Grote verkoping van brengt 6000,- in het Tryfena laadje AUTOCENTER "IRENE" Modderig wegdek is gevaarlijk Speel-o-theek, de Punt en ZMLK vragen bijdrage GEISERS-BOILERS DEURLOO B.V. EEN GOEDE OCCASION Peuterspeelzaal wil ruimte graag behouden Voorbarig Illegaal vis aan land gebracht in Zeebrugge Bromfiets rijdt tegen auto Gereedschap gestolen Eenzijdig ongeval bij Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 oktober 1988 Nr. 21426 3 Opbrengst bestemd voor kerkgebouw Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland in Zierikzee Het Westerschouwse college van burgemeester en wethouders is wat al te voorbarig met het nu al voor stellen van belastingverhogingen. Als het aan b en w ligt dan gaat zo wel de toeristenbelasting als de on roerend goedbelasting (ogb) omhoog. Aangenomen mag worden, dat er voor de verhoging van de ogb geen politieke meerderheid in de raad te vinden is. Zowel PvdA, RU als VVD zien de noodzaak hier vooralsnog niet van. En inderdaad kan hieraan getwijfeld worden, gezien de toch ze ker niet slechte financiële positie van de gemeente Westerschouwen. De PvdA heeft eerder al in de per soon van raadslid C. Verton vraagte kens gezet bij het door het college verwachte tekort in de toekomst. Hierop is nog steeds geen pasklaar antwoord gekomen. Verhoging van gemeentelijke belastingen moet door ietier bestuur zo lang mogelijk uitgesteld worden. Als gemeenten op een of andere manier verhogingen kunnen voorkomen, dan moet dit worden gedaan. Lastenverzwaring voor de burger is immers het meest publieksonvriendelijke beleid, dat gevoerd kan worden. Anders ligt het met het verhogen van de toeristenbe lasting. Het Westerschouwse tarief loopt nog steeds in de pas met veel andere tarieven en is zelfs in verge lijking met andere toeristische ge meenten laag te noemen. Het is vol komen terecht, dat de randweg Renesse door het college voor 757c toegeschreven wordt aan de toe ristenbegroting. Daarnaast is het zo, dat de geplande verhoging van de toeristenbelasting de toerist zelf nauwelijks treft. De verhoging staat in geen verhouding met de bestedin gen van de recreant. Hoe anders ligt het met het betalen van onroerend goedbelasting. Dat voelt de be lastingbetaler veel beter. Als de ge meente Westerschouwen geen toe ristenbelasting verhoogt, is het aannemelijk dat het geld. ergens an ders vandaan moet komen en dat kan alleen van de eigen bevolking komen. En nogmaals, dat is het laat ste wat een gemeente moet doen. Wat overigens niet zeggen wil, dat een ge meentebestuur inpopulaire maatre gelen uit de weg moet gaan als deze noodzakelijk geacht worden door een raadsmeerderheid. AvdW ZIERIKZEE - De grote verkoping van dameskrans Tryfena van de Oud Gereformeer de Gemeente in Nederland in Zierikzee heeft ruim 6000 gulden opgebracht.,,,We ston den er zelf versteld van", aldus presidente mevrouw Flikweert. „We zijn heel tevreden met die opbrengst". De verkoping werd gehouden in de bovenzaal van de Gereformeer de kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee en er was weer van alles te krijgen. „We hebben op het laatst nog twee gehaakte spreien verkocht, en die kostten toch bijna tweehonderd gulden", aldus Flikweert. De dameskrans Tryfena bestaat nu 14 jaar en bestaat op dit moment uit zo'n twintig leden. ,,Maar er zijn er ook wel een stuk of twintig die niet naar onze samenkomsten komen, maar wel dingen voor ons maken voor de verkopingen. Onze thuiswer kers", aldus Flikweert. Waarmee zij meteen aangeeft dat alles wat Tryfe na op haar verkopingen aan de man brengt handgemaakt is. In het bovenzaaltje van de Gerefor meerde kerk vooral veel kleding. Zelfgemaakte kleding, variërend van zelfgebreide truien en vesten tot zelf- genaaide kinderkleding. Maar behal ve kleding biedt het assortiment van Tryfena bijvoorbeeld ook gehaakte beddespreien en handbeschilderde houten gebruiksvoorwerpen. In de collectie bijvoorbeeld klom pen die voorzien zijn van Hindeloo- per schilderwerk en fraai bewerkte dienbladen met of zonder pitrie- trand. Er is ook een ingelijste versie van het Zeeuwse volkslied voorhanden evenals kleine standaards voor bij- AMSTERDAM - De bekende Nazi jager Simon Wiesenthal (79) vindt dat Nederland de laatste jaren te weinig energie steekt in het voor de rechter brengen van oorlogs-misdadigers. Hij vindt het vooral van belang dat collaborateurs gestraft worden, om dat zij „verraders en moordenaars te gelijk waren die er vrijwillig voor hebben gekozen hun volk te verra den". voorbeeld het psalmboek. Een hoofd stuk apart zijn de in klederdracht gestoken poppen. Ze variëren in prijs van 50 tot 125 gulden^ maar deze pitti ge prijsstelling blijkt geen beletsel te zijn voor de liefhebber. Verder werden op de verkoping oliebollen aangeboden en was er ook zelfgemaakte advokaat verkrijgbaar. „Maar de oliebollen zijn al op", aldus een van de vrijwillige verkoopsters. „Maar we hebben nog wel babbe laars. En koffie en cake". Hoeveel mensen er precies geweest zijn weten de leden van Tryfena niet te melden. „Maar het is vooral vanmiddag druk geweest. En er kwamen niet al leen mensen uit Zierikzee, maar ook mensen van buiten", aldus een woordvoerster. Tryfena verkoopt overigens het he le jaar door zelfgemaakte spullen in een eigen winkeltje dat de naam De Poort draagt. Twee keer per jaar wordt echter alles bij elkaar geza meld en houdt men een grote verko ping. Niet altijd overigens voor de ei gen kerk. Eerder was bijvoorbeeld de opbrengst bestemd voor gehandicap ten. Advertentie Tryfena hield haar jaarlijkse verkoping in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk in Zierikzee. Vergadering jeugd- en jongerenwerk ZIERIKZEE - De Zierikzeese commissie jèugd- en jongerenwerk komt maandag 24 oktober bijeen in het stadhuis. De vergadering, die openbaar toe gankelijk is, begint om 16.30 uur in de kleine commissiekamer. Als eerste komt een verzoek van kinderboerderij de Punt ter sprake. De Punt wil 3000 gulden hebben voor het opzetten van een project Kaas ma ken op de boerderij. De bedoeling is om de kinderen te leren en te laten zien hoe kaas vervaardigd wordt. De Punt wil educatief materiaal aan schaffen. Noodzakelijk Als gevolg van wisselingen in het' vrijwilligersbestand is het noodzake lijk, dat de nieuwe vrijwilligers van de Speel-o-theek Schouwen-Duive- land vaardigheden worden bijge bracht, die van belang en nut zijn bij hun functioneren. De speel-o-theek vraagt de gemeente een subsidie voor een kadercursus voor vrijwilligers, die de speel-o-theek draaiende willen houden. Beatrixschool Het laatste agendapunt heeft be trekking op de leerlingen van de Bea trixschool. Jaarlijks wordt voor deze kinderen van de ZMLK-school in Schouwen-Duiveland een speelweek georganiseerd tijdens de zomerva kantie. Door het ontbreken van de be nodigde financiële middelen wordt gevraagd om een gedeeltelijke bij drage in de kosten door de gemeente. Vervolg van pagina 1 klaarde hij in een gesprek met een delegatie Zeeuwen en Daalder alleen gezegd de massale vechtpartij op 7 oktober in Vlissingen crimineel te vinden. Ondanks alle troebelen besloot het produktschap na een discussie van bijna een jaar dat de visserij gaat meebetalen aan de sanering van de vloot. Via heffingen wil de visserij daarvoor in de komende vier a vijf jaar ongeveer tien miljoen gulden op tafel leggen. De Zeeuwse vissers, die net als hun collega's elders verplicht zijn om de heffing te betalen, hebben volgens Daalder al laten weten daar niets voor te voelen. Bergruimte De AID, de Algemene Inspectie Dienst, heeft in alle vijf Zeeuwse vis serschepen die naar de Belgische ha ven Zeebrugge waren uitgeweken il legale bergruimtes gevonden. Volgens P. Kooijmans, hoofdinspec teur zuid van de AID, bestaat het ver moeden, dat deze illegale bergruim tes op de meeste Eurokotters zijn aangebracht. Deze schepen worden allemaal in Nederland gebouwd. In Zeebrugge kreeg de AID de kans in alle rust de schepen te onderzoeken. Dat gebeurde mede onder toeziend oog van Belgische controleurs en de douane. Bij dit onderzoek kwamen uiteindelijk 450 kisten illegale schol, 140 kisten tong en 140 kisten kabel jauw te voorschijn. Dat was volgens Kooijman bijna net zoveel als de vis sers legaal mochten aanvoeren. Intussen verloopt de controle op de Vlissingse vismijn rustig. Rond 5 uur vanmorgen, vrijdag, waren elf sche pen de haven van Vlissingen binnen gelopen. Vijf of zes werden nog in de loop van de ochtend verwacht. De 28 AID-controleurs in Vlissingen die be waakt worden door driehonderd man ME hebben tot nog toe geen overtredingen geconstateerd volgens Kooijman, maar het grote onderzoek begint pas als de schepen volledig ge lost zijn. „We weten nu waar we zoeken moe ten", zei Kooijman. De illegale berg ruimtes blijken zeer professioneel te zijn aangebracht in de watertanks. Daarin zijn speciale schotten en lui ken aangebracht, waarin grote hoe veelheden illegale vis kan worden be waard. De AID gaat, aldus Kooij man, door met het onderzoek totdat alle schepen op deze illegale ber gruimtes zijn onderzocht. Vorige week heeft de AID bij twee schepen in IJmuiden soortgelijke bergruim tes gevonden. „We wisten dat er zoiets moest be- taan", zei Kooijman vannacht. „Want hoe is het anders mogelijk dat steeds weer na onze intensieve controles zo veel illegale vis aan wal gezet kon worden? Wij zijn zeer tevreden dat onze vermoedens nu duidelijk bewe zen zijn". Het onderzoek naar illegale bergruimtes heeft overigens betrek king op de hele Nederlandse vissers-, vloot, aldus Kooijman. AMSTERDAM - Een Europees net voor een hoge snelheidstrein (TGV) lijkt een stap dichterbij gekomen. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURSTEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - Donderdag om streeks 14.45 uur deed zich in Zierik zee een aanrijding voor tussen een bromfiets en een auto. Er raakte nie mand gewond. Bromfietser A. K. uit Zierikzee kwam uit de Witte Eyestraat en wilde links de Fonteine opdraaien. Hij ver zuimde daarbij voorrang te verlenen aan de voor hem van rechts komende auto bestuurd door J. F. van U. uit Zierikzee. De auto werd bij de aanrij ding die volgde aan de linkerzijde be schadigd, schade op. De bromfiets liep geen OOSTERLAND - J. M. B. uit Oos- terland deed bij de politie aangifte van diefstal van gereedschap. B. claimt een schade van 1000 gul den. Het gereedschap werd uit de schuur bij zijn huis weggenomen tus sen 15 en 18 oktober. Het is niet be kend of er sprake is van braak. BRUINISSE - Bij een eenzijdig on geval bij Bruinisse raakte de auto van C. J. de F. uit Burgh-Haamstede beschadigd. De F. reed over de N59 in de rich ting Zierikzee en raakte door onbe kende oorzaak van de weg af en raak te een lantaarnpaal. De gehele rech terzijde van de auto werd bescha digd. Advertentie verdient zorg en aandacht Daarom staan onze inruilauto's, zowel uiterlijk als technisch in topconditie, in een speciaal hiervoor gebouwde en ingerichte OCCASIONHAL. Hier kunt u in alle rust, zonder last te hebben van weer en wind, vergelij ken en kijken welke auto het meest aan uw wensen tegemoet komt. U wordt niets opgedrongen; alleen geïnformeerd en desgewenst geadvi seerd. Alle auto's worden, voorzien van 3 maanden of 1 jaar schriftelijke garantie, door ons tegen uitermate redelijke prijzen verkocht. Ook kunnen wij u informeren over de voor u meest aantrekkelijke financierings-mogelijkheden. Bel op voor informatie, of kom gewoon bij ons langs. Industrieweg (achter BOOI), Pr. Irenestraat 1 (bij het sportterrein) Bruinisse, telefoon 01113-1292-2409 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur); 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. SCHOUWEN-DUIVELAND - Nu de bietencampagne gepaard gaat met vochtig herfstweer kan niet voldoen de gewaarschuwd worden tegen de gevaren van een spiegelglad wegdek. Op tal van plaatsen is het wegdek vrijwel onberijdbaar geworden door het verlies van modder. Niet alle landbouwers letten op hun zaaic. Zo is deze week een modderlaag van maar liefst twintig centimeter gesignaleerd door de politie, die heeft aan gekondigd streng op te treden tegen die landbouwers. Het beste advies is het matigen van de snelheid om zo onvoorziene gladde wegstukken met gepaste snelheid te berijden foto en auto Joop van Houdt). Vervolg van pagina 1 Zij stelt dat sociale contacten voor een opgroeiende peuter heel belang rijk zijn. „Vroeger had je grotere ge zinnen en groeiden de kinderen op met andere kinderen om zich heen. Nu zie je veel meer kleinere gezin nen, en sommige kinderen komen daarom te weinig in contact met an dere kinderen". Van Leeuwen stelt dat een peuter speelzaal niet alleen een onderwijs functie, maar ook een sociale functie heeft en verwerpt het idee dat een peuterspeelzaal een surrogaat zou zijn. „Dat is een gedachte die uitgaat van het gezin als hoeksteen van de sa menleving. De peuterspeelzalen zijn ontstaan vanuit de veranderende sa menleving en voorzien heel duidelijk in een behoefte". Aanvulling „Op een peuterspeelzaal doe je din gen met de kinderen waar de moe ders soms niet aan toe komen. Het is absoluut niet dat er iemand tekort schiet of zo. Je moet het werk van de peuterspeelzalen zien als een aanvul ling". Hoewel er nog al eens gespro ken wordt van de toenemende ver grijzing op Schouwen-Duiveland stelt Van Leeuwen dat er in ieder ge val in Noordgouwe volop jonge gezin nen met kinderen wonen. „Ik weet niet hoe zich dat in de toe komst zal ontwikkelen, maar op dit moment zijn er meer dan genoeg mensen die willen dat hun peuter naar dc peuterspeelzaal gaat", aldus Van Leeuwen. Peuterspeelzaal De Schouwse Poe- letjes bestaat nu ruim negen jaar en men hoopt uiteraard volgend jaar het tweede lustrum te kunnen vieren. Maar naast de mogelijke afwijzing van de subsidie-aanvraag is er nog een tweede gegeven dat het allemaal nog ingewikkelder maakt. In Drei- schor is men druk bezig ook daar een peuterspeelzaal op te zetten. „Op zich prima natuurlijk, maar het houdt wel in dat er misschien peuters uit Noordgouwe die nu in Kerkwerve naar de peuterspeelzaal gaan straks naar de peuterspeelzaal in Dreischor gaan. En dat maakt het voor ons nog moeilijker". Overleg Van Leeuwen weet te melden dat er op verschillende fronten gezocht wordt naar een oplossing van het pro bleem. De gemeente Brouwershaven is, in overleg met de gemeente Mid- denschouwen, gevraagd om subsidie maar deze heeft laten weten niets te zien in financiële steun aan De Schouwse Poeletjes. „We zijn nu bezig met onderzoek naar de mogelijkheden voor samen werking met andere peuterspeelza len", aldus Van Leeuwen. „We willen ook in overleg treden met de peuter speelzaal in oprichting in Drei schor". Zolang er geen betere oplossing voorhanden is overweegt het bestuur van De Schouwse Poeletjes om de derde morgen toch door te voeren waarbij de, gediplomeerde en betaal de, leidstere op vrijwillige basis zon der betaling de morgen dienen in te vullen. Maar eerst is het afwachten op het oordeel van de gemeenteraad van Middenschouwen. De kwestie komt aan de orde op de gemeente raadsvergadering van 1 november.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3