PUZZEL MEE MET DE NIEUWSBODE Iedere huwelijksvoltrekking moet een persoonlijk tintje hebben streeknieuws BON AIRCONDITIONING DEÜRLOO B.V. MAAK KANS OP ÉÉN VAN DE VELE PRIJZEN De spelregels MAANDAG 21 NOV. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 Truus Heyboer, ambtenaar burgerlijke stand in de gemeente Middensehouiven: SCHARENDIJKE - „Een trouwerij blijft een plechtige zaak. Ik probeer dan ook om er voor iedereen een persoonlijke noot aan toe te voegen". Truus Heyboer is sinds 1972 werkzaam op het gemeentehuis in Middenschouwen. Zij begon haar carière als typiste en is uitgegroeid tot eerste ambtenaar van de burgerlijke stand. Daarmee was ze ook de eerste vrouwelijke huwelijksvoltrekker op Schouwen-Duiveland. Truus Heyboer wilde zestien jaar geleden graag een baantje. Ze sollici teerde bij het gemeentehuis, waar op dat moment invalvverk als typiste va cant was. Ze werd aangenomen en bleek het werk zo leuk te vinden, dat ze begon te studeren om te kunnen blijven werken. ,,Dit werd me in het begin niet in dank afgenomen. De werkloosheid was toen groot en men vond het maar niks dat een getrouw de vrouw, waarvan de man al een in komen had, ging werken". Maar ze bleef volharden. De ambtenaar begon met de avond-MAVO, die vervolgd werd met de Bestuursschool. Dit al les in de avonduren. De Bestuurs school werd gevolgd door de Admini stratieve ambtenarenopleiding en Gemeente-ambtenarenopleiding, die ze maar voor de helft afmaakte. Ze ging verder met de Bevolkingsambte- narenopleiding. ,,Ik kijk met heel veel plezier terug op tien jaar van stu deren". Soms is ze wel verwonderd over het feit dat ze nu werkzaam is als ambtenaar. „Helemaal als je be denkt dat ik van oorsprong gezins- verzorester Ho"" Yreemdelingen Het werk van een ambtenaar bij.de burgerlijke stand bestaat uit meer dan het voltrekken van huwelijken. Zo is Truus ook werkzaam bij vreem delingenzaken. De gemeente Midden- schouwen heeft één woning beschik baar waar drie asielzoekers in wo nen. Ook is ze actief binnen de ram penbestrijding, waarvoor ze regelma tig vergaderingen en besprekingen heeft. „Maar het voltrekken van hu welijken vind ik erg leuk om te doen". Gemiddeld worden er per jaar zo'n twaalf huwelijken voltrokken in Middenschouwen. Deze verbintenis sen worden niet alleen ingezegend door Truus Heijboer. „Het kan bij voorbeeld zijn, dat het aanstaande paar voorkeur heeft voor een andere ambtenaar, of dat op grond van hun geloof de huwelijksceremonie niet door een vrouw voltrokken mag wor den. Daarvoor moeten wij bij de bur gerlijke stand respect hebben". Het aantal trouwerijen in de gemeente Middenschouwen is de laatste jaren weer toegenomen. Ambtenaar van de burgerlijke stand Truus Heyboer in vol ornaat. „De mensen trouwen weer thuis". Hiermee bedoelt de ambtenaar dat de aanstaande echtparen weer in de geboorteplaats trouwen. „Een aantal jaren gingen mensen voor de huwe lijksvoltrekking bijvoorbeeld naar Zierikzee, Veere of Brouwershaven. Een reden hiervoor was het aanzien van het stadhuis, maar daar kunnen wij niets aan veranderen". Wel doet Truus haar uiterste best om het voor de aanstaande echtelieden zo spe ciaal mogelijk te maken. Zo heeft ze ooit de vroedvrouw, die bij de ge boorte van de bruid aanwezig was, de ringen uit laten delen. Dat was een complete verrassing voor de toekom stige bruid. Eén keer heeft Truus een voor haar bijzonder echtpaar ge trouwd: haar eigen dochter en haar aanstaande schoonzoon. „Tijdens de huwelijksvoltrekking stond ik met tranen in mijn ogen, maar ook met trots. Het was echt een speciale ge beurtenis". Als ambtenaar van de burgerlijke stand heeft Truus ook te maken met paspoorten. Tot nu toe was het zo dat de Commissaris van de Koningin paspoorten afgaf. Dit wordt per 1 de cember veranderd. Dan is het de bur gemeester die de documenten van een handtekening voorziet. „Dat werkt voor Middenschouwen veel sneller. Het zou bijvoorbeeld kunnen zijn dat iemand 's morgens een pas poort komt aanvragen en dat dit 's middags opgehaald kan worden", al dus de ambtenaar. Voor haar is het nieuwe paspoort dat de firma Kep vervaardigt en wat volgend jaar wordt afgegeven, weer een stap te rug. „Deze firma zit niet te wachten op twee paspoorten die aangevraagd zijn door Middenschouwen. Met als gevolg dat de bewoners van zo'n klei ne gemeente opnieuw plus minus drie maanden op het reisdocument moeten wachten. Wat de rijbewijzen aangaat, dat gaat nu ook prima". De afdeling burgerlijke stand van het gemeentehuis heeft wat „het roze papiertje" betreft een extra service -aan de bezitters en bezitsters hier van. Op het moment dat iemand slaagt voor het rijbewijs krijgt de af deling hiervan de datum. Tegen de tijd dat de vijf jaar van geldigheid verstreken zijn, krijgen de eigenaren en eigenaressen een bericht dat het rijbevoegdheidspapier bijna verlo pen is en dat het verlengd moet wor den. „Voordat we deze service ver leenden stonden er een keer twee oudere mensen voor het loket. Tben bleek dat hun rijbewijs verlopen was, was het verdriet voor die mensen niet te overzien. Met de gegevens die wij van de rijbewijzen krijgen wordt ver der toch niets gedaan, dus werd voor dit stukje dienstverlening gekozen", aldus Truus Heyboer. Een ander onderdeel van de burger lijke stand is de geboorte-afgifte. Ook bij de ambtenaar zit de gijzeling sactie nog fris in het geheugen. De landelijke kranten stonden bol van de ontvoering van de baby Renee uit Dordrecht. ,,?en valse aangifte is bij deze gemeente ook heel gemakkelijk. En dat is met een andere wetgeving niet te verhelpen," aldus de ambte naar van de burgerlijke stand. Dat het in Middenschouwen minder snel zal voorkomen komt volgens Truus door de sociale controle die toch aan wezig is in de kleine gemeente. Daar bij komt dat de mensen al aan zo veel regels gebonden zijn. „Voor mij blijft een eerlijke geboorte-aangifte een ge wetenszaak van de man en de Interessant „De vele facetten van dit werk ma ken het ontzettend interessant". Zo heeft zij eens in de vier jaar te maken met een verandering van de gemeen teraad. Een goede samenwerking met deze is een vereiste. „Dit heeft nog nooit problemen gegeven". En dat geldt ook voor de samenwerking met de burgemeester. „Het is een plezieri ge gemeente om in te werken. Je kent elkaar en dat geldt niet alleen voor de werknemers op het gemeentehuis. Ook daarbuiten". Advertentie ZIERIKZEE NCVB De leden van de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond zijn afgelopen week in ver gadering bijeengeweest. Nadat de presidente mevrouw Tuitman-Van der Maas de vergadering had ge opend sprak de de heer B. Nieuw- land, medewerker van het RIAGG over het werk dat deze regionale in stelling voor ambulante gezondheids zorg verricht in geval van psychische, psycho-sociale en psychiatrische pro blemen. Iedere Nederlander heeft, zo zei Bakker wettelijk gezien recht op hulp. Voor de hulpverlening aan jon geren tot 18 jaar is er een aparte afde ling. Ook voor volwassenen (tot 65 jaar) en ouderen (boven de 65) is er een eigen afdeling. Een gehele' week is het RIAGG 24 uur bereikbaar. Bui ten de kantooruren zijn hulpverle ners door tussenkomst van de dienst doende huisarts bereikbaar, in geval INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEE. 01110-16255 zich crisissituaties voordoen. Na deze uiteenzetting bestond de gelegenheid om vragen te stellen. De avond werd afgesloten met een gebed door me vrouw Abrahamse. UW De Stichting Unie van Vrijwilligers heeft voor woensdag 23 november een contactbijeenkomst gepland. Deze wordt gehouden in het UW-gebouw aan het Kerkhof in Zierikzee en be gint om 9.30 uur. Tijdens deze bijeen komst zal van gedachten worden ge wisseld over de Kerstmiddag, vriend schappelijk contact en de werkbe sprekingen. SCHARENDIJKE Oliebollenactie Precies 1775,- netto. Dat was de opbrengst van de oliebollenactie die door het christelijk gemengd koor Sursum Corda voor de aanschaf van nieuwe kleding werd gehouden. Be stuur en kleding-commissie danken een ieder die aan deze actie heeft meegeholpen. SIRJANSLAND Bijeenkomst Het Reformatorisch Contact komt woensdag 23 november bijeen in de nieuwe vergaderzaal van de kerk in Sirjansland. Tijdens deze bijeen komst, die om 19.45 uur begint spreekt dominee K. ten Klooster, pre dikant van de Nederlandse Hervorm de Gemeente in Middelharnis over hoop. BRUINISSE Bezoek De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander gaat morgen, dins dag, op bezoek bij de Gereformeerde Vrouwen Vereniging in de Gerefor meerde kerk aan de Bruse Noord straat. Het begint om 19.30 uur. AMSTERDAM - De bende die begin deze maand met een nep-geldauto een groot geldbedrag afhaalde bij de NMB-bank op de centrale markthal len in de hoofdstad, heeft inmiddels nog vijf overvallen bekend. Waardecheque van f 750,- Waardecheque van f 500,- Waardecheque van f 250,- Tien volgeladen boodschap- penwagentjes Veertig levensmiddelen pakketten De spelregels van onze foto-puzzel zijn vrij eenvoudig. U neemt foto fragment nummer één en zoekt de volledige foto op in deze krant. On der de foto staat een korte beschrij ving van het nieuwsfeit. Achteraan deze tekst vindt U een letter. Als U alle foto-fragmenten hebt opgespoord heeft Uw een woord. Dat meldt U in de bon en als U ook de slagzin af maakt, dan maakt U kans op één van de vele prijzen. Misschien bent U ge durende de week één van de veertig prijswinnaars van het levensmidde lenpakket ter waarde van 35 gulden. Doet U echter vier keer mee deze week, dan maakt U kans op één van de hoofdprijzen in de vorm van le vensmiddelen of waardecheques. U moét wel iedere dag de bon insturen, zodat U ook kans maakt op de dag prijzen. Een jury beoordeelt tenslotte de slagzinnen en bepaalt de win naars. Veel succes ermee. mijn oplossing is (woord) slagzin: Het is goed winkelen op Schouwen-Duiveland, omdat Naam: Straat: Postcode: Plaats: Opsturen naar: 'Zierikzeesche Nieuwsbode Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4