Nieuwe peuterspeelzaal door de inzet van een groepje vrouwen U itbreiding en verbouwing van schoolgebouw vordert gestaag Verkoping zelfgemaakte spullen Zeevogels centraal bij lezing vogelwerkgroep Programma openlucht recreatie 1990 Milieu organisaties willen actieplan voor schonere Schelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 november 1988 Nr. 24445 5 Drukke bouwwerkzaamheden aan de Kerkwerfse school. (E) KERKWERVE - De uitbreiding en verbouwing van het schoolgebouw aan de Vloedstraat in Kerkwerve vordert gestaag. In de stukken voor de raadsvergadering van de gemeente Middenschouwen op woensdag 30 november spreekt het college van b en w de verwachting uit dat de christelijke basisschool Samuël binnen afzienbare tijd naar dit gebouw kan verhuizen. Het college stelt de raad voor een krediet beschikbaar te stellen voor de inrich ting van het speellokaal en de gemeenschapsruimte en de aanschaf van buitenspeelmateriaal. Eerder dit jaar stelde de Midden- schouwse raad een krediet van 768.800,- beschikbaar voor de ver bouwing van het schoolgebouw. In haar vergadering van mei dit jaar stemde de gemeenteraad in met vast stelling van een voorbereidings- besluit dat de verbouwing mogelijk moest maken. Om in aanmerking te komen voor rijkssubsidie moet de verbouwing voor 1 januari 1989 afge rond zijn. Speelmaterialen Omdat in het schoolgebouw aan de Vloedstraat tot dusver geen onder bouw werd gehuisvest ontbreken er op het terrein buitenspeelmaterialen en speeltoestellen voor vier- en vijf jarige leerlingen. Het college stelt de raad voor een krediet beschikbaar te stellen voor aanschaf van deze mate rialen. Minder positief is het college voor wat betreft de vraag om medewer king te verlenen aan uitbreiding van de inrichting van de groepslokalen. „Ons is niet gebleken dat een aan passing van deze inrichting noodza kelijk is", aldus het college. Verder op de agenda van de raads vergadering het voorstel van het col lege om een krediet van 2850,- uit te trekken voor het aanbrengen van nieuwe overgordijnen in gymzaal De Werve in Kerkwerve. Aan de orde De forse Jan van Gent is met name tijdens de najaars- en voor jaarsstrek aan de Schouwse kust te zien. (Foto: Gerard Janse). RENESSE - De vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland houdt vrijdag 25 november een lezing over zeevo gels. Een en ander is in restaurant de Herberg te Renesse en begint om 20.30 uur. Speciale gast én spreker is Kees Camphuysen, landelijk coördina tor van het Nederlands Stookolie slachtoffer Onderzoek. Camphuy sen is zeevogelkenner bij uitstek en neemt de aanwezigen via fraaie dia's mee naar de rijke broedkolo- nies van het hoge noorden. Vele honderdduizenden zeekoeten, al ken, Jan van Genten en andere soorten broeden jaarlijks aan deze grillige rotskusten. Aangetrokken door rust, betrek kelijke veiligheid en een ongeken de vöedselrijkdom verloopt dit proces al duizenden jaren onge stoord. De laatste decennia echter vinden belangrijke ingrepen plaats in de natuur op aarde, zo ook op de zee. Met alle van dien voor de zeevogels. Verontreiniging met plastics, chemische stoffen, olieprodukten en sterk geperfectioneerde visme- thodes heffen een zware tol op de zeevogelrijkdom. In Noorwegen is een dramatische afname van zee koeten en papegaaiduikers gecon stateerd. Op bereneiland broed den er in 1985 nog 600.000 paar zeekoeten, in 1987 nog slechts 50.000 paar. Bedreigingen Wat betekenen deze bedreigin gen voor deze schier onuitputtelij ke kolonies? Wat staat de mens heid in de komende tijd te wach ten? Kees Camphuysen gaat onge twijfeld in op deze onheilspellen de berichten. Voorafgaand aan de lezing is er een korte vergadering van de vogelwerkgroep. Deze be gint om 19.45 uur. Het enige agen dapunt is de bestemming van het geld, dat in de vorm van giften is binnengekomen na de olieramp van begin 1988. NIJMEGEN - Een op de vijf vrou wen met jonge kinderen heeft veel meer gezondheidsklachten dan men sen uit „erkende stressgroepen", zo als managers, personeelsfunctiona rissen en verpleegkundigen. Dat is gebleken uit een promotie-onderzoek van de §ociologe T. Knijn en de so ciaal psychologe C. Verheijen. VLlSSINGEN - De twee Arnemui- dense kotters die in de nacht van dinsdag op woensdag op de vlucht sloegen na verzet tegen controle van de AID, zijn woensdagavond de haven van Vlissingen binnengelopen. In de haven werd de controle her vat. Daarbij werd geen illegale bij vangst aangetroffen. 4 'We hopen dat er mensen zijn die willen helpen met het opknappen van het speelgoed dat we hebben gekregen DREISCHOR - Er komt een poppenhoek, een bouw- hoek en een rustige hoek met een matras en plaatjesboe ken. Er komt een zandbak, een schommel en een klim- huis. Alle zakelijke 'hobbels' zijn genomen. De gemeen teraad van Brouwershaven geeft subsidie. Men kan de voorkamer van het dorpshuis te Dreischor huren en Ma rijke van Beveren uit Zierikzee is benoemd als peuter leidster. Kortom, er is een nieuwe peuterspeelzaal bij in de regio. In januari 1988 gaat in Dreischor peuterspeel zaal De drie schorren van start. Binnen afzienbare tijd verhuizing basisschool naar Vloedstraat komt ook het voorstel om ten behoeve van sloop van het pand Kuijerdamse- weg 39 een voorbereidingsbesluit vast te stellen. Het is de bedoeling dat er een nieuwe dienstwoning met receptie, kantoor en spreekkamer voor in de plaats komt. Werkgroep Dorp Op de agenda van de gemeente raadsvergadering ook het voorstel van het college om aan de Werkgroep Dorp een subsidie van 500,- toe te kennen. Een en ander is een uitvloei sel van het Ondersteuningsproject Kleine Basisscholen Zeeland. Het team van basisschool 't Mêêtje aan de opzet van het bij het project behorende projectplan, doet mee aan trainingen en er worden activiteiten voor de inwoners van Ellemeet geor ganiseerd. Voor dat laatstgenoemde is een Werkgroep Dorp opgericht. De werkgroep heeft inmiddels al de nodige activiteiten op touw gezet zo als een expositie over hobby's, een wekelijkse knutselmiddag, een com putercursus en een kookcursus. De activiteiten kosten geld. „Wij zijn van mening dat deze niet ten laste van het schoolbudget voor de aanschaf van leermiddelen dienen te worden ge bracht", aldus het college. NEELTJE JANS - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de minis ter van landbouw en visserij geadvi seerd nu al zes projecten vast te leg gen voor het programma openlucht recreatie 1990. Tegelijkertijd hebben zij de gemeenten, waar de projecten zijn geprojecteerd, verzocht tot voor financiering over te gaan. De projec ten zijn al bestekklaar en kunnen op korte termijn, d.w.z. in elk geval vóór het komende zomerseizoen, worden uitgevoerd. Normaal draagt het dagelijks be stuur van de provincie jaarlijks een programma voor aan de minister voor in het volgende kalenderjaar te realiseren projecten. Nadat de minis ter dit programma heeft vastgesteld worden de gemeenten geïnformeerd en verzocht begrotingen en bestek ken in te dienen. Elk jaar blijken pro jecten om uiteenlopende redenen geen doorgang te kunnen vinden, of er komt extra financiële ruimte be schikbaar. Op zo'n moment is de voorbereidingstijd voor nieuwe pro jecten erg kort om nog te kunnen pro fiteren van het beschikbare budget. Voor het programma 1990 hebben gs voorgedragen: aanleggelegenhe- den voor watersporters in de Beton- haven op Neeltje Jans; strandsupple- ties bij Zuidbout (Ouwerkerk), Gorishoek (Tholen) en Katseveer (Goes); infrastructurele voorzienin gen voor het fietsveer Gorishoek- Yerseke; voorzieningen voor dagre creanten op en bij de Westkapelse zee dijk (aanleg wandelpad over de dijk tussen het Zuiderhoofd en de Kloosterstraat, aanleg van drie trap pen op het buitentalud van de dijk, verbetering van de omgeving van het Zuiderhoofd en speelterrein). Door de minister van landbouw en visserij nu al te adviseren de zes pro jecten op te nemen in het programma 1990 en de gemeenten te verzoeken tot voorfinanciering over te gaan, is de kans groot dat de projecten ten laste gaan van het budget 1989. De betrok ken gemeenten zijn bereid tot voorfi nanciering over te gaan. Over de drie strandsuppleties mer ken gs nog op dat nu aanzienlijk op de kosten kan worden bespaard aan gezien in het voorjaar 1989 zand van baggerwerken uit de Oosterschelde kan worden benut. De naam De drie schorren is recht streeks geïnspireerd op de naam van het dorp. „Het is de vertaling van Dreischor; drei schorren. De naam is bedacht door Leo Klomp uit Drei schor", aldus de 37-jarige Gerry van Beek-Blikman. Ook zij woont sinds 2V2 jaar in hèt oude ringdorp. En zij was het die het initiatief nam om tot de oprichting van een peuterspeel zaal te komen. Ouderavond „Vorig jaar november heb ik tij dens een ouderavond van basisschool De Klimop gevraagd of er belangstel ling bestond Voor een peuterspeel zaal in Dreischor. Wij woonden eerst in Laten in Gelderland en mijn zoon tje bezocht daar ook een peuterspeel zaal. Ik vond het jammer dat die mo gelijkheid hier op het dorp niet aanwezig was. Veel kinderen uit het dorp werden naar de peuterspeelzaal in Nieuwerkerk gebracht. Maar daar voor moet je een auto tot je beschik king hebben". Toen Gerry van Beek haar vraag stelde, reageerden al enkele ouders positief en na een stukje in de school krant groeide dat aantal nog. Na in formatieve gesprekken met wethou der S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter en het Overlegorgaan Kindercentra Zeeland (OKZ) werd in mei 1988 de officiële aanvrage ingediend bij de gemeente Brouwershaven. „We heb ben met behulp van de Stichting Jeugd een begroting opgesteld en de plannen uiteengezet". Behalve Gerry van Beek werkten inmiddels ook vier andere vrouwen uit Dreischor mee aan de voorberei dende werkzaamheden om een peu terspeelzaal van de grond te krijgen. Het waren Anneke Lameijn, Marión Doeleman, Corrie van Gasten en Jeanne Bouwens. Men hield onder andere een schriftelijke enquête on der alle gezinnen in Dreischor en de polders om het dorp die kinderen hadden in de leeftijd van nul tot vier jaar. „Dat waren dertig gezinnen. We hebben de enquêteformulieren per soonlijk opgehaald zodat we gelijk konden horen wat er bij de mensen leefde". Blij Hierbij bleek dat het overgrote deel van de jonge gezinnen blij zou zijn als er in het dorp een peuterspeelzaal zou komen. „We kregen maar twee nega tieve reacties". Als een van de belang rijke voordelen van een peuterspeel zaal in Dreischor zelf noemt Gerry van Beek de overgang van peuter speelzaal naar basisschool. „Ze leren dan al op de peuterspeelzaal de kin deren kennen waarmee ze straks in de klas zitten. Dat heb je natuurlijk niet op de peuterspeelzaal in Nieu werkerk. Hoe leuk het daar verder ook is". Bij de officiële aanvrage hadden de vrouwen al zelf het dorpshuis voor gesteld als lokatie voor de nieuwe voorziening. „De ruimte is natuur lijk niet groot. Maar we zijn blij dat de mogelijkheid bestaat om die loka tie te gebruiken. Daarom hebben we besloten met niet meer dan twaalf kinderen te werken". Een en ander betekent dat de nieuwe peuterspeel zaal gelijk al met een 'wachtlijst' van start gaat. Want er zijn op dit mo ment zestien peuters aangemeld. Vier van hen kunnen pas op de peu terspeelzaal terecht wanneer een van de ander kinderen vier jaar wordt en dus naar de basisschool gaat. De drie schorren wordt straks ge leid door Marijke van Beveren uit Zierikzee. „Zij heeft een ruime erva ring omdat ze al tien jaar als peuter leidster heeft gewerkt in Heemstede. Deze betaalde kracht wordt bij toer beurt geassisteerd door de ouders van de kinderen die de peuterspeel zaal bezoeken. De voorkamer van het dorpshuis wordt op kosten van de gemeente Brouwershaven geschikt gemaakt als peuterspeelzaal. Onder andere door het plaatsen van een aanrecht en het leggen van een geschikte vloerbedekking. In de achtertuin van het dorpshuis komt een zandbak en een schommel. Voor de verdere in richting heeft men de beschikking gekregen over schoolmeubilair van de basisschool in Noordgouwe dat weg werd gedaan vanwege vervan ging. „En we hebben op 5 november een speelgoedactie gehouden in het dorp. Toen zijn we alle huizen langs geweest om te vragen of men nog goed bruikbaar speelgoed over had". Veel van dat speelgoed en de meu beltjes moeten nog een grote opknap beurt krijgen voor de peuterspeelzaal in januari van start gaat. „We hopen dat er mensen zijn die ons daarbij willen helpen. Niet alleen ouders, maar ook opa's en oma's". Ook van die leeftijdsgroep kreeg Gerry van Beek bij haar rondgang langs de deu ren in het kader van de speelgoedac tie veel reacties. „Hele leuke maar ook sceptische. Zo van: moet dat nu een peuterspeelzaal in Dreischor. Moeders moeten maar zelf op hun kind passen". Sociaal contact Volgens Gerry van Beek is de moge lijkheid voor sociaal contact een van de belangrijkste aspecten van de nieuwe peuterspeelzaal. „Kinderen leren elkaar kennen. Maar ook de ou ders ontmoeten elkaar bij de peuter speelzaal. Omdat kinderen in die leeftijd meestal worden gehaald en gebracht". De kans dat de voorziening in de toekomst nog eens zal uitgroeien tot een kinderopvangcentrum schat Ger ry van Beek niet hoog in. „Ik denk niet dat daaraan behoefte is in Drei schor. Er zijn hier nog niet zoveel werkende moeders. En degene die wel werken lossen de kinderopvang intern op, via familie of vrienden. De mensen zijn hier nog erg op elkaar ingesteld". MIDDELBURG - De internationa le Scheldewerkgroep heeft bij minis ter Smit-Kroes van verkeer en water staat en haar Vlaamse collega Kelchtermans (leefmilieu) aange drongen op een gezamenlijk actie plan van België, Nederland en Frankrijk om de vervuiling van de Schelde te stoppen. Dat staat in een nota die de ministers aangeboden kregen in Den Haag en Brussel. In de nota heeft de Scheldewerk groep de vervuiling van de Schelde in kaart gebracht. Vólgens de werk groep, een samenwerkingsverband van zeven Belgische en Nederlandse milieu-organisaties, is de Schelde met haar zijrivieren en de Wester- schelde een van de zwaarst vervuilde rivieren in Europa. De werkgroep wijt dit aan te soepele lozingsvoor schriften, gebrekkige controle op na leving van de milieuvoorschriften en een langzame uitvoering van het pro gramma voor de zuivering van riool water. De zeven organisaties, de Zeeuwse Milieufederatie, het Delta-overleg, de Stichting Natuur en Milieu, 't Duumpje, Steltkluut, Benegora en de Bond Beter Leefmilieu, willen dan ook snel maatregelen. De lozingsver gunningen moeten worden aange scherpt, zodat lozingen met 50 tot 90 procent worden teruggedrongen. Ver der moeten er zuiveringsinstallaties komen in Vlaanderen en Brussel, zo dat rioolwater niet meer ongezuiverd de Schelde instroomt. Het beheer over de kwaliteit van de Schelde moet zodanig zijn dat bijvoorbeeld de zeehond en de otter weer een kans krijgen in het Scheldewater. Nu nog stroomt er jaarlijks 7000 ton nitraat, 3000 ton fosfaat, 220 ton lood, 93 ton chroom, 46 ton cadmium en grote hoeveelheden zuurstofbin dende stoffen en giftige organische verbindingen via het Scheldewater de Noordzee in, aldus de Schelde werkgroep. Ook de Scheldebodem is zwaar vervuild met onder andere cadmium en kwik. De beide ministers ontvingen in Brussel en Den Haag ook 25.000 handtekeningen van bewoners uit het stroomgebied van de Schelde die zich zorgen maken over de vervuiling. De ze handtekeningen zijn verzameld door de actiegroep „Redt de Schelde". WASHINGTON - De komende Ame rikaanse president, George Bush, heeft ex-generaal Brent Scowcroft tot zijn nationale veiligheidsadviseur benoemd. Bush maakte verder be kend dat hij de Sovjet-Amerikaanse betrekkingen onder de loep wil ne men bij het formuleren van zijn eigen buitenlandse beleid. OOSTERLAND - Ongeveer 2500 gulden. Dat was de bruto opbrengst van de verkoping van eigengemaakte artikelen die woensdagmiddag werd gehouden in dorpshuis de Oosterhof. Het evenement werd georgani seerd door de kerkgenootschappen Zierikzee en Bruinisse van de Gereformeerde Gemeente Nederland. Zij houden jaarlijks drie keer een dergelijke verkoop in de regio om geld bijeen te brengen voor de Schutse. Een dagverblijf voor verstandelijk gehandicapten dat in Veenendaal staat. ,,De Schutse wordt niet financieel ge steund door het rijk. Daarom heeft de Gereformeerde Gemeente Nederland zich tot doel gesteld geld te bij een te brengenaldus R. de Jonge-Haze uit Zierikzee. Zij is bestuurslid van de Schutse en een van de veertig vrijwilligers die bij de organisatie van de verkoping waren betrokken. Een heel jaar werd gewerkt aan het vervaardigen van de handwerken die tijdens de verkoping werden aangeboden. „Een keer per maand ko men we bijeen in Bruinisse om de spullen in te leveren en te overleggen wat er gemaakt zal worden". Behal ve handwerken werden ook zelfgemaakte etenswaren zoals babbelaars, cake en advokaat te koop aangebo den. En de verkoping beleefde een primeur doordat voor de eerste keer ook kinderschoenen en pantoffels werden verkocht die door de landelijke vereniging werden ingekocht. De hele middag door druppelden de tientallen belangstellenden binnen om te kijken of er wat van hun gading was. En dat resulteerde in de op brengst van 2500 gulden. Savien met de opbrengst van de twee verkopingen, die eerder dit jaar werden ge houden, heeft de Schutse dit jaar ruim 12.500 gulden bijeen gebracht voor het goede doel. Het was voor het vijfde achtereenvolgende jaar dat de verkopingen in de regio werden georganiseerd. (I)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5