Onderzoek naar mogelijke fraude met leerlingenaantal Internationale gezinsuitbreiding bevalt Zierikzees echtpaar prima DE ZIERIKZEESCHE COURANT Snelheids controles Boot uitgebrand in haven Brouwershaven Oud-inwoner Noordgouwe naar de Koningin 1 Man bekent ontucht met minderjarige 1 UkèeMs-- Oï I H 1 1 ^rHI re 1 O 1- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Windmolens Verhoging Kinder-theater Handboogschieten De gemeenteraad van Middenschouwen wil De toeristenbelasting in Westerschouwen is Elke veertien dagen kunnen kinderen zich mei- J. Wessels, beheerder van het Tonnenmaga- nog geen principe-uitspraak doen over de mo- ongveer 30 procent verhoogd. Een reactie den op de zolder van basisschool Binnen de zijn in Brouwershaven kan ook goed omgaan gelijke aanleg van een windmolenpark in de van de kant van de recreatie-ondernemers. Veste voor het kindertheater-atelier Zolder- met de handboog. Hij werd eerste bij de vetera gemeente. (Pag. 3). (Pag. 4). Kolder. (Pag. 5). nen. (Pag. 9). DONDERDAG 27 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24429 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het toneel leert de geest zijn eigen gelaat onderzoe ken en houdt de mensheid een spiegel voor. Robert Lloyd ZIERIKZEE - Zeventien processen- verbaal. Dat was de balans van dins dag gehouden snelheidscontroles op Schouwen-Duiveland. De controles werden uitgevoerd door de rijkspolitie van Schouwen- Duiveland in samenwerking met de verkeersgroep Middelburg. Bij de controle op de loosterweg bij Schud- debeurs liepen drie automobilisten tegen een bekeuring op. De hoogst ge meten snelheid bedroeg daar 125 ki lometer per uur. Een snelheidscontro le langs de Heuvelsweg leverde veertien processen verbaal op. Hier bedroeg de hoogst gemeten snelheid 124 kilometer per uur. BROUWERSHAVEN - Woensdag is een kleine motorkruiser in de Nieu we Haven van Brouwershaven door brand volledig verwoest. Eigenaar J. de M. uit Brouwershaven bleef onge deerd. De brandweer kreeg de melding van de brand binnen om 15.15 uur. Volgens de poltie wilde De M. een dieptemeter installeren en daarbij de natgeworden bedrading met een föhn drogen waardoor de brand zou zijn ontstaan. De brandweer doet geen verdere mededelingen over de moge lijke oorzaak maar wacht de uit komsten van het onderzoek af. De M. sprong toen de brand uitbrak over boord en zwom naar de wal. Het brand weerkorps van Brouwershaven slaagde erin de brand snel te blussen. NOORDGOUWE - M. A. Vis, voormalig inwoner van Noor- gouwe, wordt zaterdag 29 okto ber voorgesteld aan de Ko ningin tijdens een ontvangst voor de Nederlandse gemeen schap in Adelaide, Australië. Vis heeft tijdens de waters noodramp van 1953 levensge vaarlijk werk verricht aan de Schouwsedijk, ter hoogte van Kakkersweel - tussen Noord- gouwe en Kerkwerve. De Schouwsedijk is een bin nendijk tussen Zierikzee en Brouwershaven en nadat de stroomgaten bij Ouwerkerk en Schelphoek waren ontstaan, diende de dijk als bescherming van enkele polders in het cen trum van het eiland die niet on der water stonden. Toen ter hoogte van Kakkers weel een gat in de Schouwse dijk ontstond, dreigden de pol ders alsnog onder te lopen en zou er een verbinding ontstaan tussen de stroomgaten bij Ouwerkerk en Schelphoek. Vis heeft zich aan een touw in het gat in de Schouwsedijk laten afzakken. Om niet door de stroom te worden meege voerd, was hij door het touw om zijn middel verbonden met enkele mensen op de dijk. Eerst heeft Vis karpoenpalen in het gat geslagen, waarna zandzakken konden worden aangebracht. Vervolgens werd allerlei materiaal gebruikt om het gat te dichten, tot en met boerenwagens toe. Doordat de Schouwsedijk behouden bleef, bleef ook de corridor in stand tussen Zierikzee en Brouwers haven. De corridor diende als aanvoerroute voor reddings- en herstelwerzaamheden elders op het eiland. Landarbeider In september 1953 is Vis met zijn gezin geëmigreerd naar Australië. Op Schouwen- Dui- veland was hij landarbeider van beroep, in Australië werk te hij bij de spoorwegen. Vis is inmiddels 75 jaar. De heldendaad van Vis is op een schilderij van M. Schipper vastgelegd. Het schilderij, sa men met dat, voorstellende de leefgemeenschap van Noord- gouwe, hangt in de basisschool in Noordgouwe. Beide schilde rijen werden de gemeente aan geboden door de toenmalige burgemeester en de burgerij van Noordgouwe. Aanvanke lijk hingen zij in het gemeente huis van de toen nog zelfstan dige, gemeente Noordgouwe. In stand houden Mede naar aanleiding van deze telling besloot de gemeenteraad van Middenschouwen op 11 fe bruari de openbare basisschool de eerstkomende drie jaar in stand te houden. De ambtenaar van de on derwijsinspectie, die steekproefs gewijs bij diverse scholen de opga ve van het leerlingenaantal controleert, kwam zes weken na de teldatum tot de conclusie dat de school drie leerlingen minder had dan de 35 die waren opgege ven. H. A. Schipper mocht niet voor commentaar worden benaderd omdat hij al enkele maanden ziek is. Zijn vervanger onderdirecteur I. G. J. Geschiere was niet bereid mededelingen te doen die verband houden met het onderzoek naar mogelijke fraude. En ook de voor zitter van de medezeggenschaps raad D. de Vos was voorzichtig. ,,De zaak ligt te gevoelig. We wil len eerst de resultaten van het on derzoek afwachten voor we er wat van zeggen. Ik weet niet in welk stadium het onderzoek op dit mo ment verkeert". Ook bij de gemeente Midden schouwen, waaronder de kern Kerkwerve valt, onthoudt men zich van elk commentaar. Ge meentesecretaris F. Kuijper stelt dat het onderzoek voorlopig al leen een zaak is van de politie. ,,YVij hebben besloten om in dit stadium helemaal geen medede lingen te doen". Een conclusie die voor het mi nisterie van onderwijs aanleiding was om een nader onderzoek in te stellen. Omdat men de mogelijk heid van fraude niet uitsloot werd het onderzoek in handen van het ministerie van justitie gegeven. Dit gaf de opdracht door aan de rijkspolitie Schouwen-Duive land. Zodat een wachtmeester Het tijdelijke onderkomen van de basisschoolleerlingen: Piggelmee. Bij openbare basisschool Prinses Irene te Kerkwerve KERKWERVE - De rijkspolitie Schouwen-Duiveland is in opdracht van het ministerie van justitie bezig met een onderzoek naar mogelijke fraude met de opgave van het leerlingenaantal van de openbare basisschool Prinses Irene in Kerkwerve. Bij een steekproefcontrole van de onderwijsinspectie is gebleken dat de school drie leerlingen minder had dan was opgegeven. De opgaven van het aantal leer lingen worden door de directeuren van basisscholen twee keer per jaar gedaan. Zij kunnen bij een bepaalde grens van wezenlijk be lang zijn voor het voortbestaan van een school. De opgave wordt bepaald door de hoeveelheid leer lingen die de school heeft op een door het ministerie vastgestelde teldatum. De directeur van de ba sisschool Prinses Irene telde op deze dag, 16 januari 1988, 35 leer lingen. Preeies genoeg om te vol doen aan de door de overheid ge stelde criteria om de school te laten voortbestaan. van de politie sinds vier weken bezig is om de zaak uit te zoeken. Als hierbij zou blijken dat in derdaad is gefraudeerd met de ge gevens is het mogelijk dat de school moet worden gesloten. Een woordvoerder van de rijkspolitie bevestigde dat men vier weken ge leden is begonnen met het onder zoek. Nadere gegevens kon hij op dit moment niet geven omdat het onderzoek nog niet is afgerond. De directeur van de basisschool Dit nummer bestaat uit 10 pagina s WAI Wib PÊ BI LI* Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Kouder We gaan over op kouder weer. Het is wisselend bewolkt, maar er valt niet veel regen. De zuidwestenwind neemt geleidelijk iets af tot zwak en veran derlijk. Maximum temperauur 13 gra den. Minimumtemperatüur komende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 31 okt. Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noord 3 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 9 graden Windkracht: oost 3 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 28 okt. Zon op 07.28, onder 17.19 Maan op 18.44, onder 12.11 Laatste Kwartier: 1 november (07.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een lagedrukgebied bo ven Noorwegen bepaalt vanavond en ook morgen het weer bij ons. Van avond passeert een regengebied, daarna komen er wolkenvelden afge wisseld door enkele opklaringen, morgenmiddag wordt opnieuw af en toe regen verwacht. De minimum temperatuur wordt de komende nacht ongeveer 10 graden. Morgen middag wordt het een graad of 15. Vanavond en vannacht is er aan de kust eerst nog een vrij krachtige wind. Hij waait uit het westen. In het binnenland staat een matige wind. In kader van Youth for Understanding ZIERIKZEE - Onbekend maakt onbemind. De vluchti ge blik in de geschiedenisboeken leert het. Bloedige oor logen zijn door die onwetendheid ontketend en hele volksstammen zijn door cultureel onbegrip uitgemoord. Om dat culturele onbegrip zoveel mogelijk uit te bannen en daarmee een bijdrage te leveren aan het vreedzaam naast elkaar bestaan van verschillende culturen, zendt de internationale educatieve organisatie Youth for Un derstanding jaarlijks zo'n zes a zevenduizend jongeren uit naar een 25-tal landen, waaronder ook Nederland. Zo zorgde de Finse Nina Ahlström voor internationale ge zinsuitbreiding bij Liesbeth en Henk Franken uit Zie rikzee. De Finse is een van de vele duizen den jongeren, die sinds 1951, het ge boortejaar van Youth for Understan ding voor een jaar naar verre oorden zijn getrokken om kennis te maken met een voor hen vreemde cultuur. Dit zou er volgens de grondlegger van deze ideële educatieve instantie, dr Rachel Andresen toe moeten leiden dat de wereldburgers meer respect voor eikaars cultuur eh daardoor ook meer. tolerantie aan de dag zouden moeten leggen. Ideëel Andresen had daarbij nog een spe ciaal doel voor ogen toen hij begin ja- rpn vijftig in Ann Harbor (VS) met zijn ideële educatieve organisatie be gon: door het uitwisselen van Ameri kaanse en Duitse jongeren wilde de idealistisch ingestelde Andresen de na de Tweede Wereldoorlog aanmer kelijk bekoelde betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Duitsland verbeteren. Vanaf die tijd hebben zo'n honderd duizend jongeren via Youth for Un derstanding kennisgemaakt met een andere cultuur. Op jaarbasis bete kent dat dat gemiddeld zo'n zes tot ze venduizend jongeren, waaronder zo'n tweehonderd Nederlandse scholieren naar de VS en landen in Latijns Ame rika en Europa uitzwermen. Gastgezin Deze jongeren worden voor een jaar ondergebracht in een gezin, waarin ze volledig meedraaien. Ook school gaan en huiswerk maken hoort daar bij. De gastouders krijgen voor hun ,,opvang"(kost en inwoning) geen ver goeding, maar kunnen daarentegen voor hun „tijdelijke kind" wel kin derbijslag aanvragen en ook via de belasting kan een en ander worden gecompenseerd. In Nederland hebben afgelopen jaar zo'n tachtig gezinnen de stap ge waagd om zich als gastouder bij de Nederlandse afdeling van Youth for Understanding aan te melden. Ook bij het Zierikzeese echtpaar Liesbeth en Henk Franken werd de deur, zij het via een omweg, gastvrij openge zet voor de Finse Nina Ahlström uit Espoo, een plaatsje in de buurt van Helsinki. Via het koor Adonai, waarvan Lies beth Franken dirigente is ontmoette ze in november '87 de Finse, die graag lid wilde worden van dit koor. Then evenwel bleek dat Nina het Zeeuwse zou gaan verlaten besloot het echt paar tot „internationale gezinsuit- breiding."Een dag voor Sinterklaas trok de Finse bij het echtpaar Fran ken in. Liesbeth en Henk Franken hebben er geen spijt van gehad. Ster ker nog, nu Nina alweer een maand of wat is vertrokken missen ze haar. Avontuur Liesbeth Franken erkent dat het een gok is of het klikt. Op papier kan de het allemaal prima klikken, maar in de praktijk blijkt het soms alle maal wat minder vlotjes te verlopen, terwijl het ook andersom uit kan pakken. Liesbeth Franken: „Je hoort weieens waarom neem je nu een Fin se in huis, die zijn over het algemeen zo gesloten". Dat was bij Nina ook wel het geval, die gaf zich ook niet zo snel". Liesbeth Franken is eerlijk ge noeg om op de mogelijke kantteke ningen die aan zo'n gastouderschap kleven te wijzen. „De werkelijkheid is dat in een op de vier gevallen weieens contactpro blemen voorkomen. Die komen vaak voort uit onwetendheid over eikaars culturele achtergrond". Zo'n pro bleem betekent volgens de Zierikzee se gastmoeder niet automatisch dat de verhouding gastouder-gast ver stoord is. Door er eerlijk over tc pra ten en niet bang te zijn voor wat kriti sche kanttekeningen bij bepaalde gebruiken kan er al heel wat worden bereikt. Shock „Een ander punt waarmee de gastouders rekening moeten houden is de „cultuurshock" die na enkele weken vat op de jongere kan krijgen. Door al die nieuwe indrukken, con tacten en gewoonten en de vreemde taal kan zo'n jongere dodelijk ver moeid zijn en inklappen" vertelt Liesbeth Franken, die van haar gast- dochter ook het nodige heeft opgesto ken. Twee culturen onder één dak, dat biedt voldoende vertelstof. Onze te- kort komingen en onze pluspunten, ze worden door een buitenstaander vaak haarscherp waargenomen. „Op grond van die vragen waarom je iets doet, ga je inderdaad weieens naden ken" heeft Liesbeth Franken erva ren. Het verblijf van Nina heeft in elk geval wel een aantal lekkere recepten opgeleverd. Eénmaa^ per week was de Finse achter de potten en pannen tc vinden om haar gastouders „iets lekkers" voor te zetten. Vaak was dat een gerecht waarin behoorlijk wat room was verwerkt. Daarnaast ble ken de Finse kruid- en havermout- kockjes 'n succesnummer in huize Franken te zijn. Schoolsysteem Waar de wat stille en tervgggetrok ken Nina aan moest wennen was het Nederlandse schoolsysteem. De ze ventienjarige die in haar woonplaats het gymnasium bezoekt en die gedu rende haar verblijf hier in vijf VWO terecht kwam moest wel wennen aan het lossere schoolsysteem, het meer variabele lesrooster en de aanpak van de exacte vakken. Ook ervoer zij dat de zomervakantie hier bij lange na niet zo lang is als in Finland, waar iedereen zo veel mogelijk gebruik probeert te maken van de zomer. Een ander punt waarover Nina, die behalve Zweeds en Fins ook vloeiend Engels sprak zich verbaasde was hot gemak waarmee jongeren hier alco hol consumeren en de wat losse om gang mot kennissen hier. Liesbeth Franken: „Ze verbaasde zich er wel- eens over dat we vrij gemakkelijk vreemden thuis uitnodigden". Die ge makkelijke omgang met elkaar vond de Finse 'n opmerkelijk iets, al vond ze de contacten hier wat oppervlakki ger. Nu Nina weer naar haar ouderlijk huis in het hoge noorden is terugge keerd missen haar gastouders haar een beetje. „Het was heel leuk om al les met zijn drieën tc doen en boven dien krijg je daardoor meer begrip voor jongeren" vat Liesbeth Franken de positieve ervaringen van dit gast ouderschap samen. Om de leegte die hun gast dochter achter zich liet wat te verzachten gaan er regelmatig brieven richting Finland terwijl eraf en toe ook naar elkaar wordt gebeld. Mot Kerst, een hoogtepunt in de noordelijke landen, is het tijd voor een tegenbezoek aan de ouders van Nina. Dan kan het echtpaar Franken op zijn beurt kennismaken met de leefwijze van de Finnen. Wie meer over Youth for Un derstanding wil weten of wie over weegt om een jaar lang een jongere uit een andere cultuur in zijn huis op te nemen kan zaterdag 29 oktober in Roosendaal terecht. Daar wordt in het Norbertuscollege aan de Lyceum- laan een voorlichtingsbijeenkomst begonnen. Andere informatieve bij eenkomsten zijn gepland op 19 no vember in het Sint Stanislascollege in Delft en op 26 november in het Au- gustinianum in Eindhoven. ZIERIKZEE - Zondag heeft de rijkspolitie van Schouwen-Duive land de 51-jarige J. T. uit Zierikzee aangehouden op verdenking van on tucht met een 12-jarige jongen. T. heeft inmiddels bekend de afge lopen maanden meerdere malen sexuele handelingen te hebben ge pleegd met een zoontje van een ken nis. De verdachte is in verzekerde be waring gesteld en wordt vandaag, donderdag, voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Advertentie Et 7l z ZONNEMAIR uidweg 20\ Zonnemai Tel. 01112-1318 Vrijdag koopavond. re -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1