IIW Uoifil Zeeuwse computertomograaf Bloedplasma-avond streeknieuws 55-jarig jubileum plattelandsvrouwen Goes heeft binnenkort haar Gezondheidscentrum AFZUIGKAPPEN DEURLOO SM Subsidie Tafeltje Dekje Koopochtend in Zierikzee voor gehandicapte mensen Benzine duurder Kruiswerk gaat onveiligheid in huis te lijf 4 ZIERIKZEE De prijzen van benzine en dieselolie gaan van daag, donderdag, omhoog. Su- perbenzine wordt één eent per liter duurder en gaat aan de zelftankpomp 160 cent kosten. Euro loodvrij komt, met een stijging van eveneens één cent, op 1S4 cent per liter. Dieselolie wordt twee cent duurder en gaat 81,80 cent per liter kosten. Dat hebben de benzinehan delaren bekend gemaakt. De prijsverhogingen zijn het ge volg van de combinatie van de ontwikkelingen in de olieprij zen en de dollarnotering. BLOEMENDAAL - De Bloemen- daalse Kruisvereniging gaat als eer ste in het land beginnen met een preventie-actie ter voorkoming van ongelukken in en rond het huis. Daarbij wordt een groot aantal leden bezocht met een vragenlijst die moet aantonen hoe het met die veiligheid is gesteld. De actie, „Kruistocht '89" is mede opgezet door de Stichting Consument en Veiligheid, en het zie kenfonds Spaarneland. Eind volgend jaar worden de resultaten weten schappelijk onderzocht. Verschillen de andere kruisverenigingen hebben al belangstelling getoond. Het kruiswerk Bloemendaal voert de actie in het kader van zijn lll-jarig bestaan, dat dinsdag werd gevierd. Volgens voorzitter N. J. M. de Rooij is een kruisvereniging als hulpverle ningsorganisatie voor de mensen thuis bij uitstek geschikt iets te doen aan het grote aantal ongelukken in en rond de woning. Per jaar vinden er ongeveer 2,3 miljoen van deze onge vallen plaats. Daarbij vallen zo'n 2000 doden. Circa 70.000 mensen moe ten voor langere tijd in het zieken huis worden opgenomen. Het aantal slachtoffers overtreft dat van het aan tal in het verkeer. De kosten van het project bedragen zo'n 25.000 gulden. Dat gaat voorna melijk op aan een speciaal busje waarmee de leden zullen worden be zocht. Erin ligt allerlei materiaal dat laat zien wat wel en niet veilig is. Voor het afleggen van de bezoeken zullen studenten worden aangetrok ken. Met de vragenlijst kan men de ver schillende vertrekken in de woning nalopen. Ook komen onderwerpen aan de orde als huishouding, speel goed en vervoer. Vragen worden ge steld over zaken als losliggende mat ten of kleden, verankering van boekenkasten en de bereikbaarheid van elektriciteitssnoeren en schoon maakmiddelen voor kinderen. Wanneer een bepaalde vraag met „onveilig" wordt beantwoord, kan meestal aan de vraag zelf al worden gezien hoe een onveilige situatie kan worden opgeheven. De medewerkers van het busje kunnen daarbij behulp zaam zijn. ZIERIKZEE - Zeeuwse patiën ten hoeven voor een aantal ingrij pende onderzoeken niet meer naar België of Rotterdam voor een diagnose. Morgen, vrijdag 11 november, na twaalf jaar praten en druk uitoefenen op het rijk, wordt in Vlissingen een compu tertomograaf in gebruik geno men. Het is de eerste rijdende computertomograaf in Neder land. De grotere ziekenhuizen in het land beschikken al vele jaren over deze apparatuur, die computer- en röntgentechniek combineert. Met de tomograaf kan de arts een kijk je nemen in elk gewenst inwendig deel van het lichaam. Dat bespaart de patiënt veel ander pijnlijk onderzoek en mogelijk enkele dagen ziekenhuisopname. Dat er na herhaaldelijke weige ring van de achtereenvolgende staatssecretarissen voor volksge zondheid toch een tomograaf in Zeeland is gekomen, is mede te danken aan een actie van Zeeuwse burgers. Zij verenigden zich in de Stichting Kankerpreventie Zee land en wisten 575.000 gulden bij een te brengen. Samen met het door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur toege zegde bedrag van 1,8 miljoen was dat voldoende voor de aanschaf van de computertomograaf plus de trekker met oplegger. Nieuw fenomeen In Amerika rijden er vijfhon derd rond, maar voor Nederland is het een nieuw fenomeen. Zee land is een dun bevolkte provin cie, met 355.000 inwoners ongeveer evenveel als Rotterdam-zuid, die door het water in allemaal kleine partjes is gescheiden. Min of meer noodgedwongen maakten veel minder Zeeuwen daardoor van de tomograaf gebruik dan in de rest van het land gewoon was. Een rij dende tomograaf was de beste oplossing, vonden de Zeeuwse zie kenhuizen. Hoewel Zeeland niet aan de landelijke norm voldoet wat het aantal inwoners betreft, heeft de' staatssecretaris onder druk van de Zeeuwse bevolking, politici en ziekenhuisbesturen uit eindelijk besloten een bijdrage te geven. De trekker met oplegger, gaat volgens een vast schema rijden langs ziekenhuizen in Goes, Zie- rikzee, Terneuzen, Oostburg en Vlissingen. GOES - Drs. R. H. Greve, voorheen hoofd Planning en Bouw van het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, slaat morgen, vrijdag, de eer ste paal van het Gezondheidscentrum Goes op het Magnoliaterrein. Vooraf gaand aan het slaan van de eerste paal is er een bijeenkomst voor genodigden in hotel Terminus. Tijdens deze bijeenkomst voeren het woord L. H. de Leeuw, loco-burgemeester van Goes, W. Don, lid van gedeputeerde staten van Zeeland en drs. H. Greve. Het centrum, dat een vloeropper vlak heeft van 5300 m2, biedt onder dak aan een groot aantal regionaal werkende instellingen, namelijk de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis, het Zeeuwse Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs, de Re gionale Instelling Ambulante Geeste lijke Gezondheidszorg, de Districts- gezondheidsdienst Zeeland, met daaraan toegevoegd het Provinciaal Voorlichtingscentrum, de psychiatri sche polikliniek van het Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland, de Zeeuw se Stichting voor revalidatie, de Regionale Instelling Gezondheids zorg Zeeland en Logopedistenprak tijk Frantzen/School. Het is voor het-eerst dat er in Ne derland zoveel instellingen op het ge bied van de gezondheidszorg onder een dak worden ondergebracht, met bovendien bepaalde vormen van sa menwerking. Niet alleen praktische zaken, zoals de telefooncentrale en de postdistributie zijn gemeenschappe lijk, ook verdergaande 'samenwer kingsverbanden zijn hiermee gemak kelijker geworden. In feite is het instellen van het Provinciaal Gezond heidsvoorlichtingscentrum hier al een voorbeeld van. De totstandko ming van dit voorlichtingscentrum^ mede mogelijk geworden door een bijdrage van de provincie van een half miljoen gulden. Eigenaar De bouw van het Gezondheidscen trum wordt gefinancierd door de ge meente Goes die dus'de feitelijke ei genaar wordt van het grootste deel van het pand. Alleen de District Ge zondheidsdienst en het Voorlichtings centrum kopen de ruimte die zij no dig hebben. De overige instellingen huren de ruimte die ze gebruiken. Voor het groot onderhoud wordt een reservefonds gevormd. De gemeente Goes legt jaarlijks verantwoording af aan het ministerie over de besteding van dit bedrag. De totale bouwkosten van het Ge zondheidscentrum bedragen onge veer 11,4 miljoen gulden. De hoofd aannemer is bouwbedrijf De Delta BV uit Middelburg. Het Gezond heidscentrum is een ontwerp van ar chitectenbureau Archikon BV uit Goes met medewerking van de archi tect N. van der Selt b.n.a. uit Amers foort. Het Magnoliaterrein waar hèt Gezondheidscentrum komt te staan, ligt in de onmiddellijke omgeving van het NS-station, het busstation van ZWN en het centrum van Goes. Bovendien worden er voldoende par- keermogelijkheden aangelegd voor bezoekers die met'eigen vervoer ko- HAAMSTEDE - De bloedplasma-avond van het Nederlandse Rode Kruis in de Beatrixschool te Haamstede staat op de agenda voor woensdag 16 novem ber. Voor dit jaarlijks terugkerend ritueel komt een speciaal bloed-afname- team uit Amsterdam naar de Westhoek. Het team bestaat uit een arts, gedi plomeerd verplegend personeel en laboranten. De leden van de Rode Kruis colonne Schouwen-Westhoek verzorgen de donors en houden ze in handen tot de dames van de Welfare een opkikkertje hebben geserveerd. De donor is on geveer een half uur kwijt voor zijn gift. Men kan zich vooraf aanmelden (01115-2173), maar kan ook gewoon komen tussen 19.00-20.30 uur. DEN HAAG - De CDA-fractie wil de automobilist die voor zijn werk veel naar verschillende bestemmin gen moet reizen een ruimhartiger fis cale behandeling geven dan staatsse cretaris Koning (financiën) voorstelt. Natuurlijk is het wel wenselijk om regels te stellen aan de vergoeding per kilometer, maar een koppeling aan het reiskostenforfait lijkt het CDA niet voor de hand te liggen. Dat forfait is immers bedoeld voor men sen die dagelijks een vaste route van woning naar werk afleggen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE RPF Provinciaal statenlid voor de RPF/ GPV-fractie, L. C. van Dijke, spreekt donderdag 17 november voor de RPF afdeling Zierikzee en omstreken. Van Dijke spreekt over actuele zaken in de Zeeuwse politiek, waarna gelegen heid tot het stellen van vragen be staat. De vergadering is voor een ie der toegankelijk. Na de pauze wordt de vergadering in beslotenheid voort gezet. Een en ander begint om 19.30 *uur in de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat te Zie rikzee. 1 Kunst De in Zierikzee woonachtige schil der Theo Voorzaat exposeert van 12 november tot 3 december in Galerie de Lieve hemel te Amsterdam. De tentoonstelling wordt morgen, vrij dag 11 november, geopend door Si mon Vinkenoog. SCHARENDIJKE Televisie De Scharendijkse I^emke de Bak ker gaat 22 november met haar zwa ger Peter Legemate uit Zierikzee naar Hilversum. Het duo neemt deel aan de kwis Taaislag van de Evange lische Omroep. Wanneer de uitzen ding is, staat vooralsnog niet vast. De opbrengst van de kwis komt ten goe de aan ontwikkelingswerk in een Afrikaans ziekenhuis. BROUWERSHAVEN Brandwonden De collecte voor de Nederlandse Brandwonden Stichting, die afgelo pen week in Brouwershaven is gehou den, heeft 384,35 gulden opgeleverd. De organisatie dankt zowel de collec tanten als de gevers. OUWERKERK Dorpshuis Uit de algemene beschouwingen van de VVD-fractie van de Duive- landse gemeenteraad blijkt dat een goed geoutilleerd dorpshuis voor Ouwerkerk de hoogste prioriteit heeft bij deze fractie. Als er keuzes moeten worden gemaakt, omdat ook het geld van de gemeente nu eenmaal maar een keer kan worden uitgege ven, kiest de VVD voor het verbou wen van het Ouwerkerkse dorpshuis. In het verslag van de algemene be schouwingen in de krant van dinsdag werd ten onrechte de conclusie ge trokken dat de VVD-fractie nog geen geld zou overhebben voor de verbou wing van het dorpshuis. VLISSINGEN Keizersnede De Vereniging Keizersnede-ouders houdt woensdag 16 november een informatie-avond in het Bethesda-St Joseph ziekenhuis in Vlissingen. Centraal staat een informatieve docu mentaire over de keizersnede. Daar naast is er gelegenheid vhagen te stel len aan een forum van deskundigen, waaronder een gynaecoloog en een kinderai'ts. De avond, die om 20.00 uur begint, is bedoeld voor vrouwen die een keizersnede hebben onder gaan en hun partners. Ook overige belangstellenden zijn welkom. Voor meer informatie kan gebeld worden niet Karin Schouwenburg, 01854-1470. Vervolg van pagina 1 je maaltijden die momenteel nog ƒ7,- is gelijkgetrokken kunnen worden met de prijzen van de maaltijden die in Borrendamme worden bereid en die dankzij subsidies beduidend on der de prijs van de Thfeltje Dekje maaltijden liggen. Dat gegeven blijkt voor het comité een doorn in het oog te zijn getuige de constatering van Van der Brand dat het subsidiëren van maaltijden via een instelling jegens de „werkers van het eerste uur" (lees Tafeltje Dekje) onrechtvaardig is. ,/Iben wij 19 jaar geleden begonnen is er door de over heid nimmer ingespeeld met facilitei ten. In die jaren hebben we 153.860 maaltijden geleverd tegen een gemid delde prijs van 5.29". Dit plaatste Van der Brand tegen het gegeven dat de prijs van de maaltijden van Bor rendamme eigenlijk 8,50 zou moe ten bedragen om de kosten te kunnen dekken. „In dit licht is onze prijs van zeven gulden naar onze mening niet te hoog" reageerde de woordvoerder van Tafeltje Dekje op de vaak gehoor de kritiek dat de maaltijden van Ta feltje Dekje in Zierikzee te duur zou den zijn. Wethouder J. Groen die erop wees dat de prijzen die Borrendamme re kent min of meer afhankelijk zijn van provinciale regelingen, hield Van der Brapd voor dat deze eerst een schriftelijke en goed gefundeerde aanvraag moet indienen alvorens er over een andere subsidieberekening kan worden gediscussieerd. Groen wees er verder op dat hij tij dens een eerder gesprek het comité een aantal oplossingen had voorge steld. Hiervoor had het comité vol gens Groen geen oren, omdat het co mité voor het bereiden van de maaltijden vasthoudt aan de huidige ondernemer. Groen raadde het comi té dan ook aan eerst eens na te gaan wat de exacte kosten zijn en deze op papier te zetten. Technica 10 Ook tijdens de vergadering van de welzijnscommissie zelf werd stilge staan bij een subsidieverzoek voor het project Technica 10 dat vrouwen wegwijs moet maken in de techniek. Hiervoor is door het Leger des Heils een subsidie-aanvraag ingediend. Een meerderheid binnen het colle ge is van mening dat het Leger des Heils voor zijn sociaal-culturele acti viteiten reeds subsidie krijgt. Vol gens een meerderheid binnen het col lege moet het Leger deze activiteit dan ook uit eigen zak financieren. Een voorstel van het college is vol gens commissievoorzitter Groen, zelf wel voorstander van subsidiëring, dan ook niet te verwachten. „Was dit verzoek op een andere manier (niet door het Leger des Heils) ingediend dan was er wellicht een andere uit komst geweest" aldus Groen. Initiatief Iets dat door de commissieleden M. R. de Jong-van Loo (PvdA) en M. A. Bij de Vaate-Rozendaal werd be treurd gezien het emancipatorische karakter van deze cursus die inmid dels met 22 cursisten toch van start is gegaan. Wil dit verzoek alsnog ter sprake komen, dan moet de raad vol gens de wethouder met een initiatief voorstel komen. Eigen gezicht Behalve het bespreken van het ont- werp-programma sociaal-cultureel werk voor '89 moest de commissie ook een oordeel geven over het ver zoek van het Samenwerkingsverband Welzijn en Gezondheidszorg De Beve- landen om te komen tot een centrale bevoorschotting voor de basiseduca tie die door het Regionaal Educatief Centrum wordt verzorgd. Ofschoon de commissie erkende dat dit prakti sche voordelen met zich meebrengt bestond er bij de commissieleden vrees dat het eigen gezicht van Schouwen-Duiveland hiermee in de „grote massa" verloren zou gaan. Dat behoud van de eigen identiteit is in dertijd bij de aansluiting bij het REC als voorwaarde gesteld. Om in de raadsvergadering van december, waarin deze centrale bevoorschotting op de agenda zal staan, tot een juiste beslissing te kunnen komen waren de commissieleden unaniem van me ning dat hiervoor ook het Educatief Beraad moet worden geraadpleegd. Op dinsdag 15 november ZIERIKZEE - Ook voor mensen die vanwege een han dicap of door andere redenen niet kunnen gaan winkelen bestaat de mogelijkheid om Sinterklaasinkopen te doen. Door de inzet van tientallen vrijwilligers kan ook dit jaar weer een koopochtend worden gehouden in Zierik zee. Dat zal zijn op dinsdag 15 novem ber. Door de inzet van ongeveer 70 vrijwilligers van diverse organisaties die zijn aangesloten bij de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector kunnen even zoveel mensen met rolstoelen door de Hema worden ver voerd. Zodat ze zelf hun keuze kun nen maken uit het assortiment van Sinterklaas. Het is dit jaar voor de vijftiende achtereenvolgende keer dat het warenhuis een dergelijke koopochtend sponsort. Met de bus Het initiatief voor het evenement kwam vanaf de eerste keer van de UW, de Unie Van Vrijwilligers. Voorzitster B. van der Linde-Florisse herinnert zich hoe men vijftien jaar geleden voor het eerst 30 ouderen van Borrendamme met een bus naar de binnenstad vervoerde om Sinter klaasinkopen te kunnen doen. Een initiatief waarmee wordt vol daan aan een behoefte, zo is inmid dels gebleken. Want vijftien jaar la ter maken vele tientallen oudereh en mensen die slecht ter been zijn ge bruik van deze vrijwilligersaetie. Sinds enkele jaren wordt het initia tief door de UW georganiseerd sa men met de overkoepelende vrijwil ligersorganisatie SVOZ. Het winkelen begint dinsdag bm 9.15 uur. De mensen worden in de He- ma ontvangen door mevrouw Van <Jer Linde die daarbij aandacht zal besle den aan het 15-jarig jubileum. Na if- loop van het winkelen wordt gezams- lijk koffie gedronken in de Graa*- beurs. Hierbij zullen ook Sinterklaas en zwarte Piet niet ontbreken. Afdeling Schouwen ZIERIKZEE - De afdeling' Schouwen van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen vierde zijn 55- jarig jubileum met een gezamenlijke maaltijd voor de ei gen leden. Presidente B. van der Linde-Flo- russe memoreerde in haar toespraak de hoogtepunten van de afgelopen vijf jaar. Zij stelde dat de bond nog springlevend is gezien de activiteiten op velerlei gebied door middel van le zingen en excursies. Commissies „De agrarische commissie, culture le commissie, handwerkcommissie, tuincommissie, internationale com missie en de commissie vrouw. Ze proberen elk op hun eigen terrein in houd te geven aan onze doelstelling. Namelijk door vorming en ontwikke ling van vrouwen hun besef van, ver antwoordelijkheid voor en deelname aan de samenleving te bevorderen. In het bijzonder in plattelandsgebie den". De presidente sprak de wens uit dat de afdeling Schouwen over vijf jaar, bij het 60-jarig jubileum nog 'even sprankelend mag zijn. Tijdens de bijeenkomst werden ze ven leden gehuldigd, die al meer dan 45 jaar lid zijn van de afdeling. Zij ontvingen een bloemencorsage en een broche met daarop het bondsin- signe. De Barbershopsingers uit Haamstede onder leiding van E. Vos- Simons traden twee keer op. De uit Amerika afkomstige manier van zin gen viel goed in de smaak. De bijeen komst werd besloten met het geza menlijk zingen van het volkslied. De volgende bijeenkomst van de afde ling Schouwen vande NBvP is op 15 december in de Graanbeurs vanaf 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4