m 'Opknappen van parallelwegen naast Rijksweg N-59 is nodig' 'Gezamenlijke gemeenten aandacht vestigen op de bedrijfsterreinen' 'We moeten waakzaam zijn op de lasten van burgers en gemeente' KOOKTOESTELLEN DEURLOO B.V. Geen criminaliteitsgeld voor trampolinecentrum Juist Aanhouding zedendelict in Zierikzee weststrate verpakkingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdas november 1988 Nr. 21436 3 De gemeenteraad van Westerschou wen neemt aanstaande maandag de enige juiste beslissing door conform het voorstel van burgemeester en we thouders niet in te gaan op het subsi dieverzoek van het trampolinecentrum Westerschouwen. Ten onrechte heeft de ondernemer, die met het centrum alleen niet rond kan komen, bij de gemeente aan de bel ge trokken. Maar het is niet de gemeen te, die een inkomensbeleid voert. En dat zou gebeuren indien de gemeente de ondernemer een aanvullend bedrag zou geven. Want uit het betoog van hem staat vast, dat het om een tekort in het inkomen gaat. Daarnaast over igens zou de gemeente zich met een éénmalige toezegging van het bedrag ketenen voor een lengte van jaren. Want een economisch onderzoek heeft uitgewezen dat het trampolinecen trum geen levensvatbaarheid heeft. Een bedrijfje van die omvang redt het niet. De trampolines zouden onderge bracht moeten worden in een groter geheel. Een camping kan het als een gratis service aan haar gasten bieden bijvoorbeeld. Maar een zelfstandig centrum, zoals de ondernemer voor ogen staat, kan blijkbaar niet. Cijfer matige toelichtingen van de man zelf tonen dit aan. Desalniettemin is het wel jammer, dat Westerschouwen het bedrijfje nu mogelijk gaat verliezen. Ook is het betreurenswaardig, dat de ondernemer met voor hem zeer lovens waardige idealen tegen een muur van onwelwillendheid loopt. De gemeen te heeft gelijk, de sociale dienst die al leen een uitkering verstrekt als hij zijn werkzaamheden stopt, ook. Maar daar koopt de man niets voor. Het is een zware dobber om een bedrijfje, dat al twintig jaar in een zekere behoefte voorziet, te moeten sluiten. Want een boterham gaat voor. Is er niemand, die voor deze situatie een oplossing kan aandragen? Het zou die ene onderne mer en die vele duizenden kinderen als een geschenk uit de hemel komen vallen. AvdW Advertentie Algemene beschouwingen WD-fractie NIEUWERKERK - „Wij hopen dat in 1989 een begin wordt gemaakt met het oplossen van de knelpunten in het gedeelte van de Rijksweg N-59 die binnen onze gemeente loopt. Het opknappen van de parallelwegen is zeker nodig. Wij vinden dat vaak onei genlijk gebruik wordt gemaakt van deze wegen. Wellicht kunnen er 50-kilometer bor den worden geplaatst". Dat zegt de VVD-fractie van de Duivelandse gemeenteraad in haar algemene beschouwingen naar aanleiding van de begrotingsbrief 1989. Woensdag 9 november: - verse soep keuze uit 2 soorten - bruine bonen met spek en een slavink - toetje na Prijs p.p. per avond, slechts f 9,50 65+ers 10% korting. Voorkom teleurstelling, reserveer tijdig. Deze aanbieding is geldig van 17.00-20.00 uur. Tevens de gehele week a la carte. BRASSERIE-FONDUE RESTAURANT „ir(Souuir(êrit" De VVD-fractivan de gemeenteraad Duiveland laat in zijn algemene beschouwingen weten dat er vaak oneigenlijk gebruik wordt gemaakt van de parallelwegen naast de Rijksweg N-59. De VVD is van mening dat bij de in vulling van de Actie - 25 procent prio riteit gegeven zal moeten worden het veiliger maken van de Rijksweg N- 59. Via de Actie - 25 procent krijgen de diverse gemeenten in de regio sub sidie van de rijksoverheid om de ver keerssituatie te verbeteren. Wanneer kan worden aangetoond dat daardoor minder verkeersslachtoffers vallen krijgt men nog een extra premie. Op Schouwen-Duiveland doen de zes ge meenten samen mee aan de actie. Niet altijd effectief Dat verkeersmaatregelen niet al tijd effectief zijn kan men ook opma ken uit de VVD-beschouwingen: „Hoewel de verkeersstoplichten bij Nieuwerkerk een hele verbetering betekenden, hebben wij toch de me ning dat op dat kruispunt nu meer botsingen plaatsvinden dan in het verleden". Het is de fractie verder op gevallen dat 'de trottoirs in de ge meente steeds vaker als parkeer plaats worden gebruikt en zij vraagt het college van b en w wat daaraan is te doen. Het bestrijden van de kleine crimi naliteit in samenwerking met de scholen heeft naar de mening van de VVD toch niet helemaal aan het ge stelde doel voldaan. „Het is jammer te moeten constateren dat slechts één school heeft meegedaan aan het pro ject. Alleen wanneer de jeugd via een gezamenlijke inspanning van ou ders, school en politie voortdurend Algemene beschouwingen Duivelandse SGP/RPF-fractie NIEUWERKERK - „Laten we als gezamenlijke ge meenten van Schouwen-Duiveland door middel van ac quisitie trachten om de aandacht te vestigen op de be drijfsterreinen in de regio". Dat stelt de SGP/RPF-fractie van de Duivelandse gemeenteraad voor in haar algemene beschouwingen naar aanleiding van de begroting 1989. Het onderwijsbeleid van de ge meente wordt door de fractie om schreven als een 'volgbeleid'. „Het onderwijsbeleid staat sterk onder druk van het landelijk beleid zoals dat door het ministerie van onder wijs wordt gevoerd. We zien steeds meer de aangedraaide duimschroe- ai enige tijd ter sprake is, intern gere geld moet worden. „Inschakeling van een extern bureau vinden wij geld verspilling. Bovendien leggen we daarmee onszelf een brevet van on vermogen op dat beslist niet nodig is". De fractie kan zich ook niet vin den in een gemeentelijke bijdrage van 70 gulden aan de Vereniging van Gemeentesecreatarissen. Zij stelt verder voor om de kosten die het in nen van de onroerend goedbelasting met zich meebrengt terug te schroe ven door vanuit de gemeente zelf de aanslagen te verzorgen. „De vorde ring zou dan door de belastingen kunnen worden gedaan". De fractie zet verder vraagtekens bij de (hoge) bijdrage van de gemeen te Duiveland aan het Dierenasyl Schouwen-Duiveland. „Vier zwerf dieren uit onze gemeente voor 2.516,- blijven wij teveel vinden". En is er ook tegen dat via de water schapsheffing meebetaald wordt aan de aanleg van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. De WD laat in zijn beschouwingen doorschermeren dat het nieuwe dorpshuis in Ouwerkerk niet te veel geld mag kosten. „Een goed goed ge outilleerd dorpshuis heeft de hoogste prioriteit. Daarom maken wij keu zes. Als je overal ja op zegt, zul je er gens geld tekort komen". Het aanwij zen van de Oosterschelde als be schermd natuurgebied hoeft voor de VVD ook niet. „We moeten geen over dreven beperkingen opleggen. Mis schien zitten er ook wel gevolgen voor het strandje aan vast". Daling De VVD is van mening dat door de daling van het aantal uitkeringsge rechtigden, ook de hoeveelheid perso neel van de Intergemeentelijke Socia le Dienst terug kan worden gebracht. „De kosten die we betalen staan in geen verhouding tot het aantal uitke ringsgerechtigden uit onze gemeen te". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDPEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - De 21-jarige F. H. J. K. uit Zierikzee heeft aan de Rijkspolitie Schouwen-Dui veland bekend een 7-jarig meisje te hebben verkracht en ontuchtige handelingen te heb ben gepleegd met een tiental minderjarige meisjes. De Zierikzeeënaar werd af gelopen zaterdag door de poli tie aangehouden omdat hij werd verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met een negenjarig meisje. Tij dens het verhoor bekende de man dat hij op 26 oktober jongstleden aan het Bolwerk te Zierikzee een zevenjarig meis je heeft verkracht. Ook beken de hij de afgelopen twee maan den op verschillende plaatsen- in Zierikzee nog een tiental minderjarige meisjes onzede lijk te hebben betast. De man is vandaag (dinsdag) voorge leid aan de officier van justitie te Middelburg. op zijn verantwoordelijkheden wordt gewezen is misschien een posi tieve uitkomst mogelijk". Hoewel de fractie er alle begrip voor heeft dat met de Criminaliteit een. steeds zwaardere wissel wordt getrokken op de taak van de politie, is zij het niet eens met de protestac ties die de afgelopen tijd her en der in het land worden gevoerd. „Dat kan in onze ogen geen enkele goedkeuring wegdragen. Als ons gezag zich zo ge- di-aagt kan van de man in de straat weinig anders verwacht worden". Zelf doen De VVD vindt dat de nieuwe ge meentelijke organisatie-structuur die ven van lands normen op ons afko men. Tegen die achtergrond is het ge meentelijk beleid begrijpelijk. Maar toch geloven wij dat bij nog verdere verscherping van maatregelen de kwaliteit van het onderwijs in het gedrang komt. Ons inziens zijn de minimum grenzen bereikt". De SGP/RPF-fractie is van mening dat in het komende begrotingsjaar ook de vinger aan de pols moet wor den gehouden wat betreft het gebruik van bestrijdingsmiddelen. „Gezien de problemen die deze middelen on der andere in het drinkwater kunnen veroorzaken is het zaak de hoeveelhe den en soorten die worden gebruikt goed in de gaten te houden". Ondernemer moet het zelf oplossen WESTENSCHOUWEN - Het tr^mpolinecentrum Westerschouwen hoeft ook niet te rekenen op een financiële ondersteuning uit de pot cri minaliteitsbestrijding. En daarmee lijkt de ondernemer J. Midavaine zijn tweede en waarschijnlijk laatste poging een bijdrage te bemachti gen met een negatief resultaat te moeten beëindigen. Een en ander blijkt uit het voor stel, dat burgemeester en wethou ders van Westerschouwen aan de gemeenteraad gaan voorleggen op maandag 14 november. Eerder de ze maand gaf de commissie finan ciën al te kennen niets te voelen voor een ondersteunende bijdrage. Midavaine had hierom gevraagd, omdat zijn lage omzet niet toerei kend is. Een aanvullende uitke ring van de sociale dienst wordt alleen gegeven als hij zijn bedrijf je aan de kant zet. Maar dat is het laatste dat Mida vaine wil, zo liet hij blijken tij dens de vergadering. B en w heb ben voor de ondernemer geïnfor meerd of er geld uit de criminali- teitspot te halen valt, maar dat is niet het geval „omdat Westen- schouwen niet bepaald hét deel van onze gemeente is, waar de di recte kleine criminaliteit in de vorm van bijvoorbeeld openbare geweldpleging en dronkenschap hoogtij viert". Alleen En de gemeente zelf gaat niet in op Midavaine's verzoek, omdat zij als lokale overheid geen commer ciële activiteiten ondersteunt met financiële middelen. Midavaine staat er dus alleen voor en moet zelf zorgen voor de levensvatbaar heid van het trampolinecentrum. „Lukt dit niet, dan is dat verve lend maar wel het risico van een eigen bedrijf(je). Ook midgetgolf en tennisbanen in particulier be heer moeten in de eigen exploita tie voorzien", aldus het college. Tijdens de openbaar toeganke lijke raadsvergadering, die om 19.30 uur in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede begint, wordt verder onder meer gesproken over de aanleg van een fietspad rich ting de Stormvloedkering. Dat pad moet dan komen te liggen vanaf het parkeerterrein aan de Kampweg naar de parallelweg langs de Rijksweg 57 over de Stormvloedkering. Een verster king van de recreatieve infrastruc tuur noemt het college dit. De raad wordt gevraagd 40.000 gulden te voteren, waarvan 75% door het ministerie van landbouw en visserij wordt betaald. De sub sidie wordt verleend in het kader van de openluchtrecreatie. Er wordt ruim 20.000 gulden ge vraagd voor het opknappen van de gemeentewoning Kromme Re- ke 7 te Renesse. Het agendapunt draagt een formeel karakter om dat de bouwwerkzaamheden al in volle gang zijn. De gemeente wil het pand in eigendom houden om het dorp af te scheiden van het ne- vengelegen toeristische etablisse ment. „Mede door de goede verbindingen die tot stand zijn gekomen en een mo gelijke aanleg van een vaste oever verbinding over de Westerschelde moeten er perspectieven zijn voor ons gebied. Omdat we tussen twee grote industriegebieden inliggen", aldus de beschouwingen. De fractie prijst het bedrijfsterrein in Oosterland aan als uitstekend geschikt voor kleinschali ge vestigingen. Minder subsidies welzijnssector In zijn beschouwingen pleit de frac tie ervoor om rekening te houden met de kortingen op de welzijnsuitkerin- gen. „Al jarenlang hebben wij be- Advertentie Aktief als altijd biedt Weststrate Verpakkingen ook dit jaar weer een uitzonderlijk mooie kollektie van dekoraties, passend bij de komende decembermaand. Weststrate Verpakkingen aan de OOSTPERKWEG 20, MIDDELBURG is dagelijks geopend van 8-12 en van 13-17 uur, bovendien op de koopavonden (donderdag) van 27 okt. t/m 15 dec. a.s. van 19-21 uur, dus: V Postbus 247 4330 AE MIDDELBURG Telefoon 01180-28453 zwaar tegen diverse posten in de wel zijnssector. Dat heeft te maken met ons uitgangspunt dat iedere burger van God zelf een specifieke taak heeft ontvangen en daarom ook per soonlijk verantwoordelijk is voor het treffen van voorzieningen op het ge bied van vorming en ontspanning". Gezien de gebreken van het riool stelsel in het buitengebied (polder Oosterland), die onlangs werden ge constateerd door het waterschap, vindt de SGP/RPF-fractie dat een onderzoek van het gemeentelijk rioolstelsel noodzakelijk is. „Om te voorkomen dat we straks voor vol dongen feiten komen te staan. Wel licht kan een fonds riolering worden gevormd waaruit bij eventuele reno vaties geld geput kan worden". De fractie constateert verder dat nog steeds voor forse bedragen ver nielingen aan gemeente-eigendom men worden aangericht. „Hoe komt het dat slechts een basisschool in de gemeente heeft deelgenomen aan het project 'vandalisme nee"'. Zij stelt voor om het klein onderhoud aan de bestrating in dorpen tegelijkertijd te laten uitvoeren met de normaal ge plande herbestratingen. De SGP/ RPF wil graag dat de gemeente Dui veland bij de aanpassing van de krui sing Blauwe Keet in 1989 ook naar een oplossing zoekt om de oversteek van voetgangers op dit gevaarlijke punt te verbeteren. Oosterschelde Zij staat achterhet plan om de Oos terschelde aan te merken als be schermd natuurgebied. „Deprioritei ten moeten blijven liggen op de bescherming van waardevolle na tuurgebieden en de visserijsector. Het bekken heeft nu een rijke flora en fauna. We moeten trachten dit zo te houden nu door de aanleg van de Stormvloedkering ook de getijbewe ging intact is gebleven". Algemene beschouwingen CDA-fractie Duivelandse gemeenteraad NIEUWERKERK - „In het komende begrotingsjaar zal getracht moeten worden om terdege rekening te houden met de uitgaven. Er is waakzaamheid geboden voor de lasten van de gemeente en de burgers zodat er de eerst volgende jaren geen belastingverhogingen uit voort vloeien". Deze conclusie trekt de Duivelandse CDA- fractie in haar algemene beschouwingen. Het CDA gaat er hierbij van uit dat de post onvoorzien, de financiële re serve van de gemeente, bijna 45.000 gulden minder groot is dan in 1988. In totaal is de post onvoorzien voor 1989 begroot op ruim 115.000 gulden. Met voldoende, maar niet te veel gemeen- tepersoneel dat goed op elkaar is af gestemd kunnen de financiën wel in de hand worden gehouden volgens het CDA. „De toenemende automati sering werkt hieraan ook mee". Snelheid op parallelwegen Uit het overige deel van de algeme ne beschouwingen van het CDA blijkt onder meer dat het CDA zich zorgen maakt over de snelheid waar mee wordt gereden op de parallelwe gen naast de Rijksweg N-59 die door de gemeente loopt. „Vooral tijdens drukke perioden in de zomermaan den. We zouden graag zien dat het col lege hieraan aandacht besteedt". Met het onderwijs in de gemeente Duiveland gaat het niet zoals het be hoort te gaan volgens het CDA. „Er zitten te veel verschuivingen van de ene school naar de andere. Geen ver wijt aan het college. Maar de ouders van kinderen moeten meer begrip hebben voor de verschillende moei lijke situaties die zich voordoen bij het personeel. Iederp ouder kan daar niet zijn eigen idee naar voren schui ven zoals men denkt". Het CDA is ook bezorgd over de dreigende ver mindering van#het voortgezet onder wijs in de regio en bepleit een eilan- dclijke krachtsinspanning om ten minste de bestaande voorzieningen te handhaven". De fractie signaleert dat de par keergelegenheid bij het nieuwe sport terrein te Oosterland aan de kleine kant is. „Terwijl er veel gebruik wordt gemaakt van deze sportaccom modatie. Hopelijk is een oplossing te vinden voor deze parkeerproblema- tiek". Het is van belang om de welstands normen ten aanzien van nieuwbouw en verbouw van woningen niet te strak te hanteren. Zo stelt men in de algemene beschouwingen. „Een zeke re pluriformiteit moet mogelijk zijn". De fractie maakt daarbij wel de aan tekening dat de regels ten aanzien van de welstand niet al te soepel die nen te worden gehanteerd. Er moet niet teveel worden toegelaten. Zoals veel burgers vinden ten aanzien van de hele nieuwe wijk ten westen van Nieuwerkerk". De CDA-fractie vraagt zich verder af of het bedrag dat de gemeente Dui veland jaarlijks betaalt aan de Stich ting Jeugd Schouwen-Duiveland wel in redelijke harmonie is met hetgeen de inwoners van Duiveland daarvoor van de stichting terug ontvangen. „Verdient het geen aanbeveling wat meer gelden uit te trekken voor al lerlei voorzieningen, zoals de speel tuin die op het Koningin Maudplein is gerealiseerd bijvoorbeeld. Derge lijke voorzieningen vallen bij vrij wel alle goedwillende burgers in goe de aarde". Uit de beschouwingen blijkt dat het CDA zich kan vinden in de bouw van een nieuwe brandweergarage in Oosterland. Men is van mening dat de werkgelegenheid in de regio voor al in de dienstverlenende sector moet worden uitgebreid. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3