Sint komt er bijna aan Eind 1813: Schouwen-Duiveland is bevrijd van het Franse juk Zorg om bezuinigingen rode draad in jaarverslag bejaardencentrum 5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 november 1988 Nr. 24441 Jaarverslag De Wieken ZIERIKZEE - Bezuinigen. Het loopt als een rode draad door het jaarverslag 1987 van bejaardencentrum De Wie ken. „Ondanks de door de overheid opgelegde bezuini gingen hopen wij erin geslaagd te zijn onze bewoners een zo goed mogelijke verzorging te bieden en een prettig woonklimaat", aldus het jaarverslag. Over het verslag jaar kampte men met een tekort aan personeel. Men kreeg er in dat jaar welgeteld 1,4 formatieplaats bij. „Veel minder dan wij gevraagd hadden". Het beheer van het Hervormd be jaardencentrum De Wieken is in han den van de Hervormde Stichting Be jaardenhuisvesting en -verzorging in Zierikzee. Doel van de stichting is om aan bejaarden huisvesting, verzor ging en/of eventuele andere vormen van hulp te verlenen. In het verslagjaar vertrokken zes bewoners naar elders, overleden er zeven en werden er 14 nieuwe bewo ners opgenomen. In totaal woonden er in het bejaardencentrum in 1987 58 bejaarden. Opvallend is het verschil in aantal tussen mannen en vrouwen. Met 47 zijn de vrouwen veruit in de meerderheid. Eind 1987 was de oudste bewoner van De Wieken 96. De jongste werd in dat jaar 76. De gemiddelde leeftijd was 84,9 jaar. Men ging het jaar in met een gezamenlijke urgentielijst van De Wieken en Borrendamme met een totaal van 82 mensen. Na de ingebruikname van het nieu we gebouw van de Corneliastichting werden enkele personen overge plaatst en kon het aantal wachtenden worden verlaagd naar 70. Het is het beleid van De Wieken om de bewo ners zo lang mogelijk in hun apparte ment te verzorgen. ,,Voor de bewoners moet dat een geruststellende gedach te zijn", aldus het jaarverslag. Flankerend beleid In het jaarverslag wordt ook een en ander gezegd over het flankerend be leid. Via dit flankerend beleid wer den in het verslagjaar vier personen geholpen middels tijdelijke opvang. „Gerevalideerd en weer zo goed als zelfstandig konden zij worden terug geplaatst naar hun eigen woning", al dus het jaarverslag. Men tekent daar onmiddellijk bij aan dat verdere bezuiniging van de kant van het rijk fataal zou zijn voor de verzorging van de ouderen. ,,In het vooruitzicht dat de plannen van de commissie Dekker bewaar heid worden zullen alle directies sterk moeten staan om dit niet ten koste van de zorgzame samenleving te laten komen", aldus het jaar verslag. Maar ondanks de te krappe personeelssterkte loopt alles nog goed bij De Wieken. ,,In den lande is men begonnen om familie van de be woners de kamers van hun ouders schoon te laten maken. Gelukkig is dat bij De Wieken nog niet nodig". Activiteiten In het jaarverslag is verder een uit gebreide lijst van activiteiten opge nomen en is ook plaats ingeruimd voor de wederwaardigheden van het video-team. De opbrengst van een fancy-fair werd benut voor de aan koop van video-apparatuu: en ban den. In het.verslagjaar werd ook ge start met de verspreiding van dona- teurskaarten. In 1987 werden op 23 mei de jeu des boules-banen in gebruik genomen. Gedeputeerde W. Don verrichtte de officiële ingebruikname. Binnen De Wieken is ook een huur derscommissie actief. Zij spreken hun tevredenheid uit ove.r de manier - waarop de directie van Dè Wieken ge reageerd heeft op hun wensen. Eén ding hebben ze nog wel op hun ver langlijstje staan: verplaatsing van de brievenbus van de Tbüwbaan naar het Groene Kruis-gebouw. Jaarverslag De Wieken; nog meer bezuinigen zou fataal zijn. Opperste concentratie op de Willibrordusschool, want Sint zonder feestelijke muts begroeten kan natuur lijk niet. ZIERIKZEE - Met nog twee nachtjes slapen in het verschiet voordat de Goedheiligman af meert in Zierikzee, is de spanning natuurlijk wel toegenomen. Nie mand kan er nog langer omheen, dat de NOS zaterdag de aankomst van de Sint aan de Nieuwe Haven voor een miljoenenpubliek gaat filmen. Spanning dus bij de technische ploegen van de NOS, die vandaag - donderdag - naar Zierikzee zijn afgereisd. Maar nog veel meer spanning bij de eilandelijke jeugd, die toch een goede beurt wil maken. Zoals op de Zierikzee- se Willibrordusschool bijvoor beeld, waar de allerkleinsten de tijd kregen een feestelijke muts te fabriceren. Op veel scholen wordt er hard gewerkt aan de feestelijke aankomst van de Sint. Denkwerk Alleen al de aankomst van de Sint vergt het nodige denkwerk. Want hoe krijg je al die kinderen naar het toilet bijvoorbeeld. Ze staan immers meer dan een uur aan de haven te wachten. Ook over dit soort kleine dingen wordt hef tig gediscussieerd en logisch na tuurlijk. Niets mag zaterdag fout gaan. Niet alleen voor de uitzen- diiig, maar ook voor de geweldige promotionele kans die Zierikzee niet laat schieten. Niet alleen het jeugdige pu bliek ziet uit naar de komst van de Spaanse kindervriend. Ook voor de Zierikzeese ondernemers is het zaak om te zorgen dat de etalage er extra aantrekkelijk uit ziet. Het is immers niet ondenkbaar dat de NOS-camera's een opval lend schouwvenster in beeld ne men. Een beeld dat in miljoenen huiskamers gezien wordt. Een he leboel mensen zullen hun beste beentje voorzetten om zo goed mo gelijk voor de dag te komen. De Goede Sint komt per slot van re kening niet elke dag naar Zierik zee. En de NOS ook niet. Aan de Zierikzeeënaars zal het niet liggen. Het enige dat de mens nog steeds niet in de hand heeft is het weer. Het komt nogal eens voor dat kinderen hun warme jas aan moeten trekken om de Sint te verwelkomen en de paraplu een voorwerp is dat in ieder geval bij de hand gehouden dient te wor den. Hopen maar dat de weergo den uitgerekend dit jaar een beet je mild zijn De feestelijke verlichting kan weer opgehangen worden, zoals op de Appelmarkt in Zierikzee gebeurde. Zierikzee onder Franse bezetting (deel II) ZIERIKZEE - In 1810 marcheerden Franse soldaten Zierikzee binnen. In 1813 breekt in verschillende steden in Nederland opstand uit tegen de Franse bezetters. Ook in Zierikzee gist het. De opstandelingen wenden zich tot mr. De Brauw. Hij maant tot geduld, ook als de Fransen mr. De Jonge bevelen Zierikzee te verlaten. Maar de Zie rikzeeënaars hebben duidelijk hun ongenoegen laten blijken en de Fransen zijn geschrokken. Het huis van hun commandant wordt bewaakt door soldaten. En er staan kanonnen voor zijn huis. Niet alleen de twee kanonnen wek ten verwondering en schrik. Ook aan de Nieuwe Haven is volop activiteit. Op de oorlogsbrik Le Buzler worden grote hoeveelheden buskruit ge bracht. De Brauw vraagt en krijgt hulp van Karei Willem de Jonge en mr. Johannes Junius van Hemert. Hij wil het volk moed inspreken. Nog niet tot de aanval overgaan. Laster De maire (burgemeester) van Zie rikzee verzoekt de Franse generaal Ducos en de bevelhebber van de oor logsbrik om opheldering. Zij ontken nen dat zij van plan zouden zijn iets tegen de burgerij van Zierikzee te on dernemen. Kwade laster, zo zeggen zij. Ook buiten de stadspoorten van Zierikzee wordt bekend wat zich in de stad heeft afgespeeld. Op 6 december komen Everhard Egidius Schutter, ontvanger der be lastingen in Oosterland, en Cornelis van der Stolpe, maire van Bruinisse naar Zierikzee voor overleg. De Brauw voelt zich gesterkt. Intusserf merkte natuurlijk ook ge neraal Ducos wei dat er iets broeit en dat hij weinig kan uitrichten met zijn betrekkelijk kleine garnizoen als de vlam echt in de pan slaat. Hij stuurt Roelof van Meerendock, havenmees ter van Zierikzee, naar Bergen op Zoom om daar versterking te vragen. Niet wachten De Brauw begrijpt dat hij niet lan ger kan wachten en besluit de Engel sen, die met hun schepen in de buurt liggen, een boodschap te sturen. Va rensgasten zijn er genoeg in Zierik zee. Het probleem is alfeen om deze aan boord van de Engelse schepen te krijgen. Op het Havenhoofd van Zie rikzee staat een Franse batterij, be waakt door soldaten. De Zierikzeese loodsen en Marti- nus Heere, overbrenger van de brief, komen spoedig bij De Brauw met de mededeling dat zij het niet aandur ven. Het gevaar om naar de kelder geschoten te worden is te groot. De Brauw herinnert zich het aan bod van de maire van Bruinisse en daar laat men er geen gras over groei en. Maandag zijn Schutter en Van der Stolpe nog in Zierikzee geweest en diezelfde nacht vertrekken zij. Over de vraag door wie zij vergezeld zijn lopen de meningen uiteen. De toen malige stadsarchivaris P. D. de Vos noemt Marinus Heere, maar anderen noemen de namen van Wolfert Jume- let en Jacob Okkerse uit Bruinisse. Jumelet stond bekend als een visser die uit durfde te varen als andere schippers binnen bleven en ook Ok kerse was niet voor een kleintje ver vaard. Mist Het is mistig die nacht en deze keer werkt het in het voordeel van de boodschappers. Zij zien kans om de brief te overhandigen aan George Stewart, de commandant van het voor anker liggende Engelse smal deel. Hij toont zich direct bereid om aan het verzoek van De Brauw te vol doen om de schepen voor het haven hoofd van Zierikzee te laten komen en de stad op te eisen. Bij weigering zou men direct aan vallen. Op het eerste salvo van de En gelsen zou De Brauw vervolgens met zijn mannen het Franse garnizoen aanvallen zodat de strijd voor de Fransen van twee kanten zou komen. Met de twee Bruenaars als loodsen gaat men direct onder zeil naar het Op het stadhuis wordt Lord Stuart toegesproken door de maire. Deze verklaart de stad en eilanden in bezit te nemen voor de Prins van Oranje. Lord Stuart neemt zijn intrek bij mr. W. A, de Jonge. Maire Van Adrichem begrijpt wat hem te doen staat. Hij treedt af en stelt voor dat zijn ambt wordt overgenomen door De Jonge. Iedereen stemt daarmee in. Ook de Engelse commandant. Hele nacht vreugdekreten Uiteraard zeer tot ongenoegen van de Franse generaal Ducos. Hij kan zich niet overgeven. De stad wordt immers niet aangevallen. Ducos is wel bereid de stad over te geven als hij zich tegenover zijn superieuren kan verantwoorden. Als de over macht te groot is en hij geen enkele kans maakt. Maar zich overgeven aan de Engelsen zonder eerst te onder handelen, dat is de eer van Ducos te na. Voorwaarden Ducos spreekt geen Engels, kan het ook niet verstaan en besluit De Brauw, Cornelis Tromp, Johannes Nelemans, Hendrik Mulock Houwer en Marinus Christiaan de Crane als afgevaardigden naar de Engelse sche pen testuren. De voorwaarden van de Engelse commandant waar zij mee te rug keren stellen hem danig teleur. De vrije aftocht waar hij om vraagt De Meelstraat in een ver verleden, waar mr. W. A. de Jotige woonde in het voormalige postkantoor. Natuurlijk klinkt de hele nacht het Oranje Boven, het Hoezee en andere vreugdekreten. Op Woensdag komen uit alle plaatsen van de eiland de douanen met hun vrouwen en kinde ren naar Zierikzee in de hoop dat ze daar hun makkers en landgenoten nog zullen vinden. Zij worden krijgs gevangen gemaakt en op de Franse brik ondergebracht. Ook twee in Zie rikzee wonende Fransen ondergaat eenzelfde lot. Een man van 80 jaar die te zwak is om naar Viane te gaan. maar ook de gehate commissaris van politie Malingie die te trots was om zijn post te verlaten. Woensdag 8 de cember is het een komen en gaan bij De Brauw. Een juichende menigte wist van geen wijken. Zierikzee is vrij. Walcheren volgt eerst vijf maan den later. (Wordt vervolgd) S. A. Jumelet Azn Zierikzeese havenhoofd. Archivaris P. D. de Vos maakt melding van 10 schepen, maar volgens andere bron nen waren het er minder. Geruchtenstroom Tussen de Engelse oorlogsbodems ook een kotter. Deze stuurt recht op de haven af hetgeen voor de Fransen aanleiding is om hun kanonnen erop te richten. Het kanonvuur schrikt de Engelsen af. En wat precies de drijf veer is geweest is niet bekend, maar bevelhebber Stuart geeft in ieder ge val nog geen bevel de stad aan te val len. Een en ander zorgt voor de nodige geruchten in Zierikzee. Geruchten die ook de Fransen ter ore komen. Men wordt zenuwachtig. Maire Van Adrichem geeft 's middags om 12 uur een proclamatie uit waarin het ve- trek van de Franse bezetters aange kondigd wordt. Viane te bereiken. Er ontstaat chaos onder de vluchtende soldaten. Fami lieleden raken elkaar kwijt en veel ingezetenen van Zierikzee staan de Fransen terzijde en helpen ouderen en zieken. Zonder dat er een druppel bloed vloeit is Zierikzee bevrijd. Landing De varensgezellen maken zich meester van de in de haven liggende Franse brik, breken de kruitkamer open en gooien het kruit overboord. De kanonnen worden vernageld. Ook de batterij op het havenhoofd van Zierikzee wordt door de burgers in bezit genomen. De kanonnen worden onbruikbaar gemaakt. 's Nachts om half twee landen 200 Engelsen onder leiding van Lord Stu art en kapitein Charles Hamilton. Zij marcheren naar de Meelstraat voorafgegaan door enkele stadsbe stuurders. wordt geweigerd en de Fransman kan kiezen uit verschillende moge lijkheden. Hij kan de stad overgeven en ontruimen, maar hij kan de stad ook verdedigen en een krijgsgevan genschap riskeren. Afgesproken wordt dat als de Zie rikzeeënaars om 12 uur een kanon schot lossen de Engelsen als vrienden de stad binnenkomen. Als dat kanon schot uitblijft gaan de Engelsen in de boten' en vallen de stad aan. De Fran se bevelhebber besluit zich terug te trekken uit Zierikzee en af te marche ren naar Viane om via het veer Viane- Grishoek op Tholen te landen en zich te melden in Bergen op Zoom. Vlucht De aftocht van de Fransen wordt een vluëht. De officieren vertrekken per rijtuig. De rest gaat te voet. Velen werpen hun geweren en andere uit rustingsstukken weg om maar vlug

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5