J ustratrice Do van Rijn tvangt eerste Kroniek ïtr streeknieuws De mossele in vroeger tijden Ganzen aan de Papeweg in Kerkwerve afzuIgSppen deurloo b.v. weststrate verpakkingen Referaat over christelijke hoop 4 WSÈÊ9 Foto: Johan Junior Ti 'tis bijeenkomst van Stad en Lande TKZEE - De creatief vormgeefster en illustratrice De a Rijn uit Zierikzee heeft tijdens de algemene le denvergadering van Stad en Lande van Schouwen-Dui- veland in de Zierikzeese Concertzaal het eerste exem plaar van de nieuwe Kroniek gekregen. Zij ontving dit eerste exemplaar voor haar gewassen tekening van Noordgouwe, die de omslag van de nieuwe Kroniek van Stad en Lande siert. De originele prent van Noordgou we, een waterverf- en inkt-tekening, werd door voorzitter W. P. de Vrieze van de redactiecommissie overhan digd aan burgemeester C. Slabbe- koorn van de gemeente Brouwersha ven, waartoe ook de kern Noordgou we behoort. De Brouwse burgemees ter zei hiermee zeer in zijn nopjes te zijn, te meer daar het een afbeelding van een van de oude kernen van Brouwershaven is. ,,Het is een goede zaak dat oude kernen en oude gebou wen in stand worden gehouden" stel de Slabbekoorn vervolgens vast. Het werk van Do van Rijn krijgt, zo be loofde de burgemeester een goed plaatsje in het gemeentehuis. Wel licht in het nieuwe gedeelte omdat meer mensen het daar kunnen zien. Gevarieerd De nieuwe Kroniek, de dertiende in successie biedt, volgens De Vrieze een gevarieerd aanbod aan historische verhalen. Het bevat onder andere een verslag van de provinciaal archeo loog R. M. van Heeringen over het noodonderzoek op de vroegmidde leeuwse burcht van Burgh. Verder wordt door dr ir S. F. Kuipers het licht geworpen op de vroegste histo rie van Zierikzee. De auteur stelt zich de vraag of Zierikzee wellicht op ter pen gebouwd is. Behalve historische gegevens maakt de auteur ook gebruik van ge gevens over bodemgesteldheid, de ge ografische situaties, hoogteverschil len, plattegronden en oude kaarten. Daarbij vergelijkt de schrijver de ontwikkeling van Zierikzee met an dere vergelijkbare oude handelsste den (Holwerd en Leeuwarden). Een manco waarmee de onderzoeker/ schrijver bij zijn speurtocht naar het vroegste verleden van Zierikzee is ge confronteerd, is het ontbreken van voldoende archeologisch onder zoeksmateriaal en het verloren gaan van nogal wat archiefstukken. Kreekje Ofschoon een legende vermeldt dat Zierikzee in het jaar 849 is ontstaan wordt de naam Zierikzee pas in de Advertentie Aktief als altijd biedt Weststrate Verpakkingen ook dit jaar weer een uitzonderlijk mooie kolleklie van dekoraties, passend bij de komende decembermaand. Weststrate Verpakkingen aan de OOSTPERKWEG 20, MIDDELBURG is dagelijks geopend van 8-12 en van 13-17 uur. bovendien op de koopavonden (donderdag) van 27 okt. t/m 15 dec. a.s. van 19-2' uur. dus: Y J. Postbus 247 4330 AE MIDDELBURG Telefoon 01180-28453 12e eeuw voor het eerst gebruikt. Vol gens Kuipers moet de oorsprong van de oudste nederzetting worden ge zocht langs eèn kreekje dat via de Haven-Poststraat en Weststraat en de huidige Miereweg het Schouwse land inliep. Terpen De auteur komt op grond van het bestuderen van de hoogtecijfers tot de conclusie dat het oudste gedeelte van Zierikzee op terpen, door de stadsbewoners hillen genoemd, moet zijn gebouwd en wel in de elfdè, twaalfde eeuw. De hoogste lokatie bevindt zich op de kruising Appel markt/Dam. Na het bedijken kregen de vroegste Zierikzeeënaren wat meer mogelijkheden om zich ook op de vlakkere gedeelten te vestigen. Kuipers stelt dat op grond van een vergelijking met de Friese terpsteden (Holwerd en Leeuwarden) gesteld kan worden dat het Zierikzeese stadsleven zich voor de bedijkingen op terpen afspeelde. Communicatie Een ander item dat door de auteur R. ten Kate wordt beschreven is de ge schiedenis van de kustlichten op Schouwen-Duiveland. Een item dat gelet op de plannen van minister Smit-Kroes om de bezetting van de vuurtorens langs de kust aanmerke lijk terug te brengen, momenteel ze ker actueel is. Joop van Loo be schrijft de komst en de ontwikkeling van de telegraaf en telefoon op Schouwen-Duiveland. Volgens de auteur moet de ontwik keling van de telecommunicatie op Schouwen-Duiveland worden gezien als een onderdeel van een verande rende samenleving, waarbij geleide lijk een einde kwam aan het isole ment van het eiland. De ontwikke ling en exploitatie ervan heeft hier in ieder geval wel een stuk werkgele genheid met zich meegebracht. Door de automatisering en de plannen voor privatisering zal de werkgele genheid in deze sector echter weer af nemen. Het feit dat het dit jaar 35 jaar gele den is dat Zuidwest-Nederland werd getroffen door een grote watersnood ramp is door de dialectenschrijvers Arjaon, Wullum, Bêênekluuver en Jaokob aangegrepen om hun herinne ringen aan die rampzalige februari- nacht op papier te zetten. Arjaon en Wullum hebben de ramp zelf meege maakt.. De andere twee hebben hun verhaal op grond van ervaringen van hun familieleden geschreven. Het kwartet verhalen wordt door dr. A. de Vin ingeleid. Garancine Het levensverhaal van Johannis Meerman, zoals hij dat zelf op papier heeft gezet is door Gert Groenleer tot een lezenswaardig verhaal bewerkt, terwijl de garancine-fabriek in Zie rikzee tussen 1846-1882 door de heren Johan Schot en Ernst Homburg is be schreven. Beide heren waren vrijdag avond in de Concertzaal aanwezig om de daar aanwezige leden van Stad en Lande het een en ander te vertellen over de teelt en bereiding van mee krap, de meestoven en de ontdekking van de garancine (een meekrapprepa raat dat met zwavelzuur ontstond). In 1846 werd in Zierikzee een garancine- fabriek opgericht door Johan Hen drik Ochtman Johz., Pieter Lijbaart, Hieronimus Johannes Gudde en Adriaan Frederik Broeksmit en Din- geman van der Vliet. Uit hun onder zoek blijkt dat er in die tijd ook mi lieuproblemen waren. In het midden van de negentiende eeuw deed een aantal ingezetenen haar beklag over de haast ondragelijke stank die deze fabriek veroorzaakte. Die stank werd veroorzaakt doordat het met water vermengde zwavelzuur in het riool werd gestort, dat uitkwam in het ge deelte van de gracht tussen de West- brug en de Westhavendijk. Het water hier veroorzaakte door.het vrijko men van zwavel waterstoffen een rot-, te eierlucht. Door het afvalwater in de Brakke Gracht te lozen kwam het gemeentebestuur en ook de fabrikan ten die een deel van de kosten voor deze maatregelen voor hun rekening namen, tegemoet aan de grieven van de bevolking. Ernst Homburg is chemicus die zichzelf gespecialiseerd heeft in de geschiedenis van de chemische indu strie, waartoe de garancine-fabriek in Zierikzee gerekend mag worden. Johan Schot is maatschap pij-historicus die bezig is met het schrijven van een proefschrift over de onwikkelingen in de meekrap en garancine-fabriek. De 136 pagina's dikke Kroniek is te koop in de boek handel en kost 24.75. Leden van Stad en Lande betalen wanneer zij het jaarboek bij de penningmeester afhalen 22,50. Indien zij de Kroniek toegezonden willen krijgen komt daarbij 4,50 aan verzendkosten. BRUSSEL - Willy Claes, de Belgi sche minister van economische za ken, heeft bekendgemaakt dat hij zijn diensten heeft opgedragen om een onderzoek in te stellen naar de plannen van Philips om bij de vesti ging van dit bedrijf in Leuven ruim 700 mensen te ontslaan. De socialist Claes wil laten nagaan in hoeverre het concern bij zijn herstructure ringsplannen rekening heeft gehou den met bepalingen in de Belgische wetgeving en met Belgische richtlij nen die er voor multinationale onder nemingen bestaan. ZIERIKZEE Ondernemers-onderzoek In de komende weken wordt een aantal ondernemers in de regio bena derd door de Stichting Toegepast Geografisch Onderzoek (STOGO). Daarbij worden vragen gesteld over de voor- en nadelen van het regionale projectmilieu, toeleverings-, en uit bestedingsrelaties en de ontwikkling van transport en distributie. De STO GO wil met de resultaten van dit on derzoek een bijdrage leveren aan de uitwerking van het ruimtelijk en eco nomisch beleid voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant in de ko mende jaren. Dit alles in het kader van de vierde Nota waarin het kabi net de hoofdlijnen voor het ruimte lijk beleid in de komende 20 jaar ver woordt. Bij het onderzoek zijn be- trokken de Rijksplanologische Dienst uit Den Haag, het provinciaal bestuur Zeeland en het regionaal werkgelegenheidsinstituut Westelijk Noord-Brabant. Tuinbouwwinter-cursussen De Vereniging Oudleerlingen Tuin- bouwwinter Cursussen houdt dins dag 29 november een vergadering in het Huis van Nassau in Zierikzee. Spreker op deze avond is J. Wals en hij houdt een inleiding over de teelt van herfst- en winterbloemkool. De avond wordt georganiseerd in samen werking met de ZGO-Goes. De verga dering begint om 20.00 uur. Soosavond Werkgroep Homofilie In het UVV-gebouw aan het Kerk hof Zuidzijde te Zierikze wordt op za terdag 3 december een soosavond ge houden van de Werkgroep Homofilie Schouwen-Duiveland. De bijeen komst begint om 20.00 uur. RURGH-HAAMSTEDE Expositie Kerststallen Van 3 december tot en met 6 januari is in de Bewaerschole te Burgh- Haamstede een expositie met als the ma Kerststallen. Gedurende die pe riode worden in de expositieruimte door particulieren zelfgemaakte kerststallen tentoongesteld. En kerststallen afkomstig uit andere de len van de wereld zoals Zuid-Ameri- ka, Zuid-Afrika, Nigeria, Israël, Thi- wan, Polen, Tsjechoslowakije, Italië en Duitsland. Behalve kei'ststallen omvat de expositie ook een verzame ling kerstpostzegels en enkele al bums met bijzondere kerstkaarten. De Bewaerschole is dagelijks ge opend van 13.30 tot 16.30 uur, behalve op zondag. RENESSE Toneeluitvoering Op Drift 'Wat doen we met Jenny'. Dat is de titel van het toneelspel in drie bedrij ven dat zaterdag 10 december in het ZIERIKZEE - Soms vind je iets waar je eigenlijk niet naar op zoek bent terwijl hetgeen wat je wel zoekt niet boven water komt. Zo dook ook bovenstaande foto op van gebouw de mossele inwroeger tijden. De foto is niet gedateerd maar model en nummerbord van de aitto links op de foto doet verbloeden dat de foto eind jaren vijftig genomen is. De mossele was toen al veranderd van statig herenhuis in ziekenhuishetgeen ook te lezen staat in de deuromlijsting. Ooit was de mossele de woonstee van mensen die tot de gegoede stand behoorden. De lijstgevel van het gebouw da teert uit de achttiende eeuw. Veel van de huizen aan Havenpark en Oude Haven zijn voorzien van een dergelijke gevel en naar verluidt was het eigenlijk de bedoeling om door die lijstgevel de woning, en daarmee haar inwoners, meer aanzien te verschaffen. En zo is het wellicht ook de mossele vergaan. In ieder geval is bekend dat vele hoogge- plaatsten op z'n minst de nacht hebben doorgebracht in het huis. Tijdens de Franse bezetting in de vorige eeuw nam de Franse commandant zijn intrek in het huis en toen er in Zierikzee een opstand sluimerde werden er zelfs kanonnen en soldaten gestationeerd om de bewoner tegen eventueel opdringend qepeupel te kunnen beschermen. Op de foto is te zien dat het ziekenhuis alleen nog maar bestond uit de mossele zelf. Later werd uitbreiding noodzakelijk geacht en werden de vier panden ter linkerzijde van het statige herenhuis erbij getrokken. Wie nu langs de mossele loopt ziet iets heel anders dan op de foto. En het uitzicht van de bewoners die over niet at te lange tijd hun intrek zullen nemen in een van de appartementen van de mossele is ook anders dan wat de vroegere bezitters van het huis zagen. Vroeger immers liep voor het huis de haven van Zierikzee. Dat is voltooid verleden tijd. Maar het uitzicht is er niet minder om geworden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 0H1Q--16255 Dorpshuis te Renesse wordt opge voerd. Het stuk speelt zich af in de zitkamer van een groot oud huis, het huis van Jenny. Aan het stuk werken zes toneelspelers mee. De regie is in handen van Wout Lokker. Tijdens de pauze wordt een verloting gehouden en na de opvoering van het toneel stuk is er bal. De avond begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Chili In het Henriëtte van der Meyhuis te Middelburg wordt op donderdag één december een informatieve avond over Chili gehouden. De leidster van de Boerenfederatie Acjoncaqua in Chili, Alicia Munoz komt wat vertel len over haar land, over het verzet te gen de dictatuur en over vrouwen op het platteland van Chili. Zij vertelt onder andere aan de hand van dia's. Stille Tochten Het Comité Stille Tochten Zeeland houdt donderdag 1 december in sa menwerking met het Chili Comité en het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking Zeeland een avond over Chili na het referendum. Alicia Mu noz, leidster van een boerenvakbond in Chili, is in Nederland te gast op uitnodiging van de Stichting Solida riteit met het Chileense volk. Zij spreekt vanaf 19.30 uur in het Hen riëtte van der Meyhuis te Middel burg. OOST-SOUBURG Bijeenkomst CFO De onlangs gehouden kaderbijeen komst, georganiseerd door de dis- trictsraad CFO-Zeeland werd goed bezocht. De CFO (CNV-bond voor Overheid, Gezondheid, Welzijn en So ciale Werkvoorziening) is bezig zich te heroriënteren. Voor dat doel is de werkgroep Karakter en Structuur in het leven geroepen. Op de kaderbij- eenkom'st hield een van de leden van de werkgroep een inleiding en de ver gadering was unaniem van mening dat de C van Christelijk de basis van de CFO moet zijn en blijven. In de middaguren hield L. G. L. M. Poell, vice-voorzitter van de CFO, een inlei ding over het plan Dekker en de ge volgen van dit plan voor ambtenaren en trendvolgers. Hij besloot zijn be toog met de verzekering dat de CFO zich tot het uiterste zal inspannen voor het behoud van de koopkracht. SIRJANSLAND - Voor de Vereni ging Reformatorisch Contact te Sir- jansland hield ds. J. ten Klooster uit Middelharnis een referaat over: De christelijke hoop. Hij ontleende de stof voor zijn voordracht aan Efeze 6 1 tot 20, waar Paulus spreekt van de helm der zaligheid. Dat is de hoop. In de strijd in Paulus dagen was de helm een onmisbaar hoofddeksel. Zo is ook de hoop die de christen in deze wereld heeft te voeren een belang rijke zaak. Wel te onderscheiden van de heidense hoop, want de christelij ke hoop is hoop op God. In de Bijbel wordt ook gesproken van de hoop der heerlijkheid. Dat is Christus en dat is de overwinning die Christus aan het kruis bevochten heeft op Satan. De eerste christenge meente kende die hoop maar toen de wederkomst die men spoedig ver wachtte lang uitbleef, verflauwde de hoop. Ook de tegenwoordige christen, die de geestelijke strijd voert (en die strijd is een onderdeel van de weg ter verkrijging van de genade), kent tij den van verflauwing van de hoop. Daarom schrijft de apostel: Blijft ge loven, blijft hopen. Men hoopt op iets dat men nog ontvangen moet. Het hart kan niet zonder hoop, maar wie de vermaning van de apostel ter har te neemt en zijn hoop stelt op het kruis van Christus, die mag ook ho pen op het deel hebben in die over winning door de kruisverdienste. Ook in de beantwoording van de gestelde vragen bleef ds. Ten Kloos ter bij zijn stelling, dat in het leven van een gelovige het geloof altijd wordt aangevochten, of er nu sprake is van een zwak of van een sterk ge loof. Met vele plaatsen uit de Heilige Schrift verwees de spreker naar de hoop die velen als een krachtig wa pen in de geestelijke strijd, waarvan Efeze 6 en ander Schriftplaatsen spreken mocht, sterken en tot afweer dienen. Ds. Ten Klooster eindigde de vergadering, die door de voorzitter W. van den Berge was geopend met dankgebed. Het was de eerste verga dering in de nieuwe kerkzaal. In zijn openingswoord werd de totstandko ming daarvan door de voorzitter dankbaar herdacht. Op 14 december wordt een leden vergadering gehouden, de volgende spreker is ds. Stoutjesdijk, voorheen te Oud-Beijerland, die 18 januari 1989 een onderwerp behandelt. AMSTERDAM - Vendorado Leisu re, onderdeel van het concern Vendex International, gaat 30 miljoen in vesteren in haar bungalowperk Loo- horst in het Noordlimburgse Horst /America. De onderneming maakte bekend dat niet alleen de va kantiewoninkjes zullen worden ver beterd, maar dat ook de (zwem-)voor- zieningen worden uitgebreid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4