Illegale vis van Zeeuwse vissers in haven van Zeebrugge gevonden SUZUKI 'Kinderen zijn geen dingen waar je mee kunt schuiven' Oosterlandse hobby-boer krijgt geen bouwvergunning schapenstal r SAMAN B.V. SAMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een tjratis kopte koffie staat voor u klaar! PÊ BILT* J SAMAN ISTA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tryfena Champignon Afscheid Ringrijders Grootse verkoping Tryfena brengt 6000 gulden De belangstelling voor de champignon neemt Het Zierikzeese raadslid Bij de Vaate blikt te- Zeeuwse ringrijders vereniging in geweer te- in het laadje. (Pag. 3). hand over hand toe. (Pag. 4). rug op dertig jaar raadlidmaatschap. (Pag. 5). gen ziekte Droes. (Pag. 11). VRIJDAG 21 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24426 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een toon uit onze jeugd wordt vaak tot dominant in het gehele leven. Sirius Peuterspeelzaal Kerkwerve wil tocli derde ochtend KERKWERVE - Peuterspeelzaal De Schouwse Poelet- jes wil alles op alles zetten om toch te proberen een derde ochtend te handhaven. Hoewel er nog geen definitieve beslissing over mogelijke subsidie van die derde ochtend is gevallen houdt men er terdege rekening mee dat men het zonder een financiële bijdrage van de gemeente Mid- denschouwen zal moeten stellen. Het bestuur van de peu terspeelzaal acht het niet verantwoord om door te gaan zonder die derde morgen. Voorzitter S. van Leeuwen: „Kinderen zijn geen dingen waar je mee kunt schuiven. We moeten die derde ochtend handhaven willen we voort kunnen blijven bestaan". Benw vragen de raad groen licht voor de financiering van de vier woningen inde voormalige smederij in Sirjansland (archieffoto). Ook bezwaarschrift met negatief advies naar raad OOSXERLAND - Burgemeester en wethouders blijven van mening, dat aan J. Bosland uit Oosterland geen toe stemming gegeven moet worden voor de uitbreiding van zijn schapenstal aan de Rijksweg 2. Dat blijkt uit het voorstel dat b en w doen aan de raad. Het college volgt hiermee het advies van de commissie algemene zaken en de directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie. haar standpunt af te wijken. De raad wordt daarom voorgesteld het beroep van Bosland ongegrond te verklaren. Tijdens de vergadering komt ook een financiële steun voor de Christe lijke woningbouwvereniging ter sprake. Deze wil vier woningen bou wen in de voormalige smederij te Sir jansland. Het rijk is in principe be reid aan dit soort project mee te betalen, maar niet voordat de ge meenteraad er zich voor heeft uitge sproken. Dat wordt de raad nu dan ook gevraagd. De bijdrage zou moe ten gaan tot 397.000 gulden aan gezui verde stichtingskosten. De Duivelandse gemeenteraad be handelt het college-voorstel tijdens de vergadering van donderdag 27 ok tober. Deze is in het Nieuwerkerkse gemeentehuis en begint om 20.00 uur. Bosland heeft enige tijd geleden al een verzoek tot uitbreiding van zijn schapenstal ingediend. Hij is voorne mens om zijn werk in het onderwijs de rug toe te keren om zich zo volle dig op het boerenbedrijf te gaan rich ten. In mei van dit jaar vroeg hij de gemeente een bouwvergunning, die na een negatief advies van het minis terie van landbouw en visserij werd afgewezen. Kleinschalig: Het probleem is namelijk het be stemmingsplan. Dat staat alleen agrarische doeleinden toe en de kleinschalige werkzaamheden van Bosland worden hiertoe niet gere kend. Agrarische bedrijven in voor noemd bestemmingsplan moeten aan een aantal voorwaarden voldoen en dat lijkt niet het geval bij Bosland. Deze tekende beroep aan tegen het besluit van de gemeente, maar ook bij de commissie algemene zaken vond hij geen willig oor. Daar ver woordde Bosland zijn verbazing over het feit, dat hem door het gemeente beleid geen mogelijkheden geboden worden een boerenbedrijf op te star ten. Dit terwijl het gebied een agra rische bestemming heeft. De commissie algemene zaken is in beslotenheid gaan vergaderen over de grieven van Bosland en naar nu blijkt schaart de commissie zich ach ter het college. Voor burgemeester en wethouders dus geen reden om van Advertentie Het bestuur van de Vereniging met de Bijbel te Nieuwerkerk vraagt ge meentelijke medewerking voor de aanschaf van een aantal leerlingen sets en twee groepstafels in verband met de toename van het aantal leer lingen. Het verzoek voldoet aan de gestelde eisen, zodat b en w geen re den zien hieraan geen medewerking te verlenen. Verder spreekt de Duivelandse ge meenteraad over enkele voorberei- dingsbesluiten ten behoeve van be stemmingsplan Kom Nieuwerkerk en Recreatiegebied Ouwerkerk en in trekking van een voorstel besluit tot verkoop van grond aan de firma J. K. Poot en zn te Sirjansland. Mogelijk, dat de raad ook ingaat op één van de ingekomen stukken. Eén,punt betreft de mededeling van de Stichting Wel zijn Ouderen Schouwen-Duiveland dat de gemeentelijke bijdrage per persoon omhoog moet van 4,28 gul den naar 4,91 gulden. Reden is gele gen in het feit, dat er een extra kracht aangetrokken wordt. B en w voelen vooralsnog niets voor aanpassing van het eerste bedrag. Het bestuur van Peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes diende in maart dit jaar een verzoek in bij de gemeente Middenschouwen om met ingang van april een derde ochtend te mogen gaan draaien. In de brief wordt gesteld dat er peuters zijn die al ruim een jaar op de wachtlijst staan. Van Leeuwen: ,,Door drie och tenden in plaats van twee open te zijn willen we proberen om van die wachtlijst af te komen". Terughoudend beleid De gemeente reageerde op de subsi die-aanvraag van de peuterspeelzaal met het verzoek om meer gegevens ter beschikking te stellen. Daarbij liet men metéén al* weten dat de ge meente Middenschouwen in verband met haar financiële, in haar algeme ne beschouwingen door de PvdA als precair omschreven, situatie een. te rughoudend beleid voor ogen staat met betrekking tot subsidie-aanvra gen. De mensen van de peuterspeelzaal voldeden aan het verzoek van de ge meente om meer informatie en kwa men met een volledige lijst van de peuters die nu de peuterspeelzaal be zoeken en de peuters die op de wacht lijst staan. De gemeente concludeerde dat bij na de helft van de peuters die de peu terspeelzaal bezoekt niet afkomstig is uit de gemeente Middenschouwen. ,,Het aandeel van inwoners uit de, ge meente Brouwershaven is opvallend groot. De uitbreiding van twee naar drie morgens in de week voorziet schijnbaar in een behoefte, echter dit is een gemeentelijke grensoverschrij dende behoefte", aldus een ambtelijk advies aan het college. „Tja, daar kunnen we niet zoveel mee, met die kritiek van de gemeen te", stelt Van Leeuwen. Zij ontkent niet dat er peuters van buiten de ge meente Middenschouwen naar de peuterspeelzaal in Kerkwerve ko men. „Die situatie is zo gegroeid. Dan kun je nu toch niet gaan schui ven met kinderen. Je kunt toch geen peuters die nu naar de peuterspeel zaal komen weer op de wachtlijst zet ten enkel omdat er nu kinderen uit Kerkwerve op de wachtlijst staan"? Volgens Van Leeuwen staat het als een paal boven water dat de peuter speelzaal zonder die kinderen van buiten de gemeente, uit Noordgouwe, niet verder kan. „Zoals de zaken er nu voorstaan is er maar één Oplossing en dat is die derde morgen. We moeten van die wachtlijst af want door die wachtlijst wordt de drempel voor sommige ou ders te hoog. En we willen de drem pel juist laag houden", aldus Van Leeuwen. Zij stelt dat de impasse waarin men verkeert niet doorbro ken kan worden door de ouderbijdra ge op te schroeven. Ook dat zou vol gens haar weer drempelverhogend werken. Basisvoorziening Van Leeuwen stelt dat een peuter speelzaal een basisvoorziening voor een gemeente is. „Ik heb de indruk dat men niet helemaal goed begrijpt wat het belang is van een peuter speelzaal. Een peuterspeelzaal is een verlengstuk van het basisonderwijs". Sommigen zien een peuterspeelzaal als een surrogaat van de gezinsopvoe ding. Niet terecht volgens Van Leeu wen. vervolg pagina 3 Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Kom eens proeven in het kompleet vernieuwde Restaurant Aquadelta. Ons restaurant is helemaal gerenoveerd. De smakelijkste gerechten yindt u op onze nieuwe menukaart. Als u in dit weekend koffie met gebak bestelt, is de koffie voor ónze rekening. U bent van harte welkom. Familie-partijtje Kom eens praten over de vele mogelijkheden. RESTAURANT S AQUADELTA; Centrumplein Aquadelta BRU/NISSE Tel. 01113-2313 w> Illegale bergruimtes in Eurokotters met de seevee vernieuwen DAT IS PAS ZUINIG STOKEN! Julianastraat 40, 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 VLISSINGEN - Met de bedoeling de Nederlandse con trole te omzeilen heeft een aantal Zeeuwse vissers zijn vangsten donderdag in het Belgische Zeebrugge aan land gebracht. De Belgische autoriteiten hebben echter aan gekondigd de schepen streng te zullen controleren. Zij hebben donderdag een schip aan de ketting gelegd, dat pas mag vertrekken na het betalen van een borg van een miljoen Belgische franken, zo'n 55.000 gulden. Andere Zeeuwse vissers die eerder hebben verklaard zich aan de vangstbeperkingen te zullen houden, brachten hun vis in Vlissingen aan land. Daar wachtte hen net als vorige week naast inspecteurs van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visse rij, een grote macht politiemensen. De laatsten zijn er om de AID'ers te beschermen en ongestoord hun werk te laten doen. Eerder deze week heeft minister Braks van landbouw en vis serij aangekondigd dat er normaal zal worden gecontroleerd in Vlissin- gen. Donderdagmorgen kwamen in Zee brugge vijf Zeeuwse vissers met hun vangsten binnen. Nadat de Schepen hun lading hadden gelost zijn zij naar een ander deel van de haven gevaren. De Belgische autoriteiten vermoeden dat de Nederlanders daar nog een deel aan land wilden zetten buiten de controle om. Daarop hebben de Bel gen de haven afgegrendeld. De sluis werd gesloten en de Belgen kondig den aan de schepen in de nacht van donderdag op vrijdag nog eens uit voerig te zullen controleren. De Bel gische autoriteiten hebben al een kleine 2.000 kilo illegale kabeljauw en ongeveer 560 kilo ondermaatse tong gevonden. Druk Secretaris J. de Baare van de Zeeuwse Vereniging voor Visserijbe- langen (Zevibel) meent dat de vijf vissers uit Vlissingen en Arnemuiden die zijn uitgeweken naar Zeebruge dat hebben gedaan onder psychische druk. Net als voorzitter B. Daalder van het Visserijschap meent hij dat de vissers niet opnieuw in Vlissingen willen worden opgewacht door onge veer 300 politiemensen van de Mobie le Eenheid. Vertegenwoordigers van werknemers in het bestuur van het Produktschap voor vis en visproduk- ten hebben dit afgekeurd. Als de vis sers zeggen niets te verbergen te heb ben moeten zij naar Vlissingen gaan, luidde hun oordeel. Overeenkomstig de bestaande re gelgeving van de Europese Gemeen schap mogen de vissers hun vangsten in het buitenland aanlanden. De mi nister van visserij van de lidstaten hebben in Luxemburg wel besloten dat vanaf 1 januari de controle daar op strenger wordt. Voormannen van de vissers hebben al laten doorschcr- inen dat de vissers begin volgend jaar in groten getale zullen proberen hun vangsten in het buitenland aan te voeren. Als de controle in de ande re lidstaten nog niet streng genoeg is en de vissers slippen met hun vang sten door het net dan worden die vangsten namelijk afgetrokken van de quota van het land waar zij de vis aan land hebben gebracht. In de marge van het visserij overleg in Luxemburg heeft de Westduitse staatssecretaris voor visserij Von Gelderen voor grote beroering onder de Nederlandse vissers gezorgd met zijn uitspraak dat Nederlandse vis sers zich zouden bezighouden met de handel in verdovende middelen. Zo wel minister Braks van landbouw en visserij als het georganiseerde visse rijbedrijfsleven namen afstand van die uitspraak. Voorzitter drs. D. J. Langstraat van het Produktschap voor vis en visprodukten nam het Von Gelderen kwalijk dat hij zij» uit spraak deed zonder enig bewijs op ta fel te leggen. Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap deed de uit spraak af als „dom gekakel" om het Nederlandse visserijbedrijfsleven in een kwaad daglicht te stellen. Eerder op de dag had hij van offi cier van justitie mr. S. Tfempel in Mid delburg gehoord diens uitlating dat de Zeeuwse visserij crimineel zou zijn door het NOS-journaal verkeerd was weergegeven. Tfempel had, zo ver- vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en in de middag een enkele opklaring. Middagempera- tuur ongeveer 14 graden bij een zwak ke oost tot zuidoostenwind. Mini mumtemperatuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 25 okt.: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 3 Dinsdag: Veel bewolking Kans op neerslag.' 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 okt. Zon op 07.17, onder 17.31 Maan op 16.20, onder 03.17 23 okt. Zon op 07.19, onder 17.29 Maan op 16.33, onder 04.47 24 okt. Zon op 07.21, onder 17.27 Maan op 16.47, onder 06.18 Volle Maan: 25 oktober (05.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De drukverschillen in onze omgeving blijven klein. Een ge volg hiervan is dat er weinig wind staat. De vochtige lucht die boven ons land aanwezig is verdwijnt dan, ook maar langzaam. Vannacht is dat' nog niet het geval en öntstaan er weer mistbanken. Pas morgen in de loop van de dag komt er vanuit het zuiden drogere lucht het land binnen en krijgen we de zon te zien. Zondag verandert er niet veel aan de ligging van de druksystemen. We blijven net tussen een hoge en e.en la gedrukgebied inzitten. Advertentie ANDERS ALS ALLE ANDEREN Oosterland, 01114-1495

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1