„Er moet elke dag: iets te doen zijn. Ook buiten het topseizoen" Protest tegen verhoging belasting Westerschouwen Oranje wimpel voor 50-jarige Ouwerkerkse Oranjevereniging K00KT0ESTELLEN DEURLOO B.V. Harde aanpak drugsbeleid bepleit door VVD-fractie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 oktober 1988 Nr. 24425 3 Aquadelta-directeur H. A. Verhuren: Blijven investeren is noodzakelijk" BRUINISSE -Je kunt er niet van uitgaan dat men ondertussen wei weet wat Aqua- delta is en wat er te doen is. Coca cola is een instituut. Aquadelta is nog geen instituut en dus moet je aan de weg blijven timmeren". Aan het woord is H. A. Verharen, sinds 1984 directeur van recreatieproject Aquadelta in Bruinisse. Het eerste echt grote re creatieproject op Schouwen-Duiveland en volgens Verharen nog steeds het grootste re creatieproject van Zeeland. Hij stelt dat wie in de recreatiebranche bij wil blijven con stant moet blijven investeren. „Anders raak je de aansluiting kwijt". dat hij aanbiedt. Hij omschrijft dat met de term up-grading. „Wij werken niet met stuntprijzen. We doen liever voor hetzelfde geld iqts extra's". Verharen stelt dat de kracht van Aquadelta ligt in verschillende za ken. „De mensen vinden hier rust en geborgenheid. Daar komt bij dat het produkt dat wij aanbieden een to taalpakket is en daarmee onder scheidt Aquadelta zich van andere vakantieparken. Het is een compleet dorp met allerlei voorzieningen. We hebben zelfs een huisarts", aldus Ver haren. Hij omschrijft Aquadelta en Bruinisse niet zonder chauvinisme als 'de poort van Zeeland' en stelt dat Bruinisse ook door veel mensen ge bruikt wordt als een uitvallokatie, een punt van waaruit men op stap gaat in het achterland. Spreiding Volgens Verharen laat de vakan tiespreiding in Nederland nog heel wat te wensen over. „In Nederland zelf is die spreiding op zich goed, maar het is nog veel te weinig af gestemd op de vakanties in het bui tenland. En dat is gewoon jammer. Je moet als recreatieproject niet alleen teren op die twaalf weken in het hoogseizoen. Je moet proberen om in die overige 40 weken ook aan een goe de bezettingsgraad te komen". Verharen stelt dat het belangrijk is dat er niet alleen voldoende facilitei ten zijn maar dat bijvoorbeeld win kels of coffeeshops ook open zijn. „De consument wil een kop koffie kunnen krijgen als hij daar zin in heeft. Het kan gewoon niet dat die voor een gesloten deur komt". Verharen noemt Scheveningen als voorbeeld van hoe het moet. „Daar is altijd wat te doen en ook als het slecht weer is kun je je daar amuse ren, maar in andere badplaatsen mankeert het daar nog weieens aan", aldus Verharen. Hij stelt dat elk sei zoen haar eigen publiek kent en dat je daar als recreatie-ondernemer ter dege rekening mee moet houden. Thuisvoelen Dus niet alleen activiteiten voor jongeren opzetten, maar ook reke ning houden met oudere bezoekers waarvoor bijvoorbeeld bingo- en kaartavonden op poten gezet kunnen worden. Verharen stelt dat als je als recreatie-ondernemer wilt dat de klant terug komt je moet zorgen dat deze zich thuisvoelt. „De klant wil als het ware verpleegd worden. En vriendelijkheid kost niets". Verharen schaart zich niet achter de stelling dat een goed produkt zich zelf verkoopt. Hij stelt dat daar meer voor nodig is. „Wij trekken veel geld uit voor werving en promotie. Dat is gewoon heel belangrijk". Verharen plaatst zo zijn kantteke ningen bij de manier waarop in het algemeen de promotie ter hand geno men wordt. „Dat zou zeker beter kun nen. Er blijven nu gewoon facetten van Zeeland liggen die zeker de aan dacht verdienen". Verharen zegt met Aquadelta te mikken op een heel breed publiek. „We hebben nu in een paar jaar tijd het bezettingspercenta ge buiten het seizoen op weten te krikken. We zitten nu over een heel jaar gezien op een percentage van 67 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 procent. Dat moet nog hoger kunnen, zo tussen de 70 en 80 procent moet haalbaar zijn". Doelgroepen Om dat bezettingspercentage nog hoger te krijgen wil Verharen in de toekomst extra aandacht gaan schen ken aan de mogelijkheden die er op Aquadelta zijn voor bijvoorbeeld congressen. „Ten eerste willen we de congresruimte een face-lift geven, maar we willen ook de mogelijkhe den die er zijn voor bruiloften en par tijen beter onder de aandacht bren gen. Er zijn mogelijkheden genoeg, maar ze worden nu niet voldoende be nut". Een goede scholing van het perso neel vindt Verharen van het grootste belang. „We hebben nu jonge, en thousiaste mensen in dienst en daar door kun je heel flexibel zijn. En die flexibiliteit is erg belangrijk". Verharen ziet de toekomst van Aquadelta vooralsnog zonnig in. Twee zaken zullen daarbij volgens hem zeker een rol gaan spelen. „De openstelling van de weg over de Phi- lipsdam zal op termijn zeker een be paalde uitstraling op Bruinisse en Aquadelta hebben". Over het golf- woonproject zegt Verharen: „Als dat aanslaat is hier echt alles te vinden". Directeur H. A. Verharen van Aquadelta:.Aquadelta is nog geen instituut, en dus moet je aan de weg blijven timme ren PvdA en RU zien noodzaak vooralsnog niet in Aquadelta deed nu alweer ruim twaalf jaar geleden zijn intrede op Schouwen-Duiveland. Een fenomeen overigens dat toen de tongen los maakte en de nodige speculaties over de toekomst teweeg bracht. Verharen: „Het was in principe bedoeld om werkgelegenheid te creëren als com pensatie voor het wegvallen van werkgelegenheid in de visserij". Argusogen In Bruinisse zag men niet zoveel in het recreatieproject en nam men elke gelegenheid te baat om te verkondi gen dat Bruinisse nooit haar eigen identiteit mocht verliezen. Inmiddels zijn de meningen, in ieder geval van de bestuurderen, drastisch gewijzigd. Burgemeester T. C. Hekman heeft Aquadelta al meerdere malen afge schilderd als voorbeeld van hoe een recreatieproject er uit dient te zien. i Verharen stelt dat Aquadelta nog steeds van groot belang is voor Brui nisse en omgeving. Dat er door Bruse middenstanders wel gezegd wordt dat zij niet zo bar veel opschieten met de aanwezigheid van het recrea tieproject weerspreekt Verharen. „Ik zou nog weieens willen zien of het voor de Bruse middenstand geen verschil zou maken als Aquadelta zou verdwijnen. Ik denk dat zeker een aantal van hen wel degelijk profi teert van het feit dat wij hier zitten", aldus Verharen. Aquadelta biedt op jaarbasis werk aan zo'n 150 mensen. In het hoogseizoen komen er voor het schoonmaakwerk nog eens 150 men sen bij. Meegegroeid Volgens Verharen was Aquadelta twaalf jaar geleden haar tijd ver vooruit. Als bewijs voor die stelling voert hij aan dat het recreatieproject in zijn ogen nog steeds up to date is. Hij tekent daar onmiddellijk bij aan dat dat allemaal niet vanzelf gaat. „Je moet blijven investeren. Je moet steeds zorgen dat de kwaliteit van je produkt op een hoog peil blijft staan. De klant wil best betalen, maar wil wel kwaliteit. De klant is kritisch en mondig, en dat is een gröot verschil met yrpeger" Er is in de recreatie, én dan niet na me in de verblijfsrecreatieve sector veel veranderd. Men wil niet langer hutje-mutje pal naast elkaar staan op een camping. Men wil privacy, maar ook voldoende mogelijkheden om actief bezig te zijn. Verharen stelt dat een recreatiepro ject als Aquadelta mee moet groeien met de tijd. „Je moet inspelen op de tendensen binnen de maatschappij. Nu zie je dat gezond eten en veel be wegen volop in de aandacht staat. Daar moet je als bedrijf op insprin gen. Wij beperken ons niet tot een be paalde groep mensen, maar proberen een zo breed mogelijk publiek voor Aquadelta en Bruinisse te interesse ren. Want je promoot niet alleen je zelf, maar in feite ook heel Zeeland als vakantieland". Steun haïen de in aanboliw zijnde rècrêatié- dorpen Broüwefsmeér' bij Brouwers haven en Port Zélande op de Kabbe- laarsbank niet in de eerste plaats als gevaarlijke concurrenten, maar ook als steun in de rug. „Want als zij er zijn hoeven wij die promotie niet meer alleen te doen", aldus Verharen. Hij stelt dat Aquadelta een duidelijk eigen gezicht heeft. „Een project als Port Zélande is weer iets heel an ders". Verharen zegt steeds te streven naar optimalisering van het produkt WESTERSCHOUWEN - PvdA en RU in de gemeente Westerschouwen zijn allerminst gelukkig met de door burgemeester en wethouders voorgestelde belastingver hogingen. De Reformatorische Unie is van de „noodzaak nog lang niet overtuigd" en de socialisten noemen de ver hogingen „tegenover de belastingbetaler onverkoop baar". De VVD beperkt zich in haar bezwaar tegen ver hoging van de onroerend goedbelasting. meente. Ook vanwege het doorsluis- effect is een deel van de batige saldi fictief". De fractie wijst op het gelijk- blijven of geringe stijgen van de koopkracht voor velen. „Onze fractie wenst geen verantwoording te dragen voor het onnodig zwaarder belasten van deze groepen". Eén en ander blijkt uit de algemene beschouwingen, die de vier fracties hebben ingediend. De PvdA voert de financiële overschotten aan van de ja ren '85, '86 en '87 (respectievelijk 520.000 gulden, 186.000 gulden en 473.000 gulden). De PvdA: „Voor een belangrijk deel zijn de overschotten een gevolg van de ontvangen nabetalingen wegens algemene uitkering, nabetalingen overigens, die ook weer voor een aan zienlijk deel verband houden met de toeristische structuur van onze ge- Bezuinigingen De RU wijst nogeens op de door haar fractie vorig jaar al bepleite be zuinigingen. Omdat de partij hiervan Ondanks hoge leeftijd nog steeds springlevend NIEUWERKERK - „Ik hoop dat we over vijftig jaar nog steeds een Oranje-konings huis in Nederland hebben en ik hoop ook dat de Oranjevereniging van Ouwerkerk dan nog steeds actief is". Dat zei burgemeester A. Bergshoeff van de gemeente Duiveland ter gelegenheid van de uitreiking van de oranje wimpel aan Oranjevereniging Prinses Beatrix uit Ouwerkerk. Bergshoeff constateerde dat de Oranjevereniging nog steeds springlevend is: „De schoolkinderen worden onverminderd - en gesubsidieerd - getrak teerd. En de feesten? Ze worden ook nu nog prima georganiseerd en goed gevierd". RENESSE - De Westcr- schouwse fractie van de VVD pleit in haar algemene be schouwingen voor een harde aanpak van de kleine crimina liteit. Metname de handel in hard- en soft drugs moet 'kei hard' aangepakt worden, zo stellen de liberalen. De fractie constateert tegelij kertijd een afname van de cri minaliteit in Renesse, maar een toename voor wat de gehe le gemeente betreft. Met name de drugsproblematiek, de in braken in auto's en vernielin gen van gemeente-eigendom men voeren de boventoon. Ver der pleit de WD voor een daadkrachtige aanpak van het fout parkeren „want afgelopen zomer liet het wegslepen nogal te wensen over". De liberalen laten hun plei dooi vergezeld gaan van toe zeggingen. Ook in 1989 ver leent de fractie medewerking aan het openhouden van de bu reaus en ook andere maatrege len ter bestrijding van de cri minaliteit worden door de fractie positief benaderd. De wimpel werd aan de Oranjever eniging uitgereikt omdat deze de respectabele leeftijd van vijftig jaar heeft bereikt. Bergshoeff ging in zijn toespraak tot vertegenwoordigers van de vereniging allereerst terug in de geschiedenis, terug naar de ge boorte van prinses Beatrix in januari 1938. Feestelijkheden „Ter ere van het pasgeboren prin sesje organiseerde men in Ouwer kerk diverse feestelijkheden", aldus Bergshoeff. „Er was daartoe een spe ciaal comité opgericht. De feestdag werd aangekondigd dooreen rondrij dende auto met trompetgeschal. Er was een kerkdienst en er waren volksspelen". En uiteraard werd er ook gefeest op die dag, waarbij Nieuw Leven, zeer toepasselijk, voor de muzikale omlijsting zorgde. De geboorte van prinses Beatrix leidde niet alleen tot feestgedruis, maar ook tot de oprich ting van dc Oranjevereniging Prinses Beatrix. „Volgens het reglement werd de vereniging opgericht op U februari 1938, maar volgens het briefhoofd op 12 februari 1938. Maar wat betekent één dag in een halve eeuw", stelde Bergshoeff. Hij stelde in zijn toe spraak dat de kersverse Oranjever eniging al meteen na'haar oprichting flink aan de weg begon te timmeren. Regeringsjubileum Datzelfde jaar immers vierde ko- jningin Wilhelmina haar veertigjarig regeringsjubileum en de Oranjever eniging was vastbesloten om daar een mooi feest van te maken. Aller eerst wist men van verschillende mensen de nodige financiën los te krijgen. Bergshoeff: „Er was voor 300; - ingetekend op een lijst en voor die tijd was dat voor een dorp als Ouwerkerk toch een heel bedrag". Niettemin bleek het bijeen geza melde bedrag niet toereikend om 'de armen te bedenken' en de schoolkin deren te trakteren. Er werd bij de ge meente aangeklopt voor een finan ciële bijdrage van 50,- en de ge meente kwam prompt over de brug. Een greep uit het feestprogramma van 8 september 1938: klokluiden, ko- raalmuziek van de toren, een kerk dienst en een zanghulde van de schoolkinderen voor het gemeente huis. „Jammer genoeg is er in de loop der jaren een aantal programmapun ten geschrapt", aldus Bergshoeff, „Ik vind het zelf jammer dat die zangau bade niet meer bestaat, want dat was voor mij altijd het hoogtepunt van het schooljaar". Gezamenlijk Bergshoeff sprak tot slot zijn felici taties uit aan het adres van de jubile rende Oranjevereniging en stelde dat zij de oranje sjerp dubbel en dwars verdiend heeft. „Want het voorberei den van Koninginnedag vergt veel tijd en de gemeente wil jullie harte lijk danken voor alle tijd en energie die jullie erin steken". vooralsnog weinig terugvindt, wordt gevraagd waarom dit alsnog niet is doorgevoerd. Eerst moet er overleg komen over mogelijke bezuinigin gen, alvorens het college met voor stellen voor belastingverhoging kan komen. De RU-fractie vraagt zich hardop af of het college het rentepercentage van leningen bewust hoog houdt om zo belastingverhogingen door te voe ren. De hogere rentepercentages be perken de post onvoorzien en zouden op deze manier verhogingen van de belasting rechtvaardigen. De RU re kent voor dat verlaging van het per centage met een half procent een besparing van 50.000 gulden kan opleveren. De huidige rentestand maakt het volgens de fractie moge lijk om te verlagen. In het verlengde hiervan noemt de fractie het overschot aan financiële middelen van de gemeente a 2,5 mil joen gulden. Hierover kan de ge meente zonder meer beschikken zon der welke lening dan ook. De fractie vraagt zich af of dit een juiste consta tering is. De VVD kan zich vinden in de ver hoging van de toeristenbelasting, die gerechtvaardigd wordt door de in vesteringen in de toeristische sector. Ook kan wat de liberalen betreft de woonforensenbelasting met 10% naar boven. Verhoging van de onroerend goedbelasting ziet de fractie niet zit ten. De CDA-fractie wijst de verho gingen niet van de hand, maar be pleit wel een kritische beschouwing van de uitgaven. Burgemeester A. Bergsnoejj rolt de wimpel uit, samen met M. Schiffer, voorzitter van de Oranjevereniging. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110- 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20;losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3