streeknieuws Roerige novemberdagen op Schouwen-Duiveland 'Financiën stiefmoederlijk behandeld door het college' Meer ruimte voor kampeerboeren in heel Westerschouwen Personeel vuurtoren moet werk behouden DFURIOO B.1 OLIESTOOKINSTALLATIES Goede beheersing Nederlands bij veel buitenlandse kinderen Gemeente overweegt bouwen van een sporthal 4 TILBURG - Veel buitenlandse kin deren beschikken aan het eind van de basisschool over een grote taal vaardigheid in het Nederlands. In het taalgebruik van buitenlandse leerlingen komen geen fouten voor die niet ook voorkomen bij kinderen voor wie het Nederlands de eerste taal is. Tbt deze slotsom komt drs. A. Kerk- hoff op grond van een onderzoek waarbij Turkse, Marokkaanse, Suri naamse en Molukse leerlingen waren betrokken. Het onderzoek, waarop zij vrijdag aan de Katholieke Univer siteit Brabant promoveert, is van 1983 tot 1985 uitgevoerd op een aantal lagere scholen (nu basisscholen) in Tilburg en Breda. Volgens de promovendus kan ver betering van het taalonderwijs in de hoogste klassen van de basisschool niet alleen veel kinderen uit ethni- sche minderheden maar ook een groot aantal Nederlandse leerlingen ten goede komen. Zij denkt daarbij zowel aan kinderen die van huis uit een Nederlands dialect spreken als aan kinderen uit de lagere sociaal- economische milieus. Westerschouwse PvdA en RU kritisch over rekenwerk college BURGH-HAAMSTEDE - „Het is een gemis in het func tioneren van het college, dat de financiële aspecten van het beleid niet voldoende aandacht krijgen. Vragen in deze richting worden toegeschoven aan de afdeling. Onze fractie heeft de indruk, dat de financiën stiefmoederlijk worden behandeld door het college. Zo in de trant van we zien wel wat er van terecht komt". Dat niet al te positie ve beeld hield PvdA-raadslid C. Verton burgemeester en wethouders voor tijdens de begrotingsraad in het ge meentehuis te Burgh-H aamstede. Verton heeft zich als financieel ex pert van de socialistische fractie ge beten in de cijfermatige begroting van de gemeente. Met een uitvoerige analyse van de Westerschouwse 'schatkist' probeerde hij duidelijk te maken, dat de gemeente zich arm re kent. ,,Een gemeentebestuur dat enerzijds uit geldnood belastingen verhoogt, maar anderzijds de reser- Aanvaring wethouder Padmos met raadslid De Feiter BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Wester schouwen is voornemens om conform de mogelijk heden die de kampeerwet biedt, boeren in haar ge meente maximaal tien kampeereenheden toe te staan. Dat is gebleken tijdens de begrotingsraad in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Daar wordt 1 december een bij eenkomst gehouden, waarbij de boeren zijn uitgenodigd. De dis cussie over het aantal wenselijk geachte kampeereenheden bij de boer is er een van een lange adem. De wet op de openluchtrecreatie, Waarin ruimere mogelijkheden zijn opgezet, laat vooralsnog op zich wachten. De gemeente is niet toegestaan in de geest van toe komstige wetten te gaan werken. Wel is het college nu bereid om de kampeerwet maximaal te gaan benutten. Door verschillende frac ties was dit onderwerp te berde gebracht, waarvan de WD het meest uitvoerig. De liberalen hiel den een pleidooi voor verruiming van het aantal plaatsen. Dit om de boer zo een betere bron van in komsten te geven. Aanvaring Het korte punt was tijdens de begrotingsvergadering overigens het enige, waarbij twee bestuur ders met elkaar in aanvaring kwa men. J. C. de Feiter (VVD) hield het college voor, dat de boeren tij dens de geplande bijeenkomst hun mond wel zouden opendoen, omdat zij niet te spreken zouden zijn over het college. De Feiter re fereerde hierbij ook aan de proce dure rondom de aanleg van de Dammenweg, waartegen een groot aantal boeren bezwaar heeft aangetekend. ,,Men vindt wat het college heeft gedaan niet zo fraai", aldus de liberaal. Dat schoot bij wethouder A. J. Padmos danig in het verkeerde keelgat. „Ik zou haast willen zeg gen, dat neem ik niet. De procedu re van de Dammenweg heeft niets met het kamperen bij de boer te maken. Die procedure is overigens gestart in een tijd, dat er op deze plaats (de wethouderszetel - red) nog een andere wethouder zat". Hiermee doelde Padmos op zijn opponent De Feiter. En met die op merking sloot Padmos, die zich-, zelf cynisch „letterlijk de grootste boer van het college vond" de dis cussie. Wethouder Padmos kreeg tijdens de begrotingsraad een kleine aan varing met de VVD-er De Feiter. Westerschouws college naar Den Haag BURGH-HAAMSTEDE - Een afvaardiging van het Westerschouwse gemeentebestuur reist binnenkort af naar Den Haag om daar een pleidooi te houden voor het bemand houden van de vuurtoren. Er zijn namelijk plan nen om deze zonder menselijke kracht verder te laten gaan. Dat bleek uit de woorden van de Westerschouwse WD-wethouder dr H. J. van Zuylen. „Het gaat om zes gezinnen. Dat lijkt weinig, maar voor onze gemeente is dat nog steeds heel wat" Hij reageerde hiermee op op merkingen van het RU-raadslid J. van den Berge. Deze sneed tijdens de begrotingsraad als eerste de werkge legenheid aan. Wethouder sociale zaken, A. J. Pad mos, maakte daarnaast bekend, dat er eilandelijk een werkgroep is gefor meerd. Deze bekijkt de huidige stand van zaken met betrekking tot de werkloosheid en komt in het voorjaar met aanbevelingen voor de gemeen ten. ves en voorzieningen met ruim 500.000 gulden ziet stijgen als gevolg van rentebijschrijvingen, verliest de aansluiting met de werkelijkheid", aldus Verton. Volgens zijn fractie hoeft de ge meente geen belastingverhogingen door te voeren om een nadelig saldo te voorkomen. Een verhaal in dezelf de geest hield ook RU-raadslid J. van den Berge, die ook enkele partijgeno ten bereid had gevonden de financië le brok te doorgronden. Hij noemde enkele 'simpele' maatregelen, die de gemeente zo al 110.000 gulden kunnen opleveren. Evenals Verton bleek Van den Berge het meeste te 'verdienen' aan het minder toeberekeneri van rentes. Reactie Met name de toespraak van Verton ontlokte bij de burgèmeester, me vrouw J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer, een reactie. Temeer omdat zij de financiën in haar portefeuille heeft. „U komt met allerlei berekeningen waarop wij niet zomaar ja of nee kun nen zeggen. Had ons de vragen eerder gesteld, dan hadden wij U het ant woord toegestuurd", was haar ver weer. Maar Verton zei geen pasklare antwoorden te verwachten. Zijn be toog droeg - zo probeerde hij de eerste burger te overtuigen - een algemeen karakter. PvdA en Reformatorische Unie zei den in herhaling niets te voelen voor belastingverhogingen. Het CDA hield in de persoon van J. W. Gelei jn- se een pleidooi voor het gefaseerd in voeren van de toeristenbelasting. Over een eventuele verhoging van de woonforensenbelasting reageerde Geleijnse met „Kort maar krachtig: nee voor 1989". En ook de onroerend goedbelasting hoeft voor wat de christen-democraten betreft pas in 1990 aangepast te worden. De VVD-fractie staat achter de ver hoging van de toeristenbelasting, die overigens sinds de vorige raadsverga dering een feit is. De woonforensen belasting kan met 10% worden ver hoogd, terwijl er geen verhoging van de onroerend goedbelasting mag ko men als het aan de VVD ligt. Op de financieel-technische vragen van de PvdA en de RU komt het college bin nen afzienbare tijd terug met een ambtelijk rapport. SCHOUWEN-DUIVELAND Marathon radio-uitzending In verband met zijn drie-jarig be staan brengt de regionale radiozen der Stichting Lokale Omroep Tholen een marathon radio-uitzending in de lucht. De uitzending is ook op Schou- wen-Duiveland te horen via de FM 106,5 meter golflengte. Ter gelegen heid van de verjaardag van de radio zender verzorgt men een volledige nachtuitzending. Het programma be gint vrijdag 11 november om 20.30 uur en duurt tot zaterdagmorgen 11.00 uur. De luisteraars kunnen de hele nacht door verzoekplaatjes aan vragen. Kinderpostzegels Op woendag 16 november gaat de tweede ronde van de kinderpostze gelactie in. Dat wil zeggen dat de kin deren langs de deur komen om de bestelde kinderpostzegels en wens kaarten af te leveren. Het is de bedoe ling dat wordt afgerekend door mid del van een girobetaalkaart of een bankcheque omdat dat probelemen met wisselgeld voorkomt. Vanaf 16 november zijn de kinderpostzegels ook te koop in de postkantoren. ZIERIKZEE Kunst en Eer De blaaskapel van Kunst en Eer in Zierikzee heeft tijdens het blaaska- pellenfestival in Schoonhoven een derde plaats behaald. De Zierikzeese kapel is vorig jaar door enkele en thousiaste Kunst en Eer-muzikanten opgericht en heeft de typisch Zeeuw se naam Oor ons noe. Tijdens het festival in Schoonhoven bond de ka pel de strijd aan met kapellen uit Ammerstol, Groot-Ammers, Mont- foort en Schoonhoven. Elke kapel kreeg 45 minuten voor het ten gehore brengen van haar repertoire. De pro grammakeuze van Oor ons noe werd door de jury omschreven als een fris se wind door de over het algemeen veel gespeelde Duitse blaaskapellen- muziek. De cijfers: programmakeuze 7, technische uitvoering 8, zuiverheid 8,5, muzikale uitvoering 8, tempo/rit miek 7,5 en originaliteit/presentatie en algemene indruk 7,7. De leden van de kapel keerden tevreden huis waarts. Concert Tijdens het tweede concert in de winterserie van Ars Musica staat za terdag 12 november een bijzonder in strument centraal. Het is de fortepia no, een van oorsprong 18e eeuws toetsinstrument dat een soort brug functie vervulde tussen het clavecim- bel en de romantische piano. Leen de Broekert concerteert op dit instru ment en wordt begeleid door John van den Beemt, die barokcello speelt. Op het programma staat allereerst een sonata in G dur van een lid uit de Bach-familie, namelijk Johann Christoph Friedrich Bach. Vervol gens een sonate van Ludwig van Beethoven. Als derde onderdeel wordt een uitstapje naar de roman tiek gemaakt door middel van een lied Ohne worte van Mendelssohn. Het concert wordt besloten met een sonate van Beethoven. Leen de Broe kert studeerde de hoofdvakken piano en orgel aan het Koninklijk Conser vatorium voor muziek in Den Haag bij Gerard Hengeveld, Adriaan En gels en Wim van Beek. Voor beide in strumenten behaalde hij het einddi ploma solospel. Verder bekwaamde hij zich in onder meer in het bespelen van het clavecimbel en pianoforte. Hij treedt regelmatig op als kamer muziekspeler en solist. De Broekert is organist van de Koorkerk in Mid delburg en leraar aan de Zeeuwse Muziekschool. Het concert is zoals ge bruikelijk in de Lutherse kerk te Zie rikzee. Boetiek Donderdag 10 november opent de exclusieve boetiek Patty Monard in Zierikzee. De boetiek maakt deel uit van een keten die in België zijn oor- Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110.16255 sprong vindt en als eerste van een aantal in Nederland te vestigen za ken dienst doet. Patty Monard gaat luxe byouterieën verkopen. Daar naast zijn er bij de nieuwe boetiek ook exclusieve jumpers en accessoi res te koop. Clairie Morks gaat deze nieuwe zaak in Zierikzee runnen. BURGH-HAAMSTEDE Het idee om de sportparken van Renesse en Burgh-Haam- stede samen te voegen krijgt binnen het college van burge meester en wethouders steeds meer gestalte. Ook het bouwen van een goede sporthal lijkt wederom in de ambtelijke mo len gestoken te zijn. Een en ander is nogeens be vestigd tijdens de begrotings raad. Dat deed de wethouder sportzaken, dr H. J. van Zuy len, op vragen van CDA-raads lid J. W. Geleijnse. Deze vroeg of de sportverenigingen bena derd zijn hun visie te geven op de plannen. Dat is inderdaad gebeurd. De betrokken vereni gingsbesturen hebben van de gemeente een brief ontvangen, waarin zij uitgenodigd worden voor overleg. De kwaliteit van beide par ken laat vandaag de dag te wensen over. J. van den Berge (Reformatorische Unie) conclu deerde uit de aanbiedingsbrief van b en w terecht, dat renova tie van de parken 1,6 miljoen gulden zou gaan kosten. Dat ontlokte bij hem de ppmer- king, dat er mogelijk meer zelfwerkzaamheid verricht moet gaan worden. Van Zuy- len:„Dat is een moeilijk punt. Het is niet éénvoudig de zelf werkzaamheid bij verenigin gen op te voeren. Dat is overi gens een landelijk probleem". Dwingend PvdA-fractievoorzitter G. J. W. van der Salm vroeg het college om meer aandacht te schenken aan maatrege len, die het rijk dwingend oplegt. Van der Salm ziet graag, dat er interge meentelijk nagedacht wordt over de consequenties van maatregelen van de rijksoverheid. „Daar zit nogal wat aan vast. Het mag toch niet zo zijn, dat we volgend jaar tegen elkaar moeten zeggen dat we niet verwacht hadden dat de maatregelen zo snel van kracht zouden zijn", aldus Van der Salm. Hij sprak over het Jeugdwerkga rantieplan en de nieuwe regeling werkervaringsplaatsen. Zaken, waar van het rijk vastbesloten is deze te gaan invoeren. De gemeenten worden met de uitvoering hiervan belast. „Het lijkt de PvdA-fractie daarom een juiste zaak om niet slechts met belangstelling de komende ontwik kelingen tegemoet te zien, zoals het college stelt, maar te trachten om in intergemeentelijk overleg te anticipe ren op de dingen, die ons wellicht in het volgende jaar dwingend zullen worden opgelegd". Padmos zegde Van der Salm toe een en ander binnen de Intergemeentelijke Sociale Dienst te zullen bespreken. Zierikzee onder de Franse bezetting (deel 1) ZIERIKZEE - Wat ouderen ons bewust hebben meegemaakt in de jaren 1940-1945 maakten ook de inwoners van Zierikzee en omstreken mee zo'n 180 jaar geleden. In 1810 marcheerden Franse troepen Zierikzee binnen. In 1813 begon de bevrijding van het Franse juk, ook voor Schouwen-Duiveland. Roe rige novemberdagen. De door de Franse bezetters benoemde bestuurders van Zierikzee speelden een belangrijke rol in de overgave van de stad aan de Oranje-regering die in die dagen werd gevormd. De Franse bezetter deelde Zie rikzee in bij het derde arondisse- ment en benoemde een nieuwe stadsregering bestaande uit een maire (burgemeester), twee ad- junct-maires en dertig raadsleden. Vanzelfsprekend verwachtten de Franse autoriteiten dat de be noemden volgzaam zouden doen wat door de Franse autoriteiten werd besloten. Hooggeacht Van de 33 benoemden in de Zie rikzeese stadsregering behoorden nog slechts enkelen tot de nazaten van de regentenfamilies die in de 18e eeuw de stad hadden be stuurd. Van maart 1812 tot decem ber 1813 was mr. Thomas Adriaan van Adrichem burgemeester van Zierikzee. Adjunct-maires waren de rijke koopman en reder Willem Cannenburg en de alom hoog geachte Frederik Jan de Boer. Rechter in Zierikzee was in die tijd mr. mr. Willem Adriaan de Jong. Eerder, voor de Franse be zetting, was hij burgemeester van de stad. Mr. Wille Maurits de Brauw vervulde tijdens de Franse bezetting de functie van ontvan ger der registratie. Beide mannen hadden een nauwe band met de bevolking van Zierikzee. Beide mannen ook speelden een belangrijke rol bij de overgave van de stad in 1813. De sterkte van de Franse bèzetting was wisse lend. Bevelhebber generaal De Ferrere werd reeds na drie maan den vervangen door baron Ducos. Een man die niet alleen in Zierik zee aan de touwtjes trok maar het op het gehele eiland voor het zeg- fen had. Hij werd in zijn taken ijgestaan door commandant Cau- vret, eerder commandant van Vee- In 1813 breekt in verschillende steden in Holland opstand uit. De Franse bezetters van Zierikzee doen net alsof er niets aan de hand is. Commandant Cauvret laat be kend maken dat een leger van 100.000 man in Utrecht is aange komen om de opstand te onder drukken en Holland er weer onder te krijgen. Maar ook in Zeeland begon men zich te roeren tegen de Franse onderdrukker. De Fransen deden er alles aan om het moreel van de opstande lingen te ondermijnen. Er mocht zo min mogelijk informatie door sijpelen over di toestand in Hol land. Alle post werd door het ge opend en gecensureerd. Ondanks de Franse propaganda Mr. W. M. de Brauiv en de pogingen om geruchten te ontzenuwen gistte het in Zierik zee. Vooral toen het gerucht de ronde deed dat de Engelse oor logsbodems de Oosterschelde wa ren opgevaren. Maar niemand mocht de stadsmuren, de bolwer ken beklimmen en ook had nie mand toegang tot de Dikke toren. Avondklok Ook de Fransen hadden het ge rucht vernomen en werden on rustig. Er werd een avondklok in gesteld. Niemand mocht zich meer 's avonds op straat begeven. Maar Zierikzee heeft smalle straten en de patriciërshuizen hebben grote achtertuinen die soms weer op an dere straten uitkomen. En dus be geeft een aantal schippers zich, ondanks de avondklok, naar mr. De Brauw. Zij vragen hem zich aan hun hoofd te stellen." Men wil het Franse juk afwerpen. De Brauw maant hen tot voorzichtigheid. Er zijn genoeg mensen die bereid zijn de strijd aan te binden tegen de Franse bezetters, maar wat doen 500 ongewapende, niet in vechten getrainde burgers, tegen 200 goed bewapende Franse soldaten? Bovendien zijn de notabelen die dag, vijf december, verplicht naar het stadhuis te gaan om de kro ning van Napoleon te herdenken. Rechter mr. Willem Adriaan De jonge krijgt van de Fransen de or der om naar de noord-Franse stad Rijssel te vertrekken. Men ver zoekt uitstel van deze order, maar de Fransen zijn onverbiddelijk. Onmogelijk De inhoud van de order gaat als een lopend vuurtje door Zierikzee en binnen de kortste keren heeft een menigte zich verzameld voor het huis van De Jonge. Een waar cordon wordt rond het huis aange legd, tot groot ongenoegen van de Fransen. Om bloedvergieten te voorkomen grijpt de burgemees ter in. En de mensen geven gehoor aan zijn oproep om de weg vrij te maken. De opstandige Zierikzeeënaars wenden zich opnieuw tot De Brauw, maar ook nu weer dringt hij aan op geduld. En verloopt de avond en nacht van die vijfde de cember rustig. Maar dat de Fransen toch ge schrokken zijn blijkt wel uit het feit dat er de volgende morgen voor het huis, de mossele aan het tegenwoordige Havenpark, van hun generaal twee kanonnen ge plaatst zijn. Bij de kanonnen ge wapende soldaten. Nieuws dat snel de ronde doet door Zierikzee. Opnieuw weet De Brauw de ge- móederen te sussen, (wordt ver volgd) S. A. Jumelet Azn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4