Eerste kinderzegels voor PTT-directeur Verbraak Sinterklaasinkopen per rolstoel Eerste flessen Beaujolais voor werkgroep Amnesty International CENTRALE VERWARMING DEURLOO B.V. Werkloosheid in afgelopen periode iets gedaald V 4 Tekort aan 2000 leraren technische vakken Landbouw bedrijven krijgen 23 miljoen gulden investeringssteun 145 deelnemers aan koopochtend voor gehandicapte mensen ZIERIKZEE - De (hoge) stoep voor de Hema in Zierik- zee bleek geen enkel beletsel meer te zijn. Via planken werd een verbinding gemaakt met de straatstenen. En de inzet van ongeveer 50 vrijwilligers deed de rest. Zij zorg den er voor dat de jaarlijkse koopochtend voor gehandi capte mensen ook dit jaar weer kon plaatsvinden. 145 ge handicapte mensen deden per rolstoel of aan de arm van een vrijwilliger Sinterklaasinkopen in de Hema in Zie- rikzee. In het warenhuis werden zij be groet door de voorzitster van de Unie Van Vrijwilligers (UW), B. van der Linde-FIorisse. Het was dit jaar pre cies vijftien jaar geleden dat deze or ganisatie voor het eerst het initiatief nam om in de tijd voor Sinterklaas een koopochtend te organiseren voor mensen die zo slecht ter been zijn dat zij niet op eigen gelegenheid de stad in kunnen. Na sluitingstijd Een initiatief dat begon met het winkelen met 30 ouderen uit Borren- damme. „Na sluitingstijd 's avonds in de Hema". En dat inmiddels is uitge groeid tot het winkelen met 145 men sen afkomstig uit diverse plaatsen 111 de regio. De koopochtend wordt te genwoordig georganiseerd in samen werking met de overkoepelde vrij willigersorganisatie SVOZ. Ook diverse bedrijven verleenden liun medewerking aan de koopoch- ten. Onder andere door het gratis vervoeren van rolstoelen naar de bin nenstad van Zierikzee. De mensen werden vervoerd met particuliere auto's en busjes via de Zonnebloem. Want het op touw zetten van een der gelijke koopochtend omvat heel wat organisatorisch werk zoals bleek uit een toelichting van een van de vrij willigers. „Er moet ontheffing wor den gevraagd van het parkeerver bod. De rolstoelen moeten op een plaats in de binnenstad worden ge bracht waar de mensen erin kunnen stappen. En ze moeten later weer al lemaal terug worden gebracht vanaf de Graanbeurs". Dank zij een jarenlange ervaring en de inzet van vele mensen verliep dat alles deze week weer 'op rolletjes'. Na het winkelen werden de deelnemers ontvangen in de Graanbeurs waar hen door de Hema koffie en wat lek kers werd aangeboden. Dat koffie- uurtje werd opgeluisterd door een be zoek van Sinterklaas in eigen per soon. (Even de superjet genomen). Mevrouw Speelman speelde liedjes op de piano. Er werd een Sinterklaas verhaal in dialect voorgelezen en de grijsaard onderhield zich met de deelnemers. Sommigen van hen wa ren ouder dan negentig jaar. De voor zitster van de SVOZ, mevrouw Hol land bedankte iedereen die medewer king verleende aan het organiseren van de koopochtend. ZIERIKZEE - Het beroepsonder wijs heeft een tekort van ongeveer 2000 leraren in de technische vakken. Dit cijfer geeft minister Deetman (onderwijs) in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamer lid Tuinstra (CDA). Volgens Deetman zal in het over grote deel van de gevallen waarin geen bevoegde leraar beschikbaar is ontheffing van de benoembaarheids- eisen zijn verleend. Die ontheffing is mogelijk voor mensen die in een be paald vak uitmunten door buitenge wone bekwaamheid. Als in een vaca ture niet onmiddellijk een bevoegde leraar kan worden benoemd mag ten aanzien van de vervanger voor ten hoogste een jaar van de eisen worden afgeweken. DEN HAAG - H. H. L. M. Propper is met ingang van woensdag Eerste- Kamerlid geworden voor het CDA. Hij vervult de vacature die is ont staan door het overlijden van ir. N. Buijsert vorige maand. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 AMSTERDAM - Een particuliere collectie van ruim 300 oude films is bij het veilinghuis L. Gijselman in Amsterdam voor 19.712 gulden ge veild. De films zijn waarschijnlijk al lemaal aangekocht door binnen- en buitenlandse particulieren, aldus een woordvoerder van het veilinghuis. De verzameling omvatte onder meer vijftien films van Stan Laurel en Oli ver Hardy, alle uit de jaren dertig, en twee films van Charlie Chaplin uit 1917. BRUSSEL - De Belgische staatsse cretaris voor milieuzaken, Miet Smet, wil in 1990 in Brussel een con ferentie houden over het verminde ren van chloorfluorkoolwaterstoffen (cfk's). Ze zal het volgende week voor stellen in de bijeenkomst van de EG- milieuministers in Brussel. ZIERIKZEE - Het aantal werklo zen is in de periode tussen augustus en oktober met 11.000 gedaald en be droeg gemiddeld 417.000. De daling ten opzichte van de maanden juli tot en met september deed zich vooral bij mannen voor: 10.000 tegenover bij vrouwen 1.000. Dit blijkt uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakte schattingen van het aantal geregistreerde werk lozen. Daarbij is gebruik gemaakt van ge gevens uit de registratie van de ar beidsbureaus en de enquête beroeps bevolking. Deze gegevens zijn niet gecorrigeerd voor seizoensinvloeden. De daling van het aantal gere gistreerde werklozen met 11.000 wijkt af van de ontwikkeling volgens de officiële werkloosheidscijfers. Die zijn uitsluitend gebaseerd op tellin gen van de arbeidsbureaus. Volgens die cijfers steeg het aantal werklozen met 1.000. Het CBS kan niet precies zeggen waardoor dat verschil precies is ontstaan. De CBS-schatting voor de periode augustus/oktober ligt 39 procent la ger dan het overeenkomstige officiële cijfer. Begin van dit jaar lagen de schattingen nog 30 a 33 procent lager. Vanaf maart/mei tot en met juli/sep tember waren de nieuwe werkloos heidscijfers 37 a 38 procent lager dan de officiële cijfers. Volgens de CBS- schattingen daalde tussen juli/sep tember en augustus/oktober het aan tal werklozen, korter dan een jaar in geschreven bij een arbeidsbureau met 9.0000. Het aantal langer inge schreven werklozen daalde met 2.000. De cijfers van het CBS worden in de vorm van gemiddelden over drie maanden bekend gemaakt. Zij zijn op verzoek van minister De Koning van sociale zaken en werkgelegen heid bij wijze van proef samenge steld. ■Met vrijwilligers de stad in om te winkelendaarvoor bestaat nog altijd veel belangstelling. Thema Kind en ivater is op Schouwen-Duiveland 001810011" ZIERIKZEE - De eerste kinderpostzegels met als onderwerp het thema Kind en water zijn inmiddels aan de man gebracht. In het Zierikzeese postkantoor verkocht het plaatselijke comité de eerste zegels aan directeur A. J. M. Verbraak en zijn echtge note. UTRECHT - De FNV-bond ABVA/ KABO is teruggekomen op zijn plei dooi om de eigen bijdrage van bewo ners van bejaardenoorden te verho gen voor een loonsverbetering van de medewerkers. In een gesprek met de besturen van de bejaardenorganisa ties LOBB en COSBO, die eerder woedend reageerden op het opmerke lijk voorstel, wil de ABVA/KABO ex cuses aanbieden voor de onrust die door het voorstel is ontstaan. SCHIPHOL - Hoge ambtenaren van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken zullen nog dit jaar een ontmoeting hebben met PLO-leider Jasser Arafat. Dit heeft de vertegenwoordiger van de Pa lestijnse bevrijdings organisatie (PLO) in Nederland, Afif Safieh, meegedeeld bij terugkeer uit Algiers, waar hij het congres van de Palestijn se Nationale Raad (PNR) heeft bijge woond. Directeur A. J. M. Verbraak van het postkantoor in Zierikzee kocht de eerste kinderpostzegels. Nadat voorgaande jaren het burge meestersechtpaar voor deze eerste aankoop zorgde had het plaatselijke comité nu de directeur van het post kantoor A. J. M. Verbraak en zijn echtgenote gevraagd om de eerste ze gels te kopen. Niet alleen uit hoofde van zijn functie maar ook vanwege het feit dat de vrijwilligsters van het comité Kinderpostzegels zes weken lang (tot 30 december) te gast zijn in het onderkomen van Thnte Pos was Verbraak hiervoor uitgenodigd. „Gedurende die tijd worden de me dewerkers vriendelijk ontvangen, worden er tal van hand- en span diensten aan ons verleend en wordt er voor ons kopje koffie gezorgd" om schreef mevrouw H. van der Hark, lid van het comité de „werkomstan digheden" van de in totaal 35 vrijwil ligers die elk zo'n twee dagdelen in het postkantoor doorbrengen om niet alleen postzegels maar ook kaarten ten behoeve van het kansarme kind in Nederland en in de Derde Wereld aan de man te brengen. Noodzaak De noodzaak om dit te doen bestaat nog steeds, zo stelde Verbraak vast. Nog steeds zijn er miljoenen kinde ren op deze aardbol die het meest ele mentaire (voedsel, medische verzor ging en onderdak) ontbreken en die in hun ontwikkeling worden be dreigd. „Ik heb niet de illussie dat we - dit enorme probleem binnen een aan tal jaren kunnen oplossen", maar het is verheugend dat ieder jaar weer de vertrouwde gezichtei^ van de dames Van Vessem, Van der Hark en al die andere vrijwilligers weer terugkeren in de stand hier in het postkantoor. Een fantastische groep mensen die ik al vele jaren bewonder voor hun be langeloze inzet" aldus Verbraak. Thema Met het oog op het thema Kind en water dat dit jaar als uitgangspunt voor de kinderpostzegels is genomen merkte Verbraak op er trots op te zijn hier in Zierikzee het startschot te mo gen geven. Het idee om als onderwerp voor de kinderpostzegels dit jaar kind en water te geven is twee jaar te rug op datzelfde Schouwen-Duive land ontstaan. Tijdens de opening van de Stormvloedkering in oktober '86 riep minister drs. N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat de kinde ren op om een tekening over dit on derwerp te maken. De beste inzendin gen zijn nu als kinderpostzegel gebruikt. Behalve de bekende kinderpostze gels biedt het comité Kinderpostze gels ook een ruim assortiment kaar ten ter verkoop aan. Dikbuikige Kerstmannetjes, devote Kersttafe reeltjes, serene engeltjes, volbehan- gen kerstbomen, flonkerende Kerst sterren en Anton Pieck-prentjes, het ligt de komende zes weken allemaal uitgestald op de stand in het postkan toor. De kinderpostzegels van 55, 65 en 75 cent, waarvan een deel (25 tot 35 cent) bestemd is voor kansarme kin deren en de bonte verzameling kaar ten zijn tot en met woensdag 30 no vember en van dinsdag 6 december tot en met vrijdag 30 december in het Zierikzeese postkantoor te koop en wel van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. ZIERIKZEE - Landbouwbedrijven krijgen 23 miljoen gulden extra steun voor investeringen. Het geld komt uit de 100 miljoen gulden die aan de begroting van het ministerie van landbouw en visserij is toege voegd als compensatie voor het af schaffen van de WIR-investerings- premies. Dat heeft het ministerie van landbouw en visserij bekendge maakt. Eerder ging 28,8 miljoen gulden van het bedrag naar vernieuwende projecten in de land- en tuinbouw. Over precieze vormgeving van de nu aangekondigde steun voor land bouwbedrijven is advies gevraagd aan de raad voor de bedrijfsontwik keling over twee ontwerp-regelingen. Na advisering zal het bestuur van het ontwikkelings- en saneringsfonds een besluit nemen. In de ontwerpregelingen wordt voorgesteld om zeven miljoen gulden extra te besteden voor de structuur verbetering landbouwbedrijven en 16 miljoen aan een aanvullende regeling voor investeringeh op het gebied van milieu, kwaliteit, arbeidsomstandig heden en recreatie. 'Omdal zij met grote inzet en belangeloos veel voor anderen doen ZIERIKZEE - „Deze wijn is primeur. Maar de univer sele rechten van de mens bestaan al veertig jaar. En nog steeds worden ze niet in de hele wereld nagekomen". Dat zei de voorzitster van de werkgroep Schouwen-Duive land van Amnesty International, Corrie Slabbekoorn in haar dankwoord. Het was de werkgroep die dit jaar, door de heren M. P. Pankow van slijterij/wijnhandel 't Kraanplein en N. W. J. van der Zwan van restaurant Mondragon, werd uitgekozen om de eerste flessen Beau jolais Primeur van de oogst 1988 aan te overhandigen. Dat gebeurde in de foyer van Mon dragon door mevrouw E. van der Zwan-Hooyer. Omdat de overhandi ging van de nieuwe Beaujolais aan een specifieke groep mensen uit de regio dit jaar voor de vijfde keer plaatsvond, droeg de bijeenkomst een bijzonder karakter. Niet in de laatste plaats door het optreden van de pas opgerichte cabaretgroep Schouwen-Duiveland Steun en waardering Mevrouw Van der Zwan vertelde dat de wijn dit jaar werd overhan digd aan de werkgroep Amnesty In ternational omdat deze vijftien men sen belangeloos en met grote inzet veel doen voor anderen. „Ik denk dat ze daarvoor onze steun en waardering verdienen". Die steun en waardering kwam op overtuigende wijze tot uiting via het optreden van de cabaretgroep Schou wen-Duiveland. Een 12 mensen om vattende groep die pas werd opge richt. Hoewel men voorlopig nog niet van plan is in de openbaarheid te tre den, werd voor de werkgroep Am nesty International een uitzondering gemaakt. Men had ter gelegenheid van de bijeenkomst drie korte voor drachten gemaakt die precies aanslo ten op dé gebeutenissen in de wereld die het werk van Amnesty noodzake lijk maken. J. Gudde en Pankow presenteerden een dialoog voor twee heren genaamd 'een project'. Hierin kwam het ver schil van opvatting betreffende vrij heid tot uiting tussen een docent en zijn oud-leerling. Het verdriet dat de verdwijning van een dierbaar huis dier bij een kind kan veroorzaken werd op treffende wijze vergeleken met de verdwijning van mensen in Argentinië in het lied 'vertwijfeling'. Het werd geschreven door Rens Hoogwerf en gezongen door Marleen Hoogwerf. Het optreden van de caba retgroep werd besloten met het ge dicht 'Wachten in het duister'. Ge maakt door Geert van Breugel en gezongen door Marleen Viergever. De voorzitster van de werkgroep Amnesty International Corrie Slab bekoorn bedankte de echtparen Pan kow en Van der Zwa'n met de overhan diging van de gedichtenbundel 'De dag dat je brief kwam'. Zij benadruk te dat de werkgroep vooral blij was met de uitreiking van de wijn vanwe ge de publiciteit die daarbij komt. „Want dat is het grootste machtsmid del van Amnesty International. In ve le landen in de wereld worden men sen gevangen genomen, gemarteld en gedood omdat hun eigen mening niet wordt gerespecteerd. Iets waar wij vaak niet bij stilstaan omdat vrijheid van meningsuiting voor ons heel van zelfsprekend is. Maar juist vanwege dat laatste hebben we de plicht op te komen voor die mensen". De nieuwe Beaujolais werd niet al leen in flessen overhandigd, maar ook geproefd. Volgens kenners is 1988 een zeer goed Beaujolaisjaar. Het koude voorjaar vertraagde de bloei. Maar direct na de bloei bleef het rede lijk goed weer, vooral in de maand ju ni. In de vroegrijpe gebieden begon men begin september met de oogst van druiven. Tben de regenbuien het Franse wijnbouwgebied Beaujolais begonnen te teisteren was 85 procent van de oogst binnen. De nieuwe Beaujolais is vanaf vandaag, 17 no vember, in de winkels verkrijgbaar. E. van der Zwan-Hooyer overhandigt de eerste Beaujolais Primeur aan de voorzitster van de werkgroep Amnesty International Schouwen-Duiveland, C. Slabbekoorn. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4