'De rem op de bestedingen in de gezondheidszorg bijstellen' Veel belangstelling voor bazar peuterspeelzaal in De Oosterhof agenda WATERSTANDEN DEUBLOM Diefstal uit auto's Schade door aanrijding Bromfiets tegen auto Inbrekers op heterdaad betrapt door politie Goes en Kortgene willen opheffing tol Zeelandbrug Verdieping Westerschelde afhankelijk van Belgisch saneringsbeleid Inbraak in sporthal Onderdak Diefstal bromfiets Erfelijkheids- onderzoek BURGH-H AAMSTEDE/BR UI- NISSE - In het afgelopen weekend is uit drie auto's de radio-cassettespe ler gestolen. In alle gevallen werd er een ruitje van de desbetreffende auto ingeslagen. Zo zag M. S. uit Duitsland zaterdag morgen dat de geluidsapparatuur uit zijn auto gestolen was. Hij claimt een schade van 1200 D.Mark. De auto stond geparkeerd op het terrein van een bungalowpark in Haamstede. Wienig tijd hadden een paar autokra kers in Bruinisse nodig. Zaterdag morgen liet D. S. uit Duitsland zijn auto tien minuten onbeheerd achter op het parkeerterrein aan de Jachtha venweg. Niet lang, maar lang genoeg voor de dieven om hun slag te slaan. Toen S. terugkwam constateerde hij dat er voor 900 D.Mark aan apparatuur uit zijn auto verwijderd was. De schade aan de auto bedraagt nog eens 250 D.Mark. K. J, eveneens uit Duitsland over kwam iets soortgelijks. Tussen 17.15 en 18.00 uur werd ingebroken in zijn aan de Hageweg geparkeerd staande auto. Een radio-cassettespeler ter waarde van 380 gulden werd ont vreemd. De schade aan de auto be draagt ongeveer 250 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een aanrijding in Burgh-Haamstede raakten zaterdag twee auto's bescha digd. De aanrijding deed zich voor op de Julianastraat. Automobilist W. den B. uit Burgh-Haamstede wilde vanaf het parkeerterrein bij het postkan toor de Julianastraat oprijden. Van links kwam J. A. D. uit Burgh- Haamstede. De bestuurders zagen el kaar te laat en een aanrijding was het gevolg. De auto van Den B. raakte aan de voorzijde bschadigd terwijl de auto van D. Rechtsvoor schade opliep. NOORDWELLE - Bij een aanrij ding op de Kampweg bij Noordwelle werden een bromfiets en een auto be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeluk gebeurde zaterdag middag omstreeks 13.30 uur toen bromfietser R. M. J. C. P. ter V. uit Scharendijke automobilist W. H. B. uit Iserlohn (Did) rechts wilde passe ren. P. koos een ongelukkig tijdstip want B. wilde net rechtsaf slaan. Door de botsing die volgde liepen zo wel bromfiets als auto schade op. BRUINISSE - In de nacht van don derdag op vrijdag heeft de politie in Bruinisse vijf mannen op heterdaad betrapt toen zij probeerden in te bre ken in een tijdschriften- annex ta bakswinkel aan de Nieuwstraat. De mannen variëren in leeftijd van 20 tot 24 jaar en zijn allen afkomstig uit Den Haag. Zij waren eerder die nacht al gecontroleerd in Zierikzee, waar men wat rondreed. Toen ge noemde mannen Zierikzee verlieten kreeg de politie wat later de melding dat er mannen in de Nieuwstraat rondliepen en aan winkeldeuren morrelden. Geforceerd Toen de politie ter plaatse arriveer de bleek de toegangsdeur tot het brandpad naast genoemde winkel reeds geforceerd. Men bleek niet via de achterzijde naar binnen te kunnen zodat geprobeerd werd de toegangs deur van de winkel te forceren. Dit werd gèzien door omwonenden. De politie kon vier van de vijf mannen ter plaatse aanhouden. De vijfde vluchtte het voor hem vreem de Bruinisse in. Deze werd even later door de politie gegrepen. Omdat de politie voor de achtervol ging de wagen van de inbrekers ge bruikte dacht deze dat zijn vrienden ook ontvlucht waren en hem op kwa men pikken. De mannen werden in gesloten in het postbureau in Zierik zee en werden afgelopen zaterdag na verhoor weer in vrijheid gesteld. Het gaat om M. H. (21 jaar), M. van Z.(21 jaar), G. J. (24 jaar) V. B. (23 jaar) en B. T. (20 jaar), allien afkomstig uit Den Haag. Eén van hen bleek eerder gesignaleerd bij een inbraak in Zuid- Holland. Voorzitter Nationale Raad voor de Volksgezondheid in Concertzaal te Zierikzee ZIERIKZEE - Het feit dat het beter gaat met economie in Nederland zou voor de rijksoverheid aanleiding moe ten zijn om de rem op de kosten voor de gezondheidszorg bij te stellen. Zodat weer een beperkte groei mogelijk wordt in de gezondheidszorg. En zodat in ieder geval de bestaande knelpunten, zoals de financiële tekorten in de kinder- en jeugdpsychiatrie en zwakzinnigenzorg, kun nen worden opgelost. Dat stelde de voorzitter van de Na tionale Raad voor de Volksgezondheid, J. P. M. Hendriks vrijdag in de Concertzaal te Zierikzee. Hendriks was een van de gasten op een symposium over 'verschuivingen in de gezondheidszorg' dat werd geor ganiseerd door de PZC omdat in no vember een nieuw kantoor van het dagblad wordt geopend in Vlissin- gen De voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid op perde het idee dat de beperkte groei in de gezondheidszorg gerealiseerd zou kunnen worden door het uitga venniveau te koppelen aan de totale hoeveelheid geld die we met zijn al len per jaar verdienen in Nederland: het Bruto Nationaal Produkt (BNP). GOES - De tol op de Zeelandbrug over de Oosterschelde moet worden opgeheven. Verder moet het kruis punt van de verbinding Wilhelmina- dorp-Wolphaartsdijk met de A 256 worden gereconstrueerd. Dat schrij ven de colleges van burgemeester en wethouders van Goes en Kortgene aan provinciale staten van Zeeland. De maatregelen zijn volgens de brief nodig voor een structurele ver betering van de noord-zuidverbin ding Bruinisse-Zeelandbrug-Goes. Ze zouden volgens de colleges van Goes en Kortgene kunnen worden gefinan cierd uit een verhoging van het pro vinciale deel van de motorrijtuigen belasting. Gs van Zeeland hebben voorgesteld de motorrijtuigenbe lasting te verhogen om de toevoerwe gen naar de vaste oeververbinding over de Westerschelde te verbeteren. Goes en Kortgene willen dus een rui mere besteding van dit geld. In de brief van beide gemeenten wordt ook gepleit voor een verdere uitwerking van de al voorgestelde verbetering van de brug bij de Zand- kreekdam. Er zou een tweede bedien- bare brug bij de Zandkreekbrug moeten komen. Daardoor zou een be tere doorstroming van het wegver keer en de (recreatie)scheepvaart worden bereikt. De aanlegkosten hiervan worden geschat op 10 miljoen gulden. Beide colleges schrijven zich bewust te zijn dat er momenteel geen geld is om het karwei op korte ter mijn aan te pakken. VLISSINGEN - Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat wil met België een waterverdrag afslui ten waarbij de Belgen toezeggen meer in lijn te lopen met de stringen te milieu-eisen die Nederland al toe past. Dat verdrag is voor haar een voorwaarde voor Nederlandse mede werking aan de uitdieping van de Westerschelde. De minister schrijft dit in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Lilipaly (PvdA). De sanering van alle lozingen in het gezamenlijke stroomgebied van Bel gië en Nederland, waarbij de „smeer pijp" vanuit Tessenderloo als de lo zingen vanuit de Belgische Kempen op zijrivieren van de Schelde aan de orde moeten, komen, moet weer be spreekbaar worden, aldus de minis ter. De „smeerpijp", die in de contac ten op ministerieel niveau „afval- waterkollektor" wordt genoemd, mag in geen geval in werking worden gesteld voordat aan Nederland dui delijk is aangetoond dat de sanering van het industriecomplex in Tessen derloo afdoende is. De toets daarvoor is dat het gebruik van de smeerpijp geen nadelige invloed op de kwaliteit van de Schelde aan de grens heeft. De minister heeft inmiddels nog geen antwoord ontvangen op haar brief van 22 september aan haar Vlaamse collega J. Dupre (gemeen schapsminister van leefmilieu, land inrichting en KMO-beleid). In die brief signaleert Smit-Kroes dat het waterbeleid in Nederland en België steeds verder uit elkaar dreigt te groeien. Afvalwaterkollektoren „ma ken de vervuiling minder zichtbaar, echter niet minder groot", zo schrijft Smit-Kroes. „Het gevaa'r is dat door die verminderde zichtbaarheid en door de kosten die voor zo'n koliektor gemaakt zijn, de druk op sanering bij de bron alleen maar afneemt". Kol iektoren zijn „ongewenst, hoogstens denkbaar als voorlopige maatregel", zo waarschuwt Smit-Kroes. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 1 november 07.55 114 01.45 -100 20.35 129 14-10 -123 1 november 06.55 104 00.55 - 89 19.40 119 13.30 112 1 november 07.55 124 01.50 -109 20.45 139 14.15 -132 1 november 08.05 128 01.50 -112 20.45 143 14.15 -134 Op nul In de afgelopen jaren van bezuini gingen werd de kostengroei in de ge zondheidszorg teruggebracht tot nul. De voormalige staatssecretaris bekri tiseerde de wijze waarop de overheid hierbij te werk ging. „Men is zozeer gefixeerd geweest op het bereiken van ombuigtaakstellingen, op de be zuinigingen in guldens, dat de zorgin- houdelijke aspecten vrijwel geheel geen aandacht meer kregen. En om dat laatste gaat het toch in de gezond heidszorg". Hendrikè beschreef deze gang van zaken als oorzaak van de ve le conflicten tussen de overheid en het veld van de gezondheidszorg. Hij constateerde dat er nu sprake is van een diep vertrouwensvacuüm tussen beide instanties. „Dat is ook niet zo verwonderlijk als ik overzie wat er de laatste jaren op gezond heidszorg is afgekomen en wat de ge varen daarvan kunnen zijn. Wij kun nen er niet omheen te constateren dat zich sluipende ontwikkelingen voordoen als gevolg van gebrek aan middelen voor die zorgverlening. Ik maak mij zorgen over de waarneem bare tendens tot minimalisering van de zorg, wellicht zelfs tot verkapte selectie van patiënten met alle - ook ethische - consequenties van dien. De verwijdering die de afgelopen jaren is ontstaan tussen overheid en ge zondheidszorg dient zo snel mogelijk ongedaan te worden gemaakt. Zodat de betrekkingen weer normaal wor den". Hij ging in op de positie van de pa tiënt. „Een heel scala van wetgeving op het gebied van de patiëntenrech ten is in voorbereiding en blijkbaar is dat nodig. Want menigmaal kan men de klacht vernemen dat de pa tiënt onmondig is. Juist als gevolg van de afhankelijkheidssituatie waarin hij zich bevindt in geval van ziekte". Volgens Hendriks is de op komst van de patiëntenorganisaties een teken van de bewustwording om voor de patiëntenbelangen op te ko men. „En terecht. De patiënten heb ben het niet gemakkelijk. Wat zij wil len, wat zij voorstaan is niet altijd in overeenstemming met datgene wat de gevestigde orde in de gezondheids zorg wil". Industrie De voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid om schreef kostenbeheersing als een groot goed. „Maar wel te onderschei den van ombuigingen of bezuinigen. Ik zal de laatste zijn die zegt dat de beschikbare middelen niet op verant woorde wijze moeten worden aange wend. Uiterste efficiëntie is dus ge boden. En ik denk dat er op dat punt nog steeds wat te lei-en is van de indu strie. Dat het strikt vasthouden aan een bestedingsplafond zonder enige groei niet alleen onverstandig maar op den duur zelfs onverantwoord is. Zoals de consument bij alles wat hij koopt ook zal moeten betalen voor de kwaliteit, zo zie ik op dat punt geen verschil tussen het industriële pro dukt en de gezondheidszorg". ZIERIKZEE - In de nacht van don derdag op vrijdag is er ingebroken in sporthal Onderdak in Zierikzee. De dieven verschaften zich toegang tot de sporthal door een lichtkoepel te vernielen. Uit verschillende potjes werd in totaal 225,- weggenomen. De technische recherche stelt een on derzoek in. ZIERIKZEE - Zondagavond werd uit de Krammerstraat te Zierikzee de bromfiets van mejuffrouw P. uit Zierikzee gestolen. Het gaat om een blauwe Puch maxi die ongeveer 900 gulden waard is. Het voertuig stond op de stoep gepar keerd. De bromfiets heeft het kente kennummer SJX 693. Vervolg \'an pagina 1 uur lang te boeien. Met behulp van 70 dia's schetste hij de hoofdlijnen in de gezondheidszorg. Hij trok daarbij de conclusie dat de mogelijkheden voor de medici om vast te stellen wat de patiënt mankeert, het diagnostische arsenaal zich steeds verder zal uit breiden. „Uit onderzoek is gebleken dat het merendeel van de Europese bevolking de mening is toegedaan dat een goede gezondheidszorg de al lerhoogste prioriteit verdient. De roep om meer research en nieuwe operatieve technieken zal alleen maar toenemen". Een andere conclusie van de hoog leraar was. dat er keuzes gemaakt moeten worden. „Niets is zonder, prijs. Ook niet in de gezondheids zorg. In de onderdelen waarin geld wordt gestoken worden resultaten bereikt. Er is echter nooit geld ge noeg voor alle onderdelen van de ge zondheidszorg. Hier in Nederland denkt men vaak dat alles kan. Dat er geen keuzes gemaakt hoeven te wor den. Men kan het sterven niet aan vaarden. En heeft moeite met het ou der worden en met het accepteren*van kleine lichamelijke ongemakken".' Organisatoren tevreden over opbrengst OOSTERLAND - „Het is eigenlijk vanaf het begin al druk geweest", stelt F. G. Hoebe-Langbein, bestuurslid van peuterspeelzaal 't Kraaiennest. De peuterspeelzaal hield haar jaarlijkse bazar annex speel-festijn in De Oosterhof in Oosterland. Hoebe-Langbein stelt dat al voor de deuren opengingen de klanten stonden te wach ten. Wat precies de opbrengst is van de bazar wil het be stuur niet kwijt. Men volstaat met de mededeling dat het streefbedrag is bereikt. Hoewel om twaalf uur de tafels nog niet bepaald leeg zijn stelt men van de zijde van het bestuur dat het toch heel druk is geweest. „Er is echt al veel weg, maar we hadden gewoon heel veel spullen", aldus Hoebe-Lang bein. Maar ook voor de laatkomers dus nog volop keus in De Oosterhof. Huishoudelijk Onder de ter verkoop aangeboden spullen veel huishoudelijke artike len. Naast het gebruikelijke glas werk bijvoorbeeld ook strijkijzers, fondueborden en diverse frite.ssnij- ders. Maar ook een motorantenne was voorradig evenals diverse hang lampen en spotjes. Behalve een flin ke hoeveelheid klein spul ook wat grotere en duurdere artikelen op de bazar. A raison van één tientje was een complete poppenkast verkrijgbaar en voor de liefhebbers stond er een oude trapnaaimachine. Verder onder andere ouderwetse zitmeubelen en een kolenkit. Verder op de rommelmarkt een flinke collectie speelgoed en spelle tjes. Naast de rommelmarkt was er meer te doen in De Oosterhof. Zo kon er gesjoeld worden en ontbrak ook de ballengooikraam niet. Voor de erg jeugdige bezoekers was er een touw tje trekkraam eri een grabbelton. Boodschappen In navolging van de consumenten man was er ook in Oosterland de mo gelijkheid om een gokje te wagen. Een uitdaging voor de prijsbewuste huisvrouw of huisman in de vorm van een boodschappenmand waarvan de totale waarde gegokt moest wor den. Een blik op de inschrijvingslijst leert dat de schattingen variëren van erg optimistisch tot erg pessi mistisch. Nieuw dit jaar was de suikerspin. Evenals verschillende andere zaken ter beschikking gesteld door de plaatselijke middenstand. Verder zo als gebruikelijk ook nu weer de lo- tenboom. Uiteraard was er ook deze keer de mogelijkheid om een bezoek aan de bazar te combineren met het nuttigen van een kopje koffie met een plakje cake. Peuterspeelzaal 't Kraaiennest bestaat inmiddels alweer 14 jaar en wordt momenteel bezocht door 35 peuters. Voor de dagelijkse gang van zaken zijn drie leidsters beschikbaar. Daarnaast kan men ook rekenen op de hulp van een aantal vrijwilligere. De peuterspeelzaal is vier ochtenden per week open en is te vinden in De Oosterhof. Speelgoed De peuterspeelzaal krijgt subsidie van de gemeente Duiveland. De bazar is bedoeld om de kas wat te spekken ten behoeve van de aankoop van speelgoed en dergelijke. Naast inwo ners van Oosterland trok de bazar volgens de organisatoren ook kijkers (en kopers) uit Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Oosterecheldemond Philipsdam West Wemeldinge Doodtij: 3 november Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Tot en met 31 oktober Burgh-Haamstede De Burght. Schilderijenexpositie J. de Witte-de Regt. Van 9.00 tot 12.00, van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Maandag 31 oktober Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie van advies en bij stand voor sport. Aanvang 17.00 uur. Christelijke Gereformeerde kerk, Ze- vengetijstraat. Kerkhervorming. Spreker: ds. N. de Boo. 19.30 uur. Br o u wersh a ven Stadhuis. Commissie recreatie en openbare werken. 20.00 uur. Dinsdag 1 november Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Vergade ring commissie advies en bijstand voor financiën. Aanvang 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie financiën. 16.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 2 november Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 uur. Sirjansland Hervormde kerk, Kerklaan. Inge bruikname. 10.00 uur. Donderdag 3 november Nieuwerkerk Gemeentehuis. Commissie algemene zaken. 15.30 uur. Bruinisse Zaal In 't Opper. Verkoping Welfare. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 4 november Burgh-Haamstede Nederlandse Hervormde kerk. Dans en ontmoetingsavond CSHG. 20.00 uur. Bruinisse Dorpsuus. CNV familie-avond. 19.30 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee Concertzaal. Stichting Dansz in Ex- presz. 20.00 uur. Nieuwe Kerk. Concert Een Naam is onze hope uit Nieuwerkerk en Canta- re uit Zierikzee. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Feestmiddag voor ieder een boven de 60 jaar. Zaal open vanaf 13.30 uur. Aanvang 14.00 uur. Maandag 7 november Noordgouwe Café-restaurant Van der Weijde. Ver gadering Regionale Agrarische Com missie. Aanvang 19.45 uur. Dinsdag 8 november Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Verkoping. 10.30- 15.30 uur. Hotel Bom. Algemene ledenvergade-» ring VVV-Burgh-Haamstede. Aan vang 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Kennismakingsbij eenkomst nieuwe inwoners. 19.30 uur. Woensdag 9 november Zierikzee ANBO-gebouw, Paternosteretraat. FNV-bijeenkomst. 14.30 uur. In de grote commissiekamer van het stadhuis. Vergadering Zierikzeese sportraad. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 10 november Zierikzee Graanbeure. Ie algemene ledenverga dering volkstuinvereniging Kaas- kenshof. 19.30 uur. Zaterdag 12 november Burgh-Haamstede Recreatiezaal Gereformeerde kerk. Lustrumviering Vrouw en Geloof. 10.00 uur. Woensdag 16 november Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 uur. Vrijdag 18 november Zierikzee Concertzaal. Hoffmann's Vertellin gen van Jacques Offenbach door Goe- se Operette Vereniging. 20.00 uur. Zaterdag 26 november Zierikzee Concertzaal. Mooi weer vandaag door David Storey. 20.00 uur. Woensdag 30 november Zierikzee Op de zolder van obs Binnen de Veste. Kindertheater-atelier. Aanvang 13.30 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Volop swillen, volop klanten in Oosterland. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2