Hardrock in Big S DE VIER WINDEN „Het is leuk om in de huid van iemand anders te kunnen kruipen" dit biedt de beeldbuis Hoge kijkcijfers en waarde ring voor Sinterklaas intocht Vereniging Lagere Overheden wil boycot Zuidafrika 6 Toneelvereniging Ellemeet: Geen ambities of pretenties ELLEMEET - „Wij zijn niet zo ambitieus. Wij spelen voor ons eigen plezier en voor het plezier van het publiek dat naar ons komt kijken". Aan het woord is J. van Burg uit Noordwelle. Geboren en opgegroeid in Ellemeet en sinds drie jaar voorzitter van de toneelvereniging Elle meet. „Het is gewoon leuk om even in de huid van ie mand anders te kunnen kruipen. Je kunt je helemaal verschuilen achter de figuur die je uitbeeldt op het to neel", aldus Van Burg. „Voor de leden van de toneelver eniging is het puur een hobby". Van Burg is voorzitter van één van de oudste toneelverenigingen op Schouwen-Duiveland. „De notulen gaan terug tot 1960, maar toen be stond de toneelvereniging ook al een tijdje" aldus Van Burg. Men heeft al eerder geprobeerd d$ 'geboorteda tum' van de toneelvereniging te ach terhalen, maar tot nu toe zijn die in spanningen zonder resultaat geble ven. Wat wel vaststaat is dat de to neelvereniging Ellemeet nog steeds een springlevende club is. Vriendenkring Van Burg omschrijft de toneelver eniging als een vriendenkring. „Maar dat moet ook wel want je moet gewoon goed met elkaar op kunnen schieten. Je moet tenslotte op je me despelers aan kunnen". Van Burg zelf heeft de eerste schreden op het ama teurtoneel gezet in 1980. „Mijn vrouw speelt al veel langer bij toneelvereni ging Ellemeet en door haar toedoen ben ik er eigenlijk bijgekomen". Naast een behoorlijk hechte groep tonelisten bestaat toneelvereniging Ellemeet ook uit mensen die stuk voor stuk een band met Ellemeet hebben. „Zelf ben ik er geboren en opgegroeid", aldus Van Burg. De toneelvereniging is niet het hele ZIERIKZEE - Ruim 1,1 mil joen mensen hebben afgelopen zaterdag de rechtstreekse tele visie-uitzending gevolgd waar mee de NOS verslag deed van de intocht van Sinterklaas in Zierikzee. Dat heeft een woordvoerder van de Nederlandse Omroep Stichting laten weten aan de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs. Be halve een hoge kijkdichtheid scoorde het programma ook een hoog kijkcijfer. Uit het constante opinie-onderzoek dat onder een aantal kijkers werd gehouden, bleek dat het programma werd gewaardeerd met een 8. Een hoge waarde ring als men in aanmerking neemt dat de gemiddelde waar dering voor televisieprogram ma's een 7 bedraagt. Ondanks zijn landelijke intocht zaterdag in Zierikzee, zal de Goedheilig man aanstaande vrijdag (mor gen) en zaterdag opnieuw aan wezig zijn op Schouwen-Duive land. In tal van kernen bereidt men zich momenteel voor op zijn komst. jaar door actief. „Daar hebben de meeste van onze leden gewoon geen tijd voor", aldus Van Burg. De ploeg begint drie maanden voor de jaarlijk se voorstelling met repeteren. Elke week een avond in het dorpshuis in Ellemeet. Nadat er eerst een passend geefrollen niet goed gespeeld worden komen de hoofdrollen ook niet goed uit de verf". Blijspelen Toneelvereniging Ellemeet heeft bewust voor het vertolken van blij spelen gekozen. „Niet omdat dat makkelijker zou zijn hoor. Want dat is helemaal niet zo. Maar wij willen gewoon dat het publiek zich bij ons amuseert. En we willen ook graag voor een volle zaal spelen. Het is ge woon heel raar om voor een halfvolle zaal te spelen. Dat is funest voor de prestaties". „En het is natuurlijk toch het leukst als je merkt dat het publiek kan waarderen wat je aan het doen ben Het geeft een zekere voldoening als je merkt dat het allemaal lekker loopt tijdens de uitvoering". jèeteer je toch je eigen rol op de rol die je op dat moment ziet. Je gaat toch zitten vergelijken. Maar je kunt een stuk gewoon op een heleboel ver schillende manieren spelen". Ook kunnen er zich behoorlijke verschillen voordoen in de reacties van het publiek. „In het ene dorp la chen ze bijvoorbeeld op een bepaalde scene waar in een ander dorp hele maal niet om gelachen wordt", aldus Van Burg. Hij wil niet direct stellen dat het de ambitie van toneelvereni ging Ellemeet is om bijvoorbeeld een toneelstuk te vertolken in de Con certzaal in Zierikzee. Nog afgezien van de vraag of men die zaal vol zou krijgen. Wel wil de toneelvereniging proberen vaker op de planken te staan. „Het zijn nu in feite twee uit voeringen. Eén in het dorpshuis en één voor de bejaardensoos Ellemeet. Daar kan best nog iets bij". Een paar leden van toneelvereniging Ellemeet in actie tijdens de opvoering afgelopen zaterdag van het blijspel Punk op 't durp. stuk is uitgekozen uiteraard. „Je moet bij de keuze van een stuk niet alleen rekening houden met je spe lers, maar ook met je publiek". Repertoire Een aantal van de leden van de to neelvereniging worstelt een aantal boekjes door. „Dat is een heidens werk hoor", stelt Van Burg. Nadat het oog is gevallen op een bepaald werk en iedereen kan zi.ch in de keuze van de 'boekjescommissie' vinden kan men van start met de repetities. „Je kijkt natuurlijk niet alleen naar het verhaal, maar ook naar de mogelijk heden voor de leden". Een enkele keer komt het volgens Van Burg wel voor dat een speler niets ziet in een rol die volgens ande ren op zijn of haar lijf geschreven is. „Maar in de regel komen we er wel uit wie wat speelt", aldus Van Burg. Men probeert uiteraard om ieder een zoveel mogelijk aan bod te laten komen, maar in een toneelstuk kent men nu eenmaal hoofdrollen en bij rollen. Van Burg tekent daarbij aan dat bijrollen in feite net zo belangrijk zijn als hoofdrollen. „Als die aan- Hoewel een aantal al kan bogen op een behoorlijke dosis toneelervaring is het toch elke keer weer spannend om het podium op te stappen en een rol neer te zetten. „Ik denk ook dat er een zekere spanning moet zijn" al dus Van Burg. „Ik denk dat je een beetje gespannen moet zijn om goed te kunnen acteren". Want hoewel Van Burg al aangaf dat men geen ambi ties en pretenties heeft moet er wel goed geacteerd worden. „Bij de repe tities kun je je nog weieens een gein tje veroorloven, maar bij de uitvoe ring moet je bijvoorbeeld goed rolvast zijn". Toneelvereniging Ellemeet werkt niet met een vaste regisseur. „Dat doen we zo'n beetje met toerbeurt", aldus Van Burg. Hij stelt dat het er bij toneelvereniging Ellemeet niet zo strak aan toe gaat dat de wil van de regisseur allesbepalend is. „Iedereen vult zijn rol in zoals hij die ziet. Als dat binnen het geheel past natuur lijk. Ik ga zelf ook wel naar uitvoe ringen van andere toneelverenigin gen kijken en dan is het soms heel grappig om te zien hoe een rol die je zelf ook gespeeld hebt door iemand anders wordt gebracht". „Dat kan echt hemelsbreed ver schillen. En als je zo zit te kijken pro- Hoewel Van Burg stelt dat men over een bescheiden spaarpotje beschikt kan toneelvereniging Ellemeet niet echt kapitaalkrachtig worden ge noemd. „Maar we spelen ook niet op de winst. Als we de onkosten eruit halen vinden wij het al prima". Om de kosten binnen de perken te hou den zorgen de leden van de toneelver eniging zelf voor hun kostuums. „We zouden wel een Middeleeuws blijspel kunnen spelen, maar dan zouden we kostuums moeten huren". Men houdt het ook voor wat betreft de decors vrij simpel. „We spelen meestal tegen een zwarte achter grond", aldus Van Burg. Hij herin nert zich nog dat in vroeger tijden de meubels op het toneel voor de voor stelling uit de huiskamers van de le den gesleept moesten worden. „Op den duur wordt dat toch"een beetje vervelend natuurlijk, want dan speel je elk jaar in hetzelfde de cor. Nu mogen we steeds meubels ge bruiken van Duivelands Meubelhuis en dat werkt een stuk makkelijker". Het enige waar toneelvereniging El lemeet eigenlijk gebrek aan heeft is mannelijke tonelisten. „Nee niet ie dereen kan toneelspelen. Maar dat weet je pas als je het een keer pro beert", aldus Van Burg. Vrijdag- 25 november Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.25 uur Olifanten en tijgers, na tuurserie. Afl. 1: De olifant, heerser over het oerwoud. 16.15 uur De appelgaard, serie. Afl. 8. Herh. 17.15 uur Pimmetje Panda, serie. Afl. 8. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Klassewerk, spelprogram- ma voor scholieren. 18.35 uur Vogels in Amsterdam. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Waku waku, spelshow waarin het dier de hoofdrol speelt. 20.00 uur Woman in qed, Amerikaan se speelfilm uit 1984. 21.25 uur Brandpunt in de Markt, programma over het wel en wee van de Nederlandse economie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Vrijdagavond met Van Wil- ligenburg. Hans van Willigenburg praat met nationale en internationale sterren uit de wereld van film, thea ter, showbusiness en televisie. 23.20 uur Intriges in de Orient Ex press (Minder in the Orient Express), Engelse tv-film uit 1985. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur 15 jaar op volle toeren, mu ziekprogramma gepresenteerd door Will Luikinga. Deel 1, herh. 16.47 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 20. 17.12 uur Familie Oudenrijn, Neder landse serie. 17.37 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor en door kinde ren. 18.02 uur T en T, Amerikaanse serie. 18.25 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Op volle toeren, muziek programma gepresenteerd door Chiel Montagne. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur 'Allo 'allo! Engelse comedy serie. 21.00 uur Op goed geluk, spelpro- gramma gepresenteerd door Carry Tefsen. 21.50 uur Marbleliead manor, come dyserie. 22.15 uur Jongbloed en Joosten, hoogtepunten uit het nieuws vanuit de TROS nieuws studio in Amster dam.' 22.45 uur Simonskoop, filmtips ge presenteerd door Simon van Collem. 23.10 uur TROS Weekendthriller: Liste noire, Franse speelfilm uit 1984. 00.45 uur Journaal. Nederland 3 08.55,13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Het verhaal. Les 5. 09.30 uur Kijk, hier woon ik. Afl. 5. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 9. 11.00 uur Schooltelevisie-weekjour- naal. 11.30 uur Brandpunt in de school. Les 3. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat 18.00 uur Medelanders Nederlanders: Anansi. Deel 1. 18.30 uur Grafische technieken, les 12. 19.10 uur Het Klokhuis, informatief jeugdprogramma. 19.15 uur Jeugdjournaal. 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Edison klassiek 1988, dertien korte portret ten van winnaars, gefilmd tijdens re petities, lessen, concertuitvoeringen en gesprekken over hun werk. 22.08 uur Silent cries, choreografie van Jiri Kylian voor en met Sabine Kupfenberg. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Interview met de minister president. 22.50 uur Jevgeny Mravinsky, en het Leningrads Filmharnonisch orkest. Filmportret van deze Russische diri gent t.g.v. de posthume toekenning van een Edison. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 619. (Herh.). 15.25 uur Hoger-Lager. Herh. 16.05 uur Mobiele mensen. Herh. 16.45 uur Wie schrijft die blijft. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 209. 18.05 uur Prikballon, - kleuterpro gramma. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma waarin leerlingen en leraren van twee secundaire scholen op hun kwa liteiten getest worden. 19.00 uur Juke Box 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Liberale TV- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kunst-Zaken. 20.25 uur Buren, Australische serie, Afl. 15. 20.50 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.55 uur Wereldoorlog II: Het verzet. Afl. 9. 22.10 uur So what? Jazz Middelheim - The Act Big Band. Deel 2. Aansl. Paardenkoersen. 22.40 uur Nieuws 22.55 uur De Geschiedenis, 3-delige Italiaanse serie naar de gelijknamige roman van Elsa Morante. Afl. 3. 00.20 uur Coda: Herfstdag, van Rai- ner Maria Rilke, in een vertaling van Piet Thomas. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbi-ief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 620. 19.25 uur Comedy Capers. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.55 uur Een cop zonder wet (Code of silence), Amerikaanse speelfilm uit 1985 van Andy Davis. 22.35 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.05 uur Tennis, Belgian Indoor Championschip, samenvattende re portage. VLISSINGEN - De Vereniging LO TA (Lagere Overheden Tegen Apart heid) wil lagere overheden adviseren geen produkten en diensten uit Zuid afrika en Namibië meer aan te ko pen. Ze zal daartoe zaterdag in Wage- ningen een resolutie aan haar ledenvergadering voorleggen. Ook Vlissingen is lid. In de resolutie wordt verder opge roepen zoveel mogelijk produkten uit landen rondom Zuidafrika en Nami bië te kopen. Ook zouden bij voor keur produkten moeten worden ge kocht van bedrijven die geen econo mische banden met Zuidafrika heb ben. Daarnaast zou de Nederlandse regering initiatieven moeten nemen die leiden tot een economische isola tie van Zuidafrika. Dit in samenwer king met andere westerse landen. Ook het bedrijfsleven wordt opgeroe pen economische banden met Zuidaf rika en Namibië te verbreken. De LOTA-resolutie zegt voorts steun toe aan pogingen van Rotterdam en Am sterdam om te komen tot een boycot van Zuidafrikaanse kolen in hun ha vens. De Vereniging LOTA is in juli opgericht om gemeenten, gewesten en provincies te stimuleren een eigep anti-apartheidbeleid te voeren. BURGH-H AAMSTEDE - De Gorinchemse hardrockformatie Baroque treedt zaterdag 26 november op in jeugdsoos Big S. De band, die uit vier leden bestaat, speelt sinds 1986. Gedacht moet worden aan de stijl en muziekkeuze van het bekendere Helloïse. Baroque heeft inmiddels samen gespeeld met bands als Vengeance en Gin on the rocks. Het concert begint omstreeks 20.00 uur. 10 Met fors gebaar sluit Geurt zijn kantoorhokje af, roept iets tegen een knecht en begeeft zich huiswaarts. Zon en zomerpracht bestaan niet meer voor hem. Een man van netels is hij, een stekelhuidigc, geladen met agressie. Thea leest 't hem zó van zijn gezicht af. Hij opent zich, de donkere poort van weedom en strijd. Hoe vaak is ze die al doorgegaan! Of er dan nooit een eind aan komen zal? „Waar is Geurt?" vraagt de vader, zo scherp, dat Thea van schrik een guts thee over het zeefje stort. Ze her stelt zich echter onmiddellijk. Laat Geurt niet denken, dat hij haar bang maakt met zijn inquisitie-toon. Ze dwingt haar stem tot een heel gewone klank. „Geurt ligt nog in bed. Zopas sliep hij nog, hij merkte niet eens, dat ik bij hem binnenkwam". „Slépen? Een jonge kerel slapen? Ik ben al bijna drie uur aan de gang, en jij zeker twee! De zeun van Kors de Jong zat om halfvijf al onder de koei en". „De een is de ander niet, Geurt. Ik ben bij hem geweest, ik wilde hem roepen, ik vind 't ook heis niet goed of leuk, dat hij niet aan 't ontbijt komt. Ik wou, dat 't anders was. Geurt, ik wou 't zo graag. Maar hij was niet wakker te krijgen; hij ziet er zo slecht uit, zo moe, Geurt, zo moe! Zijn gezicht was helemaal wegge trokken, ik schrok ervan!" „Wat een wonder, als je de avond Door M. A. M. RENES-BOLDINGH verboemelt en in de nacht thuis komt!" ,,'t Was geen boemelen, Geurt, dat mag je niet zeggen. Ze waren immers bij de tekenleraar, een afscheidsa vond je, hij en een paar anderen. En 't is een heel eind op de fiets". „Dan had-ie maar een paar uur eer der op moeten breken. Overigens, te kenleraar tekenleraar hij kan me nog meer wijsmaken. En jou wilde ik verstandiger hebben! Dat je er telkens weer inloopt! Smoes en an ders niet. Ik begrijp je niet, Thea. En als je denkt, dat je de jongen daarmee helpt Radeloos ziet Thea om zich heen. Daar heb je 't weer: twee werelden, die hun raakvlak hebben, precies tus sen haar en Geurt in. De wereld van wantrouwen, kleineren, omlaagtrek- ken; en de wereld van goede wil, barmhartigheid en vertrouwen. De wereld-niet-van-God, en de wereld van-God. Waarom wil Geurt per se in de ene verkeren, terwijl'Thea in de andere Waarom? „Natuurlijk bi-alt hij niet eerder op, dan had hij immers niet eens hoeyen te gaan. En zoveel heeft hij bij ons ook niet Er waren meer jongelui. Bovendien, ik heb de briefkaart gele zen met de uitnodiging. Dat zit zo safe als iets". „Dan had-ie die ook maar eens aan mij moeten vertonen „Ik las hem toevallig, hij lag op zijn kamer". „Maar nee, hoor, dat gaat er van door, zonder zijn vader erin te ken nen. Om van verlof vragen dan nog maar te zwijgen". „Hij is twintig jaar, Geurt! En hij was natuurlijk bang dat je nee zou zeggen". „Kon-ie wel eens gelijk in hebben. Dus dan maar achter vaders rug om. Meneer wil leven, zoals hem dat uit komt. Sigaretjes roken, rondhangen, en wei-ken, ho maar) Vader werkt wel en zorgt voor de spie. Vader kruipt wel in z'n overall en zit in de molen. Voor de rest bestaat-ie niet!" „Nee, Geurt, zo is 't niet, zo mag je niet praten, want je weet, dat 't zo niet is. De jongen wil wel werken, hij wil hard werken, hij verlangt ernaar. Maar met de gaven, die God hem mee gegeven heeft. Als hij zijn aanleg mag volgen, als hij tekenen mag. Tékenen en schilderen". „Aanleg! Daar hoor ik je, ze dove Tbon. Aanleg, zeg je! Eén keer zitten blijven, één keer zakken, dan einde lijk slagen met de hakken over de sloot. Twintig jaar! De knul van Kors de Jong moet nog achttien worden. Die slaagt met achten en negens". „Heeft Kors je dat nu vanmorgen verteld?" „Ja, hij was zopas bij me, om op te geven voor de nieuwe oogst". „En jij geneerde je natuurlijk voor onze zoon". (wordfvervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6