Gemeente blijft advies vragen bij overtredingen uitkeringen 'Erfelijkheidsonderzoek kan in de toekomst ziekten voorkomen' Zilveren bruiloft in combinatie met zilveren schoonmaakjubileum DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontsnapte gevangene gepakt bij Oosterland Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bazar Oulfer Tolgaarder Voetbal Voor de bazar van peuterspeelzaal't Kraaien- In de Zierikzeese jeugdsoos Brogum' was In onze serie Een dag op stap met deze week Een droevig optreden van Zierikzee leidde tot nest in De Oosterhof was veel belangstelling. saxofonist Hans Dulfer te gast. Al snel kreeg hij de wederwaardigheden van een tolgaarder, verlies tegen MOC'17: 0-2. (Pag. 6). (Pag. 2). de bezoekers aan het swingen. (Pag. 3). (Pag. 5). MAANDAG 31 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24431 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er is muziek die tot iemand komt, en andere, die ver langt dat men tot haar gaat. Liszt Wethouder Groen (tijdens FNV-jubileum) verwacht: ZIERIKZEE - Naar het zich laat aanzien adviseert de Intergemeentelijke Sociale Dienst de gemeenten op Schouwen-Duiveland ruggespraak te blijven houden met een commissie van deskundigheid bij het beoorde len en eventueel sanctioneren van overtredingen door uitkeringsgerechtigden. Dat is gebleken uit woorden van de Zierikzeese wethouder van sociale zaken, J. Groen. Dit zei hij tijdens het 70-jarig jubileum van de eilandelij- ke FNV-afdeling. Groen reageerde hiermee direct op de toespraak van de districtsbestuur der T. Strous. Deze zei bang te zijn voor willekeur nu de wetgever niet langer eist, dat gemeenten in geval len van mogelijke uitkerings-overtre- dingen ruggespraak houden met een speciale commissie, waarin ook de vakbeweging zitting heeft. Gemeen ten mogen straks eigenhandig sanc ties uitspreken. O O STEELAND - Bij een routinecontrole op de Rijks weg N-59 heeft de verkeer- groep van de rijkspolitie een ontsnapte gevangene uit de Alkmaarse strafgevangenis Schutterswei aangehouden. Het gaat om J. R. uit Dor drecht die gevangenisstraf moet uitzitten vanwege ruim veertig delicten waaronder ge weldpleging. Sinds 28 juli wordt J. R. door de politie ge zocht omdat hij na een week endverlof niet terugkeerde naar de strafgevangenis. Bij het feit dat hij bij Oosterland werd aangehouden speelde het toeval een grote rol. De motor agent van de verkeerspolitie pikte de auto van J. R. uit de verkeersstroom voor een routi necontrole. Bij het raadplegen van de computer voor de ach tergrondgegevens van J. R. bleek dat het om een ontsnapte gevangene ging. J. R. wórdt nu vastgehouden in een cel in het politiebureau te Zierikzee en zal worden overgebracht naar de gevangenis in Alkmaar. Het gaat om dezelfde strafgevange nis waaruit dit weekend tien gevangenen onsnapten. Strous: ,,Het gaat hier duidelijk niet over fraude. We spreken over overtredingen, zoals het niet voldoen de solliciteren bijvoorbeeld. Het ad vies van de commissie is weliswaar niet bindend, maar de FNV hecht er erg veel waarde aan, dat de gemeen ten naar de commissie blijven luiste ren". Groen voorspelde hem, dat de sociale dienst binnen afzienbare tijd met een gelijkstrekkend advies naar de gemeenten gaat. ,,Op dat punt moet ik dus geruststellen", aldus de wethouder. Vertrek Strous sprak verder over het ver- trekoverschot dat Zeeland momen teel kenmerkt. Er gaan meer mensen weg, dan er bij komen en er is een groeiend aantal banen. ,,Het lijkt een gunstige ontwikkeling, maar dat mensen wegtrekken is meestal een voorbode van iets. Terecht stelt de provincie iets aan deze situatie te wil len doen". Tegelijkertijd hield Strous het publiek voor, dat de provincie echter een onduidelijk beleid voert. De districtsbestuurder was in zijn bewoordingen in ieder geval duide lijk. Zeeland moet geen verbindings stuk worden van de verschillende in dustriële gebieden. Als Schou wen-Duiveland onderdeel gaat uit maken van een zogenaamde Noord- Zuid-verbinding, dan ondervindt de regio hier daar nadelen van. Op pro vinciaal niveau worden de mogelijk heden momenteel onderzocht. Er wordt zelfs al gesproken over de Zee- landbrug als vierbaansweg. Ook de eilandelijke voorzitter, D. Jeroense, hield een pleidooi voor een rustig Schouwen-Duiveland. ,,De ei- landelijke gemeenten moeten geza menlijk optreden voor het aantrek ken van werkgelegenheid. Daarbij moet gedacht worden aan vuile indu strie". Verder is het zaak, dat de ge meenten zich inzetten in de strijd te gen de criminaliteit. Zo stelde Jeroense. Zowel Jeroense, Strous als federa tiebestuurder H. Muller toonden zich haast lyrisch over de onlangs gehou den FNV-demonstratie in Amster dam, die zo'n 150.000 demonstranten trok. Tijdens de bijeenkomst in de Graanbeurs werd duidelijk, dat de FNV (weer) leeft en steeds meer men sen zich bij de bond lijken aan te slui ten. Uit de woorden van Muller bleek, dat de afgelopen maanden en kele duizenden nieuwe leden zijn in geschreven. De demonstratie was de grootste na-oorlogse tocht van de vakbeweging. Na het officiële gedeelte was het aan de Zierikzeese Amateur Comedie om zich met het stuk Je hebt het of niet op de planken te begeven. Voor zowel het officiële gedeelte als het to neelspel bestond behoorlijke belang stelling. FNV-er T. Strous aan het woord met naast hem H. Muller en D. Jeroense. (Foto: Joop van Houdt). Professor dr II. Galjaard in Zierikzeese Concertzaal ZIERIKZEE - „Het in kaart brengen van erfelijke eigenschappen neemt op een revo lutionaire wijze toe. In het jaar 2000 a 2010 zal van iedere inwoner van Nederland een genenkaart zijn gemaakt. Een kaart waarop met miljoenen tekens en letters de speci fieke erfelijke bagage van een mens wordt vastgelegd". Erfelijkheidsonderzoek zal in de toekomst een steeds belangrijkere rol gaan spelen bij het voorkomen van bepaalde ziekten en afwijkingen. Deze verwachting sprak professor doktor H. Galjaard uit tij dens een symposium over 'verschuivingen in de gezondheidszorg' dat vrijdagmiddag plaatsvond in de Concertzaal te Zierikzee. Galjaard is hoogleraar celbiologie aan de Erasmus Universiteit en hoofd van de afdeling klinische genetica van het academisch ziekenhuis in Rotterdam. Galjaard kwam naar Zierikzee op uitnodiging van de PZC. De directie van het dagblad heeft het initiatief genomen om in verschillende plaat sen in Zeeland in totaal zes symposia te organiseren ter gelegenheid van de opening van een nieuw PZC-kantoor in Vlissingen in november. Het sym- HILVERSUM - Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat zal zich sterk maken voor de invoering van een APK voor caravans. Zij zei dit zaterdag voor de TROS-radio. De minister zei op zo kort mogelijke ter mijn te willen onderhandelen met deskundigen over dit onderwerp. Zij zegt het belang voor de verkeersvei ligheid van een APK-keuring voor ca ravans zeer goed in te zien. Feest in Bruse basisschool Op Dreef BRUINISSE - Gaat..U..maar..fijn..op..vakantie. Ik.houd..de..school..wel..schoon". Dat zei de 'schoonmaakrobot' tegen het echtpaar Lies en Rinus Klink uit Bruinisse. Zij vierden vrijdag een dubbel jubileum: 25 jaar getrouwd en 25 jaar de vaste 'school- schoonmakers' van christelijke basisschool Op Dreef in Bruinisse. Een gebeurtenis die het schoolteam niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. Voor het echtpaar werd een complete show opgevoerd in de Bruse basisschool. Lies en Rinus Klink gaven elkaar het ja-woord op 1 november 1963 en startten op 1 september dat jaar met het schoonhouden van de christelijke basisschool, toen nog gevestigd aan de Hagelaan in Bruinisse. ,,We heb ben uitgerekend dat ze in die tijd on geveer 16.800 uur gewerkt hebben", aldus basisschooldirecteur H. Groe- neveld. Robot Voor het jubilerende echtpaar was door het schoolteam een toneelstukje in elkaar gezet dat door een aantal kinderen op de planken werd ge bracht. Allereerst werd de kijker ver plaatst naar de huiskamer van het echtpaar Klink. Onderwerp van ge sprek van de echtelieden is de wens om er eens uit te gaan, en wel naar Is rael. Struikelblok, volgens hel toneel stukje, is dan het feit dat de school in de tijd dat men op vakantie is toch schoon gehouden dient te worden. En dan doet de schoonmaakrobot zijn intrede. Op een karretje wordt computer met toetsenbord binnengereden en computerdeskundige Jolien demon streert de schoonmaakrobot aan liet (toneel)echtpaar Klink. De opdracht om alle zandkorreltjes op te rapen wordt ingetoetst en prompt zet de ro bot zich in beweging, houterig zoals het een robot betaamt. Hij blijkt ook vervolg pagina 3 1 nologie van de erfelijkheidsleer, denk ik dat het van groot belang is dat de sfeer in de samenleving zo blijft dat men bereid blijft te zorgen voor de zwakken en zieken. Want al wordt het mogelijk ziekten te voor spellen, het is niet altijd mogelijk ze ook te voorkomen. Tegelijkertijd kunnen, we via de erfelijkheidsleer het aantal aangeboren afwijkingen belangrijk terugdringen en door vroegtijdig ingrijpen bepaalde ziek ten voorkomen bij mensen die daar aanleg voor hebbpn". Professor Galjaard slaagde er zon der enige moeite in zijn gehoor een vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Lies en Rinus Klink uit Bruinisse; vijfentwintig jaar samen verantwoordelijk voor een schone Op Dreef. (Foto: Joop van Houdt). posium in de Concertzaal te Zierikzee was het tweede in de reeks. Het werd bijgewoond door bijna honderd geno digden van verschillende instanties voor le gezondheidszorg in Zeeland. Oorzaken Galjaard voorspelde dat het binnen niet al te lange tijd mogelijk zal zijn de precieze oorzaken van erfelijke ziekten te bepalen. En om vast te stel len welke èrfelijke factoren een rol spelen bij het ontstaan van aangebo ren misvormingen, sommige vormen van kanker en een aantal psychiatri sche en neurologische aandoeningen. ,,De vraag is of mensen die kennis aankunnen. Of jonge mensen nog be reid zijn opleidingen te gaan volgen als ze weten dat hun levensverwach ting niet lang is doordat ze de aanleg hebben om een bepaalde ziekte te krijgen. De vraag is of je nog onbe vangen kunt leven als je weet dat je over tien a twintig jaar zult sterven". Slechte zaak ,,Hct lijkt mij een slechte zaak als je dat weet en je kunt niets doen om die ziekte te voorkomen. Het lijkt mij aanvaardbaar als er wel maatre gelen mogelijk zijn om een bepaalde ziekte of afwijking te voorkomen", aldus Galjaard. Galjaard benadrukte dat het bepa len van de erfelijke eigenschappen zeer nauwkeurig mogelijk is. ,,We hebben nu ongeveer 20.000 onderzoe ken gedaan en daarvan zijn in slechts twee gevallen fouten gemaakt". De hoogleraar zei zich te realiseren dat er nog al wat maatschappelijke weerstanden tegen het erfelijkheids onderzoek bestaan. ,,Het onderzoek kan een niet te onderschatten bijdra ge aan de preventieve gezondheids zorg leveren. Toen men begon met pokkenvacinatie werd dat ook niet aanvaard. Nu komt die ziekte bijna niet meer voor in de hele wereld". Galjaard noemde de sociale ont wikkeling in de maatschappij van wezenlijker belang dan de ontwikke ling in de technologie „We moeten niet streven naar het vinden van één antwoord op één probleem. Ook de erfelijkheidsleer is relatief. Het maakt zoveel verschil uit hoe ie mands leefsituatie is. En straks ook hoe iemands erfelijke aanleg is. Wij leven in de luxueuze situatie dat we kunnen kiezen". ,,Als we in de toekomst zouden kie zen voor de mogelijkheid van de tech- WAÏ t&Sh PÊ eitr Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Toenemende bewolking Heldere avond en nacht. Morgen overdag toenemende bewolking. Een noordwestenwind kracht 3 tot 4, landinwaarts 2 tot 3, overdag matig 3 tot 4, uit het westen. Minimumtempe ratuur komende nacht 2 graden, aan zee 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 4 nov.: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noord 4 Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 8 graden Windkracht: oost 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 nov. Zon op 07.35, onder 17.11 Maan op 23.28, onder 14.43 Laatste Kwartier: 1 november (07.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied ver plaatst zich het komend etmaal van Zuid-Engeland via Noord-Frankrijk naar de Alpen. Gelijktijdig beweegt een lagedrukgebied zich van het zee gebied tussen IJsland en Noorwegen naar de Baltische Staten. Het weer in ons land wordt in eer ste instantie hoofdzakelijk bepaald door het hoog. In de komende nacht komen er vooral in het zuiden opkla ringen voor. Bij weinig wind kan het daar tot vorst aan de grond komen. In het noorden staat wat meer wind en drijft meer bewolking over, daardoor wordt het daar minder koud. Op dinsdag neemt de westenwind wat toe en drijven wolkenvelden over het land. Regen wordt daaruit vrij wel niet verwacht. In de nacht van dinsdag op woensdag passeert ons vanuit het noorden een front. Dit wordt gevolgd door een nieuw hoge drukgebied dat ons enkele zonnige dagen gaat brengen mogelijk met lichte vorst in de nacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1