berichten Massale sterfte zeehonden toont ramp voor Wadden aan De Staatsloterij CBTB-voorzitter Van der Wekken somber gestemd over akkerbouw Opnieuw inzet ME op vismijn Nog wat over slachten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 november 1988 Nr. 24441 9 het milieu van de Waddenzee totaal veranderen. De Nederlandse overheid schrijft in haar rapport dat de kwaliteit van DEN HAAG - De massale sterfte onder de zeehonden is een signaal. De toestand van het Waddengebied is niet gezond. Er voltrekt zich een ramp. Dat stelt de Landelij ke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Zij doet dat aan de vooravond van het vijfde gezamenlijk overleg van de Bondsrepubliek Duitsland, Denemarken en ons land over de bescherming van de Waddenzee. Dit overleg heeft vandaag, donderdag, in Bonn plaats. De Nederlandse de legatie staat onder leiding van minister Braks van land bouw en visserij. Hij is de eerst verantwoordelijke voor het Nederlandse beleid ten aanzien van de Waddenzee. Afgevaardigden van milieu- organisaties uit de drie landen spre ken met de Westduitse minister voor milieu, Töpfer. Coördinator buiten land mr. K. van der Zwiep van de Waddenvereniging biedt de ministers voordat het overleg begint een be zorgdheidsverklaring" van de orga nisaties aan. Na het vierde overleg tussen de drie landen, drie jaar geleden in Den Haag, gloorde er bij de milieu organisaties enige hoop. De oprich ting van een internationaal Wadden secretariaat kon worden gezien als een signaal dat Denemarken, de Bondsrepubliek en ons land op de goede weg waren wat betreft de sa menwerking om de Wadden te be schermen. ,,Bij dat signaal is het sindsdien gebleven. Sinds het vierde overleg in Den Haag is er maar betrekkelijk weinig gebeurd. Niets althans waarover men op het komende overleg in Bonn ver heugd of trots zou kunnen zijn", aldus de Waddenvereniging. In de nog niet openbaar gemaakte nationale rapporten die de drie lan den voor het overleg hebben opge steld, wordt de noodkreet van de Ne derlandse Waddenvereniging niet gedeeld. De Westduitse overheid schrijft dat de stijging van de zeespie gel wel eens een groter probleem zou kunnen zijn dan bij voorbeeld de ver vuiling. Volgens schattingen van des kundigen stijgt de zeespiegel met 25 tot meer dan 100 centimeter in hon derd jaar. Zowel de lage schatting als de hoge is een van de snelle verande ringen in de Waddenzee. De cruciale vraag is of de bodem van de Wadden zee zal meestijgen en, als dat gebeurt, waar dan de slibdeeltjes vandaan zul len komen die normaal in de Wadden zee bezinken. Gebeurt dit niet dan zal Het dreigt fout te gaat met de zeehond. het water, de bodem en de lucht nog steeds kritiek is. Zo komen in het wa ter en slib bij voorbeeld nog steeds hoge concentraties zware metalen voor. Het fosfaatgehalte neemt sinds 1981 af. Daar staat tegenover dat het stikstofgehalte nog steeds toeneemt. Nederland schrijft verder dat de lucht in het Waddengebied weliswaar kwalitatief beter is dan elders in ons land, maar desondanks nog bijdraagt aan de vervuiling van het water door neerslag van onder andere metalen en polycyclische aromaten. Ons land constateert dat het aantal olieslachtoffers in het bijzonder on der zeevogels stijgende is. Zowel ons land als de Bondsrepubliek schrijft in zijn rapport dat de massale sterfte onder de zeehonden waarschijnlijk het gevolg is van een virusinfectie. Geen van de drie overheden legt een Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Dalfsen J. R. Smit te Sexbierum-Pietersbierum, te Dintel- oord J. H. Schrijver te Woerden, te Heerenveen (wijkgem. Oudeschoot- Oranjewoud c.a.) M. A. Bos, kand. te Nijland. Aangenomen het beroep door de ge nerale synode tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (doven- pastor) L. A. de Graaf te Biezelinge, naar Amsterdam (part-time) mw. J. J. Ploeger-Grotegoed te Arnhem (part time), naar Eerbeek (toez.) C. van Al- derwegen te Drempt en Oldenkeppel. Bedankt voor Bodegraven A. A. Floor te Uddel, voor Nieuwe Pekela J. Riemersma te Nijbroek. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger voor de nieuwe gevangenis in Leeu warden (per 1 februari 1989) drs. J. S. Wouda te Dalfsen, die deze benoe ming heeft aangenomen, te Dieren drs. H. Boonen te Borne. Beroepen te Beekbergen als geeste lijk verzorger van het Zonnehuis al daar (part-time), drs. W. Kievit, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aan genomen, te 's-Hertogenbosch als predikant voor het werk in de peni tentiaire inrichtingen 'Nieuw Vosse- veld' te Vught drs. A. Buma, kand. te Vught, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen naar Amsterdam- west drs. W. H. M. Reinders te Tfen Boer. Beroepbaarstelling drs. A. Buma, kand. tve Vught, drs. W. Kievit, kand. te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoogeveen en te 't Har de O. W. Bouwsma, 1.1. zendingspredi kant te Curagao, wonende te Rijns burg, te Enschede-oost O. W. Bouwsma, 1.1. zendingspredikant te Curagao, wonende te Rijnsburg, te Haulerwijk D. J. Zandbergen als mis sionair predikant verbonden aan' de kerk van Spakenburg-zuid, 1.1. werk zaam te Irian Jaya, wonende te Spa kenburg. Christelijk Gereformeerde Kerken Beroepen te Nieuw-Vennep J. G. Schenau, kand. te Valthermond, te Nunspeet (tweede predikantsplaats) J. van Amstel te Ede. Bedankt voor 's-Gravenhage- Scheveningen K. Hoefnagel te Nieuwpoort. Tweetal te Bennekom: R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk) en D. van der Zwaag te Klundert. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke A. B. van der Heiden te Doetinchem, voor Meeuwen G. Mouw te Genemuiden. Ds. H. Aalbers overleden SIRJANSLAND - Op de leeftijd van 78 jaar is zaterdag 12 november jl. overleden ds. H. Aalbers, Her vormd emeritus predikant te Korten- hoef. Hendrik Aalbers werd. 9 november 1910 te Lopik geboren. Hij studeerde theologie in Amsterdam en Leiden. Na enige tijd hulpprediker te Sloten te zijn geweest werd hij op 14 mei 1939 te Sirjansland in het ambt be vestigd. Vervolgens diende hij de-ge meenten van Rilland-Bath (1943), Vlissingen (1946) en AmsterdanvWa- tergraafsmeer (1949). Van 8 maart 1964 tot aan zijn emeritaat op 1 de cember 1975 was ds. Aalbers als pre dikant voor buitengewone werk zaamheden als cursusleider verbon den aan het vormingscentrum 'Oud- Poelgeest' in Oegstgeest. Ds. Aalbers was in de tijd dat hij predikant in Zeeland was. o.a. mede oprichter van het in de oorlog opge richte kerkblad voor Schouwen en Duiveland. Toen hij in Oegstgeest werkzaam was is hij betrokken ge raakt bij het plaatselijke werk van de Leidse Volksuniversiteit. Hij had zit ting in het algemeen bestuur en het dagelijks bestuur van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten waarvan hij tevens waarnemend voorzitter is geweest. Aanvoer 1315 slachtrunderen, waar van 166 stieren. Dikbillen, extra kw. 10,50-/ 13,25; stieren: le kw. 8,05- 8,50, 2e kw. 6,85-ƒ 8,05; vaarzen: le1' kw. 7,85-ƒ 8,45, 2e kw. 6,60-/ 7,85; 'koeién: le kw. 7,45-/ 8,40, 2e kw. 6,35-f 7,45, 3e kw. '5,65-/ 6,35; worstkoeien 5,25-/ 6,25. Stieren: handel rustig, prijzen gelijk; koeien: shandel rustig, prijzen gelijk. Gebruiksrunderen: (per stuk). Aanvoer 1475, waarvan 401 graskal veren. Melk- en kalfkoeien le soort 2200-/ 3000, 2e soort 1575-/ 2200; melk- en kalfvaarzen: le soort 2200- 3050, 2e soort 1650-/ 2200; guste koeien le soort 1700-/ 1900, 2e soort 1350-/ 1700; enterstieren 1250- 2050; pinken 1250-/ 1800; graskal veren 850-/ 1325. Koeien: handel rustig, prijzen gelijk; kalveren: han del rustig, prijzen gelijk; pinken: handel rustig, prijzen gelijk; enter stieren: handel rustig, prijzen gelijk. Vleeskalveren: (per kg levend ge wicht). mogelijk direct verband met de ver vuiling van de Waddenzee. Tot half oktober waren in het ge bied 8.079 slachtoffers onder de zee honden geteld. In het Nederlandse deel van de Waddenzee waren tot dat moment 393 dode dieren gevonden. Dat is veertig procent van de popula tie van vorig jaar. Bijna veertig jaar geleden leefden er in het Nederland se deel van de Waddenzee nog drie duizend zeehonden. De milieu organisaties noemen in hun bezorgd heidsverklaring „Statement of con cern III", het verdwijnen van de kwelders, de olievervuiling en de wa tervervuiling als de drie grootste be dreigingen voor de Wadden. De kwel ders of voorlanden zijn door hun grote vruchtbaarheid van groot be lang. Door zowel indijkingen als het in tensief houden van vee op deze gebie den dreigt deze functie verloren te gaan. Een voorgenomen inpoldering van aanvankelijk vierduizend en la ter achthonderd hectare voor de kust van Friesland is voorgoed van de baan. Uit het rapport van de Bonds republiek blijkt dat er in de deelsta ten die grenzen aan de Westduitse Wadden nog een aantal indijkingen in uitvoering is of op stapel staat. Ook halen de Westduitsers daarvoor zand en klei uit het Waddengebied. De milieu-organisaties vinden dat het hoog tijd is voor een internatio naal gecoördineerd beheer van de kwelders. Door olietransporten dicht in de buurt van de Wadden, maar ook in het gebied zelf, hangt de natuur vrij wel dagelijks een internationale ramp boven het hoofd. De laatste ja ren hebben zich talrijke ongelukken voorgedaan of bijna-ongelukken. Dat er eigenlijk niets ernstigs is gebeurd, is meer een kwestie van goed geluk dan verstandig beleid, aldus de Wad denzeevereniging. Nationaal worden er soms nog wel eens maatregelen ge nomen, maar internationaal gebeurt er niets, luidt haar klacht. Verontrustend De vervuiling van het water met tal van stoffen die daar niet in thuisho ren neemt verontrustende vormen aan. Rivieren als de Elbe, Rijn, Weser en Ems voeren stoffen aan. Ook door uitspoeling vanaf het land komen die in de Wadden terecht. De organisaties willen een actieplan voor een grote schoonmaak van het water van de Waddenzee! De regelingen mogen het niet bij mooie woorden laten, zoals een jaar geleden op de conferentie van Noordzee-landen in Londen. De rege ringen van de drie landen moeten snel proberen eenheid te brengen in de gigantische veelheid van regelge ving in de drie landen afzonderlijk, aldus de organisaties. Aanvoer 31. le soort 6,20-/ 7,20, 2e soort 5,45-/ 6,20, 3e soort 5,00- 5,45. Handel traag, prijzen lager. Nuchtere kalveren: (per stuk). Aanvoer roodbont 977.Stierkalf 425-/ 645, stierkalf extra kw. .645- 730; vaarskalf 300-475. Aanvoer zwartbont 591. Stierkalf 305-ƒ 460, stierkalf extra kw. 460-/ 575, vaars- kalf 295-/ 385. Roodbont: handel traag, prijzen lager; zwartbont: han del traag, prijzen lager. Varkens: (per kg levend gewicht). Aanvoer 915. Slachtvarkens 2,45- 2,55; zeugen extra kw. 2,27-/ 2,37, le kw. 2,17-/ 2,27, 2e kw. 2,07- 2,17, 3e kw. 1,97-/ 2,07. Handel traag, prijzen lager. Slachtschapen- en Jammeren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer: 966. Schapen 4,00-J 6,10, lammeren (rammen) 9,00-/ 10,25, lammeren (ooien) 8,00-/ 9,50. Slachtschapen- en lammeren: (per stuk). Schapen 160-/ 220, lammeren ZIERIKZEE - De 787e Staatsloterij, le trekking 16 november 19£8, in deze trekking ruim 446.000 prijzen samen bijna 9.000.000,-. 20 20 200 2.000 2.000 2.000 20.000 20.000 200.000 200.000 prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen prijzen van 25.000, van van van van van van van van van 5.000, 1.000, 250, 100, 100, 50, 50, 15, 10, op alle op alle - op alle - op alle - op alle - op alle - op alle - op alle - op alle - op alle lotnummers 070941 lotnummers 021919 eindcijfers 5025 eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers eindcijfers 318 951 551 16 44 (rammen) 190-/ 245, lammeren (ooi en) 160-/ 200. Schapen: handel rustig, prijzen gelijk; lammeren: han del rustig, prijzen hoger. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: (per stuk). Aanvoer gebruiksschapen- en lam meren 836, weidelammeren 130- 195. Aanvoer geiten 184. Geiten 30- 125. Handel: rustig, en prijzen ge lijk. Totale aanvoer 7290 stuks. Maassluis, 17-11 te Singapore Moordrecht, 16-11 225 wnw Valetta naar Taranto Nedlloyd Dejima, 16-il vn Port Ke- lang nr. Singapore Nedlloyd Rotterdam, 17-11 te Lissa bon Pacfici Freesia, 17-11 240 o Montevi deo nr. Puerto Deseado Pacific Princess, 17-11 te Dominica HARDERWIJK - Minister Nijpels heeft in Harderwijk de officiële plaatsing van de milieuprijs 1988 ver richt. De prijs bestaat uit een bronzen boom waaruit uit de kruin water stroomt. Bij de plaatsing benadrukte de minister het belang van een goed gemeentelijk milieubeleid. VLISSINGEN - De Mobiele Een heid (ME) verleent donderdagnacht op de vismijn in Vlissingen opnieuw bijstand aan de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij. Dat is in Zee land tijdens het overleg van de geïn tegreerde crisisstaf besloten. Het overleg zou aanvankelijk maandagmiddag plaatsvinden, maar toen kwamen twee Haagse leden van de staf, commissaris G. H. Frencken (39) en luitenant-kolenel G. J. Botter- weg (41) bij een ernstig verkeersonge val in Zeeland om het leven. Ondanks de grote verslagenheid op het politie bureau in Vlissingen is het overleg alsnog hervat. Het ministerie van landbouw en visserij vindt de inzet van de ME voor bescherming van de AID-controleurs nog steeds nodig. Commissaris L. E. Schuller van de Vlissingse gemeentepolitie deelde mee dat het aantal ME-ers in vergelij king met voorgaande weken aanzien lijk minder zal zijn. Hoeveel politie wordt ingezet wilde hij om veilig heidsredenen niet prijsgeven. 'Kao de vorihe kéér schreve over slachten, noe bin der nog 'n paer dienhen, die kwaeme laeter nog in m'n hedachten, in die wik nog wé kwiet. De auwere is dat ivê bekend, mé de jonhere wete dae nie vee van, of êêmae niks. Toch is 't toé hoed, om van vroeher aok is wat te weten. At ter slacht weer krêêg je 'n vrieên ochend of middag van schole. De meeste vaerkens hienhe nae slacht- veld om te branden, dat deze mee stróó. Attat dan adrd woei, vlohe de vonken deu de locht. 'n Mooi zicht was dat. Nae branden wiere de slu- ven d'r of trokken. Beurde aok wé ddje 'n stik je van de staert of snee. At vaerke ópe snee wier, kwammer 'n neutje an te pas, dat was om die vette walm deu te spoelen, dit beur de meerdere kéren. Noe ei ieder maens 'n aparte natu re wat kalmte of driftig betreft. At vaerke uut kot most, beurde 't dat ze nog 'n aendje moste laope, om bie de zinkpit te kommen, mé ze liepe aol- tied nie zóó best. Die kalme slachter zei dan, alia m'n beestje mé motte vaerder, d'n aoren kwam d hauw mee hrof heschut. Mê at dat vaerke d'r was hieng 't mes d'r in zówê bie dien kalmen as bie dien driftihen. Dat is noe 'n voorbeeld van êêl 't leven. Aje de spieker op z'n kop slaet, mottut mes d'r in, in dat óór aoltied nie in dank over nomen. Mê van d'n énen kdje meer vurdraehe as van d'n ao ren. As kind hing je overd om zweer- te, kréje van d'n buuk, dat was zoch- te mé kréje van de rik, kaoje net zo hoed op 'n schoenzeule knauwe. Ik wil nog wat kwiet. Nae slachten dan mosje wé is wat weg brienhe bie bu ren of kennissen, of bie wie dan aok. Weet je wie d'r licht bie was, d'n doomnie, as kind stae je dae nie bie stille, laeter dienk je waerom? Wae- rom mosje nie nde 'n hroot uussau- ioen wae heen vurdiener mee was, die best is 'n vos baletje woste luste, mê die krêhe meesta 'n panne benen mee wat zene d'r an. Vóö 'n pannetje soep zei de ze clan. -Ze hienhe nog zae, wat aje d 'r mee moste doe. Noe motte julder nie dienke dak 'n doomnie heen bdletje hunne, dae hae 't nie over. In de dadrtuher jaeren aoker is van öört, dat ze mee 'n hoed hevul- den emmer, wae van aolus in zat bie 'n doomnie kwaeme, die man die at dat brocht zei doomnie asjeblieft ik bin wé nie van je kaerke mê ik wil je toch wat heve. Weet je watten zei te- hen de hever, eije aok. om die wedu- vrauwe docht, die at vlieweke mee zeven kinders is bluwe zitte? Nee zei die man. Toen zei die doomnie brieng deze emmer dae dan mê. Ik ao d'r nooit mee van öört datten mee de slacht nog an de deure wist eit. D'n hoeien nie te nae sproke, wat heef je, an wie heef je, of heef je mee 'n be doeling. Zoek 't zaelf mê uut. WULLUM Beursbericht Markt Goes dinsdag 15 november 1988 Aardappelen Bintje, veldsgewas, velvast, directe levering, droog uit de schuur 16 tot 17 cent per kg, 0 mm opwaarts binnen landse kwaliteitssortering 17Vi tot 18 cent per kg. Voeraardappelen 7 cent per kg. Exclusief BTW. Notering Rotterdamse beurs d.d. 14-11-1988: 40-50 mm 18 tot I8V2 cent per kg; 50 mm opwaarts 20 tot 20V2 cent per kg. Exclusief BTW. Uien Van het land 11 tot 14 cent per kg; uit de schuur 11 tot 14 cent per kg. Ex clusief BTW. Vlas Ongerepeld 40 tot 50 cent per kg; af wijkende partijen 30 tot 40 cent per kg. Exclusief BTW. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Tarwe (doorsnee) 41,50 tot 42,25; brouwgerst 47,00; voergerst 39,75 tot 40,00; gerst (uitmaal) 36,00; haver 37,25 tot 39,75; erw- ten (kleine groene) 62,50 tot 63,50; capucijners 62,50 tot 72,50; veld- bonen 60,00; bruine bonen, 18% vocht, zonder grond en halve, 167,50; karwij, boerenschoon 135,00; karwij, prima doorsneekwa liteit 152,50; blauwmaanzaad, boe renschoon 230,00; blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit 255,00. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: weidehooi 150,00 tot 175,00; dijkhooi 95,00 tot 130,00; tarwe- stro 85,00 tot 105,00; gerstestro 80,00 tot 100,00; erwtenstro (klei ne groene) 50,00 tot 70,00. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 16-11. Slachtrunde ren: (per kg geslacht gewicht). ZIERIKZEE - „De opsomming: van feiten is die van een klaagzang, maar ik kan op dit moment geen optimis tisch verhaal afsteken. De lichtpuntjes die er zijn zullen pas op langere termijn merkbaar zijn". Voorzitter R. J. van der Wekken van de kring Schouwen-Duiveland van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB) toonde zich tijdens de najaarsvergadering in het Huis van Nas sau in Zierikzee 'n somber mens. In zijn openingstoespraak noemde Van der Wekken een aantal ontwik kelingen binnen de akkerbouw die hem en vele anderen met zorg vervul len. Zo constateerde de kringvoorzit ter dat akkerbouwbedrijven het afge lopen prijsjaar gemiddeld grote verliezen hebben geleden. „De rek is er uit, want sinds '83/'84 wordt de ak kerbouwer geconfronteerd met een zeer laag netto inkomen" aldus Van der Wekken die dit aan de hand van enige cijfers illustreerde. Aanzienlijk lagere prijzen terwijl de kosten daar entegen gestegen zijn. De gedaalde graanprijzen werken bovendien als spil voor de prijsvorming van andere produkten. Sociaal vangnet Het te snel in willen voeren van een marktgericht beleid heeft voor aan passingsproblemen gezorgd, terwijl de sanering van deze bedrijfstak niet vergezeld gaat van een samenhan gend pakket sociale maatregelen. „Een sociaal verantwoord vangnet ontbreekt" aldus Van der Wekken. Bovendien is sanering geen oplossing voor het voorkomen van overschot ten. Grotere bedrijven blijken in de practijk ook hogere opbrengsten per ha te hebben. Van der Wekken wees in dit ver band op hét uit produktie nemen van grond voor de verbouw van graan. Volgens de CBTB-kringvoorzitter zal de produktie hierdoor maximaal 5% afnemen. De hogere opbrengsten per ha zullen deze daling evenwel weer snel teniet doen. Ook de terugbeta lingsregeling is onoverzichtelijk en duur. Daarbij komt dat het gegoochel met het BTW - forfait en de WIR - compensatie in de Rijksbegroting door de voorzitter als teleurstellend werd bestempeld. Somber In die duisternis zag Van der Wek ken nog wel een lichtpuntje (name lijk het verruimen van de overgangs regeling voor akkerbouwers met li quiditeitsproblemen, maar dat licht puntje kon niet verhinderen dat het jaaroverzicht van Van der Wekken een uiterst sombere teneur had. Daarbij vond Van der Wekken het niet juist dat de landbouw als de gro te schuldige voor het probleem van de zure regen wordt beschouwd. Hogere prijs „We verzuren maar we doen dat niet alleen. De gehele manier van leven in het Westen en ook in de Oostbloklan den is daar debet aan. Wanneer mi lieu-organisaties stellen dat er veer tig procent teveel vee in Nederland is, moeten deze zich wel realiseren dat wanneer dit wordt teruggebracht, het varkenslapje behoorlijk wat duurder wordt. Inkrimpen akkoord, maar dan wel tegen een behoorlijke prijs" aldus Van der Wekken. Mr. D. J. de Korte van de Zuidelijke Accountantskantoren bv, en directeur van het Accountantskantoor Schou wen-Duiveland ging vervolgens in op de haken en ogen van bedrijfsoverna me. Het accent lag hierbij op de over dracht van vader op zoon. Die over dracht kan op verschillende manieren worden gerealiseerd waar bij het kiezen voor een maatschap van vader en zoon de meest gangbare is. Voordelen Aan het aangaan van een maat schap, waarbij de vader een deel van het bedrijf overdraagt aan zijn zoon en deze derhalve meedeelt in de risi co's van het bedrijf zit een aantal on miskenbare voordelen, zo zette De Korte uiteen. Zo biedt een maatschap fiscale voordelen en is deze vorm van overname ook eenvoudig in een con tract neer te leggen, lévens is het de eenvoudigste methode voor een op volger om een vermogen op te bou wen zodat de overdracht te zijner tijd plaats kan vinden. Wat die fiscale voordelen betreft maakt deze vorm van overdracht het vormen van een fiscale oudedagsre- serve mogelijk doordat een bepaald percentage van de winst aftrekbaar is en voor de oude dag gereserveerd kan worden. Een ander fiscaal voor deel is dat de zoon recht heeft op de zelfstandigenaftrek. Dit levert de overnemer een aftrekpost van ruim achtduizend gulden op. Bovendien kan de zoon aanspraak maken op een starterstoeslag van ongeveer twee duizend gulden. Wat de overdracht aangaat wordt vaak gekozen voor een gefaseerde overdracht. De stille reserves blijven dan op naam staan van de vader/in brenger terwijl de zoon er gebruik van maakt, zonder er belasting voor te moeten betalen. Deze methode is bekend als inbreng in gebruik en ge not. Anderzijds kan ook gekozen worden voor de pachtconstructie. Bescherming Het aantrekkelijke van deze pacht constructie is dat de beginnende on dernemer (de zoon in dit geval) profi- teért van de bescherming die de pachtwet hem biedt. Wie van deze constructie gebruik wil maken moet bij de maatschapsakte een aparte Ëachtovereenkomst laten opmaken. >eze opzet maakt het de zoon moge lijk om eerst een eigen vermogen te kweken. Het gevaar dat de fiscus die pach tersvoordelen belast gaat door de pachtersvoordeelresolutie van de staatssecretaris van financiën tot het verleden behoren. Deze resolutie be paalt dat er met pachtersvoordelen geen rekening wordt gehouden wan neer die pachtovereenkomst in de fa miliesfeer wordt afgesloten. Zo'n pachtersvoordeel kan fiscaal van va der op zoon worden doorgeschoven. Dit doorschuiven is alleen mogelijk wanneer het gehele bedrijf aan de zoon wordt overgedragen. Man/vrouw Zo'n maatschapsvorm kan ook voor een echtpaar belangrijke voordelen bieden, want ook dan gelden de voor delen van de fiscale oudedagsreserve en de zelfstandigenaftrek. Voor een akkerbouwbedrijf is zo'n man-vrouw maatschap echter niet eenvoudig te realiseren omdat hiervoor de voor waarde geldt dat zowel de man als de vrouw jaarlijks 1225 uur in de onder neming werkzaam moet zijn. Boven dien worden bij deze bedrijfsvorm de voordelen van de huwelijkse voor waarden nogal eens teniet gedaan. Aldus De Korte die vervolgens nader inging op een aantal vragen vanuit de zaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 9