BECAM Alfa Romeo 33 Sport Wagop Sportieve ruimte Seat introduceert de Malaga Touring EEN ANDERE AUTO KOPEN? Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Slachtmaend Toestand Hirohito sterk verslechterd Autonieuws BECAM maakt het SNEL mogelijk! Bel BECAM: 05270-16991 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 november 1988 Nr. 24436 88/202. Een fraaie opname van de Markt en het stadhuis van Brouwershaven in 1919. De bomen op het Kerk plein (bij de grote kerk) dragen nog blad. Alle panden aan de westzijde van de Markt zien er bijzonder aan trekkelijk en vrijwel ongeschonden uit. Men lette bij het bekijken van deze oude ansichtkaart speciaal op de fraaie bovenlichten, die boven de woonhuis- en zakendeuren zijn aangebracht. Dit soort ornamenten wordt met de dag schaarser in onze samenleving. Op deze kaart is duidelijk het ,,gat" te zien dat ontstaan is rechts van het stadhuis van het daar vroeger gestane snoepwinkeltje van de weduwe Valk-Kloet. Verder zien we van links naar rechts de kruidenierswinkel van Jan Pleune, hotel Bellevue van de weduwe Legemaa- te en weer wat later van Emanuel Freeke. Verderop naar het stadhuis de drogisterij, een slagerij en hotel Ringelberg. Geheel rechts zien we het spitse torentje van de Nicolaaskerk. Tot aan het begin van de jaren twintig bleef de ruimte rechts van het stadhuis een open plek in de gevelrij. Kort na 1923 kreeg metselaar- aannemer Hubrecht Leendertse in combinatie met timmerman P. Kroon opdracht van C. A. van Schelven op deze plaats een woonhuis te bouwen. Voor het statige en eeuwenoude Brouwse stadhuis werd het bepaald geen passende buurman. Het was meer een confectiepand met lelijke witte overstekken. Maar ook dit pand is inmiddels gesloopt want op vrijdag 30 september 1988 opende de Commissaris van de Koningin in Zeeland de nieuwbouw naast het stadhuis. Met behulp van het architectenburo Kraamer Partners uit Schuddebeurs- Rotterdam is men tot een harmonieus geheel gekomen dat in het historische centrum van de smalstad uitste kend past. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. ZIERIKZEE Kijkdooswedstrijd Maar liefst 91 kijkdozen werden bij de ABN-bank Zierikzee ingeleverd tijdens de kijkdooswedstrijd die deze bank speciaal voor de herfstvakantie had georganiseerd. Een deskundige jury heeft inmiddels een keuze ge maakt. De prijswinnaars zijn Adriaan Wandel uit Looperskapelle (Junior-spaarrekening 100,-), Wille- mijn Krabbe uit Noordgouwe O'unior- Dae stae in d'n almennak dat No vember slachtmaend is, mè klop dat nog wé? Vroeher wê, wae is d'n tied bleve? De meeste maensen op durp slachte 'n keutje, dae waere d'r bie van rond de vuufonderd pond. Dat waere meesta jaerihe vaerkens. Dae waere in dien tied verschillende uusslachters, die d'n overihen tied wat anders dêè. 't Beurde van drie vaerkens op 'n dag. In dien tied hieng aoles in de tunne hoed pe kelt. Waster toen heen ööhe bloe druk? Diepvries kende je nie. Spek in woste wiere uut bakke in onder 't vet zet. 's Aevends 'n hrote bdie woste, die was dan wat hroter as an ders. Voors hieng 't aok mê mond- jesmaete. Je moster lank mee doe, in die tussentied oefde je nie nae de slachter. At vroeher 't vaerke in de tunne zat, de aerpels in de kelde lae- he, in 't koolkotje vol was, dan waere de maensen, blie. Dat was in dien tied de spaerspot. 't Was auwe he- Weunte om zondagsochens woste te eten, dae binnen maensen die doe dat nog. Je aode van eihens vee vet, mê dae hien niks verlore, dae wier strovet, wostevet in reuselvet op bróód smaert, butter at je dan nie. 't Was in dien tied anders as noe, dan waster mê êên dien bieje bróód was 't heen je d'r bie kreeg op dan smaere. Noe stae de taefel vol mee aolerlei ver schillende soorten van dat velletjes spul. Zê dae oak wê is 'n poter ae- vendtje auwe dan mochte de buur- jonhens in meisjes aok komme, dae was spekvet riekeluk bie vertehen- woordigd aje dan toevallig 'n klop op zóón poter haf spetterde 't vet te- hen de zolderbalken, moeders waere dae nie zo hröös op. At 't spek uut de tunne was, wier dae aok wellis 'n baeken an de zolder anhe, dat zag dan in 't voorjaer nog heler as 'n piensterblomme, hoed lastig 't kwam uren later nog op. Ze dêê aok wellis 'n ammetje op an he. Mê dat wier daeheluks kleiner. Aje nae bae- de most, nam je 'n mesje mee, in dae fletters van ofsnie in opete. Dat aode ze hauw deer. Klurken wiere aok wê hete, dat waere schoonhemaekte daermen, aok wê van aermoe, want iederéén kon heen vaerke auwe, in dan krehe deze maensen de daermen. wellis, soms zöövee dae je d'r van hien kaoke, ze zouê hraeg aok wellis wat anders wille ao. Mê ja, mee'n le- he bozze doe je nie vee. 't Hoeije. WULLUM spaarrekening 50,-), Ruben Maes uit Zierikzee (Junior-spaarrekening 25,-). Eervolle vermeldingen gaan naar Andrea Bos, Hans Padmos, Ilse van Rhenen, Ginny Anemaet, Mat- thijs Bil, Kevin Lems en Michael Roo- zeboom uit Zierikzee. De officiële prijsuitreiking is op vrijdag 11 no vember om 16.00 uur in het ABN- kantoor aan de Oude Haven. Ledental FNV Het bestuur van de FNV Zeeland verwacht eind dit jaar een kleine 30.000 leden te hebben. Eind 1987 tel de de vakbond in Zeeland 28.671 le den en dat zijn er meer dan een jaar daarvoor. De opgaande lijn zet naar verwachting door. Vergadering kruisvereniging In de zaal van Christelijke Gerefor meerde kerk aan de Zevengetij- destraat te Zierikzee wordt op don derdag 24 november een algemene ledenvergadering gehouden van de Kruisvereniging Schouwen-Duive land. Hierbij komt onder andere het accommodatiebeleid en de herstruc turering van het Kruiswerk Zeeland aan de orde. De vergadering begint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Ledenvergadering NCVB De afdeling Burgh-Haamstede van de NCVB houdt dinsdag 15 november haar ledenvergadering. De vergade ring wordt gehouden in de zaal van Gereformeerde kerk in Haamstede en begint om 19.45 uur. Spreker is P. M. van Dalsen. Hij vertoont dia's over natuur en vogels van Schouwen-Dui veland. HAAMSTEDE CJV-actie Zaterdag 12 november houden de kinderen van de CJV-jeugdclubs een actie. Met bolderwagens en bakfiet sen gaat men langs de deuren om amaryllisbollen te verkopen. Vanaf half tien gaat men op stap. Voor het geval dat de voorraad snel uitver kocht is kan men ook intekenen op een lijst. De bollen worden 'dan in de loop van volgende week aan huis ge leverd. De actie is bestemd voor de aanschaf van een klei-oven voor de jeugdclubs. Reünie Ter gelegenheid van het zeventigja rig jubileum van het christelijk on derwijs in Haamstede is er zaterdag 22 april 1989 een reünie voor alle oud leerlingen, oud-leerkrachten en oud bestuursleden. Informatie hierover kan ingewonnen worden via 01115- 1782 of 01115-2124. ELLEMEET Blijspel Op zaterdag 19 november voert to neelvereniging Ellemeet het blijspel Punk op 't durp op in het durpsuus in Ellemeet. Dit blijspel speelt zich af in een dorpscafé. De cafébaas heeft een vreemdsoortige verhouding en daar bij krijgt hij ook nog drie dames te logeren. Een ambtenaar van de socia le dienst stelt een onderzoek in, maar ook hij blijkt niet op het rechte spoor te zitten. De postbode, een vriend van de cafébaas bemoeit zich ermee en dit levert alles bij elkaar voldoende stof voor de tonelisten van Ellemeet om er een gezellige avond van te maken. Na afloop van het blijspel kan er ge danst worden op muziek van het Del ta combo. KERKWERVE, NOORDGOUWE en SCHUDDEBEURS Oud papier De sv WIK haalt zaterdag 12 no vember vanaf 9.30 uur oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Burgerlijke stand In de maand oktober werden in de gemeente Bruinisse drie kinderen ge boren. Er overleden twee mensen en er werden drie huwelijken gesloten. De pasgeborenen zijn Anthonie J. Ol- ree, Sabina Buijs en Monique Maas kant. Overleden zijn Adriaan Kik op 75-jarige leeftijd en Leendert P. Bo- lijn op 99-jarige leeftijd. In het huwe lijk traden Jan C. Vane en Josefien E. Giljam, Antonie Jumelet en Patricia Vroegop. Jan de Waal en Johanna H. de Koning. GOES CNV-bijeenkomst De afdeling Zeeland van het CNV houdt 12 november om 13.30 uur haar jaarlijkse bijeenkomst in hotel Tfer- minus in Goes. Na de ledenvergade ring houdt om 14.00 uur dr. J. Dees, gastro-enteroloog uit het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam, een lezing over de algemene aspecten van de ziekte van Crohn en Colitis Ulecero- sa. Hij schenkt hierbij vooral de aan dacht aan het ontstaan van fistels en aan de nieuwe onderzoeksmethodes. Hierna spreekt om 14.45 uur Maillet- te de Buy-Wenniger, endoscope-assis- tente uit het AZ in Leiden. Zij houdt een inleiding over het coloscopie-on- derzoek. Na de pauze wordt iedereen in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen. MIDDELBURG Boerinnendag In de Getuigeniskerk in Middel burg wordt donderdag 17 november van 09.30 tot 15.30 uur een boerinnen- dag gehouden onder de titel Land bouw en open grenzen. Verschillende sprekers passeren de revue tijdens de bijeenkomst. Centraal staat de boe rin met het oog op 1992 als de grenzen open gaan. Wat betekent het voor een boerin en het bedrijf. Zo houdt de voorzitter van de Nederlandse CBTB, G. Doornbos, een inleiding over Open grenzen 1992 en de gevolgen voor de Nederlandse boerin. DORDRECHT - „Renee moet vanaf morgen net zo'n leven kunnen leiden als andere kindjes van zijn leeftijd. Wij willen helemaal geen publiciteit meer. Wij willen nu rust". Dit gaven deouders van de ontvoerde en vorige week weer teruggevonden Renee, Kees en Bettie Bos, in AVRO Televi- zier te kennen. Het drietal bracht voor het laatst de nacht door in het Dordtse Merwede-ziekenhuis, na een verblijf van bijna drie weken. TOKYO - De gezondheid van de Ja panse keizer Hirohito is vandaag (dinsdag) sterk verslechterd. De bloeddruk daalde rond 17.00 uur (09.00 uur onze tijd) tot het laagste peil sinds 19 september, toen de kei zer met ernstige problemen in het ziekenhuis werd opgenomen. Volgens een woordvoerder van het paleis; Kenji Maeda; is een boven- druk van 69 en een onderdruk van 30 gemeten. Normaal is dat 130/65 en 's ochtends was dat nog 126/60. Hirohi to heeft verder 39 graden koorts ter wijl 's ochtends zijn temperatuur 36,5 graden was. DEN BOSCH - Twintig jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. Mol, tegen de 24- jarige R. J. P. J. van der V. uit Oss. Zij achtte bewezen dat hij op 9 mei van dit jaar zijn 21-jarige ex-vriendin M. van Doorn in Berlicum met voorbe dachte rade door het hoofd schoot. De officier vroeg deze bijna maximale straf vanwege de kans op herhaling en als vergelding voor het „onbe schrijfelijk drama" dat de familie van het slachtoffer is aangedaan. MAASTRICHT - Als de regionale en lokale omroepen meer zouden sa menwerken, zullen zij tegenover de politiek .sterker staan in hun wens vqpr een betere financiering van hun organisaties. Dit advies kwam van de kant van de Mediaraad en het Com missariaat voor de media tijdens een symposium over de toekomst van de regionale radio in Maastricht. Alfa Romeo is van ouds een bekende fabrikant van sportieve automo bielen en daar hoort een stationcar dus eigenlijk niet bij. De Alfa 33 staat bekend als een sportieve en betaalbare auto en met de komst van de Sport Wagon heeft men toch een welkome uitbreiding van deze 33-serie. De naam Sport Wagon is niet gekozen als een ander woord voor stationcar maar het is een sportieve auto gebleven met veel ruimte. Van de verbouwing van de 33 sedan tot Sport Wagon heeft Pininfarina een waar kunstwerk gemaakt en het eindresultaat is een fraai en harmonieus geheel, dat een totaal eigen uitstraling bezit. Het is een auto die qua ruimte en sportiviteit best aftrek zal vinden maar ook als tweede auto zal hij wel gewild zijn, zeker gezien zijn zeer gunstige prijs. Seat introduceert een nieuw aktiemo- del. de Malaga Touring. De Malaga Touring wordt in schone versie met katalysator aangeboden voor slechts 600,- meer dan het basismo del van dc Malaga-serie, de 1.2 L. Ten opzichte van de Malaga 1.2 L on derscheidt de "Touringzich allereerst door een 1.5 1 Motor System Porsche, ook hier gekoppeld aan een 5 versnel lingsbak. Het interieur is aantrekkelijker en completer met een speciale zetelbekle ding, zachte hoofdsteunen en een toe- renteller. Uiterlijke kenmerken zijn de achter spoiler van het GLX model, de aërody namische wieldoppen en uiteraard een smaakvolle striping met "Touring" lo- go. Pon Car b.v. heeft bij Seat beslag kun nen leggen op 200 exemplaren van deze bijzondere auto, die ruimte, comfort en luxe koppelt aan een zeer aantrekkelijk prijskaartje, want de Malaga Touring kost slechts 20.595.-. Uiterlijk Natuurlijk is er veel van de 33 sedan in terug te vinden want dat is en blijft het uitgangspunt van deze Sport Wagon. Door kleine detailwijzigingen is het een groot aandoende auto geworden, die keurig afgewerkt is. Op het dak bevin den zich twee richels waar eventueel een imperiaal op gemonteerd kan wor den en aan de achterklep zit een klein spoilertje, dat samen met de wis/was installatie de achterruit schoon moet houden. De achterklep loopt door tot aan de kentekenplaat en de achterlicht units, zodat er wel een drempel is waar de bagage overheen getild moet wor den. De achterklep is aJJeen te openen van binnenuit, naast de bestuurders stoel zit daarvoor een handeltje. De ba gageruimte wordt keurig afgedekt door een hoes, die aan beide zijden is voor zien van klitteband en aan de achterzij de met twee haken ook vastgezet kan worden, zodat uw eigendommen aan het oog onttrokken zijn. De hoes is echter sterk genoeg om er kleine dingen op te leggen zonder dat bij een rembe weging alles naar voren glijdt, richting nekken van de passagiers want de ach terbank steekt iets boven de afdekhoes uit. De kofferruimte is keurig bekleed en netjes afgewerkt met in de zijkanten weggewerkt het sjyoeiereservaat van de wis/was installatie van de achterruit. Onder de vloer is het reservewiel ge plaatst, wat bij volle belading nu niet een pretje is om te verwijderen want alles zal dan uit de koffer moeten voor dat dit wiel te bereiken is. Het gehele interieur is smaakvol en met een stevige stof afgewerkt. De voor- stoelen zijn goed te verstellen, alleen wanneer de veiligheidsriemen omge gespt zijn, is de leuning moeizaam te verstellen want de stelknop zit aan de rechterkant en daar komt dan de hou der van de grendel tegenaan. Het stuur is driespakig, lekker dik. in hoogte ver stelbaar en geeft een goede grip om te sturen. Alle functies zijn overzichtelijk geplaatst op het dashboard en de knop pen zijn ook 's avonds verlicht dus u hoeft nooit te zoeken naar b.v. de knop door Rein Leppink van de achterwisser of achterruitver warming. Enige gewenning vraagt al leen het contactslot. Dit zit niet zoals gebruikelijk aan de rechterkant maar aan de linkerkant van de stuurkolom dus in het begin grijp je steeds mis. Er is geen overdaad aan klokken maar een overzichtelijk geplaatste snel heidsmeter met kilometerteller, daar naast de functielampjes, daar bovén een brandstofmeter en de watertempera tuurmeter en aan de rechterzijde een grote tocrenteller. De verwarming/ ventilatie zit in de middenconsole, is makkelijk te bedienen en functioneert goed. Ook is er een ontwasemingsgleuf in dc beide voorportieren das de zijrui ten zijn vlug en goed te ontwasemen wat prettig is omdat de spiegels dan weer goed zichtbaar zijn. Dit testexemplaar bezat twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels, waarvan de rechter een De Alfa 33 Spon Wagon is een niet alledaagse verschijning. optie is. Aan de onderkant van dc stuurkolom bevindt zich de handchoke die ik weinig benut heb want deze schoonheid sloeg gemakkelijk zonder choke aan. Rustig Het motortje loopt schitterend rustig maar als je veel prestaties verlangt zal er ver in het toerengebied doorgetrokken moeten worden en dat gaat uiteraard gepaard met wat meer lawaai. De 1300 cm3 motor die in het vooronder ligt le vert 86 pk en geeft de 925 kilo wegende Sport Wagon toch flitsende prestaties. Wij kwamen met deze broeder op een topsnelheid van 175 km/h en dc acce leratie van 0 naar 100 km/h deed deze makker in slechts 10 sec. zodat hij dui delijk het woord Sport in zijn naam- saanduiding waar maakt. Het rijden is verder een genot. Op dc grote doorgaande wegen is deze Sport Wagon stil en comfortabel terwijl hij op bochtige trajecten heerlijk en betrouw baar stuurt, zónder rare geintjes zoals de bochten ruim te willen beschrijven of plots van achter te willen wegbreken. Nee, hij bezit een plezierige, neutrale wegligging. Conclusie Met deze Alfa Romeo Sport Wagon heeft Alfa een leuke en sterke (roef in handen voor mensen die ruimte en sportiviteit zoeken. Het is overduideljk geen werkpaard in de zin van een auto voor bijvoorbeeld een installateur, daar is hij wat te luxueus voor. Bovendien zal de drempel boven de achterbumper een groot bezwaar zijn bij het beladen, Eerlijk gezegd vind ik het een aantrek kelijke auto voor een even zo aantrek kelijke prijs, die 27.400, - bedraagt en voor diegene die nog wat extra's wil, zijn centrale deurvergrendeling en elektrisch bedienbare ramen te bestel len. Ook hier weer voor zeer redelijke prijzen, namelijk respectievelijk 600,- en 500,-. En voor deze prijs rijdt men toch in een opvallende ver schijning, waar er geen 13 van in een dozijn gaan. De wagen is een goede combinatie lussen luxe, comfort en ruimfc. Techniek Alfa 33 Sport Wagon Motor type viercilindcr boxer motor met 2 valstroomcarburateurs; cilin derinhoud 1351 cm3; boring en slag 80x67.2 mm; compressieverhouding 9,7:1max. vermogen 86 pk bij 5800 tpm; max. koppel 119 Nm bij 4000 tpm. Aandrijving op de voorwielen, wiel ophanging voor onafhankelijk, type McPherson met dwarsgeplaatste triangels onder en schrocfvcren, achter starre as en Panhardstang en schroc (Veren. Vclgmaal 5.5Jx 13: bandenmaat 165/70 SR 13; lengte 414,2 cm; breedte 161,2cm:hoogte I34.5cm: wielbasis 246.5 cm. spoorbreedte 136,7 cm voor. achter 136,2 cm; draaicirkel 11 meter; tankinhoud 50 liter; massa 925 kilo; max. aanhan- gergcwichl 1000 kilogram geremd. Prestaties Topsnelheid 175 km/h. Acceleratie van 0 naar 100 km/h in 10 sec. Gemiddeld brandstofverbruik I liter super op de 12,2 kilometer, metingen tijdens de test. Geld Alfa Romeo 33 I.3S Sport Wagon 27.400,-. Motorrijtuigenbelasting van 440.- tot 452,- per jaar. De Seat Malaga Touring is een aantrekkelijk en compleet uitgevoerde wagen. Advertentie Doorlopende Persoonlijke leningen kredieten Leningen op maat tegen zeer scherpe tarieven Snel en diskreet binnen 4 uur geregeld Vrije besteding van het geld, geen onderpand Kwijtschelding bij overlijden Lopende leningen meestal geen bezwaar Rente fiscaal aftrekbaar Tevens 2e hypotheken Wilt u iets aanschaffen en heeft u de middelen niet direkt voor handen, pak dan nu de telefoon en bel BECAM financieringen. Daar werken mensen die snel en voordelig voor u de juisfe lening verzorgen. Bel voor vrijblijvende informatie. netto in handen looptijd 48 mnd. looptijd* 60 mnd. Tlworetticfw loopup M mnd. etl r»nt» bl| 10.000.- 0.01 p.mnd IS 000,- 0.01 p mnd.. 20 000.- 0,77% p mnd 25 000.- 0.77% p mnd 5.500.- 7.500.- 10.500,- 15 000,- 20.000,- 35.000,- 143.03 191.72 266.10 380.15 506,87 887,02 120.48 160.89 222.88 318.41 424.55 742.96 Bedrag 10.000- 15 000,- 20.000- 25.000.- rente en afl. p.mnd. 200.- p mnd 300.- p mnd 400 - p mnd 500.- p mnd leder bedrag tussen 1.000,- en tOO.OOO.- en verschillende looptijden mogelijk. Rente vanBt 10,4%. Nana! FIN. BEMIDDELING Bedrijfsweg 26, Emmeloord ma-vrij van 09.00-20.00 uur, za van 11.00-14.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7