Restauratie monumentenpand de Rookende Moor begonnen Opzet woonzorgcentrum ouderen in Brouwershaven lijkt te duur Brouwershaven betaalt niet mee aan 2e kracht Welzijn Ouderen GAS-WATERFITTERS DEURLOO B.V. Vergoeding voor scholing vrijwilligers goede zaak Niet aanvallen, maar aanpakken! Pensioenrechten landbouw in '89 6,2 procent omhoog- Zangavond CSHG in Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 oktub*r 1988 Nr. 24428 3 Terwijl de KNVB-promotors alle gelegenheden aangrijpen om rond te bazuinen, dat het langs de lijn weer gezellig is, valt dat vooralsnog ner gens uit op te maken. Lichamelijk geweld is al lang niet meer voorbe houden aan de voetbalteams in de betaalde regionen. Even een korte opsomming van de laatste paar we ken. In Brouwershaven slaat een scheidsrechter een speler; in Ouwer- kerk pakt een grensrechter geweld dadig uit naar het publiek en Dintel- oord zal het nog lange tijd heugen, dat de scheidsrechter gemolesteerd werd. Het loopt niet altijd op vecht partijen uit, maar wat is er leuk aan scheldkanonnades aan het adres van de scheidsrechter, zoals afgelopen weekeinde gebeurde bij de wedstrijd van DFS? Het is triest maar waar. Ook de vriendschappelijke competi tie van weleer moet eraan geloven voetbal en geweld gaan blijkbaar prima samen. Landelijk is dit geë scaleerd in gewelddadigheden, die angstaanjagende vormen hebben aangenomen. Internationaal spreekt het Heizel-proces momenteel boek delen. Natuurlijk komen dit soort praktijken in de regio nooit voor en zullen ze ook nooit voorkomen. Er komen nu éénmaal veel minder men sen naar de wedstrijden. Maar de sfeer wordt net zo goed verpest als tijdens een regionale wedstrijd op de vuist gegaan wordt. Het is aan de KNVB om de lokale gewelddadighe den niet zo lang op hun beloop te la ten als de landelijke problemen. De 'agressieve elementen' in de onbe taalde voetbalwereld moet heel snel duidelijk gemaakt worden, dat hun gedrag niet te accepteren is en nooit zal zijn. AvdW ZIERIKZEE - Het bestuur van het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw (BPL) heeft besloten de pensi oenrechten voor 1989 te verhogen met 6,2 procent en voor 1990 met 5,6 procent. De rechten van zogenaamde slapers, mensen die van baan zijn veranderd en daardoor pensioen breuk hebben gepleegd, gaan achter eenvolgens omhoog met 1,2 en 1,5 procent. De verhogingen worden ge financierd uit de overrente en voor een deel wordt bewust ingeteerd op de algemene reserve. De laatste is groter dan door de Verzekeringska mer wordt aanbevolen. De voorzitter van de Agrarische So ciale Fondsen, F. J. Dillingh, heeft dit gezegd tijdens de algemene vergade ring in Utrecht. Naast het BPL valt onder het ASF de Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf (BVAB). Het belegd vermogen van het BPL is vorig jaar gestegen tot 2,5 miljard gulden. Daarvan is 42 procent of iets meer dan een miljard gulden belegd in onroerend goed. Het fonds bezit en beheert ongeveer 9000 woningen. Daarvan werden er vorig jaar 871 ge bouwd. Met één procent is de leeg stand landelijk gezien verhoudings gewijs laag. De investering in huizen is volgens Dillingh een goede zaak geweest. De komende jaren wordt het volgens hem steeds moeilijker goede lokaties te vinden. Gemeenten stellen steeds hogere eisen, er is een sterke concur rentie en grondprijzen en bouw kosten zijn zoveel gestegen dat het rendement van de belegging onder druk komt te staan. Dillingh ver wacht dat het aandeel onroerend goed in de beleggingen zal dalen, maar volgens hem is het goed enige spreiding in de portefeuille aan te brengen. Ondanks de beurskrach van oktober vorig jaar heeft het BPL op zijn beleggingen een gemiddeld ren dement gehaald van 8,34 procent. Verzet Dillingh heeft zich verzet tegen de gewijzigde plannen van staatssecre taris Koning van financiën reserves van pensioenfondsen af te romen als deze een bepaalde grootte te boven gaan. Volgens Dillingh moeten de pensioenfondsen zelf kunnen bepa len hoe hoog hun reserves moeten zijn. Pensioenfondsen kunnen dan de pensioenaanspraken verhogen in tij den van inflatie. Ook kunnen zij dan voorkomen dat de premie niet schoksgewijs hoeft te worden aange past aan onverwachte ontwikkelin gen. Advertentie Woensdag 26 oktober: - verse soep keuze uit 2 soorten - stampot andijvie, met spekjes en balgehakt - toetje na Prijs p.p. per avond, slechts f 9,50 65+ers 10% korting. Voorkom teleurstelling, reserveer tij dig. Deze aanbieding is geldig van 17.00-2000 uur. Tevens de gehele week a la carte. BRASSERIE-FONDUE RESTAURANT Gemeente Zierikzee wil pand nu opknapbeurt verkopen ZIERIKZEE - De letters op het uitgangsbord zijn gebladderd en het wervende op schrift op de gevel 'tabak-sigaren cigaretten' is verbleekt. En dit zijn nog slechts klei nigheden in vergelijking met het verval dat onder invloed van de tand des tijds is ont staan aan de binnen- en buitenzijde van het monumentenpand de Rookende Moor in de Korte Sint Janstraat te Zierikzee. Maar het ziet er naar uit dat aan deze destructieve periode een einde is gekomen. Gisteren (maandag) is in opdracht van de gemeente Zie rikzee begonnen met de restauratie van de twee monumentenpanden Korte Sint Jan straat 9 en 11, die vanouds samen de Rookende Moor vormen. De werkzaamheden gaan ongeveer 435.000 gulden kosten en zullen naar verwachting eind april/begin mei 1989 voltooid zijn. gen van een nieuw dak (in originele stijl) op het pand. Daarmee komt een einde aan de lekkages die een belang rijke bijdrage leverden aan het snel toenemende verval. Daarna volgt een grondige restauratie waarbij het win kelinterieur in tact blijft en het ach terliggende huis wordt aangepast aan de eisen van een moderne wo ning. OUD GASTEL - Door een verkeers ongeval in een tunnel op de Provin ciale weg bij Oud Gastel zijn twee personen om het leven gekomen, ze ven personen raakten gewond. De po litie heeft dit meegedeeld. Het onge val, waarbij een tourbus en twee personenauto's betrokken waren, ge beurde op de Provinciale weg tussen Roosendaal en Stampersgat. De bus chauffeur verklaarde tegenover de politie dat een personenauto hem in het tunneltje met hoge snelheid over de verkeerde rijbaan tegemoet reed en frontaal op zijn bus botste. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURfe - TEL. 01110-16255 BURGH-HAAMSTEDE De CSHG-werkgroep houdt vrijdag 4 november een zang- en ontinoetings- avond in de Nederlandse Hervormde kerk te Haamstede. De stichting stelt zich ten doel het bemoedigen van joden en christenen, die ver drukt worden in de wereld. Dat be moedigen gebeurt middels gebed en daadwerkelijke hulp. Voor de eerste keer is gekozen voor een combinatie van zang en presentatie. De samenzang staat onder leiding van Janny Lemsom, dirigente van de Nederlandse Hervormde Kerk in Re- nesse. Sandra en Petra van de Putte uit Haamstede begeleiden de samen zang op het orgel. Beiden zitten in hun zesde jaar van de Muziekschool in Zierikzee. Regelmatig begeleiden ze de gemeentezang in de Hervormde kerk tijdens de erediensten. Gré Toorman draagt enkele gedich ten voor. CSHG-medewerker Dick Jonkers uit Andijk geeft aan de hand van een diaserie meer informatie over de huidige situatie in Roemenië. Ook op de zogenaamde Glasnost geeft hij zijn visie. De collecte ter af sluiting is voor de actie Brood voor Roemenië. De muzikale avond begint om 19.45 uur. Jeugdcommissie meent: ZIERIKZEE - Een tegemoetkoming in de kosten van een kadercursus voor de nieuwe vrijwilligers van de Speel-o-theek 'Schouwen-Duiveland is een goede zaak. Dat was de mening van de commissie jeugd- en jongeren werk, die in het Zierikzeese stadhuis in vergadering bij eenkwam. De restauratie van het monumentenpand de Rookende Moor is begonnen. Een groot deel van het restauratie bedrag kan via provinciale en rijks subsidies worden gefinancierd. Ter wijl ook het gemeentelijke' stadsver nieuwingsfonds kan worden aange sproken. Naar verwachting zal de ge meente Zierikzee zelf een bedrag van 168.000 gulden bijdragen aan het restauratieplan voor de Rookende Moor. Dat plan werd opgesteld nadat de gemeente Zierikzee in 1986 eige naar werd van het uit twee panden bestaande monument. Dat gebeurde door ruiling met de voormalige eige naar Zeelandia. Behoeden voor slopershamer De gemeente Zierikzee ging tot de ze transactie over om de Rookende Moor, met zijn typische oude winkel interieur, voor de slopershamer te be hoeden. Het monument bestaat uit een woonhuis en een winkel. Uit gangspunt bij de restauratie is be houd van het oude winkelinterieur. Daarnaast wordt het pand ook ge schikt gemaakt voor bewoning (door de exploitant of door derden). Als de werkzaamheden volgend voorjaar gereed zijn wil de gemeente Zierikzee het pand het liefste verko pen. Als dat niet lukt zal men de Roo kende Moor verhuren. Er hebben zich tot nu toe geen kopers, maar wel enkele huurders aangemeld. Het pand Korte Sint Janstraat 9 da teert uit de zeventiende eeuw en het pand nummer 11 uit de tweede helft van de negentiende eeuw. De Rooken de Moor is een van de weinige win kels waarin nog een authentiek win kelinterieur uit het begin van deze eeuw bewaard bleef. De restauratie werkzaamheden worden uitgevoerd door het Zierikzeese bouwbedrijf Quant. Een van de eerste klussen die men gaat aanpakken is het aanbren- Alle commissieleden vonden die vergoeding voor deze cursus een goe de zaak. Meer verdeeld reageerde de commissie op de vraag of ook reis- en koffiekosten in aanmerking zouden moeten komen voor subsidiëring. In totaal zou dat een subsidiebedrag van 675,- betekenen. Zowel VVD-commissielid J. Sys- werda-Bos als de CDA-vertegenwoor- diger C. Legemaate vonden dat alleen de kosten voor scholing (ruim drie honderd gulden) in aanmerking moesten komen voor subsidiëring. PvdA-commissielid C. Klippel had alleen bezwaren tegen de reiskosten a 270,-. Die wilde zij buiten de subsi die houden. Legemaate greep dit agendapunt bovendien aan om eens na te vragen wie nu eigenlijk verant woordelijk is voor de verzekering B en w doen nu poging om rijksbijdrage te krijgen omdat het een voorbeeld-project betreft BROUWERSHAVEN - Het plan om in Brouwershaven een woonzorgcentrum voor ouderen te creëren blijkt niet zomaar een, twee, drie realiseerbaar. Hoewel de burge meester van Brouwershaven, C. Slabbekoorn zich nog steeds optimistisch toont over de goede afloop, heeft men het plan voorlopig terzijde moeten leggen omdat de financiële consequenties voor de gemeente te groot ble ken. Men hoopt het woonzorgcentrum toch te kunnen realiseren door in aanmerking te komen voor een rijks bijdrage. Die zou beschikbaar kunnen worden gesteld omdat het een project betreft waarvan een voorbeeld werking uitgaat. Het gaat immers om een nieuw soort voorziening voor ouderen, die in de toekomst wellicht op diverse plaatsen in Nederland zal worden toegepast. Het woonzorgcentrum dat in Brouwershaven zou komen omvat 24 bejaardenwoningen die rondom een zogeheten dienstencentrum wor- .den gebouwd. Een gebouw van waar uit de bewoners van de huizen (en de overige ouderen in Brouwershaven) de medische en sociale zorg kunnen ontvangen die zij nodig hebben. Op die manier wil men er naar streven om oudere en hulpbehoevende men sen langer zelfstandig in hun eigen gemeente te kunnen laten wonen. Dure rekening De 24 bejaardenwoningen zouden worden geëxploiteerd door de Huma nistische stichting voor Huisvesting van Bejaarden (HHB). De oprichting en exploitatie van het bijbehorende dienstencentrum zou voor rekening van de gemeente Brouwershaven ko men. Een rekening die te duur zou uitvallen, zo bleek toeri alle aspecten van de exploitatie-opzet waren bere kend. Het realiseren van het dien stencentrum zou voor de gemeente namelijk een investering vragen van een miljoen gulden. Ofwel een be drag van 150.000 tot 200.000 gulden per jaar aan kapitaal- en onder- houdslasten. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring maandagavond, in het stadhuis te Brouwershaven liet het college Coördinator Wélzijn Ouderen zou tijd efficiënter kunnen plannen BROUWERSHAVEN - De Stichting Welzijn Ouderen hoeft niet te rekenen op extra financiële steun vanuit de gemeente Brouwershaven in 1989. De stichting diende een verzoek in om bovenop de jaarlijkse gemeentelijke bijdrage (van 4,28 per inwoner) 63 cent extra beschikbaar te stellen. Met dat geld wil men een tweede (part-time) kracht in dienst nemen om welzijnswerker Ruud van der Weide te helpen bij de vele werkzaamheden van de overkoepelende organisatie. Tijdens de gemeenteraadsverga dering in het stadhuis van Brouwershaven kreeg dit plan alleen instemming van P. van der Meide (SGP/GPV/RPF). „Door de toenemende vergrijzing van de bevolking, het overhevelen van taken van de rijksoverheid naai de gemeenten en de invoering van de mantelzorg krijgen we als gemeenten steeds meer verantwoordelijkheid voor het welzijn van ouderen. Een goede coördinatie is daarbij absoluut noodzakelijk, Daarom denk ik dat een versterking met een personeels lid, zoals dc stichting dat voorstelt, goed zou zijn", aldus Van der Meide. Efficiënt Uit het antwoord van wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter (PvdA) bleek een heel andere mening: ,,Wij geloven dat de Stichting Welzijn Ou deren best zou kunnen functioneren met het personeel dat er nu is. Als men zijn tijd maar goed gebruikt. Ik kan mij namelijk niet aan de indruk onttrekken dat de beschikbare tijd door de coördinator efficiënter zou kunnen worden ingedeeld. Het is een beetje gemakkelijk om zo maar te zeggen dat men een tweede kracht no dig heeft. Ik heb hardere bewijzen nodig om daarvan overtuigd te ra ken", aldus Loschacoff. Een mening waarin dc meeste raadsleden zich blijkbaar konden vinden. Want het collegevoorstel oin een extra subsidie voor een part-time kracht af te wijzen werd met algeme ne stemmen goedgekeurd. Uit een toelichting van raadsvoorzitter bur gemeester C. Slabbekoorn bleek dat de Stichting Welzijn Ouderen zijn tweede part-time kracht toch wel zal krijgen, zij het tijdelijk en vanuit een andere hoek. In het kader van de werkloosheidsbestrijding wordt op kosten van het arbeidsbureau een werkloze bij dc stichting te werk ge steld. Na enige discussie gingen de mees te raadsleden akkoord met het voor stel de jaarlijkse subsidie aan de zie kenomroep Nomen Nescio omhoog te trekken van vijf naar tien cent per in woner van de gemeente Brouwersha ven. De ziekenomroep maakte zich vorig jaar los van het ziekenhuis in Goes, verzorgt nu ook uitzendingen in verpleeghuis de Corneliastichting en heeft plannen om dat ook in be jaardencentrum Borrendamme te gaan doen. De extra subsidie is on dermeer nodig voor de aanschaf van grammofoonplaten en CD's. En dat laatste zag P. van der Meide (SGP/GPV/RPF) niet zitten. Hij stemde als enige tegen. Apartheid Discussie ook over het meerder- heidsvoorstel van het college van b en w om niet toe te treden tot het voorlo pig bestuur Lagere Overheden tegen apartheid. Een organisatie waarmee gemeenten zich kunnen uitspreken tegen de apartheid zoals die in Zuid van de vrijwilligers. Dit punt zal in een later stadium nog eens worden aangesneden. Speelweek Een ander punt dat tijdens deze in sneltreinvaart afgehandelde vergade ring ter sprake kwam was een subsi die-aanvraag van het Gespecialiseerd Jeugd- en Volwassenenwerk in Zee land. Deze subsidie van 710,- is no dig voor de financiering van een speelweek voor de leerlingen van de ZMLK-afdeling van de Beatrix- school. Deze week wordt elk jaar tij dens de zomervakantie georgani seerd. De commissie had geen enkel be zwaar tegen dit bedrag van ruim ze venhonderd gulden voor deze activi teit die reeds heeft plaatsgevonden. Wanneer dit echter een structurele zaak wordt dan is het volgens com missielid Syswerda-Bos zaak om na te gaan welke Zierikzeese leerlingen aan deze speelweek meedoen. De Rij ke wilde in dit geval de zaak meene men naar het intergemeentelijke overleg van b w s. van b en w dan ook via een brief aan de raadsleden weten dat bedrag on aanvaardbaar te vinden. Het door ar chitectenbureau Kraamer Partners BNA BNI bv te Schuddebeurs ont wikkelde plan zal daarom in de la verdwijnen. Maar niet voor lang, als het aan burgemeester Slabbekoorn ligt. In antwoord op vragen van raadsleden uit alle fracties liet hij weten coiitact te hebben met ambtenaren van het ministerie van WVC. „Zij hebben ons verzocht om alle gegevens van het woonzorgcentrum op te sturen. Zodat kan worden bekeken of het in aan merking komt voor een rijkssubsidie omdat er een voorbeeldwerking van uitgaat". De burgemeester verwacht hierover op korte termijn uitsluitsel te krijgen omdat het een subsidiepot betreft met gelden die nog dit jaar moeten worden verdeeld. „Ik heb er alle ver trouwen in dat het goed komt", aldus Slabbekoorn. In antwoord op bezorg de vragen van raadsleden verzekerde hij dat het toegezegde contingent van de 24 woningen ook geldig blijft ter wijl het plan is stilgelegd. „Omdat het om een bijzonder contingent gaat". En dat ook de bijna 5000 gul den die het rijk in het kader van het flankerend ouderenbeleid aan Brou wershaven ter beschikking heeft ge steld niet verloren is. „Dat geld mag tot eind 1989 besteed worden. En voor die tijd weten we al lang of het woon zorgcentrum kan doorgaan of niet". Afrika bestaat. De volledige PvdA- fractie wilde wel toetreden en PvdA- wethouder Loschacoff hield hiervoor een vurig pleidooi. Maar de overige raadsleden waren met een man in de meerderheid, zodat Brouwershaven niet tot de organisatie zal toetreden. Bij de bespreking van het subsidie verzoek van de commissie BOVO bleek Van der Meide (SGP/RPF/ GPV) opnieuw het enige raadslid dat tegen stemde. De commissie BOVO probeert de overstap van kinderen van de basisschool naar het voortge zet onderwijs wat soepeler te laten verlopen. Onder andere daar de uit gifte van een folder waarin alle scho len voor voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland zich gezamen lijk presenteren. Van der Meide zag in dat laatste beïnvloeding van de ouders en dat wilde hij niet steunen. Hoewel ook R. J. van der Wekken (CDA) beïnvloeding onderkende, steunde hij toch het subsidieverzoek. „Omdat het belang van voldoende mogelijkheden voor voortgezet on derwijs op het eiland zo groot is". Omdat de overige raadsleden er ook zo over dachten krijgt de commissie BOVO voortaan 30 cent in plaats van tien cent per inwoner. De raadsleden besloten met alge mene stemmen dat Brouwershaven alsnog zal toetreden tot de gemeen schappelijke regeling Administratief Dienstencentrum Zeeland. Dat men een stuk grond zal aankopen van me vrouw Van den Hoek-Geleijnse uit Brouwershaven om de ontsluiting van de Nieuwpoortstraat te Brou wershaven te waarborgen. En dat een nieuwe bruikleenovereenkomst voor het schoolgebouw zal worden aange gaan met het bestuur van de vereni ging basisschool Zonnemaire. Het ri oleringsplan voor recreatiezomer- dorp Den Osse werd vastgesteld. En via het nemen een voorbereidings- besluit werd het de beheerder van zo- merdorp Grevelingen mogelijk ge maakt een dienstwoning te maken in een zomerhuis. Uitgever: B.V, Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeeschp Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3