'Onderzoeken hoe onzichtbaar maken van vrouwen is ontstaan' Extra geld voor de reconstructie van de Hoge Kerkstraat Iefka veertig jaar leidster van meisjesclub de Zonnestraaltjes DEURLOO B.V. Rijkspolitie demonstreert in Goes Kop/staart- aanrijding Aanrijding in Oosterland Veel schade bij aanrijding op Heuvelsweg In slaap gevallen achter het stuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 november 1988 Nr. 24439 3 Vrouw en Geloof viert eerste lustrum met poppenspel: Van vroedvrouw, heks en maangodin BURGH-HAAMSTEDE - „Altijd zullen er heksen le ven. Ook brandstapelvuur kunnen we doorstaan". Dat zongen de de> iien marionettepoppen van Poppentejater Rosa tijdens de eerste lustrumviering van de werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen-Duiveland. Het was geen op pervlakkig, verstrooiend poppenspel dat werd opge voerd tijdens de viering. Op indringende en boeiende wijze werd de beeldvorming rondom onafhankelijke vrouwen getoond. De geboorte van een van de marionetten die de vrouw uitbeelden in het pop penspel; Van vroedvrouw, heks en maangodin. Het poppenspel Van vroedvrouw, heks en maangodin beperkte zich daarbij niet tot de huidige tijd. Enke le van de dertien vrouwen die ten to nele werden gevoerd leefden eeuwen geleden. Maria, de moeder van God bijvoorbeeld, de eerste vrouw Eva, de begijn, de amazone en Aletta Ja cobs. In totaal 13 vrouwen die door hun geschiedenis en karakter elk voor zich een groep vertegenwoordi gen. Hun geschiedenis werd in het poppenspel geassocieerd met de hek senvervolging in de Middeleeuwen. De vrouwen die werden verbrand puur op grond van de beeldvorming die rondom hen werd opgebouwd. Masker Met het poppenspel werd getoond hoe in de loop der tijd, maar ook te genwoordig, bepaalde groepen vrou wen een masker krijgen opgedrukt. In het middelste gedeelte van het drieluik, waaruit het menshoge pop pentheater was opgebouwd, werden de dertien vrouwen 'veroordeeld tot heks'. Werd hen een masker opgehan gen. Eva omdat zij er de oorzaak van zou zijn dat zelfs de zoon van God voor de mensheid moest sterven. De amazone omdat zij zich sterk en strijdlustig en dus mannelijk ge droeg. De vroedvrouw omdat zij via toverkunsten pasgeborenen liet ster ven en mannen impotent maakte. De dikke vrouw werd (onder steund door een citaat van Siegmund Freud) het masker opgedrukt dat zij aan snoepzucht/vraatzucht lijdt. De lesbienne kreeg het masker opge drukt met de stelling (van een man lijke psycholoog) dat haar andere sexualiteit alleen wordt veroorzaakt door incest-ervaringen als kind. De feministische theologe werd afgewe zen vanwege de uitspraak (van bis schop Simonis) dat het onmogelijk is een katholieke vrouw tot priester te wijden omdat Jezus een man was. Als deze veroordelingen, ook van de oudere vrouw, de huisvrouw en de prostituée werden uitgesproken door een levensgrote rechter. Op basis van allerlei bekende citaten. De vrouwen, die het poppentheater presenteerden, maakten bij hun spel niet alleen ge bruik van marionettepoppen, maar speelden ook zelf mee. In de beide zij luiken van het drieluik-toneel werd de geboorte en de dood uitgebeeld van de vrouwen. En in het middel luik tevens de symbolische overwin ning op de vooroordelen, op de 'hek- senmaskers' die hen door het patriarchaat worden opgelegd. Kracht van de volle maan Maar door de kracht van de volle maan zijn de 'heksen' in staat zichzelf te ontmaskeren. Zij vieren hun eigen identiteit. De terechtstelling vindt nooit plaats. In het derde luik wisse len enkele vrouwen door de dood hun lichamelijkheid in voor het geestelij ke. De poppen worden schimmen en een inspiratiebron voor de vrouwen van nu. De lustrumviering van Vrouw en Geloof werd bijgewoond door enkele tientallen vrouwen uit de regio. Een van de andere hoogtepunten van de bijeenkomst werd gevormd door het aanbieden van het boekje Vijf jaar Vrouw en Geloof Schouwen-Duive land. Een bundel van verhalen, ge dichten en tekeningen die een beeld geeft van wat Vrouw en Geloof de af gelopen vijf jaar betekende voor de deelneemsters. Het boekje werd aangeboden door de feministische theologe Irmgard Busch. Zij legde daarbij het verband tussen tekst (theorie) en textiel (prak tijk). Woorden die afkomstig zijn van hetzelfde Latijnse woord. ,,Het boek je geeft in theorie aan waar we mee bezig zijn. Maar we willen onze ge dachten niet alleen verwoorden, maar ze ook in de praktijk brengen. Dat doen op onze eigen manier, met ons eigen materiaal". Als symbool hiervan maakten de deelnemers van Vrouw en Geloof een wandkleed dat het proces toont van 'vrouwen onderweg'. Vallen en opstaan, verwavring-verheldering, el kaar niet begrijpen en elkaar aanvoe len. Op weg naar de sjalom, op weg naar de nieuwe aarde". Het kleed werd door Busch aangeboden aan een van de initiatiefneemsters van de werkgroep Vrouw en Geloof, Jenny Schneider-van Egten. Vervolg van pagina 1 maakt, nieuwe apparatuur, platen en CD's worden aangeschaft". Asselbergs toonde zich bijzonder verheugd dat juist in dit eerste, moei lijke jaar door verschillende instan ties eenmalige financiële bijdragen werden geschonken aan de ziekenom roep. ,,We kregen geld van elf ver schillende diakoniën op Schouwen- Duiveland. Met al die bedragen wa ren we in staat moderne apparatuur aan te schaffen". Muziek Het resultaat daarvan was te ho ren, zaterdag in de recreatiezaal van de Corneliastichting. De hele middag werd er muziek gedraaid en uitgezon den. Behalve 'ingeblikte muziek' was dat ook muziek die live werd ge maakt in de zaal. Door een ensemble van de muziekvereniging Nut en Uit spanning uit Zonnemaire. En door Arjaon, de schrijver van verhalen in Zierikzees dialect. Hij liet horen dat hij ook kan zingen en gitaarspelen. Arjaon is sinds enkele weken iedere woensdagavond te horen via de zie kenomroep wanneer hij voorleest uit eigen werk. Behalve donateurs heeft de zieken omroep ook nog een aantal vrijwilli gers nodig. Zowel presentatoren als technische mensen. Dat komt omdat men plannen aan het maken is om de uitzendingen ook door te gaan zen den naar de vier bejaardencentra die Schouwen-Duiveland telt. Met een druk op de knop zou R. J. Visser van de Rotary de bandrecorder star ten. En daarmee de actie om donateurs te werven voor de ziekenomroep No men Nescio. NIEUWERKERK - De commissie financiën van de gemeente Duiveland schaart zich achter het voorne men van b en w om 31.000 gulden extra uit te trek ken voor de reconstructie van de Hoge Kerkstraat in Nieuwerkerk. Dat extra bedrag is nodig om aan spe cifieke wensen van de omwonenden tegemoet te ko men. De Hoge Kerkstraat wordt een soort woonerf, waaraan de bestra ting wordt aangepast. Alleen het commissielid A. J. C. Melieste (PvdA) toonde zich enigszins be vreesd voor precedentvorming. „Gelijke monniken, gelijke kap pen kan in dit geval veel kosten", zo sprak hij. Maar voorzitter A. Bergshoeff vroeg zich vervolgens af waar de situatie dan gelijk aan Nieuwerkerk zou moeten zijn. Al le leden gingen uiteindelijk ak koord. De VVD-fractie toonde zich via afgevaardigde W. P. Stouten enigs zins sceptisch ten aanzien van het rijbewijs-hoesje, dat b en w aan al- le aanvragers willen geven. Bergs hoeff: ,,U moet het zien als een soort service. Klantgericht bezig zijn dus". Maar Stouten vond het een beetje te veel van het goede. „Dan kun je beter de leges verla gen". Maar daar voelden de overi gen niets voor, omdat in financieel slechtere tijden dan weer een ver hoging moet worden doorgevoerd. Overlast L. Meerman (SGP/RPF) maakte tijdens de rondvraag van de gele genheid gebruik aandacht te vra gen voor de overlast rondom het wijkgebouwtje in Oosterland. Voetballende jongeren maken daar tot ergernis van de omwonen den de nodige decibels. Hij kreeg geen pasklaar ant woord. maar was tevreden met het antwoord van Bergshoeff, dat de ze veel voelt voor een herinrich ting van de lokatie. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUPDEBEURSTEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - Bij een kop/staart- aanrijding op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee vrijdagmorgen raakten twee personenauto's beschadigd. D. v. d. H. uit Oosterland reed met zijn auto over de Nieuwe Kooiweg en wilde linksaf een inrit oprijden. Hij stopte in verband met tegemoetko mend verkeer. De achter hem rijden de A. E. J. uit Zierikzee zag het te laat en botste achterop. Beide auto's wer den licht beschadigd. OOSTERLAND - Twee auto's raak ten beschadigd bij een aanrijding za terdag in Oosterland. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. D. v. d. V uit Nieuwerkerk reed met zijn personenauto plus aanhangwa gen over de Sandströmstraat in de richting van Oosterland. Op de krui sing met de Leuvenstraat verzuimde hij voorrang te verlenen aan de voor hem van rechts komende G. v. d. V. uit Oosterland. Beide auto's liepen behoorlijke schade op. KERKWERVE - Bij een aanrijding zaterdagmiddag op de kruising Weel- weg-Heuvelsweg liepen twee auto's flinke schade op. Deze moesten wor den weggesleept. Een derde auto liep wat minder schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. C. v. L. uit Kerkwerve reed vanaf de Weelweg de Heuvelsweg op zonder daarbij voorrang te verlenen aan C. E. G. uit Duitsland. Een aanrijding was het gevolg. De auto van G. werd door de klap tegen de auto van T. V. uit Brouwershaven die aan de overzij de van de weg stond te wachten aan gek wakt. De auto's van Van L. en G. moesten worden weggesleept. De auto van V. liep linksvoor schade op. KERKWERVE - Zaterdagmorgen belandde G. K. uit Brijdorpe met zijn auto in de sloot langs de Heu velsweg. De auto raakte total loss. K. bleef ongedeerd. Het ongeval deed zich voor om 9.00 uur 's ochtends. K. had wacht gelopen en was zonder eerst te hebben gesla pen van Breda naar huis gereden. Op de Heuvelsweg viel hij in slaap ach ter het stuur en reed met zijn auto de sloot in. De auto moest worden weg gesleept. Reünie in Zonnemaire En daarom gaat Iefka ook op haar 64e door. „Nee, het is nog niet te zwaar voor me. Ik wil het nog wel blijven doen". Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161.20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZONNEMAIRE - Ondanks het feit dat ze inmiddels 64 jaar oud is, heeft mevrouw M. van Leeuwen-van Wijck uit Brouwershaven nog steeds iets jeugdigs, iets meisje sachtigs behouden. Giechelend en spontaan reageerde ze zaterdag op de felicitaties van bijna honderd oudere, iets jongere en jonge 'meisjes' die naar het jeugdgebouw naast de Hervormde kerk te Zonnemaire kwamen. Een reünie van vrouwen die in de afgelopen veertig jaar een poosje lid waren van de meisjesclub de Zonnestraaltjes. padvinderij hadden om hun leiders een naam te geven. Dat wilden de meisjes graag en ik vond het best". Terwijl die naam nog steeds een traditie is gebleven, is de sfeer op de club volgens mevrouw Van Leeuwen in de loop der jaren veel losser ge worden. „Vroeger zaten we netjes om de tafel. Dan werd er nog wel eens een boek voorgelezen en gehand werkt voor een goed doel. Nu is het spelelement en het met elkaar praten het belangrijkste. Ze zeggen wel eens vroeger luisterden wij naar Iefka en nu luistert Iefka naar ons". Volgens mevrouw Van Leeuwen is het belangrijkste doel van dë club om kinderen de gelegenheid te geven met elkaar te leren spelen en omgaan. „Ze leren wat voor elkaar over te hebben. Door de clubleden die wat achterblij ven er ook bij te halen. Dat kan heel goed via het spel. Of door iets te doen voor andere kinderen die wat verder weg wonen. Een kerstpakketje ma ken voor een kinderhuis in Suriname bijvoorbeeld. Of langs de deuren gaan om geld op te halen voor de zen ding of voor kinderzorg". Niet te zwaar De meisjesclub de Zonnestraaltjes telt op dit moment 9 leden, „Waarvan twee uit Zierikzee van een moeder die als kind hier op de club zat". Alles bij elkaar is dat ongeveer evenveel als toen Iiefka begon in 1948. „Tben wa ren er een stuk of tien". Ook het we derzijds plezier, dat zowel de cluble den als de leidster aan de meisjesclub beleven, blijkt nog steeds aanwezig. Elke maandagavond komen onge veer tien meisjes vanaf tien jaar 'tot de leeftijd waarop ze niet meer wil len' naar de bovenverdieping van het jeugdgebouw dat aan de kerk zit vastgebouwd. Zij komen naar 'Iefka'. Om te luisteren naar de vertelling van een bijbelverhaal, om samen te zingen, een gebed uit te spreken. En om te spelen. Spelletjes met toneel, met dans of met een wedstrijdele ment erin. „We hebben hier heel wat afgelachen hoor", aldus een van de bezoeksters. Foto's De foto's op de bovenverdieping ge tuigen daarvan. Meisjes met blok fluiten, meisjes aan een feestelijke tafel, meisjes bij versierde wagens en verkleedpartijen. Iefka op schoot bij Sinterklaas en verkleed als zuster. „Zie je die bol daar boven op de trap leuning. Die haalden we er altijd af. En we deden spoorzoekertje en een keer in het jaar gingen we naar de jeugddag in Goes. Allemaal met een blauwe rok aan en een witte blouse", aldus een van de vroegere clubleden. De meisjesclub de Zonnestraaltjes werd in 1941 opgericht door de echt genote van de toenmalige dominee mevrouw Tonsbeek. „In 1948 ging ze weg. Want zo gaat dat met dominees echtparen. Ik gaf toen les aan de zon dagsschool in Zonnemaire. De domi neesvrouw kwam naar me toe en zei: Ik wil graag dat jij die meisjesclub voortzet. En dat heb ik tot op heden gedaan", aldus mevrouw Van Leeu wen. De Zonnestraaltjes vormen een on derdeel van het CJV-werk. In de be ginperiode werd de club bezocht door meisjes van twaalf tot vijftien jaar. „Nu komen ze als ze tien jaar zijn en blijven tot de leeftijd waarop ze niet meer willen". Tot op de dag van van daag wordt van elke maandagavond bijeenkomst een verslag geschreven. „Door een van de kinderen". Iefka Zolang ze zich herinnert wordt me vrouw Van Leeuwen door de meisjes met Iefka aangesproken. „De meeste mensen uit het dorp denken dat ik echt zo heet. Maar die naam is eigen lijk vanzelf ontstaan. Hij is geïnspi reerd op de gewoonte die ze bij de Na veertig jaar is 'Iefka' van Leeuwen nog enthousiast leidster van meisjesclub de Zonnestraaltjes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3