Heemschutters gastvrij onthaald in Vierschaar Het verleden blootgelegd O Nehalenia viert jubileum met feestelijke uitvoering SAMAN B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> P£ 6H.7* EEN DEKSELS SLIMME THERMOSTAAT Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Milieuschade Delta-overleg Op stap Moeite Maatregelen halveren kansen op milieuschade In Zierikzee heeft oud-gedeputeerde Boersma Deze week een dag op stap met een Zierikzee- Het Burgh-Haamsteedse, DFS heeft grootste de brochure over het Delta-overleg gepresen- se pomphouder. (Pag. 5). moeite gehad met NOAD. (Pag. 6). teerd. (Pag. 3). door scheepsrampen. (Pag. 2). MAANDAG 24 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24427 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De beste profeet van de toekomst is het verleden. Byron Het verleden blootgelegd. Tijdens werkzaamheden Driekoningenlaan ZIERIKZEE - Zo af en toe als de mens aan het graven slaat, licht moedertje aarde een tipje van haar histori sche sluier op: Deze keer deed ze dat in de Driekoningen laan in Zierikzee, waar de afgelopen week driftig werd gewerkt om de bewoners van een nieuwe riolering en een opgekalefaterd wegdek te voorzien. Uit het groepje dansenthousiaste- lingen dat elkaar tien jaar geleden vond in hun grote passie, het volks dansen, is een gezelschap gegroeid dat met zijn kleurrijke optreden een graag geziene gast is bij manifesta ties en bijeenkomsten. Evenals vorig jaar verschijnt Nehalennia ook nu weer met een nieuw kostuum op de planken. Waren het vorig jaar de strikjes, kwikjes en kantjes van de Amerikaanse outfit, dit jaar hullen de dansers en danseressen zich in Balkan-kleding. Turkse invloed Vijf eeuwen lang werd de Balkan overheerst door de Turken. Die lang durige overheersing heeft dan ook een duidelijk stempel gedrukt op de cultuur van met name Joegoslavië en Albanië, maar ook in Griekenland en Bulgarije valt nog iets van die Turkse invloed te bespeuren. Niet alleen op het gebied van kleding, maar ook wat de eetgewoonten en het dansen be treft. Kleine sierlijke pasjes van de da mes en onnavolgbare bewegingen van Advertentie en rovers. Geen fraaie herinneringen aan het „rijke roomsche leven" van weleer maar een paar scherven en half bordje van Chinees porselein, dat is alles waarmee amateur-archeo loog Van der Sneppen het moet doen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's de heren. Daaruit heeft leidster en choreografe Corrie Slabbekoorn een keuze gemaakt voor het programma dat het jubilerende dansgezelschap 5 november in De Schutse op de plan ken brengt. Behalve ,,het Balkanuit stapje" van Nehalennia zorgen Fol- klorite uit Heinkenszand en Rakda- nim uit Gorinchem ervoor dat het pu bliek ook naar andere oorden wordt meegevoerd. Blijkbaar waren niet alle stenen van de kloostermuur nodig, want eer der reeds kwamen er restanten van dit bolwerk van katholicisme aan de oppervlakte. Het heeft echter weinig opgeleverd, want zoals Van der Snep pen aanneemt zal ook dit klooster in de vier jaar dat het leegstond wel ten prooi zijn gevallen aan plunderaars AMSTERDAM - De royalities van de verkoop in Zuidafrika van het boek Ciske de Rat van Piet Bakker worden gebruikt voor de strijd tegen de apartheid. Het Komitee Zuidelijk Afrika (KZA) in Amsterdam heeft dit meegedeeld. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Veel bewolking Vannacht vormt zich op uitgebreide schaal mist. Boven Denemarken ligt morgenmiddag een hogedrukgebied. Hierdoor ontstaat er een zuidoostelij ke stroming. De wind is dus zuidoost en neemt toe tot 3 a 4 Beaufort. Ver der is er veel bewolking, slecht zicht en de temperatuur wordt 14 graden. Het is overwegend droog. Minimum temperatuur komende nacht 11 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/rn vrijdag 28 okt.: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 5 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 okt. Zon op 07.23, onder 17.25 Maan op 17.04, onder 07.51 Volle Maan: 25 oktober (05.35) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een uit de Poolstreken afkomstig hogedrukgebied beweegt zich het komende etmaal via Zuid- Scandinavië zuidoostwaarts naar Po len. Een grote hoeveelheid zeer koude poollucht stroomt met dit hoog mee naar het zuiden af. De hoofdmoot van deze kou vloeit via Finland naar West-Rusland. De begrenzing van de ze veel drogere luchtsoort kan dins dag juist tot over het oosten van ons land opschuiven. Mogelijk komen daar enkele opklaringen en vooral in de nacht wordt het wat kouder. El ders in het land blijft het half tot zwaar bewolkt, maar regen van bete kenis wordt daaruit niet verwacht. De temperaturen ondergaan in het westen van het land nauwelijks enige verandering. De wind draait eerst naar oost en ruimt vervolgens naar zuidoost, op woensdag zelfs naar zuid. Dan wordt de in het oosten aan wezige kou geleidelijk weer terugge drongen. ZIERIKZEE - Een betere ontvangst dan in de Vier schaar van het Zierikzeese stadhuis had het gezelschap Heemschutters zich niet kunnen indenken. De sfeervolle entourage van deze zaal, waar in vroeger tijden recht werd gesproken en waar het gezelschap zaterdag welkom werd geheten door burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs betekende voor veel Heemschutters een geslaagde kennismaking met Zierikzee. Het bestuur van Heemschut had de ze keer Zeeland uitgekozen als loka- tie voor de jaarlijkse Heemschutdag. Behalve een bezoek aan Middelburg, waar de bezichtiging van het stad huis en de Abdij op het programma stond, alsmede ook een stadswande ling, stond ook een bezoek aan Zie rikzee op het programma. Dit bezoek begon met een ont vangst door burgemeester Asselbergs in de Vierschaar. Deze zei het een voorrecht te vinden dat de regionale commissie Zeeland Zierikzee op het programma had laten plaatsen. Niet ten onrechte, zo bleek uit de woorden van Asselbergs, waarmee hij de his torische waarde van de stad onder streepte. „Zierikzee is anders, compacter en ouder" vatte Asselbergs de belang rijkste verschillen tussen de provin ciehoofdstad en Zierikzee samen. Die ouderdom had overigens niet zozeer te maken met het jaartal waarop bei de nederzettingen stadsrechten kre gen, maar meer met het feit dat Mid delburg vanwege de verwoestingen in de Tweede Wereldoorlog een ander restauratiebeeld te zien geeft. Origineel Behalve de allernoodzakelijkste restauraties na de ramp van '53 zijn volgens Asselbergs in Zierikzee nog heel wat gebouwen in originele staat bewaard gebleven. Met „U kunt de Middeleeuwen hier zelfs ruiken" om schreef de .burgemeester de sfeer die het hart van Zierikzee proeft. Met een aantal cijfers gaf Asselbergs boven dien de waarde van Zierikzee als mo- numentenstad aan. Qua omvang van oppervlakte historische stadskern neemt het Oosterscheldestadje een vijftiende plaats in, terwijl het op de lijst van beschermde monumenten met 561 rijksmonumenten bij de top tien van Nederland hoort. Gerelateerd aan het aantal inwo ners zou Zierikzee (561 monumenten op een inwonertal van 9800) hoger scoren dan zijn grotere zus, Middel burg (1024 monumenten en een bevol king van 36.000 zielen). Asselbergs nam de kans waar om zijn ongerust heid te uiten over het dreigende ge vaar dat Zierikzee na 1990 niet meer rechtstreeks van het rijk, maar door tussenkomst van de provincie gelden voor stadsvernieuwingsactiviteiten ontvangt. Dit zou voor Zierikzee een vermin dering van de rijksbijdrage met 25% betekenen, doordat de provincie een kwart van deze rijksbijdrage wil re serveren voor knelpunten. Die onge rustheid is, zo bleek uit de woorden van gastheer Asselbergs reeds eerder aan de vaste kamercommissie en de VVD-fractie kenbaar gemaakt, maar ook nu maakte de eerste burger van fondsgemeente Zierikzee gebruik van de gelegenheid om de voorzitter van Heemschut, het Tweede Kamer lid Fransen (VVD) hierop te wijzen. „Het zou doodzonde zijn als de ge meente minder geld krijgt voor zijn monumenten" aldus Asselbergs.. Dat de gemeente Zierikzee in As selbergs een goede promotor heeft bleef door de Heemschut-voorzitter niet onopgemerkt. „Als burgemees ter zijnde ben je blijkbaar snel in staat om hoog op te geven over je ge meente. Uw collega in Middelburg had hetzelfde praatje" aldus Fransen, die zijn toespraak vanwege de'be perkte tijd (voor het bezoek aan Zie rikzee was twee uur uitgetrokken) zeer kort hield. Na deze ontvangst wierp het omvangrijke gezelschap een blik op de andere gedeelten van het stadhuis, inclusief het stad huismuseum. Het chapiter Zierikzee werd door de Heemschutters afgeslo ten met een stadswandeling door Zie rikzee waarbij eert bezoek werd ge bracht aan de Grote of Nieuwe Kerk. In de sfeervolle Vierschaar waar burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs de rol van gastheer vervulde konden de Heemschutters even bijkomen van het overvolle programma dat deze dag afgewerkt werd. Vijf eeuwen lang werd de Balkan overheerst door de Turken. Die lang durige overheersing heeft dan ook een duidelijk stempel gedrukt op de cultuur van met name Joegoslavië en Albanië, maar ook in Griekenland en Bulgarije valt nog iets van die Turkse invloed te bespeuren. Niet alleen op het gebied van kleding, maar ook wat de eetgewoonten en het dansen be treft. 1 Kleine sierlijke pasjes van de da mes en onnavolgbare bewegingen van de heren. Daaruit heeft leidster en choreografe Corrie Slabbekoorn een keuze gemaakt voor het programma dat het jubilerende dansgezelschap 5 november in De Schutse op de plan ken brengt. Behalve „het Balkanuit stapje" van Nehalennia zorgen Fol- klorite uit Heinkenszand en Rakda- nim uit Gorinchem ervoor dat het pu bliek ook naar andere oorden wordt meegevoerd. Hapjes Bij Folklorite ligt het „eindpunt van de reis" dicht bij huis: deZuidbe- velanders brengen een aantal dansen van eigen bodem op de planken. Rak- danim zoekt het verder weg: via Frankrijk wordt de toeschouwer meegenomen naar Joegoslavië en Griekenland. Behalve dansen uit ver re landen zijn er in De Schutse ook kraampjes met hapjes uit diverse landen. Zo kan men smullen van Ba klava, Falafel, Turkse gehaktballe tjes en ...Nederlandse kaas. Na het optreden van drie dansgroepen wordt de avond verder voortgezet met stijl en volksdansen, waarbij een Grieks orkest voor de muzikale begeleiding zorgt. Ook ontbreekt in de pauze de loterij niet. BURGH-H AAMSTEDE - De jaaruitvoering van de volksdansgroep Neha lennia krijgt dit jaar een extra feestelijk tintje vanwege het tienjarig bestaan van dit dansensemble uit Brouwershaven. Samen met Folklorite uit Hein kenszand en Rakdanim uit Gorinchem biedt Nehalennia het publiek zaterdag 5 november een „reis door verre landen". Deze jaaruitvoering wordt gehou den in De Schutse in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. Uit het groepje dansenthousiaste- lingen dat elkaar tien jaar geleden vond in hun grote passie, het volks dansen, is een gezelschap gegroeid dat met zijn kleurrijke optreden een graag geziene gast is bij manifesta ties en bijeenkomsten. Evenals vorig jaar verschijnt Nehalennia ook nu weer met een nieuw kostuum op de planken. Waren het vorig jaar de strikjes, kwikjes en kantjes van de Amerikaanse outfit, dit jaar hullen de dansers en danseressen zich in Balkan-kleding. De dansgroep Nehalennia viert haar tienjarig bestaan met een optreden in Balkanstijl. CONSTRUCTEURS INSTALLATEURS Julianastraat 40, 4301 NC Zierikzee, tel. 01110-12647 De klokthermostaat van de toekomst. Mikro-elek- tronica voor maximaal comfort, in een strakke, eigen tijdse vorm. Achter het frontdeksel zitten de tiptoetsen voor probleemloos instellen. Vier periodes per dag, afzonderlijk te programmeren voor de werkdagen, de zaterdag en de zondag. De Chronotherm III is voorzichtig met energie en de verwarmingsinstallatie, maar royaal met comfort. Makkelijker kan het niet! Wij zullen u de Chronotherm III graag demonstreren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1