Ondernemers bundelen kennis in een nieuw overlegplatform ife O Belastingen niet vier maar twee procent omhoog in Middenschouwen OK INRUILWAGENSHOW DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding Vaststelling begroting '89 Wester- schouwen Portemonnaie gestolen Autobedrijf Akkerdaas B.V. GM !A v.iqf Plpi i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 145ste jaargang Nr. 24433 VVV Verkeer Oefening Scaldina Zierikzeese verdeeldheid over verhoging van Dit jaar geen resultaatpremies voor eilandelijke Een realistische oefening met en voor de be Een zware nederlaag voor Scaldina 1 in Goes. de VVV-subsidie. (Pag. 2). gemeenten. (Pag. 3). woners van rusthuis Duinoord. (Pag. 4). (Pag. 9). Leer van anderen te leren. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zakenwereld Initiatiefnemer Waaijenberg: Geen pressieclub met hoogdravende idealen en politieke stellingnames Z1ERIKZEE - „Het moet geen pressieclub worden met hoogdravende idealen en poli- een eerste taak van het bestuur zal faan worden" tieke stellingnames. Wat we eerst willen is, dat de leden elkaar beter leren kennen". Aan het woord is B. Waaijenberg, in het dagelijks leven directeur van de NMB-bank in Zierikzee en tevens belast met het opzetten van een regionaal platform voor bedrij ven. „Het is toch vreemd, dat industriëlen uit de regio nog aan elkaar moeten worden voorgesteld". Een van de initiatiefnemers, B. Waaijenberg. Terwijl vandaag de dag alles en ie dereen georganiseerd lijkt is dit niet het geval met enkele bedrijfssectoren op Schouwen-Duiveland. De mid denstanders hebben hun eigen ver eniging, de recreatieve sector heeft de keuze uit diverse instanties en ook de landbouw is yan oudsher strak geor ganiseerd. Anders ligt het met de ei- landelijke industrie, de dienstverle ning, de banken, de groothandel, garages, aannemers, constructie werkplaatsen en alles wat daar tus sen zit, zoals bijvoorbeeld accoun tants en notarissen. Voor deze groepen was er tot enkele dagen gele den geen eilandelijke samenwer kingsvorm. Tot voor enkele dagen, want tijdens een besloten bijeenkomst deze week hebben zeventig ondernemers te ken nen gegeven voorstander te zijn van zo'n platform. ,,We hadden 200 uitno digingen de deur uit gedaan. Dat er dan zeventig spontaan op komen da gen vind ik heel wat. Alle aanwezi gen waren enthousiast over het plan", aldus Waaijenberg die zegt te ver wachten dat erbinnen afzienbare tijd een organisatiestructuur gekozen zal gaan worden. Gedacht wordt aan een vereniging. Eerste uur Waaijenberg is iemand van het eer ste uur. In het overleg met de overige banken in Zierikzee is geconstateerd dat er behoefte moet bestaan aan een platform voor bovengenoemde secto ren. De Kamer van Koophandel werd erbij gehaald. Deze vroeg bestuurslid en regionaal ondernemer drs P. Schotte (directie Zeelandia) samen met Waaijénberg iets op poten te zet ten. Dat resulteerde deze week in een informatieve bijeenkomst in de Zie- rikzeese Concertzaal. ,,Zo'n platform is hier niet uitge- OOSTERLAND - Lichte schade aan de auto van J. J. H. uit Kerkwer- ve was het gevolg van een aanrijding in Oosterland. J. K. B. reed met zijn winkelwagen over de Molenweg in Oosterland en moest stoppen voor een tegenligger. De laatste week niet uit en eiste de vrije doorgang op. B. reed zijn win kelwagen achteruit om de doorgang vrij te maken en raakte daarbij de ge parkeerd staande auto van H. De te genligger reed door. vonden. Op Goeree-Overflakkee en Tholen bijvoorbeeld functioneert het goed en ook in Goes is er iets derge lijks opgezet. Wat er op Schouwen- Duiveland uit voort gaat komen, kan ik vooralsnog niet zeggen. Ik zou mijn beurt voorbij spreken, omdat het formuleren van de doelstellingen Maar de grondgedachte is overdui delijk. De door de initiatiefnemers aangeschreven ondernemingen heb ben gezamenlijke belangen. Te den ken valt aan de infrastructurele voor zieningen, waaraan volgens Waaijenberg op plaatsen best iets verbeterd kan worden. Als voorbeeld draagt hij het knelpunt Oude-Tonge aan, waar het verkeer zich door de dorpskern moet wurmen. ,,Ik wil niet zeggen, dat dat voor bedrijven reden is om zich hier niet te vestigen. Maar als je als ondernemer eerst een kwartier vaststaat in het verkeer, dan werkt dat toch mee". Maar ook het onderwijs is van we zenlijk belang voor het bedrijfsleven. Duidelijk is, dat diverse scholen te kampen hebben met leerlingentekor ten. ,,We hebben een goede school- voorziening met de Rijksscholenge meenschap. Maar het aantal Athe neumleerlingen bijvoorbeeld dat in de regio blijft, zakt in. Die zoeken hun heil in Rotterdam of Tilburg en vinden aan het einde van de rit er gens anders werk. Een ontwikkeling, die invloed heeft op het bedrijfsleven in de regio". Uitdokteren Waaijenberg waagt zich er niet aan om de voors en tegens van 'een regio als Schouwen-Duiveland op te som men. ,,Dat moet de overheid maar uitdokteren", maar dat de regio zich prima leent voor vestiging van be paalde bedrijven, lijkt voor hem bui ten kijf te staan. ,,Ik zeg het weieens vaker, maar Rotterdam is een broed plaats voor bedrijven, die in principe niet plaatsgebonden zijn. Die zou je dan misschien hier naartoe kunnen krijgen". Volgens de initiatiefnemer zet een grondverkoop-advertentie van een gemeente niet zoveel zoden aan de dijk. Meer effect kunnen de persoonlijke contacten van de regio nale ondehiemei'S met die potentiële bedrijven hebben. Waaijenberg toont zich overigens helemaal niet ontevreden over de houding van de lokale overheden, die zijns inziens een vriendelijker beleid zijn gaan voeren. Hij voelt er ook niets voor om de huidige economi sche situatie van de streek negatief te benaderen. Zolang er werkloosheid is in de regio, is er wat hem betreft ruimte voor nieuwe bedrijven. En uit zijn betoog en het feit, dat het plat form er nu echt komt, valt niet op te maken dat er reden tot pessimisme is. ,,We moeten niet negatief doen over de regio. Er gebeuren grote dingen in met name de recreatieve sector. Daar kan seizoensverlengend opgetreden worden. In de landbouw gaat het minder en heeft men met nivellering te maken. De industrie en de dienst verlening doen het goed, dus zou je deze kunnen aantrekken. Ons over leg kan mogelijk een bijdrage leve ren aan dit streven". Schouwen-Duiveland heeft er een nieuwe club bij. Naast de informele overleg-circuits, die variëren van de service-clubs tot het sportieve vereni gingsleven krijgen de bedrijven er een gestructueerd aanspreekpunt bij. Geen organisatie, die zwaaiend met de werkgelegenheid alles gedaan wil krijgen, maar een groep onderne mers, die in overleg met de overheden wellicht een bijdrage kan leveren aan de economische positie van de streek. En natuurlijk kunnen de (hernieuw de) kennismakingen tussen de onder- nemersgroepen onderling op zich al goede zaken tot gevolg hebben. Want wat Waaijenberg betreft weet men van elkaar nog veel te weinig en kan een vereniging hierin mogelijk ver andering brengen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wester- schouwen komt maandag 7 no vember bijeen voor de vast stelling van de begroting voor 1989. De uitvoerige vergade ring in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede begint om 14.00 uur en is zoals gebruike lijk openbaar toegankelijk. Tijdens de vergadering hebben de fracties de gelegenheid hun op- en/op aanmerkingen met betrekking tot de begroting nogmaals kenbaar te maken aan burgemeester en wethou ders. Eerder al is dit schrifte lijk gebeurd. Amendement van WD-fractie aangenomen SCHARENDIJKE - De gemeentelijke belastingen in Middenschouwen gaan niet met vier procent, maar met twee procent omhoog. De meerderheid van de gemeente raad schaarde zich tijdens de behandeling van de begro ting dinsdagavond achter een amendement ingediend door WD-raadslid J. M. van Langeraad. De reactie van wethouder L. C. Hart: „Erg jammer dat u zo beslist. Dit is korte termijn-politiek, maar u wilt het zo". Een amendement van de PvdA-frac- tie om de toeristenbelasting in Mid denschouwen te verhogen met twee cent van 55 naar 57 cent per overnach ting haalde geen meerderheid in de gemeenteraad. Alleen G. A. M. Co- bussen en SGP/RPF-w'oordvoerder J. L. F. Bolleman stemden voor dit amendement. Wethouder L., C. Hart: ,,Erg jammer dat u zo beslist". PvdA-woordvoerder Cobussen stel de dat men niet de indruk mag krij gen dat de socialisten voor belasting verhogingen zijn. ,,Maar in dit geval is het noodzakelijk om het huidige voorzieningenniveau te handhaven", aldus Cobussen, zich aldus achter het beleid van het college scharend. Cobussen stelde met betrekking tot zijn amendement tot verhoging van de toeristenbelasting dat het zijns inziens niet meer dan recht vaardig is dat de toerist ook meebe taalt aan die instandhouding. „Maar zij zien de toerist niet als een vette melkkoe". Cobussen vond alleen Bolleman in deze aan zijn zijde. VVD-woordvoer- der J. M. van Langeraad vond weer klank met zijn voorstel tot halvering van de door het college voorgestelde belastingverhoging. En hoewel wet houder Hart in zijn antwoord op het commentaar van de raadsleden nog eens duidelijk stelde dat een verho ging met vier procent in de ogen van het college noodzakelijk is koos de raad uiteindelijk toch voor de minder drastische verhoging met twee pro cent. Ambtswoning Om de mindere opbrengst van de belastingverhoging op te vangen stel de Van Langeraad in een amende ment voor de afschrijving op de ambtswoning van de burgemeester te beëindigen hetgeen een ruimte van ruim 10.000,- oplevert. Uiteindelijk stemden alleen de wethouders Hart en Renden tegen dit amendement. Ook het amendement van Van Lan geraad om de afschrijving van ge meentewoningen te beëindigen werd door de meerderheid van de gemeen teraad gesteund. Dit levert een ruim te op van 1923,-. Het amendement van Van Lange raad waarin hij voorstelde om geen geld uit trekken voor het ontwikke len en uitvoeren van de dorpsplannen werd met de stemmen van CDA en PvdA tegen verworpen. Van Lange raad: „Beleid maken hoeft geen geld te kosten, beleid uitvoeren wel". Wet houder Hart: „Beleid maken kost wel geld. Bovendien denkt het colle ge snel met voorstellen uit die dor penplannen te kunnen komen en daarom is daarvoor al een plaatsje in geruimd in de begroting". Recreatienota Hart was ook niet erg gelukkig met het amendement van Van Langeraad waarin deze voorstelde het potje van 8000,- voor uitvoering van de recrea tienota terug te brengen naar 5000,-. „Die recreatienotitie is niet in eerste instantie bedoeld voor de toeristen, maar voor een recreatief beleid in de gemeente Middenschouwen", aldus Hart. „Ik kan niet concreet aangeven waarvoor dat geld nodig is, maar ik denk het toch nodig te hebben. Ik had liever nog meer tot mijn beschik king gehad, maar daar is nu eenmaal geen financiële ruimte voor", aldus Hart. Zijn pleidooi mocht niet baten. PvdA-woordvoerder Cobussen had VVD-raadslid J. M. van Langeraad: ..Belasting niet vier, maar twee pro cent verhogen". eerder al aangegeven dit amende ment te zullen steunen en uiteinde lijk schaarden ook CDA en SGP/RPF zich achter Van Langeraad. Alleen de wethouders Hart en Renden stemden tegen het amendement. WA> PÊ 6i Lr Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Schraal Het hogedrukgebied trekt lang zaam richting Duitsland. Door het naderbij komen van een lagedrukge bied boven de Golf van Biscaje neemt de wind geleidelijk in kracht toe, waardoor het weer schraler over komt. Plaatselijk is in de polders vorst aan de grond mogelijk. Maxi mumtemperatuur morgen ongeveer 5 graden. Minimumtemperatuur ko mende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 7 nov. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: variabel 2 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidoost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 4 nov. Zon op 07.40, onder 17.05 Maan op 01.53, onder 15,19 Nieuwe Maan: 9 november (06.36) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied, af komstig uit het hoge noorden is nu boven Noordwest-Duitsland gearri veerd. Dit hoog vervolgt zijn weg in zuidoostelijke richting. Vrijdagavond wordt de kern van dit weerssysteem boven het noordelijk deel van de Bal kan verwacht. Ons land blijft nog volledig binnen de invloedssfeer van dit systeem liggen. Door de zuidoost waartse beweging van het hoog draait de wind in ons land geleidelijk van oost naar zuidoost. De komende nacht is de wind overwegend zwak, overdag neemt hij toe tot matig. In de uit Scandinavië afkomstige lucht kan het kwik de komende nacht bij weinig bewolking weer sterk da len, op veel plaatsen vriest het tegen de ochtend een graad of 4. Vrijdag middag is het met zo'n 5 graden een vijftal graden te koud voor deze tijd van het jaar. Tijdens het weekeinde verliest het Duitse hoog geleidelijk zijn greep op ons weer, dan wordt het geleidelijk minder koud. ZIERIKZEE - J. C. E. S de R. uit Goes deed bij de politie in Zierikzee aangifte van diefstal van haar porte monnaie. S. de R. is werkzaam bij een basis school in Zierikzee. Op diezelfde ba sisschool meldde zich dinsdag een man die zich voorstelde als J. de B. uit Rotterdam en vertelde dat hij overwoog zijn kind de school in kwes tie te laten bezoeken. De man kreeg een rondleiding door de school van S. de R. en verdween toen met de mede deling dat hij zijn auto even moest verzetten. Hij keerde echter niet te rug en toen bemerkte S. de R. dat haar portemonnaie was verdwenen. In de portemonnaie zat ongeveer 200 gulden en persoonlijke bescheiden. De portemonnaie werd later, leeg, te ruggevonden in Ouwerkerk. Advertentie Wegens werkplaats gesloten op a.s. vrijdag 4 november. Voor spoedgevallen zijn wij normaal bereik baar. Benzinepomp geopend. Kloosterweg 2, Noordgouwe Klanten informatie-3 lijnen: TELEFOON: 01112-1284-1347-2086 OPEL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1