ÊlhtSTS ,,We mogen niet volstaan met afwachten wat en hoe er voor ons wordt beslist" 'Grenzen waarbinnen de begroting sluitend te krijgen zijn bereikt' Algemeen bestuur waterschap achter instellen commissies Zware schade bij aanrijding Ruit ingegooid Auto bekrast Diefstal uit caravan Inbraak beveiliging basisscholen komt bijeen Commissie bestuurszaken Westerschouwen DEURLOO B.V. Inbraak in sportkantine Mast gestolen Buitenboord motor gestolen VVV Renesse praat over verhoging contributie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Commissie financiën Westerschouwen 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderde 17 november 1988 Nr. 24141 3 Hoofdingelanden akkoord met begroting waterschap "89 ZIERIKZEE - „We hebben nu de grenzen bereikt waarbinnen de begroting sluitend te krijgen is". Dat is de conclusie van de commissie die de begroting 1989 van het Wa terschap Schouwen-Duiveland bestudeerd heeft. Het algemeen bestuur van het water schap ging op haar vergadering woensdag akkoord met een verhoging van het geschot met 6,- per hectare tot 156,- per hectare. Deze ingreep was nodig om de post onvoor zien binnen de begroting op te voeren en de begroting sluitend te maken. ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op de kruising Julianastraat-Provincia- leweg raakten gisteren, woensdag, twee auto's zwaar beschadigd. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. G. A. K. uit Dreischor reed met zijn auto over de Julianastraat met de be doeling om de Provincialeweg op te draaien. Hij verzuimde daarbij voor rang te verlenen aan L. J. J. B. uit Goes. De laatste kon een aanrijding niet meer vermijden. De schade aan de auto's was groot. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag 16 op donderdag 17 novem ber is tegen K. B. de V., zonder vaste woon- of verblijfplaats, proces-ver baal opgemaakt. B. de V. had een ruit ingegooid. B. de V. werd aan de hand van ge tuigenverklaringen aangehouden in een café in Zierikzee. Hij bekende een ruit te hebben ingegooid bij gerechts deurwaarder v. V. uit Zierikzee. B. de V. werd na verhoor weer op vrije voe ten gesteld. ZIERIKZEE - R. H. W. uit Ouwer- kerk deed bij de politie aangifte van vernieling van zijn auto. De auto werd door onbekenden rondom be krast. De auto van W. stond geparkeerd aan het Jannewekken in Zierikzee. Een schadebedrag is niet bekend. RENESSE - F. W. J. uit Arnhem deed bij de politie aangifte van dief stal uit zijn caravan. De caravan stond op het terrein van een camping aan de Hoogenboomlaan in Renesse. Uit de caravan werd gestolen een laadpaneel voor accu's, een zendbak en een dieptemeter. De totale schade bedraagt 2800,-. Zij kunnen gevraagd of onge vraagd het dagelijks bestuur advise ren en hetgeen de commissie het da gelijks bestuur adviseert wordt uiteraard ook ter kennis gebracht aan het algemeen bestuur. BROUWERSHAVEN - Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheden en de kosten van di verse soorten inbraakbeveiliging voor basisscholen. Dat werd duidelijk tijdens de open bare vergadering van de adviescom missie voor het onderwijs van de ge meente Brouwershaven. Het college van b en w legde dit onderwerp voor aan een adviescommissie omdat in de afgelopen jaren herhaaldelijk werd ingebroken en vernielingen werden aangericht, vooral in de basisscholen te Brouwershaven. Uit de reacties van de commissieleden bleek dat men eerst meer achtergrondinforma tie wil hebben over de kosten en wer king van diverse soorten inbraakbe veiliging voor men een advies kan uitbrengen. Behalve een onderzoek naar diverse soorten inbraakbeveili ging zal ook worden nagegaan wat de kosten zijn om de basisscholen in de gemeente te verzekeren tegen in braak. Dijkgraaf M. J. Steur stelde dat het waterschapsbestuur slagvaardig zal moeten handelen om financieel ge zien het hoofd boven water te houden. In zijn toelichting op de begroting stelde de dijkgraaf dat een aantal fac toren kostenverhogend heeft ge werkt. „Daarnaast is een aantal sub sidies opgedroogd", aldus Steur. Hoofdingeland J. M. Geluk stelde dat de ruimte in de begroting steeds kleiner wordt en dat efficiënt werken nu meer dan ooit noodzaak is. „Goed beheer is noodzakelijk, maar kosten besparing ook", aldus Geluk. Dijk graaf Steur: „Ik ben het wel met u eens, maar we zitten op dit moment aan de grens van onze mogelijkhe den". „Meer kunnen we met onze huidige personeelsbezetting niet aan en de kwaliteit van het werk is ook belang rijk. We kunnen onze capaciteit niet afstemmen op de pieken in het werk". Hoofdingeland L. Goedbloed stel de vervolgens dat serieus overwogen dient te worden om voor bepaalde werkzaamheden derden in te schake len. Hoofdingeland A. F. van de Zande-Vleugels Schutter sprak van een sluipende lastenverzwaring en stak een beschuldigende vinger uit naar Den Haag. „De dijkgraaf had het al over opdrogende subsidies en subsidiegelden die te laat binnenko men. Dat neigt naar onbehoorlijk be stuur". Protest Van de Zande zei niet te twijfelen aan de efficiëncy van het waterschap. „Maar ik maak me wel zorgen over de geschotsverhoging, want dat zou wei eens uit de hand kunnen lopen. Ik denk dat wij een krachtig protest moeten laten hóren". Hoofdingeland Goedbloed nam ais vertegenwoordi ger van de financiële commissie de gelegenheid te baat om, niet voor de eerste keer, de functie van de finan ciële commissie ter discussie te stel len. Goedbloed: „De commissie werkt niet zoals het zou moeten. We kunnen niet meer doen dan achteraf consta teren dat het anders had gemoeten". Goedbloed stelde dat het water schap naar zijn idee een wat te sta tisch geheel is. ,,Er moet meer inter actie komen tussen het dagelijks bestuur, de hoofingelanden en de in gelanden. Ik denk dat we dan praten over het verbeteren van de water schapskwaliteit", aldus Goedbloed. Volgens de aanbiedingsbrief bij de begroting 1989 sluit de begroting van baten en lasten met een post onvoor zien van 94.635,07. Verder is voor een groot aantal kapitaalswerken de afschrijvingstermijn verlengd het geen het waterschap een financiële ruimte van 475.000,- biedt. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie financiën komt dinsdag 22 november om 19.30 uur bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De vergadering is openbaar toegankelijk. Op de agenda staat onder meer de aankoop van ansichtkaarten, extra geld voor het REC, subsidie Vrouw en Geloof, camping Duinhoeve en de Ro de Kruis Ambulancedienst. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie algemene en bestuurlijke zaken vergadert woens dag 23 november in het gemeente huis te Burgh-Haamstede. De open baar toegankelijke vergadering begint om 16.00 uur. Op de agenda staat onder meer de evaluatie vakantiekrachten/parkeer- controleur, de bijdrage voor een preventie-onderzoek criminaliteit, de opname van asielzoekers, zeebad Nieuw-Haamstede en de overname van camping de Duinhoeve van Rot terdam voor de prijs van 7,5 miljoen gulden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 LIBREVILLE - De leider van de Namibische bevrijdingsbeweging SWAPO, Sam Nujoma, heeft in Libre ville verheugd gereageerd op het ak koord in het vredesoverleg over Zuid elijk Afrika dat dinsdag in Genève bereikt werd. De delegaties van Zuid- Afrika, Angola, Cuba en de Verenig de Staten sloten in Genève een principe-akkoord over het beëindi gen van de burgeroorlog in Angola en de onafhankelijkheid van het door Zuid-Afrika bestuurde Namibia. DREISCHOR - In de nacht van dinsdag 15 op woensdag 16 is inge broken in de sportkantine van SV Dreischor. De dieven gingen er vandoor met onder andere snoep en audio-casset tes. De dieven verschaften zich toe gang tot de kantine door een ruit van de toegangsdeur te vernielen. De po litie stelt een onderzoek in. SCHARENDIJKE - Vanaf het ha venplateau in Scharendijke is een FJ-mast gestolen. Gedupeerde is L. K. uit Zierikzee. Hij claimt een schade van 500,-. BRUINISSE - A. A. v. d. G. uit Leerbroek deed bij de politie aangif te van diefstal van een buitenboord motor. Hij claimt een schade van 5250,-. De boot van v. d. G. bevond zich op een perceel aan de Langeweg bij Brui- nisse. De diefstal is vermoedelijk ge pleegd tussen augustus en november. De buitenboordmotor is 9,9 pk sterk en van het merk Yamaha. RENESSE - De algemene najaars ledenvergadering van de VVV in Re nesse wordt donderdag 1 december gehouden in het Wapen van Zeeland aan de Korte Reke te Renesse. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer een contributieverhoging met 3%, het verslag van de evenementencommis sie in verband met de oprichting van de Stichting Recreatie-activiteiten Westerschouwen, verslag van de Stichting Promotie Schouwen-Duive land en een verslag van het platform- overleg inzake criminaliteitsbestrij ding. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf(na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f lèl,20; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Om hoofdingelanden meer bij beleid te betrekken ZIERIKZEE - Het is er eindelijk van gekomen. Vanaf janauri 1989 zijn er niet alleen vergaderingen te verwach ten van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland. De hoofdinge landen gingen op de waterschapsvergadering akkoord met instelling van vier commissies die het dagelijks be stuur moeten gaan adviseren. Hoewel het bepaald niet de eerste keer is dat over deze kwestie gesproken werd ontstond de nodige discussie bij de behandeling van het agendapunt. Vorig jaar al bij de vaststelling van de begroting voor 1988 klaagde hoofdingeland L. Goedbloed zijn nood over het functioneren van de fi nanciële commissie. Dijkgraaf M. J. Steur opperde toen de suggestie of het wellicht wenselijk was om een aantal commissies in het leven te roe pen en misschien ook binnen het da gelijks bestuur te komen tot een por tefeuilleverdeling. Adviescolleges Uiteindelijk besloot men tot instel ling van vier adviescommissies. De commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden en personeel, de commissie waterbeheer, de commis sie organisatie beheer en de commis sie financiën. De commissies zijn be doeld als adviescolleges voor het dagelijks bestuur van het water schap. Hoofdingeland J. Pomper zwengel de de discussie aan met de vraag waarom de commissies eigenlijk het dagelijks bestuur en niet het alge meen bestuur adviseren. „Want hoe moet dat dan als het dagelijks be stuur het advies van een commissie naast zich neerlegt?". Het nam enige tijd in beslag alvorens aan Pomper uit was gelegd hoe een en ander in zijn werk gaat. Onafhankelijk Vervolgens stelde hoofdingeland Goedbloed dat het in zijn ogen niet juist is als de voorzitter van een com missie een lid van het dagelijks be stuur is. „Ik denk dat l}et de werk zaamheid van de commissie zou ver sterken als de voorzitter niet uit de kring van het dagelijks bestuur komt", aldus Goedbloed. Dijkgraaf Steur antwoordde daar op dat het juist beter is als iemand uit het dagelijks bestuur voorzitter is van een commissie. „Want een voorzitter moet onpartijdig zijn", al dus Steur. „Een lid van het dagelijks bestuur kan niet gewoon lid van een commis sie zijn want dan zou hij zichzelf moe ten gaan adviseren". Steur kreeg bij val van hoofdingeland A. F. Van de Zande-Vleugels Schutter. Zij stelde dat juist de deskundigheid van een lid van het algemeen bestuur in een commissie niet gemist kan worden. Publiek Ook enige discussie ontstond over de vraag of men het publiek, de ver gaderingen zijn openbaar, spreek recht moet geven en in welke vorm dat dient te geschieden. Het dagelijks bestuur van het waterschap stelt voor het publiek voor de aanvang van de vergadering de gelegenheid te geven over de agendapunten hun zegje te doen. Van de Zande stelde dat het wel licht beter is dat het publiek voor de behandeling van ieder agendapunt de gelegenheid krijgt opmerkingen te maken of vragen te stellen. De praktijk leert overigens dat van deze gelegenheid niet echt vaak gebruik wordt gemaakt. Zo er al publiek naar commissievergaderingen komt. De commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden gaat zich onder meer bezig houden met alge mene beleidsuitgangspunten en be stuurlijk/juridische zaken, waaron der bijvoorbeeld behandeling van bezwaarschriften. Verder in de porte feuille van deze commissie veilig heid, gezondheid en welzijn van het personeel van het waterschap. Beheer De commissie organisatie beheer wordt belast met het beheer van wa terkeringen, wegen en de hulpmidde len die men nodig heeft om taakstel lend te kunnen werken; gereedschap en machines. Ook kunnen binnen die commissie zaken aan de orde komen als automatisering, maar ook even tuele inzet van derden voor bepaalde werkzaamheden. De beheersgebieden waterkwanti teit en waterkwaliteit zijn onderge bracht in één commissie. Dit met het oog op het integrale waterbeheer. De commissie financiën tenslotte gaat zich bezig houden met de finan ciële aspecten van het waterschapsbe- leid. Eelke commissie bestaat uit vijf leden en een voorzitter. Hun zittings duur is drie jaar en zij worden be noemd door de algemene vergade ring. ZIERIKZEE - „Naar mijn mening kunnen en mogen we niet volstaan met afwachten wat en hoe er voor ons wordt beslist", aldus dijkgraaf M. J. Steur. Op de alge mene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duive land schetste Steur in het kort de pro's en contra's van de op stapel staande waterschapswet. Steur stelde dat het door alle belanghebbenden gezamenlijk besturen en be leid bepalen een wezenskenmerk is voor het functione ren van het waterschap. „En daar dienen we ons voor in te zetten", aldus Steur. Duiveland is een zogenaamd all-in waterschap met vier taken. Dat heeft als groot voordeel dat ook in de toe komst zowel bestuurlijk als langs ambtelijke weg met korte lijnen de onderscheiden taken met elkaar geïn tegreerd kunnen worden. Steur stelde in zijn openingswoord dat er allerlei nieuwe ontwikkelin gen op het waterschap afkomen. Er is een aantal wetten op komst dat regels en richtlijnen bevat die van belang zijn voor de taakuitoefening van de waterschappen. In de eerste plaats krijgt men te maken met de water schapswet die vermoedelijk in 1990 of 1991 van kracht wordt. Kennis nodig Steur: „Het Waterschap Schouwen- „Daarbij is het wel zo dat bij alle taken deze ontwikkelingen zich aan dienen", aldus Steur. „Dat vergt veelzijdige kennis en legt bovendien een groot beslag op onze tijd". Algemeen uitgangspunt van de wa terschapswet is de trits belang-beta- ling-zeggenschap. Allereerst dient be paald te worden wie er precies belang heeft bij de taakuitoefening van het waterschap. Steur: „Dat zijn dus on der andere eigenaren van gebouwde en ongebouwde onroerende goede ren. Daarnaast noemt de wet nu ook zij die wegens een persoonlijk recht gebruike2*s zijn van ongebouwd on roerend goed". Betaling Wie belang heeft bij een goede taakuitoefening van het waterschap moet daar ook een financieel steentje aan bijdragen. Op alle niveaus is men nog aan het studeren hoe de mate van belang in verband moet worden ge bracht met de hoogte van de financië le bijdrage. Op Schouwen-Duiveland ligt dat vrij ingewikkeld omdat er veel groepen belanghebbenden zijn. Het gaat immers om een all-in water schap met vier taken. Steur: „Het probleem in deze is het hanteren van normen en het zoeken Dijkgraaf M. J. Steur over toekomstige waterschapswet: Dijkgraaf M. J. Stexir:Gezamenlijk besturen en beleid bepalen wezens kenmerk voor waterschap'". naar de normen om tot een deugdelij ke afweging van de belangen per ca tegorie bij de taakuitoefening door het waterschap te geraken". Daarnaast wordt ook de samenstel ling van het waterschapsbestuur geënt op de waterschapswet. Wie veel belang heeft bij het werk van het wa terschap moet daar evenredig aan meebetalen, maar krijgt dan ook meer zeggenschap in het doen en la ten van het waterschap. Steur: „Het zal bijvoorbeeld duidelijk zijn dat het belang van gebouwd bij de water- beheersingstaak in een veengebied anders ligt dan in een hoog gelegen zandgebied". Het waterschap verricht onder andere werk aan watergangen. Uiteraard moet dat allemaal wel betaald worden t E3 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3