4&C Amnesty International herdenkt mensenrechten met fakkel- optocht Jubileumjaar Stad en Lande staat bol van de activiteiten Bejaardencentrum De Wieken presenteert informatieboekje DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERWARMING UIT? VERWARMING AAN! Versbakkerij VERWIJS BOTERLETTERS WAV ffir PÊ Blir US': P'.BLl. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bouwen Onderwijs Kroniek Handballen Beter Wonen bouwt volgend jaar minder nieu Het onderwijs op Schouwen-Duiveland bindt De eerste Kroniek van Stad en Lande's nieuwe De handballers van Delta Sport zijn in de eind we huurwoningen. (Pag. 2). de strijd aan tegen minister Deetman. (Pag. 3) versie is voor Do van Rijn. (Pag. 4). fase teruggefloten. (Pag. 11). DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24448 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niemand, mag de mensen uitlachen dan iemand, die hen werkelijk lief heeft. Goethe Donderdag 8 december door centrum Zierikzee ZIERIKZEE - Tijdens de koopavond op donderdag 8 december houden mensen van Amnesty International Schouwen-Duiveland, IKV-werkgroep Schouwen-Duiveland en de Wereldwinkel een fakkeloptocht in het centrum van Zierikzee. Men wil hiermee het veertigjarig bestaan herdenken van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. De optocht start om 19.00 uur aan de Oude Haven. Iedereen die dat wil kan zich bij de optocht aansluiten om op deze wijze solidariteit te betuigen met de mensen die vanwege hun overtuiging worden vervolgd. En als protest tegen de schending van de mensenrechten die nog dagelijks plaatsvindt in diverse landen. Op zaterdag 10 december is het pre cies veertig jaar geleden dat de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aanvaarde. Bij de oprichting van de Verenigde Naties (in 1945) werd duidelijk ge steld dat eerbiediging van de men senrechten grote prioriteit moest hebben. Onder leiding van Eleanor Roosevelt werd drie jaar gewerkt aan het opstellen en formuleren van de Universele Verklaring. Op 10 decem ber 1948 werd de verklaring zonder tegenstemmen door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aanvaard. Rechten In de dertig artikelen van de ver klaring werden allerlei fundamente le en onvervreemdbare rechten gefor muleerd waarmee alle mensen gelij ke rechten hebben. Bij naleving van de artikelen is er geen ruimte meer voor discriminatie op grond van ras, huidskleur, geslacht, taal, gods dienst, maatschappelijke afkomst of politieke overtuiging. De Universele Verklaring van de Rechten van de Mens omvat regels over vrijheid van meningsuiting en godsdienst, het recht op leven, be scherming tegen willekeurige ar restatie en foltering. Er zijn artike len over het recht op arbeid, op een minimum levensstandaard, het recht op onderwijs en het recht op deelna me aan het culturele leven. Enkele jaren na het aanvaarden van de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens werd 10 december uitge roepen tot de Dag van de rechten van de mens. Jaarlijks wordt hiermee de aandacht gevestigd op de Universele verklaring. Want na 40 jaar is het ideaal uit 1948 nog steeds geen werkelijkheid geworden. De 160 staten, die inmid dels lid zijn van de Verenigde Naties, hebben alle de Universele Verklaring aanvaard. In de praktijk van alle dag blijkt echter dat er aan het toepassen en naleven van de regels nogal wat ontbreekt. Meer dan de helft van de lid-staten schendt de verklaring. Martelingen, verdwijningen van mensen en executies zijn aan de orde van de dag. Normen Volgens Amnesty International zit ten in 85 landen gewetensgevangenen vast. In veel landen voldoet de recht spraak niet aan internationaal aan vaarde normen. En in 35 landen wor den nog mensen ter dood veroor deeld. In de eerste vier maanden van 1988 bracht Amnesty niet minder dan 96 rapporten uit over schendingen in 46 landen. Volgens Amnesty komt het opmer kelijke verschil tussen erkenning van de mensenrechten en de naleving ervan vooral voort uit het ontbreken van een juridische basis waarmee de naleving kan worden afgedwongen. „Daardoor blijft de verklaring soms beperkt tot een morele verplichting. Een verplichting echter waarop rege ringen wel aangesproken kunnen worden". In 1976 werd een nieuwe stap op weg naar verwezenlijking van de mensenrechten gezet. Toen werden twee internationale verdragen aan vaard. In het ene werden economi sche, sociale en culturele rechten na der geregeld en in het andere de burgerrechten en de politieke rech ten. Landen die deze verdragen ratifi ceerden namen daarbij wel de ver plichting op zich om de bepalingen erin ook na te' komen. In 1978 hadden 35 landen ondertekend. In vele landen zijn mensen actief om hun regering te wijzen op de ver plichtingen die werden aangegaan met het ratificeren van het verdrag. Zij proberen te bewerkstelligen' dat de mensenrechten in hun land beter worden nageleefd. En protesteren te- Advertentie BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) gen de schendingen van mensenrech ten die plaatsvinden. „Juist deze ac tivisten voor de mensenrechten heb ben te lijden onder intimidatie en vervolging. Evenals vele advokaten, die de slachtoffers van schendingen verdedigen, worden zij vaak opge pakt en in de gevangenis vastgehou den. Bewonderenswaardig is de moed waarmee zij na hun vrijlating meest al hun activiteiten voortzetten", al dus Amnesty International. Mensenrechten Nu Het 40-jarig jubileum van de Uni versele Verklaring was voor Amnesty International aanleiding voor een wereldwijde actie voor vervolgde mensenactivisten onder het motto Mensenrechten Nu. Ook op Schouwen-Duiveland wordt hieraan aandacht besteed. Na afloop van de fakkeloptocht, donder dag 8 december, kan men in de We reldwinkel voorbedrukte, kaarten halen om te versturen naar de autori teiten in een tiental landen. Uit de vele gevallen van vervolgde acti visten, die bekend zijn, werd een aantal gekozen om als voorbeeld te dienen. In de Wereldwinkel is gedurende de hele maand december de nieuwe Am- nesty-tentoonstelling over mensen rechtenschendingen) te bezichtigen. Daarbij kan een folder worden mee genomen over 40 jaar Universe Ver klaring van de Rechten van de Mens. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens openingstijden van de We reldwinkel. Maandag van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 11.30 en 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. En op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. DEN HAAG - De jeugdhulpverle ning, die de laatste jaren financieel al in een krap jasje zat, krijgt te kam pen met nog meer tegenvallers door AROB-zaken die WVC heeft verloren. Instellingen die met succes het in trekken van subsidie hebben aange vochten, krijgen alsnog die subsidie uitgekeerd, niet voor één keer, maar structureel. Voorzitter J. D. de Kam licht tipje van de sluier op ZIERIKZEE - Komend jaar, wanneer de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland precies een hal ve eeuw bestaat gaat niet ongemerkt voorbij. Welke acti viteiten er in het jubileumjaar te verwachten zijn, ver klapte Stad en Lande-voorzitter J. D. de Kam tijdens een goed bezochte ledenvergadering van deze vereniging in de Concerzaal in Zierikzee. De Kam stond in zijn voorwoord stil bij de samenwerking tussen de Zeeuwsche Boekhandel en Uitgeverij en de commissie streektaal waardoor het boekje Keesje Benders, geschre ven door de dialectenschrijver Bêêne- kluuver op de markt kon worden ge bracht. Wat de leden van Stad en Lande, dat volgend jaar zijn gouden jubileum viert, in dat jubileumjaar kunnen verwachten werd door de voorzitter in vogelvlucht aangestipt. Veldnamen Op de Stad en Landedag die 20 mei wordt gehouden zal de commissie Veldnamen een nieuw veldnamen- boekje presenteren. Deze keer gewijd aan de bijzondere namen in Wester- schouwen. De commissie streektaal zal een speciale bundel in de streek taal samenstellen. Deze bestaat uit een aantal geselecteerde verhalen over de periode '39-'89. Diezelfde com missie heeft ook een aantal liedjes uit de streek verzameld. Deze liedjes zullen met medewerking van Mar van der Veer en een kinderkoor tijdens de Stad en Landedag van 20 mei ten ge- horé worden gebracht. Het samenstellen van een fototen toonstelling over kleine monumenten is een activiteit waarover de commis sie kleine monumenten zich heeft ontfermd. Deze expositie is vanaf 20 mei in de Nieuwe Kerk in Zierikzee te zien, waarna deze tentoonstelling „verhuist" naar Haamstede, Brou wershaven en Bruinisse. De commis sie is op dit moment nog op zoek naar vrijwilligers die in de Nieuwe Kerk, de Bewaerschole en ook in het Brouwse stadhuis een oogje in het zeil willen houden. Ook de commissie archeologie komt met een tentoonstelling en wel over de archeologische vondsten en de wordingsgeschiedenis van Schou wen-Duiveland. Volgend jaar rollen er dankzij een extra inspanning van de commissie mededelingenblad niet drie maar vier Stad en Lande-mede- delingenbladen van de pers, aldus de samenvatting van voorzitter De Kam die er verder op wees dat het even tueel inrichten van een windmolen park in Kerkwerve volgens het be stuur van Stad en Lande uit landschappelijk oogpunt onaan vaardbaar is. Vijftig jaar De veertiende jaargang van de Kro niek krijgt in dit jubileumjaar ook een apart tintje. Zo lichtte W. P. de Vrieze, namens de redactie alvast een tipje van de sluier op. In verband met het vijftigjarig bestaan wordt in de Kroniek '89 alle aandacht gericht op de ontwikkelingen op Schouwen- Duiveland in de afgelopen vijftig jaar. „Voor velen een stukje geschie denis, zoals die zelf beleefd is" aldus De Vrieze. Advertentie bestellen 01110-12224 bellen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwaehting Deltagebied tot woens dagavond: Perioden met regen Veel bewolking en perioden met re gen. De wind zuidoost tot zuid 4 tot 5, mogelijk 6 Beaufort. Temperatuur overdag omstreeks 8 graden. Mini mumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 3 dec.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 nov. Zon op 08.24, onder 16.33 Maan op 23.38, onder 13.15 1 dec. Zon op 08.25, onder 16.30 Maan op onder 13.24 Laatste Kwartier: 1 december (07.49) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vanavond ligt ons land korte tijd in het overgangsgebied tus sen twee depressies, een die via de Oostzee naar Rusland wegtrekt en een die ons vanaf de Oceaan via de Britse eilanden nadert. Deze depres sie brengt ons op woensdag veel be wolking en volop regen. Volgens com puterprognoses valt er in ons land 10 tot 15 mm. De wind zwakt de komen de nacht tijdelijk wat af en draait naar zuid tot zuidoost. Overdag wak kert de zuidoostenwind weer aan, aan de kust tot krachtig, in het Wad dengebied mogelijk tot hard. Koud is het niet, na een minimum van een graad of 6 wordt het in de middag uren in Zeeland tegen de 10 graden. In het noordoosten, waar de lucht vanaf Duitsland toestroomt, blijven de temperaturen wat achter en wordt het niet warmer dan een graad of 6 a 7. Op langere termijn blijven de de pressies ons weer bepalen. Het blijft dus wisselvallig en aan de zachte kant. ZOETERMEER - Het overleg tus sen minister Deetman van onderwijs en de vertegenwoordigers van de stu denten over hun grieven had maan dagavond om half elf niet tot enig re sultaat geleid. Beide partijen hielden vast aan hun bekende standpunten ten aanzien van de studiefinancie ring, de harmonisatiewet en de bezui nigingen op de universiteiten. Aangeboden aan alle bewoners ZIERIKZEE - „Weet jij hoe laat de kapper komt"? Nee, ik niet. Maar de zusters weten het vast wel". Dit soort di alogen hoeven in Hervormd bejaardencentrum De Wie ken in Zierikzee niet meer voor te komen. Gisteren, maandag, werd in de recreatiezaal van het bejaardencen trum een informatieboekje gepresenteerd en uitgereikt aan de bewoners. In het boekje wordt een overzicht gege ven van alle activiteiten in en rondom De Wieken. „Nu is het dan zover en wij zijn blij dat het er is", aldus J. Ver kerk, voorzitter van de huurderscommissie. Het boekje werd op hun verzoek gemaakt. L. A. de Bel, voorzitter van het be stuur van De Wieken schetste in het kort de ontstaansgeschiedenis van het boekje. Hij liet weten dat het ze ker geen eenvoudige opgave is ge weest. „Het heeft dan ook wat langer geduurd dan we gedacht hadden, maar we hebben de problemen op kunnen lossen". Losbladig Het boekje heeft, zoals De Bel al aangaf, enige tijd op zich laten wach ten. Men heeft de tijd echter nuttig besteed om er een goed doordacht boekwerkje van te maken. Om te voorkomen dat men zich na korte tijd alweer gedwongen ziet een nieuwe uitgave te produceren omdat de gege vens niet meer stroken met de werke lijkheid is het een losbladig boekje geworden. Als bepaalde situaties zich wijzi gen is het nu dus een fluitje van een cent om het boekje weer helemaal up-to-date te maken. „Maar dan wel de verouderde bladzijde eruit halen. Anders krijg je zo'n dik boekwerk", aldus Verkerk. Het boekje start met een inleidend woord van directeur P. D. Mar- kesteijn, gevolgd door een algemene beschrijving van het nu vier jaar ou de bejaardencentrum. Uiteraard wordt ook de samenstelling van be stuur en directie vermeld evenals de namen van de mensen van de huur derscommissie. Alfabetisch Verder wordt in alfabetische vol gorde het voorzieningenpakket van De Wieken uit de doekën gedaan en passeren alle mogelijkheden de re vue. De leesgieriger! kunnen terecht in de blibliotheek waar ook grootlet- ter-boeken te leen zijn en voor wie creatief bezig wil zijn is er bijvoor beeld het bloemschikken. Wie zich graag onder de medebewo ners begeeft kan in het boekje terug vinden hoe Iaat er koffie gedronken wordt in de recreatiezaal. Wie vindt dat de teennagels weer eens geknipt dienen te worden zoekt eenvoudig J. Verkerk overhandigt het informatieboekje aan de oudste inwoner van De Wieken, de 97-jarige C. Berrevoets. weg in het boekje even op wanneer de pedicure zitting heeft. Uiteraard zijn er ook mogelijkhe den voor sport en spel. Als het mooi weer is kan er jeu des boules gespeeld worden op de buitenbaan. Als de weergoden minder gunstig gestemd zijn kan men zich wagen aan een pot je koersbal. En voor wie liever naar televisie kijkt is er elke eerste zater dag van de maand de uitzending ver zorgd door het videoteam van De Wieken. Een handig naslagwerkje dus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1