Zwarte Pieten fietsen een 'formaatje' groter Vogelwerkgroep en NS O bezig met voorbereiding uniek experiment .Zp,q DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een nieuw raadslid in Zierikzee WA> Wh P 8ltr Auto in de sloot Inbraak voetbalkantine Aanrijding Deltastraat Nieuwerkerk Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Delta Dienst Kunst en Kitsch Interieuradviseur Voetbal De laatste loodjes. Tien medewerkers namen Brouwershaven beleefde dit weekend haar ei- In onze serie een Dag op stap deze week de vi- Bruse Boys heeft wederom een voorsprong uit afscheid van de Delta Dienst van Rijkswater- gen Kunst en Kitsch. Een gebeuren dat veel sie van een interieuradviseur. (Pag. 4). handen gegeven. (Pag. 6). staat in Zierikzee. (Pag. 2). belangstelling trok. (Pag. 3). MAANDAG 5 DECEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24451 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niet elke ramp is een vloek als men de les heeft be grepen welke eruit getrokken kan worden. J. Bastiaans Om beter zicht te krijgen op aantal slachtoffers olievervuiling SCHARENDIJKE - De Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland is in samenwerking met het Nederlands Stookolieslaehtoffer Onderzoek (NSO) bezig met de voorbereiding van een uniek experiment. Doel van het experiment is meer inzicht te verkrijgen in het aantal vogels dat jaarlijks het slachtoffer wordt van olievervuiling. Simon Hart van het NSO: „Je vindt nu steeds maar een deel van de slachtoffers. Soms vind je maar 10 procent van de slachtoffers en een andere keer spoelt de helft van de slachtoffers aan. Maar het blijft giswerk". Het experiment be staat uit het op verschillende afstanden van de kust in zee uitzetten van dode vogels. De dieren worden gemerkt en het is de bedoeling dat exact wordt opgetekend of en waar en wanneer de dieren aanspoelen. Het is de bedoeling dat het experiment in be gin 1989 van start gaat. Op haar laatste vergadering besloot de Vogelwerkgroep geld beschikbaar te stellen voor het experiment. tempo en hun lichaamsgewicht neemt af. In twee dagen tijd kan het lichaamsgewicht dalen tot 10 tot 20 procent onder het normale gewicht. Als er sprake is van een verminde ring met de helft van het normale li chaamsgewicht spreekt men bij de NSO van een krepeergewicht. De vo gels die eenmaal in dat stadium ver keren maken geen schijn van kans om het te overleven. „Er is wel wat verschil tussen verschillende vogel soorten", aldus Hart. „Een eidereend ksan bijvoorbeeld veel meer hebben dan een zwarte zee-eend". de strafmaat vastgesteld worden. Zo als Hart al aangaf is wat dat betreft de strafmaat heel belangrijk. In maart dit jaar stelde men in kringen van natuur- en vogelbescher ming naar aanleiding van de actie Vogels in nood dat de straffen op ille gale lozingen zo zwaar moeten zijn dat de boetes het economisch gewin overtreffen. Het is overigens ook niet zo dat alle olielozingen illegaal zijn. Er bestaan allerlei regels en voorschriften vol gens welke lozing wel toegestaan is, maar aan een aantal voorwaarden voldaan moet worden. Lozen mag al leen op een bepaalde afstand van de kust en bij een bepaalde vaarsnel- heid. De achterliggende gedachte is dat de olie zich op die manier van lo zen verspreidt over het water en nau welijks schade aan het milieu zou be rokkenen. Hart stelt dat er het hele jaar door olie geloosd wordt. „Er is weieens gezegd dat er in feite een heel dun oliefilmpje over alle wereldzeeën ligt". Hij stelt dat het niet exact be kend is of en welke schade de legale lozingen aan het milieu toebrengen. „Een deel van de olie vervluchtigt. Een ander deel vermengt zich met het zeewater", aldus Hart. Hij legt uit dat er onderscheid is tussen de diffuse verontreiniging door legale en illega le lozingen en de acute verontreini ging waar Schouwen-Duiveland be- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het Nederlands Stookolieslachtof fer Onderzoek werd in 1977 opge richt. Sinds 1982 bestaat er ook een afdeling Schouwen-Duiveland van het NSO en Simon Hart uit Scharen- dijke is één van de mensen die zich samen met de mensen van de vogel werkgroep van de Natuur- en Vogel wacht bezig houdt met olievervuiling en de consequenties daarvan voor de vogels. Moeilijk Hart is van jongsaf aan geïnteres seerd in de natuur. Vooral zeevogels hebben zijn grote belangstelling. „In de winter kom ik bijna dagelijks op het strand met de honden en dan word je vaak geconfronteerd met do de vogels", aldus Hart. Natuurlijk zijn niet alle dode vogels die gevon den worden het slachtoffer van ver ontreiniging door olie. Extreem kou de winters kunnen ook behoorlijk huishouden onder de vogelpopulatie. Het grote verschil is dat bij slacht offers als gevolg van koude sprake is van een natuurlijke selectie. Alleen de sterksten overleven. Als er sprake is van slachtoffers van olie-verontrei niging betekent dat een onnatuurlij ke sterfte onder de vogels. ZIERIKZEE - Het is aan de gemeenteraadsleden van Zie rikzee om maandag 12 decem ber in te stemmen met de be slissing om H. van Essen toe te laten als raadslid binnen de gemeente. Hij vervangt CDA- fractievoorzitter C. Bij de Vaa- te. De raadsvergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. Daarbij komt dat verontreiniging door olie ook op langere termijn ge volgen heeft op de vogelstand. Hart: „Als er door de kou vogels sterven zorgt de natuur zelf dat het evenwicht terug komt. Dan worden er in het broedseizoen meer eieren gelegd of meer eieren uitgebroed. Van vogels die olieverontreiniging overleven is niet bekend of zij nog in staat zijn zich voort te planten". Weinig kans Een v'ogel die eenmaal te maken heeft gehad met olieverontreiniging maakt in de regel volgens Hart niet zo bijster VèeTkans'hët tè overleven. „Je ziet ook wel dat mensen een olieslachtoffer meenemen naar huis om het dier schoon te maken en te verzorgen. Dat is echt absoluut af te raden want als je niet weet hoe je een olieslachtoffer schoon moet maken maakt het beest helemaal geen kans", aldus Hart. Hij stelt dat 90 procent van de vogels die schoonge maakt en verzorgd worden alsnog overlijdt. Vogels waarvan de olie van het ver- enpak is verwijderd worden niet meteen weer teruggezet in de vrije natuur. Eerst moeten ze revalideren. „Maar het is zeer de vraag of de vo gels die na revalidatie weer terugg- gezet worden het uiteindelijk overle ven", aldus Hart. Hij legt uit dat een zeer geringe ver ontreiniging met olie al fataal kan zijn voor een vogel. „De olie tast de isolerende werking van het verenpak aan, de vogels lopen longontsteking op en gaan dood". Ook komt het voor dat vogels de olie binnen krijgen. „Ze proberen hun veren schoon te maken en krijgen dan olie binnen. Daardoor raakt het stofwisselingsproces op hol. Het voedsel verteert veel sneller terwijl de vogel juist extra voedsel nodig heeft om te herstellen. En juist omdat de vogel verzwakt is kan hij geen extra voedsel te pakken krij gen". De vogels vermageren in een snel Alkachtigen De meeste olieslachtoffers vallen onder de alkachtigen. Zeekoeten, al ken en bijvoorbeeld ook papegaai duikers en drie-teen meeuwen. „Soms worden er ook wel meeuwen het slachtoffer van olievervuiling maar in de meeste gevallen gaat het om vogels die voor hun voedsel af hankelijk zijn van het water en dus de meeste kans lopen om met oliever ontreiniging in aanraking te komen". Doelstelling van het NSO is om olieverontreiniging in de toekomst te voorkomen. Daarvoor moet er op po litiek niveau een en ander verande ren. „Natuurlijk is het moeilijk om de schuldige van de verontreiniging te achterhalen, maar je moet je ook afvragen of er wel voldoende moeite gedaan wordt om de schuldige te identificeren en te straffen. En dan moet je ook uitgaan van een behoor lijke strafmaat". Omgekeerde bewijslast In Nederland is het nu nog zo dat onomstotelijk bewezen dient te wor den dat een persoon, bedrijf of in stantie schuldig is aan vervuiling. Hart: „In Duitsland hebben ze de be wijslast omgedraaid. Daar moet de beschuldigde met bewijzen komen dat hij onschuldig is". Blijven die be wijzen uit dan wordt aangenomen dat de schuldige gevonden is en kan Januari dit jaar: het strand vervuild met stookolie. Duizenden volgels wor den het slachtoffer. Hart kan zich wel vinden in die stellingname, maar tekent daar on middellijk bij aan dat de mensen die nu illegaal lozen ook voldoende gele genheid moeten krijgen om de afge werkte olie op de juiste manier kwijt te raken. „Vaak is de kapitein van een schip gebonden aan allerlei strakke opdrachten. Hij moet zich daar en daar om die en die tijd met lege tanks melden". Tijd is geld en lang niet in elke haven is voldoende opvanggele- genheid voor afgewerkte olie. Mark Klompe en Tonny Noordhoek bouwden een wel heel grote fiets BURGH-HAAMSTEDE - Het moet voor veel Zwarte Pieten nog steeds een zware taak zijn om op het dak te komen en daar de cadeautjes langs de schoorsteen naar beneden te laten glijden. Na de 'uitvinding' van de 15- jarige Mark Klompe en de 18-jarige Tonny Noordhoek uit Burgh-Haamstede moet dat aanzienlijk minder moeite kosten. Beiden zijn een week lang bezig geweest om een fiets in elkaar te zetten van een wel heel uitzon derlijke maat. In ieder geval moet het met die fiets een makkie zijn om op de dakgoot te klimmen. Mark Klompe met zijn vrouwelijke collega achter op de wel zeer grote fiets. Na een gedaanteverwisseling noe men ze zichzelf Jojo en Pedro en ko men dan opeens uit Spanje. Al enige jaren spelen ze voor Zwarte Piet in hun dorp. Het unicum van de fiets is, dat hij uit drie framen bestaat en op ingenieuze wijze in elkaar is gezet. Daardoor kwamen natuurlijk ook de ketting en de trappers iets hoger te zitten. Als aan de 'Spaansen' wordt gevraagd om nog even een stukje te fietsen, moet er bij een hoge planten bak worden opgestapt. „Het is de bedoeling dat we door het dorp gaan fietsen en af en toe af stappen om even bij dc winkels naar binnen te gaan", laten beide 'kunste naars' weten. Voordat de fiets bij wij ze van showmodel door het dorp ging, werd hij eerst versierd. De fiets werd van onder tot boven opgetuigd met slingers en pakjes uit Spanje. Een ex tra ballast, maar wel een fleurig ge zicht voor de toeschouwers, die vaak met gefronste wenkbrauwen toeke ken. gin dit jaar tot twee keer toe mee geconfronteerd werd. De diffuse ver ontreiniging komt vaak via de grote rivieren in de Noordzee terecht. Acu te verontreiniging daarentegen is ne gen van de tien keer afkomstig van schepen. Bestrijding Het NSO richt zich in de eerste vervolg pagina 3 Voor de beide Pieten was het ma ken van een excentriek gebruiks voorwerp niet iets nieuws. ,,Wc pro beren ieder jaar weer iets nieuws te maken", meldt Mark. „Anders wordt het zo saai", vult Tonny aan. Hier mee geven ze direct aan dat ze niet voor de eerste keer als Zwarte Pieten rondliepen. Dat werd wel duidelijk toen ze vertelden wat ze die middag gingen doen. De middag was vrijgemaakt voor een dropping in Burgh-Haamstede, georganiseerd door de plaatselijke middenstandsvereniging. Boven de Ring in Burgh-Haamstede werden in totaal 36.000 foldertjes uit een heli kopter naar beneden gegooid. De be doeling was om foldertjes te pakken met een nummer, waaraan een prijs verbonden was. In totaal waren er 180 prijzen beschikbaar gesteld en de hoofdprijs was een kleuren televisie. Ook daar waren Mark en Tbnny aan wezig om het geheel een Sint-Nico- laasachtig sfeertje te geven. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Buien Onbestendig. Vanuit het noord westen trekken buien, mogelijk met hagel en onweer over de omgeving. De wind west tot noordwest meest 6 a 7 Beaufort. Minimumtemperatuur komende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 9 dec.: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 5 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 dec. Zon op 08.32, onder 16.27 Maan op 05.36, onder 14.19 Nieuwe Maan: 9 december (06.36) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het is ook morgen nog ruw weer. De afgelopen nacht heeft het langs de kust al gestormd. Van ochtend nam de wind tijdelijk wat af. Vanavond en vannacht zal de wind opnieuw aanwakkeren tot storm kracht. Boven de Oceaan komt een hoge- drukgebied tot ontwikkeling. Tussen dit hoog en een depressie boven Zuid- Scandinavië komt een noordwestelij ke stroming tot stand. Hiermee wordt onstabiele lucht aangevoerd. Boven de Noordzee komen buien tot ontwikkeling, die ver het land zullen binnendrijven. De komende dagen zal door het dichterbij komen van het hogedruk- gebied zowel de wind als de buiïg- heid afnemen. ZIERIKZEE - In de nacht van vrij dag op zaterdag belandde de heer Van de S. uit Zierikzee met zijn auto in een sloot langs de provinciale weg Zierikzee/Haamstede. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Pikgat. Van de S. moest uitwij ken voor een tegenligger die aan het inhalen was. Hij kwam eerst met zijn auto in de berm en vervolgens in de sloot terecht. Het voertuig liep hier bij aanzienlijke schade op en moest met een takelwagen weer op het dro ge worden gezet. Van de S. werd niet verwond bij de uitwijkmanoeuvre. ZIEIKZEE - In de nacht van zater dag op zondag werd ingebroken in de kantine bij het sportveld aan de Lan ge Blokweg te Zierikzee. De dieven kwamen het gebouw bin nen via een schuifraam aan de achter zijde. Zij braken de flipperkast open en namen het geld mee dat zich daar in bevond. Verder werd een hoeveel heid sigaretten gestolen. De precieze omvang van de schade was nog niet bekend. NIEUWERKERK - Vrijdagmiddag om ongeveer 14.00 uur vond in de Deltastraat te Nieuwerkerk een aan rijding plaats waarbij twee perso nenauto's werden beschadigd. Er wa ren geen gewonden. Het ongeluk vond plaats toen F. S. uit Vlissingen met zijn personenauto vanaf een parkeerplaats de Delta straat opreed. Hij merkte daarbij niet tijdig op dat R. V. uit Nieuwer kerk met zijn auto over de Delta- straat kwam aanrijden. Bij de aanrij ding die hiervan het gevolg was werden beide auto's beschadigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1