Veel belangstelling voor 'Tussen Kunst en Kitsch' Kerstsfeer in de Bewaerschole Vrouwenontmoetingscentrum viert het 20-jarig jubileum Bromfietsers gewond bij aanrijding Inbraak in vakantiewoning Vogelwerkgroep en NS O bezig met voorbereiding van uniek experiment Belgen betrapt met gestolen oesters ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 december 1988 Nr. 24451 3 BROUWERSHAVEN - Het initiatief van de Brouwse culturele Stichting De Roode Lelie om een bijeenkomst Tussen Kunst en Kitsch te organiseren is een groot succes geworden. Vele tientallen mensen uit de hele regio kwamen vrijdagavond naar het Brouwse museum De Vergulde Garnaal om hun oude voorwerpen door des kundigen te laten taxeren. Op de eerste verdieping van het museum was een grote tafel neegezet waarachter vier deskundigen zaten. De Borsboom, mevrouw Van der Bijl en J. Schot uit Zierikzee en het echtpaar Teut hof uit Brouwershaven die elk hun eigen specialiteit hebben op het gebied van antiek, schilderijen, siera den, schepen en munten. Zij kwamen soms tot verrassende conclusies betreffende de aangedragen voorwer pen. Zo bleek iemand uit Oude-Tonge een oude barometer bij zich te hebben die ongeveer 5000 gulden waard was. Een mevrouw had een kostbaar oud theeservies bij zich dat was verpakt in een plastic zak. Mensen kwamen met lepeltjes die uit de zeventiende eeuw bleken te dateren. En ook een op eikehout geschilderde afbeelding van een koe bleek uit deze eeuw te zijn. Daarnaast leverde de taxatie en het commentaar van de deskundigen voor een aantal mensen wellicht ook een teleurstelling op omdat een aantal oude sieraden niet zoveel waard bleek te zijn omdat er veel van in omloop zijn. Vanwege de grote belangstelling voor het evene ment overweegt het bestuur van De Roode Lelie om volgend jaar opnieuw een dergelijk evenement in het Brouwse museum te organiseren. Vrijdag 9 december in Jongerencentrum 't Beest GOES - De Vlissingse band Roots '66 geeft vrijdag 9 december ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het Vrouwenontmoetingscentrum Jet uit Goes een optreden in het plaatselijke Jongerencentrum 't Beest. De muziek uit de jaren zestig begint om 21.00 uur. Het begon allemaal met de oprich ting van Man Vrouw Maatschappij (MVM) in november 1968 door Joke Smit en Hedy d'Ancona. De organisa tie had als uitgangspunt dat zowel man als vrouw slachtoffer zijn van maatschappelijke structuren, beide seksen worden in hokjes geduwd, een rollenspel opgedrongen. Hierin moest verandering komen. het werkende wijvenplan voor onder meer gelijke lonen en gelijke kansen in opleiding en beroep. Daarnaast is een ieder ook wel de oprichting van de vrouwencafé's bekend. Ook in de Nederlandse partijpolitiek (PvdA en klein links) ontstond er, onder druk gezet door de vrouwenbeweging, steeds meer belangstelling voor vrou wenzaken. ZIERIKZEE - De neven I. C. H. en J. M. H. uit Zierikzee werden beiden opgenomen in het Rode Kruiszieken- huis vanwege verwondingen die zij opliepen bij een aanrijding op Nieu we Kooiweg. Het ongeluk gebeurde zaterdag om ongeveer 17.25 uur. N. A. D. uit Oos- terland reed de Nieuwe Kooiweg op komend vanaf de rotonde. Hij wilde rechtsaf de Oudeweg oprijden toen de beide neven I. C. H. en J. M. H. met hun bromfiets over het fietspad aan kwamen rijden vanuit de richting Haamstede. Zij konden de auto die het fietspad overreed niet meer ont wijken. Alle drie de voertuigen wer* den beschadigd en de beide brom fietsbestuurders werden zodanig verwond dat zij per ambulance naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. NIEUYV-HAAMSTEDE - In de pe riode tussen 29 november en vier de cember werd ingebroken in een twee de woning aan de Torenweg te Nieuw-Haamstede. Het huis is eigendom van mevrouw H. uit Zwijndrecht. De dieven kwa men de woning binnen via het doucheraam. Zij namen diverse waardevolle goederen mee waaron der een kleurentelevisie en stereo apparatuur. Vervolg van pagina 1 plaats op het voorkomen van oliever vuiling. Maar ook op het gebied van bestrijding van olierampen valt nog heel wat te verbeteren. ,,Er is een tijd geweest dat olieverontreiniging be streden werd met detergenten maar uiteindelijk bleek het middel erger dan de kwaal. Kreeften die normaal rood van kleur waren werden ineens zwart en dergelijke. Op dit moment wordt wel gewerkt met het opvegen van de olie. Dat werkt op zich goed, maar het nadeel is dat het nogal duur is". Dat houdt in dat deze op zich goede methode vrij weinig gebruikt wordt en dat heeft weer tot gevolg dat de olie op het strand terecht komt. En uiteraard kost ook het schoonmaken van het strand geld. In alle gevallen kost olieverontrei niging dus geld, en behoorlijk wat ook en zou adequete controle zeker haar vruchten afwerpen volgens Hart. „Van elk schip met gevoelige la ding zouden gegevens als bijvoor beeld route en bestemming beschik baar moeten zijn, en bijvoorbeeld sluismeesters zouden over die gege vens moeten kunnen beschikken", al dus Hart. Hij stelt dat nogal wat schippers zich schuldig maken aan wat hij 'cowboy-varen' noemt en wat inhoudt dat men bebakening negeert om een kortere weg te nemen. Met al le risico's van dien. N atuurwaarden Het plan tot aanwijzing van de Oos- terschelde als natuurmonument staat Hart wel aan. „Ik denk zeker dat dat nut heeft. De Oosterschelde is een be langrijke voedingsplaats voor veel vogels en ik denk dat je de natuur waarden hoog moet houden. Eigen lijk zou je de Oosterschelde zo moe ten houden zoals hij was voor de bouw van de Stormvloedkering", al dus Hart. Hij rouwt er niet om dat bij die aanwijzing ook het gedrag van de waterrecreant op de Oosterschelde aan banden wordt gelegd. „En als ie dereen zich aan de vrije routes houdt is er niets aan de hand". Belangrijk in deze is uiteraard ook de controle op de regels. Want je kunt van alles afspreken, maar als er nie mand is die ook kijkt of die afspra ken daadwerkelijk nagekomen wor den kom je niet veel verder. Hart brengt nog eens onder de aandacht dat het niet alleen gaat om controle op illegale lozingen en recreanten die plaatsen betreden die ze niet mogen betreden maar dat bijvoorbeeld ook de activiteiten van de kokkelvissers nauwlettend in de gaten gehouden dienen te worden. Voorbereiding Begin 1989 start het NSO in samen werking met de Vogelwerkgroep van de Natuur- en vogelwacht een uniek experiment. Volgens Hart is een der gelijk experiment in Nederland tot dusverre nog niet uitgevoerd. Het gaat om een verdriftingsexperiment waarbij duizend dode vogels op ver schillende afstanden van de kust in zee worden uitgezet. Elke vogel wordt gemerkt. Er wordt een koker tje aan de dieren bevestigd en in dat kokertje wordt het doel van het expe riment omschreven voor het geval de vogel gevonden wordt door iemand die niet op de hoogte is met het expe riment. Alles bij elkaar vergt het experi ment erg veel voorbereiding. Vrijwil ligers moeten worden gemobiliseerd om als de tijd daar is elke dag een stuk strand langs de Nederlandse kust af te zoeken „We hebben cr nu geld voor. dus moet het ook goed ge beuren", aldus Hart. ZIERIKZEE FNV-vergadering In het Huis van Nassau wordt op woensdag 21 december een bestuurs vergadering gehouden van de FNV Schouwen-Duiveland. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Kerstviering De afdeling Schouwen van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen houdt op donderdag 15 december haar jaarlijkse kerstviering in de Graanbeurs te Zierikzee. Er wordt een kerstspel opgevoerd door de ei gen leden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Ter gelegenheid van de jaarwisseling houdt de afdeling op woensdag 4 januari een nieuwjaars receptie. In het Huis van Nassau van 10.00 tot 11.30 uur. NOORDWELLE Sinterklaas in dorpshuis Ook dit jaar heeft Sinterklaas de traditie voortgezet met een bezoek aan het ringdorp Noordwelle. En eveneens geheel volgens traditie werd het een echt dorpsfeest. Het dorpshuis zat vol met belangstellen den in alle leeftijden maar traditiege trouw stonden de kinderen centraal bij het feest. De peuters mochten per soonlijk bij Sinterklaas komen om hun verhaal te doen en een cadeautje te ontvangen. Daarna was het de beurt aan de kinderen uit de onder bouw. Wekenlang hadden zij gerepe teerd op het Pieterbazenballet dat zij opvoerden voor de Goedheiligman. Het dansen werkte zo aanstekelijk op de echte Zwarte Pieten dat deze het toneel opklommen om mee te doen. De kinderen van de bovenbouw pre senteerden de Sint een toneelstuk over een ontvoerde prinses. Het span nende verhaal oogstte zowel bij Sin terklaas als de overige toeschouwers veel succes. Nadat alle kinderen met een persoonlijk woord waren voor zien van een pakje, verzekerde Sin terklaas dat hij ook in de komende jaren Noordwelle zal blijven bezoe ken. „Van opheffing van de basis school is namelijk nog geen sprake. Het leerlingenaantal en de prognose daarvan voor de komende jaren is dusdanig dat Noordwelle niet zonder Hippe tak Naast de degelijke vergaderorgani satie MVM ontstond onder andere Dolle Mina, de ludieke, hippe tak van de vrouwenbeweging. Ook binnen Dolle Mina waren in de beginjaren zowel mannen als vrouwen actief. Vanaf ongeveer 1971 vindt binnen de Nederlandse vrouwenbeweging een radicalisering plaats, gericht op de maatschappelijk ongelijkheid die vrouwen ten deel valt. Men wilde zich niet meer af laten leiden door nuanceringen, het was noodzakelijk om ongenuanceerd te zijn. Sommigen dachten; vrouwen onderdrukking, waar hebben ze het over? Dat vrouwen minder verdienen dan mannen, dat er te weinig vrou wen in het parlement zaten, dat was allemaal snel duidelijk, maar dat het ook iets te maken had met machts verhoudingen thuis en met wat er op het gebied van seksualiteit en seksu eel geweld gebeurde, daar kwam men langzaam achter, omdat iedere vrouw anders dacht. Daarom is het voor de vrouwenbe weging nodig geweest het tamelijk hard en simpel te zeggen. Voorbeel den hiervan zijn de Maagdenhuisbe zetting, de Baas in eigen Buik-acties, school, en dus niet zonder Sinter klaas zal komen te zitten". BRUINISSE/ BURGH-HAAMSTEDE Papieren helden In de openbare bibliotheek in Brui- nisse en Burgh-H aamstede start op 7 december het jaarlijkse leesprogram ma voor de jeugd vanaf vier jaar. Als thema is dit jaar Papieren helden ge kozen. De feestelijke afsluiting van het leesprogramma vindt plaats in de krokusvakantie. BRUINISSE Sinterklaasfeest bejaardensoos De bejaardensoos van mevrouw IJ- zelenberg vierde een gezellig Sint Ni- colaasfeest met veel leden en gasten waar mevrouw IJzelenberg veel Gestalte Op regionaal niveau kreeg de vrou wenbeweging gestalte in de vorm van onder meer het VOS-werk (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving), de afdeling van Rooie Vrouwen en FNV-vrouwen. En in het begin van de jaren tachtig kreeg elke provincie een emancipatiesteunpunt, in deze regio is dat de Stichting Vrouwenemanci patie Zeeland. Met een terugblik op deze twintig jaar van turbulente vrouwenstrijd houdt Vrouwenontmoetingscentrum Jet uit Goes een groot vrouwenfeest. Naast de muziek, vertellen emanci patiewerkster in Oost Zeeuwsvlaan- deren/Kanaalzone en statenlid, Charlotte Visser, Nelleke dp Haan en Tonny Sies over Dolle Mina-herinne- ringen van toen. waardering voor had. Gezongen werd Ps. 25 2-6 en een welkomstwoord. Eerst werden de gebruikelijke spe len met prijzen afgewerkt waarna een kopje koffie met fijne specu laaspop werd genuttigd. Mevrouw Hekman, ook aanwezig, benadrukte dat het toch een voorrecht is om met zoveel ouderen bij elkaar te zijn die zo goed met elkaar van gedachten kunnen wisselen. Mevrouw IJzelen- berg speelde voor Jeane de Mossel vrouw en er was middels de dames De Waal en Van Vliet een heus bruids paar. Verder leuke voordrachten zoals een gedicht van de reis van Opoe, het ABC en door verschillende dames Uit de oude doos. Het bestuur en help sters kregen een amarylusbol. Een heerlijke soep in combinatie met broodmaaltijd en sinaasappel be sloot de middag. Gezongen werd Gez. 281. Op 14 december hoopt de bejaar densoos het Kerstfeest te vieren. Na een dankwoord en welkom thuis ging een ieder tevreden huiswaarts. SCHARENDIJKE - Tijdens een pa trouille hebben mensen van de rijks politie een Belgische auto aangehou den die gestolen oesters bleek te vervoeren. De Belgen werden zaterdag betrapt toen zij nabij de Kabbelaarsbank aan de Brouwersdam reden. Bij controle van de auto van D. J. D. uit Gent (Bel gië) bleek dat zich achterin het voer tuig een plastic zak bevond met enke le tientallen oesters. Het zeebanket werd terug gezet in het Grevelingen- meer en tegen de Belgen werd proces verbaal opgemaakt. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Expositie van allerlei kerststallen tot en met 6 januari BURGH-HAAMSTE DE - Hoewel de Sinter klaas-sfeer vandaag zijn hoogtepunt bereikt met de viering van de ver jaardag van de Goedhei ligman, gloort Kerstmis al in de verte. Mensen die moeite hebben met de overschakeling van het ene naar het andere decemberfeest zouden een bezoek moeten bren gen aan de Bewaerschole te Burgh-Haamstede. Want daar is de kerst sfeer al volop aanwezig. Tot en met 6 januari zijn in de expositieruimte ongeveer 60 kerststallen en kerstgroepen te be zichtigen. Kerststallen en kerstgroepen in vele verschillende uitvoeringen en uit allerlei landen. Zelfgemaakte stéllen en beelden en antieke exemplaren. In grootte variërend van een tot kerststal omgebouwd luciferdoosje tot grote houten stal len met forse beelden. Ongeveer 25 van de 60 opgestelde kerststal len en beelden zijn beschikbaar gesteld door mensen uit de regio. In vele gevallen betreft het zelfge maakte exemplaren. Ook enkele bedrijven hebben hun exemplaren voor de expositie beschikbaar ge steld. Details Beelden gemaakt van jute, brooddeeg of diverse soorten klei. Kerststallen gemaakt van een ka- labas, een doosje of een ronde hou ten molen. Hoe langer men rond kijkt in de Bewaerschole hoe meer boeiende details men ontdekt in deze veelheid van kerstspullen uit allerlei landen. De zwarte kerstfi guren die door een particulier werden meegebracht uit Nigeria. Het porseleinen beeldje van het kindje Jezus in een groep kerstfi- Behalve buitenlandse kerststallen staan in de Bewaerschole ook Hol landse kerststallen. Sommige zijn meer dan honderd jaar oud. guren die verder allemaal uit gips zijn gemaakt. De antieke beeldjes in de Duitse en Nederlandse kerststallen van meer dan honderd jaar oud. Met hun kleine beschadigingen door de stukjes die er in de loop der ja ren zijn afgestoten- De kerstmo len uit het verre oosten met zijn wieken die gaan draaien door de hitte. En de in stukken gesneden kalabas uit Peru die dichtgeklapt een herder voorstelt, maar binnen in zich een volledige piepkleine kerststal herbergt. In een vitrine ook de santons uit Zuid-Frankrijk. Beeldjes waar mee een kerstlegende wordt uitge beeld. Bethlehem zou daarbij in Zuid-Frankrijk liggen en tiental len dorpsbewoners komen in op tocht naar het kerstkind om hun eigen gaven aan te bieden. Elk beeldje vertegenwoordigt een be roepsgroep. „In Frankrijk komt er elk jaar wel weer een beeldje bij. En dan ontstaan er soms hefti ge discussies of dat wel toepasse lijk is voor de tijd waarin de le gende speelde", aldus mevrouw E. van de Stadt uit Nieuw-Haamste- de. Zij is een van de particulieren uit de regio die kerstbeelden of kerststallen beschikbaar stelden voor de expositie. Verzameling kerstengelen Behalve beelden en stallen om vat de expositie een verzameling zelfgemaakte kerstkaarten, een verzameling kerstengeltjes, een verzameling kerstpostzegels en kerstdia's die te bekijken zijn via een lichtbak. De expositie is een initiatief van de Stichting Wester- schouwen Kultureel. Volgens een van de leden A. van der Wiel- Jansen is het in veel katholieke gezinnen nog steeds traditie om jaarlijks een kerststal met beel den in de kamer uit te stallen. „Volgens de traditie mocht het kerstkindje pas in de kerstnacht in het kribje worden gelegd en de drie koningen werden er pas in ja nuari bijgezet". In de Bewaerschole staat alles al sinds zaterdag uitgestald en wie deze bijzondere expositie wil bekijken kan daarvoor dagelijks in de expositieruimte terecht. Van 13.30 tot 16.30 uur. Op zondag, en ook met de beide kerstdagen, is de Bewaerschole gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3