f Toeristenbelasting in gemeente Westerschouwen 0,15 omhoog College Bruinisse wil krediet van dik twee ton voor sanering Aankondiging in tweevoud DE ZIERIKZEESCHE COURANT Subsidie voor tweede kracht Welzijn Ouderen Diefstal aanhangwagen Fietsster rijdt tegen auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tolheffing Restauratie Woonzorg Vijfhonderd De tolheffing voor de Zeelandbrug is minstens De restauratie van het monumentenpand de Het woonzorgproject voor ouderen in Brou- Good old Sjaak „Vijfhonderd" Dorreman vier- tot 1993 een realiteit. (Pag. 2). Rookende Moor is begonnen. (Pag. 3). wershaven lijkt te duur. (Pag. 3). de een opmerkelijk jubileum bij ZSC. (Pag. 9). DINSDAG 25 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24428 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De wereld is liefderijker in geld dan in woorden. Comtesse Diane Met stemmen van PvdA eri RU tegen BURGH-HAAMSTEDE - Met ingang van 1 januari 1989 gaat het tarief voor de toeristenbelasting in de ge meente Westerschouwen met 15 cent per overnachting omhoog. Dat werd vannacht, om 00.10 uur, besloten op de gemeenteraadsvergadering van de gemeente Wester schouwen. De fracties van PvdA en RU stemden tegen het colllegevoorstel. „Zolang dit college geen pogingen doet om te bezuinigen doen wij niet mee aan dergelijke belastingverhogingen", aldus PvdA-woordvoerder G. J. W. van der Salm. Eigenlijk stond het college een nog forsere verhoging voor ogen en wel met in totaal 20 cent. Dat was in eer ste instantie ook het CDA wat te gor tig. Zij stelden in de eerste discussie- BURGH-HAAMSTEDE - Met alge mene stemmen schaarde de gemeen teraad van Westerschouwen zich gis teravond, maandag, achter het collegevoorstel om een subsidie van 4,91 per inwoner beschikbaar te stellen aan de Stichting Welzijn Ou deren. Daarmee steunt Westerschou wen de SWO in haar voornemen tot het aantrekken van een tweede part time administratieve kracht. Alles bij elkaar gaat het om een be drag van 26.370,50. Het grootste deel, 23.000,- kan omschreven wor den als de standaardsubsidie. De resterende 3.370,50 is bedoeld voor het aantrekken van een tweede part time administratieve kracht door de SWO. Overigens stelt het college wel duidelijk dat dit aanbod alleen gel dig is als de andere vijf gemeenten op Schouwen-Duiveland eenzelfde be sluit nemen. Fietspad Voor de aanleg van een fietspad vanaf het parkeerterrein aan de Kampweg naar de parallelweg langs Rijksweg N57 over de Stormvloedke ring stelde de raad een krediet van 3000,- beschikbaar. De totale kosten van aanleg van het fietspad bedragen 57.500,-, maar 75 procent komt voor rekening van het ministerie van land bouw en visserij. Voor uitbreiding van de fietsen stalling bij het gemeentehuis stelde de raad een krediet van 4.620,- be schikbaar. De uitbreiding is nodig door het toegenomen personeels bestand. Verder besloot de raad een subsi dieverzoek van het comité Woord en Daad niet in te willigen. Wel subsidie krijgen het Vrouwenontmoetingscen trum 642,-) en de werkgroep Vrouw en Geloof 535,-). Voor de aanschaf van een nieuwe leermethode krijgt OBS De Kirreweie een krediet van 4.220,80 en voor de aanschaf van buitenspelmateriaal mag de school 2.009,36 uittrekken. OOSTERLAND - In het afgelopen weekend werd in Oosterland een aanhangwagen gestolen vanuit de Nieuwstraat. Het voertuig was eigendom van C. K. uit Oosterland. Het stond gekop peld aan een personenauto gepar keerd in de Nieuwstraat. Tussen 22 en 24 oktober werd de aanhangwagen losgekoppeld en gestolen. Het voer tuig vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 750 gulden BRUINISSE - Mejuffrouw L. G. uit Bruinisse werd licht gewond aan het been toen zij met haar fiets tegen een personenauto reed. Dat gebeurde maandagmiddag om ongeveer 15.00 uur. De dertienjarige L. G. reed met haar fiets over de pa rallelweg naast Rijksweg N-59. Zij had te laat in de gaten dat op de weg een PTT-auto stond geparkeerd om dat de bestuurder J. J. K. uit Nieu- werkerk post aan het bestellen was. Bij de aanrijding die volgde werd de auto aan de achterzijde beschadigd. De fiets van L. G. was niet kapot. ronde voor om de toeristenbelasting niet met 20 cent maar met 12 cent te verhogen, maar na een schorsing rond het middernachtelijk uur wist de VVD-fractie een compromis met het CDA te bereiken. En daarmee wa ren de kaarten geschud. Voorzieningen Zowel in de toelichting op het voor stel aan de raad als tijdens de raads vergadering hamerde het college van b en w erop dat de voorgestelde ver hoging een must is in verband met te realiseren voorzieningen en het ver beteren van bepaalde voorzieningen. Daarmee gaan flinke investeringen gepaard en die moeten tenslotte er gens vandaan komen. Het college had haar voorstel in twee delen opgesplitst. Allereerst vroeg men de raad akkoord te gaan met een verhoging van het tarief van de toeristenbelasting met 5 cent van 0,55 naar 0,60 ter dekking van de kosten van recreatieve uitgaven. Daarnaast behelsde het voorstel van het college een verhoging van nog eens 0,15 ter dekking van een aantal investeringen. Genoemd wordt onder andere de parkeerproblematiek in Burgh-Haamstede. „Dat vergt naar verwachting binnen de komende twee jaar een bedrag van 400.000 a 500.000", aldus het college dat ver der ook de uitbreiding van de open bare verlichting noemt als noodzake lijke investering voor de nabije toekomst. Peiler VVD-fractievoorzitter J. C. de Fei- ter stelde dat de recreatie een belang rijke pijler is voor de gemeente Wes terschouwen. Hij stelde dat het nu al gebeurt dat recreanten de gemeente mijden, om verschillende redenen. „En als dat zo doorgaat gaat het de verkeerde kant op", aldus De Feiter. Fractiegenoot ir. C. W. Veerhoek stel de in aansluiting op de woorden van De Feiter dat er een aantal knelpun ten opgelost dient te worden. „We staan voor een aantal structu rele uitgaven en die moeten ook op een structurele manier gedekt wor den", aldus Veerhoek. Hij kenschet ste het collegevoorstel als noodzake lijk en rechtvaardig. In eerste instantie liet CDA-woord- voerder J. W. Geleijnse een ander ge luid horen. Hij stelde voor de verho ging gefaseerd door te voeren. „Want u vraagt geld voor een aantal voorzie ningen en verbeteringen die we toch volgend jaar nog niet kunnen realise ren", aldus Geleijnse. Raadsvoorzit ter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer reageerde daarop met de opmerking dat in de eerstkomende tijd tussen de vier en vijf ton aan investeringen noodzakelijk is, Bezuinigen J. van den Berge (RU) stelde daarop dat zijn fractie al geruime tijd aan dringt op bezuinigingen binnen de gemeente Westerschouwen. „Maar tot dusver hebben wij nog niets kunnen ontdekken", aldus Van den Berge. Hij stelde met betrekking tot de door het college naar voren gehaalde parkeer problematiek dat je wel parkeer plaatsen aan kunt blijven leggen maar dat je eerst moet proberen om de bestaande parkeerruimte goed te benutten. „Want er zijn nu verschil lende parkeerterreinen die nooit vol staan", aldus Van den Berge. P v d AAv ór d v o e r d e r C. Verton voegde daar aan toe dat niet alleen de kwaliteit van de accommodaties voor de recreant een rol speelt maar oök zeker de betaalbaarheid. Burgemeester Niemantsverdriet riep vervolgens de raadsleden in een kort ma ar krachtig pleidooi op om ondanks alle bedenkingen toch in te stemmen met de voorgestelde verho ging. „We willen echt geen gekke din gen. We hebben die verhoging met 20 cent echt nodig". Zij kreeg voor een groot gedeelte haar zin. Uiteindelijk besloot de raad met de stemmen van PvdA en RU tegen tot een verhoging van de toeristenbelasting met in to taal 15 cent. Overigens kwam op dezelfde raads vergadering een voorstel aan de orde om de onroerend goedbelasting te verhogen. Na de nodige discussie werd besloten dit voorstel aan te hou den tot de begrotingsraad. Een colle gevoorstel tot wijziging van de tarie ven van de bouwleges werd door het college teruggenomen. Ook Bruinisse kampt met vervuilde havenbodems. Sanering kost de gemeente 218.500,— (Foto: Joop van Houdt). Bodem vissershaven en oude gemeentehaven BRUINISSE - Hef college van b en w van Bruinisse vraagt de raad een krediet van 218.500,- beschikbaar te stellen voor de sanering van de bodem van de vissersha ven en oude gemeentehaven in Bruinise. De door de ge meente Reimerswaal gevraagde bijdrage van 5,00 per vierkante meter wordt door het college 'niet redelijk' ge noemd. Men stelt de raad dan ook voor het verzoek van de gemeente Reimerswaal af te wijzen. Een en ander komt aan de orde op de gemeenteraadsvergadering van donderdag 27 oktober. De vergadering begint om 19.30. 26.500,- beschikbaar te stellen voor het opstellen van een conceptplan voor de tweede fase van het bestem mingsplan. Verder op de agenda het voorstel van het college aan de raad om alsnog toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling Admi nistratief Dienstencentrum Zeeland. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Uit analyses van grond- en slib- monsters is gebleken dat de havenbo dems van de vissershaven en de oude gemeentehaven van Bruinisse, inclu sief de toegangsgeul, zodanig ver vuild zijn dat geen vergunning wordt verstrekt voor het storten van het slib in het Zijpe. Zoals bekend mag worden veron SCHUDDEBEURS/SCHUDDEBEURS -Terwijl de ANWB het ene verzoek om bewegwijzering na het ande re afwijst, komt het wel erg vreemd over dat Schuddebeurs in tweevoud aangekondigd wordt. Ieder extra bord wordt door Ncerlajid's grootste bond gezien als verkeersgevaarlijk, omdat het de automobilisten te veel zou afleiden. Navraag wijst echter uit'dat deze dubbele aankondiging het werk is van enkele creatieve vandalen. Het idee, dat het kleine Schuddebeurs twee naamsvermeldingen nodig heeft om op te vallen is onzin. Ht pittoreske plaatsje steekt in al haar schoonheid met kop en schoxiders boven de grootste stad uit. Met of zonder bord....(foto Joop van Houdt). dersteld kampen meerdere gemeen ten in Zeeland met vervuilde haven bodems. Kortgeleden werd bekend dat een aantal havens in een sane ringsproject kan worden meegeno men. Daar horen ook de vervuilde ha vens van Bruinisse bij. Het gaat hier om een rijkssaneringsprogramma, maar de gemeenten dienen ook een fi nanciële bijdrage op tafel te leggen. De geineenten moeten een bedrag van vijf gulden per vierkante meter bijdragen voor de totale hoeveelheid te verwijderen specie en nog eens zes gulden voor uitsluitend nautische specie. Alles bij elkaar betekent het voor de gemeente Bruinisse een be drag van 218.500,-. •Dc kosten voor het saneringspro ject van de vier vervuilde Ooster- scheldehavens wordt door Rijkswa terstaat begroot op in totaal 3,6 mil joen gulden. Naast het bedrag voor de saneringsoperatie zelf wordt reke ning gehouden met een vermeerde ring voor het maken van een preven tieplan. Sportzaal Verder op de agenda van de raads vergadering een voorstel tot vaststel ling van de vierde herziening van het bestemmingsplan west. Dit in ver band met dc geplande bouw van een sportzaal aan het Bruse dorpshuis. Tbgen de bouwplannen zijn van ver schillende mensen bezwaren ingeko men. Het college stelt voor deze onge grond te verklaren. De meeste bezwaren zijn gemaakt ten aanzien van de hoeveelheid par keerplaatsen en te verwachten ge luidsoverlast. Het college wimpelt deze bezwaren af. Tbn aanzien van de parkeerplaat sen wordt gesteld dat er in feite door de bouw van de sportzaal geen par keerplaatsen verdwijnen. „Voorals nog zijn wij van mening dat er met voldoende parkeergelegenheid reke ning is gehouden", aldus het college. Voor wat betreft eventuele geluids overlast stelt het college dat geluids overlast door de accommodatie bij de bron dient te worden opgelost. „In het bouwplan zal hiermee rekening worden gehouden". Riekusweel Ook Riekusweel komt aan de orde op de raadsvergadering Het college stolt de raad voor een krediet van Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Veel bewolking Veel bewolking en later op de dag gevolgd door regen. Wind in de nacht matig uit het zuidoosten 3 tot 4, over dag matig tot vrij krachtig 4 tot 5 uit het zuiden. Minimumtemperatuur komende nacht 9 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 29 okt.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag. 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 807r Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 okt. Zon op 07.25, onder 17.23 Maan op 17.26, onder 09.24 27 okt. Zon op 07.26, onder 17.21 Maan op 17.59, onder 10.53 Laatste Kwartier: 1 november (07.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Depressieactiviteit bij Ierland en Schotland bepaalt morgen en ook de komende dagen het weer in ons land. Dit systeem voert vrij zaehtige vochtige lucht aan waardoor het het grootste deel van de dag bewolkt zal zijn. Later op de dag komt een storing boven Engeland en West-Frankrijk naderbij die tegen de avond de eerste regen of motregen geeft in het zuiden van het land. De temperatuur daalt komende nacht op veel plaatsen tot een graad of 8. De middagtempera- tuur wordt ongeveer 13 graden. Er staat dan een matige zuidelijke wind, kracht 3 tot 4, die aan de kust tijde lijk kan aantrekken tot vrij krachtig, 5.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1