Zeeuwse Dag- en Avondscholen gemeenschap is tien jaar jong ass streeknieuws I Discotheek dé Steeg verder met een levensgroot videoscherm DEURLOO INTERMEUBEL [0j(0Pe i Commissie welzijn in Haamstede Hoorzitting parkeerterrein Laone Renesse Tienjarig bestaan wordt met symposium gevierd ZIERIKZEE - Niet de roerige jaren twintig maar tien woelige jaren. Zo mag de tienjarige geschiedenis van de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap met recht worden genoemd. Elk jaar heeft er tot nu toe wel iets nieuws op het programma gestaan en ook het ministerie van onderwijs en wetenschappen zorgde er middels de no dige circulaires voor dat het geen ingeslapen bedoening werd bij de ZDASG die dit tienjarig jubileum zaterdag 26 november met een symposium in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg viert. Deze bijeenkomst staat in het teken van de op handen zijnde nieuwe wetgeving voor het volwassenenonderwijs. Advertentie Draaifauteuit met extra hoge rug en een pertekt zitkomfort De rundlederen bekleding is in meerdere kleuren verkrijgbaar. Tegen meerprijs leverbaar met verstelbare zit en rug. Haringvlietplein 4 - 4301 XG Zierikzee Telefoon 01110-12946 Tien jaar Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap is het verhaal van een onderwijsinstituut in ont wikkeling. De wortels van deze in stelling voor volwassenenonderwijs gaan zelfs nog verder terug dan tien jaar. In 1972 werd in Vlissingen een bescheiden start gemaakt met een avond-MAVO. Hiermee werd voorko men dat Zeeland door het verdwijnen van de Handelsavondschool een grote witte vlek op de kaart zou worden wat het volwassenenonderwijs be treft. Twee jaar later kreeg Zierikzee zijn eigen avond-MAVO, zo vertelt me vrouw D. van Leeuwen, adjunct-di rectrice van de Zierikzeese vestiging in de Manhuisstraat. Deze avond-MA VO vond in die beginjaren onderdak in de Christelijke Scholengemeen schap, die ook een aantal docenten voor deze avond-opleiding leverde. Nadat ook in Goes en Middelburg in de avonduren algemeen vormend on derwijs voor volwassenen werd gege ven werd eind '77 de wettelijke grondslag gelegd voor de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap. Kort daarop, in '78 heeft Zeeland er een nieuwe onderwijsinstelling bij. Ééntje die zich helemaal richt op het onderwijs aan volwassenen, een ont wikkeling die in de tweede helft van de jaren zeventig opgang maakt. Moedermavo Het blijft niet bij avond-onderwijs alleen. In hetzelfde jaar dat de Zeeuwse Dag en Avondscholenge meenschap een feit was, werd een be gin gemaakt met dagonderwijs. Ge zien het grote aantal vrouwen dat zich hiervoor aanmeldde werd deze dagMAVO snel omgedoopt tot moe- derMAVO, een benaming die een wat kneuterige teneur heeft voor een vol- ZIERIKZEE PvdA De afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid houdt dinsdag 15 no vember haar jaarvergadering in het plaatselijke ANBO-gebouw. De ver gadering begint om 20.00 uur en op de agenda staat onder meer de afde lingsbegroting voor het volgend jaar. Niet alledaagse bloembollen Op uitnodiging van de vereniging Groei en Bloei houdt Rita van der Zalm op dinsdag 15 november een le zing over niet alledaagse bloembol len. De lezing wordt gehouden in res taurant Mondragon en is bedoeld voor leden van de vereniging en in- troducees. Tbr plaatse wordt een gro te collectie van deze niet-alledaagse bollen en knollen te koop aangebo den. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Bijeenkomst Christelijke Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Plattelandsvrou wenbond komt dinsdag 15 november bijeen in de zaal van de Gereformeer de kerk te Zierikzee. Majoor Holland van het Leger des Heils vertelt daar bij over de werkzaamheden van het leger des Heils, zowel landelijk als in de regio. Aanvang 19.45 uur. BVRGH-HAAMSTEDE Excursie De afdeling Westerschouwen van dé Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen maakte een excursie naar het Kerstdorp in Lisse. Een tuincen trum dat op 5000 vierkantg meter op pervlakte een grootse show heeft in gericht van kerstdecoraties. De ideeën daarvoor komen uit binnen- en buitenland. In het kerstdorp werd een demonstratie gegeven van het vervaardigen van corsages en kerststukken. De moderne trent hier Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF waardige opleiding. Een benaming ook die heden ten dage nog steeds wordt gebezigd. Dit dagonderwijs voor volwasse nen bleek in een enorme behoefte te voorzien. Heel wat vrouwen bleken na het groter worden van de kinderen het verlangen te koesteren om weer in de studieboeken te duiken. Een in haaloperatie voor gemiste kansen, nog versterkt doordat het in datzelf de jaar mogelijk werd om per vak te studeren. Voor vele volwassenen bleek het immers een te grote om schakeling te zijn om na jaren niet meer in de studieboeken gekeken te hebben nu ineens lessen in zes vak ken te volgen. Dat dagonderwijs stelde de directie van de ZDASG wel voor een huis vestingsprobleem, zo blijkt uit de woorden van mevrouw Van Leeuwen. Zolang het onderwijs beperkt bleef tot avonduurtjes kon vrij eenvoudig gebruik worden gemaakt van be staande schoolgebouwen. Met het dagonderwijs was dat anders. In Zie rikzee neemt de ZDASG overdag be zit van het voormalige Verenigingsge bouw in 't Vrije en clubhuis De Lichtboei. Een tijdelijk onderkomen want in '81 nam de ZDASG zijn in trek in het oude schoolgebouw van de RSG in de Manhuisstraat. Een onder komen waar de ZDASG momenteel nog steeds gehuisvest is. in datzelfde jaar zwaaiden de MA VO cursisten van het eerste uur af. Voor een aantal van hen vormde dat MAVO-4 diploma (dat in drie jaar be haald kan worden) een mooie opste ker om het hogerop te zoeken. Dat was aanleiding om in '81 een voor zichtig begin te maken met de HAVO- opleiding waarvoor enkele vakken gegeven werden. ,,Er zijn er die met MAVO zijn begonnen en via de HAVO bij is alles in dezelfde tinten toepas sen in een kleur die bij het interieur past. Een uitgangspunt waaraan de dames wel moesten wennen. Poëzie voordracht 'Een uurtje poëzie met Nel van de Bruinhorst'. Onder deze titel wordt op dinsdag 15 november in de Burght een poëziemiddag gehouden. De dich teres Nel van de Bruinhorst uit Nieu- werkerk draagt daarbij gedichten voor van eigen hand. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door me vrouw Hessels uit Haamstede. De bijeenkomst is gratis toegankelijk en begint om 14.00 uur. KERKWERVE Verkoopmiddag De Hervormde vrouwengroep Sa men Een houdt op zaterdag 26 novem ber een verkoopmiddag in de Con sistorie van de Hervormde kerk in Kerkwerve. De opbrengst is bestemd voor nieuw te maken eiken liedbor den en vloerbedekking voor het hal letje van de kerk. Tijdens de mini- bazar worden handwerken te koop aangeboden. Voorts zal het rad van avontuur draaien. Er kunnen enVe- loppes worden getrokken en voor de kinderen is er een grabbelton. Bij al deze activiteiten zijn prijzen te win nen. Er wordt gebak, advokaat, bab belaars en bloemstukjes te koop aan geboden. Het evenement begint om 13.30 uur. ZONNEMAIRE Oud papier De leden van harmonievereniging Nut en Uitspanning gaan zaterdag 12 november weer langs de deur in Zon- nemaire voor oud papier. Verzoek is het papier vanaf 09.30 uur gebundeld gereed te zetten. DUIVELAND Bevolking In de gemeente Duiveland zijn de achterliggende periode geboren:Jo hanna Suzanna Servaas, Johanna van Heukelom, Bartel Dirk Cornelis Wesdorp, Heinz Pieter Paulus Ven- derbosch, Pauline Esther Flikweert, Lein Johannes Jan van der Weele, Ma- rinus IJzelenberg, Marinus Pieter Rentier en Alexander Adriaan Theo- door Slingerland. Overleden zijn Adriaan Bouwman en Jacob Boot. Er zijn acht huwelijken voltrokken: Cor nelis Johannes van der Have met Jan na Adriana Cornelia Bosman, Antho- hie Wijgerse met Pietronella de Groot, Arie Bert William Broer met Catharina de Visser, Adriaan de Brui ne met Lena Geertruida van 't Hoff, Patricia Vroegop met Anthonij Jume- let, Derk Hendrik van der Sleen met Irene Hansma, Peter Arie Verschoor met Karin Reedijk en Robert Frede- rik Mathieu Brouns met Carolina Cornelia Janson. uiteindelijk aan een beroepsoplei ding zijn begonnen" schetst de Zie rikzeese adjunct-directrice de „car rièreplanning" van enkele van de ZDASG-cursisten. In die loop van de afgelopen tien jaar is er het nodige veranderd. De tijd dat het hoofdzakelijk jongere cursisten waren die na hun dagelijk se arbeid alsnog hun diploma wilden behalen en daardoor betere carrière kansen dachten te hebben is een ge passeerd station. Door de dagMAVO gingen ook vrouwen vanaf een jaar of dertig die vroeger de boot gemist hadden tot de schoolbevolking beho ren. Het begrip tweede kans onder wijs was dan ook al snel geboren. Daarnaast heeft zich de afgelopen paar jaar een nieuw fenomeen voor gedaan: de jongere die voortijdig het voortgezet onderwijs heeft verlaten en alsnog zijn diploma wil halen. Permanent Daarnaast zijn er de afgelopen ja- jen ook cursisten bijgekomen die via een opleiding aan de ZDASG toegela ten hopen te worden aan een vervolg opleiding en heb je ook leerlingen die wegens pensionering of de VUT ruim in hun vrije tijd zitten en die tijd ook zinvol willen besteden. Kortom, een heterogene schoolbevolking maar wel een die voor een belangrijk deel uit vrouwen bestaat. Mevrouw Van Leeuwen: „Die verhouding tussen mannen en vrouwen ligt ongeveer op 30 en 70%". „Daar zijn in de loop der jaren wei eens wat veranderingetjes in ge weest, maar echt essentiële verschui vingen hebben zich in al die tijd niet voorgedaan. Dat er zoveel meer vrou wen zijn komt denk ik omdat vrou wen door gemiste kansen meer be hoefte aan studie hebben. Daarbij komt nog dat vrouwen over het alge meen meer gelegenheid hebben om weer eens in de studieboeken te krui pen. Wat ook meespeelt is het feit dat vrouwen bij herintreding in het ar beidsproces nogal eens problemen ondervinden", aldus de adjunct-direc trice. In de loop der jaren is er binnen de ZDASG-gelederen het nodige veran derd. Er wordt via de Stichting Edu catie Zeeland Noord een aantal prak tijkgerichte opleidingen zoals moderne bedrijfsadministratie en praktijkdiploma boekhouden aange boden. En ook gaat de ZDASG sa menwerken met de Primaire Be roepsgerichte Volwasseneneducatie. De aandacht verbreedt zich van het Het scherm meet 250 cm bij 180 cm en is daarmee - zo stelt Kouijzer - het grootste in de streek. Voor de presen tatie van de clips heeft hij een con tract afgesloten met een firma, die de Steeg iedere veertien dagen de nieuwste clips aanlevert. „Je kunt niet zomaar zelf opgenomen clips af spelen. Daar moeten rechten over be taald worden. Nu het via die firma loopt, is dat meteen geregeld". Het is niet de bedoeling, dat. het scherm de gehele avond de aandacht van het publiek gaat trekken. Als het aan Kouijzer ligt gebeurt dat slechts enkele keren. Wanneer en welke clip algemeen vormende tot en met het beroepsgerichte. Hoezeer de afgelopen tien jaar ge kenmerkt werden door onderwijs kundige stroomversnellingen, één ding lijkt niet te veranderen te zijn: namelijk de financiële positie van het volwassenenonderwijs. Tien jaar lang is dit gelijkgesteld met het regu liere onderwijs voor jongeren. Voor de ZDASG dat over verschillende plaatsen is verspreid en dat zo'n 1800 studenten heeft betekent dat volgens de adjunct-directrice een behoorlijke aderlating. De vergoedingen die door het ministerie worden betaald zijn gebaseerd op medegebruik van be staande voorzieningen. Gezien de specifieke organisatie van deze scho lengemeenschap voor volwassenen onderwijs is die financiering duide lijk ontoereikend. Uit de woorden van mevrouw Van Leeuwen blijkt dat alleen door de nodige inventiviteit het hoofd boven water gehouden kan worden. Of de nieuwe wet op het volwasse nenonderwijs, de Kaderwet Volwas seneneducatie waartoe de Wet VAVO Voortgezet Algemeen Volwassenen Onderwijs) behoort, hierin verbete ring zal brengen kan mevrouw Van Leeuwen zo op het eerste oog niet be oordelen. Enerzijds biedt deze wet die naar verwacht rond 1990 in wer king zal treden, het voordeel dat het volwassenenonderwijs niet langer wordt gezien als een aftreksel van het reguliere dagonderwijs. In die zin krijgt deze vorm van educatie dan ook de plaats die het toekomt. Volgens die nieuwe wet worden die scholen voor volwasseneneducatie geconfronteerd met budgetfinancie ring. Dit houdt in dat het rijk jaar lijks een bepaald budget beschikbaar stelt, dat door de scholen vrijelijk be steed mag worden. Het is nu maar net de vraag hoe ruim dat budget is om al dan niet te kunnen spreken van een bezuiniging. Bedrijfsleven Een ander punt waarover deze nieu we wet handelt is de betrokkenheid van het bedrijfsleven bij het onder wijs. Het ziet er naar uit dat de on derwijsinstellingen in de toekomst meer de markt op zullen moeten om zichzelf aan te prijzen. Dat kan door het cursusaanbod aan te passen aan de vraag vanuit het bedrijfsleven. Hoe die vraag er op een bepaald moment uitziet zal door het Regio naal Educatief Overleg worden ge peild. Dit orgaan wordt geacht elk jaar een educatief plan vast te stellen waarin de cursussen die#op verzoek van het bedrijfsleven worden gegeven alsook de voorbereidende en oriënte- re cursussen op beroepsgerichte op leidingen nader worden uitgewerkt. Dat meer inspelen op de vraag brengt het gevaar met zich mee dat korte termijnbelangen van doorslag gevende betekenis zullen worden en dat algemeen vormende vakken door de vraag vanuit het bedrijfsleven on- gedraaid wordt bepaalt de discjoc- key, die hierover de verantwoording draagt. De nog vrij nieuwe (sinds april van dit jaar - red) eigenaar van de zaak hoopt, dat zijn klanten het scherm weten te waarderen. Overname Sirrds de bedrijfsovername doet Kouijer er zoveel mogelijk aan de dis cotheek op te bouwen. Zo begint hij binnenkort met het verkopen van broodjes ham, kaas en tartaar. Daar naast gaat de Steeg voortaan weer open op zondagmiddag tussen 15.Od der druk komen te staan. Om dat ge vaar te keren is in deze nieuwe VAVO- wet de voorwaarde opgenomen dat de onderwijsinstelling hoe dan ook de mogelijkheid moet bieden om een volledig diploma te behalen. In het kader van het tienjarig be staan van de ZDASG wordt zaterdag 26 november een symposium over de ze nieuwe wetgeving gehouden. Dit speelt zich af in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, waar de bijeen komst om 10.00 uur wordt geopend. Tijdens deze lustrumbijeenkomst 18.00 uur en is de verlichting in de discotheek deels aangepast. Het meeste werk is nog verricht aan de modernisering van de toilet ten, die nodig aan een verbetering toe waren. De WC's zijn voorzien van de meest luxe snufjes, zoals een handblower. Hoewel Kouijzer nog een en ander wil aanpassen, lijkt hij het er voorlopig even bij te houden. Nu is alle aandacht in eerste instan tie op het publiek gericht, dat vanaf vanavond 21.00 uur weer terecht kan in de Zierikzeese zaak. Dat kan ook tijdens de kerstparty, die naar alle waarschijnlijkheid al op vrijdag 23 december wordt gehouden en waar voor binnen zeer afzienbare tijd kaarten beschikbaar zijn. Nog verder nieuws? „Ja, zet er maar bij, dat we voornemens zijn een Lee Towers- videoclip te maken van Albert Flik weert", aldus de discotheek-eigenaar. Het gaat dus duidelijk goed met de Steeg en dat niet alleen tijdens de zaalvoetcompetitie, waar tot ieders verbazing gewonnen werd van Sport- huis Zierikzee. ontvangt gedeputeerde G. de Vries- Hommes omstreeks 10.45 uur een boekje over tien jaar ZDASG en zal een drietal sprekers nader ingaan op deze nieuwe VAVO-wet. Ook een an dere nieuwe wet, namelijk die op het Cursorisch Beroepsonderwijs (waar onder de MEAO in de toekomst valt) wordt nader toegelicht terwijl ook de rol van het regionaal bestuur ar beidsvoorziening in het cursorisch onderwijs aan de orde komt. Vanaf 14.00 uur is een forumdiscussie over deze nieuwe ontwikkelingen ge pland. ROTTERDAM - De lokale omroep Rotterdam, die vanaf begin volgend jaar stadstelevisie in de Maasstad zal gaan verzorgen, mag zich niet gaan begeven op de markt van commercië le audio-visuele produkties. VLAARDINGEN - Nadat de Vlaar- dingse CDA-wethouder van financiën Ch. van Roon was opgestapt na be schuldigingen van verstrengeling van privé- en gemeentebelangen, hééft donderdagavond CDA-fractievooni- tter A. Kool eveneens zijn functie neergelegd. Kool zei woensdagavond nog in principe bereid te zijn over hét leveren van een nieuwe wethouder té praten. Maar donderdagavond liet hij weten op te stappen omdat hij het on> verteerbaar vindt dat een groot deel van de uit acht mensen bestaande. CDA-fractie zijn wethouder heeft la ten vallen hoewel. ROME - Een italiaanse rechtbank in Rome heeft een 15-jarige jongen vrijgesproken die in december vorig jaar een KLM-toestel had gekaapt. De rechter oordeelde dat Adalgiso Scioni, die een Nederlandse moeder en een Italiaanse vader heeft, op het moment van de daad psychisch onvol groeid was. De kinderrechtbak sprak Scioni vrij op de vier punten va de aanklacht, waaronder poging tot af persing. „Hij is geestelijk volledig normaal en is niet sociaal gevaar lijk", aldus rechter Gianfranco Bosi. BURGH-HAAMSTEDE De Wes- terschouwse commissie welzijn komt dinsdag 15 november bijeenin het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. De openbaar toegankelijke veigadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staat een extra subsi die voor de open-schoolgroep Zierik zee, een wijziging van het vterkplan en de begroting van het Regionaal Educatief Centrum, een subsidiever zoek van Vrouw en werk Zeelind, op vangplaatsen voor asielzoekers en een provinciale notitie cultiiir, re creatie en toerisme. BURGH-HAAMSTEDE - Voor ten ieder, die bezwaar heeft aangetekend tegen de uitbreiding van het parkeir- terrein aan de Laone te Renesse iser dinsdag 15 november een hoorzittiig in het gemeentehuis te Burgh-Haam stede. Deze begint om 19.30 uur. De hoorzitting maakt deel uit vsh de vergadering van de commissi? ruimtelijke ordening. Deze spreek verder over het verzoek tot planning van een woningbouwmogelijkhei( aan het Zeepaardjesweegje in plaats van een stacaravancombinatie. ZIERIKZEE - Bar-discotheek de Steeg- gaat vanavond, vrijdag, na een week van verbouwingen weer open voor het publiek. Voornaamste aanwinst is een groot video scherm, waarop regelmatig de allernieuwste clips ge toond worden. Volgens Steeg-eigenaar Frank Kouijzer betekent dit een nieuwe service naar de klanten, die naast gezelligheid en goede muziek ook weieens wat an ders willen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4