bestelauto bestuurd door J. C. F. uit Rotterdam en de motorfiets van M. B. uit Zierikzee liepen beide voertuigen lichte schade op. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De aanrijding deed zich woensdag om 12.20 uur voor op de kruising Bagijnestraat-Fonteine in Zierikzee. F. verzuimde voorrang te verlenen aan de voor hem van rechts komende B. Ook havenlichten aan vervanging toe ons erbij neerleggen en blij zijn met die halvering" zo karakteriseerde Asma de situatie. Hoe het nu verder gaat met de sanering van de Zierik zeese havens is nu nog niet bekend. Verwacht wordt dat de bestekken 21 december gereed zullen zijn. Daarna krijgt het plan de campagne dat on der toezicht van Rijkswaterstaat wordt uitgevoerd een vastere vorm. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 rege(6) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Voor zowel de binnenstad als voor Malta bestaat zo'n streefplan, dat elk uit twee fasen is opgebouwd. Voor het aanpassen cq vernieuwen van de ver lichting in de binnenstad moet de ge meente rekening houden met een kos tenplaatje van 422.200,-. Voor Malta, iets nauwkeuriger het gedeelte dat gelegen is tussen de Gracht weg, Ca- landweg en Scheepstimmerdijk is een bedrag van ruim 162.000 ge raamd. Niet alleen moet daar een groot deel van de masten en armatu ren worden vervangen maar wordt ook gedacht aan uitbreiding van de openbare verlichting in bepaalde straatvakken. Om deze gefaseerde verlichtingsoperatie mogelijk te ma ken zal jaarlijks een ton gereserveerd worden. Ook voor de uitvoering van de tweede fase van het verlichtingsplan voor Malta en de binnenstad ging de commissie akkoord om daarvoor een ton te reserveren. Wat overblijft kan dan worden besteed om doorgeroeste masten op bepaalde wegvakken te vervangen en kleine aanpassingen mogelijk te maken. De commissie had op deze voorgestelde verlich tingsoperatie weinig aan te merken. Wel hamerde het CDA-commissielid mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal erop om het verbeteren van de openbare verlichting zoveel mogelijk samen te laten vallen met andere wegwerkzaamheden. Vandalisme Een andere kwestie die tijdens deze commissievergadering werd aange sneden was het overstag gaan van de gemeente Reimerswaal wat de stort- kosten voor onder andere het ha- venslib uit Zierikzee betreft. Aanvan kelijk hield de gemeente Reimers waal vast aan vijf gulden per kub. Na verdere onderhandelingen ging Rei merswaal uiteindelijk akkoord met een vergoeding van een rijksdaalder per kub. „In een paar maanden tijd is het be drag dat de gemeente Reimerswaal vroeg gehalveerd. Dit moet de raad tevreden stellen" sprak wethouder P. de Rijke tevreden. Niet iedereen bleek die mening te zijn toegedaan. De liberaal Geleijnse bleef bij zijn standpunt dat het niet verstandig is geweest van het college om in de offi ciële raadsstukken te stellen dat een bedrag van een rijksdaalder accepta bel was. Zou dit niet zijn gebeurd dan was er volgens de liberaal meer gele genheid geweest om tot open onder handelingen te komen. „U zegt we hebben 125.000 gulden winst. Ik zeg er daarentegen van uit dat het ons nog altijd 125.000 gulden kost'* aldus Geleijnse, die overigens wel akkoord ging met die rijksdaalder. De verbinding die de liberaal legde tusssen het bedrag dat het college ac ceptabel vond en de uiteindelijke ver goeding waarmee Reimerswaal ak koord ging vond gemeentesecretaris A. G. Izeboud niet helemaal juist. Die link was er volgens de gemeentese cretaris niet en zou het college on recht doen. Ofschoon ook de commissieleden H. Asma (PvdA) en W. F. Sprengel meijer het bedrag toch nog hoog le ken te vinden konden ze zich er even als mevrouw M. A. Bij de Vaate-Ro* zendaal wel in vinden. „We moeten Nadat de commissie reeds eerder akkoord ging met het streefplan voor de binnenstad ging deze tijdens haar vergadering ook akkoord met het streefplan voor Malta. Daarnaast konden de commissieleden zich ook vinden in het voornemen van het col lege om het bedrag van tien mille dat na de uitvoer van de verlichtings werkzaamheden in onder andere de Driekoningenlaan. Steiltjesstraat, Sint Anthoniesdam, de Hofferstraat, d'Aillystraat, de Zuidwellestraat en de P. D. de Vosstraat is overgebleven, te gebruiken voor de verbetering van de verlichting van het Bolwerk, de Rozemarijnstraat en het Gat van West Noordwesten. ZIERIKZEE - Nu de donkere dagen voor Kerstmis aan gebroken zijn is er voor de Zierikzeese bevolking nog een lichtpuntje. Dit vanwege het feit dat de commissie pu blieke werken van de gemeente Zierikzee zich positief heeft uitgelaten over de streefplannen die de PZEM in overleg met de dienst gemeentewerken heeft opgesteld voor het aanpassen en vernieuwen van de openbare ver lichting in de binnenstad en in Malta. plateau moeten worden geplaatst. Hiermee hoopt de gemeente ook het vandalisme tegen te gaan. De com missie ging unaniem akkoord met dit plan, waarvoor dertienduizend gul den extra op tafel moet komen. Niet alleen omdat deze installatie in de toekomst minder onderhoud zal ver gen maar ook omdat deze geen aan slag op het milieu vormt. Ofschoon het vervangen van de ha venlichten aan de oostzijde van het havenkanaal dertienduizend gulden duurder is dan aanvankelijk werd aangenomen waren de commissiele den het unaniem met elkaar eens dat die vervanging door een installatie die op zonne-energie werkt een goede zaak is. Reeds eerder werd door het liberale commissielid J. J. Geleijnse gewezen op het probleem wat de ge meente met die lege batterijen aan moest. Dat de aanpassing van de haven lichten geen vijftig mille maar 63.000 gulden gaat kosten komt omdat deze lichten via een drijvende bok op een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3