Gebouw Manhuisstraat als verzamelpunt verenigingen Voorstel onroerend goedbelasting in Westerschouwen te verhogen Gouden bruiloft DE ZIERIKZEESCHE COURANT Belangstelling centraal sportpark Westhoek onderzoeken Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vissers Aquadelta Diabetes Vissen De Zeeuwse vissers wordt door Duitse politi- Aquadelta-directeur H. A. Verharen vindt dat er Gezond eten en vee) beweging van belang De Zier/kzeese Greetje Smit is tiende gewor den bij de Nederlandse Kampioenschappen cus drugshandel verweten. (Pag. 2). altijd wat te doen moet zijn op zijn terrein. (Pag. voor de oudere diabeet. (Pag. 4). 3). Kunsthengelen. (Pag. 7). DONDERDAG 20 OKTOBER 1988 145ste jaargang Nr. 24425 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De gymnastiek bevordert de vastheid van het karak ter, verhoogt de moed en vermeerdert de wilskracht. Allebé ZIERIKZEE - Het onderbrengen van verschillende in stellingen en verenigingen in het gebouw aan de Man huisstraat kan volgens b en w van Zierikzee een positie ve uitwerking hebben op de exploitatielasten van het gebouw. Dit schrijft het college in zijn beleidstoelichting bij de begroting voor komend jaar. Zoals bekend wordt het gebouw aan de Manhuisstraat dat nu nog ei gendom is van de Rijksdienst der do meinen. binnen afzienbare tijd over gedragen aan de gemeente. Inmiddels heeft deze dienst de gemeente een aanbod voor de overdracht gedaan. Punt hierbij is dat de staat van onder houd van dit schoolgebouw te wensen overlaat. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt dat het niet meer dan billijk is dat dit complex in een deugdelijke onderhoudsstaat wordt overgedragen. Eventueel ach terstallig onderhoud zou door een vergoeding kunnen worden afge kocht. Hierover zijn momenteel onderhan delingen gaande met de Rijksgebou wendienst. Van de uitkomst van dit óverleg wil het college zijn standpunt over het aanbod voor de overdracht af laten hangen. Inmiddels bestudeert het dagelijks bestuur de toekomstige bestemming van dit gebouw, waarin momenteel de Zeeuwse Dag en Avond Scholengemeenschap, de Stichting Vrouwen Emancipatie Schouwen- Advertentie Duiveland, Kunst en Eer en het Baan- lozenproject zijn ondergebracht. Het college gaat ervan uit dat deze huidi ge gebruikers van het gebouw ook in de toekomst gébruik van deze voor ziening kunnen maken. Concentratie Daarnaast overweegt het college om te komen tot concentratie van in stellingen en verenigingen in het ge bouw ten einde de exploitatielasten binnen het toelaatbare te houden. Ge zien de afwikkeling van de over dracht en de besprekingen over het onderhoud en het gebruik van het ge bouw verwacht het college dat de noodzakelijke aanpassingen niet meer in '89 kunnen worden uitge voerd. Podiumkunsten Het college maakt zich verder zor gen over de toekomst van de podium kunsten. Door de gemeentelijke bij drage voor het organiseren van eve nementen te verhogen is het aantal voorstellingen in Zierikzee dit sei zoen redelijk op peil gebleven. De zorg van b en w richt zich op het sei zoen '90/'91, wanneer er een einde. Jkorpt aan de provinciale subsidie van drie ton voor de bureaukosten van de Stichting Theaterbureau Uit in Zee land. Door het wegvallen van deze subsidie komen die kosten dan voor rekening van de gemeenten. Het col lege heeft er inmiddels bij het be stuur van deze stichting op aan ge drongen dat deze zich nu reeds gaat bezinnen op deze verandering. Een jaarlijks terugkerend item in de beleidstoelichting is de Concert zaal, en meer nog de aanpassing er van. Gezien het belang van de plafond- en wandafwerkin'gen voor de akoestiek en isolatie van deze schouwburg vindt het college het noodzakelijk dat er in '89 een onder zoek wordt verricht naar de akoesti sche en isolatie-mogelijkheden van de zaal. Voor dit onderzoek wil het college een bedrag van 17,5 mille in de begrotihg opnemen. BRUINISSE - ,,We komen allebei uit Rotterdam, maaryje zouden voor geen goud terug willenaldus mevrouw J. G. Bender (71) rut Bruinisse. Zij vierde gisteren, woensdag, samen met haar 73-jarige echtgenoot het 50-jarig huwelijk. Tweeëntwintig jaar geleden kwam het echtpaar Bender, op doktersadvies, naar Bruinisse. ,,Ik heb nogal veel last van astma en daarom moesten we aan zee gaan wonen", aldus mevrouw Bender. De heer Bender was tot zijn 58ste jaar gemeente-ambtenaar bij het slachthuis in Rotterdam. Eveneens een deskundig onder zoek wenst het college inzake het plan om het Stadhuismuseum en het Maritiem Museum onder één dak (dat van het Gravensteen) te brengen. Dit onderzoek, waarvoor het college een bedrag van twintig mille in het bestedingsplan voor '89 op wil ne men moet duidelijk maken of dit plan levensvatbaar is. Uit de beleidstoelichting blijkt dat het Stadhuismuseum een zorgen kindje aan het worden is wat de be zoekersaantallen betreft. In '87 wer den 6611 betalende en 901 niet-betalende bezoekers geregi streerd. In '88 waarbij opgemerkt dat de telling tot en met 21 september gaat) bezochten 6126 mensen (waar van 5270 betalers) het museum in de Meelstraat. Ook voor het Maritiem Museum aan de Mol, een topper wat de publie ke belangstelling betreft, liep het be zoekersaantal dit jaar wat terug. In het topjaar '87 passeerden ruim 21.000 betalende en 3616 niet- betalen de bezoekers de balie. Dit jaar trok de maritieme collectie een kleine 15.000 betalende en 2033 niet- betalen de bezoekers. Hoewel er dus sprake is van een lichte teruggang is dit in het Graven steen ondergebrachte museum, op het Zeeuws Museum na, het best be zochte museum in Zeeland. In verband met de exploitatielasten onderzoekt het college van b en w of het in de toekomst mogelijk is om meerdere verenigingen en instellingen in het oude schoolgebouw in de Manhuisstraat te huisvesten. Ook verhoging toeristenbelasting Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Als de gemeenteraad van Westerschouwen instemt met de plannen van het college van b en w moeten de inwoners van de gemeente Wester schouwen met ingang van een januari 1989 meer onroe rend goedbelasting gaan betalen. De verhoging wordt voorgesteld in verband met een verwachte stijging van de kosten voor gemeenschapsvoorzieningen zoals de bi bliotheek, de verlichting van de torens in Renesse en Burgh en de vestigingsbijdrage kleine kernen. Het colle ge stelt tevens voor de toeristenbelasting te verhogen met twintig cent per overnachting. Over de verhoging- van de belastingen wordt definitief beslist tijdens de ge meenteraadsvergadering die maandag 24 oktober plaatsvindt in het gemeentehuis te Haamstede. Aanvang 19.30 uur. Uit dc algemene beschouwingen is inmiddels gebleken dat een meerder heid van de raad niets voor verhoging van de onroerend goedbelasting voelt. Uit de stukken voor de vergadering blijkt dat het gaat om een verhoging van de onroerend goedbelasting van tien Cent per 3.000 gulden van de ge schatte waarde van een gebouw voor gebruikers (huurders). En 20 cent voor eigenaren. Hiermee zou de be lasting uitkomen op 3,40 (voor elke 3.000 gulden van de geschatte waarde van een gebouw) voor huurders. En 4,25 voor eigenaren van gebouwen. Lichte verhoging Het college spreekt van een lichte tariefsverhoging van ongeveer vier procent die zij wil doorvoeren om bij de volgende taxatie een schoksgewij ze aanpassing van het tarief te voor komen. Het tarief van de onroerend goedbelasting in de gemeente Wester schouwen werd voor het laatst vast gesteld bij de hertaxatie in 1985. Toen ging het tarief omhoog met vijf cent (per 3.000 gulden van de geschatte waarde) voor huurders en twintig cent voor eigenaren. Dc totaalopbrengst van de onroe rend goedbelasting bedraagt onge veer 1.270.000 gulden. Als de gemeen teraad akkoord gaat de voorgestelde verhoging komt hier ongeveer 52.000 gulden bij waardoor de opbrengst in HILVERSUM - Europees Commis saris Andriessen (landbouw) erkent dat het EG-beleid tot hogere prijzen leidt van melkpoeder en daardoor problemen kan opleveren voor de voedselhulp aan de Derde Wereld. Hij heeft dit gezegd in het NOS-journaal. Andriessen reageert daarmee op ver wijten van voorzitter Schelhaas van het Produktschap voor zuivel. Die zei dat de EG door het door produktiebe- perking ontstane melktekort z'n voedselproblemen afwentelt op de Derde Wereld. 1989 zou uitkomen op 1.322.000 gul den. Een bedrag waarmee inen net onder de limiet blijft van het bedrag dat in totaal voor deze belasting mag worden geheven (1.330.350 gulden). De verhouding tussen de tarieven voor een eigenaar en een gebruiker van een gebouw komt bij de voorge stelde verhoging op 55,6 procent en 44,4 pi-ocent. Het streven voor de toe komst ligt op een verhouding van 60- 40 procent. Toeristenbelasting Tijdens de raadsvergadering stelt het college van b en w tevens voor om de toeristenbelasting te verhogen met in totaal 20 cent per overnach ting. Een bedrag dat is opgebouwd uit vijf cent vanwege de uitgaven die in 1988 werden gedaan voor recreatie ve voorzieningen en 15 cent voor de uitgaven in de recreatieve sector waarvoor men naar verwachting komt te staan binnen niet al te lange tijd. De meeropbrengst zal hiermee naar verwachting in 1989 437.000 gul den bedragen. Het college van b en w denkt dit ex tra geld nodig te hebben voor de aan leg van een rondweg om Renesse plus meer parkeervoorzieningen in die kern. Voor het oplossen van dc par- kecrproblematiek in Burgh-Haam- stede. Onder ander door liet aanstel len van vier part-time parkeerwach ters. Voor een uitbreiding van het personeel op de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente. Het aan brengen van meer verlichting op straat om de criminaliteit beter tc kunnen bestrijden. Het verbeteren van de openbare sanitaire voorzie ningen. Het wijzigen van dc struc tuur van de strandreddingsbrigadc en dc saneringsmaatregelen die no dig zijn in verband met het VOP (Ver- blijfsrecrcatief Ontwikkclings Plan). „Het is duidelijk dat het totaal van deze investeringen een onaanvaard bare last op de begroting zou leggen", aldus het college van b en w. Zij noemt het dan ook vanzelfsprekend dat het extra benodigde geld uit de recreatieve sector moet worden ge-, haald waarvoor het ook nodig is. Kredietvoorstellen De gemeenteraadsvergadering om vat in totaal 43 agendapunten waar onder een groot aantal voorstellen voor het verlenen van een krediet. Onder andere voor het woonrijp ma ken van het tweede gedeelte van het plan Stoofweg 1 bij Renesse. Het besteksgereed maken van een plan voor de aanleg van een fietspad te Westerschouwen. Uitbreiding van de fietsenstalling bij het gemeentehuis. Het eilandelijk Hinderwetuitvoe- ringsprogramma. De aanschaf van een nieuwe leermethode en spelmate riaal. Het besteksgereed maken van het plan voor de aanleg van een rand weg om Renesse. En het realiseren van een nieuwe elektriciteitsaanslui ting op dc voormalige RWS-steiger. WA> Zföh PÉ Bii.r BURGH-HAAMSTEDE - Dc liberalen in de gemeente Wes terschouwen willen van de sportverenigingen in Renesse en Burgh-Haamstede weten boe zij nu staan tegenover een centraal sportpark. Dat staat tc lezen in dc algemene be schouwingen van de VVD-frac- tie. De fractie vraagt zich af of de omvangrijke investeringen in' dc velden wel verantwoord zijn. Dit gelet op de zeer on gunstige bodemstructuur van hot DFS-terrein. Burgemeester en wethouders wordt gevraagd de belangstelling voor een cen traal terrein te peilen bij de verenigingen. Het CDA pleit fn haar be schouwingen voor meer zelf werkzaamheid door de vereni gingsleden voor wat het onderhoud betreft. „Hiermee bevordert men tevens de ver antwoordelijkheid en betrok kenheid bij het sportgebeuren. Onderzoek van alle terreinen naar gebruikswaarde, accom modatie en uitbreiding is ge wenst". Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Wisselend bewolkt Vannacht opklaringen en plaatse lijk mist. Overdag wisselend bewolkt en vrijwel overal droog. De wind va riabel 2 tot 3, overdag zuidoost 3 tot 4 Beaufort. De middagtemperatuur wordt ongeveer 16 graden. Minimum temperatuur komende nacht 13 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in maandag 24 okt. Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 10% Min.témp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidoost 3 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuid 3 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 okt. Zon op 07.15, onder 17.33 Maan op 16.08, onder 01.47 Volle Maan: 25 oktober (05.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Enkele dagen lang werd het Nedexlandse weer bepaald door een dunne vochtige en tamelijke kou de uit Duitsland afkomstige lucht laag. Boven zo'n 500 S 1000 meter hoogte stroomde echter zachte uit zui delijke breedte afkomstige lucht over ons land. De daarbij behorende hoge temperaturen bereikten echter niet de grond. Het komende etmaal stroomt deze warme lucht in de bovenlucht lang zaam naar het noorden weg en wordt geleidelijk vervangen door wat kou dere lucht. Aan de grond blijft de aanwezige vochtige luchtlaag stagne ren. Dit komt omdat de drukverschil len het komende etmaal klein zijn. Dit resulteert in een overwegend zwakke wind. Vooral in de nacht en ochtend vormt zich plaatselijk mist. Na een minimum van rond 10 graden wordt het vrijdagmiddag zo'n graad of 14. Overdag blijft er op veel plaat sen een laaghangend wolkendek aan wezig, waaruit plaatselijk wat motre gen kan vallen. t 7

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1