Het verleden blootgelegd streeknieuws De avonturen van een bunzingjager Leerlingen van ZDASG waren in West-Berlijn LOODGIETERSBEDRIJF DEURLOO B.V. 4 Maritiem Museum in trek Proefvaart ZIERIKZEE - Wat doe je in je vakantie wanneer het weer niet bepaald uitnodigt voor een dagje bos of strand? In zo'n geval biedt het bezoeken van een museum uitkomst. Die me ning bleken vorige week tij dens de herfstvakantie heel wat mensen toegedaan. Met name de eerste dagen van deze korte vakantie bleek het Maritiem Museum in Zie rikzee een grote trekpleister te zijn. In totaal 1263 bezoekers (waarvan 1143 betalende) pas seerden de balie in het Graven steen om daarmee een duik te nemen in het maritieme verle den van Zierikzee. Een aan zienlijke stijging in vergelij king met het topjaar '87, toen in de herstvakantie 951 bezoe kers werden geteld. Tijdens werkzaamheden Driekoningenlaan ZIERIKZEE - Zo af en toe als de mens aan het graven slaat, licht moedertje aarde een tipje van haar historische sluier op. Deze keer deed ze dat in de Driekoningenlaan in Zierikzee, waar de afgelopen week driftig werd gewerkt om de bewoners van een nieuwe riolering en een opgekalefaterd wegdek te voorzien. Door een technische on volkomenheid is onderstaand artikel maandag onvolledig afgedrukt. SCHOU WEN-DUIVEL AND Jantje Beton Een helpend handje voor onze Jan tje. Om die helpende en vooral ook fi nanciële hand voor Jantje Beton te bieden, wordt in de week van 7 tot 13 november de jaarlijkse nationale jeugdcollecte gehouden. In zo'n ze venhonderd plaatsen, waaronder ook een aantal op Schouwen-Duiveland gaan in die week een legertje jeugdi ge collectanten op pad om geld in te zamelen.. Dat geld komt deels ten goe de aan groepen en verenigingen die aan deze collecte meewerken. Zo doende pikt het jeugd- en jongeren werk in deze regio een graantje uit^ deze nationale Jantje Beton actie mee. De andere helft komt in de „lan delijke pot" terecht. Hieruit worden renteloze leningen en startbijdragen verstrekt aan nieuwe- en verbouw projecten van allerlei jeugdgroepe- ringen en andere voorzieningen voor jongeren. ZIERIKZEE Interkerkelijke werkgroep Op initiatief van de Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee wordt op zon dag 30 oktober een kerkdienst gehou den in de Gereformeerde kerk aan de Sint-Domusstraat. Voorganger is ds K. Hendrikse uit Zierikzee. Organist is Theo Faber en verder verleent het Gereformeerd kerkkoor onder lei ding van Mar van der Veer medewer king aan de dienst. Het thema van de bijennkomst is verzoening. Voor de jongste kinderen is in het gebouw een chrèche. De dienst begint om 17.00 uur en de collecte is voor de Vliegen de dokters. Puzzeltocht Op initiatief van het Nederlands Het verleden blootgelegd. Uit de zandweg waarin de straat was veranderd kwam een stuk bui tenmuur van het vroegere Driekonin genklooster aan de oppervlakte. Een ontdekking, zo blijkt uit de woorden van de heer P. R. M. van der Sneppen, één van de bewoners uit deze straat. Want hoewel reeds eerder een stuk fundering van dit vroegere nonnen klooster aan het daglicht kwam was het tot nu toe onbekend dat onder het wegdek een stuk buitenmuur yan dit klooster dat omstreeks 1430 werd ge bouwd, schuilging. Of die ontdekking nu veel bij draagt aan de kennis over dit kloos ter valt te betwijfelen. De bewoon- instituut voor Volksontwikkeling en- natuurvriendenwerk wordt op zon dag 6 november een puzzeltocht ge houden in Zierikzee. Aan het evene ment kunnen zowel leden als niet-le- den van de vereniging deelnemen. De speurtocht begint om 13.30 uur bij restaurant Concordia. Het instituut houdt verder een keer in de twee maanden een koffie-ochtend in Goes. De eerstvolgende is op zondag 20 no vember in.de Legerdiek aan de West- wal. BRUINISSE Jeugd en geloof In'de laatst gehouden ledenverga dering van de Nederlandse Christen- vrouwenbond afdeling Bruinisse hield M. J. Rouw uit Ouwerkerk een lezing over de opgroeiende jeugd en geloof. Mevrouw Neele heette ieder een welkom en er werd gezongen Ps. 42 3. Daarna las ze de verzen 23-27 van Lukas 9 aan de hand van welk Bijbelhoofdstuk ze een meditatie hield 'Winnen of verliezen' genaamd. Er werd een korte huishoudelijke agenda afgewerkt. Na de pauze intro duceerde Rouw z'n lezing 'Opgroeien de jeugd en geloof'. Allereerst maak te hij een leeftijdsindeling tussen de jeugd, namelijk die tot 12 jaar waar zich over het algemeen geen moeilijk heden voordoen. In de jeugd van 12 tot ongeveer 25 jaar maakte de spre ker een verdeling naar kerkelijke en onkerkelijke jeugd, waarbij vooral de kerkelijke jeugd werd belicht. Rouw stelde dat geloof een levens houding is. De ouderen moeten pro beren hoe de jeugd hierin inzicht moet krijgen. De ouderen moeten zichzelf hierbij blootgeven. De jeugd heeft niet zoveel problemen. De oude ren hebben meestal de problemen, van welke aard dan'ook. De jeugd presenteert zich dan ook' dikwijls-.; door de oudere de spiegel van zichzelf voor te houden. Een pasklaar ant woord voor deze problematiek had de heer Rouw ook niet, maar wel dat ou-, deren zich positiever zouden moeten opstellen tegenover de jeugd en er van uit mogen en moeten gaan dat er hoop is en dat God niet los laat wat Zijn hand begon. Spreker sloot de avond met gebed af. OOSTERSCHELDE Palingvisser vast De palingvisser W. K. S. uit Zierik- sters van dit klooster, de Reguliere Kannunikanessen van Sint Augusti- nus leefden als lid van een contem platieve orde een zeer teruggetrok ken leven. Wat zich daar achter de dikke kloostermuren voltrok drong niet of nauwelijks tot de buitenwe reld door. In dat kalme bestaan kwam in 1572 een drastische omme keer, zoals uit het verhaal van Van der Sneppen blijkt. Tben Zierikzee in 1572 door de Wa tergeuzen werd ingenomen beteken de dat de oorlog aan het katholi cisme. De zusters werden verjaagd en het klooster kwam leeg te staan. Vier jaar later, toen Mondragon na een heldhaftig verzet van de Zierikzeeë- naren zijn intrek in de stad nam, kreeg het klooster een andere functie. Alle kloosters werden zonder pardon gesloopt om zodoende de dijkgaten te dichten. Blijkbaar waren niet alle stenen van de kloostermuur nodig, want eer der reeds kwamen er restanten van dit bolwerk van katholicisme aan de oppervlakte. Het heeft echter weinig opgeleverd, want zoals Van der Snep pen aanneemt zal ook dit klooster in de vier jaar dat het leegstond wel ten prooi zijn gevallen aan plunderaars en rovers. Geen fraaie herinneringen aan het „rijke roomsche leven" van weleer maar een paar scherven en half bordje van Chinees porselein, dat is alles waarmee amateur-archeo loog Van der Sneppen het moet doen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS -TEL. 01110-16255 YERSEKE - Zaterdag 22 oktober werd op de Oosterschelde de proef vaart gehouden van de nieuwe YE 82 Maatje van Liere van de firma C. P. en K. J. van IJsseldijk uit Yerseke. De nieuwe kotter is gebouwd om te fungeren zowel in de mosselvisserij als in de oestervisserij. De verwate- ringsinstallatie kan worden gebruikt als bassin voor de oesters. Maar ook voor de mosselen die uit het schip over boord moeten. Ook een oester sorteerder behoort bij de uitrusting van het schip dat 1200 tonnen mosse len kan laden. Het nieuwe schip is ge bouwd door firma Gebroeders Kooi man in Zwijndrecht. Het schip meet 34 x 9 meter. De diepgang is slechts 65 cm. Berlijn herinnert sterk aan de tijd tussen 1940 en 1945 ZIERIKZEE - Ruim vijftig leerlingen van de Zeeuwse Dag en Avond Scholen Gemeenschap (ZDASG) met Duits in hun pakket bezochten in de herfstvakantie de voorma lige Duitse hoofdstad West-Berlijn. Uit hun reisverslag blijkt dat zij daarbij sterk werden geconfronteerd met de periode van de Tweede Wereldoorlog. zee kwam eind vorige week in moei lijkheden op de Oosterschelde maar de opsporings- en reddingsactie die op touw gezet was kon onverrichter- zake terug keren. Schipper S. zou met de ZZ 18 van Wemeldinge naar de thuishaven Zierikzee varen in de avonduren. Maar toen het schip na een uur nog niet binnen was werd alarm geslagen. De RWS 88 en de red dingsboot Koningin Beatrix werden geactiveerd om het scheepje op te sporen. Dat bleek uiteindelijk niet nodig. De schipper was door het slechte zicht vast gevaren en kon na vele uren zelf los komen en de haven van Zierikzee binnen lopen. Kotter lek De kokkelvisser TH 27 kwam vrij dagavond op de Oosterschelde in de Hammen in moeilijkheden. De kotter voer over z'n eigen uitstaande anker heen en kreeg lekkage in de voor- piek. Dat dreigde zulke ernstige vor men aan te nemen dat ijlings iemand in de sloep sprong om in Burghsluis hulp te halen terwijl de rest van de bemanning de kotter op een zand plaat zette. De Koningin Beatrix sleepte de kotter naar Burghsluis. „Het is merkwaardig zoals deze stad de buitenlander regelmatig her innert aan de tijd tussen 1933 en 1945, maar in het bijzonder aan die tussen 1940 en 1945", aldus het verslag. De reis werd georganiseerd en geleid door leraar Duits, J. Ubachs. Op het programma stond een aantal uitstap jes in West-Berlijn en omgeving waaraan men op basis van vrijwillig heid kon deelnemen. Men bezocht het Olympisch stadion, de Wannsee en het kasteel Charlottenburg. Te voet bezocht men de wijk Kreutzberg en het Rijksdaggebouw waar een ten toonstelling over de laatste tweehon derd jaar Duitse geschiedenis te zien Verplicht besteden Ook bracht men een bezoek aan een tentoonstelling over moderne kunst in de Martin Gropius Bau en het mu seum voor Verkeer en Techniek. In kleine groepjes werd Oost-Berlijn be zocht. Het moeilijkste was om hier binnen te komen. Zo blijkt uit het reisverslag. „Het passeren van 'de muur' kostte ongeveer een uur aan formaliteiten. Zoals het uitschrijven van een dagvisum, het verplicht aan schaffen van 25 Oostduitse Marken (die verplicht moeten worden be steed) en het drie keer tonen van een paspoort. De muur was aan de weste lijke zijde overvloedig bespoten met graffity en aan de oostelijke zijde maagdelijk wit". Het besteden van de 25 Mark bleek bijna evenveel moeite te kosten als het passeren van de muur. Kleding was drie tot vier keer zo duur als in het westen en horeca-gelegenheden konden alleen op afspraak worden bezocht. Men kocht klassieke gram mofoonplaten die in Oost-Berlijn goedkoop bleken te zijn, evenals boe ken. De passage van de de muur terug naar West-Berlijn bleek in een half uur mogelijk. Vlak bij het punt waar buitenlandse toeristen mogen passe ren, Checkpoint Charly, bezocht men het museum Haus am Checkpoint Charly. Daar was documentatie en fo tomateriaal te zien over het oprichten van de muur en een aantal vervoers middelen en tunnels waarmee men in het recente verleden pogingen deed om de muur illegaal te passeren. ZIERIKZEE - Het was in de tijd dat iedereen nog op klompen liep en de huidig-e N59 tussen de Oude Dijk naar de Pleisterplaats nog Bosweg heette, dat dit ver haal zich op een boerenhoeve aan de rand van Oosterland afspeelde. Het verhaal van de koeienvoerder die met het vangen van een bunzing een centje bij wilde verdienen. Weten dat er een bunzing rondloopt is echter nog wel iets anders dan een bunzing vangen. De val met een ei als lokaas heeft geen resultaat en ook het advies van zijn vriend om een klem te zetten levert niets op. Te langen leste probeert de koeienvoerder het met de ingewanden van een haan, iets waar op bunzings dol zijn, zo beweerde men. De andere dag is er geen twijfel meer mogelijk: wanneer De Vin de deurklink van het berghok naar be neden drukt hoort hij een hevig gesis en geblaas van de in de val gelopen bunzing. Een knaap van een beest is het, sissend en blazend van woede. In zijn eentje de klus klaren gaat niet, daarom roept de koeienvoerder de paardeknecht erbij. Die weet raad; rond de val wordt een zak gespannen, waarna de klep van de val geopend wordt en de bun zing in de zak komt. Dat valt niet mee, het in het nauw gedreven beest gaat tekeer als een wilde: probeert de beide mannen te bijten waar hij kan. Tegen twee boerenknechten lijkt het dier niet op te kunnen. De val gaat in de zak, de klep wordt geopend en dan...plons, via een gat in de zak her vindt het dier zijn vrijheid. In die tijd waren daar in de polder van Oosterland heel wat percelen op schietend hakhout: elzen en iepen, die waren aangeplant voor het ge bruik in het boerenbedrijf om de per celen af te bakenen en door de mos selkwekers op de Grevelingen. In één van die bossen in de nabijheid van Sirjansland lag een verroeste klem- met brede, dichtgeklapte tanden als tastbaar bewijs dat er op die plaats, behalve hazen, konijnen, fazanten en patrijzen ook ratten, wezels en bun zingen zaten. Die bunzingen waren zeldzaam, want wanneer een mens zo'n rover zag dan werd hij onherroe pelijk en zonder pardon uitgeroeid. Val Dat uitroeien was een kunst apart, getuige de inspanningen die een koei envoerder op een hofstede aan de rand van Oosterland in de jaren der tig moest doen om een bunzingfami lie in de val te lokken. Bij het voeren van de kalveren hoorde hij in het rommelhok een verdacht geluid. Rat ten, schoot er door zijn hoofd heen, want die zaten overal, vooral langs de slootkanten rond de boerderij. Bunzing Een spiedende blik in het rommel hok leverde echter een andere visie op: de prenten in het zand waren niet die van een rat maar van een bunzing. Dat betekende een ramp voor de boer: niets was meer veilig: kippen niet, jonge hanen en katten niet en jonge vogels evenmin. „Misschien kreeg hij wel een extraatje van de boer en anders was er altijd nog geld te maken van het velletje en zou ook de jachtopziener wel een paar dub beltjes betalen als hij de bunzing te pakken kon krijgen" prakkizeerde koeienvoerder De Vin. Nest De bunzings laten zich de eerstko mende tijd niet meer zien. Tbtdat er op zekere dag stro nodig is. De stro- klamp blijkt een voorraadje lege ei- erdoppen, twee dode kraaien, een do de duif, twee dode kippen, dode ratten, muizen en vogeltjes, kortom alles wat een bunzing graag lust te bevatten. Ondertussen doen heel wat verhalen over de bunzing de ronde. Het voorjaar breekt aan, tijd voor de grote schoonmaak. Ook de schu ren moeten eraan geloven. De Vin doet het deze keer graag, in de hoop de geheimzinnige bunzing op het spoor te komen. En dan op een gege ven moment ziet hij 'm op de richels van de spaanplaat, daar loopt het beest zonder dat hij zijn belager op merkt naar een klein hoopje hooi, dat overgebleven is van vorig jaar. Dat is het dus, waar het beest zich schuil houdt, flitst het door De Vin héén, die uit het bergje hooi het gepiep van jonge bunzings hoort. Nu moet het lukken om de bunzing familie te vangen. Met nog zo'n vijf andere arbeiders, allen gewapend met een riek of hooivork wordt de aanval op de bunzingfamilie ge opend: het hooi wordt door de zes mannen verwijderd en zie daar: de bunzing komt tevoorschijn, niet schuw en angstig, maar driest komt hij recht op de mannen af. De oudste knecht geeft het beest een fikse klap met zijn hooivork. Woedend springt het dier op om ver volgens in het hooi te verdwijnen. De tweede bunzing komt tevoorschijn om even zo snel weer in het hooi on der te duiken. De mannen gaan door. Dan loopt op een afstandje van zo'n meter of tien de eerste bunzing met iets in zijn bek weg. Het zestal valt het beest aan, een regen van klappen daalt op zijn kop. Zo erg dat hij de jonge bunzing die hij in zijn bek heeft laat vallen. Voor medelijden is geen plaats. Bunzings zijn als de grootste rovers van het platteland immers de vijan den van de landman. De jonge bun zing wordt in een mand op de dors vloer gezet. Als De Vin kort daarna weer bij de mand komt is deze leeg. Het jong is door zijn moeder uit de mand gesleept en ligt nu onder de kribbe in een hoek van de stal. Een boerderij uit het begin van deze eeuw in de polder van Oosterland. De ploeg mannen zoekt in het hooi verder naar het nest. Een verschrik kelijke stank wijst erop dat ze er dicht bij zijn. Wanneer ze op het nest stuiten blijken er nog vijf jonge pie pende en kermende bunzings in te zit ten. De oude bunzing komt op dat ge piep en gekerm tevoorschijn om zijn kroost te beschermen. Het beest wil in de mand springen, maar krijgt een klap met een hooivork, waardoor het beest op de vlucht staat om vervol gens weer een paar keer terug te ke ren naar zijn in nood verkerende kroost. Tbch slagen de mannen er niet in om het beest te raken. De enige oplos sing is het inschakelen van een hond. Het duurt even voordat de oude bun zing weer opdoemt, hij heeft wellicht geroken dat er een hond in de buurt is. Op het gepiep van de jonge bun zings komt hij echter weer tevoor schijn. Deze keer wordt het hem noodlottig. Gevecht Het hondje springt vanachter een muurtje op de bunzing af, die luid schreeuwt. De bunzing is verloren. De hond, gedreven door zijn jachtin stinct bijt de kippendief in de nek, schudt hem heen en weer, werpt hem in de hoogte en maakt met de nodige beten een eind aan het leven van de bunzing. Bij de jachtopziener wordt als bewijs van dit drama een afgesne den poot gebracht, die zestig cent op brengt. Nog- een bunzing Nu is er nog een bunzing die gevan gen moet worden. Met een val waarin de jonge bunzings als lokaas dienen moet dat lukken. Die jonkies zijn echter niet meer te vinden. De oude heeft ze opgegeten. Waarom? Komt dit meer voor wellicht. Opnieuw wordt de truc met de zak toegepast en opnieuw gaat de in het nauw ge brachte bunzing hevig te keer. Deze keer wordt niet de fout gemaakt om een zak met gat erin te gebruiken. De bunzing kan nu niet aan zijn lot van verdrinking voorkomen, waardoor opnieuw zestig cent wordt geïncas seerd. Alzo eindigt het bunzingver- haal dat een paar dagen het onder werp van gesprek was in Oosterland. S. A. Jumelet AZ.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4