Beter Wonen bouwt in 1989 minder nieuwe huurwoningen Veel publiek op vogelshow Kamer van Koophandel wil aandacht kleine kernen WATERSTANDEN -V. Diefstal marifoon Waterschappen meer betrekken bij rampen bestrijding-" Winsemius te gast op ZLM- vergadering 018 2 'Ar is geen groei van het aantal inwoners en bedrijven op Schouwen-Duiveland^ ZIERIKZEE - De woningbouwvereniging Beter Wonen zal in 1989 belangrijk minder nieuwe huurwoningen bou wen dan in de afgelopen jaren het geval was. Uit de be groting 1989 blijkt dat voor volgend jaar de bouw van veertig nieuwe woningen is voorzien. Bijna de helft min der dan de ongeveer 70 nieuwe woningen die tot nu toe jaarlijks werden gerealiseerd. Dit teruglopend aantal wordt veroorzaakt doordat het aantal inwoners en be drijven op Schouwen-Duiveland niet groeit. Naar verwachting worden in 1989 40 nieuwe woningen gebouwd door de wo ningbouwvereniging Beter Wonen. Bijna de helft minder dan tot nu toe jaar lijks gebruikelijk was. Dat werd duidelijk gemaakt door de directeur van woningbouwvereni ging Beter Wonen ing. Ph. H. van Doorne tijdens de districtsvergade ring. De jaarlijkse bijeenkomst voor alle leden van Beter Wonèn die werd gehouden in het Huis van Nassau te Zierikzee. Van Doorne herinnerde er aan dat Vroeger jaren voorkwamen waarin Beter Wonen per jaar 200 nieuwbouwwoningen realiseerde. Ondanks het ontbreken van een groei van het aantal inwoners en bedrijven in de regio zijn er toch wel nieuwe huizen nodig. „Vroeger woonden er gemiddeld vier mensen in een huis. Dat aantal loopt steeds terug. Het bedraagt nu 2,6 per huis. Dus hebben we meer hui zen nodig voor eenzelfde totaal aan tal mensen". Van Doorne noemde ver der de vervangende nieuwbouw. „Een huis gaat tegenwoordig gemid deld 50 jaar mee". Uit zijn toelichting op de begroting bleek dat de veertig nieuwe wonin gen volgend jaar worden gebouwd in Bruinisse, Westerschouwen, Schud- debeurs, Ellemeet (als de behoefte daar wordt aangetoond) en Zierik zee. In Zierikzee komen de nieuwe huizen in de Raveslootstraat, het Gat van Westnoordwesten en de Pieterse- liestraat. In het verlengde van de Raamstraat wordt een nieuw stuk straat met huizen gecreëerd dat het Ravenshof gaat heten. Van Doorne sprak de verwachting uit dat een groot gedeelte van de huidige bewo ners van de Raveslootstraat daar een nieuwe woonomgeving zal vinden. Behalve de nieuwbouw van wonin gen zal naar verwachting bij 157 wo ningen groot onderhoud of verbete ringen worden uitgevoerd in 1989. De woningbouwvereniging zou deze werkzaamheden het liefste bij nog 126 woningen meer willen doen. Maar of dat kan hangt af van de con tingenten die misschien overblijven in andere gebieden buiten Schouwen- Duiveland. Een contingent is name lijk het subsidiebedrag dat de rijks overheid beschikbaar stelt voor één op te knappen woning. Een vastge steld totaal aantal contingenten wordt verdeeld over het hele land. Nul-contingent Nieuw ingevoerd dit jaar is het nul contingent. Hierbij moet het rijk wel toestemming geven voor het totale aantal woningen dat mag worden op geknapt, maar het betaalt er geen cent aan mee. Het benodigde geld moet vrijkomen doordat de woning bouwvereniging de leningen die men enkele jaren geleden afsloot tegen een (toen) hoog rentepercentage af te lossen. En opnieuw af te sluiten te gen een (nu) lager rentepercentage. „Het ziet er naar uit dat deze regeling van nul-contingenten maar twee jaar 2al duren", aldus Van Doorne. Hij sprak de verwachting uit dat de woningbouwvereniging in 1989 1,3 miljoen gulden zal overhouden aan haar activiteiten. „Die worden in de reservepot gedaan om weer te wor den gebruikt ten behoeve van het wo ningenbestand". Een en ander houdt in dat er volgend jaar geen verhoging van de tarieven van Beter Wonen zal worden doorgevoerd. „We verwach ten zelfs dat de tarieven van service kosten per een juli wat verlaagd zul len worden". In de begroting van 1989 is ookeen vrij groot bedrag opgekomen voor het bestrijden van vocht in diverse woningen. Onder andere door het aanleggen van meer drainage. Zo bleek naar aanleiding van vragen van een inwoner uit Brouwerhaven, P. W. Vanderschee. „We hebben de laatste tijd veel onderzoek verricht naar effectieve manieren om vocht te bestrijden. Het is een veelomvatten de materie. Maar het heeft onze aan dacht", aldus de directeur. Grote opkomst In tegenstelling tot vorig jaar, toen slechts twee leden van de woning bouwvereniging de vergadering be zochten, was er nu een grote opkomst. Enkele tientallen mensen maakten van de vergadering gebruik om hun persoonlijke problemen met hun wo ning of de werkwijze van Beter Wo nen naar voren te brengen. Iedereen die een huis van Beter Wo nen bewoont, kan lid worden van de woningbouwvereniging. Vanuit elke gemeente (district) wordt een aantal van deze leden gekozen als afgevaar digde in de verenigingsraad. Tijdens de vergadering in het Huis van Nas sau werden de heren A. J. Bom, L. Meerman en C. Fraanje herkozen of gekozen als vertegenwoordigers van de gemeente Duiveland en D. P. A. de Graaf als vertegenwoordiger uit Middenschouwen. Uit Bruinisse werd G. van der Goot-van Bekkuin gekozen. De Kamer stelt verder dat volgend jaar een informatiesysteem over de regionale economie van Midden- en Noord-Zeeland zal worden opgezet. Hierbij zal aansluiting worden ge zocht bij het reeds ontwikkelde REIS-systeem. Een andere vorm van informatie die zich richt tot de detail handel is het DIS-bestand. Sinds eind '87 is het DIS-bestand van de gemeenten Zierikzee, Middel burg en Goes gebruiksklaar gewor den, nadat enige jaren ervaring was opgedaan met het DIS-bestand in Vlissingen. In totaal tien gemeenten hebben sinds de tweede helft van dit jaar belangstelling getoond voor in formatie uit dit DIS-systeem, zodat begin '89 DIS-gegevens in veertien ge meenten beschikbaar zullen zijn. Dit brengt met zich mee dat voor onge veer driekwart van de winkels in Midden- en Noord-Zeeland gegevens beschikbaar zullen zijn. Iets dat voor individuele ondernemers, onder zoeksinstellingen en adviesbureaus goed van dienst kan zijn. Winkeldiefstal Verder zal komend jaar weer aan dacht worden besteed aan de proble matiek van winkeldiefstallen. In sa menwerking met het Bureau Voorko ming Misdrijven zal hierop volgend SCHARENDIJKE - Ruim 1850 DM is de waarde van een marifoon die werd gestolen uit een visserskotter in de haven van Scharendijke. De boot is eigendom van de Duitser R. K. H. Tussen zaterdag en maandag werd het raampje van het stuurhuis op de boot kapot geslagen. De mari foon, die daar vlak onder was gemon teerd werd gestolen. Behalve door het verlies van dit apparaat werd R. K. H. voor nog eens 500 DM gedu peerd vanwege de schade die werd aangericht bij de diefstal. AALSMEER - Berend Boudewijn is per 1 december benoemd tot'hoofd te levisie drama bij Joop van den Ende Productions in Aalsmeer. Hij zal er de leiding geven aan de ontwikkeling en vervaardiging van dramaproduk- ties. Daarnaast zal Boudewijn werk zaam zijn als regisseur voor theater- en televisieprodukties en als presen tator. jaar de aandacht worden gericht op veel voorkomende criminaliteit, waartoe ook winkeldiefstal kan wor den gerekend. Dit zal vermoedelijk door middel van onder andere branche-gerichte voorlichtingsbij eenkomsten en foldermateriaal wor den gedaan. Neeltje Jans De Kamer van Koophandel wil zich voorts sterk maken voor het verster ken van de toeristisch-recreatieve sector, onder andere ook op Schou wen-Duiveland. In dit verband moet ook het onderzoek worden geplaatst dat de Stichting World Fish Center in '89 uit wil voeren. Dit onderzoek vormt de basis voor het nog op te stel len inrichtingsplan waarin diverse visserij-activiteiten op elkaar af gestemd moeten worden. De Kamer is bij de begeleiding van dit onder zoek betrokken. Verder is van de zij de van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in principe medewer king toegezegd aan een aantal activi teiten ihjiet nog in te richten World Fish Centre. De mogelijkheden voor de Kamer om de regionale economie te stimuleren (iets waartoe ook het World Fish Center wordt gerekend) zijn evenwel beperkt, zo wordt in het beleidsplan aangegeven. Uit beleidsplan 89 blijkt: ZIERIKZEE - De problematiek rond de kleine kernen krijgt in '89 extra aandacht van de Kamer van Koophan del. Met behulp van het distributie planologisch infor matiesysteem zal met het oog op de leefbaarheidsproble- matiek gericht onderzoek worden gedaan naar het ondernemingenbestand in de kleine kernen. Dit meldt de Kamer van Koophandel in zijn beleidsplan voor '89. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. LEIDEN - Op landelijk en provin ciaal niveau zullen de waterschap pen veel meer betrokken moeten worden in plannen voor het bestrij den van rampen en calamiteiten. Dit zei de dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Rijnland, ir. E. H. Baron van Tuyll van Serooskerken, tijdens een vergadering van de brandweer- raad. Vrijwel alle regelingen in het hand boek ongevallen- en rampenbestrij ding zouden volgens de dijkgraaf in dit opzicht moeten worden aange vuld, vooral als de waterkwaliteit in het geding komt. Van Tuyll van Se rooskerken zei dat de waterschappen zelf wel iets hebben geregeld voor ca lamiteitenbestrijding, maar dat dat niet genoeg is. In de gemeentelijke rampenplannen en rampenbestrij dingsplannen zou moeten worden vermeld welke waterstaatkundige en waterkwaliteitssituaties in het be trokken gebied speciale aandacht moeten krijgen en hoe in een concreet geval moeten worden gehandeld. Van Tuyll van Serooskerken wees erop dat waterschappen in de regel een vrij groot gebied bestrijken en dat ze daar altijd met meer dan een burgemeester te maken hebben. In tern en met naburige waterschappen moeten goede afspraken worden af gemaakt om communicatie- en com petentieproblemen te voorkomen. Dan nog kan het mogelijk zijn dat de verschillende bij de bestrijding van een ramp betrokken burgemeester en dijkgraven tegenstrijdige belangen hebben. In het belang van een goed gecoördineerd bestuurlijk optreden zou volgens Van Tuyll van Seroosker ken „wellicht in de provinciale ram penstaf, maar in elk geval in de ge meentelijke rampenstaven en staf- groepen" een vaste plaats moeten worden ingeruimd voor bestuurlijke en ambtelijke vertegenwoordigers van water- of zuiveringsschap. Dat is bovendien extra nuttig omdat de wa terschappen beschikken over veel kennis en middelen op het gebied van waterkwaliteit en -kwantiteit. GOES - Ex-milieuminister dr. P. Winsemius is in de hoedanigheid van firmant van McKinsey Co te gast op de algemene vergadering van de ZLM. Deze wordt gehouden in de Prins van Oranje in Goes. Winsemius spreekt over het thema De toekomst naar voren. Op de agenda van de ver gadering verder de jaarrede van ZLM-voorzitter H. C. van der Maas. De vergadering begint om 14.00 uur. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater tijd stand 30 november 07.30 124 20.15 136 1 december 08.20 113 21.05 125 30 november 06.30 116 19.05 129 1 december 07.15 105 20.00 116 30 november 07.35 135 20.15 148 1 december 08.25 124 21.10 137 30 november 07.45 139 20.25 152 1 december 08.35 127 21.15 139 Doodtij: 3 december Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Laagwater tijd stand 01.20 - 99 13.50 -138 02.05 - 92 14.40 131 00.25 - 87 12.55 126 01.30 - 81 13.55 -119 01.25 -107 13.55 -147 02.20 -100 14.45 140 01.25 -111 13.55 -149 02.10 -104 14.45 142 ZIERIKZEE - Naar schatting 700 mensen bezochten de door de afdeling Schouwen-Duiveland van Vogelver eniging Zang en Kleur georganiseerde vogelshow in De Graanbeurs in Zierikzee. ,,Het is een traditie hè, en elk jaar komen er veel mensen kijken. Wij zijn heel tevreden met het aantal bezoekersaldus J. Pipping. secretaris van Zang en Kleur. Hij stelt dat de vogeltentoonstelling eigenlijk een bijzonder karakter had. Alles bij elkaar waren er 522 vogels te zien. We haddeti verschillende vogelverenigingen intgenodigd om met hun vogels naar Zierikzee te komen". Naast Zang en Kleur waren present vogelvereniging Vogelvrien den uit Oud-Vossemeer, Vogelvereniging De Nachtegaal uit Bruinisse, Vogelvereniging De Schouwse Zan gers uit de Westhoek en Vogelvereniging Zanglust uit Arnemuiden. Voor de vogelvrienden was eigenlijk de dag voorafgaande aan de show het allerbelangrijkste. Donderdag waren er acht keurmeesters present om de vogels te keuren op kleur, vorm, houding, postuur en meer zaken. ,,Dat is toch altijd spannend hoor. Je steekt er als vogelliefhebbers toch heel veel tijd in om je vogels zo goed mogelijk te verzorgen en iedereen wil toch zo goed. mogelijk voor de dag komen", aldus Pipping. N. van Burg viel deze keer de eer-te beurt om het Bonaskruis te ontvangen. Pipping: ,,Dat is het hoogste dat je kunt halen, dus dat is uiteindelijk iets dat iedere vogelliefhebber graag voor elkaar ivil krijgen". Het houden van vogels is voor de leden van Zang en Kleur een uiterst serieuze aangelegenheid, zo blijkt uit het relaas van Pipping. ,,Een goede verzorging van de vogels is heel erg belangrijk. ,,Als je niet goed voor je vogels zorgt maak je geen enkele kans op een prijs. Verzorging, voeding en huisvesting zijn heel belangrijk". Het houden van vogels is volgens Pipping sport en hobby tegelijk. Een hobby waar overigens behoorlijk wat tijd in gestoken wordt. Een hobby ook waarin men soms bittere teleurstellingen moet zien te verwerken. Want ondanks alle goede zorgen kan het voor komen dat een ziekte onder de vogels uitbreekt en binnen zeer korte tijd door de hele volière wordt verspreid. En dan is al het werk voor niets geweest en kan men weer opnieuw beginnen. Aan de andere kant natuurlijk een hobby waarmee veel eer ingelegd kan worden. Het moet voor een vogelliefhebber een mooi gezicht zijn om 700 mensen zich te zien vergapen aan de vele soorten vogels die op ae show te zien waren. Want naast de algemeen bekende grasparkieten waren er op de vogelshow in De Graanbeurs ook meer ex clusievesoorten te zien als Lorries, Viooltjes-Lorries, Kaneelduiven en Kwartels. En dat is nog maar een zeer bescheiden greep uit het assortiment. Zoals gebruikelijk was op de vogelshoio ook het Rad van Avon tuur present en was er gezorgd voor zo'n 150 zitplaatsen. Men kon dus op het gemakje een catalogus inzien of even een gokje wagen bij het Rad van Avontuur. Ook aan de Janderen was gedacht. Zij kregen een gratis lolly. Volgend jaar viert Zang en Kleur haar vijftienjarig bestaan. Vanaf 1 tot en met 31 december Zierikzee Wereldwinkel. Amnesty tentoonstel ling over mensenrechten. Maandag van 13.30 tot 16.30 uur; dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur en 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Expositie gouaches en krijttekeningen Corinne Munne. Da gelijks van 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Woensdag 30 november Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 uur. In raadzaal van het stadhuis. Com missie onderwijs. 16.30 uur. In raadzaal van het stadhuis. Com missie ruimtelijke ordening, toe risme, recreatie en industrie. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk aan Hogezoom. CFO-vergadering. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen met lezing drs. Renger Dijkema over Aquacultuur, zaaien en oogsten uit de zee. 20.00 uur. Donderdag 1 december Renesse Wapen van Zeeland. Najaarsleden vergadering VVV Renesse. 20.00 uur. Vrijdag 2 december Bruinisse In De Zaete. Expositie over Kram mer-Volkerak. Tot vrijdag 30 decem ber. Zaterdag 3 december Zierikzee UVV-gebouw. Soosavond WHSD. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Smalstads Mannenkoor. 20.00 uur. Woensdag 7 december Zierikzee Gebouw Paternosterstraat. ANBO- themamiddag over de telefooncirkel met inleiding van mevrouw E. Osin- ga. Aanvang 14.00 uur. Donderdag 8 december Zierikzee Vanaf Oude Haven. Fakkeloptocht Amnesty. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie midden- en kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 9 december Zierikzee Concertzaal. Miel Cools met zijn kleinkunstprogramma Wie niet weg is, is gezien. 20.00 uur. Zaterdg 10 december Dreischor Dorpshuis. Play-backwedstrijd. 19.30 uur. Dinsdag 13 december Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Woensdag 14 december Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 uur. Vrijdag 16 december Zierikzee Concertzaal. Concert Ivo Janssen, piano. 20.00 uur. Zaterdag 17 december Zierikzee Huis van Nassau. Postzegelbeurs. Van 10.00 tot 17.00 uur. Woensdag 28 december Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 uur. Donderdag 5 januari Zierikzee Concertzaal. De wondere wereld van Nemo; voorstelling voor kinderen van 5 tot 10 jaar door Theater Krats. 15.00 uur. Maandag 30 januari Zierikzee Christelijke Gereformeerde kerk. Spreekbeurt minister Deetman. 20.00 uur. Dinsdag 31 januari Zierikzee Concertzaal. The Mousetrap; toneel stuk van Agatha Christie door de Hollandse Comedie. 20.00 uur. Vrijdag 3 februari Zierikzee Concertzaal. Concert La Primavera. 20.00 uur. Zaterdag 11 februari Zierikzee Concertzaal. Hans Liberg met zijn so lo-show Wortel Bach Live. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDE BEURS- TEL, 01110-16255 h t t f.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2