Op korte termijn geen tolvrije Zeelandbrug Nog één nachtje Mogelijk ook afval van buiten de regio naar stortplaats Hoosjesweg DE ZIERIKZEESCHE COURANT Meer kamperen bij de boer schaadt bedrijfstak Deetman in Zierikzee r^fUWSE P/ff// ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stuitingswet Vrees Onzekerheid Jeugdvoetbal College Duiveland wil verruiming van de win- Zierikzee in hoop en vrees onder een voortva- Martelende onzekerheid en verveling beïnvloe- De KNVB-afdeling Zeeland organiseert weer kelsluitingswet. (Pag. 3). rend stadsbestuur. (Pag. 4). den leven van asielzoekers. (Pag. 4). een jeugdvoetbaltoernooi in Goes. (Pag. 9). VRIJDAG 18 NOVEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24442 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als tijd geld is, leeft iedereen boven zijn stand. Ludwig Fulda ZIERIKZEE - En nu duurt het dus echt niet lang meer. De NOS is al vol op bezig in de binnenstad van Zierikzee met de voorbereidingen. Er komt nogal wat kijken bij een live uitzending. Opvallend deze week is de levensgrote strik rondom een pand aan het Havenpark. Maar ook op tal van andere plaatsen duiken ineens vreemdedingen op, zoals pla teau's, fakkels en dranghekken. Het grote aantal dranghekken moet straks voorkomen, dat de stoet van de Goedheiligman vast komt te zit ten. RPF/GPV-statenlid Van Dijke in Zierikzee: ZIERIKZEE - Op grond van zakelijke argumenten (de problematiek van de Provinciale Stoomboot Dienst en de tegenvallende onderhoudskosten) is er geen aanlei ding om te verwachten dat de Zeelandbrug op korte ter mijn tolvrij zal worden. Deze constatering maakte RPF/GPV-statenlid L. C. van Dijke tijdens een spreek beurt voor de Reformatorische Politieke Vereniging Zie rikzee en omstreken in Zierikzee. Van Dijke gebruikte zijn spreek beurt om terug te zien op de algeme ne beschouwingen van de provinciale staten die vorige week werden gehou den. Het RPF/GPV statenlid ging aan de hand van een aantal thema's (on der andere welzijn, recreatie, milieu en de vaste oeververbinding) nader in op de houding van de provinciale overheid. Kritiek had Van Dijke op het gevoerde recreatiebeleid van de provincie. Overheidstaak Inzake de uiteindelijke invulling van Neeltje Jans merkte Van Dijke op dat de overheid niet op de stoel van investeerders in commerciële projecten behoort te gaan zitten. De zeven ton die de provincie over heeft gehad voor het nader uitwerken van het plan Van Gasteren voor de invul ling van de Neeltje Jans had volgens Van Dijke beter ingezet kunnen wor den bij de landschappelijke aankle ding van dit werkeiland. ,,Een typi sche overheidstaak die nu wegens gebrek aan geld achterwege is gela- ten" aldus het statenlid. Openstelling Ook over de openstelling van mu sea en dergelijke op zondag had het statenlid de nodige bedenkingen. Omwille van het „profiteren" moeten er zijns inziens veel normen en waar den wijken. Als voorbeeld noemde Van Dijke de openstelling van enkele musea en een aantal VVV-kantoren op zondag. Volgens directeur A. C. Bontenbal van de provinciale VVV het begin van het voorzichtig ombui gen van de mentaliteit. De premiere geling van duizend gulden die gs voor de Zeeuwse musea, die in semptem- ber '89 een maand op zaterdag en zon dag open zijn, in petto hebben was voor Van Dijke reden om te constate ren dat een neutrale overheid niet be staat. De keuze is immers gemaakt. Wie over provinciale politiek spreekt ontkomt niet aan enkele op merkingen over de Westerschelde Oe ververbinding (WOV). Dit werd door Van Dijke gekoppeld aan het tolvrij maken van de Zeelandbrug. „Vanwe ge de aangetoonde noodzaak willen we (RPF/GPV) die vaste oeververbin ding nadrukkelijk wel" aldus Van Dijke die de tolheffing van de Zee landbrug daarmee in verband bracht. Op grond van de problematiek van de Provinciale Stoomboot Dienst, waarvoor de provincie naar alle waarschijnlijkheid veel geld nodig zal hebben (terugbetalen lening) en gelet ook op de tegenvallende onder houdskosten aan de Zeelandbrug was Van Dijke van mening dat het af schaffen van de tolheffing op korte termijn niet te verwachten is. Gezien de juiste afweging van be langen was Van Dijke van mening dat niet alleen Schouwen-Duiveland maar ook Zeeuws-Vlaanderen recht op een acceptabele verbinding tegen een acceptabele prijs heeft. Eveneens kritisch liet Van Dijke zich uit over het welzijnsgebeuren in de provincie. Op dit vlak opereren maar liefst vijf tig stichtingen, instanties etcetera maar wordt er volgens Van Dijke veel werk dubbel te gedaan en ontbreekt het aan voldoende samenwerking. Het statenlid noemde in dit verband het rapport Ons Kent Ons, waarin de provinciale welzijnsinstellingen op niet mis te verstane wijze zijn doorge licht. De gelden die door de provincie in de welzijnssfeer worden besteed zou den volgens het statenlid beter kun nen worden aangewend om het mi lieubeleid verantwoord uit te kunnen voeren. Van Dijke noemde in dit ver band de rapportage van het bureau Twijnstra Gudde, waarin geconsta teerd wordt dat de personele inzet op milieugebied in Zeeland voor onge veer 20% door de provincie en 78% door het rijk wordt bekostigd. In an dere provincies ligt die verhouding fifty-fifty. Milieuzorg Van Dijke plaatste het milieubeleid in bredere context door op te merken dat hierin de ziekte van deze tijd schrijnend tot uitdrukking komt. Met name op het punt van het hand haven van regels inzake het milieu wordt tekort geschoten. Als voor beeld hiervoor noemde Van Dijke het feit dat het toezicht op de naleving van de Afvalstoffenwet nog niet is ge regeld, hetgeen ook geldt voor het toezicht op grote bedrijven die ge luidhinder veroorzaken. De zorg voor het milieu dat door de RPF/GPV in het kader van de Schepping wordt be naderd is door deze fractie als een van de hoofdthema's van de algemene beschouwingen genomen. 'Om de kosten te dekken die anders alleen voor rekening van Schouwen-Duiveland komen' KERKWERVE - „Ik denk dat het een zinnige zaak zou kunnen zijn om de stortplaats aan de Hoosjesweg ook open te stellen voor het storten van vuil uit gebieden buiten Schouwen-Duiveland". Dat zei de voorzitter van de raad van bestuur van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland, W. den Boer. De raad kwam bijeen in het gebouw van de reinigingsdienst in Kerkwerve. De stortplaats aan de Hoosjesweg moet van het rijk in 1993 worden ge sloten. Dit ondanks het feit dat de stortplaats nog lang niet vol is. Uit een toelichting van Den Boer bleek dat de reinigingsdienst nog 30 jaar daarna verantwoordelijk is voor de afwerking van het gebied. Omdat te vens de verwachting bestaat dat de vuilafvoer en verwerking in de toe komst belangrijk duurder zal wor den, zag Den Boer een financieel voordeel in het laten storten van vuil uit andere gebieden aan de Hoosjes weg. Overbelasting Hij baseerde zijn uitlatingen op de landelijke discussie over de overbe lasting van het vuilverwerkingsbe- drijf Rijnmond. „Daaruit kunnen dingen voorkomen die ons in de kaart spelen". In een nieuwe vergun ning die de reinigingsdienst heeft ge kregen is al de voorwaarde opgeno men dat de Reinigingsdienst ver plicht is vuil te accepteren vanuit Tholen en Sint-Philipsland. MAASTRICHT - Minister Deetman (onderwijs) heeft in Maastricht voor tijdig het eerste congres van de Euro pese schoolleiders verlaten. De be-( windsman zou het congres openen maar zag hiervan een uur voor de aanvang plotseling vanaf. Hij ver trok in een politiewagen richting vliegveld Beek tussen een haag van joelende studenten van de Rijksuni versiteit Limburg door. Zij waren naar het congresoord; hotel Maas tricht, gekomen en eisten een onder houd met Deetman. Uit de opmerkingen van diverse raadsleden bleek dat men meer dui delijkheid wil over de wijze waarop de afvalverwerking na het sluiten van de stortplaats, in 1993, zal wor den geregeld. Den Boer: „Wij drin gen er al jaren op aan om precies het hoe en wat te weten te komen. We we ten nu alleen dat de Hoosjesweg nooit een nieuwe stortplaats wordt". Den Boer las tijdens de vergade ring een verklaring voor waarin hij de hele voorgeschiedenis doornam betreffende de verwijdering van ver vuilde grond uit de gemeente Zierik zee. Daarbij zou ten onrechte de in druk zijn gewekt dat het bestuur van de reinigingsdienst weigert deze sa- neringsgrond te accepteren. „Een hardnekkig misverstand waaraan nu eens definitief een einde moet ko men", aldus Den Boer. Hij legde de verantwoordelijkheid voor het ont breken van een flexibele opstelling van de reinigingsdienst volledig bij de gemeente Westerschouwen. „Ik be treur het in hoge mate dat een deelne mer in onze gemeenschappelijke re geling niet bereid is tot een meer flexibele opstelling". ROSMALEN - Als minister Braks de mogelijkheid van het kamperen bij de boer (agrarisch kamperen) ver ruimt, zal dit ten koste gaan yan de bestaande kaïnpeerbedrijven. De Re- cron (Recreatie-ondernemers) heeft dit de minister van landbouw en vis serij geschreven, aan het slot van een tweedaags Recron-congres in Rosma len. Minister Braks wil zoals bekend het aantal kampeermiddelen op een terrein „van de boer", een terrein zon der vergunning, uitbreiden van vijf tot tien. Dit is in een wetsvoorstel voor een wet op de openluchtrecrea tie opgenomen dat Braks dit jaar nog aan de Tweede Kamer hoopt te pre senteren. In juni van dit jaar maakte hij zijn voornemen bekend. Hij werd daarin geruggesteund door een on derzoek van de Landbouwuniversi teit Wageningen, die vond dat er een specifiek publiek, zij het een relatief kleine groep, bestaat die voorliefde heeft voor natuurkamperen en kam peren bij de boer. De Recron had toen al de wenk brauwen gefronsd bij deze argumen ten. In een bezorgde brief aan Braks schrijft de Recron nu dat zijn plannen de bedrijfscontinuïteit binnen de ge vestigde branche dwarsbomen. De branche doet er juist alles aan, met fi- nanciëlè steun van het ministerie van landbouw nota bene, om de kwaliteit van de recreatiebedrijven te verbete ren. Dit is nodig om de sector be staanszekerheid te geven. Overigens is 20 procent van de Ne derlandse kampeerboeren geen boer, zo blijkt uit een oud onderzoeksrap port van de Landbouwhogeschool. De 20 procent blijkt nooit een land- of tuinbouwbedrijf te hebben gehad. Op het Recron-congres werd ge praat over kwaliteit en gastvrijheid, daar de kritische consument hogere eisen aan deze branche stelt en alleen kwaliteit bestaanszekerheid biedt. Van Dijke vond het optreden van gedeputeerde G. de Vries-Hoinmes van milieu en cultuur ongeloofwaar dig. „Jammer dat de gedeputeerde vergeten is hoe ze in het verleden ful mineerde tegen het gebrek aan maat regelen inzake het milieu. Nu ze zelf gedeputeerde is en belast met milieu en cultuur mag ze kiezen. Kiezen tus sen het geld verspillen in allerlei vaag cultureel gedoe, waar absoluut geen maatschappelijk draagvlak voor is of geld inzetten ten behoeve van het milieu waar het zo verschrik kelijk hard nodig is" aldus Van Dij ke. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> 1£6ï pa BI ar Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Enkele buien Eerst nog enkele buien, overdag op klaringen. De wind noord tot noord west 4 tot 5 Beaufort. Maximumtem peratuur morgenmiddag niet hoger dan 8 graden. Goed zicht. Minimum temperatuur komende nacht 0 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 22 nov.: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 4 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordwest 4 Dinsdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 nov. Zon op 08.06, onder 16.44 Maan op 14.39, onder 02.23 20 nov. Zon op 08.08, onder 16.43 y Maan op 14.51, onder 03.50 21 nov. Zon op 08.10, onder 16.41 Maan op 15.06, onder 05.19 Volle Maan: 23 november (06.29) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie die vrij dag boven de Noordzee lag, trok in oostelijke richting weg. Op de west flank vah dit laag, wordt koude lucht naar ons land gevoerd. In deze koude lucht komen boven de Noordzee bui en tot ontwikkeling, die ons land binnen drijven. Gezien de koude lucht waarin de buien voorkomen, zal er af en toe ook een sneeuwvlok mee naar beneden komen. De wind waait uit het noordwesten en is ma tig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard. In de loop van de dag neemt de wind iets in kracht af. Het ziet er naar uit, dat het vrij koude weer enige dagen aanhoudt. ZIERIKZEE - Minister Deet man van onderwijs en weten schappen komt maandag 30 ja nuari naar Zierikzee. De CDA- minister houdt om 20.00 uur in het Huis van Nassau een spreekbeurt over algemene on derwijspolitiek. Voorafgaand bespreekt hij achter gesloten deuren het eerder gepubliceer de 'zwartboek' van het CDJA- Schouwen-Duiveland. Het zogenaamde zwartboek werd indertijd samengesteld door het CDJA in samenwer king met de verschillende on derwijsinstellingen op Schou wen-Duiveland. Beide partijen zijn dan ook aanwezig om de problematiek rondom het on derwijs met Deetman te be spreken. In de toekomst wordt de stortplaats aan de Hoosjesweg wellicht ook benut voor het storten van vuil buiten de regio. DEN HAAG - Minister Brinkman (WVC) heeft een dringend beroep op de Tweede Kamer gedaan de komen de wetsvoorstellen van de regering ter vereenvoudiging van de wetten voor oorlogsgetroffenen niet te be lemmeren met eigen wetsvoorstellen. DEN HAAG - Het overleg tussen Westduitse en Nederlandse ambtena ren over de ritvergunningen vóór Ne derlandse vrachtwagens naar de Bondsrepubliek Duitsland heeft wei nig concreets opgeleverd. Er is geen algemene overeenstemming bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1