Dertien miljoen voor veertien kanalen En dan nog de volgende achtergronden Huiswerk 'Ik heb geen interesse in andere zenders En ik heb net een nieuwe antenne op mijn dak Bin ons Zeeuwen noe echt zuunig\. K t Voor elk wat wils 6 De toekomstige kabel-exploitant Zekatel moet terug naar af en haar huiswerk nogeens goed gaan over doen. Als straks blijkt, dat er inder daad maar 13% van de eilandelijke bevolking twee tientjes over heeft voor de kabel, dan kan Zekatel dit onmogelijk exploitabel maken. Zelfs met die twee tientjes en een respons uan een overgrote meerderheid blijft Zekatel voorlopig met een jaarlijks tekort zitten van 660.000 gulden in deze regio en 3,4 miljoen gulden in het Zeeuwse. Welke argumenten kan Zekatel met bijgaande onderzoeks- cijfers nog hanteren bij het tegen wil en dank bekabelen van de streek. Het moge duidelijk zijn: de meerder heid van de eilandelijke bevolking wil wel kabel-televisie, maar het mag niet zo duur zijn. En dan is er nog de groep van principieel be zwaarden. Deze mensen gaan uit principe niet op de kabel omdat het niet te rijmen valt met hun geloofs overtuiging. Als de PZEM als nuts bedrijf Zekatel daadwerkelijk 48 miljoen gulden gaat lenen, dan be staat de kans dat de principieel be zwaarden op termijn gaan meebeta len aan een eventueel tekort. Dat meebetalen gebeurt dan via de gasre- kening. Het moet gezegd, dat de PZEM het tegendeel verwacht. Het lenen van het immense bedrag aan Zekatel moet op termijn zelfs geld opleveren voor de PZEM. Maar dan wordt er vanuit gegaan dat Zekatel na tien jaar winst maakt. Maar uit het opinie-onderzoek blijkt dit niet. Naarmate men ouder is heeft men minder belangstelling voor de kabel en is men tevens minder bereid hier voor in de buidel te tasten. Wat doet Zekatel aan de vergrijzing in de streekHoudt dit niet in, dat de be langstelling voor de kabel alleen maar mtnder kan worden en ook de betalingsbereidheid? Er zijn voorals nog te veel vragen onbeantwoord ge bleven. En de gemeenten in de regio zijn met deze onderzoekscijfers ook voor een opmerkelijke situatie ko men te staan. In principe stemden al le raden in met de komst van kabel. Over het algemeen werd de kabel voor twee tientjes acceptabel geacht. Maar dat blijkt niet uit het onder zoek. Als Zekatel geen antwoord kan geven/, op de financiering sv rag en vanuit de streek, als Zekatel niet naar oeneden kan met de prijs en als Zekatel geen antwoord kan geven op de gevaren van een vergrijzende re gio, dan moeten de gemeentebestu ren toch op beantwoording gaan aan dringen. Het is waar, dat de gemeen tebesturen geen cent aan de kabel hoeven te betalen (alleen dan als aan deelhouder van de PZEM wellicht). Maar de gemeentelijke bevolking moet dan wél. En alleen dat is alpol- idoende reden om Zekatel een Qypr- volle schooltas met huiswerk mee te geven. AvdW Tekst: Piet Kleemans en Aad van der Wouden Foto: Johan Junior ZIERIKZEE - Zeeuwen heb ben het imago zuinige mensen te zijn. Dat wordt door de tv- reclame nog eens bevestigd: ,Geen cent tevéé De uit komst van het in opdracht van de Zierikzeesche Nieuwsbode uitgevoerde opinie-onderzoek laat zien dat 59 procent van de ondervraagden wel aangeslo ten wil worden op het kabel net. Weer 82 procent hiervan wil daar dan ook wel voor be talen. Maar van die groep wil eigenlijk maar tussen de 22 en 25 procent een bijdrage tussen 16 en twintig gulden betalen. Bin ons zeeuwen noe echt zuu- nig.,.. Als belangrijkste redenen te gen een aansluiting op kabelte levisie noemt 42 procent van de ondervraagden het huidige tv- aanbod. En wie een beetje re delijke antenne heeft kan op Schouwen-Duiveland toch al snel kiezen tussen vijf kana len: Nederland I, II en III en België I en II. Een opvallend groot percentage mensen voert aan dat men eigenlijk zelden of nooit tv kijkt: 35 procent. Vergrijzing Op de vraag of men een maandelijkse bijdrage over heeft voor aansluiting op het kabelnet antwoordt 82 procent van de ondervraagden positief. Daarbij is er een heel duidelijk verschil tussen jongeren en ou deren te bespeuren. In de leef tijdscategorie 18-34 jaar zegt 90,2 procent wel bereid te zijn tot een maandelijkse bijdrage. In de leeftijdsgroep van 35 tot 49 jaar is ook nog sprake van grote bereidwilligheid: 92,5 procent wil elke maand wel wat geld op tafel leggen. De groep ondervraagden tus sen 50 en 64 jaar is terughou dender. Nog geen 70 procent wil voor kabeltelevisie beta len. Onder de mensen van 65 jaar en ouder staat men nog sceptischer tegenover de komst van de kabel. In totaal 66,7 procent is bereid een fi nanciële bijdrage te leveren. Op de vraag wat men dan wel voor kabeltelevisie over zou hebben wordt nogal verschil lend geantwoord. Alles bij el kaar wil 5,7 procent vijf gulden of minder betalen. Bijna 24 procent geeft aan een bedrag tussen de vijf en tien gulden te willen neertellen en 'nog eens 24,7 procent is bereid tussen de 11 en 15 gulden te betalen. Slechts 11,5 procent wil tussen de 16 en 20 gulden betalen en nog eens 9,8 procent wil wel tussen de 21 en 25 betalen. Het bedrag dat Zekatel vraagt voor het uitgebreide pakket met veertien kanalen wil derhalve door 22 tot 25 procent van de bereidwilligen betaald wor den. Kabeltelevisie in cijfers en feiten ZIERIKZEE - Of het er komt is nog de vraag. Wat het kost is bekend: 13,4 miljoen gulden voor veertien kanalen. Kabel-televisie. Een fenomeen dat steeds dichterbij komt. De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft er speciaal de dochtermaatschappij Zeeuwse Kabel Televisie (Zekatel) voor in het leven geroepen. Men heeft niet de illusie dat de kabel-televisie van meet af aan winst zal opleveren. Integendeel: gerekend wordt met een aanloopperiode van tien jaar en voor Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland samen een jaarlijks tekort van 660.000,-. Om uit de kosten te komen zou de 'klant' eigenlijk 27,50 moeten betalen, maar dat vindt Zeka tel ook een beetje teveel van het goede. Wie straks de geneugten van kabel-televisie wil proeven op Schouwen-Duiveland moet daar per maand 19,81 voor neertellen. Zekatel is optimistisch over het aantal mensen dat die financiële bij drage niet als een onoverkomelijk be zwaar ziet en zich door de ontegen zeggelijke voordelen van kabel-tele visie over de streep zal laten trekken. Uit de notitie 'Kabel-televisie in klei nere Zeeuwse gemeenten': ,,Onzke er varingen met het aantal aansluitin gen dat een abonnement neemt zijn gunstig. Zowel in de gemeente Mid delburg als Vlissingen ligt het per centage ruimschoots boven de gecal culeerde 75 procent". Reacties De verschillende gemeenteraden op Schouwen-Duiveland hebben zich zonder uitzondering in principe uit gesproken voor de komst van kabel- televisie. Wel werden vanuit verschil lende politieke hoeken kanttekenin gen geplaatst bij de plannen. In ver band met het feit dat aanleg en ex ploitatie van kabel-televisie op Schouwen-Duiveland uitgevoerd gaat worden door een dochtermaat schappij van de PZEM werd de vraag opgeworpen of kabel-televisie gezien moet worden ala een nutsvoorzie ning. Klein rechts heeft zich duidelijk en principieel uitgesproken tegen de komst van de kabel. Maar ook vanuit kringen van CDA, VVD en PvdA werden kritische kanttekeningen ge plaatst. Waarbij men echter niet zo ver wilde gaan zich in principe tegen de aanleg van kabel-televisie uit te spreken. Tussen de regels door kan men le zen dat de gemeenteraadsleden door de bank genomen wat minder opti mistisch zijn over het aantal mensen dat graag bereid is maandelijks bijna twee tientjes te betalen voor een ruim aanbod in kanalen en dus program ma's en een volgens Zekatel gegaran deerd storingsvrije ontvangst van de programma's. In de PZEM-notitie wordt gesteld dat men eerder nog aan de voorzichtige kant is gebleven: „Ze ker voor de kustplaatsen zullen de aansluitingen van recreatiewoningen de aansluitdichtheid aanmerkelijk positief kunnen beïnvloeden". Investeringen Aanleg van kabel-televisie vergt een aantal forse investeringen. Voor heel Zeeland dient een bedrag van 48,3 miljoen opgehoest te worden. Het leeuwedeel daarvan, 30 miljoen, is nodig voor aanleg van het distribu tienet. Voor de aanvoer van het sig naal is nog eens ruim 10,5 miljoen no dig. Daar komen dan nog een hele boel kleinere investeringen bij zoals 0,3 miljoen voor de realisering van een straalverbinding tussen Goes en Zierikzee. Als we kijken naar de verschillen in kosten voor de verschillende delen van Zeeland springt een relatief klein deel van Zeeland als Schou wen-Duiveland er uit. Kabcl-televi- sie kost het meest voor Zuid- Bevcland. Daar is een investering van 19,7 miljoen nodig. Met stip op twee volgt echter Schouwen-Duive land met 13,4 miljoen. Kabel-televisie op Walcheren vergt bijna 11 miljoen aan investeringen terwijl Noord-Beveland voor 4,1 mil joen al voorzien kan worden van kabel-televisie. Als we kijken naar de investering per aansluiting is men op Noord-Beveland weer het duurst uit. 1600,- per aansluiting. Ook in dit rijtje staat Schouwen-Duiveland weer op de tweede plaats met een be nodigde investering van 1283,- Kabel-televisie op Walcheren kost per aansluiting 1272,- en op Zuid- Beveland tenslotte dient men per aansluiting 1245,- op tafel te leggen. Uitgaande van het meest gunstige geval waarbij aan de verwachtingen van Zekatel wordt voldaan en 75 pro cent van de bevolking van Schouwen- Duiveland een abonnement op de ka bel neemt, dan zit men nog met de eerdergenoemde jaarlijkse tekorten van 660.000,- voor Schouwen-Duive land en Sint Philipsland en 3,4 mil joen gulden voor heel Zeeland. Maai de Zekatel verwacht na een aanloop periode van tién jaar met winst te kunnen gaan draaien. Zoals de zaken er nu voorstaan kost aanleg van kabel-televisie op Schouwen-Duiveland de gemeenten niets. De PZEM vangt in eerste in stantie de tekorten op. Niet duidelijk is wat precies het effect is als, bij voorbeeld op Schouwen-Duiveland, na tien jaar blijkt dat Zekatel nog niet winstgevend is. In de verschillende gemeenteraden werd al gesuggereerd dat* een-en an der weieens invloed zou kunnen heb ben op de prijs die de consument be taalt voor de levering van gas en elektriciteit. Een mogelijkheid waar veel mensen een beetje kriebelig van worden. Want dat zou inhouden dat niet alleen de abonnee betaalt aan kabel-televisie, maar ook de niet- abonnee die via een hogere bijdrage aan de PZEM op een verkapte manier toch meebetaalt aan de kabel televisie. - - Met de nodige mitsen en maren hebben de zes Schouwen-Duiveland- se gemeenten in principe ingestemd met de komst van de kabeltelevisie. Terwijl klein rechts in alle gevallen kabel van de hand wijst, maken de overige partijen zich met name onge rust over de maandelijkse bijdrage. Ook de door de PZEM voorgestelde financiering roept vfagen op. Met de discussie in de gemeentera den is de eventuele komst van de kabel-televisie bekend geworden in de streek. In totaal 72% van de onder vraagden weet, dat er plannen zijn. Bij de mannen is dat 79% en bij de vrouwen 65%. Buro M4 bv heeft de steekproef getrokken uit Brouwers haven, Bruinisse, Nieuwerkerk, Oos- terland, Ellemeet, Kerkwerve, Scha- rendijke, Burgh-Haamstede, Renesse, Serooskerke en Zierikzee. Aantallen werden naar bevolkingsrato onder verdeeld. In totaal 25% van de ondervraag den behoort tot de leeftijdscategorie 18 tot 34 jaar, 30% is van 35 tot 49 jaar, 18% van 50 tot 64 jaar en 18% is ouder dan 65 jaar. Die verdeling geeft een aardig beeld in het verschil van op vattingen. Zo blijkt dat de grootste betalingsbereidheid te vinden is in de categorie 35-49 jaar (92,5%) en is er naarmate men ouder wordt minder animo om in de buidel te tasten. Dat is mede verklaarbaar door het feit, dat de jongere categorieën grote belangstelling hebben voor de kabel en de ouderen daarentegen minder. Zo zegt slechts 42,5% van de mensen ouder dan 65 jaar in principe wel ka bel te willen. De grootste belangstel ling bestaat bij de jeugd (18-34 jaar), namelijk 74,7%. Het is ook deze laat ste groep, die beter op de hoogte is van de plannen voor kabel-tv, al ont lopen de verschillende categorieën el kaar nauwelijks. Voor de volledigheid is een korte samenvatting van de gemeentelijke besluitvorming in het afgelopen jaar wellicht aardig. De gemeente Duive- land vond de SGP/RPF-fractie tegen het kabel-plan. Verdere uitbreiding van de godslasterende en zeden- kwestende programma's lag aan deze visie ten grondslag. Maar de meer derheid van Duiveland stemde in principe in met de komst van kabel. Ook Zierikzee vond in meerderheid (alleen de Reformatorische Unie was tegen), dat de komst van kabel niet langer uit te sluiten is. Wederom het zelfde beeld in Westerschouwen, waar echter door de VVD-fractie wel gepleit werd voor een enquête onder de bevolking. Ook zouden de cam- pinggasten er gebruik van moeten kunnen maken. Overigens is dat ook het plan van kabel-exploitant Zeka tel. In de gemeente Brouwershaven werd gesteld dat de technische voor uitgang niet tegen te houden zou zijn. Wel veel sceptisme over het gevaar, dat de niet-gebruiker mee gaat beta len via de gasrekening. Schoorvoetend In Bruinisse ten slotte ging de raad schoorvoetend akkoord met het principe-besluit. Ook hier stemde klein rechts tegen en hadden anderen moeite met het begrip 'twee Zeeu wen'. Middelburgers betalen name lijk minder voor de kabel dan bij voorbeeld de inwoners van deze streek. Samenvattend kan dus ge steld worden, dat de plannen voor de kabel, zoals ze nu op tafel liggen, niet met erebogen zijn ontvangen. Ja, mits en maar. Maar desalniettemin hebben de raden ingestemd en kun nen de plannen verder ontwikkeld worden. Hoeveel is er uit het opinie onderzoek op te maken voor wat be treft de principiële bezwaren gegrond op geloofsovertuiging. Hierover zijn geen directe vragen gesteld, maar toch is er wel wat over te zeggen. In totaal 7% van de ondervraagden heeft geen televisie in huls en het is aannemelijk - de regio kennende - dat het overgrote deel van deze mensen de televisie voor hun geloofsovertui ging buiten de deur houdt. En dan is er nog een behoorlijke groep (35%) die zegt zelden of nooit televisie te kijken. Aannemelijk is, dat een niet nader aan te duiden per- centage van deze groep de televisie weliswaar in huis heeft, maar het al leen op die momenten aanzet, waarin een christelijke omroep als bijvoor beeld de NCRV of EO uitzendt. Deze mensen hebben zeker geen behoefte aan de kabel-programma's. In veel mindere mate, maar wel licht ook enigszins komt in dit ver band de groep van 42% (van de nee- zeggers) ter sprake. Deze mensen vin den het aanbod op dit moment vol doende en achten kabel overbodig. Hoewel niet op te maken uit de cij fers, zal ook een deel van deze men sen het aanbod voldoende vinden op grond van de geloofsovertuiging. Op de vraag 'Waarom wilt U niet op het kabelnet aangesloten worden?' werd open geantwoord. En ondanks boven staande gegevens zeggen slechts en kelen van de ondervraagden de kabel concreet op principiële gronden af te wijzen. ZIEKJKZEE - „Wat doen we van avond jongens? Kijken we naar die oorlogsfilm op de BBC of willen jul lie naar die vervolgserie op Duits land 2 kijken? En er is ook een mooie natuurfilm op België Frans". Wel licht een voorproefje van hetgeen zich af gaat spelen in de huiskamers van kabel-abonnees. Wat krijg je nou eigenlijk voor die 19,81 per maand? Hieronder een overzicht. Aansluiting op het kabelnet levert veertien kanalen op. Naast Neder land I, II en III gaat het om de volgen de zenders: - België I. In doorsnee vergelijkbaar met de Nederlandse netten. Onze zuiderburen houden ook wel van een spelletje en een speelfilm op zijn tijd. En niet te vergeten de nodige kook- programma's. - België II. Op deze zender vrij veel aandacht voor sport. Met name voor auto- en motorsport wordt meer tijd uitgetrokken dan op de Nederlandse netten. Rechtstreekse reportages van bijvoorbeeld Formule I races die op de Nederlandse netten afgedaan wor den met een samenvattinkje van 10 minuten. -België RTB, Frans. Mengelmoes van informatieve en amusementspro gramma's. Door de week ook 'nacht'films en documentaires. - Frankrijk TDF 2. Amusementnet met onder andere comedy's en cri- mi's. Ook Franse speelfilms. - Frankrijk TV 5. Populair net dat ruimte geeft aan verschillende infor matieve programma's. Ook op dit net regelmatig Franse speelfilms. - Engeland, Sky Channel. Kanaal met veel aaandacht voor sport en luchtig amusement. Onder andere bijvoor beeld westerns en politieseries. - Engeland. Super Channel. Kanaal dat evenals Sky Channel vrijwel de hele dag in de lucht is. Ook hier veel ruimte voor sport en via Music box voor popmuziek. - BBC 1. Vergelijkbaar met Neder landse zenders. Naast documentaires en praatprogramma's ook popualaire series als het ook in Nederland be kende Eastenders. - BBC 2. Wat meer ruimte voor infor matieve programma's dan op BBC 1. Evenals BBC 1 ook regelmatig speel films. - Duitsland 1. Gevarieerd kanaal met series en magazines. Regelmatig cri- mi's. Wel speelfilms, maar weinig Amerikaanse. - Duitsland 2. Kanaal dat de nodige actualiteiten biedt en ruimte heeft voor bijvoorbeeld populair-weten- schappelijke programma's. Ook aan dacht voor zowel pop- als klassieke muziek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6