SCHOOL SfWN&J Onderwijspersoneel in de regio protesteert tegen plan Deetman Zierikzeese commissie bespreekt premie voor stimulering bedrijven De dagprijzen (2) GEISERS-BOILERS DEURLOO B.V. Werkgroep schoolbiologie Natuur- en Vogelwacht start met een kustproject Onderwijs Inbraak in Oosterlandse woning ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdat? 29 november 1988 Nr. 24448 3 Er zijn van die politieke stunten, die niet eens de moeite van het over denken verdienen. Minister Deet- man lijkt er een beetje kaas van ge geten te hebben. De bewindsman presteert het keer op keer maatrege len te 'verzinnen', die door niemand gesteund worden. Zo ook de onlangs aangekondigde formatie beperkende maatregelen. De. minister heeft vijf tig miljoen gulden nodig en je hebt geen universitaire studie nodig om te weten hoe je daar aan kunt komen. Het probleem met Deetman is, dat de cijfers belangrijker zijn dan het on derwijs zelf. Nu even buiten be schouwing gelaten de rechtspositie van het onderwijspersoneel. Waar Zeeland zich veel drukker over moet maken is het feit, dat kleine kernen op termijn de dupe gaan worden van het Deetman-beleid. Maar de effec ten zijn nu nog niet precies te meten en daarmee bestaat het reële gevaar, dat de plannen het wel halen. Juist daarom moeten de lokale politici meer doen dan het vriendelijk in ont vangst nemen van de petitie, die ze morgen aangeboden wordt. De wet- kouders moeten zich voor of tegen de actie uitspreken. Het wordt onge twijfeld voor en de volgende stap is dan de partijgenoten in de Tweede Kamer benaderen. De bevolking van Zeeland in het algemeen en Schou- wen-Duiveland in het bijzonder (er zouden in de provincie weieens acht scholen kunnen verdwijnen door de maatregelen!) moet blij zijn met de actie van de onderwijsbonden. Al leen die lijken er direct belang bij te hebben de scholen te handhaven. Zonder protesterend onderwijzend oersoneel zou het kleine kernenbe- leid van de provincie en de gemeen ten weieens als een nachtkaars kun nen uitgaan. Dat is zo simpel als de wortel uit 25. Een rekensommetje dat U en ik kunnen maken. Hopelijk de volgende generatie ook. AvdW DEN HAAG - Met de bevriezing van het minimumloon en van de uit keringen bespaart het kabinet vol gend jaar 630 miljoen. Vorig jaar en dit jaar werden minimumloon en uit keringen ook bevroren. Dit jaar le verde dat 500 miljoen op, vorig jaar 1.215 miljoen. Dit blijkt uit antwoor den van het kabinet op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. De be windslieden De Koning en Brinkman verklaren in hun antwoorden nader waarom zij bevriezing noodzakelijk vinden. Éénsgezinde actie tegen dreigend kwaliteitsverlies ZIERIKZEE - Onder aanvoering van de Algemene Bond voor Onderwijs Personeel (de ABOP) voert het basisonderwijs van Schouwen-Duiveland morgen, woensdag 30 november, actie. Tijdens de vergadering van de Zierikzeese commissie onderwijs over handigt een delegatie van de protesterende leerkrachten een petitie aan de verschil lende wethouders van onderwijszaken in de regio. Volgens Broekema doet de minister er alles aan om de sterke groei van het speciaal onderwijs (relatief duur) tegen te gaan. Moeilijk lerende kin deren moeten dan op de normale ba sisschool blijven en dat terwijl de aandacht voor die kinderen door de groepsgrootte zal afnemen. Tbnslotte worden er ook formatiebeperkende maatregelen uitgedokterd voor het Algemeen Voortgezet Onderwijs. Volgens Broekema is de motivatie onder het onderwijspersoneel hier door aangetast. „Tbch hebben leer krachten altijd het gevoel vanuit een bepaald verantwoordelijkheidsge voel naar zowel de ouders als de kin deren geen actie te moeten voeren. Dat dit nu toch gaat gebeuren tekent de situatie". Hoewel Broekema hoopt dat het nooit zover zal komen, sluit hij niet uit dat de acties bij een poli tieke respons van nul uitmonden in stakingen. ,,Maar dat zeg ik ge voelsmatig. Ik kan het niet hard ma ken". Kleine kernen De lokale en provinciale bestuur ders heeft de bond sowieso achter zich. Zowel de provincie als de diver se gemeenten hebben een kleine ker- nenbeleid, dat e.r met name op ge richt is de kleine schooltjes te handhaven. Ook de formatiebeper- Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 kende maatregelen voor de grotere scholen vinden weinig jubel in de lo kale politiek. Toch wordt de actie streekgebon den gevoerd. „Het is natuurlijk de bedoeling dat de politici in de streek hun partijgenoten in de Kamer bena deren en hen wijzen op de nadelige consequenties van de maatregelen van Deetman". Maar naast belangen it de sfeer van het onderwijs zelf, gel It natuur lijk ook de positie van de n msen die er werken. Het onderwijs s al vele jaren aangepakt, is in ai izien ge daald en is al een tijdje nie meer po pulair. En dat blijkt nu ook ij de be langstelling voor het vak. E maatre gelen van Deetman gaan nic gepaard met een sociaal plan voor c jetrok kenen. Geen overbrugginj 1 dus. ,,Als dit in het bedrijfsleve ou ge beuren, zou niemand het pi n". Morgen, woensdag, is dus dag voor Schouwen-Di Naast de petitie worden er t: dieke acties gevoerd in de st 6 december is er een central komst van de ABOP in de 5 Heinkenszand en twee dage op 8 december - gaat de demc verder op het Binnenhof Haag. De actie heeft de insl van de andere onderwij.1 KOV, PCO en het NGL. ictie- and. in lu- t. Op ijeen- nge te later - tratie Den •ming iden: Ook protest bij de Theo Thijssenschool in Zierikzee. Hoofd Goedhart met enkele van zijn leerlingen is er duidelijk over. Volgens ABOP-hoofdbestuurder Martin Broekema is de actiebereid heid onder het onderwijzend perso neel groter dan ooit. Oorzaak zijn de bezuinigingsplannen van minister Deetman, die door de bond als on doordacht kappen worden omschre ven. De minister moet vijftig miljoen bezuinigen en richt zich hierbij in eerste instantie op het basisonder wijs. Zo zouden alle scholen met minder dan 23 leerlingen de poorten zonder pardon moeten sluiten. Bijzondere omstandigheden, zoals die nu nog be staan, zijn er in de toekomst niet meer. Het peilgetal van 23 zou onver- ZIERIKZEE - Op advies van de commissie ruimtelijke ordening-, industrie, recreatie en toerisme heeft het college van b en w van Zierikzee een idee uitgewerkt om nieuwe of uitbreidende bedrijven te laten profiteren van een premie. Dit idee wordt woensdag 30 november door de commissie besproken tijdens een vergadering die om 19.30 uur in de raadzaal begint. Om nieuwe bedrijven aan te trek ken en om bestaande bedrijven met expansie-neigingen over de streep te trekken heeft de commissie een premie-regeling bepleit. Hierdoor zou per m2 te bebouwen grond en op grond van het aantal arbeidsplaatsen een premie gegeven kunnen worden. Een opzet voor deze premie-regeling wordt woensdag aan de commissie voorgelegd. N atuurmonument Een ander punt waarover de com missie zijn oordeel moet geven is het voornemen van de minister van land- ZIERIKZEE - Nadat maandag al tien levensmiddelenpakketten van 35 gulden de deur uitgegaan zijn, volgen er vandaag wederom tien. Uit de goede oplossingen van de fotopuzzel van vorige week dinsdag (het woord was regio) zijn tien winnaars getrokken. Heeft u deze keer geen prijs, volg dan de uitslagen van donderdag en vrijdag. En misschien wordt u 10 december wel uitgenodigd om een van de hoofdprijzen in ontvangst te nemen. De winnaars van de dinsdagpuzzel: W. Struijk-Neel, Dorpsstraat 15, Sirjansland A. van den Ouden, Prinses Ijrenestraat 20, Bruinisse M. Kuijper, Kruisweg 2, Zonnemaire L. van den Ouden, Nieuwe Kerkweg 38, Scharendijke J. J. van Westenbrugge. Dolphijnstraat 31, Nieuwerkerk P. Speelman, Meeldijk 18, Burgh L. Kooman, Eerste Weegje 2, Zierikzee J. A. van Beveren, Plevierstraat 30, Zierikzee Th. Bijzet, Kreeftstraat 9, Zierikzee G. C. den Boer, Straalweg 6, Zierikzee bouw en visserij om de Oostefschelde als beschermd natuurmonument cq staatsmonument aan te wijzen. Hier onder vallen de buitendijkse schor ren, slikken en platen en ondiep- watergebieden alsmede ook de bin- nendijkse natuurgebieden die aan de Oosterschelde grenzen. Voor de aan wijzing van deze zeearm als natuur monument is het in '82 door de Stuur groep Oosterschelde vastgestelde Beleidsplan uitgangspunt. Een en an der zal een aantal juridische gevolgen met zich meebrengen. Binnen deze opzet wordt ook reke ning gehouden met de dagrecreatieve mogelijkheden voor de lokale bevol king terwijl voor de beroepsvisserij een ontheffingenbeleid wordt voorge steld. Voordat dit voornemen van de minister van landbouw en visserij of ficieel in procedure wordt gebracht wordt een vooroverleg gestart. Hier bij zijn het provinciaal bestuur, de besturen van de betreffende gemeen ten en waterschappen alsook een aan tal overkoepelende belangenorgani saties op het gebied van natuur- en landschapsbescherming, visserij, re creatie en landbouw betrokken. Naar verwacht wordt in januari '89 een begin gemaakt met de procedure, waarna er een periode van maximaal één jaar volgt voor inspraak en over leg. Tot zes weken na de voorlopige aanwijzing kan iedereen zijn stand punt over dit voornemen van de mi nister kenbaar maken bij gedepu teerde staten van Zeeland, die deze standpunten voorzien van commen taar doorsturen naar het ministerie. Beroep Op grond van de binnengekomen reacties en adviezen nemen minister Braks en zijn collega Nijpels van VROM een standpunt in over het al dan niet aanwijzen van de Ooster schelde als^natuurmonument. Dit be sluit moet binnen een jaar worden ge nomen. Na de definitieve aanwijzing kan binnen twee maanden beroep bij de Kroon worden aangetekend tegen deze beslissing. Hoe de commissie over dit plan van de minister denkt blijkt woensdag. Andere zaken die in deze vergade ring worden besproken zijn onder an dere een verzoek van de Stichting Centraal Wonen voor een subsidie van driehonderd gulden, de voorge stelde herziening van het bestem mingsplan Poortambacht 7, en een ontwerp-besluit voor de zonering rond het industrieterrein. De Wet ge luidhinder verplicht de gemeente hiertoe ingeval er op een industrie terrein inrichtingen zijn of kunnen komen die vallen onder een bepaald besluit (categorie A-inrichtingen) Wet geluidhinder. biddelijk worden. „Voor plattelands gebieden als Schouwen-Duiveland is dat natuurlijk funest. Dat betekent dat er schooltjes gesloten moeten worden en dat heeft een negatief ef fect op de leefbaarheid van die kleine kernen", aldus Broekema. Hiermee denkt hij bijvoorbeeld aan het schooltje in Noordwelle. Motieven Dat de minister voor deze maatre gel onderwijskundige motieven zou hebben bestrijdt Broekema. De kwa liteit is ook-op dergelijke kleine scho len gewaarborgd. Broekema wil zelfs zover gaan, dat de persoonlijke aan dacht voor leerlingen op kleine scho len beter kan zijn. Een tweede maatregel, die de leer krachten tegen de borst stuit, is de formatiebeperkende maatregel voor scholen met minder dan 125 leerlin gen. Ook voor Schouwen-Duiveland een belangrijk gegeven. Deze scholen worden als de iSveede Kamer de plan nen van Deetman accepteert, gecon fronteerd met een korting op het per soneelsbestand van tweetiende tot viertiende. „In de praktijk betekent dat voor een school van die grootte, dat er een leerkracht moet verdwij nen". De bond maakt zich niet alleen zor gen over de rechtspositie van de leer krachten, die met dergelijke maatre gelen ondermijnd zou worden, ook de kwaliteit van het onderwijs is in het geding. „Als er iemand moet ver dwijnen, dan worden de groepen gro ter. Gevaar is dan dat problemen minder snel gesignaleerd worden. Het vreemde is, dat de scholen de kinderen beter moeten begeleiden, maar er wel minder middelen voor krijgen". De minister heeft een bom gelegd onder de kleinere scholen in Nederland. Want de minister vindt dat kleinere scholen het met minder leerkrachten moeten doen. En dat betekent: - 2000 werkloze leraren erbij - meer leerlingen per groep, dus minder aandacht per leerling. - een onverantwoorde taakverzwaring voor leraren. - slecht onderwijs op kleinere scholen. ALGEMENE BOND VAN ONDERWIJSPERSONEEL De actieposter van de ABOP. ZIERIKZEE - De werkgroep schoolbiologie van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland start woensdag 7 december met een kust project. Een project dat bestaat uit een postel-tentoonstelling en een aantal buitenexcursies. Ook zijn er binnenleskistcn beschikbaar voor gebruik op de scholen. Het kustproject kon mede gereali seerd worden door een financiële bij drage van het Wereld Natuur Fonds in het kader van het Nationaal Ge schenk aan prinses Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van hun 50- jarig huwelijk. Excursies In het kader van het kustproject staan er diverse buitenexcursies op stapel. Aan bod komen kunstmatige rotskusten, schorren en vogels in de inlagen. De 'excursies zijn bedoeld voor de groepen vijf, zes en zeven van het basisonderwijs. Voor het vervoer van de diverse materialen die ge bruikt worden op de excursies is een fietskar beschikbaar. Voor dc onder- en middenbouw is er de Schelpenleskist. De leskist 'de kust' is bedoeld voor de bovenbouw van de basisschool. De officiële presentatie van het kustproject is gepland op woensdag 7 december om 14.00 uur in het stad huis in Zierikzee. Na een welkomst woord van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs is er een toespraak van M. J. Wiersma, consulent natuur- en milieu-educatie in Zeeland. Vervol gens presenteert burgemeester Assel bergs het project samen met gedepu teerde G. de Vries-Hommes waarna laatstgenoemde de aanwezigen toe spreekt. Vervolgens geeft R. de Ligt, coördinator van de werkgroep school biologie, een toelichting op het kust project. OOSTERLAND - In de afgelopen nacht (van maandag op dinsdag) slo pen dieven binnen in het huis van J. M. B. aan de Sint Joostdijk te Ooster- land. Terwijl de bewoners lagen te slapen werden diverse goederen gestolen. De dieven kwamen de woning bin nen via de kanteldeur van de garage die volgens de politie niet was afge sloten. In het huis trokken zij ver schillende kasten open. Vanaf ver schillende plaatsen werd in totaal ongeveer 500 gulden aan contant geld meegenomen. Verder gingen de in sluipers er vandoor met paspoorten, diverse munten, waaronder zilveren tientjes en 50 gulden muntstukken en betaalcheques. Ook in de garage lie ten zij hun sporen achter. Daar werd een ruit ingeslagen van de SRV- wagen die daar stond geparkeerd. Uit de wagen wordt niets vermist. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.30 tot 19.00 uur): 01113-1766 Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3