streeknieuws Vloeken is aangeleerd! Bond tegen het vloeken nu ook actief op Schouwen-Duiveland Gezond eten en veel beweging belangrijk voor oudere diabeet" 0LIESIÜ0K1NSTALLATIES DEURLOO B.V. Voorwerpen bewaarden geheim Slik op de weg veroorzaakt overlast Geslipt door slik Wordt geen ïaprater! Fuiken gestolen 4 DEN HAAG - Vier activisten van de milieu-organisatie Greenpeace heb ben enige tijd een lozingspijp van het chemisch concern BASF met een plaat afgesloten. Via de lozingspijp aan de Schelde, in het Nederlands- Belgisch grensgebied, loost BASF volgens Greenpeace grote hoeveelhe den gechloreerde koolwaterstoffen en PCB's op de Westerschelde. Met de ac tie wil Greenpeace aandacht vragen voor ernstige vervuiling van de Schelde en van de Noordzee, waar de Schelde op uit komt, zo heeft de milieu-organisatie bekendgemaakt. Werkgroep Senioren diabetesvereniging op bezoek bij bejaardensoos Z1ER1KZEE Kindertheater Woensdag 26 oktober is de officiële opening en eerste voorstelling van en door het Kindertheater Atelier. Een en ander is om 16.00 uur op de zolder van de openbare basisschool Binnen de Veste te Zierikzee. Ouderen De bijeenkomst voor ouderen van de NCVB is woensdag 26 oktober in het zalencentrum van de Nederlandse Hervormde kerk te Zierikzee. Zoals gebruikelijk begint het om 14.30 uur. Automatisering BCA Adviseurs in Zierikzee houdt woensdag 26 en donderdag 27 okto ber in samenwerking met Lijnbach Automatisering Vlissingen een infor matie-avond voor alle leden van de VNI en UNETO. Beide avonden wor den gehouden in Hotel Goes en begin nen om 19.30 uur. BCA Adviseurs laat zien wat de door hen ontwikkelde software voor deze bedrijven kan be tekenen. Lijnbach zal diverse compu tersystemen laten zien. NCVB De afdeling Zierikzee van de NCVB houdt woensdag 26 oktober haar le denvergadering in de Gereformeerde kerk te Zierikzee. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Mevrouw J. de Heer spreekt over haar werk bij het Leger des Heils in Schiedam. ZIERIKZEE - Het verkeer onder vindt momenteel de nodige overlast van slik op de weg. De politie heeft in de afgelopen dagen zeven keer een waarschuwing uitgedeeld. In één geval werd proces-verbaal opgemaakt en wel tegen J. de R. uit Kerkwerve. Hij had tot diep in de nacht doorgewerkt en daarna ver zuimd om de weg schoon te maken. De sliklaag was plaatselijk 10 tot 20 centimeter dik. BROUWERSHAVEN - Een diabetespatiënt moet zo normaal mogelijk blijven leven. Dat was de boodschap die diabetes-verpleegkundige A. Sanderse had voor on geveer 50 ouderen die naar het verenigingsgebouw in Brouwershaven waren gekomen. Sanderse was op uitno diging van de werkgroep Senioren, afdeling Schouwen- Duiveland, van de Diabetes Vereniging Nederland te gast bij de bejaardensoos Brouwershaven om een en an der te vertellen over suikerziekte en hoe je gezond kunt leven als oudere diabeet. De Diabetes Vereniging Nederland is al geruime tijd actief op Schouwen- Duiveland, maar de werkgroep Seni oren bestaat officieel nog maar één jaar. Secretaris H. J. de Ruiter: ,,Het doel van de werkgroep is om ouderen meer bij diabetes te betrekken en om mensen op de hoogte te houden van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van behandeling van diabe tes". Wat de Werkgroep Senioren graag duidelijk wil maken is dat ook de oudere diabetes-patiënt zich niet geï soleerd hoeft te voelen vanwege zijn of haar ziekte. „Want in sommige ge vallen durven mensen bijvoorbeeld niet uit logeren te gaan in verband met hun dieet. Naast een medisch probleem is diabetes soms ook een sociaal probleem", aldus De Ruiter. En dat is volgens de werkgroep niet nodig, diabetes-verpleegkundi ge Sanderse sloot daar met haar in leiding op aan. „Een diabetes patiënt moet zo gewoon mogelijk door blijven leven", aldus Sanderse. Zij stelde dat in dat kader gezond eten voor diabeten erg belangrijk is. „Het dieet moet zo goed mogelijk af gestemd worden op de leefwijze van de patiënt. Wie veel energie ver bruikt moet ook veel eten", aldus Sanderse. Volgens haar is een en an der vergelijkbaar met een weeg schaal: „Er moet een evenwicht zijn tussen de hoeveelheid insuline en de hoeveelheid voedsel". Beweging is, zo bleek uit het ver haal van Sanderse, ook erg belang rijk voor de diabeet. „Je moet ge woon zoveel mogelijk zelf doen. Boodschappen halen, trappen lopen en dergelijke", aldus Sanderse. Zij stelde dat een en ander er ook toe bij draagt dat de oudere diabeet zo lang mogelijk zelfstandig blijft". Diabetes is voor iedereen weer an ders. Wat bij de een de bloedsui- kerspiegel doet dalen kan deze in theorie bij een ander doen stijgen. Wat wel voor alle diabetes-patiënten geldt is dat de bloedsuikerspiegel op een aanvaardbaar niveau dient te worden gehouden. Om dat te bewerkstelligen is een gezonde leefwijze nodig en uiteraard ontkomt de diabeet er niet aan om in suline te spuiten. Maar ook op dat ge bied zijn er verschillende mogelijk heden. Er bestaan kortwerkende insulines die hun werk tussen de vier en zes uur lang doen, maar ook mid dellange en langwerkende insulines. Ook hier geldt weer dat de behandel methode afgestemd moet zijn op de leefwijze van de diabeet. Verwarring: Een diabeet wiens suikerspiegel te ver daalt kan een hypo krijgen, een soort aanval. Uit het relaas van San derse bleek dat een hypo nog wel eens verwarring kan stichten bij omstan ders. „Bij sommige diabeten die een hypo hebben lijkt het net of ze dron ken zijn en daardoor wordt er nog weieens vreemd op gereageerd". ,,Ik' probeer diabetes-patiënten te leren hoe ze het snelst een in aan tocht zijnde hypo kunnen opmerken en daar op in te spelen", stelde San derse. Zij raadt aan om in dat geval een glas limonade te drinken. „Dat brengt de suikerspiegel snel omhoog, maar werkt maar kort. Dus het is wel zaak om niet alleen limona de te drinken, maar dan ook nog wat te eten", aldus Sanderse. Zij stelde dat er nog steeds vrij weinig bekend is over de mogelijke oorzaken van di abetes. „Het is geen erfelijke ziekte, -maar er speelt wel een zekere erflijk- heidsfactor mee". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURSTEL. 01110.36255 BURGH-HAAMSTEDE - Twee lichtgewonden. Dat is balans van een eenzijdig ongeval dat woensdagmor gen omstreeks 7.15 uur plaatsvond bij Haamstede. G. van L. uit Goes reed met zijn personenauto over de Bouwmansweg bij Burgh-Haamstede, raakte door slik op de weg in een slip, en raakte de macht over het stuur kwijt. De auto belandde uiteindelijk in de sloot en raakte total-loss. Zowel bestuur der Van L. als passagier P. U. uit Westkapelle werden met lichte ver wondingen vervoerd naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Tégen J. A. van de B. uit Kerkwerve werd proces-verbaal opgemaakt wegens vervuiling van de weg. Zang en Kleur Vrijdag 28 oktober houdt vogel vereniging Zang en Kleur haar leden vergadering in het Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zierik zee. De vergadering begint om 20.00 uur en niet zoals eerder aangekon digd om 19.30 uur. Uitvoering Zierikzees koor Cantare en Nieuwerkerks koor Een Naam is onze hope Het Zierikzeese koor Cantare en het Nieuwerkerkse koor Een Naam is onze hope geven zaterdag 5 november een uitvoering in de Grote Kerk te Zierikzee. De muzikale avond begint om 20.00 uur. De leiding is in handen van de dirigenten Rinus Verhage en Willie Bil. Het programma vermeldt onder meer werken van Pachelbel, Liszt, Buxtehude en Schütz. Twee werken zijn speciaal voor de twee ko ren geschreven. Het koor Cantare treedt hier voor de eerste keer op sinds de fusie tussen het Zierikzees Kamerkoor en de Zierikzeese Orato riumvereniging. Medewerking wordt verleend door de violisten Myra van Groenendaal en Peter van Essen en de cellist Ben Frey. Er worden ook in strumentale werken uitgevoerd. RENESSE Klaverjassen De Stichting Dorpshuis Renesse houdt zaterdag 22 oktober een grote klaverjas wedstrijd in het dorpshuis te Renesse, aanvang 19.00 uur. Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emer- go haalt zaterdag 22 oktober weer oud papier op in Renesse. Het ver zoek is het papier gebundeld gereed te zetten vanaf 08.30 uur. OUWERKERK Nieuw Leven Muziekvereniging Nieuw Leven houdt ter gelegenheid van het zeven tigjarig bestaan een feestavond op vrijdag 28 oktober. Die begint om 20.00 uur in het dorpshuis. Zaterdag 29 oktober is er om 14.00 uur een rondgang door het dorp en een expo sitie in het dorpshuis. Hierin wordt de geschiedenis van de vereniging be licht. Het vrijdagavondprogramma omvat muziek, zang, toneel en dans. Uitgevoerd worden onder meer de zomeravondzang-wals en het Schouws volkslied; beide gecompo neerd door oprichter-dirigent C. A. Swenne. Het toneelstuk is eerder op gevoerd in 1957. BRUINISSE Samenzangavorid Bartimeus De Protestants Christelijke Vereni ging Bartimeus uit Zeist (en Doorn) verzorgt donderdag 27 oktober een koor- en samenzangavond in het Her vormd verenigingsgebouw te Brui- nisse. Medewerking wordt verleend door de Christelijke Gemengde zang vereniging Laus Deo uit Bruinisse en het Hervormd Kerkkoor uit Bruinis se. Verder wordt een-diaserie over het werkPvan Bartimeus ve'rtoond en is er samenzang. Een en ander begint om 20.00 uur. Bartimeus geeft onderwijs en opvoeding aan blinde en slecht ziende kinderen. Tevens heeft Barti meus de zorg voor 368 meervoudig ge handicapte kinderen. BROUWERSHAVEN/ZONNEMAI- RE Collecte Zeven jonge collectanten hebben in Brouwershaven 197,10 gulden ingeza meld voor de kinderzorg. In Zonne- maire presteerden vijf kinderen het om 134,55 gulden in te zamelen. Eerste affiche in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Sinds kort is de Bond tegen het vloeken ook actief op Schouwen-Duiveland. Hoewel de bond niet over een afdeling Schouwen-Duiveland be schikt werd onlangs de eerste poster geplaatst in Burgh- Haamstede. Men hoopt' uiteraard dat er nog vele zullen volgen. De Bond tegen het vloeken timmert al geruime tijd aan de weg en probeert middels stickers en posters mensen het vloeken af te leren. „Vloeken is aangeleerd!", stelt de bond op haar meest recente poster met de afbeel ding van een papegaai onder het motto 'Wordt geen na prater'. Bond tegen het schenden door het vloeken van God's heilige naam. De Bond tegen het vloeken mag ge rekend worden tot een van de oudste organisaties in Nederland. De bond werd opgericht op 17 september 1917 en draagt officieel nog steeds de door dr. Abraham Kuyper bedachte naam lond tegen het vloeken, Fojtbvs 362, Veenendod. Een van de meest recente affiches van de Bond tegen het vloeken. Gewoonte In ons land wordt er volgens de bond heel wat afgevloekt. „Iedereen wordt ermee geconfronteerd. Op het werk, op school, in de literatuur en via de nieuwsmedia. Overal komen we het tegen", aldus de bond. „Als je het op de man af vraagt, zijn de mees ten tegen vloeken". Volgens de bond is vloeken voor veel mensen een gewoonte. „Veel mensen vloeken onbewust, uit ge woonte, zonder dat ze de bedoeling hebben God te lasteren", aldus de bond. De bond stelt dat iemand die vloekt zichzelf verlaagt, God be lastert en zijn medemens kwetst. „Niemand kan er omheen dat gelovi ge mensen diep worden gekwetst door het misbruik van God's naam", aldus de bond. „Op grond hiervan mogen we onze buurman vragen hét vloeken te vermijden. Met een beroep op de normen van fatsoen en respect met betrekking tot de medemens". Publiciteit De bond werd destijds in het leven geroepen omdat de oprichters diep geschokt waren over de omvang van het vloeken in ons land. De doelstel ling is nog steeds dezelfde gebleven; „de strijd aanbinden tegen het grote kwaad van het vloeken". De bond zocht de publiciteit om haar roep meer naar buiten te doen klinken. Daarnaast werd gestart met de ver koop van allerlei artikelen. Er ver schenen stickers en posters, maar ook .protestkaarten, luciferboekjes en bierviltjes. Alle met de strekking dat vloeken verkeerd en onnodig is. De activiteit waardoor de bond in Nederland de meeste bekendheid heeft gekregen is de affichering op de stations van de NS. In de beginjaren droegen deze affiches nog vrij lange teksten maar al snel stapte men over op wat kortere teksten. Een van de bekendste is de tekst: „Spreek vrij moedig over God, maar misbruik zijn naam nooit". Ingeburgerd Deze spreuk is dermate ingebur gerd dat zij als een soort herken ningsspreuk dient. Tijdens de afgelo pen jaren werden ook nieuwe teksten bedacht: „Wie vloekt verliest, ver mijd en bestrijd het vloeken". In Gro ningen en de westelijke provincies van Nederland zijn er ook bushalte reclames van de bond te vinden. Een primeur in het werk van de hond zijn de affiches op Schiphol. Zowel in het Nederlands als in het Engels is het 'papegaai-affiche op onze nationale luchthaven te zien. Sinds enige tijd adverteert de bond ook in enkele landelijke dagbladen. Verder verzorgt de bond ook lezingen en dia-presentaties en zijn mensen van de bond ook vaak te vinden op braderieën en dergelijke. De bond wordt financieel gesteund door dona teurs, kerken en overheidsinstanties. BRUINISSE Bijeenkomst NCVB De NCVB-afdeling Bruinisse komt donderdag 20 oktober bijeen in het Nederlands Hervormd Verenigings gebouw in Bruinisse. Spreker is M. J. Rouw uit Ouwerkerk. Hij zal spre ken over het thema De opgroeiende jeugd en het geloof. GOES Kapasi De vriendenvereniging Kapasi houdt zaterdag 29 oktober een dans en ontmoetingsavond voor alleen staanden tot ongeveer 45 jaar in café restaurant Slot Ostende te Goes. Een en ander begint om 21.30 uur. NOORDGOUWE - Uit een water gang bij Noordgouwe zijn tussen maandag en donderdag vier fuiken gestolen. De fuiken waren het eigendom van M. de Z. uit Zierikzee. De schade be draagt ongeveer driehonderd gulden. Antiek van Schouwen ZIERIKZEE - Het komt meer dan eens voor dat over de herkomst van oude voorwerpen een waas van geheimzinnigheid ligt. Omdat niemand eigenlijk pre cies weet waar dit of dat object is opgedoken of wie de vroegere eigenaar was komen in de loop der jaren de meest fantasierijke verhalen los. Soms is er in die overleveringen nog een kern van waarheid te bespeuren, soms ook niet. Ve len hebben zich het hoofd gebroken over de wijze waarop de antieke kajak van Zierikzee met „Zierik" als pop verkleed in het stadhuis terecht is gekomen. Weliswaar hebben Postma en Noöter bijzónder veel wetens waardigs over die kajak aan het licht gebracht maar over de her komst van het karakteristieke 18de eeuwse scheepje uit het hoge noorden bleef men in het duister tasten. Al even mysterieus is het gesteld met het zogenaamde heilige kruis dat niet ver van Brouwershaven heeft gestaan. Het zandstenen voetstuk met moeilijk te ontcijfe ren inscriptie kreeg een plaats in de stedelijke verzameling van Zie rikzee, maar ook ten aanzien van dit merkwaardig object is het laatste woord nog niet gesproken. En dan is er tenslotte nog iets merkwaardigs aan de hand met een boeiend geschilderd paneel dat wijlen de heer C. van der Vliet A.C.zn. te Zierikzee aan zijn woonplaats ten geschenke heeft aangeboden in 1976. Algemeen werd aangenomen dat het aardige tafereel de haven van Viane bij Zierikzee voorstelde maar er zijn sterke twijfels gerezen ten aan zien van de juistheid van deze toe schrijving.... De voorstelling heeft een afme ting van 50 x 80 cm en is voorzien van het monogram A.P. Omdat het schilderstuk omstreeks het jaar 1800 tot stand moet zijn gekomen was het niet gewaagd te veron derstellen dat achter genoemde letters de naam schuil ging van Adriaan Prince (1779-1859), des- tijds tekenmeester aan de stadste- kenschool en tevens werkzaam als zgn. fijnschilder. P. D. de Vos liet destijds zijn licht schijnen over het schilderij; hij- schreef op een papiertje dat achterop werd geplakt.' „Dé'schil derij stelt" waarschijnlijk voor, hoewel enigszins vrij behandeld een gezicht genomen van den in gang van het haventje van Viane. Iets landwaarts: de ruïne van het oude slot Oosterstein aan de Geu- le; op den achtergrond de toren van Oosterland met de kerk. In werkelijkheid staat de kerk op ee- nigen afstand van den toren; hier zijn ze aaneen afgebeeld." Terecht Men ziet: ook De Vos houdt heel voorzichtig een slag om de arm. En terecht zoals we nog zullen aantonen. Wel mag als vaststaand worden aangenomen dat Adriaan Prince (AP) de schilder was. Over hem wordt meegedeeld dat hij een zoon was van Jan Prince en Jopje Ol- ree. In juni van het jaar 1810 huw de Prince te Scherpenisse met Carolina Josina de Moor. De schil der heeft eertijds gewoond in een huis, eigendom van de familie Van der Vliet. Het schilderstuk zal in het huis zijn achtergebleven. Tbt zover is de informatie vrij uitvoerig en lijkt ondanks het voorbehoud van De Vos ook be trouwbaar. Twijfel werd gezaaid toen op 9 juni 1977 te Amsterdam een schil derij werd geveild uit de collectie van wijlen dr Hans Wetzlar. Dit paneel ter grootte van 31 x 41 cm toonde dezelfde compositie als die van Adriaan Prince! Het was vervaardigd door de ge renommeerde schilder Philips Wouwerman (1619-1668In de vei- lingkatalogus kwam VianeCn) niet voor; de omschrijving van het paneel luidde: „Mannen bij het lossen van een schip." Een heel neutrale tekst waarmee men alle kanten op kan. De voorstelling die Prince op paneel vastlegde dateert dus uit de eerste helft van de 17de eeuw en heeft geen enkele relatie met Schouwen-Duiveland zoals lange tijd werd verondersteld. Het Italiaanse landschap dat Wouwerman op zo bekwame wijze schilderde werd door Adriaan Prince kennelijk en terecht erg aantrekkelijk gevonden zodat hij er een kopie van maakte. Het is ook mogelijk dat hij daarbij te vens een oude gravure gebruikte. Want ook Justus Danckerts (twee de helft 17de eeuw) achtte het werkstuk van Wouwerman be langrijk genoeg om het op de ko perplaat vast te leggen. Mystificatie Al met al een merkwaardige mystificatie. Het zal wel nimmer worden opgehelderd waarom Prince juist dit Italianiserende landschap als onderwerp koos. Misschien riep dit landschap ook bij hem vage herinnëringen op aan de streek rond Oosterland met het typische kerkle met bijbe horende zadeldaktoren én de dichtbij gelegen kasteelrestanten. Kasteelruïnes zijn er echter in binnen- en buitenland nog vele tientallen; vaak lijken ze op elkaar.... WIEBE KEIKES Het lossen van een schip, maar niet bij Viane! Paneel door Adriaan Prince; omstreeks 1800 (verzameling ge meente Zierikzee).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4