Playback-wedstrijd in Sirjansland een succes m Muilkorven pitbull is geen oplossing Ter bescherming- van Schouwen Warme bakker nog steeds grootste broodverkoper Concerten afgelast na verkeers ongeluk musici weststrate verpakkingen 4 SIRJANSLAND - Dat Sinterklaas wel eens voor hetere vuren komt te staan, werd duidelijk bij het jaarlijkse playback-feest in het dorpshuis te Sirjansland. Toen de Spaanse vriend in het dorpshuis werd verwelkomd werd hij verzocht om als jurylid voor de playback-show op te treden. Een show die door de kinderen als een groot feest wordt gezien. Sinterklaas was jurylid bij de playback-wedstrijd in Sirjansland. Op de foto kijkt hij naar een optreden van Queen. Al drie jaar wordt het inmiddels traditionele kinderfeest georgani seerd door de familie Vreugdenhil van het plaatselijke café/cafetaria, Dakkie's Bar. En als het aan Corry Vreugdenhil-van Vossen ligt, blijft deze traditie nog jaren gehandhaafd. ,,De kinderen hebben er zo'n plezier in en dat is toch hartstikke leuk, er gebeurt toch al zo weinig hier. Ook de dagen voorafgaand aan het werkelij ke optreden zijn erg leuk. We oefenen met de kinderen in het dorpshuis. Als je dan 's avonds op bed ligt hoor je de muziek nog door je oor suizen", aldus Corry Vreugdenhil. Grandioos Maar het mag de pret niet drukken. Na een week intensief in touw ge weest te zijn is Corry Vreugdenhil wel moe, maar heeft ze een voldaan gevoel. ,,De kinderen hebben een grandioze middag gehad". Die mid dag was niet alleen bedoeld voor de playback-show. De kinderen werden naast de optredens ook nog verrast met cadeautjes. En aan het eind van de middag werden alle kinderen, on geveer vijftig, uitgenodigd om bij het cafetaria een frietje te komen eten. In totaal deden er zestien playbac- kers mee en waren er dertien acts. ,,De belangstelling voor het playbac ken is enorm", vertelt Corry Vreug denhil. „Verleden jaar hadden we zes playbackers en nu dus zestien en die komen niet alleen uit Sirjansland, maar bijvoorbeeld ook uit Ooster- land". Tijdens de optredens was de zaal goed gevuld met belangstellen den. De presentatie van de wedstrijd was in handen van Ria van Vossen. De winnaar van dit jaar was de 10- jarige Danny Robben uit Sirjans land. Hij kreeg voor zijn act, Danny de Munk, een grote beker mee naar huis. Op de tweede plaats eindigde de 11-jarige Claudia Fluyt, eveneens uit Sirjansland. Zij deed een optreden van Yazz. Een derde plaats was toebe deeld aan de 11-jarige Rianne Struijk uit Sirjansland voor haar optreden als Corrie van Gorp. De reden waarom Dakkie's Bar ie der jaar weer present is om de kinde ren een grandioze middag te verzor gen, is volgens Corry Vreugdenhil tweeledig. „In de eerste plaats doen we het om de ouderen bij de jeugd te betrekken en ten tweede, omdat er hier in het dorp toch al weinig ge beurt". De eerste playback-show werd nog in de zaak gehouden, maar het bleek toen al zo'n groot succes,, dat uitgeweken moest worden naar het dorpshuis. In ieder geval is dat een teken dat er belangstelling voor een dergelijk evenement in Sirjans land bestaat. DRACHTEN - De ouders van de 23- jarige Jolanda Venema, de zwakzin nige vrouw die al vijf jaar naakt en geïsoleerd zit opgesloten in een zwak zinnigeninrichting in Assen, zijn blij met alle publiciteit die over hen heen is gekomen nadat zij dezer dagen met een schokkende foto van hun dochter naar buiten traden. Dick en Tinie Venema-Visser zijn ervan overtuigd dat de publiciteit ook de aanleiding is voor het stellen van vragen aan staatssecretaris Dees door het Tweede-Kamerlid Janmaat-Abee. MIDDELBURG - De violiste Vera Beths, cellist Anner Bijlsma en pia nist Reinbert de Leeuw zijn afgelo pen weekeinde ernstig gewond ge raakt bij een verkeersongeluk. Na afloop van een concert iii Middelburg sloeg de auto waarin de drie musici naar huis reden in de buurt van Ber gen op Zoom drie keer over de kop. Volgens het Nederlandse impressa- riaat is Vera Beths inmiddels thuis. Bijlsma en De Leeuw worden in een Amsterdams ziekenhuis verpleegd. Als gevolg van het ongeluk gaat de serie concerten die het trio de komen de weken zou geven niet door. Het gaat om concerten in Enschede (6/12), Rotterdam (8/12), Arnhem (19/12) en Amsterdam (20/12). De concerten worden mogelijk later in het seizoen of volgend seizoen opnieuw op het programma gezet. Advertentie Aktief als altijd biedt Weststrate Verpakkingen ook dit jaar weer een uitzonderlijk mooie kollektie van dekoraties, passend bij de komende decembermaand. Weststrate Verpakkingen aan de OOSTPERKWEG 20, MIDDELBURG is dagelijks geopend van 8-12 en van 13-17 uur. bovendien op de koopavonden (donderdag) van 27 okt t/m 15 dec a.s. van 19-21 uur, dus: ZIERIKZEE - In de verkoop van brood voor huishoude lijk gebruik neemt de bakkerswinkel, inclusief de bezor ging door bakkers, nog steeds de belangrijkste plaats in. Het marktaandeel van de warme bakker bedraagt 51 procent van de verkoop gemeten in kilogrammen en 55 procent van de omzet behaald met de verkoop van brood. Dit marktaandeel loopt jaarlijks licht terug, vooral ten gunste van de algemene levensmiddelenhandel (de su permarkten). V Postbus 247 4330 AE MIDDELBURG Telefoon 01180 28453 Het aandeel van de algemene le vensmiddelenhandel in de verkoop van brood in kilogrammen bedraagt 41% (in de omzet 37%). De warme bakker zal de uitstraling van zijn be drijf duidelijk moeten verbeteren om de grootste broodverkoper te blijven, aldus het Economisch Instituut voor hét Midden- en Kleinbedrijf (EIM) in de brancheverkenning „De brood bakkerij". Bestedingen aan brood In 1987 hebben de bestedingen aan brood in totaal 2,7 miljard gulden be dragen. Dit is 166 gulden per hoofd van de bevolking. Van de totale beste dingen vindt 90% plaats ten behoeve van de broodconsumptie in particu liere huishoudingen en 10% ten beho ve van broodconsumptie door bedrij ven, institutionele instellingen en binnen de horeca. Naar broodsoort bezien,, zijn in de afgelopen 10 jaren met name de donkerbruine brood soorten belangrijker geworden. Voor de komende jaren wordt verwacht dat het verbruik van kleinbrood en de luxe grootbroodsoorten zal groei en. De verkoop van het gewone wit brood zal verder teruglopen. Het aantal vaste verkooppunten van brood bedraagt circa 12.000. Hiertoe behoren 4.900 bakkerswin kels (anno 1988) en 7.000 verkooppun ten van brood in supermarkten. Am bulante verkoop van brood vindt plaats door 28% van alle broodbak kerijen, door enkele honderden zelf standige broodbezorgers en door 1.700 rijdende zelfbedieningswin kels. De supermarkt is wat betreft de verkoop van brood de afgelopen ja ren van steeds grotere betekenis ge worden. Deze ontwikkeling zal zich in de komende jaren voortzetten, me de als gevolg van de toenemende aan dacht die binnen de supermarkt wordt geschonken aan de verkoop van verswaren. Door meermalen per dag vers, warm brood te verkopen, door bake-off (vooral van kleinbrood) en ook wel door zelf brood te bakken (de instore-bakery) probeert de su permarkt zijn imago als broodverko per verder te verbeteren. Voor de bak kerswinkel. betekent dit d^at continu gezocht zal moeten worden naar mo gelijkheden om een voorsprong te blijven behouden op de supermarkt, bijvoorbeeld door het aanbieden van een ruime variëteit aan broodpro- dukten, door een hoge kwaliteit van de produkten, door horeca-activitei- ten zoals de croissanterie, een coffee- corner, verkoop van belegde brood jes, etc. Met name in commercieel op zicht zal de bakkerswinkel zich de komende jaren duidelijk sterker moeten gaan opstellen. Minimumbroodprijs De minimumbroodprijsregeling vormt een belangrijke marktstabili- serende factor. Deze regeling draagt zorg voor een stabiel prijsniveau, gaat al te scherpe prijsconcurrentie met brood tegen en biedt een zekere waarborg voor de inkomenspositie van de kleinschalig opererende bak ker. Daarmee draagt de regeling er toe bij dat een fijnmazig verkoopnet in stand kan worden gehouden, aldus het EIM. Mocht de beschermende pa raplu van de minimumbroodprijs worden weggenomen, dan leidt dit niet alleen tot een permanent lagere prijs voor brood, maar ook tot een verzwakking van de positie van de gehele bakkerij. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF MONTREAL - De onderhande lingsdelegatie bij de GATT (algeme ne overeenkomst inzake tarieven en handel) hebben in Montreal overeen stemming bereikt over de liberalise ring van de handel in tropische pro dukten. De Verenigde Staten wensen echter niet hun handtekening te zet ten onder de overeenkomst als er niet ook op het terrein van de landbouw subsidies vooruitgang wordt ge boekt. Het secretariaat-van de GATT heeft laten weten verheugd te zijn over de overeenkomst, die al op zo korte termijn kon worden bereikt. ZIERIKZEE - Het muilkorven en registreren van pitbull-terriërs biedt geen enkele oplossing. Er zul len alleen nieuwe problemen door ontstaan. De meest simpele oplossing is naleving van het aanlijn- gebod voor alle honden, zoals dat in vrijwel alle Ne derlandse gemeenten geldt. Dit stelt de Stichting Pit Buil Belangen in haar petitie „Weerwoord" die zij aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, samen met ruim 11.000 handtekeningen van liefhebbers van de pitbull. Jn haar petitie geeft de stichting een weerwoord op het in septem ber verschenen rapport van de commissie agressief gedrag bij honden. Volgens de stichting lijkt het er op dat de commissie „slechts gezocht heeft naar een manier om de American pit buil terriër het leven in Nederland on mogelijk te maken". De stichting meent „dat een aan tal bijtgevallen volstrekt ten on rechte op naam van de pit buil ge schreven is". Volgens haar heeft de commissie „bewust met cijfers „gewerkt", waarvan zij wist dat ze verre van zorgvuldig waren". De commissie zou de cijfers boven dien niet op objectieve wijze heb ben verwerkt. De belangenbehar tigers schrijven dat het „algemeen bekend is dat de pit buil terriër goed is te houden bij alle mogelij ke dieren" en „dat deze van nature niet a-sociaal is". Zij trekken de kennis van prof. Bouw, de voorzitter van de com missie, over het ras ernstig in twij fel. Het fokken op agressief ge drag zou niet zozeer bij de pitbull alswel bij andere rassen zoals de Mechelse herder plaatsvinden. De stichting heeft onder bijna honderd dierenartsen in het land een enquête gehouden. Van de die renartsen noemt 83 procent de pit bull „betrouwbaar, prettig te be handelen". Twaalf procent noemt het ras „instabiel" en 5 procent vindt de pitbull „agressief". Risico De overgrote meerderheid van de dierenartsen vindt de hond geen groter risico voor de maat schappij dan bij voorbeeld her dershonden, bouviers, rottweilers of boxers. Een derde is van me ning dat de pitbull door zijn bouw bij bijtgevallen ernstiger schade kan aanrichten dan andere soor ten. Voor iets meer dan de helft van de dierenartsen is dat twijfel achtig. De belangenbehartigers signale ren dat een aantal liefhebbrs van rlc pitbull zich onrechtvaardigd behandeld voelt door de media en de overheid. De liefhebbers zouden daar niet voor willen wijken, maar om min der met de hond op te vallen van plan zijn een pitbull te fokken met een andere dan de thans zo ken merkende vachtstructuur. Er zijn volgens de stichting al kruisingen met de glen of imaal-terriër en de soft coated wheaten-terriër. De stichting is evenals de meeste ei genaars van de American pitbull terriër tegenstander van rasver menging. Uitgevoerde kruisingen hebben volgens haar niet tot doel het ras te veranderen. „Het is de eigenaar van het andere ras die een toevoeging ambieert', aldus de stichting in haar „Weerwoord". water voeren de bakken boven de tegen de drijvers werden getrok- platen waarna deze door middel ken". van lieren met handkracht onder Op de plaats van bestemming Het systeem-De Muralt ZIERIKZEE - Eeuwen geleden woonde er in het Zwitserse Locarno met zijn Italiaans sprekende bevolking het aanzienlijke geslacht De Muralto. Afstam melingen kwamen naderhand naar de Lage Landen bij de zee waar Abraham Rodolphi de Muralt generaal-majoor werd in Nederlandse dienst. Hij kon blijk baar bewijzen van zéér goeden huize te zijn want het geslacht De Muralt werd in 1840 ingelijfd bij de Nederlandse adel. Eén van zijn kinderen, de op 9 mei 1871 te Utrecht geboren zoon genaamd jonkheer ir. Robert Rudolph Lodewijk de Muralt, studeerde voor civiel ingenieur. Als zodanig bracht hij later een aan tal jaren in Ned. Indië door. In de periode 1903-1913 was De Muralt als water bouwkundige in dienst van het Waterschap Schouwen. Binnen het waterrijke Zeeuwse gebied met de altijd durende drei ging van overstromingen toonde hij zich een uiterst bekwaam inge nieur. Vooral op het terrein van de zeedefensie verwierf hij grote faam door de ontdekking van een voor die tijd bijzonder modern be- zinkssysteem en door de toepas sing van speciaal geconstrueerde muurtjes die op de Schouwse dij ken werden geplaatst. Hoewel na de watersnood van 1953 het groot ste deel van die karakteristieke dijkverhogingen zijn weggeslagen of weggehaald kan men toch hier en daar op Schouwen enkele inte ressante rudimenten bewonde- Grote reputatie Als hoofd van de technische dienst van het Waterschap Schou wen genoot ir. De Muralt een grote reputatie. Zijn toenemende naam bekendheid zou er zelfs in een la tere fase van zijn leven toe leiden dat hij tot burgemeester van Bor- culo werd benoemd. In het in 1971 verschenen boekwerk „Schou- wens Westhoek zoals het was (Braber en De Vrieze) is een af beelding van een door De Muralt ontworpen betonzinkwerk opge nomen. De zinkstukken van for midabele afmetingen werden bij Burghsluis vervaardigd waarna deze naar de bestemde plaatsen vervoerd moesten worden. Dat was gemakkelijker gezegd dan ge daan. Evenals bij de Oosterschel- dewerken was men genoodzaakt steeds weer naar oplossingen zoe ken. In dit geval naar een efficiën te wijze van transport. Daarbij onderscheidde zich J. van der Valk te Zierikzee. Deze ontwieï-p ijze ren drijvers. „Bij laag water wer den in de Ouwe Kaai de platen op het slik gelegd", aldus de tekst van Braber en De Vrieze, „bij hoog Jhr. ir. R. L. L. de Muralt (1871-1936). (Uit: gebundelde inventarissen van de archieven van het Waterschap Schouwen-Duiveland). aangekomen vierde men de staal draadkabels; vervolgens zonken de zware betonnen platen (zink werken) naar de bodem In de i,schaduw" van De Muralt steeg ook de reputatie van Van der Valk. Natuurlijk was er sprake van eni ge afgunst bij zijn stadgenoten in Zierikzee: men zei wel eens dat door het zinken van beton Van der Valk is gaan drijven Muraltmuur Waren de betonzinkstukken een maal naar de bodem verdwenen dan herinnerde niets meer aan die curieuze uitvinding van De Mu ralt. Anders was het met de door hem ontworpen „opzetstukken" die naderhand algemeen als Mu- raltmuren bekendheid genoten. Ook na het vertrek van de ontwer per werden „zijn" muren nog op grote schaal toegepast: ,',In Zee land zijn tussen 1906 en 1935 totaal ongeveer 120 km zeedijken met een Muraltmuur verhoogd, dat is ongeveer 25% van alle Zeeuwse zeedijken uit die periode. Daarna zijn de meeste aangebracht langs de Schouwse en Zuidbevelandse dijken". (Encyclopedie van Zee land). Gezien de belangrijke rol die ir. R. R. L. de Muralt tijdens zijn ver blijf op Schouwen heeft gespeeld is het niet verwonderlijk dat wij zijn naam ook bij herhaling te genkomen in de gebundelde in ventarissen van de archieven van het Waterschap Schouwen-Duive land (uitgave Zierikzee 1984/ 1985). H. Uil memoreert in de In leiding tot de inventaris van de fotovcrzameling van Schouwen dat in de periode dat De Muralt als ingenieur aan het Waterschap Schouwen was verbonden, begon nen werd met het maken van foto- afbccldingon van allerlei wa terstaatswerken: „Het bood Dc Muralt de gelegenheid in het bij zonder zijn nieuwe technische vindingen uitgebreid vast te leg gen". Tbr bescherming van Schouwen heeft De Muralt baanbrekend werk verricht. Onder zijn leiding is men er in geslaagd de zee in be langrijke mate te „temmen". Het zou niet overdreven zijn indien de gemeenten op Schouwen èn het Waterschap Schouwen-Duiveland zijn naam nog eens met een monu ment zouden eren. Zoals Caspar de Robles op de dijk bij Harlingen uitziet over zee, zó zou eigenlijk ook De Muralt in steen of brons nog eens op een markant stuk dijk in het Schouwse landschap moe ten kunnen uitzien over de Zeeuw se wateren Wiebe Keikes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4