Restauratie-werkzaamheden Willibrorduskerk begonnen Middenschouwen uit bezorgdheid over mogelijke bezuinigingen op het basisonderwijs in motie Mogelijk onderzoek samenwerking van Watermaatschappij en PZEM eitï* DE ZIERIKZEESCHE COURANT Automobilist ziet paaltjes niet Versbakkerij VERWIJS BOTERLETTERS BEL 01110-14739 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Beperkingen Protest Abri Jeugdkampioen De beperkingen die voortvloeien uit het aanwij- Met het aanbieden van een petitie protesteer- Het college van b en w Middenschouwen wil Het jeugdvoetbalelftal MEVO BI werd jeugd- zen van de Oosterschelde als beschermd na- den onderwijzers uit de regio tegen de voorge- opnieuw na gaan of het mogelijk is bij Mo- kampioen door te winnen van Renesse BI. tuurgebied mogen niet te talrijk zijn vindt de nomen bezuinigingen in het basisonderwijs. riaanshoofd een abri te plaatsen. (Pag. 4). (Pag. 11). Zierikzeese adviescommissie RO. (Pag. 2). (Pag. 3). DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24449 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Verdragen worden ten uitvoer gebracht zolang het belang zulks met zich brengt. Napoleon Burgemeester W. den Boer: Bijzonder ongelukkig beleid SCHARENDIJKE - De gemeente Middenschouwen uit haar bezorgdheid over de mogelijke bezuinigingen op het basisonderwijs in een motie richting minister. Dat is de uitkomst van een discussie op de gemeenteraadsver gadering gisteravond (woensdag). Burgemeester W. den Boer kenschetste de plannen van de minister als 'bijzon der ongelukkig'. Het besluit tot het opmaken en verstu ren van een motie werd aangezwengeld door een petitie die de burgemeester gistermiddag aangeboden kreeg door vertegenwoordiges van drie basisscholen uit de ge meente Middenschouwen. 78 procent van de basischolen in Zee land getroffen. In de petitie wordt gesteld dat door het beleid van de minister de kwali teit van het onderwijs opnieuw on dergeschikt wordt gemaakt aan de bezuinigingen en beschuldigt men de minister ervan dat deze zich weinig gelegen zou laten liggen aan de leef baarheid van kleine kernen. Tegenstrijdig Naast ongelukkig noemde burge meester W. den Boer het beleid van de minister tegenstrijdig. „De kwaliteit moet gehandhaafd blijven, maar je moet het allemaal met minder men sen doen", aldus Den Boer. Volgens de petitie wordt door de bezuinigingen Wethouder W. G. Renden: „Het is eigenlijk van de gekke dat je als ge meente alles doet om de basisscholen in de kleine kernen in stand te hou den en nu zou moeten toezien hoe het onderwijs gewoon uitgekleed wordt". Raadslid J. M. van Langeraad haakte daarop in met de opmerking dat er niet alleen sprake is van uit kleden, maar ook van uithollen. „En dat houdt in dat de kleine kernen straks niet meer leefbaar zijn. En ik denk dat we daar tegen moeten age ren", aldus Van Langeraad. Uiteinde lijk besloot de raad unaniem tot het indienen van een motie waarin de be zorgdheid van de gemeente tot uiting komt. Inrichting Na enige discussie schaarde de ge meenteraad van Middenschouwen zich achter het voorstel van het colle ge voor een gedeelte medewerking te verlenen aan schoolvereniging Sa- rnuël ten behoeve van het schoolge bouw aan de Vloedstraat in Kerkwer- ve. Binnen afzienbare tijd verhuist de school naar dit gebouw, maar voor het zover is moet er nog wel een en an der gebeuren. Zo moet er een buitenspeelplaats komen en dient volgens het school bestuur ook de inrichting van de groepslokalen uitgebreid en vervan gen te worden. Dat laatste is volgens het college niet nodig. Zij stelt dat de huidige inrichting als toereikend dient te worden be schouwd voor gebruik in het nieuwe schoolgebouw. Wel wil het college meewerken aan inrichting van speel lokaal en gemeenschapsruimte en de aanschaf van buitenspeel-materia- len. Zonder discussie ging de raad verder akkoord met het voorstel om een krediet van 2850,- beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van nieuwe overgordijnen in gymzaal De Werve in Kerkwerve. Een enorme steiger geeft aan dat de Willibrorduskerk in Zierikzee na drie jaar praten en beraadslagen nu eindelijk kan worden gerestaureerd. Eerste fase richt zich op dak Ook in Scharendijke een onderwijsprotest. Burgemeester W. den Boer kreeg een pop onder het motto Een halve leer kracht. wat moet je ermee'. ZIERIKZEE - Het feit dat hij onder het rijden even wat wilde wegleggen in zijn auto kwam E. van A. uit Zie rikzee duur te staan. Hij reed tegen twee paaltjes die een versmalling van de weg markeren waardoor zijn voertuig zwaar werd beschadigd. De aanrijding vond dinsdagmorgen om ongeveer 8.30 uur plaats aan het begin van de Schouwenbank te Zie rikzee. Ter plaatse is een versmalling in de weg gemaakt om de snelheid van het verkeer te drukken. De auto van E. van A. belandde tegen de twee paaltjes op het trottoir die de ver smalling markeren. Het voertuig werd aan de rechtervoorzijde zwaar beschadigd. Advertentie bestellen 01110-12224 bellen Ondernemingsraden brengen-binnenkort advies uit ZIERIKZEE - De geschiedenis lijkt zich te gaan herha len. De Willibrorduskerk in de Hoge Molenstraat in Zie rikzee, die in de achttiende eeuw toen het met de gods dienstvrijheid nog niet zo best was gesteld, dienst deed als schuilkerk gaat opnieuw schuil. Schuil achter een imposante steiger die aangeeft dat het moment van grootscheepse restauratie is aangebroken. door de kerkgemeenschap vergoed zouden moeten worden werd besloten om alleen het hoogst noodzakelijke op te kalefateren, zodat het onderko men van de katholieke gelovigen weer een jaar of vijftien tot twintig mee zou kunnen gaan. Dit opkalefa teren zou 'ongeveer één ton gaan kos ten. Op advies van de bouwkundig in specteur van het bisdom Breda, waar onder Zierikzee ressorteert, werd door het in kerkrestauraties gespeci aliseerde loodgietersbedrijf Jobse uit Middelburg een onderzoek ingesteld naar de toestand van het dak. De re sultaten van het onderzoek dat in de tweede helft van '86 werd uitgevoerd waren voor de parochianen allesbe halve rooskleurig: de situatie was daarboven erbarmelijk. Alleen met een grondige restauratie van het uiterlijk van de kerk zouden de pro blemen van „loslatend pleisterwerk, scheuren en vocht" kunnen worden opgelost. Het daarbij behorende prijskaartje loog er niet om: drie ton zou deze bouwkundige facelift gaan kosten. Dat was een fikse tegenvaller, want waar haal je als kerkgemeen schap drie ton vandaan. Een vraag waarop niet zo een twee drie een ant woord kon worden gegeven, omdat zo werd op grond van mondelinge infor matie verondersteld, de kerk niet op de monumentenlijst voorkwam. Elk huisje heeft zijn kruisje. Met dit oud Nederlandse gezegde werden de trouwe parochianen de afgelopen drie jaren wel heel duidelijk gecon fronteerd. De kerkganger die tijdens de mis zijn blik langs de muren en het plafond liet dwalen moest constate ren dat de tand des tijds dit katholiek bolwerk in zijn macht had. Scheuren in de muren, stukken pleisterwerk die naar beneden kwamen zeilen en als het 's zondags „een volle bak" was muren waarvan het vocht gewoon naar beneden droop. Kortom, een weinig comfortabele situatie. „In het vierde kwartaal van '85 zijn de bouwcommissie, de financiële commissie en het kerkbestuur bijeen gekomen om het smerige interieur te bespreken" vertellen de heren C. J. A. van Wanrooij en A. Brull namens het bestuur van dit gehavende kerkge bouw. Gezien het feit dat de kosten Samen met een aantal bingo- en mosselavonden, verzorgd door de ka tholieke jongeren en een boeken beurs, waarvoor het parochiecentrum voor een dag omgetoverd werd in een literair walhalla voor jong en oud, werd meer dan honderddertig gulden vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> U6h PÊ ZIERIKZEE - Als de ondernemingsraden van de nv PZEM en de Water Maatschappij Zeeland een po sitief advies uitbrengen, wordt volgend jaar een on derzoek gestart naar de consequenties van samen voeging van beide bedrijven. Het gaat om een moge lijke fusie van het distributie-bedrijf van de PZEM en het districtsonderdeel Zeeland van de WMZ. Dat bleek uit een toelichting van WMZ-directeur P. Stoter en al gemeen directeur van de PZEM, ir A. Tiktak. Zij lieten weten dat een mogelijke fusie van beide be drijfsonderdelen wellicht de effi ciëntie waarmee wordt gewerkt kan bevorderen. Momenteel wer ken beide bedrijven al samen bij het jaarlijks opnemen van de gas-, elektriciteits- en watermeters bij de mensen thuis. Gunstigere tarieven Volgens beide directeuren zou de samenvoeging wellicht ook kunnen leiden tot een betere be diening van het gebied en gunsti gere tarieven. „Onder andere door een financiële besparing door het invoeren van gemeenschappelijke nota's en gemeenschappelijke dis trictskantoren". WMZ-directeur Stoter verzekerde dat een mogelij ke samenvoeging niet zal leiden tot gedwongen ontslagen. „Wel is het mogelijke dat mensen een an dere baan binnen het bedrijf krij gen". De plannen voor een mogelijke samenvoeging bevinden zich nog in een zeer prematuur stadium. Momenteel beraden de onderne mingsraden van beide bedrijven zich erover of het onderzoek naar de consequenties van een fusie al dan niet moet worden opgestart. Als de raden daartoe besluiten, kan het principe-besluit over al dan niet samengaan volgens Sto ter op zijn vroegst in de tweede helft van 1989 worden genomen. „En daarna komen dan pas de be sprekingen over de concrete in vulling van de fusie". Stoter kon daarom nog geen en kele uitspraak doen over de ge ruchten die in Zierikzee circuleren over het samen onderbrengen van een WMZ-kan.toor én een PZEM- kantoor in het huidige PZEM-ge- bouw aan het Groeneweegje te Zierikzee. „Dat komt pas in een veel later stadium aan de orde. Tbt nu toe is daar nog nooit over gesproken. Er zijn nog geen vaste plannen. En er is nog geen besluit genomen". Distributie-onderdeel Het werkgebied van de Water maatschappij omvat momenteel Zeeland, Goeree-Overflakkee en West-Brabant. Bij een eventuele fusie met de PZEM zou het alleen om het districtsonderdeel Zeeland gaan. De nv PZEM bestaat uit een produktiebedrijf en een distribu tiebedrijf. „Wat het produktiebedrijf be treft gaan we samenwerken met de energiemaatschappijen in Noord-Brabant en Limburg. En de directie denkt dat het gunstig zou kunnen zijn om het distributiebe drijf samen te voegen met de Wa termaatschappij", aldus Tiktak. „Daarom gaan we nu studeren op de mogelijkheden daarvan". Pij De leden van het kerkbestuur en twee genoemde commissies trokken omwille van het goede doel de pij van een bedelmonnik aan. In totaal hon derdzeventig brieven naar congrega ties en katholieken elders in den lan de, die de Willibrorduskerk een warm hart toedroegen en waarin mel ding werd gemaakt van de lamenta bele toestand van het kerkgebouw bleef niet zonder resultaat. Advertentie ECHTE VERWARMINGSSERVICE (ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Kouder Morgenmiddag zal de koude lucht ook Zeeland bereiken. Er zal niet veel neerslag vallen, maar wat er valt komt in de vorm van ijzel. De tempe ratuur daalt naar 3 graden. De noord oostelijke wind neemt vannacht af en is morgenochtend nog zwak tot matig maar neemt later nog verder af. Mini mumtemperatuur komende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 5 dec. Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuid 3 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 6 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.; 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 2 dec. Zon op 08.26, onder 16.29 Maan op 00.46, onder 13.34 Nieuwe Maan: 9 december (06.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een depressie bo ven Frankrijk die zich langzaam in zuidoostelijke richting verplaatst en een hogedrukgebied boven Zuid- Scandinavië wordt met een oostelijke wind koude lucht naar ons land ge voerd. Morgen zal deze lucht tot onze zuidgrens zijn doorgedrongen. Ook komen wolkenvelden binnendrijven waaruit af en toe wat sneeuw naar beneden komt. Vannacht gaat het licht vriezen en morgenoverdag komt de temperatuur in de buurt van het vriespunt. De oostelijke wind is ma tig maar langs de Waddenkust blijft het flink waaien en wordt de wind krachtig. Zaterdag blijft ook nog een koude dag. Enige stijging van temperatuur wordt pas na zaterdag verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1