FNV gaat op de bres voor positie ouderen Een kopje kleiner gemaakt College wil kwestie abri bij Moriaanshoofd opnieuw bezien Snelheidscontrole van de rijkspolitie Christelijke jongeren willen een spandoek van 2xkkilometer maken Paal en perk aan auto op Dam Toepassing Natuur beschermings wet Oosterschelde Commissie financiën Zierikzee Computerdag in Graanbeurs 4 ZIERIKZEE - Wie langs de Van Veenlaan in Zierikzee rijdt of loopt zal bemerken dat er iets veranderd is aan het vertrouwde silhouet van het gebouw van Rijkswaterstaat. Gisteren, woensdag, zijn negen zoge naamde fort-units van plaats verwisseld. Deze units beslaan in totaal een oppervlakte van 270 vierkante meter en gaan naar de dienstkring Rijn en Schelde van Rijkswaterstaat in Hansweert. De rest van het ge bouw, in totaal 3230 vierkante meter groot, blijft nog tot april bewoond door Rijkswaterstaat. Wat er precies met de gebouwen gaat gebeuren is op dit moment nog niet bekend. Voor een deel van het gebouw zou belang stelling bestaan van de kant van de scouting, maar is is nog geen enkele beslissing gevallen. Het gebouwen complex is eigendom van de Dienst der Domeinen en heeft naar schatting 15 jaar dienst gedaan als onderko men voor Rijkswaterstaat. Na de afronding van het Deltaplan verdwijnt er echter steeds meer personeel uit de Zierikzeese vestiging. Men verwacht begin volgend jaar meer te weten over de toekomstige bestemming van het gebouwencomplex. Naar aanleiding van vragen in gemeenteraad Middenschouwen SCHARENDIJKE - Het college van b en w van de ge meente Middenschou vven gaat opnieuw bezien of het mo gelijk is bij Moriaanshoofd een abri te plaatsen. Eerder liet het college weten dat een en ander niet mogelijk was omdat men geen toestemming zou krijgen van provincia le waterstaat. Onlangs is gebleken dat er wel degelijk mogelijkheden zijn. „Ik denk dat er nu weer ruimte is voor overleg", constateerde wethouder W. G. Renden in antwoord op vragen uit de raad. Eenden tekende daar onmiddellijk bij aan dat de toezegging dat er weer overleg gepleegd gaat worden geens zins wil zeggen dat de abri er ook daadwerkelijk komt. ,,Een en ander brengt voor de gemeente toch behoor lijke kosten met zich mee. Ik denk dat je toch al snel over 5000,- praat. En u weet dat de gemeente dat gezien de financiële positie niet zomaar op tafel kan leggen". De kwestie kwam aan de orde bij de behandeling van de ingekomen stukken. SGP/RPF-woordvoerder J. L. F. Bolleman droeg als mogelijke oplossing een andere lokatie voor plaatsing van een abri aan. De loka tie die hij voor ogen heeft heeft als consequentie dat de ZWN-bus van haar route af moet wijken. ,,En ik kan u zo wel zeggen dat ze dat niet zullen", aldus burgemeester W. den Boer. PvdA-woordvoerder G. A. M. Co- bussen drong erop aan toch de moge lijkheden voor plaatsing van een abri zonder reclame te onderzoeken. „En wat ons betreft kan er dan bij El- lemeet een abri met reclame ge plaatst worden". P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA) sloot zich bij de woorden van Cobus- sen aan en zei niet op voorhand het aanbod van Alrecon, de firma die de reclame-abri's levert, plaatst en on derhoudt, af te willen wijzen. Burge meester Den Boer stelde vervolgens dat men tot dusver is uitgegaan van eventuele plaatsing van een reclame abri. En daar krijgt men ten enen ma le geen toestemming voor van provin ciale waterstaat. „Maar we zullen dit nader bezien", aldus Den Boer. Dienstwoning Weinig moeite had de Midden- schouwse gemeenteraad met het voorstel van het college om voor een perceel grond langs de Kuijerdamse- weg een voorbereidingsbesluit vast te stellen. Dit om de bouw van een nieuwe dienstwoning met receptie, kantoor en spreekkamer mogelijk te maken. Het perceel waarop de nieu we dienstwoning komt te staan maakt deel.uit van camping Duin en Strand. Wat meer discussie was er over de vraag of er al dan niet subsidie dient te worden verleend aan de werk groep Dorp. Het college stelde voor deze werkgroep een subsidie van 500,- te verlenen. CDA en SGP/RPF stemden tegen dit voorstel. ZIERIKZEE - Het is de FNV een doorn in het oog dat bij reorganisaties als een soort automatisme oudere werknemers veelal als eersten aan de dijk worden gezet. Ook ziet de vakcentrale met lede ogen aan dat oudere werknemers steeds meer in de WAO terecht komen als hun produktiviteit terugloopt of als ze wat vaker ziek zijn. De FNV vindt dat een ongewenste ontwikkeling. Niet alleen omdat de bedrijven met het vertrek van de oudere garde ook veel kennis en ervaring de poort uit sturen, ook vanwege de toenemende vergrijzing moet het beleid er op gericht zijn oudere werknemers tot aan de VUT of hun pensioen aan de slag te houden. beteren en een echte volkverzekering tegen ziektekosten, ook werd op het congres weer eens duidelijk dat er wat de grootste vakcentrale betreft in ieder geval tot de eeuwwisseling niet te tornen valt aan de VUT. De werkgevers willen de VUT op de helling zetten omdat die wegens de vergrijzing te duur zou worden en omdat de arbeidsmarkt te krap zou De werkgroep Dorp is een uitvloei sel van het ondersteuningsproject kleine basisscholen Zeeland. OBS 't Mêêtje uit Ellemeet organiseert in het kader van dit project allerlei acti viteiten om de leefbaarheid van het dorp Ellemeet te bevorderen. Het gaat om zaken als een computer cursus, kookcursus, een wekelijkse knutselmiddag en het opzetten van exposities. Niet gratis CDA-raadslid P. W. Berrevoets-Rin gelberg: „Het heeft mij een beetje verbaasd d.at van de deelnemers aan die activiteiten geen financiële bij drage verwacht wordt. Ik vind het een beetje makkelijk om nu dan maar weer subsidie aan te vragen". J, L. F. Bolleman (SGP/RPF) sloot zich aan bij de woorden van Berrevoets. „Eerder hebben we het erover ge had de jeugdsportsubsidieregeling af te bouwen, en nu gaan we hier weer geld aan uitgeven", aldus Bolle man. VVD-woordvoerder J. M. van Langeraad stelde geen bezwaren te gen de subsidie op zich te hebben. „Maar ik ben er wel een beetje bang voor dat dit een precedentwer king zal hebben", aldus Van Lange raad. De mededeling van wethouder Renden dat men wel een bijdrage van de deelnemers gaat vragen kon Ber revoets niet van mening doen veran deren. „Want we weten nu toch hoe veel dat dan oplevert". Uiteindelijk kwam het aan op stemming. PvdA en VVD stemden voor het voorstel de subsidie te verlenen terwijl CDA en SGP/RPF tegen stemden hetgeen wil zeggen dat het voorstel met de kleinst mogelijke meerderheid werd aange- Dat bepleitte FN V-secretaris H. Muller op een congres over Arbeid en demografische ontwikkelingen, waarbij de ontgroening, dan wel de vergrijzing van onze maatschappij centraal stond. Muller vindt dat oudere werknemers via een reeks maatregelen zolang mogelijk aan het arbeidsproces moeten blijven deelne men. Dat kan via een gericht scho lingsbeleid en via het aanpakken van de arbeidsomstandigheden waarbij de belastbaarheid van de oudere werknemers nauwlettend in het oog wordt gehouden. Ook de WAGW, de Wet Arbeid Ge handicapte Werknemers, zou ge bruikt kunnen worden om werkge vers er toe te dwingen om oudere werknemers in dienst te nemen of te houden. In de congresnota bepleit de FNV om een aantal speciale rechten van oudere werknemers vast te leg gen in een 'Ouderenstatuut'. Daarbij valt bijvoorbeeld te denken aan het regelen van werk- en rusttijden, ont slagbescherming, loopbaanbegelei ding, scholingsrechten en inkomens garanties. Muller wil óok bekijken of het mo gelijk is uitkeringsgelden te gebrui ken voor scholing. In Zweden gebeurt dat al langer onder het motto dat ge richte scholing die leidt tot een baan er ook toe leidt dat er minder geld in de sociale zekerheid hoeft te worden gestopt. Muller: „De Zweden be schouwen de uitgaven voor ar beidsmarktmaatregelen als scholing en de uitgaven voor de sociale zeker heid als communicerende vaten. Naarmate je in het ene vat meer stopt hoef je in het andere vat minder te stoppen. Dan kun je denk ik beter een deel van die sociale zekerheids- gelden steken in scholingsmaatrege len die de mensen uitzicht geeft op werk, dan in de financiering van de WW die de mensen geen enkel uit zicht, absoluut geen perspectief biedt". De FNV wil - mede met het oog op de komende vergrijzing - niet alleen het stelsel van sociale zekerheid ver zijn, maar Muller wil daar voorlopig niets van weten. „De arbeidsmarkt is in de jaren negentig nog zo slap als een vaatdoek en daarom moet de VUT als werkgelegenheidsinstru- ment in stand blijven", zegt hij. Pas na het magische jaar 2000 kun nen de kaarten anders komen te lig gen en doemt er krapte op in de finan cieringspot en op de arbeidsmarkt. Wat de FNV betreft kan dan worden bekeken of het mogelijk is een flexi bele VUT in te voeren waarbij het uitkeringspercentage stijgt naarmate men later in de VUT stapt. Wellicht kan de VUT dan ook worden inge bouwd in een flexibele pensioenrege ling. Leeftijdsgrenzen voor zo'n flexi bele regeling wilde Muller niet noemen. Hij wilde desgevraagd al leen kwijt dat een bovengrens van 65 jaar voorshands het meest voor de hand ligt. Voor verhoging van de pen sioengerechtigde leeftijd - onlangs geopperd door een studiecommissie van 'de jonge' Drees - voelt hij niets. Dat zou alleen op basis van volstrek te vrijwilligheid kunnen worden overwogen, meent hij. ZIERIKZEE/BRU1NISSE/NIEU- WERKERK - De Rijkspolitie Schou- wen-Duiveland heeft woensdag een snelheidscontrole gehouden op vier verschillende lokaties in de regio. In totaal werden 15 automobilisten 'be trapt' op te snel rijden. De politiemensen begonnen hun controle aan de Scheldestraat te Zie rikzee. Gedurende een half uur (tus sen 8.30 en 9.00 uur) stelden zij zich op tussen de beruchte kegel op het kruispunt Scheldestraat/Grevelin- genstraat en het kruispunt Schelde- straat/Laan van Sint Hilare. In die korte tijd werden vier bekeuringen uitgedeeld vanwege te hard rijden. Het hoogst scoorde een automobilist die 72 kilometer reed terwijl in de Scheldestraat een maximum snel heid van 50 kilometer geldt. Op de Lange Blokweg te Zierikzee stonden de politieagenten een uur te controle ren. Daarbij werden drie automobi listen bekeurd vanwege te hard rij den. De hoogste snelheid was 89 kilometer terwijl ter plaatste niet harder mag worden gereden dan 70 kilometer per uur. Stolpweg Ook op de Dorpsweg te Bruinisse werden de passerende automobi listen een uur lang gecontroleerd. Dat resulteerde in vijf bekeuringen. Een van de overtreders reed met een vaart van 89 kilometer over de weg waar maar 50 kilometer mag worden gereden. Mede naar aanleiding van de discussie over de gevaarlijke ver keerssituatie vo.or overstekende kin deren op de Stolpweg te Nieuwerkerk hield de politie ook daar een snel heidscontrole. In een half uur tijd werden drie automobilisten gesigna leerd die harder reden dan de toe gestane maximumsnelheid van 50 ki lometer. Een van hen reed met een vaart van 76 kilometer over de Stolp weg. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Actie ten bate van opleidingsproject vluchtelingen in Jericho ZIERIKZEE - Een reuze spandoek met een lengte van 2V2 kilometer. Als het aan de leden van de diverse chris telijke jongerenorganisaties ligt, zal dit fenomeen vol gend jaar in mei te zien zijn op Neeltje Jans. Onder het motto 'Neeltje onder de lakens' zijn de jongeren een actie begonnen om geld bijeen te brengen voor een project waarmee mensen in een vluchtelingenkamp te Jericho worden opgeleid voor een beroep. die aan het project deelnamen, snel een baan vonden. De praktijk heeft uitgewezen dat mensen in Jericho met een beroepsopleiding verder ko men dan met een universitaire stu die". Het project 'Neeltje onder de la kens' wordt ondersteund door de ge nerale diakonale raad en de Wereld raad van Kerken. De actie 'Neeltje onder de lakens' staat onder leiding van de werkgroep vluchtelingenwerk. Een werkgroep die is samengesteld uit leden van de federatie Christelijk Jeugdwerk Zee- AMSTERDAM - De Landelijke Stu denten Vakbond (LSVB) ziet de uit nodiging van minister Deetman van onderwijs om weer te komen praten als een opening in de ontstane impas se. Dit heeft de bond meegedeeld. De LSVB houdt vast aan een alternatief voor de harmonisatiewet zoals die in het afgelopen overleg door de bond naar voren is gebracht. De korting op de universiteiten van 2,7 procent is voor de LSVB nog steeds onaan vaardbaar omdat de kwaliteit van het onderwijs daarmee in het geding komt. ZIERIKZEE - De gewestelijk raad voor Zeeland van het Landbouw schap heeft met bezorgdheid kennis genomen van de plannen van het rijk om de Oosterschelde aan te wijzen als beschermd natuurgebied. De raad verwacht dat behalve de aanmelding als wetland (in gevolge van de Conventie van Ramsor) ook nog andere instrumenten op het ge bied van toepassing zullen worden verklaard. ..De toenemende regelge ving leidt tot een onoverzichtelijke situatie en rechtsonzekerheid voor de betrokkenen", aldus de raad. Alhoe wel geen landbouwgronden onder de directe werkingssfeer van de aanwij zing zullen vallen, dient naar de me ning van de raad. te worden voorko men dat negatieve uitstralingseffec ten op de aangrenzende landbouw gronden zullen optreden. ZIERIKZEE - De tijd dat automobilisten het roodwitte bord bij de hoek Appelmarkt/Dam aan hun laars lapten door met aanzienlijke snelheden over de Dam te karren is voorbij. Daar hebben burgemeester en wethouders van Zierik zee letterlijk een paaltje voor gestoken. Sinds begin deze week wordt de toch al smalle toegang tot deze winkelstraat vanaf de Appelmarkt door een massieve witte paal, zoals ook in het Paternosterstraatje en de Maarstraat te zien zijn, onbereikbaar voor illegaal autoverkeer. Voor de wandelaar reden tot opluchting nu dat sluipverkeer vanaf de Appel markt aan banden is gelegd. Nu alleen de fietsers nog een halt toeroepen en dan is de Dam wat het moet zijn: een echte loopstraat. land. Vele van de bij deze federatie aangesloten jongerengroepen doen mee aan de actie. Zoals de CPJ (Chris telijke Plattelands Jongeren), het PGCJ (Provinciaal Gereformeerd Centrum Jeugdwerk) en de CJV's (Christelijk Jongeren Verbond). In to taal 12 groepen ofwel zo'n 200 jonge ren afkomstig uit Beveland, Wache- ren en Schouwen-Duiveland. Verzamelen van lakens De actie bevindt zich momenteel in de voorbereidende fase. Dat houdt in dat men is begonnen met het verza melen van zoveel mogelijk oude la kens. En verf om het spandoek te be schilderen. De werkgroep heeft daar om via een huis-aan-huis verspreide folder een beroep gedaan op de Schouwse bevolking om oude lakens beschikbaar te stellen. De lakens worden morgenvrijdag 2 december tussen 18.00 en 21.00 uur huis-aan-huis opgehaald in de ker nen Bruinisse, Zierikzee en Burgh- Haamstede. Mensen elders in de re gio die ook lakens over hebben kun nen dat telefonisch melden via de nummers 01115-3116, 01116-2546, 01113-1927 of 01110-12331. Ook bij hen worden de lakens dan opgehaald. Hoe meer hoe liever want de chris telijke jongeren zijn van plan om van 'Neeltje onder de lakens' een grootse actie te maken. Een actie waarvan het hoogtepunt is gepland op 27 mei 1989. Op die dag wordt het enorme spandoek opgehangen op Neeltje Jans. Het is de bedoeling dat het doek per meteris) wordt gesponsord door particulieren en/ot bedrijven. „Zodat geld bijeen wordt gebracht voor het goede doel". Beroepsopleiding Dat goede doel bestaat uit een pro ject waarmee mensen in een vluchte lingenkamp in Jericho worden opge leid voor een beroep. Volgens de werkgroep is het een project dat al een tijdje loopt. „In die periode is ge bleken dat inwoners van het kamp, ZIERIKZEE - De Zierikzeese com missie financiën vergadert dinsdag 6 december in de raadzaal van het plaatselijke stadhuis. De vergade ring begint om 17.00 uur en is open baar toegankelijk. Op de agenda staat een krediet voor de vervanging van havenlichten, aanpassing van de normen gemeente garantie, de begroting 1988 van de Beatrixschool, van Beter Wonen (1989) en de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland (1989) en ten slotte een aanvullend krediet van 23.000 gulden voor de restauratie van de Varreput. ZIERIKZEE - Op initiatief van dc Computer Club Zeeland wordt op za terdag 10 december in de Graanbeurs te Zierikzee een computerdag gehou den. De Computer Club organiseert het evenement in samenwerking met de computergebruikers van Schouwen- Duiveland. In de Graanbeurs worden verschillende merken computers op gesteld waarmee demonstraties wor den gegeven. Hierbij wordt een beeld gegeven van de mogelijkheden op het gebied van tekstverwerking, spread sheets, databases, tekenprogramma's en spellen. Mensen die zelf in het be zit zijn van een computer kunnen met hun apparaat naar de bijeenkomst komen. Mensen die de aanschaf van een computer overwegen kunnen voorlichting krijgen over de verschil lende merken en soorten computers. De computerdag is van 10.30 tot onge veer 16.00 uur. h t l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4