BROOD UIT HET WATER Cabaret Zak As Arme Kaatje LP-recensies Tabakverkoop alleen in benzinestations langs snelweg Optreden Daltons in de Steeg te Zierikzee HILVERSUM - De Stichting Anti Bont Comité (ABC) heeft zich zon dag, na zes jaar actievoeren tegen het dragen van bont, opgeheven. Volgens campagne-coördinator J. van der Lee van het ABC heeft het comité zijn doel bereikt en wordt in ons land vrijwel geen bont meer gedragen. Tijdens de voorbereiding van een cursus in Zierikzee over de geschie denis van de Nederlandse kerkzang kwam ik Kaat tegen. Het leek me een goede gedachte om Kaatje aan u voor te stellen. Ergens was Kaat kaar tijd ver vooruit. Een vrouwelijke aanvoer der van een actiegroep van vissers, vrouwen en scheepstimmerlieden verwacht je niet in 1775. Toch kun nen we Kaat niet tot de eerste rooie vrouw promoveren. Kaat was niet progressief, zij hield het liever bij het oude. In haar geval: de oude ma nier van zingen. Ze week echter in een ding af van het orhodoxe geloof, namelijk dat de vrouw moest zwij gen in de gemeente. Integendeel, haar stem klonk boven alles uit wan neer de zanggevechten in de Maassluise kerk geleverd werden. Kaat wilde blijven zingen zoals ze al tijd gedaan had. Lekker languit, voor elke lettergreep eens diep ina demen en uit volle borst uitgalmen en dan via allerlei glijbanen en tiere lantijnen op de volgende noot te rechtkomen. Ze vond het heerlijk om in die zangzee mee te zwalken samen met alle vissers die op de Noordzee niet anders zongen. Zo had ze van kindsbeen af gezongen en ze dacht dat het nooit anders gegaan was. Opeens kwamen die nieuwlichters, de mensen die nog nooit op zee ge weest zijn en geen verweerde werk handen hebben. Deftige mensen die zonodig met de nieuwe tijd moesten meegaan. Zij wilden in Maassluis ook de korte zang zingenzoals die in de moderne grote steden was inge voerd. Je moest dan de eerste noot en de laatste noot van de regel lang aan houden en de tussenliggende noten kort zingen. Bovendien mocht je ook niet meer de regels aan elkaar vast- breien, maar de organist speelde een zacht tussenspel voordat de voorzan ger naar de volgende regel overging. Kaat vond al die nieuwlichterij ver schrikkelijk en richtte dan ook de partij van de 'lange zangers' op. Eerst dacht ze nog dat het met een sisser zou aflopen, maar toen ze hoorde dat de kerkeraad voor die nieuwlichters overstag was gegaan door gedurende vier weken de zang op speciale oefenavonden te gaan proberen, kwam de nieuwe zang wel heel dichtbij. Iedereen vond het zin gen op de nieuwe manier prachtig. Geen wonder. Op die gemeenteavon- den kwamen alleen maar de voor standers. De mensen van de oude zangstempel waren allemaal thuis gebleven. Op zondag 25 juni zou de eerste dienst met korte zang plaatsvinden. Woedend waren Kaat en haar vrien den. Ze riepen dat het 'Paapsch, Lu thers en Afgodisch' was en dat het zingen een 'Dans en Comediezang' ■leek. Op allerlei manieren lieten de lange zangers zich nu horen. Het doel was om de voorzanger die in de korte zang voorzong letterlijk van de wijs te brengen. 'Al balkende en tierende' probeerden ze de man muzikaal te vloeren, maar deze hield dapper vol. Alleen bleven ze na de psalm nog een tijdje doorgalmen omdat zij nog lang niet klaar waren. Zelfs predikanten die voor de*korte zang waren moes ten eraan geloven, want op een zon dag begon een visser, door anderen gesteund, tijdens de voorafspraak van een afvallige predikant een psalm van Datheen in de lange zang uit te galmen. Na de dienst werd er een woest geschreeuw gehoord, af komstig van een groep vissers, vrou wen, twee jongens en de melkboer. Er werden bedreigingen geuit aan de predikant, de voorzangers en alle an deren die voor de korte zang waren. Gelukkig bedacht de organist een list door met de zwaarste orgeltoren en volle werk zo hard te spelen dat Kaat en de haren overstemd werden. Zo ging het zondag na zondag. Onder aanvoering van onze Kaat werden de kerkdiensten zingend verstoord en men beraamde al plannen om het or gel af te breken. De kerkeraad zat tussen twee vu ren en bedacht een compromis. Het werd 'eene middelmatige zangtoon, die niet te kort afgebroken en niet te langgerekt wierd..' De tegenstanders namen hier geen genoegen mee. Bo vendien was het al te laat voor een compromis. Voorstanders van de korte zang werden op straat gemo lesteerd en in hun huizen met moord gedreigd. Ruiten en interieurs gin gen eraan. Toen de lange zangers kor te zangers gingen afranselen begon nen ook de korte zangers zich te organiseren. Als tegenacties begon nen zij op hun beurt ook het een en ander te vernielen. Er moest van bovenaf ingegrepen worden. De overheid besliste dat de lange zang weer zou worden inge voerd. Uiteindelijk is toen de zangstrijd van Maassluis gestaakt. Een strijd die alleen maar verliezers bpnde. Het zou niet de laatste strijd zijn zonder winnaars. Was de korte zang dan echt zo kort, Kaat? Wij kunnen het in onze tijd voorstellen wanneer we lezen dat bij de lange zang drie verzen samen twaalf minuten duurden en bij de korte zang....elf! Gelukkig leef je niet in onze tijd, Kaat. De lange zang bestaat niet meer, maar ook de korte zang is verdwenen. Je zou ons zingen niet kunnen aanhoren. Zelfs het Ur- ker tempo zou een 'Dans en Comedie- dans' voor je zijn. Je leek gewonnen te hebben, maar uiteindelijk verloor je toch. Want de tweede maatregel van de overheid was dat je in de gevangenis moest en uiteindelijk werd je zelfs verbannen. En daar moest je het lang uitzingen! A rme Kaat, je was heilig van je ge lijk overtuigd, maar je handelde een beetje onheilig. Maar daarin Kaat, zijn wij in onze tijd soms geen haar beter dan jij. MARZAS ROD STEWART - Hoewel een fan van Rod Stewart waar schijnlijk alle langspelers van de Engelse zanger heeft is de nieuwe verzamelaar Early Stewart (Star Records) toch geen overbodige luxe. Een ech te fan moet van hem alles heb ben. Zeker de twintig tellende songs op de CD. Al de num mers komen voort uit de eerste periode van de eeuwig drin kende zanger. Die 'whiskey- tijd' zorgde grotendeels voor het ontstaan van de nummers die nu op dat nieuwe album zijn uitgebracht. Met vaak een schorre, verheven en warme stem bracht hij niet alleen heerlijke ballads maar ook vaak genoeg een stevige roek- partij. De verzamelaar brengt nummers als Mandolin Wind van Stewart zelf. Een warme ballad met de inhoud van een doorsnee love song. En wat te denken van het nummer Mag gie May. Een song dat tekende voor het begin van Stewarts solo-carrière. In eerste instan tie was het bedoeld voor de achterkant van een andere single. Gelukkig bedacht Ste wart zich. Het werd een we reldhit van de elpee Every Pic ture Tells a Story. Op diezelfde elpee staat ook Reason To Be lieve. Een nummer met weinig instrumentale klanken. Dit in tegenstelling tot Twistin' The Night Away van Sam Cook. Het grote voorbeeld van Ste wart. Kort geleden nam hij overigens het nummer nog eens op voor de film Innerspa- ce. Bij elkaar genomen is het nog maar een greep uit de ver zameling van twintig oude be kenden, die uitgekomen zijn onder de naam Early Stewart. De luisteraar krijgt in ieder geval weer te maken met een flash back. EARTH FIRE - De 'aande len' van de gebroeders G. en C. Koerts van de legendarische formatie Earth Fire staan opnieuw op een album. Star Records bracht The Very Best Of op CD, LP en op MC uit. Beide muzikanten zorgen over het algemeen voor alle arran gementen net na de jaren zestig. Natuurlijk ging dit al les vergezeld van de-dromerige stem van Jerney Kaagman. Vooral in het numpier Week end komt de dromerige sfeer van Kaagman goed uit de verf. Het is tevens één van de weini ge nummers die uit de tweede Earth Fire-fase komen. Weekend behaalde een num meréén notering in Duitsland, Zwitserland, Denemarken en Portugal. Grotendeels is de ge kozen verzameling op The Very Best Of een compilatie van de flowerpower staart. De tijd van lange haren, brede broekspijpen, dikke en grote sigaretten en nieuwe kleuren waren net aan het verdwijnen. Songs als Ruby Is The One, waarmee de band in 1969 be kendheid kreeg en Memories (nummer één in 1972) en na tuurlijk de onvergetelijke Maybe Tomorrow, Maybe To night. De nummer twee hit uit 1973. In totaal zijn het vijftien songs uit een periode van veer tien jaar. Hoewel de groep weer veelvuldig op de podia staat is het absoluuut nog niet zeker of ze ook een plaat gaan maken om daarmee de weg naar een derde hoofdstuk te openen. RV Woensdag 19 oktober Nederland 1 10.00 uur Vrouw zijn, praatprogram ma. 10.45 uur TV-fruitmand, programma met bekende geestelijke liederen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Anders is ook gewoon. Afl.: Zink uit sneeuw. 15.25 uur De kauwgomballenboom, liedjesprogramma. 15.45 uur De avonturen van Neeka, speelfilm met Lassie, Jed Allen, Mark Miranda e.a. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.30 uur Jody en het hertejong, te kenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Ronduit radar, jongerenpro gramma. 19.45 uur Bunkeren, interviews met 'de groten der aarde'. 19.55 uur De Campbells, Canadese se rie. 20.20 uur Vader en zoon expeditie, do cumentaire over een expeditie in Jo- simiete. 21.12 uur Patty loopt ook de vier daagse, documentaire over het werk van Patty Farmer in Kenya. Herh. 21.35 uur Hoe houden we het droog, 3-delige serie over het waterrijke Ne derland. Deel 3, slot. 22.05 uur Zoals Mozes. Afl. 2: De in vloed van twee moeders. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Tijdsein, actualiteitenpro gramma. 23.10 uur Vrije gevangenen. In dit programma gaat de aandacht uit naar een persoon die om zijn of haar geloofsovertuiging gevangen zit. 23.15 uur In beeld, gefilmd portret van een kunstenaar. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Seabert, tekenfilmserie. 16.10 uur B.O.O.S.! Kinderprogram ma gepresenteerd door Bart de Graaff. 16.35 uur Crossbow, Amerikaanse se rie. 17.00 uur Family Ties, Amerikaanse comedyserie. 17.20 uur Starcom, tekenfilmserie. 17.45 uur Call to glory, Amerikaanse serie. 18.30 uur Mijn eerste keer, program ma waarin ervaringen en emoties van kinderen die iets voor het eerst mee maken centraal staan. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Countdown, muziekpro gramma. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Married with children, 13- delige comedyserie. 21.00 uur Nationale ideeënbus, ideeën en uitvindingen worden ge presenteerd door Leo de Groot. 21.45 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 22.30 uur In concert: Dire Straits en Eric Clapton. 23.20 uur De Pin Up Club, erotisch magazine. 00.00 uur Journaal. UTRECHT - Het bestuur van de Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband heeft besloten de stiptheidsactie die vorige week maandag is begonnen op te schorten. Woensdag gaan de specialisten in dienstverband weer gewoon aan het werk. DEN HAAG - Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM), het KNMI en enkele andere instituten gaan samen een on derzoek instellen naar de gevolgen van de afbraak van de ozonlaag in de stratosfeer. Dit deelde het RIVM mee naar aanleiding van de UNEP-confe- rentie over de ozonlaag in Den Haag. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat. 18.00 uur Cha-do, de weg van de thee, documentaire over een Japanse thee ceremonie. 18.30 uur You're welcome, cursus En gels. Voorlichtingsprogramma. 18.45 uur Cursus De jaren dertig, voorlichtingsprogramma. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis, informatief jeugdprogramma. 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Studio sport, rechtstreekse uitzending van de voetbalwedstrijd West-Duitsland - Nederland. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag'vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 15.25 uur I.Q., kwis met denk- en weet vragen. 15.55 uur Juke box. 16.00 uur Superoma, 13-delige Britse jeugdserie. 16.25 uur Foofur, 26-delige Ameri kaanse tekenfilmserie. Afl, 16. 16.50 uur Frankensteins tante, 7- delige Westduitse komische horror reeks voor kinderen. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 247. Herh. 18.05 uur Plons, Plons en de leeuwe rik. Herh. 18.10 uur Merlina, detective-reeks voor kinderen. Afl. 7. 18.45 uur Kilimanjaro, nieuwsmaga- zine voor kinderen. 19.10 uur Juke Box 19.15 uur Uitzending door derden, Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. Aansl. Paarden- koersen. 20.10 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.15 uur Een zaak voor twee, West duitse serie. 21.15 uur Stardrift '88, optreden van Salvatore Adamo in het casino van Knokke. 22.05 uur Eiland, maandelijks kunst magazine. Aansl. Uitslagen Nationale Loterij. 23.05 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen. 23.25 uur Coda: Osmose, van Erik van Ruysbeeck. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 593. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Comedy capers. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Scarface, Amerikaanse speelfilm uit 1932. 21.55 uur Juke Box. 22.00 uur Sport Extra, met o.m. voet bal: België-Zwitserland en West- Duitsland-Nederland, samenvattin gen. Donderdag 20 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.01 uur Neighbours, Australische serie. 16.24 uur Vol super, jongerenpro gramma. 16.49 uur TV-werkjournaal, program ma over werk, herh. 17.14 uur Barney Bear, tekenfilmse rie. 17.30 uur Journaal. 17.47 uur Achter het nieuws, actuali teitenprogramma. 18.02 uur Ovide en zijn vriendjes, te kenfilmserie. (Onder voorbehoud.) 18.15 uur De smurfen, tekenfilmserie. 18.27 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.41 uur Boes, tekenfilmserie. 19.CO uur Journaal. 19.19 uur De baas in huis? Ameri kaanse comedyserie. 19.51 uur Natuurmoment, herh. 19.55 uur Labyrinth, spelprogramma gepresenteerd door Peter Jan Rens. 20.20 uur Zeg 'ns AAA, Nederlandse comedyserie. 20.42 uur Anita's première deel 2, live concert van Anita Meyer vanuit de Rotterdamse Ahoyhal. 21.35 uur Cagney and Lacey, Ameri kaanse politieserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Cannot run away, documen taire over vrouwenhandel en gedwon gen prostitutie. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.15 uur Kokkerellen, culinair pro gramma. 16.35 uur Die Schwarzwaldklinik, se rie. Afl. 28. 17.20 uur Nature of things, natuur filmserie. 17.45 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. 18.30 uur The Real Ghostbusters, te kenfilmserie gebaseerd op de speel film Ghostbusters. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur David, de kabouter, teken filmserie. 19.22 uur Nederland bouwt VOC-Ba- tavia, documentaire over de voort gang van de bouw van het VOC-Re- tourschip Batavia in Lelystad, documentaire. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Alice to nowhere, 4-delige serie. Afl. 4 (slot). 21.30 uur In de hoofdrol, Mies Bouw man confronteert een bekende Neder lander met personen en momenten uit zijn of haar leven. 22.40 uur AVRO op het Binnenhof, wekelijkse politieke rubriek. 23.10 uur L.A. Law, Amerikaanse co medyserie. 23.55 uur Ontdek je plekje. Vandaag: Coevorden. Herh. 00.10 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 uur Journaal 17.46 uur Sesamstraat. 18.00 uur Paspoort, programma in het Servokroatisch en het Neder lands. 18.15 uur Geboorte van de profeet. 18.30 uur £a va? Les 4. 19.00 uur Jeugdjournaal. 19.10 uur Het Klokhuis, informatief jeugdprogramma. 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine 20.00 uur Journaal 20.29 uur Ouderenbeleid, discussie programma o.l.v. Vivian Boelen. 21.17 uur Kunst, geen kunst, driedeli ge serie over moderne kunst. 21.42 uur Uit de kunst, magazine ge presenteerd door Leonie Jansen. 22.07 uur Kwartslag: Sieb van den Berg, portret van deze schilder. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 593. Herh. 15.25 uur Argus, praatprogramma. 16.35 uur De draad van Ariadne. Afl. Hectaren van het geheugen. Herh. 17.25 uur Kilimanjaro, nieuwsmaga- zine voor kinderen. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 248. Herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en het vreemde ei. Herh. 18.10 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 19.00 uur Leer mij dansen, kort Cana dese jeugdfilm van Anne Wheeler. 19.25 uur Uitzending door derden, programma van de NCMV-Midden golf. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger en lager, twee kandi- datenduo's bekampen elkaar met speelkaarten en enquêtevragen. 21.05 uur Filmnieuws. 21.10 uur Panorama. 22.05 uur Lorentz en zonen, 11-delige Duitse kroniek van een wijnbouwers familie. Afl. 6. 22.50 uur Nieuws. 23.10 uur Coda: Goguenardise, van Frangaix, uitgevoerd door het Brus sels Saxofoonkwartet. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 594. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Comedy Capers. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.15 uur Paleisconcert, jaarlijks con cert vanuit het Koninklijk Paleis. 21.15 uur Geen gevoel meer over, Brit se' tv-film uit 1985. ZIERIKZEE - In benzinestations langs de snelwegen mogen rookarti kelen ook na winkelsluiting worden verkocht. Maar benzinestations in de bebouwde kom mogeii die alleen ver kopen op tijden dat de sigarenwinkel ook open is. Dit heeft staatssecreta ris Evenhuis van economische zaken bekend gemaakt. Hij komt hiermee voor een deel te rug op zijn eerdere besluit om de ver koop van rookwaren bij benzinestati ons vrij te geven. Evenhuis is van gedachten veranderd vanwege de be zwaren uit de tabaksbranche over valse concurrentie. De benzinepom pen zijn langer open dan de tabaksza ken. Vooral in de bebouwde kom kan de tabakswinkelier dat aan zijn om zet merken. Bij een benzinestation in de bebouwde kom kan daii buiten de winkeltijden alleen nog een pakje si garetten getrokken worden uit de au tomaat. De pomphouders hebben vanaf 1 december twee jaar de tijd om zich aan de nieuwe situatie aan te passen. Brandstof en smeermiddelen mogen zij dan verkopen en daarnaast zaken die nodig zijn voor het gebruik, de reiniging of voor spoedreparatie aan hun voertuig en tenslotte rookwaren (met de nu doorgevoerde beperking), geringe eetwaren, ijs en dranken zon der alcohol op voorwaarde dat „deze artikelen onderweg met een voertuig plegen te worden gebruikt". ZIERIKZEE - In de Zierik- zeese discotheek de Steeg treedt donderdag 20 oktober de plaatselijke formatie de Daltons op. De deuren gaan zo als gebruikelijk om 21.00 uur open en de muzikale avond is voor ieder toegankelijk. ROTTERDAM - Het tweede Films on Art-festival in Museum Boymans van Beuningen in Rotterdam heeft tussen de 300 en 400 bezoekers ge trokken. ,,De opkomst viel jammer genoeg tegen", zo zei E. Beenker, woordvoerder van het museum zater dagavond na afloop van de prijsuit reiking van dit voor de tweede keer gehouden tweejaarlijkse festival. HAARLEM - De Postorderbedrij ven Eline Products en Verano Neder land uit Vijfhuizen hebben op mislei dende wijze reclame gemaakt voor hun afslankmiddelen. Dat heeft de president van de rechtbank in Haar lem, mr. H. F. van den Haak, bepaald in het kort geding dat de Consumen tenbond tegen de bedrijven had aan gespannen. ZIERIKZEE - Cabaret Zak As presenteert donderdag 20 oktober het programma Het nut van de neushoorn in de Concertzaal in Zierikzee. De voorstelling onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland be gint om 20.00 uur. Het cabaret-trio bestaat uit Justus van Oei, Erik van Muiswinkel en Eric Eygenraam. Het nut van de neushoorn graaft die per en reikt verder dan het al zo succesvolle kennismakingsprogram ma. De doeltreffende muziek blijft als vanouds. Het wordt gebracht dooreen koor, barokensemble, tuba-trio en een jazz-band. Daarnaast is het natuurlijk lachen geblazen. Fred Flurusse (voormalig lid van het roemruchte Don Quishocking) tekende voor de strakke regie, maar liet de geheime wapens van de groep - haar intelligente botheid en primi tieve enthousiasme - volledig in takt. 116 De woorden verrasten hem, hij keek om. Het was weer zijn vriend Gerrit Krab. Hij glimlachte en zijn moed, die zo diep weggezakt was, veerde op. Het was of Gerrit Wil sprak en haar heldere ogen hem aan zagen: als je er zeker van bent, moet je doorgaan Hij was er zeker van: ze moesten op die manier muizen en ze moesten met nauw want naar de noord en de vloot moest gemoderni seerd worden Wijnand besprak niets meer met hem. Langs hem heen gaf hij order dag in dag uit, tegen het gekke aan. Het dolle was hem nog niet dol ge noeg. Hij liet op een morgen weder om de reep ophalen en op de ouder wetse wijze, met arm-vamen, muizen. Hij zei waarom noch waartoe. Hij had er echter opnieuw een onberede neerd verwachten van. Tbn onrechte natuurlijk. Tben hij ruim drie weken uit was en ze pas twee ruimen vol hadden, ging zijn opstandigheid verre boven zijn geringe lijdzaamheid uit. Soms zong hij versjes. Dat had hij nooit gedaan. Gekke, rare achterbuurtliedjes De drank joeg hem naar het delirium. Een andere maal vertelde hij het volk, dat het de volgende reis wel be ter zou worden. Hij had de oorzaak der schrale visserij ontdekt. Ze had den onderjaars het kantoor rijk geva ren met een bies op de boeg. Er zou wéér een bies op de boeg komen. Giel van Deventer, die vroeg of Wijnand dan zo diep gezonken was, dat hij op kleuren en vogelgeschrei acht gaf, kreeg een uitbrander die niet zuinig Door FENAND VAN DEN OEVER was. Een hoop gekke, een schipper als Wijnand Hoogendijk onwaardige woorden. Er werd veel om hem gelachen, daaraan deed Arend-Michiel nooit mee. Arend-Michiel deed overigens alles. Hij hield het journaal bij, de zoutregisters en allerlei klein werk, dat een ouwe doorgaans verricht. Eens op een middag opende Wijnand zelf het reepruim. Hij ging erin en bond aan de reep twee rijksdaalders. Tbgen de reepschieter zei hij: ,,zo, dan weten ze tenminste beneden, dat we de haring betalen en niet op de krijg afkomen". Dat herhaalde hij voorin. Het hoofd werd erom geschud, de mees ten lachten hem achter zijn rug uit. Voor ze zouden schieten wilde hij eerst zijn beugje halen. Dat was zo zijn gewoonte. Het volk keek van ver re tersluiks toe. Hij wilde geen hulp en geen bekijks. Wijnand haalde. Er zaten enkele gullen aan. Eentje, die hij, over de reling hangend, van de haak wilde doen gleed uit zijn han den overboord. Hij foeterde. Herta gebood hij erachteraan te gaan. Het was niet nodig eigenlijk. De hond was reeds te water. Het volk kwam een stapje naderbij, dit woeste schouwspel wou memand missen. Naast elkaar hingen ze over de reling. Het was een kwestie van tellen. Her ta zwom, dóók, en bleef een poosje beneden. Ze hielden even op met ade men. Zou, zou? Hij kwam boven, hij had de gul in zijn bek, ze klapten in de handen. Ineens zagen ze nevens Herta een haai opduiken, een grote, zoals men er weinig ziet op die breed te. Het kon ook een onbekend roof dier zijn. Zij wisten er geen andere naam voor dan haai. De haai zwom op de gul in Herta's bek af. Er ont stond even een bittere strijd. Herta wilde zijn prooi niet loslaten. Tben vloog de haai met een woeste golfslag achter zich op Herta af en beet in de rug van de hond. Er klonk een ijse- lijk gehuil over het water. Herta keek met ogen, waarin de doodsangst flits te, omhoog en zonk Het was in een weinig tijd gebeurd. Wijnand rechtte de rug, hij schreeuwde over het watervlak en balde zijn vuist. Men hoorde hem vloeken. Tben sloeg hij de handen voor de ogen en holde naar achteren. Hij keek niet waar hij liep. Het reep ruim, dat hij zelf geopend had, lag ga pend voor hem. Hij zag het niet, hij viel Het volk stond aan dek er omheen. Arend-Michiel was direct bij hem. ,,Wees maar kalm, ouwe, en sla je handen om m'n nek", zei hij. Wijnand wilde niet. „Dacht je dat ik door jou geholpen wil worden, jij wilt me toch van boord hebben". Arend-Michiel zei niets. Hij vroeg ook niet wat Wijnand wilde. Hij zag Wel, dat hij niet lopen kon. Alleen nam hij hem in zijn armen, die op dit ogenblik het hele schip wel hadden kunnen torsen. Wijnand spartelde te gen als een klein kind. ,,'t Is jouw schuld, al die ellende" riep hij onderweg naar het achterin, waar Arend-Michiel hem te kooi lei. Tben Arend-Michiel aan dek kwam, gebood hij de wacht: „Zuidzuidwest, Pietdrid (Peterhead)". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4