Antiekbeurs in Goes N apoleon III eerde redders uit de regio met medailles EG-commissie komt met slecht nieuws vissers Interieurstukken uit de zeventiende eeuw v GOES - In het weekend van 2 tot en met 4 december is er in de Prins van Oranje te Goes een antiekbeurs waarvan de organisatie in handen is van Cock Vromans Antiekbeurzen uit Vlissingen. Er wordt een grote keuze meubels uit de 19e en 20e eeuw aangeboden. Van het mahoniehouten biedermeier meubel tot een groot gebeeldhouwde Bretonse eiken kast. Uiteraard is er ook een aanbod in tafels, stoelen, bureaus enzovoort, Tevens is er een stand met hedendaagse schilderijen van 1930 tot heden. De deelnemers aan de antiekbeurs komen vanuit het gehele land. BRUSSEL - De Europese (en dus ook de Nederlandse) vissers zullen vol gend jaar van een aantal soorten vis aanzienlijk geringere hoeveelheden mo gen vangen. Dat blijkt uit de vangstvoorstellen voor 1989 die de> EG- commissie in de Europese visserijraad in Brussel op tafel heeft gelegd. De commissie heeft voorgesteld dat er volgend jaar 20 procent minder kabel jauw, tien procent minder haring en tien procent minder makreel uit de Euro pese visserijwateren wordt weggevangen. „Geen vrolijk vooruitzicht", aldus het commentaar van minister Gerrit Braks. Antiek nil Zierikzee ZIERIKZEE - Wanneer wij de gelegenheid hebben om door een eeuwenoude stad te dwalen dan kunnen we ons verlustigen aan de rijkdom van de antieke gevels. De variatie is doorgaans groot. Vooral bij een aaneengesloten reeks oude gevels zoals in de omge ving van het voormalige Burgerweeshuis te Zierik zee voelt de toeschouwer zich een moment opgeno men in het stadsbeeld van weleer. Schrikbarend hoog is echter het aantal historische panden dat door een veelheid van oorzaken verloren is gegaan. Het restant is kostbaar maar zèèr beperkt. Het is 'niet alleen het uiterlijk van particuliere woonhuizen en ge bouwen dat de historische schoon heid van een oude stad bepaalt. Evenzeer kan daartoe bijdragen het al dan niet spijkervast antiek dat zich'achter de honderden jaren oude coulissen bevindt. Wij heb ben hierbij het oog op antieke be timmeringen en antieke meubilai re goederen. In die voorraad zijn in de loop der tijden wel héél grote bressen geslagen. Verscholen antiek Het is voor buitenstaanders en zelfs voor insiders bijzonder moei lijk om er achter te komen wat er nog aan authentieke herinnerin- gen-in-hout is achtergebleven in de stokoude huizen waar wij vaak dagelijks achteloos aan voorbij lo pen. Dat is jammer maar ook wel eens een geluk. Door die verscho len aanwezigheid zijn sommige fraaie interieurstukken aan het oog van begerige antiekhandela ren en verzamelaars ontsnapt.. Een enkele keer krijgt een kost baar interieurstuk, zoals een 16e eeuwse deur uit een Woonhuis te Zierikzee een nieuwe bestemming in een museale omgeving. (Zie afb.). Een dergelijke deur, in fraaie afwisseling van eike- en ebben hout gebouwd, bevond zich jaren geleden nog in een pand aan het Havenplein. In het gebouw van het kantongerecht staat een grote kast, die naar alle waarschijnlijk heid is samengesteld uit zestiende eeuwse onderdelen van een voor malig tochtportaal in het Zierik zeese stadhuis. Er is destijds veel moeite ge daan om dit kostbaar antiek, dat destijds met de verhuizing van het gerecht van het stadhuis naar het Havenpark mee overging, weer op de oorspronkelijke lokatie terug te krijgen maar tot dusver zonder positief resultaat. Beter verging het een schitteren de eikehouten hoekkast in de trouwzaal van het stadhuis. Deze kast, versierd met het Zierikzeese stadswapen, en daterend uit de vroege 18de eeuw heeft gelukkig alle stormen doorstaan. Men kan dit unieke meubelstuk nog steeds ter plekke bewonderen... Te groot... Ook in de burgemeesterskamer bevinden zich enkele uiterst zeld zame 17de eeuwse meubelen, t.w. een geheel authentieke eikehou ten tafel en een bijzonder fraaie, eveneens vroeg 17de eeuwse, losse portaal te plaatsen; dit bleek als gevolg van de zeer royale afmetin gen ondoenlijk... Minder opvallend maar uiterst curieus is een ingebouwde eenvou dige wandkast die waarschijnlijk in de zeventiende eeuw is aange bracht in een der muren van de voormalige bodekamer van het stadhuiscomplex. Deze bodeka mer, die thans ook geen bodeka mer meer is, had oorspronkelijk een bestemming als keurkamer van het goud- en zilversmedengil- de te Zierikzee. Het kastje dat goed kon worden afgesloten deed dienst voor bewa ring van allerlei attributen die de keurmeesters bij hun gewichtig werk (het met merken stempelen van goedgekeurd zilver) gebruik ten. Weliswaar is het Zierikzeese stadhuis een ware schatkamer van antiek meubilair maar de eerlijk heid gebiedt te zeggen dat tal van fraaie stukken, die het als „aan kleding" van de interieurs goed doen, van elders zijn aangevoerd. Enkele keren heeft het stads bestuur dergelijke kostbare zaken Monumentale 16e eeuwse deur. afkomstig uit Zierikzee; thans in het Rijksmuseum in Amsterdam. wandkast van eikehout. Dit meu bel, een zogenaamde Zeeuwse kast, is blijkbaar ter plaatste in elkaar gezet. Jaren geleden heeft men nl. in ver-band met renovatie van de burgemeesterskamer ge probeerd de kast tijdelijk in het kunnen verwerven door aankoop of schenking, in andere gevallen Heeft men mogen putten uit de voorraadkamers van de rijks dienst roerend kunstbezit te Den Haag. WIEBE KEIKES De commissie acht de vangstver minderingen nodig op grond van rap porten van biologen. Uit die rappor ten blijkt dat visvoorwaarden zich niet gunstig ontwikkelen. Dat is een gevolg van overbevissing die zich in de voorgaande jaren heeft voorge daan. Minister Braks onderkent dat de visserijvoorstellen van de commis sie de Nederlandse vissers voor nog grotere problemen zullen stellen. „Maar men kan nu eenmaal geen vis vangen die er niet is. Als de biologen vaststellen dat er minder gevangen kan worden dan moeten de vissers zich daarbij neerleggen. Gebeurt dat niet dan ontstaat er een situatie zoals die zich enige jaren geleden bij de ha ring voordeed. Toen kon er vijf jaar lang geen haring worden gevangen", aldus de minister. Braks erkende dat een verminde ring van de totale hoeveelheden te vangen kabeljauw en makreel „de reeds bestaande spanningen in de Ne derlandse visserij wereld niet zal ver minderen", Maar we kunnen het risi co van een op den duur geldend totaal vangstverbod niet riskeren, zo zei hij. Men moet ervan doordrongen zijn dat kabeljauw in Europa een schaars ar tikel aan het worden is, aldus de bè- windsman. De voorstellen van de commissie voor de totale hoeveelheden te van gen vis (die automatisch via een al ja ren bestaande sleutel over de EG- lidstaten verdeeld worden) zijn overi gens nog niet definitief. Ze worden dat pas zodra de commissie haar on derhandelingen met derde landen (zoals Noorwegen) heeft afgesloten. In de komende Europese visserijraad (op 9 en 10 december) zullen de minis ters pas definitief weten waar ze aan toe zijn. Tafel De voorstellen die de EG- commissie op tafel legde bevatten nog meer slecht nieuws voor de Ne derlandse vissers. Om de overbevis sing op platvis (vooral tong) tegen te gaan wil de Europese visserijcom missaris Antonio José Baptista Car doso e Cunha namelijk dat voor de zogeheten boomkorren, waarmee op deze vissoorten gevist wordt, bomen gebruikt worden van twee keer zes in plaats van twee keer twaalf meter. Minister Braks en zijn Britse collega („overigens erkennend dat er be schermingsmaatregelen voor deze vissoort nodig zijn", aldus Braks) hebben voorgesteld om zelf, nog voor 9 december, alternatieve voorstellen uit te werken. De Europese visserij commissaris heeft maandag op voor hand toegezegd dat hij eventuele al ternatieven in overweging wil nemen. MAASTRICHT - Valt een kliniek voor plastische chirurgie in Valken burg wel of niet onder de Wet Gezond heidsvoorzieningen en is op grond daarvan al dan niet een vergunning vereist van het ministerie van WVC? Die vraag stond centraal tijdens een proefproces dat gevoerd werd voor de meervoudige economische strafka mer van de Maastrichtse rechtbank. MADRID - De gezondheid van de beroemde Spaanse schilder Salvador Dali is verslechterd. Maandagavond werd Dali met ademhalingsmoeilijk heden overgebracht van het zieken huis in de Noordspaanse stad Figue- ras naar de intensive-care-afdeling van de Quiron-klinièk in Barcelona. Dat heeft zijn arts in Figueras meege deeld. MILAAN - In een ziekenhuis te Mi laan is de Amerikaanse filmacteur John Carradine overleden. Dat heeft de directie van het ziekenhuis meege deeld. Carradine was 82 jaar. Carra dine, wiens zoons David, Keith, Bru ce en Robert ook in de filmwereld terecht zijn gekomen, maakte samen met een privéverpleegster een reis door Italië, Slecht nieuws voor de vissers. Wegens menslievend hulpbetoon ZIERIKZEE - Napoleon III, keizer van Frankrijk van 1852-1870, verleende in december 1866 drie gouden en tien zilveren medailles aan inwoners van Zierikzee en Bruinisse wegens menslievend hulpbetoon. Van twee van die medailles is het zeker dat ze nog in het bezit zijn van de nazaten van degene die ze ontving. Vermoed wordt dat er ook in Zierikzee nog dergelijke medailles te vinden moeten zijn. Blijft over de vraag ter gelegenheid waarvan ze destijds uitgereikt werden. De ijverige speurzin van Jac. Schot bracht dezer dagen de oplossing. van het schip van Verspoor: L. Ver spoor, V. Verspoor, A. Kik en F. Ok- kerse. Op 21 december 1866 werden ze uit gereikt: een gouden medaille aan mr. W. C. de Crane, consulair agent van Frankrijk wegens veelvuldig bewe zen diensten aan zijner majesteits on derdanen bij schipbreuk van onder scheidene Franse schepen op de kust van Schouwen. Ook een gouden medaille kreeg G. van Duin, gezagvoerder van de in Zierikzee gestationeerde reddings schokker no 2 terwijl ook schipper J. Verschoor uit Bruinisse een gouden medaille kreeg. Ook aan de voltallige bemanning van de reddingsschoener van G. van Duin werden medailles uitgereikt. M. van Duin, Jb. Paret, Jn Paret en C. Heieriks kregen allen een zilveren medaille. Een medaille in zilver was ook weggelegd voor de bemanning Moed Zij kregen een medaille ter belo ning van betoonde moed en volhar ding voor het met gevaar voor eigen leven redden van de bemanning van de F ranse logger 'Le Paradis' van ka pitein J. Fleuron die in december 1865 op de Banjaard verongelukte. Een en ander was te lezen in de Zie- rikzeesche Courant van 22 december 1866. Wat was er een jaar tevoren ge beurd? Het was juist kerstfeest ge weest. December is van oudsher een maand waarin overvloedig mosselen worden gegeten en waarschijnlijk waren de Bruenaars toch nog op de Oosterschelde toen bekend werd dat op de Zeehondenplaat een schip was gestrand. Hoe kunnen ze anders vlugger dan de reddingboot uit Zie rikzee bij het schip zijn geweest? Wellicht viel het wat tegen toen ze bij het schip aankwamen en dit keer geen .Oost-Indiëvaarder aantroffen, maar een logger. Een schip dat in de noordelijke Noordzee op kabeljauw had gevist en waarvan de bemanning wellicht gedacht had oud- en nieuw jaar thuis te kunnen vieren. Redding De lichte teleurstelling gaat spoe dig over in het bewustzijn dat hier mensen gevaar lopen hun leven te verliezen. Ze proberen dus de logger aan de lijzijde te naderen, doch dat valt tegen. Dé golven worden hoger, de storm feller. Maar schipper Ver spoor is vertrouwd met en op het wa ter en na enkele vergeefse pogingen weet hij drie keer het in nood verke rende schip zo dicht te naderen dat er telkens een man kan overspringen. Meer kan hij niet doen. Hij heeft nu drie man aan boord en de beman ning samen komt dat neer op negen mensen. Gelukkig ziet hij in de verte nog een logger tegen de wind opzei len. Er komt dus hulp en Verspoor besluit naar Zierikzee te varen en daar de geredden aan wal te zetten. Een van de door Napoleon III uitgereikte medailles. Het schip dat hij ziet aankomen is spoor geeft schipper Van'Duin een te- de reddingboot van Zierikzee. Ver- ken dat er nog vier man op de logger zijn achtergebleven. Het zijn Fran- ser, maar het is niet zeker of Van Duin dat heeft begrepen. Het zijn mensen vissers zoals zij zelf die in nood zijn gered moeten worden. Tïrwijl Verspoor en zijn mannen voor de wind spoedig het Zierikzeese havenhoofd bereiken en met schip- persxaardigheid binnen die haven wetci\ te komen zwoegen de mannen van Van Duin om de vier overgeble venen \e redden. Het lukt Van Duin de vier mensen van boord te halen en dan kan ook hij de steven wenden om te proberen tus sen de Zierikzeese havendammen te komen. Helaas is de reepschieter, een jongen van r.og geen tien jaar, bij het overspringen in de reddingboot ver keerd terecht gekomen en zwaar ge wond. Zodanig dat hij bezwijkt aan zijn verwondingen. Zorgen 'De vis wordt duur betaald' zegt Kniertje in het siuk van Hei-man Heijermans. Ook ce Franse ouders zullenm het toen al gezegd hebben. De knaap, zoals het bericht in de Zie- rikzeesche Courant v*n 30 december 1865 zegt, wordt in Zierikzee begra ven. De zes andere bemanningsleden worden door de ijverige zorgen van de consulair agent De Qrane van het nodige voorzien en in staat gesteld naar Calais terug te kerea. Het aantal wrakken op de zeebo dem van wat bekend staat a!s de Ban jaard is er met één vermeeiderd: de vislogger Le Paradis. Het sieit Napo leon III dat hij een jaar later, zoals de Zierikzeesche Courant vermeldt, de zeemansmoed en mensenliefde wist te waarderen en te belonen, tre en dank aan de edele redders. S. A. Jumelet Azn K t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6