Tegenvallende oogst aardappelen en uien door overmatige regenval Invalidenwagen kan niet worden gemist in Zierikzees stadhuis WATERSTANDEN Levenslang geëist tegen Heijn- ontvoerder Aankomst van Sint moet kinderfeest worden Man in haven van Breskens verdronken PvdA ziet garage niet zitten 2 AMSTERDAM - Advocaat- generaal bij het Gerechtshof in Amsterdam mr. A. Korvinus heeft levenslange gevangenis straf geëist tegen de 45-jarige Ferdi E. uit Landsmeer wegens de ontvoering en moord op Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn en afpersing van het Ahold-concern en de familie Heijn. Ferdi E. werd in juli dit jaar door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot twintig jaar cel en terbeschikkingstelling van de regering. Hij zelf en het Openbaar Ministerie gingen te gen dit vonnis in hoger beroep. In tegenstelling tot Ferdi E., die tegen TBR weinig bezwaar heeft maar juist in hoger be roep ging om wat van de 20 jaar cel af te krijgen, achtte de advocaat-generaal TBR niet zinvol. „Het is niet ondenk baar dat psychiatrische behan deling van E. niet werkt en de samenleving daarmee dus vol doende beschermd zou worden. Bovendien moet een dergelijke levenslange gevangenisstraf toekomstige misdadigers van dergelijke delicten afschrik ken, aldus Korvinus. Verwijtbaarheid Hoewel zij het rapport van het Pieter Baan Centrum over de psyche van Ferdi E. in grote lijnen onderschrijft, blijft Fer di E. volgens haar naast de ver minderde toerekeningsvat baarheid een grote mate van verwijtbaarheid treffen. ,,Vele keren had hij hulp kunnen in roepen. Er zijn momenten ge weest waaruit blijkt dat zijn gevoelsleven op een kier stond", aldus de advocaat- generaal. Een aanwijzing daarvoor vond zij onder meer in de zesde brief van de dertien exempla ren die E. de familie Heijn stuurde. Met die zesde brief werd de pink van de toen al lang overleden Gerrit-Jan Heijn meegestuurd. „Maar de wond geneest al goed", zo schreef E. in die brief. Dit zou volgens de advocaat-generaal op een zeker gevoelsleven van hem duiden. Ferdi E. zelf en de psychiaters die hem onderzoch ten zien hem echter als een vol strekt gevoelloze robot. Regen; steeds weer de boosdoener voor de boeren. Meeste schade in gebied rond Bruinisse ZIERIKZEE - De oogst van met name aardappelen en uien is op Schouwen-Duiveland behoorlijk tegengeval len. Door overmatige regenval enkele weken geleden konden de gewassen niet geoogst worden. Gevolg is dat een deel van de aardappelen nog in de grond zit, wegge rot en wel. Niet alleen heeft dat zijn weerslag op de oogsthoeveelheid. De achtergebleven aardappelen kun nen ook nog voor problemen gaan zorgen als ze straks tussen de wintertarwe weer ontspruiten. DEN HAAG - In de nabije toekomst worden gemeentebesturen verplicht jaarlijks aan de gemeenteraden ver antwoording af te leggen over het ge voerde gemeentelijk milieubeleid. Minister Nijpels (milieu) heeft dat in de Tweede Kamer meegedeeld. Met leden van de kamercommissie voor milieubeheer besprak hij voor de eer ste keer het jaarverslag 1987 van de Inspectie Milieuhygiëne. Volgens bedrijfsvoorlichter akker bouw A. P. den Hollander zijn de meeste aardappelen nu de grond uit. „Maar op de echt rotte plekken zitten ze nog in de grond. En dat is met na me in de omgéving van Bruinisse". De kwaliteit van de reeds geoogste aard appelen is volgens Den Hollander goed. Dat kan niet van de uien gezegd worden. Door de neerslag van een paar we ken geleden is op verschillende plaat sen, maar vooral in Bruinisse en Dui- veland, de grond dichtgeslagen. „Daardoor krijgt de aardappel te weinig zuurstof en dan begint het rot tingsproces. Vooral percelen die wat lager liggen, percelen met kreekgan gen, hebben van de regen te lijden ge had", aldus Den Hollander. Hij stelt dat goede drainage wel be langrijk is, maar dat je schade door extreme regenval er niet mee kunt voorkomen. „Daar kun je gewoon geen rekening mee houden". Den Hollander stelt dat op de rest van Schouwen-Duiveland de aardap peloogst goed is te noemen. „Gemid- dels over het hele eiland genomen kom je aan zo'n 50 ton per hectare. In Duiveland en Bruinisse tussen de 40 en 45, maar in Schouwen tussen de 50 en 55 ton. In de Kop van Schouwen hebben de boeren weinig last gehad van de regenval. De kwaliteit van de geoogste aard appelen is goed volgens Den Hollan der. „Al zijn ze vaak wel nogal blauwgevoelig, gevoelig voor bescha digingen". Den Hollander stelt dat het merendeel van de aardappelen erg grof is uitgevallen. „Ideaal voor de fritesrindustrie. Ik denk dat in to taal zo'n 50 a 60 procent van de aard appelen bij de frites-industrie zal be landen. Wat voor effect de tegenvallende aardappelopbrengst precies voor het inkomen van de boer gaat betekenen is volgens Den Hollander nu nog niet te zeggen. „De prijs van de aardappel is op dit moment niet slecht", aldus Den Hol lander. „Maar volgend jaar zomer we ten we pas precies hoe en wat". Overi gens merkt de consument vrij weinig ZIERIKZEE - De bereikbaarheid van het Zierikzeese stadhuis en dan met name de eerste verdieping- met de raad- en trouwzaal blijkt in de praktijk te wensen over te laten. Om die reden willen b en w een invalidenwagen tje aanschaffen. Deze aanschaf wordt maandag 14 no vember besproken tijdens de maandelijkse raadsverga dering. Deze begint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Zeeuwse dat voor dit onderhoud een financiële tegemoetkoming kent. Hiervoor wordt jaarlijks maximaal 2500,- dan wel 5000,- beschikbaar gesteld. In het- verleden is dat ontbreken van een invalidenwagentje aanlei ding tot enkele klachten geweest. Hierdoor bleek de eerste verdieping van het stadhuis voor een aantal slecht ter been zijnden onbereikbaar te zijn. Het college stelt zich op het standpunt dat een invalidenwagentje gewenst is en wil daarvoor 1550,- op tafel leggen. De commissie financiën heeft hierover reeds een positief oor deel geveld. Een ander punt dat b en w aan de raad voorleggen is het al dan niet ver lenen van een subsidie voor het on derhoud van monumentale kerkge bouwen. Ofschoon de provincie Zeeland de onderhoudskosten van monumentale kerkgebouwen, kaste len en molens subsidieert is er daar naast een aantal gemeenten in het schillende verzoeken zijn ingediend om op het bestaande volkstuinen complex tuinhuisjes en bergingen te mogen bouwen. In het bestemmings plan zijn hiertoe mogelijkheden inbe grepen. Ook de geplande uitbreiding van dit complex met maximaal 134 tuinen plus de aanleg van twee par keerplaatsen (circa zeventig parkeer plaatsen) is in dit plan opgenomen. Tegen dit ontwerp-bestemmingsp2an dat een maand lang ter inzage heeft gelegen zijn geen bezwaren inge diend. van de schommelingen in de aardap pelprijs. De boer merkt er des te meer van, zeker omdat de aardappel voor het gros van de boeren een van de belangrijkste produkten is. Huilen Voor wat betreft de oogst van de ui en is het volgens Den Hollander hui len met de pet op. Ook hier is door de regenval de nodige vertraging ont staan in de oogst. De oogst op zich is goed, maar omdat de uien te lang in de regen hebben gelegen is de kwali teit sterk achteruit gegaan. Volgens Den Hollander is een en ander wel te voorkomen. „Dat kan door middel van een snelle oogstme- thode waarbij de uien van het land meteen naar de schuur gebracht wor den en daar gedroogd". „Maar dat is een methode die door nog niet zoveel boeren wordt toege past, want het kost nogal wat aan energie", aldus Den Hollander. Onge veer 90 procent van de in Nederland geteelde uien wordt geëxporteerd naar .het buitenland. „Maar de laat ste jaren hebben we nogal te kampen met kwaliteitsverlies in de ui", aldus Den Hollander. Zaadgewassen Alle zaadgewassen hebben dit jaar een slechte start beleefd. Door het uitblijven van vorst bleef de struc tuur van de grond matig tot slecht. Daardoor ontstond meteen al een groeiachterstand bij gewassen als erwten, bonen en gerst. „En dat werkt door in de opbrengst", aldus Den Hollander. Hij schat de op brengst van genoemde gewassen op ongeveer 4 ton per hectare. Een op brengst van 5 ton per hectare is nor maal. Naast de aardappel is de winter tarwe ook een belangrijk produkt voor de boer. Op Schouwen-Duive land wordt op 2700 hectare winter tarwe geteeld. Er wordt op dit mo ment volop gezaaid. Den Hollander verwacht dat de wintertarwe een redelijk goede start kan beleven. „Hoewel de grondstruc tuur niet overal ideaal is". Alleen strenge vorst en overmatige aardap pelopslag kan> nog roet in het eten gooien. „Het land is wel omgeploegd, maar lang niet alle aardappelen zijn eruit. Het meest ideaal zou zijn als die restanten door matige vorst kapot zouden vriezen. Dan is dat probleem uit de wereld". Vervolg van pagina 1 en in gezelschap van de burgemees ter, een groepje in klederdracht gesto ken Schouwen-Duivelanders, leden van de visserijvereniging Helpt El kander en Nehalennia richting Oude Haven (Zuidzijde). Op het Kraan plein neemt de Sint en zijn gevolg even de tijd om kennis te maken met enkele tientallen Ot en Sientjes (groepen 5 en 6 van de basisschool) die daar druk bezig zijn met hoepe len, stelt- en zaklopen en andere Oud hollandse spelletjes. Na dit ludieke intermezzo klimt de Sint weer op zijn schimmel om zijn tocht te vervolgen. Podium Via het Havenpark Noordzijde ver volgt de stoet zijn tocht tot aan de Beuze waar een podium staat opge steld. Hier spreekt de Sint de kinde ren die voor het podium staan opge steld (groepen 3 en 4) een woordje toe, terwijl de kinderen hun kelen smeren met het zingen van Sinterklaaslied jes. Na dit korte intermezzo gaat de stoet via de Mol en de Dam naar het stadhuis in de Meelstraat waar de eerste burger van de stad de Goedhei ligman een cadeau aanbiedt en deze het gastenboek zal tekenen. Om streeks 13.10 uur zet de NOS er een punt achter. Het feest wordt in de Concertzaal afgesloten met een optre den van de Zierikzeese Amateur Co- medie. De feestelijke intocht van Sinter klaas brengt naar verwacht een mas sa mensen op de been. Bij een beetje redelijk weer wordt rekening gehou den met zo'n vijftienduizend bezoe kers. Om het verkeer deze dag in goe de banen te leiden kan de gemeente Zierikzee niet alleen beschikken over dertig extra politiemensen maar wordt de binnenstad zaterdag voor het verkeer afgesloten. Vrijdag reeds wordt een parkeerverbod van kracht voor de Nieuwe Haven en de Oude Haven Zuidzijde, 't Luitje wordt voor alle rijverkeer afgeslo ten. Zaterdagmorgen is het na 9.00 uur verboden om te laden en te los- Verder worden de volgende straten voor het doorgaande verkeer afgeslo ten: Laan van Saint Hilaire (gedeelte van Westbrug tot Nieuwe Haven), Gracht weg (gedeelte Jannewekken en Noordhavenpoort). Het centrum wordt voor alle rijverkeer afgesloten. BRESKENS - de 41-jarige F. Brinkman uit het Zeeuws- vlaamse Breskens is in de Vis sershaven van zijn woonplaats verdronken. Het stoffelijk overschot is door de beman ning van de reddingsboot Ja- vazee uit Breskens geborgen. Misdrijf wordt uitgesloten. Volgens de politie is de man, die sinds een week ook 's nachts aan boord van de zand zuiger verbleef, zondagavond of -nacht bij het aan boord gaan te water geraakt en ver dronken. PARAMARIBO - De Nederlandse kamerdelegatie heeft haar parlemen taire gesprekspartners in Suriname de nieuwste editie van de „dikke" Van Dale als geschenk aangeboden. Delegatievoorzitter De Boer onder streepte daarbij het belang van een „goede communicatie" tussen Suri name en Nederland. Gezien het gegeven dat het verle nen van een jaarlijkse subsidie met het oog op toekomstige restauraties besparend kan werken wil het colle ge jaarlijks een bedrag van 2,5 mille per gebouw beschikbaar stellen. Nieuw bestemmingsplan Verder moet de raad zijn fiat verle nen aan het nieuwe bestemmingsplan voor het volkstuinencomplex aan de Van Veenlaan. De aanleiding om tot een nieuwe opzet te komen is gelegen in het feit dat bij de gemeente ver- Vervolg van pagina 1 de computers als aanvulling van de lessen. „Het ministerie heeft het voornemen om tussen 1990 en 1994 al le basisscholen te voorzien van een computer waarbij men kan kiezen tussen twee types. Daarom moet het college van b en w de scholen nu al op hun verantwoordelijkheid in deze wijzen". Blij Uit de algemene beschouwingen blijkt verder dat de fractie blij is met het feit dat door de gemeente niet wordt bezuinigd op de subsidies in de welzijnssector. En met de plannen om in de caissons te Ouwerkerk een mu seum in te richten. Ook staat men.po sitief ten aanzien van een verbou wing van het dorpshuis van Ouwer kerk. „Maar de realiteit gebiedt ons het lopende onderzoek af te wach ten". Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 9 november 03.15 164 09.10 -123 15.25 157 21.20 -133 10 november 03.50 167 09.40 -127 16.00 162 21.50 132 Oosterscheldemond 9 november 01.45 168 07.55 -115 13.55 161 20.05 126 10 november 02.15 173 08.25 -119 14.25 170 20.35 -125 Philipsdam West 9 november 03.15 176 09.15 -134 15.25 169 21.30 -145 10 november 03.40 178 09.50 -138 15.50 173 22.00 143 Wemeldinge 9 november 03.20 186 09.15 -138 15.35 179 21.25 -148 10 november 03.55 189 09.45 -142 16.10 185 22.00 147 Dinsdag 8 november Zierikzee Stadhuis. Vergadering commissie welzijn. 19.30 uur. Stadhuis. Openbare fractievergade ring CDA. 20.00 uur. Huis van Nassau. FNV-bestuursver- gadering. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Algemene ledenvergaöè- ring VVV-Burgh-Haamstede. Aan vang 20.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Lezing over drugs van kruisvereniging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Kennismakingsbij eenkomst nieuwe inwoners. 19.30 uur. Cleene Mossel. Vrouwengroep Helpt Elkander. 18.30 uur. Kerkgebouw Ger. Gem. in Ned. SGP- tijdrede. ,19.30 uur. Woensdag 9 november Zierikzee ANBO-gebouw, Paternosterstraat. FN V-bij eenkomst. 14.30 uur. Hervormd Kerkcentrum. Bijeen komst ouderen NCVB. 14.30 uur. In de grote commissiekamer van het stadhuis. Vergadering Zierikzeese sportraad. Aanvang 19.30 uur. Balkenzaal Driehoek. Thema-avond kinderopvang. 20.00 uur. Nieuwerkerk Consistorie van kerk Gereformeerde Gemeente in Nederland. Verkoop van lingerie t.b.v. Stichting Adullam. 20.00-21.00 uur. Donderdag 10 november Zierikzee Gebouw Paternosterstraat. ANBO- themamiddag over dementie. Gast spreker dr. J. A. M. aan den Tboren. Aanvang 14.00 uur. Graanbeurs. Ie algemene ledenverga dering volkstuinvereniging Kaas- kenshof. .19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering van de commissie financiën en onderwijs van de gemeente Duiveland. 15.30 uur. Vrijdag 11 november Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Vogelten toonstelling Nachtegaal. Van 19.30 tot 22.30 uur. Zaterdag 12 november Zierjkzee In de Christelijke Gereformeerde kerk. Verkoping van Woord en Daad. Van 10.00 tot 16.00 uur. Hal Corneliastichting. Open dag zie kenomroep Nomen Nescio. 14.00 tot 16.00 uur. Brogum. Optreden RF-band. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Dorpskernen. Actie CJV Haamstede 9.30 uur. Recreatiezaal Gereformeerde kerk. Lustrumviering Vrouw en Geloof. 10.00 uur. Scharendijke Oliebollenactie van zangkoor Sur- sum Corda. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Vogelten toonstelling Nachtegaal. Van 14.00 tot 22.00 uur. Maandag 14 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraad. 19.30 uur. Basisschool Theo Thijssen. Ouder avond. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad. 19.30 Dinsdag 15 november Zierikzee Huis van Nassau. Najaarsvergade ring CBTB. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Ledenver gadering NCVB. 19.45 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering van de advies commissie voor onderwijs. 20.00 uur. Woensdag 16 november Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Regentenkamer Burgerweeshuis. Ba zaar vrouwenvereniging Tbsselscha- de. 10.30 tot 15.30 uur. Kerkwerve In eigen kantoor. Begrotingsvergade ring Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. 15.00 uur. Vrijdag 18 november Zierikzee De Driehoek aan Kerkhof nz. Post- duivententoonstelling van PV Zie- rick. Geopend van 15.00 tot 23.00 uur. Concertzaal. Hoffmann's Vertellin gen van Jacques Offenbach door Goe- se Operette Vereniging. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Springtij: 11 november Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 De PvdA-fractie vindt het niet verantwoord om 320.000 gulden te investeren in de bouw van een nieuwe brandweer garage op het Oosterlandse industrieterrein. De huidige garage is aan de Groenendaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2