O „Als beheerder ben je eigenlijk een pastoor zonder wit boordje" Pleidooi van RU voor 'n actief acquisitiebeleid Nog geen eventuele uitspraak raad over overname Duinhoeve DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vervuild slib naar haven Hansweert 1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24440 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Kegel Schipbreuk Dichteres Korfbal De kegel op een Zierikzees kruispunt zou niet Het PvdA-voorstel voor subsidie Technica 10 Bruse dichteres brengt tweede gedichtenbun Korfbalvereniging All-Ready blijkt zeer succes Het leven is een voortdurend afscheid nemen. snelheidsremmend werken. (Pag. 2). lijdt schipbreuk. (Pag. 3). del uit. (Pag. 5). vol in de ouverture. (Pag. 9). Elise von Heyking Beheerder H. van Sonsbeek neemt afscheid van PTT-bungalowpark Klein Poelland RENESSE - „Het fijne van dit vak is de omgang met de mensen. Als beheerder van een bungalowpark heb je een vertrouwenspositie. Eigenlijk ben je net een pastoor, maar dan zonder wit boordje". Aan het woord is H. van Sonsbeek, beheerder van PTT- bungalowpark Klein Poelland te Renesse. Hij neemt vrijdag afscheid van de Werkplek waar hij zich 12 jaar lang heeft ingespannen om het een ieder naar de zin te maken. „En in al die tijd ben ik nooit met tegenzin naar mijn werk gegaan", aldus Van Sons beek. Sterker nog: „Ik heb van mijn hobby mijn beroep kunnen maken". H. van Sonsbeek: ,,Ik heb van mijn hobby mijn beroep gemaakt Van Sonsbeek mag per 1 december van een welverdiende rust gaan ge nieten. Niet dat hij daar nou reikhal zend naar uitziet. ,,Ik heb er moeite mee om afscheid te riemen van dit werk. Ik heb het altijd met veel liefde gedaan". Van Sonsbeek keert terug naar zijn vroegere woonplaats Lei den. „Maar ik zal Renesse nooit ver geten. Ik heb het altijd erg naar mijn zin gehad in Zeeland". Postzak Op het moment dat Van Sonsbeek afscheid neemt van de PTT heeft hij er 45 dienstjaren opzitten. „Mijn grootvader was bij de post, mijn va der zat bij de post en ik ben ook bij de post terecht gekomen", aldus Van Sonsbeek. Hij begon als postbestel- ler in Leiden. „Ik ben geboren in Rot terdam, maar mijn vader promoveer de tot hoofdbesteller en werd overge plaatst naar Leiden". Tegenwoordig beschikt de post- besteller over een lichtlopend karre tje, maar toen Van Sonsbeek door de straten van Leiden liep deed hij dat met een postzak op de rug. „Dat wa ren behoorlijke vrachten", aldus Van Sonsbeek. Hij bleef zo'n jaar of acht post- besteller. „En toen ben ik draadom roep acquisiteur geworden. Dan moest ik de deuren langs om abon nees te werven voor de draadom roep", aldus Van Sonsbeek. De draad omroep werd door de PTT in het leven geroepen in de tijd dat de radio nog maar in de kinderschoenen stond. Van FM-Stereo ontvangst was nog geen sprake en onder het motto 'ongestoord genot' ging de PTT dan ook de boer op om haar draadomroep te promoten. Filmdienst Weer later kwam Van Sonsbeek bij de filmdienst van de PTT terecht. Van het geluid naar de bewegende beel den. „Ik was zelf geen cineast, maar ik ging bijvoorbeeld wel mee voor de belichting als er een documentaire gemaakt moest worden. En ik reisde ook met voorlichtingsfilms door het land. Voorlichtingsfilms bijvoor beeld over de moderne telefooncen trale". „Dat was in de tijd dat het automa tisch bellen net in zwang kwam. Je moest de mensen als het ware leren om de telefoon te gebruiken, want men was gewend een telefoniste aan de lijn te krijgen die hen dan met het gewenste nummer doorverbond". In 1966 belandde Van Sonsbeek in het beroep dat hij tot op heden heeft uitgeoefend: beheerder van een PTT- bungalowpark. ,,Ik ben begonnen als beheerder van het PTT-bungalow park in Uddel en in 1976 ben ik naar Klein Poelland gekomen", aldus Van Sonsbeek. Klein Poelland was toen nog niet veel meer dan een verwilder de oude boomgaard. Van Sonsbeek stond aan de wieg van het bungalow park. Pionier Wat dat betreft kan hij gezien wor den als een pionier op zijn gebied. „En ik moet zeggen dat ik van mijn superieuren altijd erg veel ruimte heb gekregen om Klein Poelland naar mijn idee in te richten". Van Sonsbeek hoefde in die beginperiode bepaald niet naar werk te zoeken. Er moesten paden aangelegd worden en groen ingeplapt. „Daar heb ik echt heel mijn hart en ziel in gelegd". Zoals al eerder gemeld zag Van Sonsbeek de kans om beheerder te worden van een bungalowpark als het vervullen van een droom. „In mijn vrije tijd had ik me ook al bezig gehouden met het leiden van een camping voor schipperskinderen. Beheerder van een bungalowpark was eigenlijk altijd een soort droom van mij". Van Sonsbeek stelt dat bij de bouw van de 40 bungalows en de inrichting van het 4,5 hectare grote gebied altijd heel goed rekening is gehouden met het omringende landschap. „Een bungalowpark in een bos ziet er heel anders uit", aldus Van Sonsbeek. „Je moet een bungalowpark aanpassen a$n het landschap". Belangenbehartiging Van Sonsbeek stelt dat er een groot verschil is tussen commerciële bun galowparken en de PTT-bungalow- parken. „Je moet ook niet vergeten dat de bungalowparken maar een on derdeel zijn van de activiteiten van de Stichting Personeel en Kinder Fonds. De PKF behartigt de maat schappelijke en sociale belangen van het PTT-personeel. En de recreatie is daar een onderdeel van". Het mag duidelijk zijn dat de PTT- bungalowparken en campings niet gericht zijn op het maken van winst. „Service en dienstbetoon aan de gas ten staat voorop", aldus Van Sons beek. „De mensen komen hier om alles van zich af te kunnen zetten. Daarom is het heel belangrijk dat ze zich hier thuis voelen. En dat ze na een verblijf hier ook tevreden weer naar huis gaan", aldus Van Sonsbeek. Hij stelt dat de beheerder van een bungalow park ook een vertrouwensman is voor de gasten. „Sommige mensen Storten heel hun hart bij je uit. En als je.daar geen.tjjd voor hebt moet je ge woon tijd maken als beheerder". Team Op een bungalowpark als Klein Poelland is altijd werk in overvloed. Zeker als je zo'n perfectionist bent als Van Sonsbeek. Want het is hem niet snel goed genoeg. Gelukkig hoeft hij al het werk niet alleen te doen. „Ik heb in C. Lodder en J. Wisse heel goe de medewerkers. Je moet gewoon een goed team om je heen hebben, anders red je het nooit". „Eigenlijk moet je 24 uur per dag beschikbaar zijn voor je gasten", stelt Van Sonsbeek. „Je wordt wei eens 's nachts je bed uit gebeld. Ik heb verschillende keren een sterfge val op het bungalowpark meege maakt. Dan moet je als beheerder de familie opvangen. Dat hoort er alle maal bij". „Eigenlijk is een bungalowpark als Klein Poelland een soort visitekaart je voor de PTT. Als de gasten het naar hun zin hebben vertellen ze het door. Als ze het niet naar hun zin hebben gehad kijken ze de PTT er op aan", al dus Van Sonsbeek.. Hij meldt dat Klein Poelland voor tweederde van het jaar een gemiddelde bezettings graad van 80 procent kent. Een be hoorlijk hoge score. „Maar we willen proberen nog hoger te komen, nog meer aan promotie doen". Opvolger Van Sonsbeek wordt opgevolgd door H. Kok. Hij loopt al met Van Sonsbeek mee sinds september. „Maar eigenlijk is dat nog veel te kort", aldus Kok. „Want aan dit werk zitten enorm veel aspecten. Je bent hier nooit klaar". Van Sonsbeek be aamt wat Kok zegt. „Maar ik heb er alle vertrouwen in dat hij het klaarspeelt". HANSWEERT - Het provinciaal bestuur van Zeeland stemt in met de plannen ran Rijkswaterstaat om 180.000 kubieke meter zwaar veront reinigd baggerslib op te slaan in de ongebruikte haven van Hansweert. Om inzicht te krijgen in de mate vaiv-verspreiding van de zware meta len die uit het slib afkomstig zijn, moet elk jaar een monster worden ge nomen in de dijk aan de noordzijde van de opslagplaats. Het scheiden van het verontreinigd slib is volgens de provincie te duur. Bovendien is het nog onduidelijk waar het vervuilde deel dan moet worden opgeslagen. Overigens lopen er nog bezwaar schriftprocedures tegen de plannen. Het provinciaal bestuur werkt aan een beleidsplan waarin nader wordt ingegaan op dè problematiek van verontreinigde waterbodems en ber ging van vei-vuild slib op de lange ter mijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ffir DE 81U* Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Mist Heldere avond en nacht en op uitge breide schaal mist. Dè wind west tot zuidwest 1 tot 3 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 4 gra den, aan zee 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 17 nov.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 nov. Zon op 08.01, onder 16.47 Maan op 13.59, onder 23.30 17 nov. Zon op 08.03, onder 16.46 Maan op 14.14, onder Volle Maan: 23 november (06.29) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het rustige weer houdt ook morgen nog aan. Vannacht en in de vroege ochtend kan in de vochtige lucht die boven ons land aanwezig is plaatselijk mist ontstaan. Later in de ochtend gaat de mist over in lage be wolking. In de middag komt de zon er hier en daar door. Het blijft de hele dag droog. Het hogedrukgebied dat voor dit weer zorgt verplaatst zich woensdag langzaam zuidoostwaarts over ons land. Hierdoor is er weinig wind, maar in de loop van de dag gaat er een zwakke tot matige wind waaien uit het zuidwesten. Zierikzeese activiteiten vallen in het niet ZIERIKZEE - De uitbreiding van bestaande vestigin gen loopt goed, maar van nieuwe bedrijfsvestigingen is geen sprake. Dit constateert de fractie van de Reformato rische Unie in zijn reactie op de algemene beschouwin gen van het college voor komend jaar. Ofschoon er reeds enkele jaren een korting wordt gegeven op de bouw grond op industrieterrein de Zuid hoek en het bedrijventerrein aan het Haringvlietplein verloopt de uitgifte ervan maar moeizaam. In de periode van september '88 tot september '89 zijn in de Zuidhoek twee percelen bouwgrond verkocht. Daarnaast is op acht percelen (twee op het Haring vlietplein en zes in de Zuidhoek) op tie gevraagd. Volgens de RU en ook de PvdA is het dan ook de hoogste tijd voor het voeren van een actief acquisitiebe leid. Op grond van datgene wat de ande re Zeeuwse gemeenten doen om nieu we bedrijven aan te trekken stelt de RU dat de activiteiten in Zierikzee in het niet vallen. De RU erkent dat die andere gemeenten mogelijk betere mogelijkheden hiervoor hebben. Dat weerhoudt de gemeente evenwel niet om een actief acquisitiebeleid te voe ren en dan bij voorkeur door te kie zen voor een eilandelijke aanpak. „De tijd dringt om reeds nu verdere initiatieven te ontplooien" aldus de eenmansfractie in zijn algemene be schouwingen. Ook de WD en PvdA zijn voorstander van een regionale aanpak. Die aanpak van de werkloosheid is ook voor de PvdA en de VVD aanlei ding om enige ongerustheid aan het papier toe te vertrouwen. Daar waar in september sprake was van een lich te daling van de werkloosheid in Zee land, steeg deze op Schouwen-Duive- land met 0,2%. Om in die situatie verandering te brengen is, zo meent de PvdA, weliswaar een moeilijke zaak, maar daarentegen hebben de sociaaldemocraten de indruk dat elk initiatief om hierin verbetering te brengen wordt uitgesteld totdat de resultaten van het onderzoek van de Intergemeentelijke Sociale Dienst naar de werkgelegenheidsstructuur bekend zijn. De PvdA constateert verder dat een gericht acquisitiebeleid pas na een jaar wachten op gang lijkt te komen. Volgens de sociaaldemocraten is de gemeente Zierikzee te angstig om bij het doen van investeringen op dit ge bied risico's te nemen. En dat terwijl er voor het stimuleren van de werk gelegenheid 32.000 gulden gereser veerd is. Raad Westerschouwen wil eerst behandeling in commissies BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes terschouwen heeft nog geen uitspraak gedaan over de eventuele overname van camping De Duinhoeve door de gemeente. De raad schaarde zich eensgezind achter CDA- raadslid J. W. Geleijnse die opmerkte dat een dergelijk onderwerp niet thuishoort op de lijst van ingekomen stukken, maar allereerst als agendapunt in in ieder ge val de commissie algemene en bestuurlijke zaken behan deld dient te worden. De gemeente Rotterdam, nu nog ei genaar van de camping, vraagt een bedrag van 7,5 mil joen gulden voor de camping. Het bedrag van 7,5 miljoen gulden wordt vermeld in een brief van het college van b en w van Rotterdam aan de gemeente Westerschouwen. Als de laatste zou besluiten tot overname van de camping zou zij ook de perso nele verplichtingen van de gemeente Rotterdam over moeten nemen. Het college van b en w van Wester schouwen had de brief van de ge meente Rotterdam op de lijst van in gekomen stukken geplaatst en vroeg de raad op basis van die brief een uit spraak te doen of men al dan niet ver der moet gaan met onderhandelen met de gemeente Rotterdam. Uit de opmerkingen van verschil lende raadsleden bleek overduide lijk dat men eerst meer informatie wil voordat men zich uitspreekt over een dermate belangrijke zaak. In eerste instantie had VVD- woordvoerder ir. C. W. Veerhoek een uitgewerkte argumentatie klaarlig gen. Maar ook hij sloot zich aan bij de opmerkingen van Gelijnse, evenals PvdA-woordvoerder G. J. W. van der Salm en RU-raadslid J. van den Ber ge. De kwestie komt allereerst terug op de agenda van de commissie finan ciën op haar vergadering van dinsdag 22 november en daarna op de agenda van de commissie algemene en be stuurlijke zaken van woensdag 23 no vember.' Stichting Schelphoek Ook aan de orde kwam tijdens de behandeling van de ingekomen stuk ken de eventuele deelname door de gemeente in de Stichting Schelp- hoek. PvdA-woördvoerder G. J. W. van der Salm betichtte het college van b en w van eigenmachtig optre den. „In uw brief aan gs en Raad van State over deze problematiek duikt ineens d^ budgetfinanciering op. En dat is in de raad nooit besproken". Van der Salm wist zich gesteund door VVD-raadslid Veerhoek en van achter de bestuurstafel kon men niets anders doen dan erkennen dat de manier waarop een en ander in de brief is geformuleerd kennelijk ver warring heeft gesticht. Wethouder A. J. Padmos reageerde op de opmerkingen van Van der Salm en Veerhoek dat het college eigenlijk alleen maar de zienswijze van de Stichting Renesse kenbaar heeft wil- CDA-raadslid J. W. Geleijnse: ,,Dit hoort niet thuis op de lijst van inge komen stukken len maken. Door een wat onzorgvul dige redactie van de brief lijkt het nu echter of het de zienswijze van het college betreft. Een en ander wordt met een aanvullende brief rechtgezet, zo beloofde het college.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1