Wegwerken milieu-erfenis gaat in papieren lopen AUTOCENTER "IRENE" Fracties achter college voor versmallen Haringvlietstraat Joop van Houdt ZOC-Sint Nicolaasaktie-nieuwe stijl gaat zaterdag van start I 8 t EEN GOEDE OCCASION Geen neutje meer, maar kopje zuivere koffie MEKKA Zware boetes voor drie Belgische oesterdieven Actie Geen Hatfield meer maar aandacht voor Derde Wereld TROUWREPORTAGE i fotostudio Amerikaan met huurauto in de sloot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OPHEFFINGS-UITVERKOOP PERZISCHE TAPIJTEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 november 1988 Nr. 24438 3 Ook Schouwen-Duiveland ont komt deze keer niet aan de actie's van de politie. Maandag 14 november is het actiedag en naar verwachting gaat tweederde van het eilandelijke korps in protest. De acties hebben tot op heden nog steeds de sympathie van het publiek en dat is terecht. Eén van de eisen is. dat er meer politie moet komen. Een eis overigens, die voor wat deze streek betreft al door vele bestuurders is uitgeroepen. Steeds zonder resultaat. En er is nog steeds geen aanwijzing, dat er meer politie bijkomt. Zeker nu de colle ga's in de grote stad druk uitoefenen op de ministers Van Dijk en Korthals Altes is de kansdat er ruimte komt voor de 'plattelandsgebieden' nog kleiner geworden. In de media is al een aantal vooraanstaande gendar mes bereid gevonden de aanvulling vanuit de streek goed te keuren. En daarmee lijkt er een tegenstrijdig heid in de actie. Er moet meer politie komen en niet ten koste van de klei ne gemeenten. Maar de politie in de grote stad heeft veel meer kaas gege ten van het actievoeren en weet de aandacht naar zich toe te trekken. Hopenlijk blijft het bij die aan dacht AvdW ZIERIKZEE - Het wegwerken van de „vuile erfenis" van het verleden gaat Zierikzee flink wat geld kosten. Daarover zijn de vier fracties (CDA, PvdA, RU en VVD) in de Zierikzeese gemeenteraad het roerend met elkaar eens, zo blijkt uit een vergelijking van de reacties die de vier partijen naar aanleiding van het beleid voor '89 op papier hebben gezet. Voor de liberale fractie wordt 1989 het jaar van het milieu. Behalve het vernieuwen en aanpassen van het rioolstelsel leggen de kosten voor het verplaatsen van milieu onvriendelijke bedrijven uit de bin nenstad en de sanerings- en bagger- werkzaamheden in de Nieuwe en Ou de Haven een zware druk op de beschikbare financiële middelen van de gemeente. Hiervoor moet in totaal 1,25 miljoen worden geïnvesteerd. De WD spreekt in het geval van ,,de gro te schoonmaak" van de havens zelfs over een „molensteen op het hart van de begroting van Zierikzee" Dat beide projecten financieel rond zijn is volgens de PvdA fractie moge lijk geworden door onder andere ge bruik te maken van „onnodige reser ves" waartoe volgens de sociaalde mocraten onder andere het potje voor de verbeteringen van de ijsbaan be hoort. Volgens de VVD daarentegen zijn die investeringen in een schoner Zierikzee mogelijk door geplande werkzaamheden voor 1989 die niet di rect dringend noodzakelijk waren (zoals onder andere de verbetering van de kademuren van de Engelseka de en Vissersdijk) door te schuiven naar 1990. Voor de CDA, PvdA en VVD blijft het niet bij het schoonmaken en uit baggeren van de havens alleen. „Sa nering van de vervuilde waterbodem dient in onze optiek samen te hangen met preventieve maatregelen"schrij- ven de sociaaldemocraten. Het aan sluiten van de panden aan langs de Scheepstimmerdijk die aan de haven f renzen worden door de genoemde racties als preventie genoemd. De christendemocraten geven in hun reactie nog een andere preventieve mogelijkheid aan: namelijk milieu educatie. Hieraan dient binnen het onderwijs aandacht te worden be steed zodat de leerling beter bekend wordt gemaakt met de milieuproble matiek en daardoor ook meer betrok ken zal raken bij het streven naar een schoon milieu. Verplaatsing Een jaarlijks terugkerend item is de verplaatsing van milieuhinderlij- ke bedrijven uit de binnenstad. Zo wel de Reformatorische Unie, de PvdA en de WD hoopt met het colle ge van b en w dat de metaal- en schroothandel van Groenleer in '89 verplaatst wordt naar het industrie terrein Zuidhoek. Jarenlang reeds wordt getracht om dit bedrijf uit de binnenstad weg te krijgen omdat de werkzaamheden van dit bedrijf het woon- en leefklimaat nadelig beïn vloeden. Ook dit jaar weer wijst de CDA- fractie in haar visie op het beleid voor komend jaar op de werkplaats van de dienst gemeentewerken in de Korte Nobelstraat. Ook deze opslag plaats moet volgens de christende mocraten binnen bepaalde tijd te worden verplaatst naar bij voor beeld het bedrijventerrein bij het Haringvlietplein. Advertentie verdient zorg en aandacht Daarom staan onze inruilauto's, zowel uiterlijk als technisch in topconditie, in een speciaal hiervoor gebouwde en ingerichte OCCASIONHAL. Hier kunt u in alle rust, zonder last te hebben van weer en wind, vergelij ken en kijken welke auto het meest aan uw wensen tegemoet komt. U wordt niets opgedrongen; alleen geïnformeerd en desgewenst geadvi seerd. Alle auto's worden, voorzien van 3 maanden of 1 jaar schriftelijke garantie, door ons tegen uitermate redelijke prijzen verkocht. Ook kunnen wij u informeren over de voor u meest aantrekkelijke financierings-mogelijkheden. Bel op voor informatie, of kom gewoon bij ons langs. Industrieweg (achter BOOI), Pr. Irenestraat 1 (bij het sportterrein) Bruinisse, telefoon 01113-1292-2409 HILVERSUM - Het is mogelijk om met een eenvoudige deurkruk op Schiphol onopgemerkt vanuit de wachtruimten voor passagiers in het stationsgebouw in vliegtuigen en op de platformen te komen. Dit was te zien in een reportage van VARA's con sumentenman Frits Bom, die werd uitgezonden. De reportage liet zien hoe een gangbare deurkruk past op de deuren die toegang geven tot de aviobruggen. ZIERIKZEE - Een bezoek aan Saint Hilaire of Hatfield is niet iets waarvoor de Zierikzeese CDA-fractie warm loopt. Volgens de christende mocraten zouden de gelden die voor dit doel worden gereserveerd beter besteed kunnen worden aan het adopteren van een plaats in de Derde Wereld. Dit schrijft het CDA in zijn reactie op de beleidstoelichting voor '89 van het college van b en w van Zierikzee. De scepsis van de christendemocra ten jegens de officiële uitwisselingen met de zustergemeenten Saint Hilai re en Hatfield is niet nieuw. Meerdere keren reeds gaf het CDA te kennen dat die bezoeken en tegenbezoeken weinigÖhï 'KeTlijf Hebbëri: AhdersTS*'" het volgens het CDA met de jeugduit wisselingen. Dat de jeijgd uit de ge meenten over en weer bij elkaar te gast is, is een goede zaak. De christendemocraten doen in hun reactie een voorstel om tot een andere opzet van het officiële uitwisse lingsprogramma te komen en wel door eens te denken aan het adopte ren van een plaats in de Derde We reld, iets dat' door een aantal Neder landse gemeenten nu reeds wordt gedaan. Andere visie De fractie van de PvdA is op dit punt een andere mening toegedaan. Deze stelt in haar reactie dat er moge lijkheden zijn om het jumelagebeleid verder uit te bouwen. De PvdA denkt hierbij aan het bevorderen van uit wisselingen tussen verenigingen door het scheppen van voorwaarden door de gemeente. De sociaaldemo craten betreuren het dat erbinnen de raad maar een kleine meerderheid is die deze officiële uitwisselingen steunt. ZIERIKZEE - Een rechte weg noopt tot te hoge snelhe den. De Haringvlietsraat en dan in het bijzonder het ge deelte tussen de Laan van Saint Hilaire en de Grevelin- genstraat levert het bewijs. Om aan deze onveilige situatie een eind te maken zijn de vier fracties binnen de Zierikzeese gemeenteraad (CDA, PvdA, RU en VVD) het met het college eens dat verkeersremmende maatregelen hier noodzakelijk zijn. Gezien het gegeven dat er aan deze lange rechte weg enkele scholen en de bibliotheek zijn gevestigd moeten er snelheidsremmende maatregelen worden genomen. Het college wil in het meerjarenperspectief '89-92 voor het aanbrengen van wegversmallin gen vijftig mille reserveren. Een goe de zaak menen de vier fracties ge broederlijk, temeer daar de verkeers druk in de Haringvlietstraat ook in de toekomst nog zal toenemen. Het CDA wijst er in zijn reactie op dat deze reeds twee jaar terug heeft aangedrongen op het aanbrengen van Advertentie NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 dergelijke wegversmallingen op deze weg. Ook de PvdA juicht het plan van het college toe omdat de sociaalde mocraten van mening zijn dat in der gelijke gevallen de gehele straat on der handen genomen dient te worden. Voor kegels lijkt de PvdA niet erg ge porteerd te zijn. De sociaaldemocratische fractie gaat nog een stapje verder. Zij wijst er in haar reactie op de begroting voor '89 op ook de situatie op het kruispunt Haringvlietstraat-Laan van Saint Hilaire gevaar oplevert. De situatie is op dit punt dermate ge vaarlijk en onoverzichtelijk dat op korte termijn maatregelen noodzake lijk zijn aldus de PvdA. Het voornemen van het college om volgend jaar een begin te maken met de eerste fase van herinrichting van de binnenstad (Oude Haven, Kraan plein, Havenpark en Havenplein) is voor de fracties van de VVD en de RU aanleiding om het college te vragen hiermee ruim voor de aanvang van het toeristenseizoen te beginnen. Zo wel de RU als de PvdA vragen in dit verband hoe het staat met het betaald parkeren. De Reformatorische Unie meent dat invoering van het betaald parkeren noodzakelijk is. Keuzes Het CDA is van mening dat de op zet voor de herinrichting van de bin nenstad rekening houdt met de be langen van de voetganger die veel meer ruimte krijgt. De autogebrui ker moet daarentegen een stapje te rug doen. Door het versmallen van de rijbaan wordt niet alleen het parke- Nu voor het eerst met drie trekkingen ZIERIKZEE - Morgen, zaterdag, gaat de ZOC-Sint Ni- colaasaktie weer van start. Dit jaar is gekozen voor een nieuwe opzet. Er hoeft niet geplakt of geschreven te wor den en met één lot heeft men drie kansen. In plaats van één keer wordt er dit jaar drie keer een'trekking verricht door notaris D. van Eek, en met een lot dat bij de eerste trekking buiten de prijzen viel maakt men dus alsnog een kans. De aktie duurt tot maandag 5 december. De laatste trekking is op dinsdag 6 december. Het motto: Kopen in Zierikzee, een en al gezelligheid. ZIERIKZEE - Als het aan de PvdA-fractie in Zierikzee ligt gaat in het stadhuis van Zierikzee definitief de kurk op de fles met geestrijk vocht. Dit schrijven de sociaal democraten in hun reac tie op de algemene be schouwingen voor '89. Nadat de PvdA-fractie vorig jaar voor de dag kwam met een voorstel om het roken in openbare gebouwen aan banden te leggen, richten de sociaaldemocraten deze keer de schijnwerper op alcohol, dat door de PvdA als een ernstig maatschappelijk probleem wordt gekarakteriseerd. Bij openbare bijeenkomsten in het stadhuis staat er voor de aanwezigen behal ve het glaasje jus d'orange ook al- 'tijd wêl'een' licht alcoholische ver shapering gereed. IVJet die gewoonte wil de PvdA kappen, zo schrijft de fractie in zijn reactie op de algemene beschouwingen voor '89. Om de kelen naar behoren te smeren zou een kopje zuivere kof fie (ook wel bekend als Wereld- Vervolg van pagina 1 terdam wisten de Belgen niet dat het rapen van oesters in de Grevelingen verboden was. „En dat begrepen zij ook niet toen ze door de politie wer den aangesproken. Omdat ze geen Nederlands verstaan". Auto Zij pleitte ervoor om in elk geval de in beslagname van de auto ongedaan te maken. „Daar zijn geen oesters mee vervoerd. En de waarde ervan staat in geen enkele verhouding tot de overtreding die is begaan". Kan tonrechter Fibbe achtte niet bewezen dat het oesterrapen bedrijfsmatig was geschied, maar de overige feiten uit de dagvaarding achtte hij wel be wezen. „Als u naar Nederland wilt ko men, hoort u ook de regels te ken nen". Hij besliste dat de in beslag ge nomen luto terug moest worden ge geven aan de eigenaar. Maar gaf een verbeuidverklaring voor de duik- spullen. Die krijgen de Belgen dus niet meer terug. Verder moet een boete van 500 gulden worden be taald. Zeven mensen verschenen tijdens de zitting voor de kantonrechter om dat ze rondreden met een personen auto vaarop geen geldig kentekenbe wijs deel III achter de voorruit zat. Of dfe niet APK was gekeurd. M. J. D. ut Zierikzee was zich helemaal niet bewust van het onbreken van deelIII. Omdat het een auto van zijn zooi betrof die, vanwege het verzeke- rinjsvoordeel daarvan, op zijn naam stoid. „Ik heb mij nooit met dat au- toctje bemoeid". Dat deed de officier vai justitie wel. Hij eiste 130 gulden b(,ete of vier dagen hechtenis. „Als di auto op uw naam staat horen daar Vïrplichtingen bij". Speurwerk D. D. uit Bruinisse werd vertegen woordigd door zijn vrouw. Voor hem bedroeg de boete 110 gulden omdat de officier van justitie en de kantonrech ter na uitvoerig speurwerk tot de con clusie kwamen dat de copie van be keuring 'een curieus geval' was waarop enkele letters minder goed waren doorgekomen. Ook J. S. uit Burgh-Haamstede kwam er met 110 gulden vanaf. „Het is geen kwaad willigheid. Ik ben gewoon deel 111 vergeten te betalen omdat ik het zo winkelkoffie) geschonken kunnen worden. Dit als eerste aanzet om als gemeente „iets" aan ontwik kelingssamenwerking te gaan doen. De PvdA stelt in haar reac tie dat steeds meer gemeenten in Nederland zich op dit terrein be geven. Om als gemeente Zierikzee een opstapje naar een beleid inzake ontwikkelingssamenwerking te komen stelt de PvdA voor dat de gemeente eerst inventariseert wat er binnen de gemeente reeds aan ontwikkelingssamenwerking wordt gedaan en welke instanties en organisaties zich daarmee be zighouden. Vervolgens zou in over leg met deze groeperingen vastge steld moeten worden wat de doel stellingen vhn een gemeentelijk ontwikkelingssamenwerkingsbe- leid moeten zijn en welke wensen en verlangens er op dit gebied le ven. Een en ander zou moeten leiden tot een beleidsplan, waarin de ge meente aangeeft wat precies haar bijdrage op dit terrein is. Dat kan het ondersteunen en versterken van bestaande activiteiten zijn, maar mogelijkerwijs ook het ini tiëren van nieuwe activiteiten. Een kostenplaatje van het uitvoe ren van dit beleidsplan hoort ook in het beleidsplan te worden ver-, meld. druk had. En ook de bekeuring die ik kreeg omdat het niet op de voorruit zat". E. J. K. uit Bruinisse kreeg een boete van 155 gulden of vier dagen vervangende hechtenis aan zijn broek. Hij liet zijn auto niet tijdig opnieuw APK keuren en betaalde de boete niet die hij daarvoor kreeg van de politie. F. van P. uit Zierikzee moest voorkomen omdat zijn auto op straat stond zonder keuringsbewijs én zonder verzekerd te zijn. F. van P. hield vol dat hij de boete voor het ontbreken van een bekeuringsbewijs al had betaald. Daarom besloot de kantonrechter deze zaak aan te hou den. Zodat de Zierikzeeënaar de vol gende keer met de bewijzen daarvan kan komen. Havenpark Mr G. N. uit Zierikzee kwam bij de kantonrechter omdat hij van mening was ten onrechte door de politie be keurd te zijn. Zijn auto stond gepar keerd langs een gele streep. „Maar niet aan het Havenplein zoals in het proces-verbaal staat. Bij mij voor de deur is het Havenpark". De officier van justitie betwijfelde of dat tot vrijspraak zou moeten lijden. Hij stelde voor om de politieagent die de bekeuring uitschreef op te roepen. Om dat te kunnen doen besloot de rechter de zaak aan te houden. Voor A. K. W. uit Zierikzee was het een kantonzitting met een verheu gend slot. Nadat zijn zaak vorige maand werd aangehouden, werd hij nu vrijgesproken. De kantonrechter vond niet dat van een strafbaar feit sprake was omdat zijn bromfiets van een vreemd ingeslagen goedkeu- ringsmerk was voorzien. i AMSTERDAM - Bij een schietpar tij in een koffiehuis aan de Witte de Withstraat in Amsterdam is een dode gevallen. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie meege deeld. Na ampele overweging heeft het ZOC besloten tot genoemde wijzigin gen in de opzet van de Sint Nicolaa- saktie. Achterliggende gedachte is dat zoveel mogelijk mensen zoveel mogelijk kans moeten hebben om een prijs te winnen. Per trekking zijn er 219 prijzen beschikbaar. Verschillende geldprijzen Bij elke trekking zal in één huis op Sehouwen-Duiveland feestgedruis ontstaan na het lezen van de Nieuws bode Extra van die week. Want in die krant wordt gedurende de aktie het resultaat van de laatste trekking ver meld. En de hoofdprijs mag er zijn: 500,-. Maar wie dit geldbedrag niet in de wacht sleept: geen nood. In alle rust en kalmte de vinger nog even verder de lijst van winnen de nummers af laten zoeken, xvant er zijn behalve de hoofdprijs van 500,- bij elke trekking ook drie geldprij zen van 250,- te winnen. En de koek is nog niet op want er zijn bij elke trekking vijf geldprijzen van 100,-, vijfentwintig van 50,- en tachtig van 25,- te winnen. Een voor wie nog steeds niets heeft gewonnen zijn er tot slot per trekking nog 100 troostprijzen te winnen. Voor elke vijf gulden die men uitgeeft bij één van de 64 middenstanders wordt een lot verstrekt. Waardebonnen Voor alle duidelijkheid: de prijzen worden niet in baar geld uitgekeerd, maar in ZOC-waardebonnen. Deze kunnen alleen worden besteed bij de middenstanders die meedoen aan de Sint Nicolaas-aktie van de ZOC. Deze winkeliers zijn herkenbaar aarj een raambiljet met het opschrift 'deelne mer Sinterklaas-aktie 1988'. Centrale verzamelplaats voor de loten is een duidelijk als zodanig herkenbare ZOC-bus. Deze is te vin den voor het pand Appelmarkt 24. De loten bestaan in feite uit twee delen. De klant dient een strookje met daarop het lotnummer van het lof af te scheuren en dat zorgvuldig te bewaren. Dit strookje is nodig als be wijs dat men, met een beetje geluk, in de prijzen gevallen is. De uitslag van de eerste trekking, die verricht wordt op 21 november, wordt vermeld in de Nieuwsbode Extra van 23 no vember. In de Nieuwsbode Extra van 30 november staat de uitslag van de tweede trekking en in de Nieuwsbo de Extra van 7 december tenslotte staat de uitslag van de derde en laat ste trekking. ren vrijwel onmogelijk gemaakt maar vreest het CDA tegelijkertijd ook dat de fietser op diezelfde rij baan weieens het kind van de reke ning gaat worden. NIEUWERKERK - Het ritje met een Nederlandse huurauto is M. D. uit New York niet goed bevallen. Hij kwam met het voertuig achterstevo ren in een sloot terecht. Dat gebeurde donderdagmorgen om ongeveer 11.15 uur op de rijksweg N-59 tussen Bruinisse en Zierikzee. Doordat de rijbaan wat glad zou zijn geweest door de regen, kwam M. D. ter hoogte van Meubelrama rechts in de berm terecht. Door een forse bijstuurbeweging schoot de auto ver volgens naar de overkant van de weg om daar achterstevoren in de sloot tot stilstand te komen. De Amerikaan en zijn Ah tgenote kwamen met de schrik vrij. De huurauto bleek zwaar beschadigd, onder andere omdat de versnellingsbak los hing. Het voer tuig moest worden weggetakeld. Rijkswaterstaat heeft het betreffen de weggedeelte van nieuwe paaltjes voorzien want ook die konden niet te gen de klap. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDOEBEURS - TEL. 01110-1625S Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur); 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Advertentie Honderden exclusieve handgeknoopte Perzische en Oosterse tapijten moeten weg. Alle maten en soorten, grote kortingen. Onze exclusieve tapijten t.e.a.b. Wie het eerst komtleder tapijt met certificaat. Visstraat 8 - Zierikzee - Telefoon 01110-16149-Geopend di t/m za 10.00-17.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3