Grote schoonmaak oevers Krediet van 99.000,- voor plan randweg bij Renesse Tolheffing voor Zeelandbrug minstens tot 1993 realiteit agenda WATERSTANDEN Auto rijdt tegen tankauto 'Light' produkten soms niet licht, wel duur KERKWERVE - Maandagmiddag om ongeveer 15.00 uur werden een personenauto en een tankauto be* schadigd bij een aanrijding op de Verseputseweg te Kerkwerve. De botsing onstond toen J. H. uit Kerkwerve met zijn personenauto vanuit een uitrit van een boerderij de Verseputseweg opdraaide. Hij zag daarbij de tankauto over het hoofd die over de weg kwam aanrijden en werd bestuurd door C. L. B. uit Brou wershaven. Bij de aanrijding werd het voorspatbord van de tankauto be schadigd en de reehterachterzijde van de personenauto. Er werd niemand gewond en er was volgens de politie geen gevaar met betrekking tot de in houd van de tankauto. ZIERIKZEE - Sommige voedings middelen die met de term 'light' (minder vet) worden aangeduid, be vatten nauwelijks minder vet dan hetzelfde 'gewone' produkt, terwijl de consument er wel vaak meer voor moet betalen. Dit zegt Konsumenten Kontakt (KK) na onderzoek van een aantal van deze light-produkten. Zo bleek een knakworst die als lek ker licht wordt aangeduid nog geen halve gram minder vet te bevatten dan de normale knakworst van het zelfde merk. Volgens Konsumenten Kontakt zaait de vermelding '35 pro cent minder vet' op de verpakking verwarring. Bedoeld wordt dat de worst minder vet bevat dan de maxi mum waarde zoals die in de voe dingsmiddelentabel staat, maar dat is bij de gewone worst ook al zo. Konsumenten Kontakt constateer de ook slechts een klein verschil tus sen gewone chocomel en 'light' cho comel. KK meent dat echte lichte chocomel nog altijd magere chocola demelk is. Een verschil van vijftien calorieën tussen gewone kant-en- klare zakjes soep en de light-variant vond KK ook nogal 'mager'. Konsumenten Kontakt vindt dat de consumenten niet moeten afgaan op de 'light' benamingen, maar naar de aanduiding op het etiket moeten kij ken van de voedingswaarden. Overigens vindt Konsumenten Kontakt in het algemeen het terug dringen van de vet- en suikercon sumptie een goede zaak. Dat is de af gelopen jaren ook al bij verschillende 'gewone' etenswaren gebeurd, zoda nig dat de vetgehaltes van sommige produkten al dicht in de buurt van de light-varianten liggen. Bouwkosten in 1991 afgeschreven ZIERIKZEE - Ook als besloten wordt om de resterende schuld van de Provin ciale Zeeuwse Brug Maatschappij (PZBM) van 17,8 miljoen gulden aan de pro vincie Zeeland kwijt te schelden blijft de tolheffing voor de Zeelandbrug nog tot minstens 1993 gehandhaafd. Dit hoewel de bouwkosten reeds in 1991 afge schreven worden. Dat bleek maandag op de vergadering van de provinciale commissie waterstaat en verkeer. Ook is van invloed of er al dan niet- wordt overgegaan tot het realiseren van een Westerschelde Oever Verbinding. Ook als besloten wordt de schuld aan de provincie Zeeland kwijt te schelden is het zeer waarschijnlijk dat de tol tot 1993 gehandhaafd blijft. Eerder werd bekend gemaakt dat de provincie jaarlijks 1,8 mil joen gulden wil onttrekken aan de gelden die eigenlijk bedoeld zijn voor exploitatie en onderhoud van de Zeelandbrug ten gunste van de WOV. Een besluit dat nogal wat beroering teweeg heeft gebracht. Gevreesd werd dat door het door sluizen van die gelden de afschrij ving van de bouwkosten van de Zeelandbrug weer verder naar achteren geschoven zou worden. Een misverstand volgens gede puteerde J. D. de Voogd (VVD). Hij verzekerde de leden van de pro vinciale commissie waterstaat en verkeer dat deze manoeuvre geen uitstel van afschrijving van de bouwkosten betekpnt. Hij teken de daar wel bij aan dat men desal niettemin nog tot minstens 1993 op tolheffing dient te rekenen. Daar komt bij dat als besloten wordt een vaste oeververbinding aan te leggen tussen Beveland en Zeeuws-Vlaanderen het niet on denkbaar is dat men nog tot het jaar 2000 tol moet betalen voor de Zeelandbrug. Een en ander kwam tijdens de commissievergadering ter sprake bij de behandeling van de herzie ne begroting voor 1989 van de PZBM. Een begroting waaruit blijkt dat de tolopbrengst voor 1989 geschat wordt op 5.620.000,-. Dat is 1.626.000,- meer dan in de ontwerp-begroting genoemd werd. Een meevaller dus. Aanvankelijk ging men ervan uit dat de openstelling van de weg over de Stormvloedkering een hal vering van het verkeer op de Zee landbrug tot gevolg zou hebben. Dit blijkt in de praktijk mee te vallen. Men schat dat het in de praktijk nog gunstiger uit zal val len dan het eerder genoemde be drag. Er is rekening gehouden met een teruggang van 27 procent. Het doorsluizen van gelden, hetgeen volgens De Voogd in feite neerkomt op vestzak-broekzak, blijkt nogal wat verwarring te weeg te brengen. Want naast de 1,8 miljoen die men van de Zee landbrug naar de WOV wil sluizen is er ook nog eens sprake van 1,3 miljoen die van de reserve wegen naar de Zeelandbrug zou gaan. Tijdens de commissievergade ring werd duidelijk dat met name PvdA en CDA zich meer zorgen maken om het doorsluizen van gelden van de reserve wegen naar de Zeelandbrug dan om de 1,8 mil joen die jaarlijks van de Zeeland brug naar de WOV geschoven wordt. Commissielid J. Rooden- burg (PvdA): Zolang er nog steeds sprake is van aanwijsbare knelpunten in de wegensector is een vervroegde afschrijving van de Zeelandbrug voor ons niet no dig". Van VVD-zijde daarentegen werd aangedrongen op duidelijk heid over de tolheffing voor de Zeelandbrug in de toekomst. „In dertijd is beloofd dat de tol opge heven zou worden en die beloftes moeten ingelost worden", aldus commissielid J. M. Geluk (VVD). De Voogd reageerde op de woor den van Geluk met de opmerking dat een discussie over het al dan niet opheffen van de tol prema tuur is. Hij stelde dat er eerst meer duidelijkheid moet zijn met betrekking tot de WOV. Als beslo ten wordt deze aan te leggen komt de vraag aan de orde of de provin cie de PZBM de 17,8 miljoen schuld kwijt kan scheiden. Maar zelfs als dat zou gebeuren is het volgens De Voogd zo dat men nog tot minstens 1993 aan de tolhef fing vast zit. Dat houdt verband met te verwachten onderhouds- en exploitatiekosten van drie mil joen gulden per jaar. Rijkswegenplan Om het allemaal nog ingewik kelder te maken bestaat er ook nog een kans dat de Zeelandbrug in de toekomst een rijksweg wordt. En dan is het aan het rijk om te beslissen of de Zeelandbrug al dan niet een tolbrug zou moeten blijven. Eind dit jaar hoopt men hierover meer duidelijkheid te hebben. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Philipsdam West Wemeldinge 26 oktober 03.45 182 09.50 -135 15.40 184 22.15 -162 27 oktober 04.20 178 10.30 -139 16.25 187 22.50 155 26 oktober 04.05 201 09.50 -140 16.15 200 22.20 -166 27 oktober 04.45 197 10.35 -143 16.55 203 23.00 158 Springtij: 27 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 BROUWERSHAVEN - Nu het voor de huisvrouw van de oude stempel weer volop grote schoonmaak is, blijkt dit schoonmaak-virus overgeslagen te zijn naar de watersporters en scouting-leden in Brouwershaven. Dit weekeinde trokken zij er in het kader van de actie Bezem in de mast op uit om de oevers van de Grevelingen te ontdoen van ont sierend zwerfvuil. De scouting en de leden van de Watersportvereniging Brouwershaven waren niet de enigen die er met ,,de bezem in de mastop uittrokken. Ook de andere verenigingen die deel uitmaken van Samenwerkingscom- missie De Grevelingen haalden deze dag emmer en bezem tevoorschijn. Om 14.00 uur trok de Brouwse schoonmaak ploeg erop uit. De scouting richtte de aandacht op het stuk bij Dwars in de Weg, terioijl de Brouwse ivatersporters de Stampersplaat onder handen namen. Dat leverde, volgens woordvoerder P. van Hattem van de Brouwse Water sportvereniging weinig troep op; nog geen kwart kub vuil en dan met name klein plastic afval belandde in de contai ner. Gezien de goede belangstelling voor deze Bezem in de mast actie, die dit keer voor het eerst op en rond de Greve lingen wordt gehouden wordt gepoogd om van deze maritieme schoonmaakbeurt een jaarlijks teuigkerend iets te maken. In haar toelichting op het voorstel stelt het college van b en w van Wes- terschouwen dat de verkeersproble matiek in en om Renesse het noodza kelijk maakt om op zo kort mogelij ke termijn over een verbindingsweg tussen de Vroonweg en de Stoofweg te kunnen beschikken. Een stelling waar door niemand aan getornd wordt. De randweg bij Renesse heeft bin nen de gemeente de hoogste priori teit, maar de provincie denkt daar anders over. Zij heeft de aanleg van de randweg in het provinciaal urgen tieschema wegenaanleg en onder houd in de categorie c geplaatst. Het geen inhoudt dat als het aan de provincie ligt de weg er pas om streeks 1997 komt. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring riep burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer de raadsle den op om ieder bij hun eigen staten fracties te lobbyen. „Want die rand weg moet er veel eerder komen", al dus Niemantsverdriet. ,,De lobby van het college is sterk, maar ook uw lobby is onontbeerlijk", Datum Zierikzee 26 oktober 27 oktober Oosterscheldemond 26 oktober 27 oktober Hoogwater tijd stand 04.00 177 16.15 174 04.45 172 16.55 178 02.10 196 14.25 193 02.50 191 15.10 197 Laagwater tijd stand 09.45 -123 22.15 -150 10.25 -127 22.55 143 08.25 -119 20.45 148 09.05 -122 21.30 -140 van de nota Toeristisch Recreatieve Infrastructuur (TRIS). Zoals de zaken- er nu voor staan blijft het gebied een buffer tussen speerpunt Brouwers- dam en Renesse. Het feit dat de nota TRIS dateert van 3 november 1986 was in eerste in stantie al aanleiding tot kritiek van de zijde van de VVD-fractie. Daar naast stelde Veerhoek dat er in de no ta sprake is van enige 'pertinente on juistheden'. Veerhoek drong er bij het college dan ook op aan om deze onjuistheden uit de nota te schrappen. Waarop bur gemeester Niemantsverdriet aan voerde dat de TRIS-nota niet meer is dan een eerste inventarisatie van in frastructurele werken die noodzake lijk of gewenst zijn voor de onder steuning, verbetering en ontwikke ling van toerisme en recreatie in de gemeente Westerschouwen. Krayestein Veerhoek bleef echter op het stand punt staan dat de nota onjuistheden zou bevatten en dat deze daaruit ver wijderd moesten worden, hij haalde daarbij het voorbeeld aan van sport en recreatiecentrum Krayestein. ,,In de TRIS-nota staat dat er een over eenkomst is met Krayestein die in houdt dat Krayestein voor iedereen toegankelijk blijft. Maar er is hele maal geen sprake van een overeen komst". Veerhoek stelde dat er alleen spra ke is van een intentieverklaring van de eigenaar van Krayestein, Bohe- men BV. „En daar heb je niet veel aan, want in die intentieverklaring wordt ook een aantal voorwaarden genoemd", aldus Veerhoek. Veerhoek kreeg bijval van PvdA- woordvoerder G. J. W. van der Salm: „Bohemen heeft heel duidelijk een slag om de arm gehouden. We moeten maar afwachten hoe het in de prak tijk uitpakt. Want er is wel duidelijk gezegd dat het sportcentrum in eerste instantie bedoeld is voor de gasten van Bohemen", aldus Van der Salm. Gemeenteraad Westerschouwen unaniem akkoord BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes terschouwen stelt voor het besteksgereedmaken van het plan voor de aanleg van de randweg bij Renesse een kre diet van 99.000 gulden beschikbaar. Hoewel de raad una niem akkoord ging met het collegevoorstel kwam van de kant van de VVD wel enige kritiek op de wijze waarop het college een en ander in het vat gegoten heeft. „In de commissie financiën is heel duidelijk gezegd dat het niet juist zou zijn om maar offerte aan één bedrijf te vragen. Toch is dat nu gebeurd. Dat vinden wij niet juist", aldus ir. C. W. Veerhoek. zo stelde de burgemeester. Het kre diet van 99.000,- wordt gedekt uit de aanwezige reserve voor de randweg en de daaraan toe te voegen bedragen uit het batig saldo van het dienstjaar 1987 Voor het gebied Helleweg/Ramp- weg worden door het college geen plannen gemaakt. Dat was wat WD- woordvoerder Veerhoek nog eens dui delijk uit de mond van burgemeester Niemantsverdriet wilde horen. De in vulling van het gebied in kwestie kwam aan de orde bij de behandeling Tot en met 31 oktober Burgh-Haamstede De Burght. Schilderijenexpositie J. de Witte-de Regt. Van 9.00 tot 12.00, van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Dinsdag 25 oktober Zierikzee Zaal Gereformeerde kerk. Vergade ring afdeling Schouwen-Duiveland van Christelijke Plattelandsvrou wen. 19.45 uur. Stadhuis. Kennismakingsbijeen komst voor nieuwkomers. 20.00 uur. Scharendijke Zaaltje Gereformeerde kerk. Schrijf avond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering Middenschouwen. Aanvang 19.30 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Gezamenlijke bij eenkomst plattelandsvrouwen met lezing schrijfster Marga Kool. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Schrijfavond Amnesty In ternational. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oosterland Hervormde kerk, consistorie. Schrijf avond Amnesty International. Van 20.00 tot 21.00 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 26 oktober Zierikzee De Driehoek. Thema-avond 'wel of geen kinderen' door Vrouwenontmoe tingscentrum. Aanvang 20.00 uur. Gereformeerde kerk. Ledenvergade ring NCVB. 20.00 uur. Zalencentrum Hervormde kerk. Bij eenkomst voor ouderen NCVB. 14.30 uur. Officiële opening kindertheater ate lier Binnen de Veste. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal openbare bibliotheek. Schrijfavond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 27 oktober Zierikzee Stadhuis. Fractievergadering PvdA. 16.00-17.30 uur en 19.30 uur. Rode Kruisziekenhuis. Herhalings oefening van Reanimatiewerkgroep Schouwen-Duiveland van Nederland se Hartstichting. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie openbare werken. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw. Koor- en samenzangavond Bartimeus. 20.00 uur. Vrijdag 28 oktober Zierikzee Huis van Nassau, Graanbeurs. Pro- paganda-avond FNV, jubileumvie ring 70 jaar FNV-Schouwen-Duive- land. Aanvang 20.00 uur. Huis van Nassau. Ledenvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. Aan vang 20.00 uur. Rode Kruisziekenhuis. Herhalings oefening van Reanimatiewerkgroep Schouwen-Duiveland van Nederland se Hartstichting. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Feestavond Nieuw Leven. 20.00 uur. Zaterdag 29 oktober Oosterland Oosterhof. Bazar peuterspeelzaal. 09.30-12.30 uur. Oosterhof. Muziekuitvoering Ooster- lands Fanfare en brassband Onda. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Muzikale rondgang Nieuw Leven en expositie. 14.00 uur. Maandag 31 oktober Brouwershaven Stadhuis. Commissie recreatie en openbare werken. 20.00 uur. Dinsdag 1 november Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 4 november Bruinisse Dorpsuus. CNV familie-avond. 19.30 uur. Zaterdag 5 november Zierikzee Nieuwe Kerk. Concert Een Naam is onze hope uit Nieuwerkerk en Canta- re uit Zierikzee. 20.00 uur. Woensdag 9 november Zierikzee ANBO-gebouw, Paternosterstraat. FNV-bijeenkomst. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2