Eerste rijkspolitie-award uitgereikt aan dr Boertien Harry Wandel 25 jaar vrachtwagenchauffeur streeknieuws agenda WATERSTANDEN Aanrijding door voorrangs- fout Auto tegen zijgevel huis Vergaderingen commissies vervallen 2 Symbool van de bijstandde bescherming en de veilige hulp die de politie tijdens de watersnoodramp bood ZIERIKZEE - Een bronzen beeldje dat een wachtmeester van het korps rijkspolitie voorstelt ten tijde van de watersnood in 1953. Dat is de rijkspolitie award. Een onder scheiding die jaarlijks wordt uitgereikt aan personen of organisaties die een belang rijke bijdrage hebben geleverd aan de politie of de politiële dienstverlening. Het stad huis te Zierikzee was de plaats waar deze onderscheiding vrijdagmiddag voor het eerst in de geschiedenis werd uitgereikt. „Niets in mijn leven is zo indringend geweest als die tijd van de waters noodramp", vertelde zij. „De banden die toen werden gelegd, de hulp die vanuit alle landen kwam. We waren allen onder de indruk van het gebeu ren. En ik ben nu nog steeds ontroerd als ik er aan denk". Zij prees het ini tiatief om de award uit te reiken aan de politiemensen van toen. ,,We heb ben met eigen ogen gezien wat de rijkspolitie toen betekende. Zij knap te de moeilijkste taken op. Ik ben er dankbaar voor dat dat allemaal nog eens in herinnering is geroepen". „Ik sta hier niet voor mezelf maar riamens de mensen in de hele provincie Zeeland' politie-award ontving. Dat zei dr Boertien toen hij de De algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie in Nederland, W. F. K. J. F. Fraekers overhandigde de on derscheiding aan de Commissaris van de Koningin, dr C. Boertien. Een symbolische overhandiging want in de persoon van Boertien werden alle politiemensen en andere personen ge huldigd die zich 35 jaar geleden heb ben ingezet om de nood te lenigen die was veroorzaakt door de watersnood ramp. Trots ,,Als ik denk aan de rol van de poli tieman tijdens de watersnoodramp, dan ben ik trots op wat hij toentertijd heeft betekend voor de samenleving. Ik bedoel daarbij niet zozeer specta culaire heldendaden als het redden van drenkelingen. Maar wel'de kwa liteit als politieman en als mens. Die uitte zich in het dag en nacht bereid zijn om noeste arbeid te verrichten". Fraekers omschreef het bronzen beeldje, de award als het symbool van de bijstand, de bescherming en de veilige hulp die de wachtmeester in 1953 met doortastendheid bood. En voor het elan waarmee in grote betrokkenheid kwalitatief goed werk werd geleverd. De uitreiking van de award aan dr Boertien vond plaats in gezelschap ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op de kruising Laan van St. Hilaire- Zuidwellestraat raakten zaterdag twee auto's beschadigd. P. H. N. uit Dinteloord reed met zijn auto over de Laan van St. Hilaire in de richting van de verkeerslichten en verzuimde voorrang te verlenen aan F. W. Z. uit Zierikzee die met zijn auto vanaf de Zuidwellestraat de Laan van St. Hilaire op wilde draai en. Een aanrijding was het gevolg. Beide auto's liepen flinke schade op en moesten worden weggesleept. De bestuurders bleven ongedeerd. ZIERIKZEE - In de nacht van vrij dag op zaterdag belandde C. J. S. uit Renesse met zijn auto tegen de wo ning/winkel van W. K. uit Zierikzee. De aanrijding deed zich voor om streeks 3.00 uur. De toedracht is niet geheel duidelijk. Auto en winkel pand werden beschadigd. van ruim honderd groepscomman danten en andere hoge politiefunctio narissen uit heel Nederland. Onder hen ook mevrouw S. C. de Casem- broot, de weduwe van de vroegere commissaris van de Koningin in Zee land. En de makers van de award, Jean en Marianne Bremers uit Hel- voirt. Het gezelschap werd verwel komd door de burgemeester van Zie rikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs. Hij memoreerde dat de watersnoodramp op Schouwen-Duiveland zeker nog niet vergeten is. „Het eiland Schou wen-Duiveland was het zwaarst ge troffen gebied. Dit jaar zijn in Zierik zee diverse exposities gehouden om de ramp te herdenken". Hij ging in op de historische en recreatieve aspecten van de regio die alles te maken heb ben met de verbondenheid met de zee. „Het water was een zegen, maar ook af en toe een gesel". Illusie Asselbergs ging ook in op de onrust die de afgelopen tijd onder de politie heerst. „Vermindering van de poli tiesterkte is voor mij als burgemees ter volstrekt onaanvaardbaar. Goed politiewerk kost politiemensen. Het is zeer arbeidsintensief. Het politie werk zal zeker doelmatiger kunnen en moeten worden georganiseerd. Maar de conclusie minder mensen bij een stijgende criminaliteit en zeer la ge oplossingspercentages bij misdrij ven is mijns inziens een illusie". Algemeen inspecteur Fraekers liet weten dat in deze tijden van grote maatschappelijke veranderingen van de politie soepelheid in denken en handelen wordt verwacht. Hij ver wees naar de watersnoodramp van 1953 waarbij zich ook een situatie voordeed waarin voor starheid en ge brek aan souplesse absoluut geen plaats was. Na een uitgebreide terug blik op die tijd, de werkzaamheden die de politie daarbij verrichtte en de toenmalige mentaliteit, riep hij op om een voorbeeld te nemen aan die houding. „Ik sta hier niet voor mezelf, maar namens de provincie en haar bevol king", iei dr Boertien toen Fraekers hem de award overhandigde. .Hij be nadrukte het symbolische karakter van de bijeenkomst. „Symbolisch vanwege het bronzen beeldje dat mo del staat voor de moderne politieman in een woelige tijd. Symbolisch om dat de award wordt uitgereikt in Zie rikzee, de stad die is gelegen in het gebied dat door de ramp het meest ernstig werd getroffen. Symbolisch omdat deze eerste uitreiking de voor loper is van de reguliere uitreiking in de komende jaren. En symbolisch omdat maar enkele van de mensen die eigenlijk worden geëerd hier aan wezig zijn". Boertien haalde herinne ringen op aan de hulpverlening aan Zeeland tijdens de ramp. Hij besloot met een citaat van het dankwoord dat zijn voorganger De Casembroot in dertijd tijdens een statenvergadering uitsprak aan de hulpverleners. Indringend Ook de weduwe van De Casem broot was in Zierikzee aanwezig. ZIERIKZEE Vergadering Beter Wonen Op maandag 28 november wordt in het Huis van Nassau een ledenverga dering gehouden -van de woning bouwvereniging Beter Wonen. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Op de agenda staat het verslag van de vori ge vergadering en de begroting 1989. De stukken van de vergadering lig gen tevoren ter inzage op het kantoor van Beter Wonen. NCVB vergadering De afdeling .Zierikzee van de NCVB vergadert op woensdag 16 november in de bovenzaal van de Gereformeer de kerk in Zierikzee. Spreker hierbij is B. Nièuwland, medewerker van het RIAGG te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Vergadering Philatelica De afdeling Schouwen-Duiveland van de internationeïe postzegelver eniging Philatelica houdt op maan dag 21 november een vergadering in het Huis van Nassau te Zierikzee. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staat onder andere een vei ling en een bingo. Op zaterdag 17 de cember houdt Philatelica zijn jaar lijkse postzegelbeurs, eveneens in het Huis van Nassau van 10.00 uur tot 17.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Bezinningsavond In de Gereformeerde kerk te Haam stede wordt op donderdag 17 novem ber een bezinningsavond gehouden door het Confessioneel Gereformeerd Beraad in Zeeland. Gereformeerd predikant C. van de Velde uit Haar lem spreekt hierbij over het onder werp 'Bijbelse prediking wat is dat'. Aan de avond wordt meegewerkt door het jongerenkoor Sjaloom uit Arnemuiden en Adriaan Krijger uit Haamstede speelt op het orgel. Ver der is er samenzang en zoals gebrui kelijk bestaat de gelegenheid om vra gen te stellen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Nu met Hope Vrijdag 25 november geeft zangver eniging Nu met Hope haar jaarlijkse uitvoering in dorpshuis De Schutse in Haamstede. Evenals vorig jaar zul len de heren van Nu met Hope en de barbershopgroep The New Hope Sin gers enkele liederen ten gehore bren gen. Het geheel staat onder leiding van dirigente E. Vos-Simons. J. Troost zorgt voor piano-begeleiding. Verder wordt medewerking verleend door het vocaal ensemble Sint Lau rens onder leiding van H. van den Broeke. KERKWERVE Bloemschikken Bloemschikken, speciaal voor de Kerst. Dat is het thema van een vier daagse cursus die in november en de- cember wordt gehouden in het dorps huis 't Zuudènde te Kerkwerve. De leiding van de cursus is in handen van mevrouw Hanse. De bijeenkom sten zijn op woensdagavond 23 no vember. Op dinsdagmorgen 29 no vember (of donderdag 1 december). Op woensdagavond 7 december en op dinsdagavond 13 december. Men zal zich tijdens de cursus vooral bezig houden met het maken van kerst stukjes. Belangstellenden kunnen zich (voor 16 november) voor de cur sus aanmelden door te bellénmaar te lefoonnummer (01110)-16497 of 13110. BURGH-HAAMSTEDE - Wegens het ontbreken van agendapunten komt de voor woensdag 16 november geplande vergadering van de com missie grond- en pachtzaken van de gemeente Westerschouwen te ver- valllen. Eveneens wegens het ontbreken van agendapunten vervalt de verga dering van de commissie openbare werken van de gemeente Wester schouwen die voor donderdag 17 no vember op het programma stond. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Doodtij: 18 november Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 15 november 06.40 139 00.25 -118 19.15 155 12.45 -142 15 november 05.20 141 11.40 -133 17.40 160 15 november 06.30 155 00.25 -129 19.00 168 12.55 -153 15 november 06.55 159 00.30 -132 19.20 176 12.55 -156 Met versierde vrachtwagen door Haamstede en Renesse NIEUW-HAAMSTEDE - De inwoners van Haam stede en Renesse werden zaterdagmiddag gecon fronteerd met een onaangekondigde optocht door hun woonplaats. Drie vrachtwagencombinaties, waarvan een versierd, reden luid toeterend achter een taxi aan. In die taxi zat Harry Wandel uit Nieuw-Haamstede met zijn gezin. Zaterdag werd hij door zijn werkgever in het middelpunt van de be langstelling geplaatst vanwege het feit dat hij 25 jaar werkzaam was als vrachtwagenchauffeur. cineerd door auto's. Het was een jongensdroom om vrachtwagen chauffeur te worden". Maar toen Wandel op veertienjarige leeftijd van school kwam begon hij zijn werkzaamheden 'in de bloembol len' en later werkte hij bij een fruitkweker in Haamstede. „Toen ik hoorde dat bij Krijger een plaatsje vrij kwam als bijrijder ben ik gaan vragen of ik dat mocht doen". De jubileumviering vond vooral plaats in hotel/restaurant De Zeeuwse Stromen waar Krijgers Graan- en Meelhandel bv zijn werknemer een diner, een receptie en een videorecorder aanbood. Als extra verrassing werd de 47- jarige chauffeur ook de bruidssui te aangeboden. Gefascineerd door auto's Harry Wandel kwam op 11 no vember 1963 als bijrijder in dienst bij Krijger omdat hij zelf op die baan afstapte. „Ik heb altijd uit gezien naar dit soort werk. Ik werd al op jeugdige leeftijd Reeds een jaar daarna werd Wandel zelfstandig chauffeur op een van de twee kleine vrachtwa gens waarmee het bedrijf inder tijd zijn produkten vervoerde. „Die wagens hadden nog vier ver snellingen. Dat is tegenwoordig wel anders geworden. We werken nu met twaalf a zestien versnel lingen. Het materiaal is allemaal veel zwaarder geworden". Bijna dagelijks wordt de chauffeur ook geconfronteerd met de steeds groeiende verkeersdrukte. „Voor al het aantal pendelaars is ontzet tend toegenomen. Daar moet je je als chauffeur bij aanpassen. Je moet meer opletten". Dat alles bij elkaar houdt in dat er tegenwoordig meer wordt geëist van de vrachtwagenchauf feurs. Maar voor Wandel blijkt dat geen punt te zijn. „Ik ben met de praktijk meegegroeid. Ik doe mijn werk nog altijd even graag als in het begin. Ook na 25 jaar is het elke dag weer een uitdaging". Plezier in het werk Volgens de jubilerende vracht wagenchauffeur is dat plezier in het werk onontbeerlijk om het goed te kunnen doen. „Je moet het werk graag doen. Anders ben je nooit een goede vrachtwagen chauffeur. Het is een beroep waar voor je niet kunt leren. Het moet in je zitten en verder leer je het in de praktijk. De ervaring moet het doen". Harry Wandel voor zijn vrachtwagencombinatie. Maandag 14 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraad. 19.30 uur. Basisschool Theo Thijssen. Ouder avond. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad. 19.30 uur. Dinsdag 15 november Zierikzee Binnenstad. Koopochtend voor ge handicapten. 9.15 uur. Zaal Gereformeerde kerk. Bijeen komst Christelijke Plattelandsvrou wenbond. 19.45 uur. Huis van Nassau. Najaarsvergade ring CBTB. 20.00 uur. Restaurant Mondragon. Lezing over niet alledaagse bloembollen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Voordracht poëzie Nel van de Bruinhorst. 14.00 uur. Zaal Gereformeerde kerk. Ledenver gadering NCVB. 19.45 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering van de advies commissie voor onderwijs. 20.00 uur. Woensdag 16 november Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 uur. Bovenzaal Gereformeerde kerk. Bij eenkomst NCVB. 20.00 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Regentenkamer Burgerweeshuis. Ba zaar vrouwenvereniging Tesselscha- de. 10.30 tot 15.30 uur. Christelijke Gereformeerde kerk. Statenlid Van Dijfy spreekt voor RPF. 19.30 uur. Kerkwerve In gebouw Reinigingsdienst aan de Ring. Openbare bestuursvergadering (begrotingsvergadering) Reinigings dienst Schouwen-Duiveland. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Gereformeerde kerk. Bezinningsa vond Confessioneel Gereformeerd Beraad Zeeland. 19.30 uur. Vrijdag 18 november Zierikzee De Driehoek aan Kerkhof nz. Post- duivententoonstelling van PV Zie- rick. Geopend van 15.00 tot 23.00 uur. Concertzaal. Hoffmann's Vertellin gen van Jacques Offenbach door Goe- se Operette Vereniging. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Algemene leden vergadering PvdA. 20.00 uur. Dreischor In het Plaetsenhuys. Verkoop Welfare Rode Kruis. Van 14.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 19 november Ellemeet Dorpshuis. Blijspel toneelvereniging Ellemeet. 19.30 uur. Zonnemaire Groene Kruisgebouw. Verkoop Welfa re Rode Kruis. Van 10.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 15.00 uur. Maandag 21 november Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering Phila telica. 20.00 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Verkoop Welfa re Rode Kruis. Van 14.00 tot 16.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Donderdag 24 november Zierikzee Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. Algemene ledenvergadering Kruisvereniging Schouwen-Duive land. 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Lezing over dichter Nij- hoff, Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen Noordgouwe e.o. 13.30 uur. Vrijdag 25 november Zierikzee Huis van Nassau. Regionale vogel- tentoonstelling Vogelvereniging Zang en Kleur. 19.30-22.30 uur. Oosterland Voorkerk, tussen Hervormde kerk en toren. Verkoping Herv. handwerk- club. 14.00-16.00 uur en 19.00-21.00 uur. Zaterdag 26 november Zierikzee Huis van Nassau. Regionale vogel tentoonstelling Vogelvereniging Zang en Kleur. 13.00-22.30 uur. Concertzaal. Mooi weer vandaag door David Storey. 20.00 uur. Kerkwerve Consistorie Hervormde kerk. Ver koopmiddag Hervormde Vrouwen groep. 13.30 uur. Renesse De Zeeuwse Stromen. Ledenvergade ring Zeeuwse Kruis. 10.00 tot 13.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2