Nieuw Leven uit Ouwerkerk: een vitale zeventigjarige Drie doden bij ongeval op de Grevelingendam Hulpverlenende organisaties oefenen gezamenlijk bij Bru Nomen Nescio start een donateursactie KOELTECHNIEK Inbraken Total loss na aanrijding- PEURL— Inbraken in vakantie woningen NOMEN NESCIO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 november 1988 Nr. 24443 Jubileum met feestavond en expositie gevierd OUWERKERK - Weliswaar een ouwetje, maar dan wel eentje met nog behoorlijk wat muzikale noten op zijn zang. Dat ouwetje, in dit geval de Ouwerkerkse muziekver eniging Nieuw Leven vierde dit weekeinde zijn zeventigste verjaardag. Dat gebeurde met een gezellige feestavond in het dorpshuis, een rondgang door Ouwerkerk en een expositie. ,,Weet je dat nog en ken je die nog? Da's toch.... ja wie is dat nu alweer? De tentoonstelling over de geschiedenis van Nieuw Levendie ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan in het dorpshuis in Ouwerkerk was ingericht leverde bij de bezoekers heel wat reacties op. ,,We hebben het een beetje kalm aan gedaan" vertelt voorzitter W. A. Kuy- per van Nieuw Leven over de festivi teiten ter gelegenheid van het zeven tigjarig bestaan van deze Ouwer kerkse muziekvereniging, die 21 ok tober 1918 door het toenmalige schoolhoofd C. A. Swenne werd opge richt. Het was de man, een hartstoch telijk muziekliefhebber, een doorn in het oog dat Ouwerkerk geen eigen muziekvereniging had. Bij speciale gelegenheden moest Ouwerkerk al tijd een beroep doen uit korpsen uit de omringende dorpen. De toenmali ge pedagoog slaagde erin om 24 Ou- werkerkenaren warm te maken voor de nieuwe muziekvereniging, die de naam Nieuw Leven meekreeg. Met geleende instrumenten en zonder uni form werd er Wekelijks gemusice'erd. Niet zozeer om muzikale toppresta ties te leveren maar meer om gewoon gezellig met z'n allen te musiceren. Gezellig Die gezelligheid staat ook nu nog steeds voorop, zo blijkt uit de woor den van voorzitter Kuyper. De mu ziek mag wat moderner zijn gewor den, de gezelligheid is gebleven. Dat komt ook door het repertoire van Nieuw Leven: hoofdzakelijk goed in het gehoor liggende volksmuziek uit Duitsland en Oostenrijk. Kuyper: ,,We zijn eigenlijk een blaaskapel. Uit nood geboren, want we hebben geen dirigent. We zoeken er ook geen, want dat is toch vaak een te kostbare zaak". Quitte Zonder dirigent maar met U. J. Manni die de muzikale leiding in handen heeft gaat het ook goed en slaagt de Ouwerkerkse muziekver eniging er dankzij een jaarlijkse sub sidie van de gemeente, de steun van honderdvijftig donateurs en een aan tal spontane giften (de feestavond le verde daardoor 1600,- op) om finan cieel quitte te spelen. Daarvoor zorgen ook de 32 leden, die reparaties aan de instrumenten en de unifor men, die elf jaar geleden met onder andere een subsidie van het Anjer fonds (elf mille) werden aangeschaft, zoveel mogelijk zelf uitvoeren. Jeugd Waar andere muziekverenigingen nog weieens klagen over gebrek aan interesse van de jeugd, heeft Nieuw Leven voldoende „jong leven" binnen zijn gelederen. „We hebben een grote toeloop maar het probleem zit 'm in het verloop. Dat is groot. Gemiddeld kun je zeggen dat een op de drie jon geren hier blijft. Anderen gaan naar elders om te studeren" zo kenschetst Kuyper het probleem waarmee elke vereniging in de regio kampt. In elk geval is er een vaste kern van zo'n tien dertigplussers. Ofschoon het samen musiceren be langrijker is dan het leveren van mu zikale hoogstandjes heeft Nieuw Le ven in zeven decennia toch het nodige bereikt. Zo slaagden de Ouwerkerke- naren er in 1949 in om in deere- afdeling (de hoogste klasse on Schouwen-Duiveland in die tijd) met lof eerste te worden. De ramp van 1953 maakte een abrupt einde aan die jaren waarin Nieuw Leven in de hoge re regionen zijn partij meeblies. Een aantal jaren was er voor muziekma- ken geen plaats, de herinnering aan de verdronken leden (onder wie ook de oprichter en dirigent C. A. Swen ne) plus het herstel namen alle aan dacht in beslag. Drie jaar na de ramp grepen de le den opnieuw naar hun instrument en sinds die tijd wordt er weer weke lijks (op donderdagavond) gerepe teerd om tijdens de uitvoeringen en optredens zo goed mogelijk voor de dag te komen. Over belangstelling behoeft de zeventigjarige niet te kla gen. Kuyper: „Dit jaar we al tweeënt wintig keer opgetreden. Die optre dens spelen zich hoofdzakelijk in Ouwerkerk af. Wanneer de kinderen of bejaarden een uitstapje hebben wordt dat vaak opgeluisterd door de blaasmuziek van Nieuw Leven. Daar naast worden er 's zomers concerten gegeven en was de Ouwerkerkse mu ziekvereniging ook te gast op de hospitaalschepen Henry Dunant en Prins Willem Alexander. „Enorm dankbaar werk" aldus Kuyper. Ook aan belangstelling van het pu bliek ontbreekt het Nieuw Leven niet. Een concert 's zomers trekt al gauw zo'n zeventig tot negentig per sonen en ook de feestavond die ter ge legenheid van het zeventigjarig be staan in het dorpshuis werd gehou den leverde „een volle bak" op (130 a 140 man). Tijdens die feestavond, waarbij de kleinzoon van de oprichter van de vereniging de Zomeravondzangwals en het Schouwse Volkslied dirigeer de, werden nog twee zilveren KNF- spelden uitgereikt. De heren J. Man ni en J. Hage ontvingen deze onder scheiding voor hun veertigjarig lid maatschap van Nieuw Leven. Na het muzikale gedeelte en het uitreiken van de onderscheidingen werd door een aantal leden de klucht Een huis vol inbrekers opgevoerd, waarna de avond met bal werd beslo ten. Het jubileumgebeuren werd za terdag afgesloten met een muzikale rondgang door het dorp en een expo sitie in het dorpshuis over de geschie denis van Nieuw Leven. Mevrouw Veldman-Hack, familie van de op richter, plus een aantal andere dames zijn een half jaar in de weer geweest met het verzamelen van allerhande kranteknipsels en fotomateriaal voor deze expostie, waarvoor zaterdag veel belangstelling bestond Een aantal van die documenten zal worden gebundeld. Daarvoor over handigde mevrouw Veldman-Hack voorzitter Kuyper nu reeds een dik foto-album, waarmee de expostie ge opend was. RENESSE/BURGH- H AAMSTEDE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland noteerde twee inbraken in personenauto's die plaatsvonden in de nacht van zater dag op zondag in Renesse en Burgh- Haamstede. De Duitser L. H. had zijn voertuig geparkeerd op een parkeerterrein bij een hotel aan de Jan van Renesseweg te Renesse. In de nacht werden twee ruiten van het voertuig vernield en de geluidsapparatuur ter waarde van 700 gulden gestolen. Datzelfde ge beurde bij de auto van P. v. H. uit Vrouwenpolder. Zijn auto stond op de parkeerplaats bij een sporthal aan de Krayesteinseweg. Zijn autoradio was ongeveer 600 gulden waard. NIEUWERKERK - De auto van C. B. uit Dreischor raakte vrijdag total loss na een eenzijdig ongeval. C. B. kon rta behandeling door de huisarts naar huis. B. reed met zijn auto over de Stolp- weg bij Nieuwerkerk in de richting van Dreischor. Hij raakte door onbe kende oorzaak met de rechterwielen naast het wegdek. B. probeerde te corrigeren, raakte met zijn auto in een slip. De auto kwam uiteindelijk tegen een boom aan de rechterzijde van de weg tot stilstand. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110 16255 NIEUW-HAAMSTEDE - Sommige mensèn houden er een vreemde ma nier van verzamelen van huisraad op na. Dat bleek in Nieuw-Haamstede waar tussen woensdag en zaterdag werd ingebroken in twee vakantie woningen. Uit de woning van W. van M. uit Bilthoven aan de Tbrenweg werd een gasconfoor meegenomen. De dieven kwamen binnen door het forceren van een ruitje. Uit de vakantiewo ning van J. van R. uit Rotterdam, die eveneens aan de Torenweg staat, na men de dieven voor een waarde van 3500 gulden aan huisraad mee. Onder andere een magnetronoven, een stof zuiger, een kachel, een gasfles en de kens. Verkeerd ingeschatte inhaalmanoeuvre BRUINISSE - Bij een frontale botsing van twee personenauto's zijn zater dagavond om ongeveer 20.30 uur drie mensen om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde op de Rijksweg N-59 op de Grevelingendam. Op het rechte stuk weg tussen de sluis van Bruinisse en restaurant Grevelingen. De 24-jarige M. Tarrah uit Rotter dam reed vanuit Oude-Tonge in de richting Bruinisse. Hij was bezig met een inhaalmanoeuvre. Op het linker weggedeelte gekomen werd hij gecon fronteerd met een tegenligger, een personenauto bestuurd door de heer Bierings uit Rotterdam. Tarrah pro beerde hem door remmen en terug in voegen in de autorij te ontwijken. Maar dat lukte niet meer omdat de Rotterdammer in een slip terecht kwam. De aanrijding kwam zo hard aan dat beide bestuurders én de pas sagier van Thrrah, de 31-jarige A. Quaajal uit Rotterdam ter plaatse overleden. Beide auto's werden bij de aanrij ding totaal vernield. De betrokkenen moesten door de brandweer van Brui nisse uit hun voertuigen worden be vrijd. Door de ravage op de weg werd het verkeer door de politie enkele uren omgeleid. Het was bij de politie niet bekend met welke snelheid de betrokkenen over de Rijksweg N-59 reden. De maximum snelheid ter plaatse is 100 kilometer per uur. Ondanks moeizame start toch behoorlijk eindresultaat Zoals ongetwijfeld bekend is, werkt de eilandelijke ziekenomroep Nomen Nescio hard aan het uitbreiden van het donateursbestand. Dit keer doet ze dit in samenwerking met de Rotary Schouwen-Duiveland. fen meer donateurs is hard nodig, want de ziekenomroep heeft vaste in komsten nodig om de relatief dure uitzendingen te kunnen voortzetten. Dat doen die vrijwilligers niet voor zichzelf, hoewel ze er heel wat plezier aan beleven. Nee, dat gebeurt voor de zieken in het Zie- rikzeese ziekenhuis en de ouderen in de Corneliastichting. En in de toekomst misschien nog wel op meer plaatsen. Nomen Nescio doet het dus voor U. Zo krijgen de luisteraars tussen 20.15 uur en 21.30 uur een populair verzoekpla- tenprogramma. Deze week verschijnt er in de Zierikzeesche Nieuwsbode dage lijks een wervende tekst met een bon. Nomen Nescio hoopt deze week veel donateurs te maken en iedere vijftigste inschrijver ont vangt een waardebon van vijfen twintig gulden. De ziekenomroep heeft Uw steun hard nodig. Want zoals Jonathan het ooit zei: De muziek spreekt bovenal de taal der vertroosting. De vrijwilligers hebben al de nodige uren in hun werk gestopt, trekt U even een mi nuutje uit voor het invullen van de bon. BRUINISSE - Het scenario van de grote ongevallenoe- fening die brandweer, Rode Kruis, Rijkspolitie, rijkswa terstaat, DGD en EHBO vrijdag bij de werkhaven van de Grevelingendam en op de Oosterschelde hielden liet niets te wensen over. Een explosie aan boord van een boot met sportvissers even buiten de werkhaven, een vol le tankauto die van de weg afraakt en daarbij lek raakt, een botsing met twee personenauto's... kortom, een grote (en gelukkig gespeelde) calamiteit nabij Bruinisse. De niets vermoedende automobi list op de Grevelingendam moet wel even geslikt hebben bij het zien van een in lichterlaaie staande auto, brandweermannen en zwaailichten, die in het avondduister hun effect niet misten. Dit alles was in verband met een grootscheepse ongevallenoe fening door brandweer, Rode Kruis en EHBO en rijkspolitie in scene ge zet. Doel van deze gezamenlijke oefe ning, waaraan ongeveer honderd man meedeed, en waarbij burgemeester T. C. Hekman het opperbevel voerde, was het bevorderen van een gezamen lijke aanpak in geval zich ergens een ramp in het Oosterscheldegebied vol trekt. Het accent van deze oefening lag dan ook op het bekend raken met de organisatie-structuur tijdens zo'n gezamenlijk optreden. Het scenaria loog er niet om. Even na achten wordt door de schipper van een boot voor sportvissers bij de rijkspolitie te water alarm geslagen dat er aan boord een explosie is ge weest. Hierbij zijn veel passagiers ge wond geraakt (onder andere snij- en brandwonden). Een van de passagiers raakt hierbij zelfs te water, zodat de assistentie van de duikploeg van het brandweerkorps uit Goes ingeroepen moet worden. Tankauto Ook op de weg voltrekt zich, vol gens het draaiboek een catastrofe. De chauffeur van een volle tankauto schrikt dusdanig dat deze van de weg raakt en daarbij een blok beton raakt. Hierdoor ontstaat er een lek waardoor giftig gas ontsnapt. Daar bij raakt de tankauto in botsing met twee personenauto's. Een auto vliegt daarbij in brand. Deze nabootsing had tot gevolg dat brandweerwagens van de korpsen Bruinisse en Duive- land, politiewagens en ambulances van de ambulancedienst Bruinisse zich in allerijl naar de plaats des on- heils begaven. Op de Oosterschelde zorgde de rijkspolitie te water er met een boot voor dat de gewonden aan boord snel aan land konden worden gebracht. Transport Daar bleek het aan de hulpverle ning wat te schorten. De vrijwilligers van het Rode Kruis die evenals de EHBO-ers wat later arriveerden kon den vanwege onvoldoende transport middelen niet tijdig aanwezig zijn op de plaats waar de boot met gewonden afmeerde. „De afstand van Bruinisse naar de Grevelingendam bedraagt zes kilometer en gezien het feit dat er voor het Rode Kruis een busje be schikbaar was. werkte dat vertra gend voor de hulpverlening" aldus W. W. Jumelet (Rode Kruis), die samen met F. A. Silvius (rijkspolitie), Tj. J. Heijboer (Lotusgroep) en L. Sandee de algemene'oefenleiding vormde. Organisatie Tijdens deze grootscheepse oefe ning kwamen er nog meer tekortko mingen aan het licht. Zeker in de eer ste dertig minuten die chaotisch verliepen. Volgens Jumelet kan er aan de organisatie nog wel het een en ander worden bijgeschaafd. „De een heid heeft wel gewerkt, maar kwam wat moeizaam op gang. Er wordt nog naar een effectieve samenwerking ge zocht" aldus Jumelet die verder een communicatieprobleem constateerde. Met name de rijkspolitie tobde met de portofoonverbindingen die door andere communicatiemiddelen wer- de weggedrukt. Ook de leidinggeven de figuren in het veld konden maar moeizaam contact krijgen met het verbindingscentrum, naast het Gre- velingenrestaurant. Iets waarmee ook de vrijwilligers van het Rode Kruis werden geconfronteerd. Ook op het optreden van de brand weer viel wel iets aan te merken. Of schoon er door de lekkende tankauto giftige stoffen vrijkwamen werden de adembeschermende middelen in eerste instantie niet gebruikt om de slachtoffers te benaderen. Ondanks de geconstateerde tekortkomingen toonde Jumelet zich al met al niet on tevreden over het eindresultaat. „De ramp die nagebootst is zou in werke lijkheid vijf tot tien uur duren. We hebben het vrijdag binnen drie uur afgehandeld". De resultaten van deze oefening worden vandaag (maandag 21 november) in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw in Brui nisse besproken. I ik meld mij nu aan als donateur van ziekenomroep Nomen \J d j Nescio voor een bedrag van 7,50 per jaar meer, namelijkper jaar. Naam:i Adres: Postcode en woonplaats: Telefoon:. Deze bon kan in een open enveloppe zonder postzegel verstuurd wor den naar Nomen Nescio, Antwoordnummer 2750, 4300 WZ Burgh- Haamstede. In februari 1989 ontvangt u onze accept-giro-kaart. 3< Dokter A. M. Dorrestein werpt tijdens de grote ongevallenoefening nabij Bruinisse een blik op een van de (Lo- tusjslachtoffers. (N) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 60/o B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3