Belangstelling champignon neemt hand over hand toe Patiënten vertellen de computer meer dan arts Rabobanken introduceren Spaar-Optimaalhypotheek AFZUIGKAPPEN DEURLOO B.V, Horeca-personeel niet vaak maar wel lang ziek 4 Openbare werken bijeen in Haamstede Braks vindt minimumprijs voor melk geen zin meer hebben Westerschouwse grond- en pachtzaken bijeen Zierikzee heet haar nieuwkomers weer welkom Nederlander eet gemiddeld 2,6 kilo per jaar ZIERIKZEE - Een bijzonder produkt waarvan in Nederland de produktie elk jaar nog steeds stijgt is de champignon. Zeker nu buiten het bladerendek lang zaam kleurt in dieprode en oranje tinten krijgen champignons en paddestoelen terecht meer aandacht. De schatting van het aantal kilo's champignons voor 1988, bedraagt volgens de Coöperatieve Nederlandse Champignoncentrale 120 miljoen. Naast de toenemende belangstelling voor verse champignons - wij eten gemiddeld 2,6 kilo per persoon per jaar - stijgt ook de interesse voor andere paddestoelen. Nederlandse kwekers leveren vandaag de dag paddestoelsoor ten als reuzenchampignon, oester zwam, shiitake en akkerchampig non. Weliswaar zijn de hoeveelhe den niet te vergelijken met cham pignons, toch zit de teelt aardig in de lift. Onlangs 2ijn diverse culi naire mogelijkheden met de champignon en andere paddestoe len beproefd in de wedstrijd om de felbegeerde Zilveren Champig non. Twaalf finalisten ijverden in het Autotron te Rosmalen om als beste uit de bus te komen. Champignonbavarois Dat ging gepaard met de meest veelzijdige toepassingen, varië rend van 'Champignonbuideltje' tot 'Bavarois des champignons en des gingembres'. Tot de finalisten behoorden dit jaar voor het eerst twee vrouwen. De entree was met een raak, daar één van hen, me vrouw Moonen uit Landgraaf werkzaam bij restaurant Piran dello in haar woonplaats, de Zil veren Champignon won. Met haar menu, bestaande uit een 'Lasagne van aardappel en paddestoelen met rauwe ganzelever en truffel- crème' het hoofdgerecht 'Risotto met paddestoelen en hertebief stukjes met rozemarijnsaus' en nagerecht 'Tirami su', wist zij de champignon van het edele metaal zilver binnen te slepen. De Stich ting Vakwedstrijden Horeca Til burg en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen kunnen te rugkijken op een geslaagde wed strijd. met paddestoelen te maken heeft uitstekend. De tijd dat het buiten herfst is, is een ideaal groeisei zoen voor de 'kinderen der duis ternis'. Menige spore groeit in een vochtige omgeving, op dood hout of onder een dik bladerendek uit tot een prachtig produkt. De pad destoel van kabouter Spillebeen 'rood met witte stippen' oftewel de vliegenzwam is voor de oplet tende wandelaar zeker nog te vin den in bossen waar veel berken staan. Ook eekhoorntjesbrood, reuzenzwammen en stinkzwam men zijn - hoewel aanzienlijk min der dan vroeger - nog te bespeuren in het bos. Dat er ook nog fluweel pootjes, stropharia's, en apekop- pen bestaan, weten ze bij het mu seum Het Rondeel in Nijmegen. Paddestoelenmuseum In dit museum, dat is gehuisvest in een oude vestingtoren vlakbij het Kronenburgpark te Nijmegen, is tot Kerstmis de tentoonstelling Kejje da ète? te bezichtigen. Voor wie zondagmiddag tussen twaalf en vijf uur binnenloopt, is uitvoe rige informatie te verkrijgen over de groei van paddestoelen in de natuur en in cellen. Daarnaast kunnen geïnteresseerden deelne men aan paddestoelenwandelin gen of een -weekend in de omge ving van Nijmegen. Voor wie zelf paddestoelen wil kweken is het zelfs mogelijk een hobby-cursus te volgen. Misschien is het resultaat wel zilverwitte champignons. Overigens is het tijdstip om aan- Een greep uit het assortiment gekweekte paddestoelen. Reuzenchampignon. 'gewone'champignon en oester- dacht te besteden aan alles wat zwam. Computer gaat gesprek met arts niet vervangen ZIERIKZEE - Patiënten vertrouwen hij het eerste on derzoek de computer meer klachten toe dan de arts. M. J. Quaak van de afdeling medische informatica van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam heeft dat vastgesteld hij een onderzoek in een polikliniek voor interne genees kunde. Patiënten konden daarbij eerst vragen van de computer over hun klachten beantwoorden. Daarna volgde de gewone procedure: gesprek met de arts, onder zoek enzovoorts. Uit het proefschrift „Anamnese Gemiddeld zaten de patiënten 66 met behulp van een computer" waar- minuten aan de computer voor het op Quaak promoveerde blijkt dat de beantwoorden van 222 vragen. Oude patiënten de computer tweemaal zo- re mensen deden er iets langer over. veel klachten „vertellen" als aan de Het werken met de computer werd arts. Met de gegevens uit de computer konden de artsen achteraf 20 procent meer diagnoses stellen dan met de ge- gevens uit het medisch dossier. Nuttig Aan het onderzoek hebben 99 pa tiënten meegedaan. Van hen vond 92 procent het beantwoorden van de vragen van de computer nuttig. Ze ventig patiënten meenden dat ze al hun klachten of de meeste ervan aan de computer kwijt konden. Uit hun reacties bleek dat ze het leuk vonden (ook mensen die helemaal geen erva ring hadden met computers) en dat ze zich vaak meer ontspannen voelden dan bij een arts van wie ze aannemen dat hij niet veel tijd heeft.' „Tijd om na te denken" werd dan ook vaak als positief punt genoemd. door 84 procent als gemakkelijk en interessant ervaren en drie kwart vond de vragenlijst van de computer niet te lang of vervelend. Maar van de artsen vond 54 procent de gegevens in het medische dossier duidelijker dan die uit de computer, terwijl slechts 28 procent het omge keerde zei. Diagnoses op basis van het computerverslag bleken wel va ker overeen te stemmen met de uit eindelijke diagnoses (33 procent) dan diagnoses op basis van het medisch dossier (22 procent). De uiteindelijke diagnose is de di agnose die na verder onderzoek wordt vermeld in de brief aan de huisarts. Quaak tekent hierbij aan dat overigens ook tussen de inter nisten onderling de overeenkomst in diagnoses voor dezelfde patiënten laag was: 32 procent. Het is niet de bedoeling dat de com puter het gesprek met de arts gaat vervangen. Het gebruik van de com puter moet volgens Quaak worden gezien als een ondersteuning van dat gesprek, waardoor de patiënt gerich ter kan worden onderzocht. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie openbare werken komt donderdag 27 oktober bijeen in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. Vanaf 19.30 uur wordt gesproken over de verkeerssituatie in de Ooststraat te Haamstede en de aankoop van een aanpasset alumini- umlassen. De vergadering is toegan kelijk voor het publiek. AMSTERDAM - „Zeldzaam" is de naapi van de popmusical die op 22 de cember in de Stadsschouwburg in Amsterdam in première gaat. Het is de grootste Nederlandse musical die ooit in Nederland werd geprodu ceerd.'Het stuk bevat een veelheid a^n muziekstijlen variërend van hip hop tot zwarte ballads, choreogra fieën en allerlei effecten met geluid, licht en beeld. Het gaat over een groep jonge dansers die een oude brouwerij willen ombouwen tot thea ter. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - Horeca-werknemers zijn minder vaak ziek dan werknemers in andere bedrijfstakken, maar als dat gebeurt zijn ze gemiddeld langer ziek. Hierin ver schilt het ziekteverzuim in de horeca van het landelijk beeld. Dit blijkt uit een onderzoek naar de arbeidsom standigheden in restaurants en cafetaria's, dat is uitge voerd door het bedrijfschap Horeca in Den Haag. Deze verschijnselen hebben alles te maken met de arbeidsom standigheden, aldus het onderzoek. W. N. Holvast van de Horecabond FNV zei maandag daarop dat horeca bedrijven het nodige aan werktijden moeten verbeteren. Hij pleitte voor betere personeelsplanning, goede dienstroosters, een goed geplande or ganisatie en een goede werkvoorbe reiding. In bedrijven met veel langdurig verzuim zijn de diensttijden en de fy sieke werkomstandigheden verhou dingsgewijs ongunstig. Daardoor worden betrekkelijk veel medewerkers ziek, aldus het rapport. ZIERIKZEE - De Nederlandse mi nister van landbouw en visserij, Ger- rit Braks, is van mening dat het handhaven van een minimumprijs voor melk in Nederland weinig zin meer heeft. Maar de verantwoorde lijkheid voor het opheffen van die prijs ligt bij het ministerie van eco nomische zaken, zo zei hij in Luxem burg in antwoord op vragen. Over de ze kwestie voert hij overigens 'voortdurend overleg' met staatsse cretaris van economische zaken Evenhuis. Het er op na houden van een mini mumprijs voor melk hangt, volgens Braks af van de omstandigheden. Zij is oorspronkelijk ingesteld om dum pingpraktijken en het 'stunten' door grootwinkelbedrijven tegen te gaan. Maar nu de minimumprijs de Europe se richtprijs voor melk benadert vindt Braks haar kennelijk niet zin vol meer. „Dan schiet zij haar doel voorbij", aldus de minister. Dat de consument steeds meer voor melk moet gaan betalen vindt Braks overigens een normale zaak. Het plei dooi van de Nederlandse Consumen tenbond voor het laten verdwijnen van de Europese superheffing op de melkproduktie acht hij onterecht. De bedoeling van de superheffing was juist een meer marktgericht beleid te krijgen. Als je nu de superheffing laat verdwijnen ontstaan er opnieuw overschotten die met forse betalingen uit de schatkisten van de EG- lidstaten weggewerkt moeten wor den. Daarvan is de consument dan ook de dupe, aldus de bewindsman. Braks erkent overigens dat er mo menteel in Nederland een 'relatief te kort' aan melk bestaat. In de zuivel- verwerkende sector heeft men soms te weinig melk om die produkten te maken die men op de wereldmarkt kwijt kan. Dat ziekteverzuim bij horeca-werk nemers gemiddeld tamelijk lang duurt kan worden verklaard doordat men regelmatig blijft doorwerken bij ziekte. Medewerkers in kleinere be drijven kunnen vooral bij piekdrukte vaak niet worden gemist. Doorwer ken bij ziekte kan op den duur ten koste gaan van de gezondheid, waar door de kans op langdurig verzuim toeneemt. Kortdurend Maar de gemiddeld lange verzuim duur komt ook doordat in de horeea- sector kortdurend verzuim vaak niet wordt geregistreerd. Bij de veel voor komende flexibele arbeidscontracten zoals afroep- en deeltijdbanen en kor te dienstverbanden worden kortdu rende ziektegevallen niet altijd aan gemeld voor een ziektewet-uitke ring. Uit het onderzoek blijkt verder dat de onregelmatige werktijden die in restaurants en cafetaria's veel voor komen, gepaard gaan met gezond heidsklachten en problemen in de re latie tussen werk- en privéleven. Het bedrijfschap is inmiddels aan een an der project begonnen. Omdat geble ken is dat 62 procent van de werkge vers moeite heeft met het vinden van goed personeel heeft het bedrijf schap een enquête aan de horeca- sector doen uitgaan. Het bedrijfschap, het Gewestelijk Arbeidsbureau Den Haag, het Onder wijscentrum Horeca en het Econo misch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf willen samen proberen de knelpunten in de personeelsvoor ziening aan te pakken. BURGH-HAAMSTEDE - Woens dag 26 oktober vergadert de Wester schouwse commissie grond- en pacht zaken in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. De vergadering begint om 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over de herziening van huurprijzen voor diverse gemeentegronden, clubge bouwen en dorpshuizen, de gedeelte lijke herindeling plan Zandweg te Haamstede, tijdelijke reservering bouwgrond Renesse en bedrijfster rein in Haamstede en verder voorko mende zaken. Woningkopers op Schouwen-Duiveland kunnen kiezen voor iets beters /tl ZIERIKZEE - Iedereen, die zich in de periode tussen oktober 1987 en september 1988 in Zierikzee heeft ge vestigd, is dinsdag 25 oktober wel kom in het stadhuis te Zierikzee. Om 20.00 uui4 is het ontvangst met koffie. De kennismakingsbijeenkomst is een jaarlijks terugkerende traditie van burgemeester en wethouders. De nieuwkomers kunnen'kennis maken met het college, raadsleden en verte genwoordigers van de gemeentesecre tarie. Na de ontvangst is er een wel komstwoord door de burgemeester. Vervolgens wordt de film Zierikzee, stad als een kasteel vertoond en wordt de bezoekers een drankje aan geboden, gevolgd door een rondlei ding door het stadhuis en het stad huismuseum. SCHOUWEN-DUIVELAND - De verschillende Rabo banken op Schouwen-Duiveland (Zierikzee e.'o., Schou wen en Oost-Duiveland) hebben de nieuwe Spaar-Opti maalhypotheek geïntroduceerd. Een produkt dat de zekerheid van een annuïteitenhypotheek combineert met de (fiscale) voordelen van een hypotheek met een le vensverzekering. De netto-lasten zijn aanzienlijk lager dan bij de tot nu toe gebruikelijke woninghypotheken. Bij een hypotheekbedrag van 100.000,- bedraagt het voordeel over de totale looptijd tienduizend gul den. Bij hogere bedragen neemt het voordeel snel toe. Op grond hiervan verwacht de Rabobank de komende jaren een massale belangstelling voor deze nieuwe hypotheekvorm. De Spaar-Optimaalhypotheek hoort tot de categorie spaarhypotheken, ook wel verbeterde levenhypotheken ge noemd. Gespaard Gedurende de looptijd wordt er niet afgelost, wel wordt een verzeke ringspremie betaald. Met een be perkt deel van die premie wordt het overlijdensrisico gedekt, met de rest wordt gespaard om te zijner tijd in één keer de lening te kunnen aflos sen. Over dit spaardeel wordt een rentepercentage vergoed dat even hoog is als dat van de hypotheekren te. Een verbeterde levenhypotheek biedt een grote mate van zekerheid. Aan het einde van de looptijd of bij eerder overlijden kan het hypotheek bedrag altijd volledig worden afge lost. De maandelijkse hypotheeklas- ten zijn verhoudingsgewijs laag en stabiel. Dat vloeit voort uit de rela tie tussen hypotheekrente en te beta len premie (bij een eventuele rente vergoeding wordt de spaarpremie verlaagd) en uit het feit dat geduren de de hele looptijd de rente over het volledige hypotheekbedrag aftrek baar is voor de inkomstenbelasting. De Spaar-Optimaalhypotheek van de Rabobank kan worden afgesloten met rentevaste perioden van drie, vijf, tien of vijftien jaar en als Rente Stabiel Hypotheek. De hypotheek rente ligt 0,2 procent hoger dan bij een annuïteitenhypotheek. Ook het financieren van premiewoningen is met deze hypotheek mogelijk. Ook bij hypotheekbedragen beneden 100.000,- en een relatief beperkt in komen kunnen de netto-lasten lager uitvallen dan bij een vergelijkbare annuïteitenhypotheek. Oplopen Bij hogere bedragen loopt het voor deel snel op. Een alleenverdiener met een bruto-inkomen van 55.000,- en een hypotheek van 150.000,- spaart met een Spaar-Optimaalhypotheek bij de huidige rentestand in totaal circa 40.000,- uit, ten opzichte van een vergelijkbare annuïteitenhypo theek plus overlijdensrisico-verzeke- ring. Van belang is, dat het voordeel over het algemeen al zéér kort na het afsluiten van de hypotheek merk baar wordt. De Rabobanken verwachten dat de spaarhypotheken op korte termijn een belangrijke plaats zullen inne men in de hypothekenmarkt. Deze verwachting is mede gebaseerd op de enthousiaste commentaren, die con sumenten-organisaties eerder dit jaar gaven over deze nieuwe hypo theekvorm. De Rabobank houdt er rekening mee dat binnen enkele jaren de helft van de woningaankoop in Nederland met een verbeterde leven hypotheek wordt gefinancierd. Ook zullen naar verwachting op Rabobank Zierikzee. (Archieffoto) grote schaal bestaande hypotheken, zeker als het gaat om wat grotere be dragen, worden omgezet in een spaar hypotheek. Tbgelijk met de introduc tie van de Spaar-Optimaalhypotheek hebben de Rabobanken enkele voor waarden gewijzigd, die voor alle hy potheekverstrekkingen van toepas sing zijn. Zo is de afsluitprovisie verlaagd naar één procent. Dat was 1,25 procent of 1,05 procent. Wel ko men eventuele kosten voor taxatie en aanvraag gemeentegarantie nu voor rekening van de cliënt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4