DE VIER WINDEN Gewaagd cabaret in Brogum AX '89. Mooier, Sterker, Completer. S3 TRAAT 39, ZIERIKZEE TEL 01110 -1495L Zorg universi teiten over toegankelijkheid hoger onderwijs Philips en Sony stellen wereldstandaard vast voor interactieve CD 3ven beter uit!' tandaard uitvoering nu nog ,re een zacht bekleed stuur sie heelt nu handige voor ruitewisser/sproeier 'op en zelfs een afdekbare [Ie Kortom Citroen AX rijden is nu nóg formidabeler geworden En weet u wat zo aardig is? Ondanks al die extra's is de prijs van de Citroen AX'89 nagenoeg gelijk gebleven U rijdt al Citroen AX vanaf f. 15.800,-' Uw Citroën agent laat u de nieuwe AX graag zien. U zult merken dat ook zijn inruil en financieringsvoorstel er héél goed uitziet. DEN HAAG - De toegankelijkheid van het universitaire en het hoger be roepsonderwijs kan door de aange kondigde wijzigingen in de studiefi nanciering in het gedrang komen. De Verenigingen van Universiteiten (VSNU) en hogescholen (HBO-raad) zeggen in een gezamenlijke verkla ring deze zorg te delen met de actie voerende studenten. Zij schrijven er al eerder bij de overheid op te hebben aangedrongen de extra kosten van de studiefiancie- ring ten laste van de rijksbegroting te brengen. Tegenover de grotere deel neming aan het hoger onderwijs moet een hogere bijdrage van het rijk staan. De hogere uitgaven voor stu diefinanciering mogen niet op het budget van de universiteiten en hoge scholen worden afgewenteld, aldus de verenigingen. Betreurd wordt dat dit standpunt nog onvoldoende wer- klank vindt bij het kabinet en de meerderheid van de Tweede Kamer. Volgens de organisaties staat de po litieke keuze in schril contrast tot de ook door het kabinet gewenste ver groting van de deelneming aan het hoger onderwijs. Die stijging van het Vrijdag 18 november Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.25 uur Cousteau's herontdekking van de wereld, afl. 7. 16.15 uur De appelgaard, serie. Afl. 7. Herh. 17.15 uur Pimmetje Panda, serie. Afl. 7. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Sport op vrijdag, sportpro gramma gepresenteerd door Kees Jansma en Hansje Bunschoten. 18.25 uur KRO's tekenfilmfestival. 18.35 uur Vogeltjes in Amsterdam. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Waku waku, spelshow waarin het dier de hoofdrol speelt. 20.00 uur De avonturen van Rabbi Ja cob, Frans/Italiaanse speelfilm uit 1973. 21.30 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Vrijdagavond met Van Wil- ligenburg. Hans van Willigenburg praat met nationale en internationale sterren uit de wereld van film, thea ter, showbusiness en televisie. 23.20 uur Mascara, Belgisch/Neder lands/Franse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Alles in de hand, informa tieve serie over handlijnkunde. 16.35 uur Sonja's neefje, tekenfilm. 16.47 uur Tita Tovenaar, serie. Afl. 20. 17.12 uur Familie Oudenrijn, Neder landse serie. 17.36 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor en door kinde ren. 18.02 uur T en T, Amerikaanse serie. 18.25 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur The highwayman, Ameri kaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur 'Allo 'allo! Engelse comedy serie. 21.00 uur Op goed geluk, spelpro- gramma gepresenteerd door Carry Tbfsen. 21.50 uur Marblehead manor, come dyserie. 22.15 uur Jongbloed en Joosten, hoogtepunten uit het nieuws vanuit de TROS nieuws studio in Amster dam. 22.45 uur Simonskoop, filmtips ge presenteerd door Simon van Collem. 23.10 uur TROS Weekendthriller: De broers (Between twee brothers), Amerikaanse tv-film. 00.55 uur Journaal. Nederland 3 08.55,13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Tjo san. Les 2. 09.30 uur Kijk, hier woon ik. Afl. 4. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 8. 10.30 uur Muziek II. Les 4. 11.00 uur Schooltelevisie-weekjour- naal. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort, wekelijks maga zine in het Turks en Nederlands. 18.30 uur Grafische technieken, les 11. 19.10 uur Het Klokhuis, informatief jeugdprogramma. 19.15 uur Jeugdjournaal. 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: I Vespri Siciliani, opera van Verdi. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Interview met de minister president. 22.50 uur I Vespri Siciliani, vervolg. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uhr Zonen en dochters. Austra lische serie. Afl. 614. (Herh.). 15.25 uur Hoger-Lager. Herh. 16.05 uur Panorama. Herh. 17.05 uur Zomerrock. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 202. Herh. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de ap- peldief, herh. 18.10 uur Prikballon, kleuterpro gramma. 18.25 uur Klim op. Trendgevoelig ma gazine voor tieners. 19.05 uur Juke Box 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de' Christen- Democratische omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Kunst-Zaken. 20.25 uur Buren, Australische serie. Afl. 11. 20.50 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.55 uur Wereldoorlog II: Het verzet. Afl. 8. 22.05 uur So what? Jazz Middelheim - The Act Big Band. Deel 1. 22.35 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen. 22.50 uur De Geschiedenis, 3-delige Italiaanse serie naar de gelijknamige roman van Elsa Morante. Afl. 2. 00.25 uur Coda: Warmte, een woon plaats, van Ellen Warmond. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor T\irkse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 615. 19.25 uur Comedy Capers. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 20.45 uur Op het lemmet van het mes (The razor's edge), Amerikaanse speelfilm uit 1984 van John Byrum. 22.50 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. aantal studenten wordt nodig geacht om de verwachte tekorten aan hoger opgeleid personeel in de jaren negen tig op te vangen. Als universiteiten en hogescholen daarvoor niet kunnen zorgen dan vrezen de verenigingen dat in de jaren negentig de groei van de Nederlandse economie zal stagne- m ren. In dat licht gezien vinden VSNU en HBO-raad het merkwaardig dat de overheid de begrotingsoverschrij ding bij de studiefinanciering vooral ziet als een financieel probleem van de minister van onderwijs. ZIERIKZEE - Philips en Sony heb ben overeenstemming bereikt over een wereldstandaard voor interactie ve Compact Disc-apparatuur. Daarop kunnen plaatjes worden afgespeeld, die naar believen beeld, geluid of tekst en combinaties daarvan weer geven. Een woordvoerster van Phi lips in Eindhoven heeft dit desge vraagd bevestigd. Philips heeft inmiddels een groot aantal proto-types van de nieuwe ap paratuur gestuurd naar bedrijven die zich bezig houden met het ontwikke len van de software, de plaatjes. Die bedrijven moeten programma's gaan maken voor de nieuwe CD-appara- tuur. Volgens Philips wordt de inte ractieve CD eerste geïntroduceerd op de professionele markt. Philips ver wacht met name veel belangstelling vanuit het onderwijs en de educatie ve sector. Pas in een later stadium volgt de introductie op de consumen tenmarkt. EINDHOVEN - De Eindhovense vestiging van het warenhuis V en D heeft besloten gemotoriseerde speel goedauto's en -motoren, waarmee echt kan worden rondgereden, uit de handel te nemen. Dat gebeurde nadat de Eindhovense politie had onder zocht of die voertuigen op straat mo gen worden gebruikt. Een woord voerder van de politie heeft dit meegedeeld. Het onderzoek werd in gesteld nadat een potentiële klant bij de politie had geïnformeerd of het hier wel speelgoed betreft. 6 Door M. A. M. RENES-BOLDINGH Molen!" denkt hij. .Molen!" en voelt zich volkomen één met zijn voorgeslacht. Dan sluit hij met een meer beschei den sleutel het kantoorhokje open en haalt wat paperassen uit de lesse naar. 't Eerste wat hij doet is een for se haak om een bestelling zetten. Werktuiglijk kijkt hij naar de tele foon; deze mensen zijn vandaag éérst aan bod. Dan ziet hij op zijn horloge, 't Is waar ook, 't is een uur vroeger dan hij dacht. Nog maar niet opbel len. Zodra Thea Geurt bezig hoort, be neden zich, in de keuken, slaat ze de ogen op. Hij met zijn grote handen kan 't natuurlijk zo zacht niet doen, of haar oren vangen de bekende ge luiden wel. Goeierd! Arme goeierd! Hij heeft zich weer eens voor de mal laten houden! Zijn vrouw heeft het weer eens met haar geweten op een akkoordje gegooid, en een taktiek toegepast, die ze eigenlijk verfoeit. Maar als er strijd aan de lucht zit, kan ze nu eenmaal geen liefkozingen velen. Alleen wanneer alles goed en gaaf en open is tussen hen beiden, geeft ze zich zonder terughouding. Geurt begrijpt dat niet, voor hem be staan deze scrupules niet. Het fijne van de zaak ontgaat hem daardoor, maar Thea kan niet anders leven. Ze neemt haar horloge. Zó vroeg nog? Dan is Geurt ook aan de vroege kant. Wat is 't? Een vergissing? Een vlucht? Laat hem maar, hij vindt 't fijn, om eens alleen rond te scharrelen in de keuken. Thea blijft op haar rug liggen, ge nietend van het merellied en even la ter ook van een schoof zonnestralen, die tussen de gebloemde gordijnen door naar binnen valt. Een half uur tje, langer houdt ze dit genieten niet uit, dan wordt de onrust haar te sterk. Geurt en de jongen, vader en zoon, ze staan tegen elkaar op, ieder met zijn eisen, vasthoudend tot het uiterste, daar zijn ze allebei Geurt Geurts voor. En zij staat tussen hen in, met liefde en begrip voor beiden, op een vreemde post, die afmat tot het uiterste, vol van gonzende waar- oms, en tegelijkertijd vervuld van een heftig verlangen naar evenwicht en vrede, dat haar soms in alle stilte hete tranen doet schreien. Ze onderhoudt zichzelf over haar donkere gedachten. Natuurlijk komt 't in orde, een vader en een zoon, dat is toch een verhouding, waarin God Zelf een woord meespreekt. God, die immers geen onbekende is in hun huis en hart. En dan, dan is meteen alles weer goed. Want tussen haar en Geurt is geen wezenlijk struikelblok, dat scheiding brengt. Er kan wel eens een storm opsteken; 't water kan was sen en wild worden; ze kunnen een tijd lang ieder aan een kant van 't bit tere water staan, met strakke blik ken en wederzijds verwijt, maar na verloop van tijd leggen de hoge gol ven zich en blijkt er een zeer houdba re brug te zijn, die hen weer tot elkan der brengt. Thea en Geurt! 't Bestaat immers niet, dat iets blijvends zich tussen hen in zou dringen. Gehal veerd verder leven ligt hun geen van beiden. Natuurlijk komt alles goed, wie weet hoe spoedig reeds. Wie weet vandaag reeds. Een zomer dag is zo lang, er kan zoveel gebeu ren, eer de avond valt! Er kan zoveel worden rechtgezet, zoveel kan naar elkaar toe gebogen worden, 't Belooft een zeldzaam schone dag te worden. Zou dat niet ook een factor kunnen zijn, om de dingen goed te krijgen? Met deze gedachte verder fantase rend kan Thea van haar rnorgenthee genieten, die Geurt zorgvuldig onder de muts heeft achtergelaten. Zelfs die muts is een goed voorteken. Tbch houdt ze haar oren gespitst en luistert. Is de jongen nog niet op? Zou hij zo dwaas zijn, om niet voor 't ont bijt naar beneden te komen? Hij gooit er zijn eigen glazen mee in. Hij moest dat begrijpen, de domoor, en een andere politiek volgen. Maar po litiek is hem vreemd, nu erger dan ooit. Evenals ze ook Thea vreemd is. Haar denken wordt een hunkering, een roep van 't hart, op volle kracht uitgezonden. „Geurt, jongen, kom er uit! Breek niet alle bruggen af!" Zo sterk is haar roep, dat ze onwil lekeurig wacht op een reactie: het slaan van een deur, voetstappen bo ven, stoelpoten op 't zeil, het ruisen van de waterleiding. Geurt, domme kerel, kom nu toch! Gebruik je ver stand! (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Morgen, vrijdag 18 november, is in het Zierikzeese Brogum een optreden van Fifi UAmour en David de Most (zie foto). Het concert begint om 22.00 uur. Het is gewaagd theater van een Australisch diLO. Het is een zeldzame combinatie van talenten, die zorgt voor een avond met veelzijdigheid en verfijnd cabaret, een feest voor het oog. Za terdag 19 november is er tussen 21.00-02.00 uur een bluesspecial met video. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7