Zierikzeese raad oordeelt over nieuwe havenlichten Westerschouwen gaat 4200,- uittrekken voor ansichten Hogere opbrengst eerste verkoopronde kinderzegels Geen schoon heidsprijs Instandhouden dierenasiel staat centraal Ziekteverzuim zomer aan de hoge kant Landbouwschap ziet mogelijkheden verzuring terug te dringen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 december 1988 Nr. 24452 3 De gemeente Westerschouwen ver dient geen schoonheidsprijs voor wat de behandeling van de Werkhon denvereniging Schouwen-Duiveland betreft. De nieuwe club wordt sinds de oprichting achtervolgd met klach ten over te luid blaffende honden, schreeuwende commando's en ande re geluidsoverlast. Van Haamstede werd de groep naar Noordwelle ge transporteerd en van Noordwelle weer terug naar Haamstede. Daar is aan de Hogezoom een terrein inge richt. De leden hebben er veel tijd in gestoken. Een zelfwerkzaamheid, die-zo bleek tijdens eerdere gemeen telijke vergaderingen - vandaag de dag niet meer verwacht mag worden van verenigingen. Toen het veld ge ëgaliseerd was groeide de belangstel ling voor de vereniging gestaag. Mo menteel telt de club zo'n dertig leden en een ledenstop geeft aan, dat er wel degelijk behoefte bestaat aan de groep. Overigens, dat is iets wat de gemeente niet betwijfelt. De laatste klachten van omwonenden hebben de deur dichtgedaan bij de gemeente. De groep moet voor 1 april van het terrein en een alternatief zou - zo stelt de vereniging - niet geboden zijn door de gemeente. Als dit juist is, dan wordt er inderdaad van ge meentezijde wat slordig omgespron gen met de vereniging. Dat er bezwa ren zouden komen aan de Hogezoom dat was ook bij de gemeente te over zien. Een vereniging met dat voor uitzicht grote zelfwerkzaamheid te laten uitvoeren om ze vervolgens en kele maanden later van het terrein te sturen, verdient zeker geen schoon heidsprijs. Als de gemeente de be zwaarden aan de Hogezoom tege moet komt, dient zé ook meer te doen voor de werkhondenvereniging. Meer dan een kort briefje, waarin de vereniging op ambtelijke toon van haar terrein wordt gezet. AvdW Vervolg vah pagina 1 Jolanda Meerman kunnen bijstaan bij haar dagelijkse werkzaamheden in het dierenasiel.,,Want daar zit toch behoorlijk veel werk in", aldus Hoeijmans. Naast voeding is ook bij voorbeeld schoonmaken heel belang rijk. Een geldelijke vergoeding staat er voor de vrijwilligers niet tegenover. Maar de liefde van een dier vergoedt veel. Ook is het de bedoeling dat op termijn weer activiteiten als rommel markten en dergelijke op touw gezet gaan worden. Maar Hoeijmans waagt zich daar nu nog niet aan. Hij wil eerst komen tot een goede structuur en duidelijke afspraken zodat ieder een precies weet waar hij aan toe is en strubbelingen vermeden kunnen worden. Niet alleen in het belang van de mensen, maar vooral ook in het belang van de dieren. Hoeijmans is optimistisch over de toekomst van het dierenasiel en hij heeft er ook alle vertrouwen in dat het zal lukken om zowel het aantal donateurs als het aantal vrijwilligers op te vijzelen. Hij dicht het nieuwe bestuur van de Stichting Dierenasyl Schouwen-Duiveland daarbij hoofd zakelijk een coördinerende functie toe. Op dit moment wordt het dieren asiel bevolkt door drie honden en veertien katten. Men zit dus, zeker voor wat betreft de katten, behoor lijk vol. Uiteraard zijn potentiële baasjes of bazinnetjes van harte wel kom in het dierenasiel. Hoeijmans: ,,In de regel lukt het aardig om de dieren opnieuw te plaatsen". Hetgeen volgens hem ove rigens niet (vil zeggen dat men nu op de lauweren kan gaan rusten. Inte gendeel, er is nog heel wat werk aan de winkel. Hoeijmans zelf heeft geen huisdieren. ,,Ik zou zelf graag een hond willen hebben maar zowel mijn vrouw als ik hebben een drukke dag taak en ik vind dat je het een dier niet aan kunt doen om de hele dag al leen te zitten". De restauratie van de Varreput is 23.000 gulden duurder uitgevallen. ZIERIKZEE - De havenlichten bij de ingang van het havenkanaal zijn aan vernieuwing toe. Dit gaat de ge meente Zierikzee zo'n 63 mille kosten. Hoe de raad hier over denkt blijkt maandag 12 december, wanneer de Zie rikzeese gemeenteraad voor de laatste keer dit jaar in de raadzaal van het stadhuis vergadert. Deze maandelijkse bijeenkomst begint zoals altijd om 19.30 uur. Dat de havenlichten toe zijn aan Een en ander gaat 4500,- kosten. Het vervanging is gebleken uit contacten college is van mening dat deze voor met de elektronische en werktuig kundige dienst van de directie Zee- land van Rijkswaterstaat. Deze is verantwoordelijk voor het onder houd en de vervanging van de lege batterijen. De kosten hiervan komen voor rekening van de gemeente. Milieu Nu het moment aangebroken is* dat dè havenlichten aan vervanging toe zijn, overweegt het college van b en w om op een ander systeem dan batte rij voeding over te gaan. Dit met het oog op het milieu. Gedacht wordt aan een systeem van energievoorziening door accu's die via zonnepanelen en een bijbehorend apparaat moeten worden gevoed. De nieuwe havenlich ten moeten worden geplaatst op een bordes, dat ongeveer vier meter bo ven de betonfundatie ligt. Dit om het optreden van storingen en vanda lisme zoveel mogelijk te beperken. Voor het vernieuwen van deze ha venlichten is in het bestedingsplan gerekend op een bedrag van vijftig mille. De werkelijke kosten voor het vervaardigen en plaatsen van de ha venlichten zal naar het er nu naar uit ziet 63.000 gulden gaan kosten. Hier voor moet de raail maandag geld beschikbaar stellen. zieningen er moeten komen omdat het hier om een gebouw van de ge meente gaat en de voorgestelde voor zieningen volgens het college noodza kelijk zijn. De 470.500,- die de raad beschik baar heeft gesteld voor de grondige restauratie van de Varreput, inclusief het doortrekken van de looproute Weststraat-Poststraat blijkt niet toe reikend te zijn. Voor de loonkosten van de gemeentewerklieden moet nog een aanvullend bedrag van 23 mille worden vrijgemaakt. ZIERIKZEE Oud-lndiëgarigers De Vereniging van Oud Militairen Indiëgangers houdt donderdag 15 april een filmavond in Zierikzee. De avond is tevens bedoeld als contact avond en is in de zaal van de Gerefor meerde kerk in Zierikzee. Er worden films vertoond over de Indiëtijd van toen (1945-1950). Verder is er alle ruimte om nader kennis te maken met elkaar. De VOMI is een landelij ke organisatie, bedoeld om alle oud Indiëgangers - KNIL, beroeps, OVW- ers of dienstplichtigen - bij te staan indien nodig. Daarvoor wordt tevens een driemaandelijks blad uitgegeven onder de naam Sobat. Hulp aan Gewetensvervolgden de jaarlijkse kerstkaartenactie gehou den voor de verdrukte joden en chris tenen in de wereld. De verspreiding van de kerstkaarten gebeurt via de kerken, verenigingen, groepen, maar ook winkels in Burgh-Haamstede. De deelnemende winkels zijn te herken nen aan een bijpassende poster. De actie wordt opgezet door de afdelin gen Zierikzee, Scharendijke en Burgh-Haamstede. SCHARENDIJKE Sinterklaas Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten arriveerden met het ms Wilford in de haven van Scharendijke. Vol span ning keken de leerlingen van de Christelijke Nationale Basisschool toe toen de Sint van boord stapte. Na tuurlijk werd voor de Sint een wel komstlied gezongen. De burgemees ter van Middenschouwen, W. den Boer heette de Sint hartelijk welkom in Scharendijke. De Sint stapte hier na in een rijtuigje voor een korte rit door het dorp. Daarna bezochten de Sint en knechts de Christelijke Na tionale basisschool. DREISCHOR Kerstavond NBvP De NBvP afdeling Noordgouwe houdt op maandag 19 december een kerstavond in het dorpshuis te Drei- schor. Op het programma staat een kerstbroodmaaltijd. Afgewisseld door enkele gedichten en een verhaal verzorgd door de beide leeskringen van onze afdeling. Als vanouds zal het koor deze avond omlijsten met kerstliederen. De avond begint om 19.00 uur. Belangstellenden kunnen zich voor 12 december aanmelden via telefoonnummer 01112-1714. Op don derdag 15 december wordt in het Huis van Nassau in Zierikzee een kerstinstuif gehouden waarbij kerst bakjes gemaakt kunnen worden. BRUINISSE Helpt Elkander De Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander komt vanavond, dinsdag, bijeen in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw te Bruinisse. De samenkomst begint om 19.30 uur en na de pauze is er bingo. MIDDELBURG VVV Enkele maanden geleden heeft het algemeen bestuur van de provinciale VW Zeeland de aanbevelingen van de commissie Vermeulen overgeno men. Doel van deze commissie was wegen aan te geven, waarlangs alge mene Zeelandpromotie gefinancierd zou kunnen worden. De kern van de aanbevelingen is het nastreven van een gedecentraliseerd beleid. De eer ste toepassing van deze nieuwe lijn is tijdens de Vakantiebeurs in Utrecht, die gehouden wordt van 11 tot 15 ja nuari. Binnen de presentatie van het Nederlands Bureau voor Tberisme heeft Zeeland tien units, waarin alle Zeeuwse regio's zich gezamenlijk pre senteren. Daarnaast zorgt de provin ciale VVV voor de zogenaamde cou leur local. De VVV heeft leden opge roepen om deel te nemen aan de reis naar Utrecht. Ook de Commissaris van de Koningin, dr C. Boertien, en toerisme-gedeputeerde J. B. Ventevo- gel geven acte de présence. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF De Veste Een andere zaak waarover de raad wordt geraadpleegd is het verzoek van de gebruikers van het gebouw De Veste om dit onderkomen beter toe gankelijk te maken. De Veste aan de dr Basterstraat fungeert als onderko men voor de belangenvereniging On derling Sterk, de speel-o-theek, de Federatie van Ouders en Vrienden van Geestelijk Gehandicapten op Schouwen-Duiveland en de peuter speelzaal Harlekijn. Om dit gebouw beter toegankelijk te maken zouden de niveauverschil len zowel binnen als buiten het ge bouw opgeheven moeten worden en zou er een geleide- cq. veiligheids- stang voor rolstoelers moeten komen. BURGH-HAAMSTEDE Kerstviering huisvrouwenvereniging De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt op maandag 19 de cember een kerstviering. Tijdens de bijeenkomst wordt een kerstmaaltijd gehouden afgewisseld met zang en declamatie door het eigen koor en le den. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede en begint om 17.30 uur. De Sinterklaasviering van de afde ling was een vrolijke bijeenkomst met een kwis in Sinterklaasstijl. Kerstkaartenactie Gedurende de maand december wordt door de eilandelijke groepen van de Christelijke Stichting voor BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse gemeen teraad gaat naar alle waarschijnlijkheid 4256 gulden uit trekken voor de aanschaf van oude ansichten, die betrek king hebben op de gemeente en haar kernen. Burgemees ter en wethouders doen de raad maandag 12 december dit voorstel. De streekarchivaris heeft de ge meente gevraagd dit geld beschik baar te stellen. Vele kaarten kunnen als zeldzaam tot zeer zeldzaam wor den aangemerkt. De kaarten zijn in het algemeen in goede staat. B en w: ,,Een fotoverzameling is uit histo risch oogpunt bezien van groot be lang. Een goede foto zal in veel geval len een beter beeld kunnen geven van een belangrijke gebeurtenis, een vroegere situatie of een tegenwoordi ge toestand dan een tekening of een beschrijving, al is die nog zo nauw keurig". Tijdens een eerdere vergade ring werd de suggestie gedaan de kaarten voor een groot publiek toe gankelijk te maken. Bij de duintrap Rotonde te Westen- schouwen bevindt zich bovenop de duinen een tegelplateau als verbin ding tussen de trap aan de land- en zeezijde. Het plateau helt sterk af naar de zeezijde. Bij hevige regenval stroomt het water met grote snelheid af richting de zeezijde. Het gevolg hiervan is, dat het zandtalud steeds verder uitspoelt, waardoor het tegel plateau afbrokkelt. Ingrijpende maatregelen zijn noodzakelijk. De raad wordt voorgesteld hiervoor 8000 gulden uit te trekken. Zeebad De gemeente Westerschouwen krijgt er weer een aantal straatna men bij. In het gebied Zeebad Nieuw- Haamstede verrijzen straks de naam borden Korenbloemlaan, Seringen- laan, Jasmijnlaan, Rozenlaan, Ka millelaan, Klaverlaan, Bramenlaan, Ligusterlaan en de Sleedoornlaan. Tijdens een eerdere commissieverga dering waren er geen noemenswaar dige bezwaren tegen de gekozen na men. Vanaf 19.30 uur wordt verder onder meer gesproken over de Stichting Ambuancedienst Schouwen-Duive land. Deze exploiteert de ambulance in de Westhoek, waarvan door de ge meenten Westerschouwen, Brouwers haven en Middenschouwen gebruik wordt gemaakt. Thchtig procent van de tijd rijdt de ambulance voor Wes terschouwen op de weg en de overige twintig procent is voor Middenschou wen en Brouwershaven. De stichting heeft een naar verwachting eenmalig tekort op de exploitatie van 10.000 gulden. Westerschouwen wil hiervoor garant gaan staan en vervolgens een verdeelsleutel voor de kosten voor stellen aan de twee andere gemeen ten. ZIERIKZEE - Nu de kerstdagen weer snel naderbij komen en de tijd om fami lie. vrienden en kennissen een kerst- en nieuwjaarswens te sturen weer is aangebroken, wordt er door deze en gene naarstig gezocht naar een leitke en passende kerstkaart. Met die speurdriftenzijn de vrijwilligsters van het plaatselijke Comité voor Kinderpostzegels tijdens de ruim twee weken dat ze achter hun stand in het postkantoor in Zierikzee te vinden waren gecon fronteerd. Meer kerstkaarten dan voorheen gingen er in die twee weken van dë hand. Voor de kinderpostzegels, die ten behoeve van het kansarme kind in Nederland en ook de Derde Wereld worden verkocht, bleek dit jaar minder belangstelling te bestaan. De goedkope PTT decemberzegels zijn hiernaar al le waarschijnlijkheid debet aan. Desalniettemin bleek het plaatselijke Comi té voor Kinderpostzegels na die eerste ronde goede zaken te hebben gedaan: bij het tellen van de kas bleek de opbrengst (f 5501,25) honderdveertig gulden hoger dan vorig jaar te zijn. Wie zijn kerst- en nieuwjaarskaarten en zegels nog moet kopen kan vanaf vandaag (dinsdag 6 december) nog tot en met vrijdag 30 december in de hal van het postkantoor terecht om zijn ..slag voor het goede doel te slaan". Dit kan tussen 9.00 en 12.00 uur en 's middags van 13.30 tot 16.30 uur. ZIERIKZEE - Het ziekteverzuim in het derde kwartaal van dit jaar steekt ongunstig af bij dat van de zo mer van 1987. De kans is groot dat mede hierdoor het verzuim over dit jaar hoger zal zijn dan in 1987, toen werknemers gemiddeld 8,1 procent van het aantal werkdagen ziek wwa- ren. Dat heeft het Nederlands Insti tuut voor Arbeidsomstandigheden (NIA) bekendgemaakt. Zowel in de nijverheid als in de dienstverlening lag het verzuimper centage deze zomer aan de hoge kant, met respectievelijk acht en 7,3 pro cent. Vorig jaar kwam de nijverheid in deze periode uit op 7,2 en de dienstverlening op 6,5. Het landelijk verzuimpercentage lag deze zomer daarmee gemiddeld op 7,5 procent (1987: 6,8). De verschillen in meldingsfrequen tie, het gemiddeld aantal ziekmeldin gen per werknemers, tussen beide zo mers waren minder opvallend: 1.49 in 1987 en 1.54 in 1988. In 1988 waren de verschillen tussen de kwartalen minder groot dan in voorgaande jaren. Het percentage verzuimde dagen in het eerste kwar taal was in verhouding tot andere ja ren laag (landelijk 9,2 tegen 9,9 in 1987) en in het tweede (8,1, tegen 7,2 in 1987) en derde (7,5 tegen 6,8 in 1987) hoog. Het NIA verwacht geen verdere daling voor dit jaar, eerder een hoger verzuim. DEN HAAG - De in het Landbouw schap georganiseerde landbouw ziet voldoende praktische mogelijkhe den om de uitstoot van ammoniak uit mest direct of binnen afzienbare termijn te verminderen. Vooral bij het uitrijden van mest zijn daarvoor mogelijkheden. Op bouwland moet de mest dan zo snel mogelijk worden ondergewerkt. Op grasland zou de mest moeten worden ingespoten in de grond of worden 'ingeregend'. Het Landbouwschap schrijft dit in een dinsdag verschenen notitie. Het wil daarmee in de verschillende sec toren van de veehouderij een discus sie op gang brengen over het terug dringen van de verzuring door ammoniak uit mest. Vorige week maakte het schap bekend dat het on der strikte voorwaarden bereid is met de overheid een convenant te sluiten over het nemen van maatrege len. Op wat langere termijn ziet het schap nog veel meer mogelijkheden om de uitstoot van ammoniak te ver minderen. Beperking van het mine- ralengehalte in veevoer, de verwer king van mest, aanpassen van de stallen en zuiveren van de stallucht met bio-filters zijn enkele van die mogelijkheden. Volgens het Landbouwschap is de landbouw voor 93 procent verant woordelijk voor het ontstaan van am moniak in ons land. In totaal gaat het om 226.300 ton. De rundveehouderij neemt daarvan 60 procent voor haar rekening. De varkenshouderij 27 pro cent, de pluimveesector 12 en de kal- verhouderij een procent. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t7m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3