Inkopen massaal voor de feestdagen worden in de eigen regio gedaan Actie voor komst van heuse skateboardbaan Tarwe opnieuw spil, maar op lager niveau DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraak in kantine van Den Hogen Blok Aanrijding tractor en auto PE Bltr Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Educatie Loten Paragnost Bestuurder Natuur-educatie blijft een belangrijk onderdeel De actie van de Zierikzeese Ondernemers In Zonnemaire woont en werkt de paragnoste Kor van der Werve uit Dreischor is in hart en Centrale omvatte honderdduizenden loten. M. Hillebrand-Danhieux. (Pag. 5). nieren een bestuurder. (Pag. 9). (Pag. 4). van het onderwijs. (Pag. 2). DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24453 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Even als het kwaadheeft ook het verhevene zijn aanstekelijkheid. Balzac De mensen zijn veel vriendelijker gestemd nu de economie weer beter wordt SCHOUWEN-DUIVELAND - De rij wachtenden voor de toonbank van een Zierik zeese boekwinkel strekte zich uit tot achter in de zaak waar andere kooplustigen nog tussen de boeken aan het snuffelen waren. De eigenaar van een speelgoedwinkel kwam voor de vierde keer die avond met armenvol gezelschapsspelletjes vanuit het magazijn de trap aflopen om de 'gaten' op de uitstalplanken te dichten. Bij de trek king van de ZOC-lotenactie roerden de handen van de notaris en de bestuursleden van de ondernemerscentrale door enkele honderdduizenden rode papiertjes. Voor elk van die loten is vijf gulden uitgegeven. Het zijn allemaal signalen die de mening van de ondernemers in de regio onderstrepen. „De inkopen voor de feestdagen zijn dit jaar nog talrijker dan de jaren ervoor en worden massaal in de eigen regio gedaan". Sinterklaas is vertrokken. De winkeliers zijn druk doende om hun zaak in kerstsfeer te brengen. De grote verkooppiek is na de Sin terklaasavond even wat ingezakt. Maar het eind is nog niet in zicht, want ook op Schouwen-Duiveland gaan steeds meer mensen er toe over om met Kerstmis het grote geschen kenfeest te houden. Niettemin blij ken vele ondernemers nu al zeer te vreden met de verkoopresultaten die tot nu toe werden bereikt. Vriendelijk ,,Het is prima geweest. Er werd ZIERIKZEE - Bij een inbraak in de sportkantine van Den Hogen Blok is 1200,- buitgemaakt. De dieven verschaften zich middels braak toegang tot de kantine in de nacht van dinsdag op woensdag. Een aantal speelautomaten werd openge broken. J. H. uit Noordgouwe deed aangifte. meer verkocht dan de afgelopen ja ren. Maar de mensen waren ook vriendelijker gestemd", aldus de ei genaar van een boekenwinkel aan het Havenplein in Zierikzee, H. R. de Vries. Als oorzaak van die meer posi tieve houding van het publiek ziet hij de aantrekkende economie. ,,In de ja ren hiervoor werden de mensen al te voren gedeprimeerd door de berich ten dat het slecht ging in Nederland. Dat is nu niet meer het geval en dat kun je gelijk merken aan de sfeer, aan de stemming die er hangt". Volgens de boekenhandelaar letten de mensen ook minder op de prijs van een boek. ,,Ze kopen op de eerste plaats het boek dat ze graag willen hebben en kijken pas in tweede in stantie naar wat het kost". Als de boeken die tot nu toe de winkel uit vlogen noemt hij inderdaad niet de meest goedkope exemplaren: Het nieuwste boek van Rien Poortvliet: Klaas Vaak. En Onze Aarde, een boek met foto's die vanuit de ruimte zijn genomen. Prijs: 99 gulden. Ver der toonden de klanten volgens De Vries vooral belangstelling voor nieuwe Nederlandse boeken. De nieuwe boeken van Adriaan van Dis, Yvonne Keuls, Daniëlle Maandag en Liesbeth den Uil werden goed ver kocht". Een winkel waar het traditiege trouw ook storm liep was de Hema in Zierikzee. Wel een storm die volgens bedrijfsleider A. Hollander pas laat op gang kwam. Waarschijnlijk om dat het Sinterklaasfeest aan het eind van de week viel. Dat kooppatroon van alles op het laatste moment doen zit er trouwens al jarenlang in". Snuisterijen Hollander signaleerde dat de be langstelling van het publiek dit jaar vooral uitging naar snuisterijen. ,,De verkoop van leuke hebbedingetjes vooral die met een moderne vormge ving was groot". Verder kocht Sinter klaas bij de Hema heel veel audio- en video opneembanden. En opberg systemen om deze banden of compact discs in op te bergen. „Ja, dat zit echt in de lift". Pluche beestjes waren ook een geliefd artikel en verder kochten de mensen twee keer zoveel ban- kentstaven als vorig jaar. „Het was gewoon weer gezellig ouderwets. Ook al omdat de Appelmarkt zo leuk was verlicht", aldus Hollander. „Wat bij ons opviel was de grote Verkoop van gezelschapsspelletjes. Alle artikelen liepen wel goed, maar spelletjes werden werkelijk met hon derden verkocht. Soms moest ik vier keer per (koop)avond de planken bij vullen vanwege de lege gaten die steeds weer ontstonden", aldus J. Lindhout. Hij is eigenaar van een speelgoedwinkel aan de Appelmarkt en heeft, evenals zijn medewerkers, drukke dagen achter de rug. „Vooral de laatste dagen voor Sinterklaas. Toen kwam de drukte massaal op gang. En ook de verkoop liep heel erg goed". Lindlïout en zijn medewer kers signaleerden ook een toenemen de vraag naar poppen. „Ja, de klas sieke, ouderwetse poppen. Die werden veel verkocht". Aanloop uit andere dorpen Niet alleen in Zierikzee maar ook elders in de regio blijken de onderne mers goed te spreken over de decem- berverkopen tot nu toe. „Wij zijn meer dan tevreden; We hebben meer verkocht dan andere jaren", aldus J. W. Braber uit Bruinisse. Samen met zijn zuster runt hij een winkel in huishoudelijke artikelen, speelgoed, foto-materialen en lectuur. In de zaak werden niet alleen klanten uit Brui nisse zelf gesignaleerd. „We hadden ook veel aanloop uit andere doi-pen. Waarschijnlijk door de folder die we hebben verspreid". Want Braber en zijn zuster merk ten dat veel klanten tevoren al pre cies wisten wat zij gingen kopen. „Vaak kwamen ze binnen met de fol der waarop precies was aangekruist wat ze wilden". Tot de veelgevraagde artikelen hoorde de vijf-gulden-piek- pijp; een spaarpijp voor het nieuwe vijf gulden muntstuk. En het David de kabouter speelgoed. „Allerlei ar tikelen waarop die nieuwe kabouter van Rien Poortvliet staat afgebeeld. Dat hebben we verschrikkelijk veel verkocht". Een veelgevraagd artikel was ook lego. „Daar kwamen ze van heinde en ver om omdat we dat m,et 40 procent korting verkochten". Ook in de Westhoek van Schouwen- Duiveland tevreden geluiden. „Over het algemeen heerst hier grote tevre denheid onder de ondernemers", al dus de voorzitter van de midden standsvereniging Burgh-Haamstede J. W. Geleijnse. „We hebben beslist niet de indruk dat veel mensen de Stormvloedkering overrijden om hun inkopen in Walcheren te gaan doen". Meer gesnoept Behalve duurzame cadeaus worden in december ook veel lekkernijen verkocht. Een van de ondernemers die dat jaaa&jk-S ondervindt is bak ker H. Kilmjut Brouwershaven. „Ik denk dat erYlit jAtSxmee is gesnoept dan anders", aldiw-s zijn Chtgenote E. Kik-Duinhouvver. Imi d' dagen voor Sinterklaas zag zij hee^wat boterlet ters, marsepein, gevulde speculaas'" peperbollen over de toonbank ga; „Het is een goede Sinterklaas weest. Al weten we nog niet precie: hoe goed omdat de verkoop in twee etappes uiteen viel. De meeste men sen vierden Sinterklaasavond in het weekend. Maar maandag hebben we ook heel wat verkocht. Alleen weten we pas aan het eind van deze week hoeveel precies". N1EUWERKERK - Bij een aanrij ding tussen de tractor van P. H. uit Sirjansland en de auto van C. M. uit Ouwerkerk raakte de auto zwaar be schadigd. De aanrijding deed zich woensdag omstreeks het middaguur voor. H. reed met zijn tractor over de Reigers- weg te Nieuwerkerk en wilde linksaf slaan. Hij verzuimde daarbij voor rang te verlenen aan M. en deze kon een aanrijding niet meer vermijden waarop de auto in onzachte aanra king kwam met de voorlader van de tractor. De schade was aanzienlijk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina': WA> mr Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Veel bewolking Onbestendig, met veel bewolking en af en toe regen of motregen. De wind draait in de nacht naar noord west en neemt af tot 3 a 4 Beaufort. Minimumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 12 dec. Zaterdag: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 5 Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 5 Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MA. NDEN 9 dec. Zon op 08.35,. onder 16.27 Maan op 09.28, onder 15.56 Nieuwe Maan: 9 december (06.36) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Rond een hogedrukge- bied, boven de Golf van Biscaje, wor den oceaanstoringen naar ons land gevoerd. Vanavond en vannacht pas seert een van deze storingen met wat regen ons land. Hierachter komen er vooral morgenochtend wat opklarin gen voor, hoewel de kans op een enkel buitje aanwezig blijft. Morgenmid dag is er op de nadering van een nieu we storing, die via Schotland naar de Duitse Bocht trekt, veel bewolking en kan er in de middag en avond af en toe regen vallen. De minimumtempe ratuur vannacht wordt omstreeks 4 graden, de middagtemperatuur mor gen ligt rond 7 graden. De wind is overwegend westelijk en matig, maar neemt later op de dag langs de kust en op het IJsselmeer toe tot krachtig. ZLM-er J. Geluk: ZIERIKZEE - Dc voorzitter van de ZLM-akkerbouwcommissie, J. Geluk, schat dat het bij de uitgezaaide tarwe dit najaar voor 90-95% om bakwaardige tarwes gaat. Van de totale uitzaai schat men dat 80% Obelisk is. Geluk meent dat het een erg gevaarlijke ontwikkeling is als er zo weinig spreiding in het rassenassortiment is. Ondanks de hoge mvh en de 3% prijsverlaging voor komend jaar heeft de praktijk gekozen voor de teelt met de grootste oogstzekerheid; dat is tarwe bij gebrpk aan alterna tieven. „Hierdoor krijgen we een her stel van de spilfunctie van de granen, maar dan wel op een lager niveau. Het enige positieve wat hier in zit is dat de druk voor andere teelten wat wegvalt", aldus Geluk. Geluk meent, dat de tarwe-op- brengst door politiek gemanoeuvreer net binnen de 163 miljoen ton geble ven is, namelijk 162,5 miljoen ton. Volgens hem blijft de vaststelling van de opbrengst natte vingerwerk. „Ieder jaar geven wij in mestrouw onze hectares op, in Frankrijk bij voorbeeld doen ze dat iedere vijf zes jaar. Omdat we nu 163 miljoen ton niet halen, krijgen we mvh terug. Re kenkundig zou 3% 164.8 miljoen ton zijn. Nu het 162,5 miljoen ton is, krij gen we 1,4% terug". Geluk is be nieuwd hoelang de telers daarop moeten wachten. ZIERIKZEE - Leerlin gen van de Johan Louis de Jongeschool in Zie rikzee zijn begonnen met een handtekeningenac tie voor de komst van een skateboardbaan in Zierikzee. Als alle hand tekeningen binnen zijn wil de groep deze over handigen aan burge meester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee. .Momenteel heeft de groep er al een kleine tweehonderd. Volgens de kinderen is er nog steeds grote belangstelling voor het skateboard. Maar op Schou wen-Duiveland is er nog geen baan. 'Woordvoerder' Sjoerd Waaijers legt uit, dat skateboar den op de openbare weg gevaar lijk is en ook op het schoolplein liggen er meestal te veel takken en dergelijke. Geen geld De kinderen hebben zelf geen geld en hopen, dat de gemeente dit wil betalen. De actievoerdertjes hebben ook al een lokatie uitgeko zen: het 'parkeerterrein aan de Scheldestraat. Volgens hen is er daar voldoende ruimte en is het ook veel veiliger. Het actievoeren heeft definitie ve vormen aangenomen met het brengen van een bezoek aan deze krant. Twaalf kinderen kwamen naar de krant om daar de eerste handtekeningen te laten zien. De groep bestond uit Sjoerd Waaijers, Christian Holland, Namsy de Jon ge, René van de Velde, Huib Smits, Sebastiaan Volker, Coen van IJsel- dijk, Jacco Schot, Marieke Schot, Francisca Nouwt, Janneke van Dijke en Coen Legemaate. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk scholen gaan meedoen met de handtekeningenactie voor de komst van de skateboardbaan. Belangstellenden kunnen bellen met Sjoerd Waaijers (01110-12339) of Huib Smits (01110-15940). De leerlingen verwachten al snel re sultaat en zijn dan ook erg hoop gevend. Met z 'n allen naar de krant om de wensen aan een groot publiek kenbaar te maken. (Foto Joop van Houdt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1